PDA

View Full Version : Ολα τα λεφτα!



SpeakeasyBlues
04/05/2008, 23:41
Τσάμπα πράμα, ο νέος Κ.Ο.Κ.

Παίρνω λοιπόν το αυτοκινητάκι μου κατά τις δώδεκα και βγαίνω στην Αθήνα που τη νύχτα γαμ… κάνει άγριο sex και δέρνει! Ανάβω φλας(σωστός ο Μπάρουακ, σωστός!), στρίβω αριστερά, δεξιά, συναντώ μια αμελητέα διασταύρωση, βλέπω το στοπ αλλά με περιμένουν κι έχω αργήσει.
Τσεκάρω χωρίς να σταματήσω και περνώ σαν μηχανοκίνητος Κεντέρης. Πριν κόψω όμως το νήμα του τερματισμού, να σου στο καθρεφτάκι μου ένας γαλανόλευκος φάρος που ουρλιάζει χαρωπά, μες την μελαγχολική νυχτιά.
Μηχανή στο παράθυρο. Χαιρετισμός μπλε ιππότη. Χαμόγελο τύπου «τώρα την γάμησες». Τα χαρτιά μου. Μια υπογραφή. Zoom στον αριθμό των ?…. και όλα χάνονται, ζαλίζομαι, σβήνω!

Με ξυπνά μια άλλη σειρήνα. Εκείνη είναι πιο τρέντυ και βάφει το σκοτάδι πορτοκαλί. Το όχημα που με μεταφέρει θυμίζει λευκό σταυροφόρο, ενώ εγώ βρίσκομαι ξαπλωμένος και εισπνέω από μηχανή οξυγόνου. Βάζω το χέρι στην τσέπη. Κάποιος φρόντισε να μου βάλει την κλήση εκεί. Αισθάνομαι να με γαργαλά, να μου χαμογελά σαρδόνια. Βγάζω, κοιτώ και πάρτον κάτω τον Μπάρουακ, ματα-λιποθυμώ!

Ζουμ στη κλήση:
(Η κλήση για παραβίαση ΣΤΟΠ είναι 700 ?!!
Ξανά: Η κλήση για παραβίαση ΣΤΟΠ είναι 700 ?!!)
Ο Μπάρουακ συνέρχεται, κοιτά την κάμερα και λέει:
«Κι έτσι κάπως αποφάσισα να συμπεριφέρομαι σαν Ευρωπαίος οδηγός!»
Και ακολουθεί Σλόγκαν-σφραγίδα στην οθόνη:
«Γίνε κι εσύ Ευρωπαίος, μπορείς!»

Διαφημιστικό διάλειμμα τέλος
Για γνώση και συμμόρφωση παραθέτω τα παρακάτω:

ΤΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ:
Αφύλακτη σιδηροδρομική διάβαση: 700 ευρώ (από 167)(Άμα σε πετύχει το τραίνο, την γλίτωσες!)
Άσκοπη χρήση «μεγάλης» σκάλας φώτων: 20-700 ευρώ (από 17-33).(Τα εφτακόσια είναι για τους πολύτιμους ρουφιάνους που ειδοποιούν ότι παίζει μπλόκο; Περάστε να παραλάβετε το παράσημό σας παρακαλώ)
Οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ: 200-1200 ευρώ (από 83-668 που ισχύει στον τωρινό Κ.Ο.Κ.), αφαίρεση άδειας οδήγησης μέχρι 6 μήνες. (Και στις εκλογές να κατέβαινες, λιγότερα θα χάλαγες)
Παραβίαση STOP: 700 ευρώ (από 167).(Τα ‘παμε αυτά)
Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη: 700 ευρώ (από 167), αφαίρεση άδειας οδήγησης για δύο μήνες. (Το περιπολικό θα σε πηγαινοφέρνει στη δουλειά καθημερινώς)
Μη χρήση ζώνης ασφαλείας: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες. (Δεν έβαζες καλύτερα και ζώνη αγνότητας)
Μη χρήση κράνους: 350 ευρώ (από 83), αφαίρεση άδειας οδήγησης για 10 ημέρες.(Ορμάς και τους αρχίζεις στην κλοτσοπατινάδα)
Χρήση κινητού στη διάρκεια της οδήγησης: 100 ευρώ (από 33), αφαίρεση άδειας οδήγησης ως 30 ημέρες. (Να ναι καλά το hands-free)
Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα: 200 ευρώ (από 83). (Σιγά το ωά, εδώ μιλάμε για εφτακοσαριές ?)
Παραβίαση προτεραιότητας: 200 ευρώ (από 83).(Κι άλλες τσιγγουνιές)
Στάθμευση σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες: 151 ευρώ (από 61,5)(Φυσιολογικότατο, συμφωνώ! )

ΥΓ. Είπε να κλείσει τον προϋπολογισμό ο Αλογοσκούφης κι εκτός από το ξεπούλημα του ΟΤΕ, αποφάσισε να μας ξαναπιάσει τον ποπό (που τον έχουμε γυμνασμένο απ τους προηγούμενους)
Εμείς όμως πρέπει να αντισταθούμε! Σύντροφοι πρέπει να συντονιστούμε και να ενεργήσουμε ως σωστοί καταναλωτές της παρανομίας. Πρέπει να πάψουμε να παραβαίνουμε τον ΚΟΚ(βρε που το πάει ο Μπάρουακ, ρουφιάνος της αστυνομίας είναι ο παλιο-Κολλητήρης)
Χε,χε… Σύντροφοι, αν ακολουθήσουμε το σχέδιο μου, τα ταμεία του κράτους αυτομάτως θα αδειάσουν και οι κολο-πιάστρες θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές! Και μετά βουρ στην υπερκατανάλωση, σύντροφοι….

Labels: Σάτυρα-Πολιτική

posted by VITA MI BAROUAK at 4:30 PM

http://barouak.blogspot.com/2006/09/blog-post_08.html

devil's animal
05/05/2008, 07:53
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Εχετλαίος
05/05/2008, 13:22
Δεν φταίει ο ΚΟΚ, δεν φταίει ο Αλογό.
Εμείς οδηγάμε σα ζώα!

tifoefs
05/05/2008, 13:51
Κοιτα να δεις πως παει το snowball effect !!

Μολις γινεται ολοι σα τους ολλανδους που πανε σα τα βοδια θα βρουνε νεους κανονισμους για να σας μασανε τα φραγκα ...

ευρωπαικα κολπα ...

και σε ανωτερα ...

:yuck: