PDA

View Full Version : V - Strom 1000 και Αλυσιδα...



kalant
04/05/2008, 21:52
λοιπον ακουστε να δειτε τι γινεται...

κακως βεβαια αλλα τι να κανουμε, εγινε...

μολις σημερα μετρησα την χαλαροτητα της αλυσιδας μου με μενα πανω και ειναι γυρω στο ενα εκατοστο πανω κατω, λοιπον αυτο το κοιταξα σημερα αλλα εχω κανει αρκετα χιλιομετρα με δευτερο ατομο πισω, με συνεπιβατη λογικα η αλυσιδα πρεπει να εχει "τσιτωσει" αρκετες φορες και για αρκετα χιλιομετρα, πχ την περασμενη βδομαδα πηγα ναυπλιο και γυρισα με ενα φιλο, η αλυσιδα αν με μενα μονο πανω εχει μποσικα ενα εκατοστο φανταζομαι οτι και με τον αλλο πανω ειχε τεντωσει υπερβολικα εως επικινδυνα, δεν ξερω αν ειμαι κ@λοφαρδος και εχω γλιτωσει καποιο σπασιμο (αλυσιδας) αλλα κατι μου λεει οτι τα γραναζια τουλαχιστον πρεπει να εχουν παθει ζημια...

τι λετε?

παντως εν κινησει δεν ακουσα κατι περιεργο...

(το sticky για τις αλυσιδες το εχω διαβασει...)

Elle
31/05/2008, 12:45
Θέλει πολύ προσοχή η αλυσίδα.

kalant
31/05/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Θέλει πολύ προσοχή η αλυσίδα.

ευχαριστω...

jfx
31/05/2008, 18:11
με πολύ τεντωμένη αλυσίδα παθαινει ζημιά ο αξονας που κραταει το μπροστινο γραναζι.

βαλε βαρος πανω στη μηχανη (κανα δυο φιλους και δες παντως το ποσο τεντωνει.)

Από ενα σημειο και μετα οσο βαρος βαζεις, δε τεντωνει αλλο αλλά χαλαρωνει λόγω του οτι το ψαλιδι εκτελει κυκλικη κινηση.
Μπορεί δηλαδη και να μην εχει παθει τιποτα.(μπορει ομως και να εχει :P)
οπως και να εχει ρυθμισε την το συντομοτερο.

kalant
31/05/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
με πολύ τεντωμένη αλυσίδα παθαινει ζημιά ο αξονας που κραταει το μπροστινο γραναζι.

βαλε βαρος πανω στη μηχανη (κανα δυο φιλους και δες παντως το ποσο τεντωνει.)

Από ενα σημειο και μετα οσο βαρος βαζεις, δε τεντωνει αλλο αλλά χαλαρωνει λόγω του οτι το ψαλιδι εκτελει κυκλικη κινηση.
Μπορεί δηλαδη και να μην εχει παθει τιποτα.(μπορει ομως και να εχει :P)
οπως και να εχει ρυθμισε την το συντομοτερο.

το εχω τσεκαρει φιλε εδω και κανενα μηνα, ευχαριστω παντως...

:beer: