PDA

View Full Version : χρονια πολλα



st.John
05/05/2008, 18:04
Χρονια πολλα! Χριστος ανεστη! Καλες και με ασφαλεια διαδρομες για τους εχοντες μηχανες και καλη επιτυχια σε εμας που δινουμε πανελληνιες... Λοιπον, Επεστρεψα απο Ξανθη πιο ανανεομενος και δυνατος για τις πανελληνιες αλλα επισης και με αποριες οχι στα μαθηματικα κατ. ουτε στην οικονομια, αλλα στις μηχανες. Θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τον ορο Power/weight ratio στις μηχανες και αν παιζει ρολο στο διπλωμα? Επισης θα ηθελα να ρωτησω για την yamaha fz6 s2 αν ειναι τοσο καλη οσο εχω ακουσει(καποιοι πινουν νερο στο ονομα της). Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να αγορασει μηχανη μεγαλυτερης ιπποδυναμης απο το εχων διπλωμα, και αν τον τσακοσουν τι γινετε γτ ακουω διαφορα περι απαλλαγων και απλου προστιμου...? Ισχυουν? ευχαριστω πολυ

VanDiemen
05/05/2008, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από st.John
Χρονια πολλα! Χριστος ανεστη! Καλες και με ασφαλεια διαδρομες για τους εχοντες μηχανες και καλη επιτυχια σε εμας που δινουμε πανελληνιες... Λοιπον, Επεστρεψα απο Ξανθη πιο ανανεομενος και δυνατος για τις πανελληνιες αλλα επισης και με αποριες οχι στα μαθηματικα κατ. ουτε στην οικονομια, αλλα στις μηχανες. Θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τον ορο Power/weight ratio στις μηχανες και αν παιζει ρολο στο διπλωμα? Επισης θα ηθελα να ρωτησω για την yamaha fz6 s2 αν ειναι τοσο καλη οσο εχω ακουσει(καποιοι πινουν νερο στο ονομα της). Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να αγορασει μηχανη μεγαλυτερης ιπποδυναμης απο το εχων διπλωμα, και αν τον τσακοσουν τι γινετε γτ ακουω διαφορα περι απαλλαγων και απλου προστιμου...? Ισχυουν? ευχαριστω πολυ

Αληθώς Ανέστη και χρόνια πολλά και σε σένα :)
Μη σε απασχολούν οι μπούρδες και κοίταξε να διαβάσεις για τις πανελλήνιες! Πίστεψέ με! Μπροστά στο μέλλον σου, οποιαδήποτε πληροφορία για ένα μάτσο συναρμολογημένα παλιοσίδερα, είναι επιεικώς μπούρδες!
Η αναλογία μεταξύ ιπποδύναμης και βάρους, δεν παίζει ρόλο στο δίπλωμα! Αν μια μοτοσυκλέτα 100 κιλών, έχει 100 ίππους η αναλογία είναι 1 προς 1! Αν μια μοτοσυκλέτα 50 κιλών έχει ιπποδύναμη 60, θεωρητικά είναι ταχύτερη, αλλά υπάρχουν κι άλλοι, πολλοί παράγοντες, που συνεπικουρούν στην τελική της ταχύτητα (και στις επιταχύνσεις)! Γιατί αν προσθέσεις και το δικό σου βάρος, στο βάρος των μοτοσυκλετών του παραδείγματος, που είναι π.χ. 75 κιλά, αμέσως στην πρώτη, το πηλίκο της αναλογίας γίνεται 0,57, ενώ στη δεύτερη είναι 0,48. Πράγμα που σημαίνει, πως η αναλογία της δεύτερης μοτοσυκλέτας είναι καλύτερη μεν όταν δεν την καβαλάς και θα έτρεχε γρηγορότερα χωρίς αναβάτη (αν υπήρχε τρόπος να τρέξει!), αλλά όταν προστίθεται και το δικό σου βάρος, αμέσως η αναλογία αλλάζει προς όφελος της μεγαλύτερης (με θεωρητικά χειρότερη αναλογία) μοτοσυκλέτας. Αλλά όπως είπαμε η τελική ταχύτητα εξαρτάται κι από άλλους παράγοντες, όπως οι σχέσεις των ταχυτήτων, ο αεροδυναμικός συντελεστής και πολλούς άλλους!
Αν οδηγείς μοτοσυκλέτα μεγαλύτερου κυβισμού, απ' αυτόν που καλύπτει το δίπλωμά σου, είσαι παράνομος και στο έλεος του τροχονόμου. Το αν θα σε λυπηθεί ή σου δώσει ελαφρυντικά, είναι καθαρά στο χέρι του! Δεν υπάρχει νόμος που να λέει ότι εσύ, που έχεις δίπλωμα για 50 c.c, θα φας μικρότερο πρόστιμο, από κάποιον που δεν έχει καθόλου. Το ξέρω πως σε μερικά πράγματα θα ήθελες οι απαντήσεις μου να ήταν διαφορετικές, αλλά ετσι είναι τα πράγματα φίλε.
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

fantacid
05/05/2008, 19:28
χρονια πολλα


:beer: :beer: :beer: :beer:


μην πινεις οταν οδηγεις

st.John
05/05/2008, 19:40
για τις εξετασεις ειμαι πανετοιμος. εχω ριξει το διαβασμα 2 ζωων. σημερα που δεν ειχα και πολλα μπηκα να σας ρωτησω αυτα. ευχαριστω το 2ο μνμ που βαραει? και του χρονου θα σας κανω και τα φοροτεχνικα λογιστικα αν και θα παω ασοε... γιαυτο ετοιμασου κοσμε γτ σου ερχομαι με ταχυτητα φωτος!!! εγω και ο buzz lightyear γεια σας

VanDiemen
05/05/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από st.John
για τις εξετασεις ειμαι πανετοιμος. εχω ριξει το διαβασμα 2 ζωων. σημερα που δεν ειχα και πολλα μπηκα να σας ρωτησω αυτα. ευχαριστω το 2ο μνμ που βαραει? και του χρονου θα σας κανω και τα φοροτεχνικα λογιστικα αν και θα παω ασοε... γιαυτο ετοιμασου κοσμε γτ σου ερχομαι με ταχυτητα φωτος!!! εγω και ο buzz lightyear γεια σας

Αν ο τόνος, στη λέξη που χρησιμοποιείς, για να δείξεις πόσο καλά διάβασες, μπαίνει στο δεύτερο ωμέγα, τότε χαίρομαι πολύ και είμαι σίγουρος πως η "καλή τύχη" που σου εύχομαι, είναι για σένα απλώς μια ευγενική χειρονομία και δεν παίζει στην ουσία κανένα ρόλο.

apav
06/05/2008, 09:49
Πάντως οι ίπποι/κιλά παίζουν ρόλο στο δίπλωμα, με την έννοια ότι πέρα του περιορισμού των 34 ίππων (25KW), υπάρχει και ο περιορισμός 0.16KW/κιλό.