PDA

View Full Version : Κατα-σταση Η Αντι-σταση



kostasfazer
02/01/2005, 01:08
Δεν είναι τραγικό να προσπαθείς μια ζωή να αποκτήσεις υποκατάστατα ευτυχίας, και όταν κάποτε γεράσεις και πλησιάζει το τέλος σου, κοιτάξεις πίσω σου και διαπιστώσεις ότι αυτά που έχασες ήταν πολύ περισσότερα από αυτά που νόμιζες ότι κέρδισες, και δεν μπορούν να αντικατασταθούν???

Τελικά ξέρετε τι πιστεύω, ότι όλος αυτός ο φαύλος κύκλος υπερκατανάλωσης και υπέρ_εργασίας δεν έχει δομηθεί τυχαία. Μιας και ένας άνθρωπος που δεν έχει ελεύθερο χρόνο ελέγχεται ευκολότερα, καταναλώνει περισσότερο και σκέφτεται λιγότερο...................γιατί άραγε να θέλουν να σκεφτόμαστε λιγότερο?
Ίσως γιατί με την σκέψη αντιλαμβανόμαστε την ΚΑΤΑ-ΣΤΑΣΗ και όταν αντιλαμβανόμαστε την ΚΑΤΑ-ΣΤΑΣΗ μοιραία δημιουργείται μια ΤΑΣΗ η οποία ΤΑΣΗ συσσωρευμένη γεννά την ΑΝΤΙ-ΣΤΑΣΗ……ωχ είπα την απαγορευμένη λέξη ελπίζω να μην με άκουσε κανένας, να μην με έγραψε καμία κάμερα, παρακαλώ μην με μαρτυρήσετε φοβάμαι, ο τελευταίος λαός που αντιστάθηκε ακόμα βομβαρδίζεται…………………………………………συγνώμη δεν θα επαναληφθεί.


Ξανακλείνω τα μάτια, φοράω το σαμάρι μου και συνεχίζω να τρώω το κουτόχορτο που τόσο απλόχερα μου προσφέρουν.
Ποιος να αποχώρισε τελικά από το reality……….
Χώρισε η Τατιανα?......
Καινούριο τραγούδι η καλομοίρα……
.......
....
..

free rider
02/01/2005, 01:18
ΑΑΑχαααα!!!!

Ώστε τόλμησες και είπες την κακιά λέξη ε??

Τώρα τίποτα δεν σε γλιτώνει …πρόσεχε …δεν μας κάνουν άνθρωποι που αντιστέκονται μας κάνουν τα καλά παιδιά που δεν μιλάνε καθόλου είναι υπάκουα…

Να στο πω πιο απλά φίλε μου…
Όταν είσαι με τους μαλακομανατζερ ψάχνεις ένα κοροΐδο να κάνει την δουλειά και να τον πληρώνεις όσο το δυνατόν λιγότερο, για όσο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα…
Όταν είσαι με τους εργαζόμενους λες και τι έγινε δικιά μου είναι η δουλειά? Όχι ε δεν πάνε να κουρευτούνε ας πληρώσουν πρώτα και θα δούμε….
Άρα θες να πληρώνεσαι πολλά και να δουλεύεις λίγο.

Το λάθος είναι όταν είσαι υπάλληλος και νομίζεις ότι η δουλειά είναι δική σου ή αν είσαι μανατζερ και δουλεύεις αντί για τους υπαλλήλους σου...

stukas
02/01/2005, 12:45
λοιπον φιλε ακου τι ειχε πει ενα σοφο ανθρωπακι:μικραινεις τα νιατα σου για να επιμηκηνεις τα γειρατεια σου...ταδε εφη χρονης μισσιος,ΓΑΜΩ τα ατομα αν ενδιαφερεσαι για να διαβασεις κανα βιβλιο του πες το τα εχω ολα.Χωρις πλακα τωρα σου λεω φιλε οτι με αλλαξε σαν ανθρωπο οσο περιεργο κ αστειο κ αν σου φαινεται!Το τυπακι απλα ΓΑΜΑΕΙ!

free rider
04/01/2005, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stukas
λοιπον φιλε ακου τι ειχε πει ενα σοφο ανθρωπακι:μικραινεις τα νιατα σου για να επιμηκηνεις τα γειρατεια σου...ταδε εφη χρονης μισσιος,ΓΑΜΩ τα ατομα αν ενδιαφερεσαι για να διαβασεις κανα βιβλιο του πες το τα εχω ολα.Χωρις πλακα τωρα σου λεω φιλε οτι με αλλαξε σαν ανθρωπο οσο περιεργο κ αστειο κ αν σου φαινεται!Το τυπακι απλα ΓΑΜΑΕΙ!

Φίλε stukas
καλώς ήρθες πρώτα απ όλα..σε αυτόν τον χαβαλέ που λέγεται moto.gr

Το συγκεκριμένο συγγραφέα δεν τον έχω ακούσει αλλά πρέπει να σου πψ ότι μου κάνει εντύπωση πόσο θερμά τον υποστηρίζεις..
Θα πρέπει να σε έχει επηρεάσει πάρα πολύ…δεν ξέρω και δεν εκφέρω γνώμη..
Απλά η δική μου στάση στην ζωή είναι να προσπαθώ να αφομοιώνω ότι συμβαίνει γύρω μου και να βγάζω το δικά μου συμπεράσματα .πολλές φορές αν ακούσω κάτι που μου φαίνεται σωστό θα το λογοκρίνω και μετά μπορεί αν το υιοθετήσω

Αν θες λοιπόν πες μας μερικά στοιχεία για τον συγγραφέα που αναφέρεις που ξέρεις μπορεί να μιλήσει και σε μας όπως και σε σένα…

:beer:

stukas
06/01/2005, 08:47
γεννηθηκε στα ποταμουδια της καβαλας κ μεγαλωσε σε αγροτικο φτωχοσπιτο,απο μικρος ομως ηταν...ατακτος κ εμπλεξε με τους ανταρτες κ σε ηλικια 13 χρονων βρεθηκε να πολεμαει εναντιον των γερμανων,αργοτερα ελαβε μερος στον εμφυλιο κ υστερα βιωσε το καθεστως της μετεμφυλιακης ελλαδας με οτι αυτο συνεπαγοταν για τους ηττημενους....(Βλ. φυλακες,εξορια,βασανιστηρια,κτλ.)Επι τρεις μηνες περιμενε καθε πρωι να τον παρουν για εκτελεση...Αργοτερα στη χουντα παλι τα ιδια...τωρα ζει(;)σα κοσμοκαλογερος καπου στο καπανδριτη.Αυτα τα ολιγα.Τον ειχα δει σε μια συνεντευξη στο mega,μαλλον κ η μοναδικη...Ομως θελω να κανω σαφες οτι δεν υποστηριζω το κομμα που ηταν ταγμενος,αλλα τον ανθρωπο.Εξαλλου καποια φαση κ αυτος ειδε οτι γενικα τα κομματα οι πολιτικοι τα ειχαν κανει σκατα.Στα τρια πρωτα βιβλια του αναφερεται γενικα σε πολεμους κ εξοριες,στα υπολοιπα 2 ομως,αλλαζει εντελως.Αυτα τα τελευταια βιβλια του λοιπον με εκαναν να αλλαξω,πιστευω προς το καλυτερο(πρεπει ομως να συζητησουμε κ τι σημαινει 'καλυτερο')κ να γινω πιο καλος ανθρωπος.Γενικα εμεινα καταπληκτος απο τα πραγματα που εχει να σου δωσει ενας ανθρωπος που δεν πηγε ποτε του σχολειο,δεν ειναι μορφωμενος,αλλα καλιεργημενος,καταλαβαινεις την διαφορα.Βιβλια του:καλα εσυ σκοτωθηκες νωρις,τα κεραμιδια σταζουν,το κλειδι ειναι κατω απο το γερανι,ντοματα με γευση μπανανας κ καποιο ξεχναω ρε γαμωτ...:wave2:

kostasfazer
06/01/2005, 11:42
!


7322

stukas
07/01/2005, 12:35
ο παικτης.Τα εχεις?αν θες καποιο να διαβασεις πεσ`το.Επισης προτεινω να ανοιψουμε καινουργιο θεμα με αγαπημενους συγραφεις,καλλιτεχνες,τραγουδιστες-σκυλους οπως κ μοντελα-βυζιτουδες!(Αχ βρε κοριτσια,γιατι?):beer:

kostasfazer
08/01/2005, 01:33
Copy από site http://www.geocities.com/altlinks/xronis.htm

"Υπάρχουν δυο ειδών επαναστάτες. Αυτοί που πιστεύουν σε έναν άλλο πολιτισμό και θέλουν να ανατρέψουν το σύστημα και αυτοί που είναι εκτός του συστήματος και των απολαβών του και θέλουν απλώς να το καταλάβουν για να μετάσχουν κι αυτοί στο παιχνίδι. Φοβούμαι πως η Αριστερά σήμερα κατάντησε να είναι το δεύτερο είδος".
Μέσα σε δυο προτάσεις του ο Μίσιος δίχνει το κατάντημα της "επίσιμης Αριστεράς". Μιας συμβιβασμένης "αριστεράς" που έχει σπείρει απογοητεύσεις σε αγωνιστές, έχει προδώσει όνειρα και θυσίες έχει στείλει στην ιδιότευση εκατοντάδες δοκιμασμένους στο καμίνι του ταξικού αγώνα επαναστάτες.

Ο Χρόνης Μίσσιος γεννήθηκε στη Καβάλα το 1930, από γονείς καπνεργάτες, και έζησε τα πρώτα παιδικά του χρόνια στα Ποταμούδια, μια γειτονιά γεμάτη πρόσφυγες, καπνεργάτες από τη Θάσο και παράνομους κομμουνιστές κυνηγημένους από τη δικτατορία του Μεταξά. Αυτή τη περίοδο, η οικογένεια του καταφεύγει στη Θεσσαλονίκη, και ο Χ.Μ δουλεύει μικροπωλητής, με κασελάκι στο λιμάνι. Το σχολείο το σταμάτησε στη δευτέρα δημοτικού. Στη κατοχή, ο Ερυθρός Σταυρός στέλνει αποστολές παιδιών σε αγροτικές περιοχές για να τα σώσει από τη πείνα.

Ο Χ.Μ βρίσκεται τσομπανόπουλο στα Γιαννιτσά, απ' όπου, με το κοπάδι του, περνάει στους αντάρτες που τον χρησιμοποιούν ως σύνδεσμο. Με την απελευθέρωση επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη, κι από κει και πέρα η ζωή του ακολουθεί τη περιπέτεια της αριστεράς στην Ελλάδα. Οργανώνεται στο Δημοκρατικό στρατό πόλεων, και το 1947, συλλαμβάνεται, βασανίζεται άγρια, και καταδικάζεται σε θάνατο.
Έζησε εννιά μήνες περιμένοντας κάθε πρωί να τον εκτελέσουν, και γλίτωσε το γεγονός χάρη σ' ένα τυχαίο γεγονός.

Το 1953 αποφυλακίζεται, παρουσιάζεται στο στρατό και στέλνεται στο Μακρονήσι, κι αργότερα στον Άι-Στράτη, οπού μένει ώς το 1962 που διαλύθηκε το στρατόπεδο, με μικρά διαλείμματα ελεύθερου βίου. Από το 1962 που βγαίνει, δουλεύει ως στέλεχος της Ε.Δ.Α. Η δικτατορία του '67 τον βρίσκει μέλος της πενταμελούς γραμματείας της Δ.Ν. Λαμπράκη, υπεύθυνο για την οργανωτική δουλειά. Περνάει στη παρανομία από τη πρώτη στιγμή, και μαζί με άλλα στελέχη της Δ.Ν. Λαμπράκη ιδρύουν το Π.Α.Μ.

Το Νοέμβριο του 1967 συλλαμβάνεται και καταδικάζεται από το στρατοδικείο σε δεκαοχτώ χρόνια φυλακή. Και πάλι Αβέρωφ, Κέρκυρα, Κορυδαλλός, ως την αμνηστεία του Παπαδόπουλου, τον Αύγουστο του 1973. Από τότε ζεί ελεύθερος στην Αθήνα.

kostasfazer
08/01/2005, 01:41
Φίλε στουκα με ενδιαφέρει ποιο πολύ το "Καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς" και "Χαμογέλα ρε, τι σου ζητάνε; Από τα οποία διάβασα κάτι αποσπάσματα και μου άρεσαν. Αν είναι θα επικοινωνήσουμε να στα δανειστώ για μια δυο βδομάδες.
:)

Avapxia
08/01/2005, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
.... Αν είναι θα επικοινωνήσουμε ................
:)


Sumfwnw me polla, isws ola kai xwraei suzhths' p'leme emeis sto West Coast

Alla.... peri greeklish 0a ferw antirhseis.... to spoudaio einai na epikoinwnoume kai oxi na sunthroume kapoies nekres glwsses kai dialektous

Makari na milousame oloi sth gh thn idia glwssa, na eixame oloi anakatw0ei se mia fulh, (gia 0rhskeia de paizw... kammia organwmenh) kai na anebainame oloi se mia Enfield 350 Touring kai na phgainame mexri to Vladivostok gia kafe

Agwnistika kai endurata


7367

free rider
08/01/2005, 07:49
Η ιστορία του εμφύλιου και όλης της διαδοχικής εξέλιξης των ιστορικών αυτών γεγονότων είναι κάτι που πονάει όσους δεν συμφέρει να θυμούνται οι κάτοικοι της Ελλάδας τικαι πως έγινε…αλλά και το γιατί.
Ο καθένας για τους δικούς του λόγους..
Το αντίστοιχο φαινόμενο έχει συμβεί σε άλλους λαούς όπως στο σημερινό Βιετνάμ (κάνουν ότι δεν έχουν ζήσει όλο αυτόν τον αιματοβαμμένο πόλεμο).

Εδώ όμως είναι Ελλάδα και οι άνθρωποι δεν ξεχνάνε κρατάν τις ιστορικές μνήμες όσο κι αν συμφέρει κάποιους ονόματα να μην λέμε να τις θάψουν..

Είναι πολύ σημαντικό να προσπαθούμε από μόνοι μας να ενημερωνόμαστε για όλο αυτό το ιστορικό παιχνίδι που ξεπουλιέται κάθε μέρα της νεότερης Ελληνική ιστορίας…αλλά και της Παγκόσμιας.
Δές,,

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=5840

μου έκανε εντύπωση ότι έμεινε ασχολίαστο από τους οικείους μαμελούκους του φόρουμ…..

Μικρή Λουλού
08/01/2005, 09:44
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...
ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ...


...ΕΙΠΕ Ο ΜΑΜΕΛΟΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ...

free rider
08/01/2005, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...
ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ...


...ΕΙΠΕ Ο ΜΑΜΕΛΟΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ...

ντάξει μωρέ ....

δεν σε είπα και στρητά...

είπε ο μαμελούκκος και πήρε την Εθνική για επίδαυρο...

:rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
08/01/2005, 11:07
Οι μαμμελουκοι τι είναι ρε παιδιά? Δασολόγοι? Εθνικολογοι? :)
Είπε το παγανό και τράβηξε για τα βουνά, γιατί αντίσταση έχει μόνο στα βουνά (και στις παραλίες κινδυνεύεις από τα τσουναμια)
:smokin:

kostasfazer
08/01/2005, 11:08
Αυτά που γράφονται λίγο παραπάνω για την ζωή και τις ιδέες του Μισσιου είναι copy paste από site στο internet και δεν σημαίνει ότι συμφωνώ πλήρως με αυτά.

Όσων αφορά τα greeklis. Από την στιγμή που είμαι έλληνας και είμαι περήφανος για αυτό, είμαι περήφανος και για την γλώσσα μου (όποιος θέλει ας το πάμε στις διαμάχες ελληνικά vs greeklish), δεν θα καταντήσω να γράφω σε αυτό το έκτρωμα των 107+ κουμπιών ενός πληκτρολογίου που λέγεται greeklish.

Κανένας
08/01/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Αυτά που γράφονται λίγο παραπάνω για την ζωή και τις ιδέες του Μισσιου είναι copy paste από site στο internet και δεν σημαίνει ότι συμφωνώ πλήρως με αυτά.

Όσων αφορά τα greeklis. Από την στιγμή που είμαι έλληνας και είμαι περήφανος για αυτό, είμαι περήφανος και για την γλώσσα μου (όποιος θέλει ας το πάμε στις διαμάχες ελληνικά vs greeklish), δεν θα καταντήσω να γράφω σε αυτό το έκτρωμα των 107+ κουμπιών ενός πληκτρολογίου που λέγεται greeklish.
Για αυτό και εγώ όταν αντιγράφω κάτι που δεν είναι δικό μου ,βάζω την πηγή η τον συγγραφέα
Έτσι ώστε να φαίνεται ότι δεν αντιπροσωπεύει εμένα και ότι απλώς επειδή είδα κάτι ενδιαφέρον, το παραθέτω για σχολιασμό
το αρχικό κείμενο, είναιτου Χ.Μ ?

Για το δεύτερο μέρος
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=1623&highlight=greeklish
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667&highlight=greeklish

και όχι μόνο
:beer:

Κανένας
08/01/2005, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Avapxia
Sumfwnw me polla, isws ola kai xwraei suzhths' p'leme emeis sto West Coast

Alla.... peri greeklish 0a ferw antirhseis.... to spoudaio einai na epikoinwnoume kai oxi na sunthroume kapoies nekres glwsses kai dialektous

Makari na milousame oloi sth gh thn idia glwssa, na eixame oloi anakatw0ei se mia fulh, (gia 0rhskeia de paizw... kammia organwmenh) kai na anebainame oloi se mia Enfield 350 Touring kai na phgainame mexri to Vladivostok gia kafe

Agwnistika kai endurata

αν και δεν κατάλαβα που ακριβώς αναφέρεσαι στο ποστ σου, εσύ πρέπει να είσαι με τους Σελτζούκους η ακόμα καλλίτερα ( ? )με τους γενίτσαρους !
:smokin:

kostasfazer
08/01/2005, 12:07
Σωστή η παρατήρηση.
Το αρχικό κείμενο κατά-σταση η αντί-σταση είναι δικό μου, το επόμενο που αναφέρεται στον Μισσιο είναι αντιγραφή από εδώ. http://www.geocities.com/altlinks/xronis.htm

Κανένας
08/01/2005, 12:14
οκ φίλε μου
σε ευχαριστώ και για το αρχικό κείμενο
μου άρεσε :)
:beer:

Avapxia
10/01/2005, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
αν και δεν κατάλαβα που ακριβώς αναφέρεσαι στο ποστ σου, εσύ πρέπει να είσαι με τους Σελτζούκους η ακόμα καλλίτερα ( ? )με τους γενίτσαρους !
:smokin:

Gia an0rwpo pou DEN katalabainei ta epixeirhmata sou einai syntriptika!

Exw diabasei arketa apo ta post sou kai me apasxolei to oti eisai toso melaxrinos.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Ante kai gamhsou na aspriseis!

afrotwin
11/01/2005, 09:06
76 gaidari malonane se nikiasmeno axirona gama katigorias
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
11/01/2005, 09:30
INE SOVARO TO ZITIMA TIS APOXAVNOSIS
ALA DEN DIKEOUTE KANIS NA TO KANI SIMEA TIS PARATAKSIS TOU
KE OUTE APENANTI APO TO NA KSIPNISOUME IPARXI TO TADE DOGMA POU 8A MAS VOI8ISI I 8A MAS DOSI ENALAKTIKI LISI

OSOI KSIPNISATE MESA STIN GIAFKA SAS STIN KOVA SAS I SE ALA SIMIA TIPOU KATEF8INSIS DEN SIMENI OTI XRIAZETE OLOI I AN8ROPOI NA KSIPNANE MESA APO EKI

INE SIGOURO OTI O KOSMOS KIMATE KE POSO PERIERGO FENETE AFTO STON ELINIKO KOSMO TON KOSMO TIS FILOSOFIAS TON TEXNON TON GRAMATON KE TIS EPISTIMIS

INE GEGONOS OTI AN8ROPOI MORFOMENOI GIATROI DIKIGOROI
IDRAVLIKOI SIZITANE GIA TIN EKSELIKSI TIS KAKOMIRAS POU PROSPA8I NA GINI TRAGOUDOPIOS MESA APO TILERIALITI

AFTO OMOS INE KATI POU DIXNI TIN E8NIKI FISIOGNOMIA MAS
KE DIXNI OTI PASXOUME APO AFTOEKTIMISI AFTOSEVASMO
PIOS AN8ROPOS POU SEVETE TON EAFTO TOU TOU EPITREPI NA IPOPESI SE MIA TETIA KATASTASI

I PERISOTERI ELINES SIMERA PASXOUN APO ELIPSI TAFTOTITAS KE AFTO GIATI 8EOROUN OTI PREPI NA TIN EXOUN DEN ENOOUN NA KATALAVOUN OTI DEN XRIAZETE PIA KE ARKI NA ISE AN8ROPOS
NA KOMATA OLA 8A PE8ANOUN
GIATI DEN STIRIZONTE STON AN8ROPO ALA STIS IDEES KE IDEES TOU ENOS

DEN MPORI ENAS MARKS ENAS LENIN ENAS KASTORIADIS ENAS XITLER O ENAS GENIKOS NA KATEF8INI TOSA MIALA POU EXOUN ANAGKI APLA NA ANIKOUN KAPOU LOGO ANASFALIAS
APO MIA MERIA KALA KANOUN A8ELA TOUS I KIRIOI TON MESON MAZIKIS ENIMEROSIS KE AKIRONOUN POLITIKES FILOSOFIES
MIN KITATE ESAS ORISMENOUS KOLIMENOUS POU EPIMENETE KOMATIKA

OLES I KOMATIKES APOPSIS INE SKOUPIDIA TOU PAREL8ONTOS
KE OTI KE NA LETE PROSKIMENI SE KAPIA PARATAKSI APLA PSIXANEMIZESTE ISTE TO IDIO ME MIA 8ORIVODES EKSATMISI POU PERNAI GIA DEFTEROLEPTA KE XANETE STO APIRO

8A APODIKSI AFTI I KINONIA OTI MPOROUME NA ZISOUME XORIS DOGMATA 8RISKIES

KE 8A PERASI KE ENA DIASTIMA OPOU 8A APOXAVNO8OUME PISMATIKA ME REALITY KE OTI SAXLAMARA XRIAZETE ARKI NA MIN SIMETEXOUME SE POLITIKES ANISIXIES TOU KA8E PANIVLAKA DEKSIOU KE ARISTEROU POLITIKANTI
8A FANE KOPRIA OLOI OTI KE AN LENE

8A ER8I EKINI I MERA OPOU 8A EXOUME APALAGI PLIROS APO OLOUS AFTOUS TOUS SKOTADISTES

KE 8A ASXOLI8OUME ME TIN XRISI TOMI TON PANTON

8A KIRIARXISOUN I POLES IDEES I FILOSOFIA I TEXNES ALA ME VASI TON AN8ROPO OXI POLITIKES SKOPIMOTITES
8A IMASTE PERIFANOI GIATI IMASTE ENTELOS DIAFORETIKI GIATI DEN TERIAZOUME ME TIPOTA GIATI IMASTE KSEXORISTI KE GIATI IMASTE KOMATI ENOS IPEROXOU PAZL
POU OLI MAZI SIN8ETOUME MIA IPEROXI KE ARMONIKI IKONA

TA IPOLIPA INE AMPELOFASOULA LIASTA

KE XOROPIDATE OSO 8ELETE

ME XAZOREALITY 8A SVISOUME TIN SAXLAMAROLOGIA POLITIKOU PERIEXOMENOU KA8E DOGMA INE KATADIKASMENO SE 8ANATO

ZITO I KALOMIRA
ANTISTA8ITE ME REALITY
:lol: :lol: :lol:

PIOS TO PERIMENE OTI 8A TO LEGAME KE AFTO....
:rotflmao: :rotflmao:

Avapxia
11/01/2005, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

:rotflmao: :rotflmao:

Apo ta kalytera post pou exw dei sto MOTO, tou a3ize kai kaluterh (megaluterh) probolh.

KoZmas

free rider
12/01/2005, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
INE SOVARO TO ZITIMA TIS APOXAVNOSIS
ALA DEN DIKEOUTE KANIS NA TO KANI SIMEA TIS PARATAKSIS TOU
KE OUTE APENANTI APO TO NA KSIPNISOUME IPARXI TO TADE DOGMA POU 8A MAS VOI8ISI I 8A MAS DOSI ENALAKTIKI LISI

OSOI KSIPNISATE MESA STIN GIAFKA SAS STIN KOVA SAS I SE ALA SIMIA TIPOU KATEF8INSIS DEN SIMENI OTI XRIAZETE OLOI I AN8ROPOI NA KSIPNANE MESA APO EKI

INE SIGOURO OTI O KOSMOS KIMATE KE POSO PERIERGO FENETE AFTO STON ELINIKO KOSMO TON KOSMO TIS FILOSOFIAS TON TEXNON TON GRAMATON KE TIS EPISTIMIS

INE GEGONOS OTI AN8ROPOI MORFOMENOI GIATROI DIKIGOROI
IDRAVLIKOI SIZITANE GIA TIN EKSELIKSI TIS KAKOMIRAS POU PROSPA8I NA GINI TRAGOUDOPIOS MESA APO TILERIALITI

AFTO OMOS INE KATI POU DIXNI TIN E8NIKI FISIOGNOMIA MAS
KE DIXNI OTI PASXOUME APO AFTOEKTIMISI AFTOSEVASMO
PIOS AN8ROPOS POU SEVETE TON EAFTO TOU TOU EPITREPI NA IPOPESI SE MIA TETIA KATASTASI

I PERISOTERI ELINES SIMERA PASXOUN APO ELIPSI TAFTOTITAS KE AFTO GIATI 8EOROUN OTI PREPI NA TIN EXOUN DEN ENOOUN NA KATALAVOUN OTI DEN XRIAZETE PIA KE ARKI NA ISE AN8ROPOS
NA KOMATA OLA 8A PE8ANOUN
GIATI DEN STIRIZONTE STON AN8ROPO ALA STIS IDEES KE IDEES TOU ENOS

DEN MPORI ENAS MARKS ENAS LENIN ENAS KASTORIADIS ENAS XITLER O ENAS GENIKOS NA KATEF8INI TOSA MIALA POU EXOUN ANAGKI APLA NA ANIKOUN KAPOU LOGO ANASFALIAS
APO MIA MERIA KALA KANOUN A8ELA TOUS I KIRIOI TON MESON MAZIKIS ENIMEROSIS KE AKIRONOUN POLITIKES FILOSOFIES
MIN KITATE ESAS ORISMENOUS KOLIMENOUS POU EPIMENETE KOMATIKA

OLES I KOMATIKES APOPSIS INE SKOUPIDIA TOU PAREL8ONTOS
KE OTI KE NA LETE PROSKIMENI SE KAPIA PARATAKSI APLA PSIXANEMIZESTE ISTE TO IDIO ME MIA 8ORIVODES EKSATMISI POU PERNAI GIA DEFTEROLEPTA KE XANETE STO APIRO

8A APODIKSI AFTI I KINONIA OTI MPOROUME NA ZISOUME XORIS DOGMATA 8RISKIES

KE 8A PERASI KE ENA DIASTIMA OPOU 8A APOXAVNO8OUME PISMATIKA ME REALITY KE OTI SAXLAMARA XRIAZETE ARKI NA MIN SIMETEXOUME SE POLITIKES ANISIXIES TOU KA8E PANIVLAKA DEKSIOU KE ARISTEROU POLITIKANTI
8A FANE KOPRIA OLOI OTI KE AN LENE

8A ER8I EKINI I MERA OPOU 8A EXOUME APALAGI PLIROS APO OLOUS AFTOUS TOUS SKOTADISTES

KE 8A ASXOLI8OUME ME TIN XRISI TOMI TON PANTON

8A KIRIARXISOUN I POLES IDEES I FILOSOFIA I TEXNES ALA ME VASI TON AN8ROPO OXI POLITIKES SKOPIMOTITES
8A IMASTE PERIFANOI GIATI IMASTE ENTELOS DIAFORETIKI GIATI DEN TERIAZOUME ME TIPOTA GIATI IMASTE KSEXORISTI KE GIATI IMASTE KOMATI ENOS IPEROXOU PAZL
POU OLI MAZI SIN8ETOUME MIA IPEROXI KE ARMONIKI IKONA

TA IPOLIPA INE AMPELOFASOULA LIASTA

KE XOROPIDATE OSO 8ELETE

ME XAZOREALITY 8A SVISOUME TIN SAXLAMAROLOGIA POLITIKOU PERIEXOMENOU KA8E DOGMA INE KATADIKASMENO SE 8ANATO

ZITO I KALOMIRA
ANTISTA8ITE ME REALITY
:lol: :lol: :lol:

PIOS TO PERIMENE OTI 8A TO LEGAME KE AFTO....
:rotflmao: :rotflmao:


otan diabazo tetoia keimena niotho oti ......eimaste polloi alla skorpioi...

opos leei kai kapoia alli psixi...

Μικρή Λουλού
12/01/2005, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
otan diabazo tetoia keimena niotho oti ......eimaste polloi alla skorpioi...

opos leei kai kapoia alli psixi...



ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΟΛΥΡΙΟ:uplate: :uplate: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Α ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑ ΛΕΩΝ...ΣΥΓΚΙΝΗΘΙΚΑ ΠΑΛΙ Η ΒΛΑΜΜΕΝΗ !!:lol:

ΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ..!!:smokin:

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΙ....
"ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΑΔΙΚΗΜΕΝΗ
ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 60
ΔΙΧΩΣ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑ
ΧΩΡΙΣ ΡΕΤΣΙΝΑ..."

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΑΝΟΥΣΗΣ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..??:lol: :lol:

Κανένας
12/01/2005, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Avapxia
Gia an0rwpo pou DEN katalabainei ta epixeirhmata sou einai syntriptika!

Exw diabasei arketa apo ta post sou kai me apasxolei to oti eisai toso melaxrinos.

.
.

Ante kai gamhsou na aspriseis!

Αβαπξια (Avapxia)

Όταν κάνεις παράθεση σε ένα μήνυμα, που δυο μέλη συζητούν για ανταλλαγή βιβλίων και γράφεις ότι συμφωνείς και ταυτόχρονα αναπτύσσεις τις απόψεις σου, για τα Βαρβάρα γρικλις, λογικό δεν είναι να μην καταλαβαίνω, τι λες και που αναφέρεσαι ?
Και σε ένα θέμα που ασχολείται με την κατά-στάση ,αντί-στάση, το μόνο που θέλω να σου πω είναι,
Ότι σε μια χώρα, που είναι κατά-σταση ο ξεπεσμός, η ξεφτίλα και η λεξιπενία της γλώσσας των κατοίκων της ,κάνε αντί σταση γράφοντας ελληνικά
Επίσης θέλω να σε ευχαριστήσω, για την ευγένεια σου, για τις ευχές σου και για τις μη ρατσιστικές αντιλήψεις, που σε διακρίνουν και υπερασπίζεσαι, γιατί όταν εύχεσαι σε έναν μαύρο, άντε γαμήσου να ασπρίσεις, μόνο θετική ευχή πρέπει να είναι
:beer:

Κανένας
12/01/2005, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
otan diabazo tetoia keimena niotho oti ......eimaste polloi alla skorpioi...

opos leei kai kapoia alli psixi...

Χρήστο free rider
Αφού κατάλαβες τι γράφει ο Λεωνίδας, μετέφρασε το και σε μας παρακαλώ, που δεν ξέρουμε ξένες γλώσσες, γιατί από ότι είδα κάτι για την καλομοίρα κακομοίρα έγραφε, άρα πρέπει όντως να είναι ενδιαφέρον
:smokin:

Nefeli
12/01/2005, 08:35
Δεν ήξερα την προσωπική ζωή του Μίσσιου……..

Τώρα που την έμαθα κατάλαβα γιατί έγραψε το κλειδί είναι κάτω από το γεράνι.

Είναι μια ιστορία που εξελίσσεται σε ένα νησί και αναφέρεται σε μια παρέα διαφορετικών ανθρώπων οι οποίοι μέσα από αυτή την διαφορετικότητα βρίσκουν τον τρόπο να ΖΟΥΝ. Διαφωνίες, διαφορετικά θέλω και γιατί, μπερδεμένοι έρωτες …….
Και όλα αυτά με πάνω από όλα τον άνθρωπο για τον άνθρωπο σαν όλοι να είναι ένας και ο ένας όλοι

Δύσκολο σήμερα γιατί ο εγωίσταρος εαυτός μας, μας κάνει να κοιτάμε μόνο μέχρι τις πατούσες μας

Καλημέρα σας

:wave2: :sun: :wave2:

Avapxia
13/01/2005, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΑΝΟΥΣΗΣ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..??:lol: :lol:

Exei programma ston SKY 100.3/100.6 ka0e Sabato kai Kuriakh me titlo epikoinwniaka fainomena.

Oso gia ton Kanena kai thn anti-stash tou, h koinwnikh anagkh kat'emena einai h epikoinwnia kai oxi h synthrhsh kapoias stasimhs glwssas opws thn ema0e ekoinos.

Genikotera h synthrhsh opoiasdhpote a3ias kontra stis taseis tou laou einai problhmatikh, giati proerxetai apo moionothta h opoia prospa0ei na epiblh0ei!

Alla kai gia xilious allous texnikous logous, einai protimotero oxi na epibaloume to ena h" to allo set xarakthrwn, alla na eimaste elastikoi stis epiloges twn allwn kai na mhn tous katakrinoume.

Yparxoun tufloi sto internet, uparxoun an0rwpoi pou exoun prosbash mono mesw douleias opou apagoreuetai o ka0enas na topo0ethsei ta dika tou fonts kai plhktrologia klp klp.

Kai kati akoma! To na pas na gamh0eis den einai brisia, einai euxh...... ektos ki an..!

To kollhma me to aspriseis mauriseis 0a sto e3hghsw se allo episodeio giati bariemai twra...!


7473

afrotwin
13/01/2005, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Avapxia
Exei programma ston SKY 100.3/100.6 ka0e Sabato kai Kuriakh me titlo epikoinwniaka fainomena.

Oso gia ton Kanena kai thn anti-stash tou, h koinwnikh anagkh kat'emena einai h epikoinwnia kai oxi h synthrhsh kapoias stasimhs glwssas opws thn ema0e ekoinos.

Genikotera h synthrhsh opoiasdhpote a3ias kontra stis taseis tou laou einai problhmatikh, giati proerxetai apo moionothta h opoia prospa0ei na epiblh0ei!

Alla kai gia xilious allous texnikous logous, einai protimotero oxi na epibaloume to ena h" to allo set xarakthrwn, alla na eimaste elastikoi stis epiloges twn allwn kai na mhn tous katakrinoume.

Yparxoun tufloi sto internet, uparxoun an0rwpoi pou exoun prosbash mono mesw douleias opou apagoreuetai o ka0enas na topo0ethsei ta dika tou fonts kai plhktrologia klp klp.

Kai kati akoma! To na pas na gamh0eis den einai brisia, einai euxh...... ektos ki an..!

To kollhma me to aspriseis mauriseis 0a sto e3hghsw se allo episodeio giati bariemai twra...!

me to montesa 8elis na pis kapion kota?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: