PDA

View Full Version : Αγορά Triumph Thruxton



idomeneas
06/05/2008, 05:26
Καλημέρα σε όλους, και καλώς σας βρήκα,
έχω βάλει στο μάτι το thruxton και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου με τίποτα... μα με τίποτα λέμε!!!
Επειδή στην μέχρι τώρα μοτοσυκλετιστική μου ζωή μόνο γιαπωνέζες καβαλούσα και δεν έχω παράπονο για να πω την αλήθεια... έχω ένα φόβο όσον αφορά το θέμα της αξιοπιστίας...
Οπότε κρίνετε απαραίτητη η γνώμη ιδιοκτήτη της συγκεκριμένης σειράς... κατά προτίμιση γκαζάκια...
γιατί και εγώ μόνο στο ρελαντί δεν θα πηγαίνω...
Ένα άλλο θέμα αφορά το κατά πόσο το μηχανάκι έχει την δυνατότητα να στρίβει... κάτι πολύ σημαντικό για εμένα...
Επίσης πόσο πάνε ρε παιδιά τα σέρβις σε αυτά?
και τα ανταλακτικά επίσης... μην κάνει η μανέτα 100 ευρώ και κλαίω τη μοίρα μου σε κάνα χρόνο...
Τέλος ξέρετε που μπορώ να βρω μεταχειρισμένο?
Εδώ στην αντιπροσωπία της Κρήτης που πήγα σήμερα για γενικές πληροφορίες μου είπε για 10,590 τελική τιμή (όχι πως τα λυπάμε) με 2 μήνες αναμονή... πολύ ρε γμτ... δύο μήνες, πάει το καλοκαίρι, οπότε ψήνομαι και για κάνα πολύ καλό πρωτοχεράτο...
Είδα και αυτό (http://www.newbonneville.com/html/wiseco_big_bore_kit.html) το κιτάκι οπότε αν βρω κανένα με 6000-7000 και του δώσω άλλα 2000 θα είναι σούπερ...
Αυτά, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Cpt. Haddock
06/05/2008, 10:07
Απο εμάς εδώ, ο begenius εχει thruxton

Δες εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54354

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
06/05/2008, 10:16
Την είχα κι εγώ απ'το πρωί την φαγούρα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58685)...:D


:beer: :a8: :beer:

idomeneas
06/05/2008, 15:08
ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
τα έχω δει αυτά, απλά θα ήθελα περισσότερη πληροφόριση...
άντε begene που είσαι?

MikeG
06/05/2008, 15:15
Φίλε μου δε νομίζω αυτό το πράγμα να "στρίβει" όπως λες, αν & βέβαια όλα στρίβουν αρκεί να μπορούμε.
Για το μηχανάκι δεν έχω να σου πω τίποτα, μιας & δε ξέρω. Service όμως που στο Ηράκλειο θα το κάνεις....? Το έχεις σκεφτεί αυτό?
Επίσης μια συμβουλή αν βέβαια μου επιτρέπεις. Επειδή ζω χρόνια στη Κρήτη & επειδή όπως λες είσαι "γκαζάκιας" θα σου πω μόνο να κοιτάξεις πόσοι σκοτώνονται κάθε μήνα στο νησί από τροχαία.
Τα λέω αυτά γιατί δυστυχώς το 99% των οδηγών εδώ είναι αχαρακτήριστο, όπως επίσης η λογική με την οποία επιλέγουν το όχημα τους (η μούρη, ο όγκος & πάει λέγοντας).
Αυτά φιλικά!


:wave2:

sapila racing
06/05/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Φίλε μου δε νομίζω αυτό το πράγμα να "στρίβει" όπως λες, αν & βέβαια όλα στρίβουν αρκεί να μπορούμε.
Για το μηχανάκι δεν έχω να σου πω τίποτα, μιας & δε ξέρω. Service όμως που στο Ηράκλειο θα το κάνεις....? Το έχεις σκεφτεί αυτό?
Επίσης μια συμβουλή αν βέβαια μου επιτρέπεις. Επειδή ζω χρόνια στη Κρήτη & επειδή όπως λες είσαι "γκαζάκιας" θα σου πω μόνο να κοιτάξεις πόσοι σκοτώνονται κάθε μήνα στο νησί από τροχαία.
Τα λέω αυτά γιατί δυστυχώς το 99% των οδηγών εδώ είναι αχαρακτήριστο, όπως επίσης η λογική με την οποία επιλέγουν το όχημα τους (η μούρη, ο όγκος & πάει λέγοντας).
Αυτά φιλικά!


:wave2:

Ολα στρίβουν, και το Thruxton σίγουρα στρίβει μια χαρά.
Δεν χρειάζονται 190 λάστιχα και άκαμπτα πλαίσια για να στρίβει η μοτοσυκλέτα, ειδικά σε δρόμους σαν της Κρήτης.
Χερια χρειάζεται.
Αν σου αρέσει φίλε να το πάρεις, αλλά μην περιμένεις και πολλά.

:wave2:

MikeG
06/05/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ολα στρίβουν, και το Thruxton σίγουρα στρίβει μια χαρά.
Δεν χρειάζονται 190 λάστιχα και άκαμπτα πλαίσια για να στρίβει η μοτοσυκλέτα, ειδικά σε δρόμους σαν της Κρήτης.
Χερια χρειάζεται.
Αν σου αρέσει φίλε να το πάρεις, αλλά μην περιμένεις και πολλά.

:wave2:

Φίλε Άρη νομίζω ότι συμφωνούμε αφού όπως έγραψα αρχικά : Φίλε μου δε νομίζω αυτό το πράγμα να "στρίβει" όπως λες, αν & βέβαια όλα στρίβουν αρκεί να μπορούμε. :winka:

T.R.E
06/05/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Καλημέρα σε όλους, και καλώς σας βρήκα,
έχω βάλει στο μάτι το thruxton και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου με τίποτα... μα με τίποτα λέμε!!!
Επειδή στην μέχρι τώρα μοτοσυκλετιστική μου ζωή μόνο γιαπωνέζες καβαλούσα και δεν έχω παράπονο για να πω την αλήθεια... έχω ένα φόβο όσον αφορά το θέμα της αξιοπιστίας...
Οπότε κρίνετε απαραίτητη η γνώμη ιδιοκτήτη της συγκεκριμένης σειράς... κατά προτίμιση γκαζάκια...
γιατί και εγώ μόνο στο ρελαντί δεν θα πηγαίνω...
Ένα άλλο θέμα αφορά το κατά πόσο το μηχανάκι έχει την δυνατότητα να στρίβει... κάτι πολύ σημαντικό για εμένα...
Επίσης πόσο πάνε ρε παιδιά τα σέρβις σε αυτά?
και τα ανταλακτικά επίσης... μην κάνει η μανέτα 100 ευρώ και κλαίω τη μοίρα μου σε κάνα χρόνο...
Τέλος ξέρετε που μπορώ να βρω μεταχειρισμένο?
Εδώ στην αντιπροσωπία της Κρήτης που πήγα σήμερα για γενικές πληροφορίες μου είπε για 10,590 τελική τιμή (όχι πως τα λυπάμε) με 2 μήνες αναμονή... πολύ ρε γμτ... δύο μήνες, πάει το καλοκαίρι, οπότε ψήνομαι και για κάνα πολύ καλό πρωτοχεράτο...
Είδα και αυτό (http://www.newbonneville.com/html/wiseco_big_bore_kit.html) το κιτάκι οπότε αν βρω κανένα με 6000-7000 και του δώσω άλλα 2000 θα είναι σούπερ...
Αυτά, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)


Σου κολλησε απο τοτε η ιδεα σκυλοψαρο ε?:rotflmao: :rotflmao: Μονο εδω μεσα δεν περιμενα να σε πετυχω...:rotflmao: :rotflmao:


Δεν μπορει,Ιδομενεας και Κρητικος και να θελει χαρχαλο ΚΑΙ κιταρισμενο μονο ενας μπορει να υπαρχει...:rotflmao: :wave2: :wave2:
Παρ'το ρε ειναι ωραιο μηχανακι και πολυ καλυτερο απ'το Bros... :beer: :beer:

idomeneas
06/05/2008, 15:35
για να πω την αλήθεια το θέμα με το σέρβις το έχω στα υπόψην, αλλά του φούστη δικύλινδρο είναι, δεν είναι και κάνα hayabusa... οπότε αφού η αντιπροσωπία εδώ έχει και σέρβις δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα...
Όσον αφορά το θέμα του στριψίματος ξέρω πολύ καλά ότι ούτε ducati παίρνω ούτε κάνα daytona,
αλλά να μην μπαίνω και στις στροφές με 60 χμλ... πίκρα...
Οι βόλτες μου είναι κυρίως σε εθνική και επαρχιακό δίκτυο με 140 χλμ μέση ταχύτητα, και επειδή οι δρόμοι εδώ είναι μαύρα χάλια και όλο στροφές το μηχανάκι πρέπει να είναι σβέλτο και να πατάει καλά αλλιώς άδικα το παίρνεις...
τώρα όσον αφορά το θέμα των ατυχημάτων αν σκέφτομαι τι κάφροι υπάρχουν εκεί έξω ούτε με τα πόδια δεν πρέπει να βγαίνω...

@T.R.E

ποιος είσαι ρε? :p

T.R.E
06/05/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas

@T.R.E

ποιος είσαι ρε? :p


Σου θυμιζει τιποτα???
:rotflmao: :rotflmao:


129699

sapila racing
06/05/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Φίλε Άρη νομίζω ότι συμφωνούμε αφού όπως έγραψα αρχικά : Φίλε μου δε νομίζω αυτό το πράγμα να "στρίβει" όπως λες, αν & βέβαια όλα στρίβουν αρκεί να μπορούμε. :winka:

:wave2: σίγουρα πάντως δεν διαφωνούμε!

Πολλές φορές το στενό λάστιχο και το σιδερένιο πλαίσιο βοηθάνε σε συνθήκες 'Κρήτης' και πολλοί δεν το εχουν πάρει χαμπάρι.

idomeneas τι χρόνο κάνεις Μάλεμε Σούγια?
:lol: :wave2:

idomeneas
06/05/2008, 15:46
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Σκυλόψαρο!!!! Ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!! Ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!
Α ρε τρελαμένε!!! κοίτα μικρός που είναι ο κόσμος!!!
που είσαι τώρα?

T.R.E
06/05/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Σκυλόψαρο!!!! Ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!! Ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!
Α ρε τρελαμένε!!! κοίτα μικρός που είναι ο κόσμος!!!
που είσαι τώρα?


Aκομα εδω ειμαι... :sad: :sad: Τελικα απο Καwasaki W-650 πηγες σε Triumph?? :look:

idomeneas
06/05/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:wave2: σίγουρα πάντως δεν διαφωνούμε!

Πολλές φορές το στενό λάστιχο και το σιδερένιο πλαίσιο βοηθάνε σε συνθήκες 'Κρήτης' και πολλοί δεν το εχουν πάρει χαμπάρι.

idomeneas τι χρόνο κάνεις Μάλεμε Σούγια?
:lol: :wave2:

Όταν ήμουνα φαντάος στα Χανιά ΠΒ Κρήτης ήθελα από το στρατόπεδο μέχρι το σπίτι μου στο Ηράκλειο 6 το πρωί μόνος στην εθνική με ένα καλό brosάκι (200άριζε) περίπου μια ωρίτσα +-10 λεπτά...
είμαι καλά γιατρέ μου?

T.R.E
06/05/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Όταν ήμουνα φαντάος στα Χανιά ΠΒ Κρήτης ήθελα από το στρατόπεδο μέχρι το σπίτι μου στο Ηράκλειο 6 το πρωί μόνος στην εθνική με ένα καλό brosάκι (200άριζε) περίπου μια ωρίτσα +-10 λεπτά...
είμαι καλά γιατρέ μου?


Aκομα το λες αυτο το ψεμα,αφου σε ειπα δεν γινεται.... :rotflmao: :rotflmao:

idomeneas
06/05/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Aκομα εδω ειμαι... :sad: :sad: Τελικα απο Καwasaki W-650 πηγες σε Triumph?? :look:

απίστευτο, δεν σε αφήνει να φύγεις!!!
πως τα περνάς όλα καλά? τι έχεις τώρα R1?
το kawasaki ρε συ δεν μπαίνει το μηχανάκι...
μου το έδωσαν για βόλτα, σέρνετε και γενικά δεν λέει...
από τεστ στο ΜΟΤΟ που έχω διάβάσει όμως και κάτι βιντεάκια που είδα στο youtube το triumph σπέρνει...
αλλά ξέρεις αν δεν στα πουν και από πρώτο χέρι ποτέ δεν ξέρεις...

Edit: το έκανα και μια βόλτα το triumph μέσα στο λιμάνι βέβαια, δεν πήγα παραέξω, και να σου πω την αλήθεια,
μου άρεσε πολύ... πολύ ξεχωριστή μοτοσυκλέτα...

MikeG
06/05/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Όταν ήμουνα φαντάος στα Χανιά ΠΒ Κρήτης ήθελα από το στρατόπεδο μέχρι το σπίτι μου στο Ηράκλειο 6 το πρωί μόνος στην εθνική με ένα καλό brosάκι (200άριζε) περίπου μια ωρίτσα +-10 λεπτά...
είμαι καλά γιατρέ μου?

Αν όντως ισχύει αυτό που λες, που χλωμό το βλέπω, τότε ΠΡΟΣΕΧΕ. Αυτό μόνο έχω να πω..:(

idomeneas
06/05/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν όντως ισχύει αυτό που λες, που χλωμό το βλέπω, τότε ΠΡΟΣΕΧΕ. Αυτό μόνο έχω να πω..:(

καταρχήν μην με γρουσουζεύεις....
δεύτερον αυτό που λες με το χλωμό δεν είναι ωραίο...
με 140 μέση ωριαία είναι ακριβώς μία ώρα...
άλλωστε τι να την κάνεις μία μηχανή που πιάνει τα 200
όταν ακόμα και στην εθνική πηγαίνεις με 80...
πάρε παπί και είσαι μια χαρά...
τέσπα πάει αλλού η κουβέντα...

T.R.E
06/05/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
απίστευτο, δεν σε αφήνει να φύγεις!!!
πως τα περνάς όλα καλά? τι έχεις τώρα R1?
το kawasaki ρε συ δεν μπαίνει το μηχανάκι...
μου το έδωσαν για βόλτα, σέρνετε και γενικά δεν λέει...
από τεστ στο ΜΟΤΟ που έχω διάβάσει όμως και κάτι βιντεάκια που είδα στο youtube το triumph σπέρνει...
αλλά ξέρεις αν δεν στα πουν και από πρώτο χέρι ποτέ δεν ξέρεις...

Edit: το έκανα και μια βόλτα το triumph μέσα στο λιμάνι βέβαια, δεν πήγα παραέξω, και να σου πω την αλήθεια,
μου άρεσε πολύ... πολύ ξεχωριστή μοτοσυκλέτα...



Οχι ενα παρταλι GSX-R... Ωραιο μηχανημα,αυτα τα ρετρολουκ μ'αρεσουν... :beer: Και να σου πω την αληθεια αν το επαιρνα δεν θα με πολυαπασχολουσε τι κανει απο επιδοσεις... :) :)

idomeneas
06/05/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Οχι ενα παρταλι GSX-R... Ωραιο μηχανημα,αυτα τα ρετρολουκ μ'αρεσουν... :beer: Και να σου πω την αληθεια αν το επαιρνα δεν θα με πολυαπασχολουσε τι κανει απο επιδοσεις... :) :)

από επιδόσεις για εμένα είναι μια χαρά...
60 αλογάκια έχει στον τροχό, φτάνουν,
αργότερα μπορεί να του βάλω και χέρι να έχω τα 80... υπέραρκετά για το δικό μου στυλ...
αυτό που με νοιάζει είναι όμως να στρίβει φίλε...
ευρωπαϊκό μηχανάκι θα πάρω, να μην στρίβει? αμαρτία...

T.R.E
06/05/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
από επιδόσεις για εμένα είναι μια χαρά...
60 αλογάκια έχει στον τροχό, φτάνουν,
αργότερα μπορεί να του βάλω και χέρι να έχω τα 80... υπέραρκετά για το δικό μου στυλ...
αυτό που με νοιάζει είναι όμως να στρίβει φίλε...
ευρωπαϊκό μηχανάκι θα πάρω, να μην στρίβει? αμαρτία...


Τι να σου πω,δεν εχω οδογησει ποτε τετοιο στυλ...Δεν νομιζω να εχεις θεμα παντως για την χρηση που το θελεις,δλδ να ειναι βαριδι...
Τωρα τι περισσοτερο να πω,αμα μ'αρεσε θα το'παιρνα... :a013: :a013:

Cpt. Haddock
07/05/2008, 09:27
πολύ σπαμ πεφτει εδ'ω απο τότε που έφυγε ο μοντερέιτορ...

:evil: :smokin: :evil:

begenius
08/05/2008, 18:40
Φιλε idomenea γεια χαρά..

το Τhrux ειναι οτι καλυτερο μου εχει συμβει τους τελευταιους 5 μήνες!!!
Tο ειδα ενα απογευμα στην Ηλιοφιλ (Μιχαλακοπουλου) και ηταν ερωτας με την πρωτη ματια(και sex με την πρωτη γκαζια!!).
Το συγκεκριμενο μοντελο της σειρας Μοdern Classics της Triumph ειναι το "αγριο"αδελφακι των Bonneville (απλο και T100)-
Oταν πρωτοβγήκε το Bonneville to 2000 ηταν 790 cc και ακολουθησε το Τ100 με 865cc.
Oι διαφορες απο τα Βοnneville ειναι αρκετες,οποτε εχουμε και λεμε:

Performance:
1.πιο ''αγριοι'' εκκεντροφοροι
2.μεγαλύτερο carburator 36mm (απο το 790 Βοnnie)
3.εξατμίσεις μεγαφωνο (καλυτερη αποδοση σε ολο το ευρος στροφων)
4.μεγαλυτεροτερο γραναζι 18t εμπρος

Γεωμετρια/στησιμο
εδω εχουμε :
1.---2 μοιρες μικροτερο caster 27 αντι 29 του Bonnie
2.τροχος 18 ιντσων αντι 19 στα Βοnnie(απο εδω παιρνεις την 1 απο τις 2 μοιρες στο caster)
3. ελαφρυτερη ζαντα αλουμινιου στο rim (steel στο Βοnnie)
5.μεγαλυτερος δισκος εμπρος 320mm αντι 300
6.ρυθμιζομενη μπροστινη αναρτηση (προφορτηση ελατηριων)-χωρις ρυθμισεις στο στοκ Βοnneville
7.ψηλοτερα ελατηρια 360mm πισω για πιο γρηγορη γεωμετρια(με ρυθμιση προφορτησης 3 level)

Eργονομια/controls:
1.clip ons
2.rear sets
3.Racing style πανεμορφα λευκα οργανα -ταχυμετρο/στροφομετρο
4.κοντο -πλαστικο- φτερο εμπρος
5.κοντο -μεταλικο -φτερο πισω
6.ρυθμιζομενες μανετες φρενου-συμπλεκτη
7.διαφορετικη σελα 2 επιπεδων
8.Racing καλυμα σελας (η κοκοβιος!).το οποιο αφαιρειται με 2 βιδες αλεν -για χρηση με συνεπιβατη

αυτα οσον αφορα τις διαφορεσ απο τα Βοnneville-Bonneville Τ100 -τα οποια ειναι και αυτα πανεμορφα street all around μηχανες

...και ερχομαστε στο θεμα οδηγησηηηη......

Εδω οι γνωμες ειναι σαν τους κολ...ς!! ο καθενας εχει!!-οπως ελεγε και ο dirty Harry.
Πιστευω οτι ειναι απειροι οι συνδυασμοι και οι παραμετροι που μας κανουν να μας αρεσει η οχι ενα μηχανακι-ειναι θεμα στυλ-γουστου αν θες-ηλικιας-κουλτουρας θα ελεγα γενικοτερα οποτε ενα test drive ειναι απαραιτητο για να παρεις μια ιδεα-μονο ιδεα και μικρη γευση-διοτι εγω μετα απο 5 μηνες δεν εχω ακομη ανακαλυψει τα ορια μου-και δεν εχω "γνωριστει "εντελως με το Τhrux.Oπως συμβαινει αλωστε με ολες τις σχεσεις....η γνωριμια απαιτει χρονο...
Προσωπικα ειμαι Υπερ-ευχαριστημενος-ευτυχισμενος-και ακομη και τωρα καθομαι και χαζευω αυτο το πανεμορφο -εργο τεχνης-τολμω να πω-το οποιο δεν μοιαζει με κανενα αλλο-παρα μονο με τα καθαροαιμα Cafe racer του Λονδινου της δεκαετιας του 50 και 60.

οσον αφορα τα γκαζια---θα σου θυμισω οτι ολα ειναι σχετικα!
το 1956 στο διασημο για την φυσικη πιστα ταχυτητας Bonneville (Salts Flats-Γιουτα) ο Τεξανος
John Allen με μια streamline -stok μοτερ-Τriumph 650 των 55 ιππων----επιασε τα 345 χλμ/ωρα!!!! (1956 Johnny Allen Triumph 650 345.426 km/h 1962 Bill Johnson Triumph 650 361.410 km/h 1966 Bob Leppan Triumph 650 395.362 km/h)

Πιστευω οτι με 9.2/1 συμπιεση και 70 ιππους στο στροφαλο (58.9 στον τροχο)-το μοτερ ειναι υπερ-χαλαρα ρυθμισμενο -με κοφτη στις 8100-και δεν προκειται να παρουσιασει προβληματα αξιοπιστιας.Η ισχυς ειναι ικανοποιητικη-
τουλαχιστον για τα δικα μου μετρα-με μερικες απλες βελτιωσεις που εκανα (φιλτρο αερος-ανοιχτες εξατμισεις-ζιγκλερ-)αποδιδει γυρω στα 65-66 αλογα στον τροχο.
με μερικες ακομη βελτιωσεις πχ pod filters-κατεβασμα κεφαλης-και 904 κιτ wiseco-μπορεις να βγάλεις ανετα 70-75 αλογα στη ροδα.
Απο κει και περα ολα ειναι ανοιχτα-αλλα πιστευω οτι αγγιζεις την υπερβολη.
Για μενα το Τhruxton ειναι ο παραδεισος των μετατροπων/βελτιωσεων-και για μενα ηταν και ο λογος που αποφασισα να πουλησω το 3.5 ετων Ζ750 με τα 100 αλογα που ειχα για τα ματια/αυτης της κουκλας.
Μην περιμενεις να βαλεις φωτια στην ασφαλτο και να τους περνας ολους στα φαναρια.Δεν ειναι για καγκουριες το μηχανακι.
Ειναι απολαυστικο για κινηση σε περιφερεια πολης με 60-80 -ατελειωτη ροπη-δεν αλαζεις ταχυτητα και εισαι στις 2.5-3000 στροφες-Σε ανοιχτο δρομο με 120-150 ειναι επισης το best για αυτη τη μηχανη-κανεις ανετα ταξιδι-μην ξεχνας οτι προκειται για street γυμνο-και ο αερας ειναι ενα θεμα.
Η θεση οδηγησης ειναι απο τις καλυτερες για μενα-αναμεσα σε sport bike kai sport touring-τοποθετει το σωμα πολυ σωστα -δεν κουραζει μεση χερια κλπ-ειναι πολυ ανετο,για ταχυτητες πανω απο τα 70 χλμ -το τονιζω και σε ανοιχτο-επαρχιακο δρομο.Στην κινηση πολης -δεν ειναι παπι-κουραζει λιγο στην κινηση λογω των κλιπ ονς-
Στις στροφες....εκει τα δινει ολα φιλε μου--παρ ολο που οι Εγγλεζοι εχουν προσεξει και εχουν κανει την γεωμετρια αρκετα πιο γρηγορη απο το Bonneville -χρειαζεται ενας ελαφρης προγραμματισμος πριν το ..χωσεις στη στροφη- το αρκετα μακρυ μεταξονιο δεν επιτρεπει τα αποτομα ''ξαπλωματα'' oπως πχ σε ενα R1- η Z κλπ.
Εαν ακολουθεις τις σωστες γραμμες στις στροφες η οδηγηση του Τhruxton ειναι απολαυστικη-αποκαλυψη.Μπορει να τα χωσεις ανετα σε κανενα sportbike τετρακιλυνδρο και να σε βλεπει να τον περνας και να μην το πιστευει!!!-
το καλο με το Τhruxton ειναι οτι βαζει πολυ σωστα τη δυναμη κατω-και επειδη εχει μικρο σχετικα πελμα στα ε4λαστικα 100 μπροστα-130 πισω -εχει πλεονεκτημα στην αλαγη κατευθυνσης παντα με σωστο ελεγχο και χωρις υπερβολες-επισης το περιθωριο κλισης του ειναι ιδανικο για τους Ελληνικους επαρχιακους δρομους -που ειναι γεματοι στροφες κλπ.
Οι επομενες βελτιωσεις μου παντως θα ειναι αναρτησεις εμπρος-πισω -ξεφορτωμα του air/injection-και αργοτερα του airbox.
Aυτο που πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αλαξεις οταν με το καλο το παρεις ειναι οι...εξατμισεις
το εχουν υπερβολικα πνιγμενο και δεν μπορεις να απολαυσεις την συναυλια του δικυλινδρου μοτερ!!!
Επειδη καποτε ειχα ΒSA WDM20 του 1939 -και ακομη θυμαμαι τον απιθανο ηχο του μονοκιλυνδρου--νταπ-νταπ.

Ελπιζω με ολη αυτη τη φλυαρια να σε βοηθησα καπως
εαν χρειαζεσαι περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να επισκευθεις και το επισημο site των R.Α.Τ.ακιδων sto www.triumphrat.net
H στειλε πμ για τηλεφωνο συναντηση οταν ανεβεις Αθηνα

με Τhrux ...oνικούς χαιρετισμούς!

Ευγένιος

idomeneas
08/05/2008, 22:06
Φίλε begenius, ήσουν κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αν όλα πάνε καλά
Δευτέρα δίνω την παραγγελία...
Όσον αφορά την φλυαρία, πες και άλλα...
λέγε να μαθαίνουμε, να έχω τροφή για το επόμενο δίμηνο,
γιατί από ότι μου είπαν τέλος Ιουνίου θα έρθει, αν την παραγγείλω μεσοβδόμαδα...
και πάλι σε ευχαριστώ, και ότι άλλο έχεις από εμπειρία και γνώση ρίχτο... :D

NikosR
09/05/2008, 12:47
Υπόψιν ότι΄όλα τα 2-κύλινδρα '08 είναι πλέον ψεκαστά με τον ψεκασμό καμουφλαρισμένο για ρετρο-αισθητικούς λόγους σε σώμα καρμπυρατέρ!!

begenius
09/05/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Φίλε begenius, ήσουν κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αν όλα πάνε καλά
Δευτέρα δίνω την παραγγελία...
Όσον αφορά την φλυαρία, πες και άλλα...
λέγε να μαθαίνουμε, να έχω τροφή για το επόμενο δίμηνο,
γιατί από ότι μου είπαν τέλος Ιουνίου θα έρθει, αν την παραγγείλω μεσοβδόμαδα...
και πάλι σε ευχαριστώ, και ότι άλλο έχεις από εμπειρία και γνώση ρίχτο... :D

αντε καλοριζικο idomeneas να το παρεις με το καλο -το Τhruxton ειναι απολαυση.Ετοιμασου βεβαια οτι μπαινεις σε ενα club οπου οι μετατροπες home made και βαλε-βγαλε ειναι σε ημερησια διαταξη!!-καθρεπτες-φλας-εξατμισεις-φιλτρα-ελατηρια και αλλα πολλα -θα μεταμορφωσουν τη μοτοσυκλετα και στον ηδη ισχυρο χαρακτηρα της θα -προσθεσεις και το προσωπικο σου στοιχειο -θα ειναι η δικη σου μοναδικη μοτοσυκλεττα -και οχι ακομη ενα μπλε xt η μαυρο fz-η παρδαλο κοκκινο cbr.Aυτο ειναι που κανει το Τhruxton μοναδικο-ισχυρή προσωπικοτητα και το προσωπικο φιλτρο του ιδιοκτητη.
Εισαι "εσυ"στο μηχανακι-και κανενας αλλος-Βεβαια και στοκ να το αφησεις μια χαρα θα ειναι ολα ειναι και θεμα προσωπικου γουστου.
Τα χρωματα με τη ριγα στο τεποζιτο ειναι απαιχτα-για το ψεκαστο δεν γνωριζω τι διαφορεσ εχει απο το carb-το οποιο εχει βελουδινη και χωρις τρυπες αποκριση-αλλα δεν μπορεις να κανεις και αλλιως-φανταζομαι οτι θα βγουν και ρυθμισεις για το χαρτη του ψεκασμου ωστε να το φερεις εκει που θελεις -για ελευθερες εξατμισεις -φιλτρα κλπ-Σιγουρα θα ειναι και αρκετα οικονομικο σε σχεση με τα carb-
Εγω παντως προλαβα -απο τυχη?-και πηρα το carb το οποιο ειναι made in England και ειμαι οκ.
Νομιζω οτι απο το 2008 -βγαινουν -απο Ταυλανδη-ασφαλως με quality control απο Αγγλία.
Μπορεις να το τσεκαρεις απο το 11ο γραμμα στο serial no(Yπαρχει σχετικο thread στο triumphrat.net για περαιτερω ψαξιμο-)
Ειμαι σιγουρος οτι θα το χαιρεσαι καθε στιγμη και -το χαμογελο θα υπαρχει παντα στις βολτες και τα ταξιδια που ερχονται

καλη αρχη!
Ευγένιος

idomeneas
09/05/2008, 17:04
ωχ φίλε, τι μου είπες τώρα και ξενέρωσα...
Ταϋλάνδη?
Τέσπα θα του πω να ζητησει το δικό μου να είναι made in UK... και ο Θεός βοηθός...

Tpap
09/05/2008, 17:09
πανέμορφο το thruxton..

αντε με το καλό..!:beer: :beer: :beer: :sun:

idomeneas
10/05/2008, 01:45
Όλα τα triumph thruxton, bonnevile, america, & scrambler που θα έρχονται στην Ελλάδα θα είναι από Ταϋλάνδη... :bawl:
πήρα σήμερα στην αντιπροσωπία και το επιβεβαίωσα...
Εγώ προσωπικά ξενέρωσα εντελώς...
Καλά την κλασική σειρά που παίρνουν όλοι οι κολημένοι βρήκαν να βγάλουν στην Ταϋλάνδη? Έλεος...
Τέσπα, αφού έχει έτσι το πράγμα μάλλον πως κλείνω προς μεταχειρησμένο, πρωτοχεράτο ατόφιο εγγλέζικο...
Επίσης έμαθα ότι Αγγλία στοιχίζει 6000 λίρες λιανική αλλά δεν το έχω επιβαιβεώσει, και στην Αγγλία φυσικά πωλούνται μόνο εγγλέζικα, με μίλια στο κοντέρ και ανάποδο φανάρι...
Αν ισχύει τελικά τότε μάλλον πως συμφέρει γιατί τα μεταφορικά δεν θα είναι πάνω από 500 ευρώ και το τελωνείο κάπου στο 1000άρικο max...
Οπότε έχουμε 6000 λίρες που ισούτε με 7500 ευρώ συν 1500 πάμε στα 9000... 1500 ευρώ κάτω από την τιμή της αντιπροσωπίας...
Πάντως αν κάποιος ξέρει που υπάρχουν μεταχειρρισμένα triumph, ή κάτσει και δει να πωλείται πουθενά κανένα thruxton, είτε σε μάντρα είτε από ιδιώτη σε αγγελίες κλπ...
ας το πει...
ευχαριστώ...

apav
10/05/2008, 12:29
Μίλια και χιλιόμετρα στο κοντέρ. Ανάποδο φανάρι; Θέμα ρύθμισης δεν είναι στα μηχανάκια; :sick:

£6,000 http://www.triumph.co.uk/uk/Triumph_Thruxton_Specifications.aspx :ninja:

Στην Αγγλία εγγλέζικα και στον υπόλοιπο κόσμο Ταυλανδέζικα; Περίεργο. Κάποιο link; :alien:

Τελωνείο για καινούργιο μηχανάκι. :a021: :a9:

idomeneas
10/05/2008, 15:41
Αγγλία πάνε ανάποδα στον δρόμο οπότε το φανάρι δεν πρέπει να τυφλώνει τους απέναντι.... όσον αφορά το κοντέρ αυτοί μετράνε σε μίλια...
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αμερική πωλείται 6000 ευρώ, Αγγλία 7500 ευρώ, και Ελλάδα τρώμε τον κάμπανο των 10000...
Επίσης από το τελωνείο θα περάσει σαν μεταχειρησμένο...
θα μπουν πινακίδες και μετά... αν αυτό συμφαίρει καλύτερα...
Τώρα όσον αφορά το θέμα με τα Ταϋλανδέζικα, εγώ αυτό που ξέρω είναι για Ελλάδα ότι έρχονται από Ταϋλάνδη, στον υπόλοιπο κόσμο δεν ρώτησα...

apav
10/05/2008, 16:04
Η δέσμη ρυθμίζεται δεξιά-αριστερά. Δεν νομίζω να έχουν διαφορετικό φανάρι. Ο μετρητής στο κοντέρ είναι σε μίλια αλλά νομίζω ότι αλλάζει ηλεκτρονικά με επιλογή. Στο καντράν έχει δύο διαβαθμίσεις, μίλια και χιλιόμετρα. Η διαφορά τιμών βγαίνει λόγω μεγέθους αγοράς, προσφορά και ζήτηση, βλέπε καφές 5?. Στο τελωνείο δεν θα περάσει ως μεταχειρισμένο, εκτός εάν πας ως βυσματίας. Μεταχειρισμένο θεωρείται εάν έχει ήδη κυκλοφορήσει για 6 μήνες και έχει διανύσει διανύσει περισσότερα από 5.000 χλμ.

idomeneas
10/05/2008, 16:23
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την πληροφόριση :)
και εγώ μη νομίζεις ότι μου λένε, ξέρω, και από το Triumph RAT ότι πληροφορίες έχω μαζέψει...
οπότε πάω για μεταχειρισμένο, έτσι και αλλιώς αυτά δεν παθαίνουν τίποτα...
Μήπως ξέρεις και κάνα site, εκτός από το ebay που μπορεί να βρούμε τίποτις?
Υπάρχει κάνας μαντράς Αθήνα ή κάπου αλλού που να έχει μτχ ευρωπαϊκά?

apav
10/05/2008, 16:55
MOBILE (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?isSearchRequest=true&switchScenario=&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&lang=en&scopeId=MB&_features=on&negativeFeatures=EXPORT&category=&makeModelVariant1.makeId=24400&makeModelVariant1.modelDescription=Thruxton&makeModelVariant2.makeId=&makeModelVariant2.modelDescription=&makeModelVariant3.makeId=&makeModelVariant3.modelDescription=&minFirstRegistrationDate=&maxFirstRegistrationDate=&minMileage=&maxMileage=&minPowerAsArray=&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=&maxPowerAsArray=KW&cubicCapacities=&minPrice=&maxPrice=&fuel=&transmission=&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&country=&zipcode=&adLimitation=&daysAfterCreation=&drivingMode=)

BIKETRADER (http://search.autotrader.co.uk/es-uk/www/bikes/TRIUMPH+THRUXTON/Ne-2-4-7-8-27-64-104-133-146,N-4294965604-4294967206/search.action)

idomeneas
10/05/2008, 22:05
Από Αγγλία είναι καλύτερα... Γερμανία είναι ποιο ακριβά και από εδώ...
κάνας Έλληνας που να πουλάει τέτοια δεν υπάρχει?

apav
22/10/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Όλα τα triumph thruxton, bonnevile, america, & scrambler που θα έρχονται στην Ελλάδα θα είναι από Ταϋλάνδη... :bawl:
πήρα σήμερα στην αντιπροσωπία και το επιβεβαίωσα...

Νέα! :o

Σύμφωνα με συνέντευξη που παραχώρησε ο Eric Pecoraro, υπεύθυνος marketing της Triumph Γαλλίας, στο γαλλικό Moto Revue, η βρετανική εταιρεία αντιμετωπίζει ήδη μεγάλο πρόβλημα φόρτου των γραμμών παραγωγής της -και έτσι, η επόμενη παρτίδα των Rocket III αλλά και των υπόλοιπων κλασικών μοντέλων της, που προορίζονται για την αμερικάνικη και ασιατική αγορά, θα κατασκευαστούν στις ιδιόκτητες εγκαταστάσεις της στην Ταϊλάνδη. "Από το 1999 διαθέτουμε εγκαταστάσεις... παραγωγής στη χώρα αυτή", δήλωσε ο κύριος Pecoraro, "που μέχρι τώρα κατασκεύαζαν διάφορα μέρη των μοτοσυκλετών μας -ξεκαθαρίζουμε όμως ότι δεν ήταν 'εξωτερικοί προμηθευτές'. Τo 2005 αποφασίσαμε την επέκταση των εγκαταστάσεων αυτών και τη λειτουργία μιας πλήρους γραμμής παραγωγής, που να τροφοδοτεί την αμερικάνικη αγορά -ειδικά με τις Rocket III- αλλά η παραγωγή των κινητήρων είχε μείνει στο Hinckley. Η πρώτη μοτοσυκλέτα από τη συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής, βγήκε τον Ιούλιο". Πέραν αυτών, ο κύριος Pecoraro υπογράμμισε πως αν η Γαλλία ζητούσε μεγαλύτερο αριθμό μοτοσυκλετών από την Triumph, η εταιρεία θα μπορούσε να κατασκευάσει κάποια από τα μοντέλα στις εγκαταστάσεις της Ταϊλάνδης, και αυτό ισχύει και για τις άλλες ευρωπαϊκές αγορές της.

http://www.motomag.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1531&Itemid=35 :wave2:

Tpap
22/10/2008, 16:06
Εγγλέζικα από ταΐλάνδη.

ΓΤΠ.

Ζεύκας
22/10/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εγγλέζικα από ταΐλάνδη.

ΓΤΠ.


παγκοσμιοποίηση ρε Τάσο...:(

όταν μια εταιρεία αυξάνει τα μεγέθη της και θέλει να κρατήσει και το κόστος χαμηλά...

ξενέρωμα ρε γαμώτο...να κατασκευάζεται η μεγαλύτερη μηχανή παραγωγής του κόσμου στην Ταυλάνδη...φακ.