PDA

View Full Version : Προτασεις αναβαθμησης- βελτιωσης Exc 200/08



Skipper_d
06/05/2008, 11:23
Προφανως το θεμα θα ειναι αρκετα μεγαλο (λογω αρκετων ιδιοκτητων 200αρια) οποτε ανοιγω ενα καινουργιο topic...

Εχω ενα EXC 200/08

Στο οποιο εχουν προστεθει.

Χουφτες
Ποδιά
Πλαστικα θωρακησης πλαισιου
Σελα ψηλη-μαλακη Enduro Engineering
Μαξιλαρακι τιμονιου
Καβαλετα ανυψωσης τιμονιου
Νεοπρεν για καλαμια & βαση πισω αναρτησης
Βαλβιδες εξαερωσης καλαμιων
Λαστιχα Brigestone 201 - 402 (το 402 σε 5 βολτες κοντευει να πεθανει οποτε θα δοκιμαστει το 602)
εν αναμονη το renthal twinwall

και επειδη περισσευουν κατι λεφτουδακια :cool: ειπα μηπως εχετε καμια καλη ιδεα...

dirtbird
06/05/2008, 11:31
Σε συνέχεια του ....stay tuned....;)


129673

dirtbird
06/05/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε συνέχεια του ....stay tuned....;)

Περισσότερα (graphics-wise) εδώ (http://ridepg.com/) ...

dirtbird
06/05/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Περισσότερα (graphics-wise) εδώ (http://ridepg.com/) ...

και γενικότερα..... εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53975) :lol: :lol:

GASer
06/05/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d


Εχω ενα EXC 200/08

και επειδη περισσευουν κατι λεφτουδακια :cool: ειπα μηπως εχετε καμια καλη ιδεα...

EXC 250, 2009 .... :lol: :beer:

GASer
06/05/2008, 12:14
Βάλτο στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58645 να το δούμε!

Skipper_d
06/05/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Βάλτο στο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58645 να το δούμε!

To Σ/Κ θα βγουν φωτο οποτε και θα αναρτηθουν αμεσα!!
Παντως πιστευω οτι το 250/09 θα ειναι λιγο υπερβολη για την περιπτωση μου...:smokin:

GASer
06/05/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
To Σ/Κ θα βγουν φωτο οποτε και θα αναρτηθουν αμεσα!!
Παντως πιστευω οτι το 250/09 θα ειναι λιγο υπερβολη για την περιπτωση μου...:smokin:

Μην υποτιμάς τον ευατό σου :winka:

Αστειευόμουν για το 09 αλλά.... επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι τα 250 2Τ (ειδικά με μια γκαζιέρα ελεγχόμενης αρχικής επιτάχυνσης .... τσσσ τι έγραψα.. :look: :look: ) είναι καλύτερα για τους μετα-αρχάριους οδηγούς από ότι τα 200.

Skipper_d
06/05/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μην υποτιμάς τον ευατό σου :winka:

Αστειευόμουν για το 09 αλλά.... επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι τα 250 2Τ (ειδικά με μια γκαζιέρα ελεγχόμενης αρχικής επιτάχυνσης .... τσσσ τι έγραψα.. :look: :look: ) είναι καλύτερα για τους μετα-αρχάριους οδηγούς από ότι τα 200.

Eυχαριστω για τα καλα σου λογια και την ενθαρυνση που μου δινεις....

Αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι σαφως και ανηκω στους αρχαριους ...!!!:rolleyes:
οποτε εχω πολυ δουλεια ακομα... σχεδον δεν το εχω στρωσει ...

25 ωρες γραφει το καημενο μου!! :rotflmao: :rotflmao:

GASer
06/05/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Eυχαριστω για τα καλα σου λογια και την ενθαρυνση που μου δινεις....

Αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι σαφως και ανηκω στους αρχαριους ...!!!:rolleyes:
οποτε εχω πολυ δουλεια ακομα... σχεδον δεν το εχω στρωσει ...

25 ωρες γραφει το καημενο μου!! :rotflmao: :rotflmao:


Πάσο!!

man300
06/05/2008, 15:08
δες εδω και βρες αυτο που θες http://www.protaper.com/contents/products/handlebars/index.html

Skipper_d
26/05/2008, 12:10
Τα καταφερα τελικα... εστω κι αργα... ;) ;)

http://img.pathfinder.gr/clubs/files/74245/4.jpg

και

http://img.pathfinder.gr/clubs/files/74245/5.JPG

και

http://img.pathfinder.gr/clubs/files/74245/3.JPG

Zid
26/05/2008, 12:37
Μια χαρά το βρίσκω.!!!!τα αυτοκόλητα που καλύπτουν το ντεπόζιτο χαμηλα, τι μάρκα ειναι?

Skipper_d
26/05/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Μια χαρά το βρίσκω.!!!!τα αυτοκόλητα που καλύπτουν το ντεπόζιτο χαμηλα, τι μάρκα ειναι?

Ολο αυτο ειναι ενα "κουστουμακι"

https://www.ktm-parts.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=K&Product_Code=F70200&Category_Code=KTMHEGRGK


απλα παρ' ολο που αγορασα το κουστουμακι προτιμησα να αφησω
το ρεζερβουαρ και τα καπακια του φιλτρου απο μαμα, μου αρεσαν καλυτερα ...

αν και εαν δεν το ειχα ηδη παραγγειλει θα ειχα προτιμησει κατι απο
τα προτεινομενα του dirtbird.

Zid
26/05/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Ολο αυτο ειναι ενα "κουστουμακι"

https://www.ktm-parts.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=K&Product_Code=F70200&Category_Code=KTMHEGRGK


απλα παρ' ολο που αγορασα το κουστουμακι προτιμησα να αφησω
το ρεζερβουαρ και τα καπακια του φιλτρου απο μαμα, μου αρεσαν καλυτερα ...

αν και εαν δεν το ειχα ηδη παραγγειλει θα ειχα προτιμησει κατι απο
τα προτεινομενα του dirtbird. Ένδιαφέρον... thanks!!!:wave2:

dirtbird
26/05/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
αν και εαν δεν το ειχα ηδη παραγγειλει θα ειχα προτιμησει κατι απο
τα προτεινομενα του dirtbird.

Mια χαρά είναι.

:beer: :beer:

Υπόψιν ότι αν τρέξεις σε κάποιο αγώνα, θα χρειαστείς κόκκινα ή άσπρα φόντα.

Skipper_d
26/05/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mια χαρά είναι.

:beer: :beer:

Υπόψιν ότι αν τρέξεις σε κάποιο αγώνα, θα χρειαστείς κόκκινα ή άσπρα φόντα.

Τhnx!!

Οσο για τους αγωνες, ....... :rotflmao: :rotflmao:
πρεπει πρωτα "να του αλλαξω τα φωτα" και μετα θα ερθει και η σειρα για τα φοντα....!!!

Πολυ σκληρη προπονηση μπας και καταφερω το χειμωνα να παω μαζι σας καμια βολτα
και δεν χρειαστει να με περιμενετε με τσιγαρο και καφε στην επομενη στροφη....:bigcry: :bigcry:

Αν και λενε οτι το εχω το σπορ...:p :p

GASer
26/05/2008, 13:20
τζι-τζι! :wave2:

iatrodikastis
26/05/2008, 15:38
κούκλα...


προστατευτικό του σαλλίγκαρου?????

σούχει διαφύγει????

μπουτόν γιά αλλαγή χαρτογράφησης?

σίγουρα και μεγαλύτερο αυτοκόλλητο γιά προστασία ψαλιδιών.

από λάστιχα θα πρότεινα 201μπροστά και 404 πίσω.

πάρε και ένα ζευγάρι μανέτες zetta.

τα παραπάνω σίγουρα θα βοηθήσουν να παραμείνει κούκλα...η κούκλα σου γιά πολλές πολλές ώρες.:beer:

dirtbird
26/05/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis

μπουτόν γιά αλλαγή χαρτογράφησης?



Nτεν παιρνει............



μπορείς βέβαια να το βάλεις έτσι στο άσχετο και στους μισούς να λές ότι είναι η μίζα και στους άλλους μισούς η χαρτογράφηση για τον ψεκασμό...... :eek: :eek:

iatrodikastis
26/05/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Nτεν παιρνει............



μπορείς βέβαια να το βάλεις έτσι στο άσχετο και στους μισούς να λές ότι είναι η μίζα και στους άλλους μισούς η χαρτογράφηση για τον ψεκασμό...... :eek: :eek:


γιατί ντεν παίρνει?

το 125 08 παίρνει.

Skipper_d
26/05/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
κούκλα...


προστατευτικό του σαλλίγκαρου?????

σούχει διαφύγει????

μπουτόν γιά αλλαγή χαρτογράφησης?

Για προστατευτικο να σου πω την αληθεια μου εψαχνα να βρω το carbon...
αλλα βρισκω μονο για τα 250 - 300.

τωρα οσο για την χαρτογραφηση.... ακουλουθω την σκονη... :eyepop:


Παντως δεν ξερω για εσας αλλα για εμενα το μεγαλυτερο μου εξοδο
μεχρι τωρα ειναι τα λαστιχα... Για βολτες τα Σ/Κ θελω ενα πισω καθε μηνα...:bawl: :bawl:
Πολλα χρηματα για παπουτσακια!!!....

Το Σαββατο θα βαλω ενα Brigestone Μ 602 που ειναι σκληρο υποτιθεται μπας και δω λιγο διαφορα... αν και ενας φιλος μου, μου λεει πως δεν φταιει το λαστιχο αλλα ο τροπος που παω το μηχανακι... Οι πολλες γκαζιες...:confused: :confused:

dirtbird
26/05/2008, 15:59
΄Παίξε΄με τη ρύθμιση του Power valve. Αν το ρυθμίσεις έτσι ώστε να καθυστερεί να ανοίξει, θα γίνει πιο γραμμικό (αλλά ίσως λιγότερο διασκεδαστικό) και δεν θα σπινιάρει εύκολα.

Στα 200άρια γίνεται από μία βίδα εξωτερικά μόνο - συμβουλεύσου το manual για λεπτομέρειες.

Επίσης ένα λάστιχο που μετά από 2 βόλτες έχει αρχίσει να 'χτενίζει' τα τακούνια, μπορείς να το αλλάξεις φορά τοποθέτησης και να κρατήσει λίγο καιρό παραπάνω (υποθέτω ότι έχεις γίνει καλός φίλος με τον λαστιχά σου).

dirtbird
26/05/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
γιατί ντεν παίρνει?

το 125 08 παίρνει.

Ναι ε?
Δεν το 'ξερα......:confused: :confused:

iatrodikastis
26/05/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Για προστατευτικο να σου πω την αληθεια μου εψαχνα να βρω το carbon...
αλλα βρισκω μονο για τα 250 - 300.

τωρα οσο για την χαρτογραφηση.... ακουλουθω την σκονη... :eyepop:


Παντως δεν ξερω για εσας αλλα για εμενα το μεγαλυτερο μου εξοδο
μεχρι τωρα ειναι τα λαστιχα... Για βολτες τα Σ/Κ θελω ενα πισω καθε μηνα...:bawl: :bawl:
Πολλα χρηματα για παπουτσακια!!!....

Το Σαββατο θα βαλω ενα Brigestone Μ 602 που ειναι σκληρο υποτιθεται μπας και δω λιγο διαφορα... αν και ενας φιλος μου, μου λεει πως δεν φταιει το λαστιχο αλλα ο τροπος που παω το μηχανακι... Οι πολλες γκαζιες...:confused: :confused:


με διακοσάρι 06 και με 201 μπροστά(έρωτας το κρατημά του) και αναγκαστικά 404 πίσω(γιά να μην μου το τρώει γρήγορα) αλλιώς και πίσω 202 θα έβαζα,βγάζω πάνω από 6 προπονήσεις με το πίσω και 2 με 3 φορές περισσότερες με το μπροστά,χωρίς να ρισκάρω.

Βέβαια το μηχανάκι δεν πατάει άσφαλτο.

iatrodikastis
26/05/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ναι ε?
Δεν το 'ξερα......:confused: :confused:

ask x-products...τόχει στο ένα τρίτο της τιμής από την ktm. :beer:

dirtbird
26/05/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
ask x-products...τόχει στο ένα τρίτο της τιμής από την ktm. :beer:

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αναμονή στην πλεξούδα της ηλεκττρονικής?:confused: :confused:

Skipper_d
26/05/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
με διακοσάρι 06 και με 201 μπροστά(έρωτας το κρατημά του) και αναγκαστικά 404 πίσω(γιά να μην μου το τρώει γρήγορα) αλλιώς και πίσω 202 θα έβαζα,βγάζω πάνω από 6 προπονήσεις με το πίσω και 2 με 3 φορές περισσότερες με το μπροστά,χωρίς να ρισκάρω.

Βέβαια το μηχανάκι δεν πατάει άσφαλτο.

Ασφαλτο ουτε και εγω. Σχεδον καθολου... αν αφαιρεσεις 2 χλμ (πηγαινε - ελα) μεχρι να αρχισει το βουνο....
Και εγω 201 εμπρος 402 επαιζα αλλα ειπα για δοκιμη να βαλω ενα 602 πισω...
Ετσι και αλλιως σε κανα μηνα στον "κολλητο μου" τον λαστιχα θα ειμαι παλι...!!!:sick: :sick:

και σαφως το 201 ειναι ερωτας!! Τι πιεση βαζεις μπρος/πισω?

Zid
26/05/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει αναμονή στην πλεξούδα της ηλεκττρονικής?:confused: :confused: Βασικά έχει μια φύσα... και αντί να τη βγάζει βάλεις .. παρεμβάλεις το διακοπτάκι που λέει ο Πέτρος..

Αυτά δεν είναι δικές μας θεωρίες.. ο Χελιώτης είπε οτι γίνεται..

Ο Τασούλης εντωμεταξύ έχει ξεμείνει απο διακοπτάκια γιατί λέει πλάκωσαν όλοι οι κτμαδες και τα έχουν εξαφανίσει...:lol:

iatrodikastis
26/05/2008, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d


Τι πιεση βαζεις μπρος/πισω?


Kατά κανόνα 14-14.

iatrodikastis
26/05/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Βασικά έχει μια φύσα... και αντί να τη βγάζει βάλεις .. παρεμβάλεις το διακοπτάκι που λέει ο Πέτρος..

Αυτά δεν είναι δικές μας θεωρίες.. ο Χελιώτης είπε οτι γίνεται..

Ο Τασούλης εντωμεταξύ έχει ξεμείνει απο διακοπτάκια γιατί λέει πλάκωσαν όλοι οι κτμαδες και τα έχουν εξαφανίσει...:lol:


:a013:

MikeG
26/05/2008, 18:56
Να υποθέσω αυτό με τις χαρτογραφήσεις & το διακοπτάκι δεν ισχύει στο δικό μου, παρά μόνο στα καινούρια ε?


:wave2:


p.s Πολύ όμορφο το έχεις κάνει φίλε!:winka: :wave2:

iatrodikastis
26/05/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να υποθέσω αυτό με τις χαρτογραφήσεις & το διακοπτάκι δεν ισχύει στο δικό μου, παρά μόνο στα καινούρια ε?





γιατί σου λείπει?

αν ναι παίξε με τα γρανάζια.:bigcry:

MikeG
26/05/2008, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
γιατί σου λείπει?

αν ναι παίξε με τα γρανάζια.:bigcry:

Όχι δε μου λείπει. Απλά ακόμα το μαθαίνω το μωρό μου:winka:

itsikis
26/05/2008, 19:20
Κούκλα το ΚΤΜάκι σου...

αλλά θα πρότεινα τα λεφτά σου να τα ξοδεύεις σε βενζίνες και λάδι :winka:

και από κει και πέρα όταν αρχίσεις και πηγαίνεις γρήγορα,σε ουσιαστικές βελτιώσεις πχ. triple clambs (απαραίτητο αξεσουάρ για ΚΤΜ)

Φιλικά Ισίδωρος

(By the way με 25 ώρες λειτουργίας πόσα λάστιχα έχεις "φάει";;;;;;;;;)

dirtbird
27/05/2008, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Βασικά έχει μια φύσα... και αντί να τη βγάζει βάλεις .. παρεμβάλεις το διακοπτάκι που λέει ο Πέτρος..

Αυτά δεν είναι δικές μας θεωρίες.. ο Χελιώτης είπε οτι γίνεται..

Ο Τασούλης εντωμεταξύ έχει ξεμείνει απο διακοπτάκια γιατί λέει πλάκωσαν όλοι οι κτμαδες και τα έχουν εξαφανίσει...:lol:

Επαναλαμβάνω, το έχεις δει σε 200άρι?

Στο δικό μου (07), ΔΕΝ είναι φύσα (δλδ. μπρίζα) αλλά ένα μονοπολικό βύσμα (αναμονή), αρσενικό-θηλυκό.
Όταν τοποθετείς το διακοπτάκι, απλώς το παρεμβάλεις.

Οι όποιες διαφορές στην απόδοση πάντως είναι αμελητέες και προσωπικά μάλλον θα το καταργήσω.
Ο GASer ( το έχουμε συζητήσει επανειλημένως) βρίσκει πιο αισθητή την διαφορά στο '08 του.

Επίσης είναι αρκετά ογκώδης ο διακόπτης και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που πολλοί προτιμούν αυτόν από τα GASGAS (ο οποίος είναι μικρότερος και με διαφορετική ενεργοποίηση).

Τέλος, να επαναλάβω για μία ακόμα φορά ότι ΔΕΝ αλλάζει 'χαρτογράφηση' (δεν πρόκειται για ψεκασμό.....), απλώς αναιρεί την 2η καμπύλη αβάνς για τις ψηλές στροφές.

Skipper_d
27/05/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis
Κούκλα το ΚΤΜάκι σου...

αλλά θα πρότεινα τα λεφτά σου να τα ξοδεύεις σε βενζίνες και λάδι :winka:

και από κει και πέρα όταν αρχίσεις και πηγαίνεις γρήγορα,σε ουσιαστικές βελτιώσεις πχ. triple clambs (απαραίτητο αξεσουάρ για ΚΤΜ)

Φιλικά Ισίδωρος

(By the way με 25 ώρες λειτουργίας πόσα λάστιχα έχεις "φάει";;;;;;;;;)



Thnx Ισιδωρε!!

Δυο τανκ ετοιμα (με την μιξη εννοω) γεματα καυσιμο περιμενουν τα Σ/Κ να κανουν μεταγγιση στο τανκ του μηχανακιου!!

Το topic αυτο γι αυτο τον λογο το ανοιξα...."Προτασεις αναβαθμησης- βελτιωσης Exc 200/08",
για να συζηταμε για βελτιωσεις... ;)
Αν δεν βαριεσαι αναπτυξε λιγο την"θεωρια" περι triple clamps και την αναγκαιοτητα τους.

Σε 33 ωρες εχω καθαρισει το μαμα και ενα Μ402 Brigestone πισω.... αλλα οταν λεμε καθαρισει το εννουμε !!

GASer
27/05/2008, 10:38
Οι πλάκες δεν είναι πλέον απαραίτητες στα ΚΤΜ (2008). Γενικά με τις aftermarket πλάκες κερδίζεις σε δύο σημεία:

1. Την μεταβολή της γωνίας κάστερ έτσι ώστε να κάνεις την μοτοσυκλέτα πιο σταθερή στις ευθείες/αργή στις στροφές και το ανάποδο.

Τα ΚΤΜ με τις αλλαγές σε πλαίσιο και ψαλίδι δεν έχουν πλέον πρόβλημα ευστάθειας στις υψηλές ταχύτητες.

2. Καλύτερο "πιάσιμο" των δύο στελεχών του πιρουνιού μεταξύ τους, το οποίο επιτυγχάνεται με χρήση διαφορετικών υλικών στις πλάκες ή διαφορετικής κατεργασίας των μετάλλων ή και χρήση 3 βιδών στην κάτω πλάκα.

Εγώ άλλαξα τις μαμά πλάκες με τις SXS Triple Clamps Adjustable Offset 48mm USD (59401099019), στις οποίες μπορείς να μεταβάλεις το offset μεταξύ 18 και 20mm και έχουν κατεργασία CNC (http://en.wikipedia.org/wiki/CNC) αντί για χυτές που είναι της μαμάς.

Για ποιό λόγο; Οι πλάκες της μαμάς χάνανε την θέση τους σε κάθε μικροπτώση, οπότε θεώρησα ότι με το τριπλό δέσιμο σε βίδες της κάτω πλάκας των SXS αυτό μπορούσε να διορθωθεί. Αποτέλεσμα θετικό αλλά όχι και total solution. Ο δεύτερος λόγος η δυνατότητα αλλαγής του offset και για να το κάνω πιο "γρήγορο" το οποίο έπιασε.

O dirtbird έχει βρεί ένα πολύ πιο εύκολο και αρκετά φτηνότερο τρόπο για αλλαγή του offset.

Αν θέλεις να δώσεις περίπου 150 ευρώ, πάρε αυτό :
PHDS Progressive Handlebar Damping System (https://www.ktm-parts.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=K&Product_Code=SXS07125200&Category_Code=KTMHEHCC)

Όσοι το έχουν βάλει, έχουν καλά σχόλια να πουν. Λόγω του ελαστομερούς που απορροφάει μέρος των κραδασμών, βοηθάει να μην κουράζονται πολύ τα χέρια.

Zid
27/05/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Επαναλαμβάνω, το έχεις δει σε 200άρι?

Στο δικό μου (07), ΔΕΝ είναι φύσα (δλδ. μπρίζα) αλλά ένα μονοπολικό βύσμα (αναμονή), αρσενικό-θηλυκό.
Όταν τοποθετείς το διακοπτάκι, απλώς το παρεμβάλεις.

Οι όποιες διαφορές στην απόδοση πάντως είναι αμελητέες και προσωπικά μάλλον θα το καταργήσω.
Ο GASer ( το έχουμε συζητήσει επανειλημένως) βρίσκει πιο αισθητή την διαφορά στο '08 του.

Επίσης είναι αρκετά ογκώδης ο διακόπτης και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που πολλοί προτιμούν αυτόν από τα GASGAS (ο οποίος είναι μικρότερος και με διαφορετική ενεργοποίηση).

Τέλος, να επαναλάβω για μία ακόμα φορά ότι ΔΕΝ αλλάζει 'χαρτογράφηση' (δεν πρόκειται για ψεκασμό.....), απλώς αναιρεί την 2η καμπύλη αβάνς για τις ψηλές στροφές. Για το 125 είπα εγώ..
:wave2:

dirtbird
27/05/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Οι πλάκες δεν είναι πλέον απαραίτητες στα ΚΤΜ (2008). Γενικά με τις aftermarket πλάκες κερδίζεις σε δύο σημεία:

1. Την μεταβολή της γωνίας κάστερ έτσι ώστε να κάνεις την μοτοσυκλέτα πιο σταθερή στις ευθείες/αργή στις στροφές και το ανάποδο.



Το trail αλλάζει, όχι η castor.

GASer
27/05/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το trail αλλάζει, όχι η castor.

Σωστά, η γωνία κάστερ μπορεί να είναι ανεξάρτητη από το trail (ίχνος), επειδή ο άξονας του πηρουνιού δεν περνάει από το κέντρο του τροχού.

itsikis
27/05/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Οι πλάκες δεν είναι πλέον απαραίτητες στα ΚΤΜ (2008). Γενικά με τις aftermarket πλάκες κερδίζεις σε δύο σημεία:

1. Την μεταβολή της γωνίας κάστερ έτσι ώστε να κάνεις την μοτοσυκλέτα πιο σταθερή στις ευθείες/αργή στις στροφές και το ανάποδο.

Τα ΚΤΜ με τις αλλαγές σε πλαίσιο και ψαλίδι δεν έχουν πλέον πρόβλημα ευστάθειας στις υψηλές ταχύτητες.

2. Καλύτερο "πιάσιμο" των δύο στελεχών του πιρουνιού μεταξύ τους, το οποίο επιτυγχάνεται με χρήση διαφορετικών υλικών στις πλάκες ή διαφορετικής κατεργασίας των μετάλλων ή και χρήση 3 βιδών στην κάτω πλάκα.

Εγώ άλλαξα τις μαμά πλάκες με τις SXS Triple Clamps Adjustable Offset 48mm USD (59401099019), στις οποίες μπορείς να μεταβάλεις το offset μεταξύ 18 και 20mm και έχουν κατεργασία CNC (http://en.wikipedia.org/wiki/CNC) αντί για χυτές που είναι της μαμάς.

Για ποιό λόγο; Οι πλάκες της μαμάς χάνανε την θέση τους σε κάθε μικροπτώση, οπότε θεώρησα ότι με το τριπλό δέσιμο σε βίδες της κάτω πλάκας των SXS αυτό μπορούσε να διορθωθεί. Αποτέλεσμα θετικό αλλά όχι και total solution. Ο δεύτερος λόγος η δυνατότητα αλλαγής του offset και για να το κάνω πιο "γρήγορο" το οποίο έπιασε.

O dirtbird έχει βρεί ένα πολύ πιο εύκολο και αρκετά φτηνότερο τρόπο για αλλαγή του offset.

Αν θέλεις να δώσεις περίπου 150 ευρώ, πάρε αυτό :
PHDS Progressive Handlebar Damping System (https://www.ktm-parts.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=K&Product_Code=SXS07125200&Category_Code=KTMHEHCC)

Όσοι το έχουν βάλει, έχουν καλά σχόλια να πουν. Λόγω του ελαστομερούς που απορροφάει μέρος των κραδασμών, βοηθάει να μην κουράζονται πολύ τα χέρια.

:beer: :beer:

Σε ΚΤΜ 250 2008 που έχω οδηγήσει (δυστυχώς για πάρα πολύ λίγο) αισθανόμουν περισσότερη σιγουριά από το μπροστινό ειδικά σε κοπανήματα, με τις "τριπλές" πλάκες....και αυτό νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα.......

By the way Δημήτρη τι αίσθηση σου έχει αφήσει το 2008 σε σχέση με το πολυζητημένο και μάλλον πλέον ξεπερασμένο; θέμα σταθερότητας;

Ισίδωρος

GASer
27/05/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis
:beer: :beer:

Σε ΚΤΜ 250 2008 που έχω οδηγήσει (δυστυχώς για πάρα πολύ λίγο) αισθανόμουν περισσότερη σιγουριά από το μπροστινό ειδικά σε κοπανήματα, με τις "τριπλές" πλάκες....και αυτό νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα.......

By the way Δημήτρη τι αίσθηση σου έχει αφήσει το 2008 σε σχέση με το πολυζητημένο και μάλλον πλέον ξεπερασμένο; θέμα σταθερότητας;

Ισίδωρος

Κανένα πρόβλημα στα "πολλά"