PDA

View Full Version : Θερμοκρασία λειτουργίας κινητήρα CBF-600



franki26gr
06/05/2008, 01:19
Παιδες καλησπερα.
Η ερωτηση που εχω ειναι η εξης:
Ενδιαφερομαι να μαθω το ευρος λειτουργιας του κινητηρα μας σε Βαθμους Κελσιου...
Δηλαδη ποσο δουλευει η πρεπει να δουλευει ο κινητηρας μας και ποσοι ειναι αυτοι οι βαθμοι??
Ποιο ειναι το οριο που εχει το μηχανακι δηλαδη η κοκκινη περιοχη στην ενδειξη θερμοκρασιας στο οργανο στο καντραν οργανων?
Ξερει κανενας?

Ρωταω γιατι θελω να στερεωσω 1 παξιμαδι σε μια εσοχη που εχει ο κινητηρασ ωστε εκει πανω να πιασει μια βιδα η οποια και θα συγκρατει την καρινα που εχω βαλει.

Αγορασα μια ειδικη κολλα 2 συστατικων της LOCTITE η οποια λεει chemical metal και ειναι σε μια κιτρινη συσκευασια.
Στις οδηγιες χρησεως αναφερει οτι η συγκεκριμενη κολλα αντεχει σε θερμοκρασιες 160 βαθμων κελσιου μεγιστη και 100 βαθμων κελσιου για συνεχη χρηση...

Αν το ευρος τησ φυσιολογικης θερμοκρασιας του κινητηρα ειναι κατω απο τους 100 βαθμους
( αντε κει μεχρι που μπαινει το βιντιλαντερ οταν εχει ζεστη...) τοτε μαλλον θα κανω δουλεια με την κολλα.
Αν οχι και ειναι μεγαλυτερο τοτε.....για βοηθατε!!!!!


Τhanks a lot in advance.

franki26gr
13/05/2008, 12:29
Κανενας που να ξερει..........???

Tpap
13/05/2008, 14:21
Δεν σε ενδιαφέρει το θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας του κινητήρα σου, το οποίο βεβαίως ορίζεται από τον θερμοστάτη σου.

Σε ενδιαφέρει τι θερμοκρασία σηκώνει το σημείο που θες να κολλήσεις την καρίνα σου.
Άσε την μηχανή σου να δουλέψει αρκετή ωρα στο σταντ και βρες ένα θερμομετράκι λέιζερ και χτύπα το σημειο ακριβώς που θες να κολλήσεις.

Αυτά.

CBF - HRC
13/05/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Παιδες καλησπερα.
Η ερωτηση που εχω ειναι η εξης:
Ενδιαφερομαι να μαθω το ευρος λειτουργιας του κινητηρα μας σε Βαθμους Κελσιου...
Δηλαδη ποσο δουλευει η πρεπει να δουλευει ο κινητηρας μας και ποσοι ειναι αυτοι οι βαθμοι??
Ποιο ειναι το οριο που εχει το μηχανακι δηλαδη η κοκκινη περιοχη στην ενδειξη θερμοκρασιας στο οργανο στο καντραν οργανων?
Ξερει κανενας?

Ρωταω γιατι θελω να στερεωσω 1 παξιμαδι σε μια εσοχη που εχει ο κινητηρασ ωστε εκει πανω να πιασει μια βιδα η οποια και θα συγκρατει την καρινα που εχω βαλει.

Αγορασα μια ειδικη κολλα 2 συστατικων της LOCTITE η οποια λεει chemical metal και ειναι σε μια κιτρινη συσκευασια.
Στις οδηγιες χρησεως αναφερει οτι η συγκεκριμενη κολλα αντεχει σε θερμοκρασιες 160 βαθμων κελσιου μεγιστη και 100 βαθμων κελσιου για συνεχη χρηση...

Αν το ευρος τησ φυσιολογικης θερμοκρασιας του κινητηρα ειναι κατω απο τους 100 βαθμους
( αντε κει μεχρι που μπαινει το βιντιλαντερ οταν εχει ζεστη...) τοτε μαλλον θα κανω δουλεια με την κολλα.
Αν οχι και ειναι μεγαλυτερο τοτε.....για βοηθατε!!!!!


Τhanks a lot in advance.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς από την δεξιά μεριά ένα σημείο το οποίο θα έπρεπε να πάρει βίδα?
εκεί ο μηχανικός μου το τρύπησε κανονικά και χωρίς πρόβλημα ώστε να βιδώσει η Ermax καρίνα που μου έβαλε. άνοιξε νια τρύπα ίσα-ίσα για να βάλει ένα άλλο εργαλείο να του κάνει σπίρωμα για βίδα.

franki26gr
13/05/2008, 14:53
:beer: :beer:

Οκ Θα τα δοκιμασω και τα 2
Ευχαριστω

banditgr
02/06/2008, 21:31
i e3oteriki thermokrasia tou knitira prepei na einai kato apo tous 100c.
An skefteis oti to nero douleyei ekei giro.