PDA

View Full Version : Προβλημα στα ηλεκτρικα η στην μπαταρια?



skiathian
04/05/2008, 20:49
Παιδια τα φωτα σας.
Στη μεση της διαδρομης Πινακατων -Βυζιτσας στπ Πηλιο σταματαω να απολαυσω την θεα.
Μετα απο 5 λεπτα γυρναω τον διακοπτη στο ΟΝ χωρις ομως να εχω καμοια ενδειξη στο κοντερ(νεκρα ολα τα ηλεκτρικα).Δοκιμαζω αρκετες φορες χωρις αποτελεσμα και το μονο που λειτουργουσε ηταν το ρολοι.
Κοιταω την μπαταρια και ο αρνητικος πολος ηταν γεματος με κατι σαν αλατι που ηταν σαν να ειχαν πεσει υγρα μπαταριας(η μπαταρια ομως ειναι κλειστου τυπου).Τον καθαριζω προχειρα και μετα απο μερικες δοκιμες επανηλθαν ολες οι λειτουργειες.
Φταιει η μπαταρια(την μηχανη την εχω μονο 10 μηνες),Η φταιει κατι αλλο στα ηλεκτρικα?:(

table920
05/05/2008, 14:28
ΚΑΤΑ99% ΦΤΑΙΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΟΗ :eyepop: :eyepop:

almost
09/05/2008, 12:38
Όσο άδεια και να είναι η μπαταρία, ρεύμα για να ανάψει το LED στο καντράν θα έχει (ιδιαίτερα αμέσως μετά από βόλτα). Πρόβλημα με τους πόλους είναι, καθάρισέ τους καλά και σφήξε καλά τις βίδες.

Vstrommer71
09/05/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από skiathian
Παιδια τα φωτα σας.
Στη μεση της διαδρομης Πινακατων -Βυζιτσας στπ Πηλιο σταματαω να απολαυσω την θεα.
Μετα απο 5 λεπτα γυρναω τον διακοπτη στο ΟΝ χωρις ομως να εχω καμοια ενδειξη στο κοντερ(νεκρα ολα τα ηλεκτρικα).Δοκιμαζω αρκετες φορες χωρις αποτελεσμα και το μονο που λειτουργουσε ηταν το ρολοι.
Κοιταω την μπαταρια και ο αρνητικος πολος ηταν γεματος με κατι σαν αλατι που ηταν σαν να ειχαν πεσει υγρα μπαταριας(η μπαταρια ομως ειναι κλειστου τυπου).Τον καθαριζω προχειρα και μετα απο μερικες δοκιμες επανηλθαν ολες οι λειτουργειες.
Φταιει η μπαταρια(την μηχανη την εχω μονο 10 μηνες),Η φταιει κατι αλλο στα ηλεκτρικα?:(
Τιποτα απο αυτα που λες!
Πιθανοτατα(επειδη ειχε και μενα το κουσουρι) δεν κανει καλη επαφη η κεντρικη φισα που βρισκεται η ενωση της αριστερα και κατω απο το ψυγειο νερου.Αναζητησε την,ανοιξε την και ψεκασε με ενα καλο σπρεϊ ηλεκτρικων επαφων.Καλου κακου ελεγξε και τις αλλες φισες που ειναι πισω απο τον προβολεα