PDA

View Full Version : H ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΑΣΗΜΑΝΤΩΝ



SpeakeasyBlues
04/05/2008, 23:04
Υποκλινομαι στον Κο Τσαγκαρουσιανο...

Υπάρχει μια χούντα εξαιρετικά δημοφιλής στην Ελλάδα, η οποία δεν πρόκειται να πέσει ποτέ, εκτός κι αν μια χούφτα τραμπούκοι ποιητές πάνε να βάλουν φωτιά στα στούντιο: η χούντα της τηλεόρασης. Σε μια σοβαρή έρευνα της Public Issue που έγινε για το Ινστιτούτο Οπτικοακουστικών Μέσων, βγαίνει το θλιβερότατο (σχεδόν πένθιμο) συμπέρασμα ότι το 74% του κοινού παρακολουθεί καθημερινά τηλεόραση (με μέσο όρο τηλεθέασης τις 3,3 ώρες ημερησίως), όταν μόλις 10% διαβάζει τακτικά εφημερίδες και 33% ακούει ραδιόφωνο. Ταυτόχρονα, η θρυλούμενη διείσδυση του κοινού στο Ιντερνετ είναι η τελευταία της ευρωζώνης και σε μεγέθη και σε ρυθμούς ανάπτυξης και σε ποιότητα -το 46% των «χρηστών», στην ερώτηση αν διαβάζουν μπλογκς ή ιστοσελίδες απάντησε «Δεν ξέρω/Δεν απαντώ»!
Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. Ακόμα κι εγώ ουκ ολίγες φορές ευαγγελίστηκα μια βελτίωση που ουδέποτε ήρθε. Αφ' ότου μπήκε σαν κάρφος στο μάτι μου η μελαγχολική επέλαση του lifestyle, βάφτισα τις επιθυμίες μου «τάσεις» και διέβλεψα (ειδικά σε αυτή την εφημερίδα αλλά και στο «01») την άνθηση ελπιδοφόρων ομάδων που θα θέσουν ένα τέρμα στην πάνδημη χλαπάτσα. Δεκαετίες μετά, είμαστε ακόμα κολλημένοι στον ίδιο βάλτο, κι ακόμα χειρότερα: τώρα μια εξαιρετικά δημοφιλής χούντα, η χούντα της τηλεόρασης, ορίζει και κλαδεύει τα πάντα στον χαμηλότερο κοινό παρονομαστή.
Πάντα το μεγάλο πλήθος ήταν αποπλανημένο και ρηχό. Και πολιτικά και κοινωνικά. Η Ελένη Βλάχου, που σχεδόν έχει θεοποιηθεί για το κομψό στιλ της, ήταν μια αυλοκόλακας που μετέφερε στον κόσμο μια ψευδέστατη εικόνα της εξουσίας. Ολες οι μεγάλες εφημερίδες της εποχής έκαναν αβυσσαλέα ντιλάκια με τους πολιτικούς -χωρίς να κινδυνεύουν να γεννηθούν νέοι Ζαχόπουλοι: ιεροκρυφίως. Η αφελής μάζα εξαπατάτο ανέμελα (το Νερό του Καματερού) ή την τάιζαν όπως και σήμερα φτηνοπράματα και lifestyle (οι τσόντες της «ιστορικής» «Απογευματινής», τα λαϊκά περιοδικά της εποχής, «Ρομάντσο», «Ντομινό», «Βεντέτα»). Η αποπλάνηση γινόταν όμως μέσω εντύπων - ή του ραδιοφώνου. Και είχε ένα χαλινάρι, που το κράταγε υποκριτικά (αλλά το κράταγε!) η ψιλοαστική τάξη των Αθηνών. Ούτε βίζιτες έμπαιναν εξώφυλλο στο «Ρομάντσο» ούτε είχε έρθει η απολυταρχική κυριαρχία της τηλεοπτικής εικόνας, που θα χαύνωνε κάθε νοητική λειτουργία, θα πολτοποιούσε τη φαντασία, θα απλούστευε κάθε σύνθετη ή στοχαστική έννοια και θα έκοβε φέτες την αφήγηση (και την πραγματικότητα) με την ανά δεκάλεπτο διακοπή. Πάντα το μεγάλο πλήθος ήταν αποπλανημένο και ρηχό. Τώρα όμως είναι και λερωμένο.
Το αποκαρδιωτικό είναι ότι η σχέση των ανθρώπων με την τηλεόραση είναι σαδομαζοχιστική. Τη βρίζουν και τη θέλουν πιο πολύ. Ηδονίζονται να τους λερώνει. Να τους εξομοιώνει με τα κνώδαλά της. Να τους ψαρώνει. Να τους ρίχνει και κάνει χαστουκάκι δέους -λίγη συντέλεια του κόσμου, πού και πού, λίγη τρομολαγνεία, λίγη απειλή. Το θλιβερό είναι ότι η σχέση βαθαίνει, ενώ τουλάχιστον σε άλλες χώρες το Ιντερνετ την υποκαθιστά σιγά σιγά στις νεότερες ηλικίες. Αν και να το βράσω και το Ιντερνετ - κορυφαία σε χιτς στο ελληνικό YouTube ήταν τα κλιπάκια της Αννίτας Πάνια και του Βας Βας.

Κοντεύω τα 50 κι ακόμα διαφιλονικώ με το δαίμονα της πόλης. Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει σωτηρία. Κάνω ό,τι μπορώ, αλλά αποτέλεσμα δεν φέρνει. Θα γεράσω με τη λαοφιλή χούντα της TV -αυτούς τους απατεώνες, τους ανώμαλα πλούσιους, τους ξεδιάντροπα ψευδείς. Πιστεύω επίσης ότι σημειώματα σαν το σημερινό είναι περίπου άχρηστα, γκρινιάρικα, ήδη λησμονημένα. Είτε τα βάζεις μετωπικά, ακτιβιστικά, με αυτήν τη θεσμοθετημένη ασέλγεια (είμαι υπέρ των «δράσεων»―σε στούντιο την ώρα των ψευδοειδήσεων, είμαι υπέρ του να ρίχνεις αβγά σε κότες με γούνα, είμαι υπέρ του να κόβεις το ρεύμα σε έναν σταθμό που βρωμίζει την πόλη...) είτε αποσύρεσαι σε ένα μικρό κύκλο ομορφιάς και αξιοπρέπειας και βλέπεις αυτά που θεωρείς άξια να ιδωθούν, ζεις αυτά που νομίζεις ότι είναι άξια να τα ζήσεις.

Μόνο που έτσι η ζωή είναι μισή. Οι άνθρωποι που δεν μοιράζονται τις σκέψεις και την ευχαρίστησή τους γίνονται θηρία.
Οπότε, τζίφος.


http://www.lifo.gr/blogs/tsagar/8386.html#blogtop

tifoefs
05/05/2008, 00:04
ή εχεις γερασει αποτομα ή δεν εχεις αφομοιωθει....


:alien:

slowman
05/05/2008, 01:10
φίλε μου συγνώμη κιόλας αλλά γιατί υποκλίνεσαι;πραγματικά δε καταλαβα.
ο κύριος αυτός έχει γράψει ένα ασυνάρτητο κείμενο με λέξεις που μόνο ο ίδιος
θεωρεί εντυπωσιακές, για να κάνει εντύπωση μάλλον, αλλά χωρίς να λέει τίποτα.
Δηλαδή με αυτό το κείμενο εσύ σκέφτηκες κάτι παραπέρα ή σου δημιούργησε ωραία συναισθήματα ή έστω σε προβλημάτισε ή τι;;;
φιλικά πάντα ε;δε θέλω να σε προσβάλω σε καμία περίπτωση!
:D
ψευτοκουλτουριάριδες (αυτός όχι εσύ)!
να πω τουλάχιστον ότι πρότεινε και κάτι το άρθρο του ....αλλά που!

vangelis 64
05/05/2008, 09:09
Κυκλοφόρησε κάποτε σαν ανέκδοτο.Ότι,αν έχεις τηλεόραση,δεν σού χρειάζονται τα τανκς για να έχεις την εξουσία.
Πολύ σωστά,κατά τη γνώμη μου,είναι αυτά που διαβάσαμε.Ο σκοπός τού εξουσιαστή είναι να μην χάσει ποτέ την εξουσία.Και για να γίνει αυτό θα πρέπει ο εξουσιαζόμενος να είναι ηλίθιος ή τουλάχιστον ένα κλικ κάτω από την νοημοσύνη τού πρώτου.
Πώς θα σε κάνω ηλίθιο εύκολα,γρήγορα και οικονομικά;Με τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.Και νομίζω πως και το μεγαλύτερο ποσοστό τών ραδιοφωνικών σταθμών,σ' αυτό το μήκος κύματος εκπέμπει.
Ένα σωρό διαφημίσεις,αδερφές που κουτσομπολεύουν τίς κρεβατοκάμαρες και τα κουσούρια τών διασήμων,άθλια μουσική κλπ.
Στις αρχές τής δεκαετίας τού 90,τότε που ιδιωτική τηλεόραση άρχισε να γιγαντώνεται,όλες οι διαφημίσεις μιλούσαν για αυτοκίνητα και ουίσκυ!Σχεδόν αμέσως μετά,άρχισαν οι τράπεζες και τα δάνεια.Στην τελευταία απογραφή,είχα υπολογίσει ότι αντιστοιχούν 2,5 αυτοκίνητα ανά οικογένεια!
Φτάσαμε λοιπόν στο σήμερα όπου η Αθήνα έχει γίνει ένα μάτσο σκατά από την κίνηση-το ίδιο και οι άλλες πόλεις τής Ελλάδας-όλοι να είμαστε καταχρεωμένοι και να δανειζόμαστε για να ξεχρεώσουμε τα δάνεια.
Πριν από κάμποσα χρόνια,όχι πολύ πίσω,οι άνθρωποι κάναμε παρέα,βγαίναμε έξω για να κουβεντιάσουμε να καλαμπουρίσουμε και να μιλήσουμε και σοβαρά.Υπήρχε ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ!!
Στο ελεύθερο χρόνο μας μπορούμε να είμαστε πολύ δημιουργικοί ξέρετε,πράγμα που δεν συμφέρει τούς από πάνω.
Πάρε λοιπόν δωδεκάωρα και δεκατετράωρα στη δουλειά,πάρε οικονομικά προβλήματα νά 'χεις να σκέφτεσαι,και πάρε κι ένα Σάββατο τη βδομάδα ΚΑΙ ΑΝ,για να βγάζεις τ' απωθημένα σου και να μάς αφήνεις στην ησυχία μας.
Για μένα ρε παιδιά δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη για τη βλακεία μας,από το γεγονός ότι πήγαμε να ψηφίσουμε μυρίζοντας τα αποκαΐδια τού τόπου μας.

thou-vou
05/05/2008, 09:28
δεν υπάρχει χειρότερη ράτσα από εκείνη των αφεντικών σε free press που βασίζεται σε φράγκα από lifestyle διαφημίσεις που έχει πουλήσει ουκ ολίγες φορές τους υπαλλήλους του και μας πουλάει κουλτούρα 68 σε συσκευασία με τηλεκοντρόλ για να σπρώξει την εφημερίδα του η οποία όμως διαβάζεται σαν να βλέπεις τηλεόραση...

Kαι για να μην παρεξηγηθώ για τον σταθη μιλάω και όχι για το παλικάρι που παρέθεσε το κείμενο του... δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να γνωρίζει το παρελθόν του κάθε κακομοίρη του life style...

:wave2:

Εχετλαίος
05/05/2008, 09:31
Κάντε ένα μικρό πείραμα.
Κλείστε την τηλεόραση για μια εβδομάδα.
Θα διαπιστώσετε πόσα πολλά χάνετε από την ζωή σας όταν το κουτί παίζει.
Είναι απίστευτο αλλά θα εκπλαγείτε από τα συμπεράσματα που θα βγουν!
Πολλοί ισχυρίζονται (και εγώ) ότι αν απέχουν από το κουτί για μεγάλα χρονικά διαστήματα γίνονται (για ένα περίεργο λόγο) και καλύτεροι άνθρωποι. Εκνευρίζονται λιγότερο, προσέχουν περισσότερο, προσέχουν και ασχολούνται με τους ανθρώπους περισσότερο και άλλα πολλά.
Κάντε το πείραμα, δεν θα χάσετε και πολλά...

tai
05/05/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κάντε ένα μικρό πείραμα.
Κλείστε την τηλεόραση για μια εβδομάδα.
Θα διαπιστώσετε πόσα πολλά χάνετε από την ζωή σας όταν το κουτί παίζει.
Είναι απίστευτο αλλά θα εκπλαγείτε από τα συμπεράσματα που θα βγουν!
Πολλοί ισχυρίζονται (και εγώ) ότι αν απέχουν από το κουτί για μεγάλα χρονικά διαστήματα γίνονται (για ένα περίεργο λόγο) και καλύτεροι άνθρωποι. Εκνευρίζονται λιγότερο, προσέχουν περισσότερο, προσέχουν και ασχολούνται με τους ανθρώπους περισσότερο και άλλα πολλά.
Κάντε το πείραμα, δεν θα χάσετε και πολλά...

+10000

και οταν την κλείσετε, ή διαβαστε ενα βιβλίο ή παγενετε για "καφε" στο σπίτι ενός φίλου-γνωστου που δεν "προλαβένατε " να πάτε.
Θα περάσετε ενα ωραιότατο απόγευμα-βράδι και ισως να μην ξαναανοίξετε το χαζοκούτι

AFTER
05/05/2008, 17:37
Εγω προσωπικα δεν βλεπω ποτε τηλεοραση
Εχω αηδιασει απο τοτε που ημουν παιδι, που υπαρχαν σοβαρες εκπομπες με κυριως ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Υπαρχουν τραγουδιστες και ηθοποιοι οι οποιοι μου ειναι εντελως αγνωστοι, και μαλιστα πολλοι γνωστοι μου λενε ''μα καλα, δεν ξερεις αυτον?''
Ε οχι ρε, δεν τον ξερω, τι εχει αλλωστε για να τον ξερω?Μεγαλη τρυπα?μαλλον αυτο....

doohan
07/05/2008, 13:48
φιλε μου που μιλας ευκολα μπλουζ εγραψες!!!
οχι γιατι υποκλινεσαι οπου εσυ θελης αλλα γιατι ξεθαψες ενα κειμενο που δεν θα επεφτε ευκολα στην αντιληψη μου.

και οσοι θεωρουν ασυναρτησιες και κουλτουρα το κειμενο αυτο ισως θα επρεπε να ψαχτουν λιγο παραπανω για το τι συμβαινει γυρω τους....!


:a029:

SpeakeasyBlues
07/05/2008, 17:02
Αγαπητε/οι το Θεμα στην ουσια ειναι ο προβληματισμος για οσα συμβαινουν γυρω μας, η' αν θελετε αλλιως οι σκεψεις που κανουμε Μονοι μας να βρισκουν Παρεα..
Οι οδηγοι μοτοσυκλετας ειναι τα πλεον μοναχικα ατομα [αλλα δεν το εχουν σκεφτει ποτε, ως χαρακτηριστικο τους], οδηγουν δε, με το εγω τους στο δεξι χερι χωρις να γνωριζουν οτι κρεμονται [επισης] τα κομποσκινια της αδικιας [πολλων μορφων και ετων], της αληθειας [που βλεπουν αλλα δεν λαμπει] της κοινωνικης απαξιωσης, της εργασιας που δεν αμοιβεται...και πολλοι αλλοι κομποι.
Ειναι επισης οι πιο ακινδυνοι τσαμπουκαδες, χανουν παντου...στα ατυχηματα, στις αποζημιωσεις,στα δικαστηρια, στις αμοιβες, την ιδια στιγμη που απολαμβανουν την ευελικτη μηχανη τους χωρις να οδηγουν αντιστοιχως την ζωη τους
Αντιθετως απειρα λαμογια [σαν αυτα που αναφερει το post], χωρις καμμια λαμψη στην ψυχη χτιζουν ατζεντα και εφορμουν πανοπλα στην ζωη [μας] νικοντας παντου...
Οπως οι μοτοσυκλετιστες καταπινουν χιλιομετρα σε εναν οριζοντα που παντα απομακρυνεται [και αυτη ειναι η ομορφια του] αυτοι καταπινουν μιζες και δυναμη την οποια διαπιστωνεις Εστω και σε ενα ατυχημα μαζι τους.
Πριν πετροβολησετε, δηλωνω οτι οδηγω μηχανη/ες [και μονο] απο το 76 [γιατι, τι διαολο ολοι ενα σημειο αναφορας το θελετε] ειμαι κατοχος αυτοκινητου που εξυπηρετει την οικογενεια και καθε μερα που βαζω μπροστα τις μηχανες μου γνωριζω οτι μπορει να μην ξαναγυρισω.

tamar
08/05/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues

...... Είτε τα βάζεις μετωπικά, ακτιβιστικά, με αυτήν τη θεσμοθετημένη ασέλγεια (είμαι υπέρ των «δράσεων»―σε στούντιο την ώρα των ψευδοειδήσεων, είμαι υπέρ του να ρίχνεις αβγά σε κότες με γούνα, είμαι υπέρ του να κόβεις το ρεύμα σε έναν σταθμό που βρωμίζει την πόλη...) είτε αποσύρεσαι σε ένα μικρό κύκλο ομορφιάς και αξιοπρέπειας και βλέπεις αυτά που θεωρείς άξια να ιδωθούν, ζεις αυτά που νομίζεις ότι είναι άξια να τα ζήσεις.



Δεν τρέφω καμία συμπάθεια για τον Τσαγκαρουσιάνο, αλλά η συγκεκριμένη παράγραφος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Όντως ο σημερινός τρόπος ζωής που σε εξοντώνει και στον ελάχιστο χρόνο που σου αφήνει ελεύθερο σε ταΐζει σκουπίδια είναι η πιο ισχυρή χούντα. Ούτε τανκς χρειάζονται όπως σωστά είπε ο vangelis 64. Το μόνο που μας απομένει να κάνουμε είναι να βγάλουμε από τις ζωές μας τις καταναλωτικές συνήθειες που έχουμε άκριτα υιοθετήσει. Ας πάψουμε να βλέπουμε το χαζοκούτι και να αγοράζουμε ό,τι διαφημίζει - από κάποια άχρηστα προϊόντα μέχρι έναν ολόκληρο τρόπο "ζωής" και τα διάφορα τραπεζοδάνεια που θα μας "βοηθήσουν" να τα αποκτήσουμε όλα αυτά. Ας κάνουμε αυτό για αρχή και μετά βλέπουμε.
Προσωπικά πιστεύω ότι η δύναμη όλων αυτών των συμφερόντων που εξυπηρετούμε - χωρίς να γεμίζουν οι ζωές μας - είναι η σημασία που τους δίνουμε. Αν αδιαφορήσουμε για όλα αυτά και στρέψουμε αλλού το ενδιαφέρον μας, σίγουρα έχουμε κάνει μία - όχι και τόσο - μικρή επανάσταση.

idomeneas
08/05/2008, 15:46
http://www.youtube.com/watch?v=c2Ralocq9uE

doohan
09/05/2008, 10:01
παντως χαιρομαι γιατι εδω μεσα βρισκω δουλεμενους εγκεφαλους....εκτος απο ΑΝεγκεφαλους!!!

Εχετλαίος
09/05/2008, 10:27
δουλεμενους εγκεφαλους

Και ενίοτε παρα-δουλευμένους (καμμένους)!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: