PDA

View Full Version : ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ....(ideal ΒΙΚΕ)



Gandalf dr685sm
05/05/2008, 09:52
IDEAL MEGISTO .... και έχω κάνει ήδη τις πρώτες βόλτες με αποτέλεσμα πιασμένους προσαγωγούς και φυσικά μια πρόχειρη φιάλη οξυγόνου για να μπορώ να ανασάνω , μετά απο ανηφορίτσες που μου έβγαλαν την πίστη.

Ελαστικά off road μιας και μετά απο συμβουλή , τα ΜΤΒ θα με τυρρανούσαν περισσότερο καθώς η χρήση είναι 20-80% χώμα - άσφαλτος αντίστοιχα.

Οι ερωτήσεις σίγουρα θα είναι πολλές στην ακολουθία , αλλά προς το παρόν το απολαμβάνω. Ποσό που δαπανήθηκε μαζί με κλειδαριά ήταν στα 350€.

φωτό ακολουθεί.


129552

el_hymador
05/05/2008, 10:12
Μεγειες!

Το Megisto ειναι απο τα best sellers της Ideal, εκανες μια πολυ καλη επιλογη.(το καλυτερο value for money κατα την αποψη μου)

Πιασμενοι προσαγωγοι; :confused:

Ρυθμισε το σωστα (http://www.cyclist.gr/article.php?id=1227) για το υψος και μετα απο τα πρωτα -λογικα- πιασιματα δεν θα εχεις προβλημα.

Σε μια δυο εβδομαδες θα πετας! δεν θα πιστευεις το ποσο εχεις βελτιωθει! απλα προσπαθησε να κανεις 3-4 φορες την εβδομαδα και τωρα στην αρχη προτιμησε φλαταδουρες με σταθερο πεταλι...οι ανηφορες σιγα-σιγα θα μπουν και αυτες στο προγραμμα.

Κρανακι και φωτα μπρος-πισω θα πρεπει να τα αγορασεις συντομα.

Υπολογισε 50€ για ενα πολυ καλο κρανος και αλλα τοσα για σετακι φωτα led.

Με 25-30€ βαζεις και ενα κοντερακι (σε αυτα τα λεφτα μην παρεις ασυρματο) και εισαι κομπλε.

Καλες βολτες να εχεις!

:beer: :wave2:

makis206
05/05/2008, 10:17
Καλόβολτο να είναι μάγε, πολύ καλή επιλογή !

Ε ρε φόρα που θα παίρνεις με τους 28άρηδες !:a2:

:beer: :wave2: :beer:

Gandalf dr685sm
05/05/2008, 10:24
konter είναι στα υπόψη...

Φώτα του έχω βάλει ..η φωτό είναι απο το web δεν είναι το δικό μου. Το μόνο extra accessory που πήρα ήταν ενα καλό παπούτσι ΝΙΚΕ, ελαφρό και χαμηλό, καθότι σαν αθλητής του basket, δεν είχα κάτι που να κάνει για αυτό.

Οι προσαγωγοί είναι πιασμένοι κυρίως απο το τράνταγμα που τρώω στο κοντά 1ΚΜ που κάνω καθαρό χώμα απο και προς το σπίτι μου.

Για το 3-4 φορές θα το προσπαθήσω, αν και δεν είναι εύκολο λόγω προγράμματος εργασίας. Το ΣΚ όμως είναι σίγουρο στο πρόγραμμα, ειδικά το πρωί μιας και το περίπτερο είναι 4-5ΚΜ απο το σπίτι μου.

Δυστυχώς όμως η διαδρομή περιλαμβάνει αρκετές ανηφορο-κατηφόρες και ή βόλτα έχει βαθμό δυσκολίας...χεχεχεχε...

Ευχαριστώ πάντως για τις ευχές και τις αρχικές συμβουλές.


Gandalf

vestromas
05/05/2008, 10:37
Σε ζηλευω. Μπραβο! Φλερταρο χρονια με την ιδεα αλλα δεν το αποφασιζω. Μπορει και να μου τη δωσει ξαφνια και να το κανω. Μπραβο και παλι μπραβο. Μεγιες.:beer: :beer: :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
05/05/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Σε ζηλευω. Μπραβο! Φλερταρο χρονια με την ιδεα αλλα δεν το αποφασιζω. Μπορει και να μου τη δωσει ξαφνια και να το κανω. Μπραβο και παλι μπραβο. Μεγιες.:beer: :beer: :wave2:
αποφαση ζωης δηλαδη :rotflmao: :rotflmao:

για μενα τολμησε το:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
05/05/2008, 11:02
πλάκα-πλάκα, αν σκεφτείς την καθιστική ζωή που κάνουμε και οτι κινούμαστε μόνο απο δωμάτιο σε δώματιο ή πάνω σε μηχανικά κινούμενα οχήματα....

όντως απόφαση ζωής είναι. Αλλα κυρίως σχετιζόμενης με την υγεία που θα έχεις σε αυτή την ζωή.

Περιττό να πω την ευεξία που νιώθεις όταν έχεις τελειώσει με μια βόλτα 8-10ΚΜ, έστω και σε ήπιους ρυθμούς. Φυσικά σε περιοχή με πράσινο και ανάσες και οχι πίσω απο λεοφωρεία... έτσι;

Περιοχές υπάρχουν βέβαια αρκεί να το θελήσεις.


Gandalf

ΜΟΖΑΡΤ
05/05/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
πλάκα-πλάκα, αν σκεφτείς την καθιστική ζωή που κάνουμε και οτι κινούμαστε μόνο απο δωμάτιο σε δώματιο ή πάνω σε μηχανικά κινούμενα οχήματα....

όντως απόφαση ζωής είναι. Αλλα κυρίως σχετιζόμενης με την υγεία που θα έχεις σε αυτή την ζωή.

Περιττό να πω την ευεξία που νιώθεις όταν έχεις τελειώσει με μια βόλτα 8-10ΚΜ, έστω και σε ήπιους ρυθμούς. Φυσικά σε περιοχή με πράσινο και ανάσες και οχι πίσω απο λεοφωρεία... έτσι;

Περιοχές υπάρχουν βέβαια αρκεί να το θελήσεις.


Gandalf
σωστος

και αυτο που εχω να πω ειναι οτι οσο πιο ακριβο ποδηλατο τοσο καλυτερο επιπεδο κυλησης και κατ'επεκταση τοσο πιο ευχαριστη η βολτα.....

στα ποδηλατα το καθε ευρω παραπανω σε κανει να το αγαπησεις περισσοτερο

vestromas
05/05/2008, 11:06
Μπορει και να το κανω ΜΟΖΑΡT. Αφορμη μου εδωσε ο Devil Annimal που καπου ειπε οτι το vstrom το προσπερνανε κατι δεκαχρονα με ποδηλατα.:rotflmao: Λεω να μπω κ εγω στις μεγαλες συγκινησεις.:lol: :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
05/05/2008, 11:10
πλάκα-πλάκα φίλε Vestroma,

είχα δεί ενα documantair στην ΕΤ1 που είχε τύπους που έκαναν ΜΤΒ σε περιοχή της Ελλάδος (αλλοδαπούς) και πήγαιναν τάπα , σε σημεία που με καθαρό ακόμα , πολλοί θα έκαναν τα κοτόπουλα.

Είχαν κάμερα on board και μόνο που έβλεπες το γκρέμι απο κάτω και απο ποιό μονοπάτι πήγαιναν , τάπα, σε έκοβε ιδρώτας...χεχεχε...


Gandalf

ΜΟΖΑΡΤ
05/05/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Μπορει και να το κανω ΜΟΖΑΡT. Αφορμη μου εδωσε ο Devil Annimal που καπου ειπε οτι το vstrom το προσπερνανε κατι δεκαχρονα με ποδηλατα.:rotflmao: Λεω να μπω κ εγω στις μεγαλες συγκινησεις.:lol: :beer: :wave2:
καλα τον devil animal δεν τον πιανει κανεις αν δεν πεσει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vestromas
05/05/2008, 11:16
Το χω δει Γκανταλφ. καποιος εδω μεσα το ποσταρε, και ειχα παθει πλακα.:beer: :wave2: