PDA

View Full Version : Φθορά ελαστικών σε Trackdays και αγώνες.



DrIoannis
04/05/2008, 22:25
Βρήκα αυτή τη χρήσιμη σελίδα
http://www.feelthetrack.com/tire-wear.html
Μιλάει για τα προβλήματα φθοράς ελαστικών και τις πιθανές αιτίες τους.Εγώ πχ ανήκω στην 2η κατηγορία όπου θέλει λίγο ψάξιμο το εμπρός σύστημα.

Runner Ducati
04/05/2008, 22:34
Στην επισκεψη μου τον περασμενο Νοεμβριο στας Σερρας, το ελαστικο απο το Μονστερακι ειχε γινει ιδιο με την φωτο που ανηκει στον τιτλο:

SHOCK REBOUND TEAR
When the shock rebound adjustment is incorrectly set on D.O.T. tires, the tread pattern will show cupping on the leading portion of the pattern with a raised edge followed by a low spot immediately behind it.


:confused:

κατι τετοιο μπορει να παιζει(?)..

DrIoannis
04/05/2008, 22:39
Μία λύση υπάρχει testing.Θα το δοκιμάσω αύριο και θα δω αν υπάρχει βελτίωση.Είναι πάντως ένας αρχικός μπούσουλας για να ξεκινήσεις να ψάχνεσαι με τα λάστιχα τις πιέσεις και τις θερμοκρασίες.

DrIoannis
08/05/2008, 11:36
Φωτογραφία εμπρός


129961

DrIoannis
08/05/2008, 11:36
πίσω


129962

byron
08/05/2008, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Εγώ πχ ανήκω στην 2η κατηγορία όπου θέλει λίγο ψάξιμο το εμπρός σύστημα.

Που αναφέρει μπροστινό ως αιτία ρε doctor? :confused:

DrIoannis
08/05/2008, 11:56
Δεν μιλάει συγκεκριμένα για το μπροστινό.Αναφέρεται για την φθορά ελαστικών ανεξαρτήτως άξονα.Αυτήν την φθορά μπορεί να την δεις εμπρός ή πίσω και να χρειαστεί να κάνεις ανάλογες ρυθμίσεις εμπρός ή πίσω.

sniper
08/05/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Δεν μιλάει συγκεκριμένα για το μπροστινό.Αναφέρεται για την φθορά ελαστικών ανεξαρτήτως άξονα.Αυτήν την φθορά μπορεί να την δεις εμπρός ή πίσω και να χρειαστεί να κάνεις ανάλογες ρυθμίσεις εμπρός ή πίσω.


κι από πότε το μπροστά και το πίσω ελαστικό έχουν ίδιες φθορές για τις ίδιες ρυθμίσεις της ανάρτησης; (ξέρω ότι δεν βγαίνει πολύ άκρη από την ερώτησή μου αλλά το πληκτρολόγιο δεν επιτρέπει και πολλά)

DrIoannis
08/05/2008, 12:07
Έχει βελτιωθεί λίγο η κατάσταση με κάποιες ρυθμίσεις που έκανα.Απλά περιμένω και ένα θερμόμετρο με υπέρυθρες να βλέπω και θερμοκρασία λάστιχου.

DrIoannis
08/05/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
κι από πότε το μπροστά και το πίσω ελαστικό έχουν ίδιες φθορές για τις ίδιες ρυθμίσεις της ανάρτησης; (ξέρω ότι δεν βγαίνει πολύ άκρη από την ερώτησή μου αλλά το πληκτρολόγιο δεν επιτρέπει και πολλά)
Μιλάει για τις εμφανείς φθορές και τις πιθανές ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις ώστε να έχεις πιο ομαλή φθορά και φυσικά μεγαλύτερη μακροζωία του ελαστικού.
Προσπαθώ να το ψάξω παραπάνω το θέμα.Είναι ακόμη νωρίς και οι παράγοντες διάφοροι.Ειδικά στην πίστα αυτή οι συνθήκες αλλάζουν πολύ γρήγορα.

byron
08/05/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Εγώ πχ ανήκω στην 2η κατηγορία όπου θέλει λίγο ψάξιμο το εμπρός σύστημα.

Δεν εννοώ το μπροστινό ελαστικό αλλά την μπροστινή ανάρτηση. Εννοείς κάτι άλλο ως εμπρός σύστημα;


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Απλά περιμένω και ένα θερμόμετρο με υπέρυθρες να βλέπω και θερμοκρασία λάστιχου.

Μήπως υπερβάλεις λιγουλάκι; :look:

DrIoannis
08/05/2008, 12:19
Εννοώ ότι αποτελεί το εμπρός σύστημα.Από το λάστιχο (με πιέσεις και σκληρότητα) μέχρι και την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της(ύψος,συμπίεση,επαναφορά,απόσβαση).
Για το θερμόμετρο τώρα,αφού ασχολούμαι αποκλειστικά με την πίστα πιστεύω είναι αναγκαίο.Η θερμοκρασία της πίστας και των ελαστικών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την καλή ή όχι λειτουργία των ελαστικών.Αν ένα ελαστικό δεν ζεσταίνετε τότε δεν κρατάει και η φθορά δεν είναι φυσιολογική.Αντίστοιχα και αν υπερθερμαίνεται.
Edit
Πολλές φορές την ίδια ημέρα με διαφορά 30 λεπτών η πίστα να κρατάει απίστευτα και τα λάστιχα να δουλεύουν άριστα και ξαφνικά χωρίς να αλλάξει κάτι στην μηχανή η πίστα παρουσιάζει μειωμένη πρόσφυση και ανομοιογενής .

sniper
08/05/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Εννοώ ότι αποτελεί το εμπρός σύστημα.Από το λάστιχο (με πιέσεις και σκληρότητα) μέχρι και την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της(ύψος,συμπίεση,επαναφορά,απόσβαση).
Για το θερμόμετρο τώρα,αφού ασχολούμαι αποκλειστικά με την πίστα πιστεύω είναι αναγκαίο.Η θερμοκρασία της πίστας και των ελαστικών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την καλή ή όχι λειτουργία των ελαστικών.Αν ένα ελαστικό δεν ζεσταίνετε τότε δεν κρατάει και η φθορά δεν είναι φυσιολογική.Αντίστοιχα και αν υπερθερμαίνεται.


Αντιλαμβάνομαι ότι σαν χόμπυ είναι ενδιαφέρον αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορείς να γίνεις κάτι σαν μηχανικός των MotoGP; :rolleyes:

byron
08/05/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Εννοώ ότι αποτελεί το εμπρός σύστημα.Από το λάστιχο (με πιέσεις και σκληρότητα) μέχρι και την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της(ύψος,συμπίεση,επαναφορά,απόσβαση).
Για το θερμόμετρο τώρα,αφού ασχολούμαι αποκλειστικά με την πίστα πιστεύω είναι αναγκαίο.Η θερμοκρασία της πίστας και των ελαστικών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την καλή ή όχι λειτουργία των ελαστικών.Αν ένα ελαστικό δεν ζεσταίνετε τότε δεν κρατάει και η φθορά δεν είναι φυσιολογική.Αντίστοιχα και αν υπερθερμαίνεται.

Ρε doctor ότι νομίζεις κάνε, απλά έχω 1-2 απορίες.
Αφού μπάινεις μόνο πίστα γιατί και πως δεν θα ζεσταθεί το λάστιχο; Η θερμοκρασία του έχει να κάνει με πιέσεις μέσα σ΄αυτό οι οποίες δεν θα είναι ακραίες αν βάζεις ότι προτείνουν οι λαστιχάδες, ή οι αγωνιζόμενοι.
Γιατί δεν βάζεις άζωτο που δεν θα μεταβάλλει την πίεση και θερμοκρασία στο εσωτερικό;

DrIoannis
08/05/2008, 12:43
Δεν θέλω να γίνω μηχανικός MotoGP απλά μου αρέσει να ξέρω γιατί γίνονται κάποια πράγματα.Γενικά μου αρέσει να ψάχνω τις αιτίες και να βρίσκω λύσεις(είναι και το επάγγελμά μου άλλωστε).

Οι standard πιέσεις δεν μου δουλεύουν πάντα και για αυτό το λόγο το ψάχνω.Μιλώντας με τον υπεύθυνο της Michelin Ελλάδος μου πρότεινε κάποιες πιέσεις οι οποίες δεν ήταν, μάλλον ιδανικές για την πίστα μας.Έτσι λοιπόν το ψάχνω αν είναι το λάστιχο ή η ανάρτηση.
Το άζωτο το σκέφτηκα και μπορεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

sniper
08/05/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Δεν θέλω να γίνω μηχανικός MotoGP απλά μου αρέσει να ξέρω γιατί γίνονται κάποια πράγματα.Γενικά μου αρέσει να ψάχνω τις αιτίες και να βρίσκω λύσεις(είναι και το επάγγελμά μου άλλωστε).


ΟΚ κατανοητό....



Οι standard πιέσεις δεν μου δουλεύουν πάντα και για αυτό το λόγο το ψάχνω.Μιλώντας με τον υπεύθυνο της Michelin Ελλάδος μου πρότεινε κάποιες πιέσεις οι οποίες δεν ήταν, μάλλον ιδανικές για την πίστα μας.Έτσι λοιπόν το ψάχνω αν είναι το λάστιχο ή η ανάρτηση.
Το άζωτο το σκέφτηκα και μπορεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Αυτό που είδα σε βιντεάκι δεν λέγεται πίστα.... ειδικά για τα SS Που βάζετε εκεί μέσα :rolleyes:

DrIoannis
08/05/2008, 13:26
Αυτό έχουμε και το θεωρώ απείρως καλύτερο από τον δρόμο.Στρίβεις,ανοίγεις το γκάζι και πατάς το φρένο όπως δεν το κάνεις στο δημόσιο δρόμο.Μπορεί να μην πιάνουμε 200άρες αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.Το σημαντικότερο ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ!Αυτά όμως εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52375



Προσπαθούμε να φτιάξουμε κάποια standard για αυτήν την πίστα και να ξέρουμε τι θα κάνουμε ανάλογα με τις συνθήκες.

starfiretdm
09/05/2008, 00:40
καλησπερα.
δεν θελω να το παιξω ειδικος αλλα ο χουντρας στα μεγαρα μας ειχε πει οτι το αζωτο ειναι μια μπουρδα.βεβαια δεν ρωτησα γιατι.
οσων αφορα τις πιεσεις με παραξενεψε το γεγονος οτι το μπροστινο εχει παραπανω πιεση απο το πισινο.παντος για την πιστα δουλευει ποως φαιμεται και απο τις φωτο στο topic για το RS της 5/4/08.:winka: :wave2:

DrIoannis
09/05/2008, 07:55
Σε συνθήκες πίστας συνήθως το πίσω έχει λιγότερο αέρα από το εμπρός.Για το άζωτο τι να σου πω,δεν το έχω δοκιμάσει.Κάποια στιγμή στο μέλλον.Πάντως αποτελεί το 78.1% του αέρα που αναπνέουμε.Τώρα κατά πόσο μπορούμε να βάλουμε 100% άζωτο στα λάστιχα μάλλον δύσκολο το βλέπω.Το μόνο που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να αυξήσουμε το ποσοστό.

Aggelos_SV
09/05/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Πάντως αποτελεί το 78.1% του αέρα που αναπνέουμε.Τώρα κατά πόσο μπορούμε να βάλουμε 100% άζωτο στα λάστιχα μάλλον δύσκολο το βλέπω.Το μόνο που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να αυξήσουμε το ποσοστό.

Aκριβώς έτσι.
Ας υποθέσουμε ότι βάζουμε καθαρό άζωτο στα ελαστικά μας.Περιχαρείς θα λέμε "έχω άζωτο"...
@@ έχω...κατά το μοντάρισμα του ελαστικού (το οποίο δεν γίνεται σε κενό αέρος:rolleyes: ) θα παγιδευτεί άτμοσφαιρικός αέρας ανάμεσα στο ελαστικό και τη ζάντα ,ο οποίος δεν θα βγει από μέσα όσο άζωτο και να βάλουμε.Άρα θα έχουμε ένα ποσοστό (στο περίπου) 90% άζωτο και 9.5% οξυγόνο.Τώρα αν το ποσοστό 90%-78.1%=11.9% περισσότερο άζωτο από τον ατμοσφαιρικό αέρα ( aka αέρας κοπανιστός :D ) μπορεί να κάνει θαύματα....