PDA

View Full Version : Είμαι Πολύ Εκνευρισμένος ! ! !



McTalas
06/05/2008, 11:38
Πριν από λίγο πέρασα από ένα γνωστό μαγαζί που πουλάει αποκλειστικά και μόνο προϊόντα της πασίγνωστης και κορυφαίας(ναι καλά!!) Dainese. Η συμπεριφορά του πωλητή ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ !!!

Προφανώς τον έκοψα από την ΤΟΣΟ σημαντική ασχολία που είχε (σκούπιζε) και εκνευριστικέ, είχε αυτό το ύφος του τύπου «όχι ρε π**στη μου άλλος ένας μ*λ*κ*ς θα μας τα κάνει τσουρέκια πάλι!».
Τον ρωτούσα κάτι απαντούσε με μισόλογα, ήταν ξινισμένος λες και είχες αφήσει το γάλα μια βδομάδα εκτός από το ψυγείου,
ΡΕ ΑΣΤΑ ΔΙΑΛΑ !!!!
καραγκιόζη που θα σου αφήσω σε σένα τα λεφτά, αφού δεν έχεις όρεξη να δουλέψεις θα πάω σε ένα άλλο ή καλύτερα σε ένα μικρό μαγαζί με πιο εξυπηρετικούς ανθρώπους που αγαπούν και γουστάρουν την δουλεία τους, ή μάλλον καλύτερα θα τα πάρω από Ισπανία από την φίλη μου την Daphne που ρε καραγκιόζη από 180 που ήθελες εσύ μου την δίνει 112 και από 300 που μου θες μου τα δίνει και αυτά 232 !! και χωρίς έξοδα αποστολής και σε 7 μέρες στην πόρτα μου!!
Ρε ά’ παγαινε από δω που με σύγχυσες πρωί-πρωί…
Sorry ρε παιδιά αλλά μου έφτασε το αίμα στο κεφάλι…

sniper
06/05/2008, 11:41
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλά δεν ήξερες.... δεν ρώταγες; :lol: :lol:

edmarios
06/05/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Πριν από λίγο πέρασα από ένα γνωστό μαγαζί που πουλάει αποκλειστικά και μόνο προϊόντα της πασίγνωστης και κορυφαίας(ναι καλά!!) Dainese. Η συμπεριφορά του πωλητή ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ !!!

Προφανώς τον έκοψα από την ΤΟΣΟ σημαντική ασχολία που είχε (σκούπιζε) και εκνευριστικέ, είχε αυτό το ύφος του τύπου «όχι ρε π**στη μου άλλος ένας μ*λ*κ*ς θα μας τα κάνει τσουρέκια πάλι!».
Τον ρωτούσα κάτι απαντούσε με μισόλογα, ήταν ξινισμένος λες και είχες αφήσει το γάλα μια βδομάδα εκτός από το ψυγείου,
ΡΕ ΑΣΤΑ ΔΙΑΛΑ !!!!
καραγκιόζη που θα σου αφήσω σε σένα τα λεφτά, αφού δεν έχεις όρεξη να δουλέψεις θα πάω σε ένα άλλο ή καλύτερα σε ένα μικρό μαγαζί με πιο εξυπηρετικούς ανθρώπους που αγαπούν και γουστάρουν την δουλεία τους, ή μάλλον καλύτερα θα τα πάρω από Ισπανία από την φίλη μου την Daphne που ρε καραγκιόζη από 180 που ήθελες εσύ μου την δίνει 112 και από 300 που μου θες μου τα δίνει και αυτά 232 !! και χωρίς έξοδα αποστολής και σε 7 μέρες στην πόρτα μου!!
Ρε ά’ παγαινε από δω που με σύγχυσες πρωί-πρωί…
Sorry ρε παιδιά αλλά μου έφτασε το αίμα στο κεφάλι…


Βοηθησε μας λιγο... Πες και σε ποιο μαγαζι εγινε αυτο το περιστατικο για να ξερουμε και οι υπολοιποι...!!!:rolleyes: :mad:

trigger
06/05/2008, 11:43
τελικά τους αξίζει που τους γράφουμε κανονικά και ψωνίζουμε από το εξωτερικό.... :mad:

edmarios
06/05/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
τελικά τους αξίζει που τους γράφουμε κανονικά και ψωνίζουμε από το εξωτερικό.... :mad:

+1000

Γιατι σεβονται και εμας και την τσεπη μας...!!!!!;)

McTalas
06/05/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλά δεν ήξερες.... δεν ρώταγες; :lol: :lol:
ηξερα, αλλα όταν ειχα ξαναπάει ο ιδιος ηταν πιο εξυπηρετικος...
ρε δεν πανε να... να κοψουν το λαιμό τους!!


edmarie υπάρχει ΜΟΝΟ ενα μαγαζι που πουλαει ΑΠΟΚΛΥΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ προϊόντα Dainese καπου εκει κοντα στην Paris ..:winka:

castoras
06/05/2008, 11:53
Τα τσουρέκια από τον Τερκενλή είναι??????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
06/05/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

edmarie υπάρχει ΜΟΝΟ ενα μαγαζι που πουλαει ΑΠΟΚΛΥΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ προϊόντα Dainese...:winka: Για πε!:)

McTalas
06/05/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Τα τσουρέκια από τον Τερκενλή είναι??????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δεν ξερω ρωτα τον μακη...

requiem
06/05/2008, 11:56
πες καλέ που είναι το μαγαζί να γνωρίζουμε

edmarios
06/05/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Για πε!:)

Μαλλον τον ιταλο λεει!!!! Ειναι ο μονος που φερνει αποκλειστικα dainese...!!!
Ε Mctala? επεσα διανα?

trigger
06/05/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
υπάρχει ΜΟΝΟ ενα μαγαζι που πουλαει ΑΠΟΚΛΥΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ προϊόντα Dainese καπου εκει κοντα στην Paris ..:winka:

Τι άλλο να πεί ρε παιδιά....

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 11:58
παντως επειδη και εγω σε μαγαζι δουλευω ειναι πολυ σπαστικο να μπενει καποιος να σε ρωταει επι 15-20 λεπτα και να μην αγοραζει τπτ στο τελος

οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης καταλαβαινει οποιος δεν εχει δουλεψει απλα δε ξερει πως ειναι...

edmarios
06/05/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
παντως επειδη και εγω σε μαγαζι δουλευω ειναι πολυ σπαστικο να μπενει καποιος να σε ρωταει επι 15-20 λεπτα και να μην αγοραζει τπτ στο τελος

οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης καταλαβαινει οποιος δεν εχει δουλεψει απλα δε ξερει πως ειναι...

Οπως επισης ειναι πολυ σπαστικο να πας σε ενα μαγαζι να θες να του δωσεις λεφτα και να βαριεται να σε εξυπηρετηση...(εκτος αν εχει δουλεια και να μην μπορει ... αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν εγινε κατι τετοιο..):winka:

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Οπως επισης ειναι πολυ σπαστικο να πας σε ενα μαγαζι να θες να του δωσεις λεφτα και να βαριεται να σε εξυπηρετηση...(εκτος αν εχει δουλεια και να μην μπορει ... αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν εγινε κατι τετοιο..):winka:


κοιτα μετα απο ενα καιρο που δουλευεις σαν πωλητης αποκτας εμπειρια οταν μπει καποιος απο αυτα που ρωταει καταλαβαινεις αν θελει να αγορασει τοτε τον εξυπηρετεις ωραια και ομορφα.. αλλα οταν καποιος μπενει μεσα και βλεπεις οτι δε προκειται να παρει αν δεν ψαξει ολη τιν ελλαδα πρωτα και στα πριζει...

τοτε τον γραφω και εγω στα .............

δε θα του μιλησω ασχημα βεβαια.. αλλα θα του πω οι τιμες ειναι γραμμενες κοιτα τις μονος σου :eyepop:

μονο ετσι μενεις ψυχραιμος αλλιως δε παλευεται η κατασταση!!

για αυτη τη περιπτωση εχει αδικο ο πωλητης δε λεω...

απλα σε γενικες γραμμες μιλαω:winka:

McTalas
06/05/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
παντως επειδη και εγω σε μαγαζι δουλευω ειναι πολυ σπαστικο να μπενει καποιος να σε ρωταει επι 15-20 λεπτα και να μην αγοραζει τπτ στο τελος

οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης καταλαβαινει οποιος δεν εχει δουλεψει απλα δε ξερει πως ειναι...
ξερω πολυ καλα πως ειναι και για τον λογο αυτο ντρεπομαι πολλες φορες αλλα δεν εχει να κανει, θες ρε φιλε να μαθεις πληροφοριες για ενα προιον και να δεις αν σου κανει τι δλδ δεν θα ψαξεις δεν θα ρωτησεις , δεν θα δωκιμασεις ?
και απο την αλλη ημουν διατεθιμενος να πληρωσω κατι παραπανω και να τα παρω απο αυτον αλλα όχι και ετσι!!

Ktm.Prestige
06/05/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
παντως επειδη και εγω σε μαγαζι δουλευω ειναι πολυ σπαστικο να μπενει καποιος να σε ρωταει επι 15-20 λεπτα και να μην αγοραζει τπτ στο τελος

οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης καταλαβαινει οποιος δεν εχει δουλεψει απλα δε ξερει πως ειναι...

Μπορεί να είναι σπαστικό αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα έχουμε κατεβασμένα μούτρα και θα είμαστε έτοιμοι να τον αρπάξουμε απο τον λαιμό επειδή μας καθυστέρησε λίγο για 20 λεπτά??
Εσένα δλδ πως θα σου φαινόταν να πήγαινες σε μαγαζί να δώσεις τα καλά σου τα ευρουλάκια και να είχες αντιμετώπιση επιεικώς απαράδεκτη?Θα ψώνιζες μετά?
Θα του έλεγες και ευχαριστώ?

Επειδή έχω δουλέψει σε 2 μεγάλες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και επειδή και εγω ο ίδιος καμιά φορά φρίκερνα , το ξανασκέφτηκα και το βλέπω τώρα σαν πελάτης σε άλλα μαγαζιά!
Ο πελάτης δεν είναι χαζός ώστε να μη δει τα ξινισμένα μούτρα του υπαλλήλου!

Στην θέση σου φίλε McTalas θα ζητούσα τον υπεύθυνο , εκτός και εαν ήταν ο ίδιος οπότε δεν ξαναπερνούσα ούτε απο έξω!!

vangelis 64
06/05/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Τι άλλο να πεί ρε παιδιά.... Ωπ!Λάθος κατάλαβα,συγγνώμη,άκυρο.:blush:

McTalas
06/05/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Στην θέση σου φίλε McTalas θα ζητούσα τον υπεύθυνο , εκτός και εαν ήταν ο ίδιος οπότε δεν ξαναπερνούσα ούτε απο έξω!!

δεν εχει να κανει με τον πωλητη απο οτι εχω ακουσει και απο αλλου ετσι ειναι και οι υπευθυνοι εκιε περα!

κοιτα , ξερω πως ειναι ο κεντρικος εισαγωγεας, ενταξει βρεξει χιωνισει θα πουλησει τα προιοντα του σε χονδρικη αλλα δεν πηγα στο κεντρικο μαγαζι που ειναι γεματο απο κουτες και εχουν τρεχουν να στειλουν παντου παραγκελιες, εγω πηγα στο μαγαζι που εχει ανοιξει ,και καλα , για λιανικη πωληση και ο υπαλληλος του (που μπορει και να ειναι το ιδιο το αφεντικο) εκεινη την ωρα σκουπιζε και το μαγαζι ηταν άδειο!!

Ασε να μην πιασω που το ανοιγει κατα τις 10:30 με 11:00 αλλα αυτο το ξεπερναμε!!

trigger
06/05/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
....
Γι'αυτό υπάρχει και η Ηλιούπολη :winka:

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 12:13
ναι ρε παιδια συμφωνω μαζι σας και εγω σαν πελατης το ιδιο κανω

αλλα εγω πρωτα πριν παω σε ενα μαγαζι θα ρωτησω κανα φιλο θα ψαξω λιγο τη δουλεια και θα παω στο μαγαζι μετα μπορει να τον πριξω αλλα θα αγορασω..

αλλα ειναι μερικοι που μπενουν συνεχεια ρωτανε ρωτανε και ποτε δεν αγοραζουν ε δε θα κατσω να τρωω τα νευρα μου με αυτους

αυτος που θα αγορασει τον καταλαβαινεις... και αυτος που θα στα πριξει παλι τον καταλαβαινεις

McTalas
06/05/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Γι'αυτό υπάρχει και η Ηλιούπολη :winka:
και μενω και δίπλα!!! :D :D :winka: :winka:

gkmaggas
06/05/2008, 12:14
Καθε δουλεια εχει το πρηξιμο της..Ομως αν καποιος θελει να λεγεται επαγγελματιας να την
κανει σωστα αλλιως..........ΚΛΕΙΣΙΜΟ.......

Αυτος ειναι ο βασικος λογος μαζι βεβαια με τις τιμες για τον οποιο τα μαγαζια εγιναν απλα

............ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΡΙΑ..........

gkmaggas
06/05/2008, 12:17
Α και McTalas οταν αγορασεις το προιον σταματα εξω απο το μαγαζι να σε δει ο μαγγας
μμμμμμμμππππππππππππππππααααααααααααααααααςςςςςςςς ςςςςςςςςςς
και αλλαξει η νοοτροπια του γραψ@ρχιδισμου...........:wave2:

McTalas
06/05/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
ναι ρε παιδια συμφωνω μαζι σας και εγω σαν πελατης το ιδιο κανω

αλλα εγω πρωτα πριν παω σε ενα μαγαζι θα ρωτησω κανα φιλο θα ψαξω λιγο τη δουλεια και θα παω στο μαγαζι μετα μπορει να τον πριξω αλλα θα αγορασω..

αλλα ειναι μερικοι που μπενουν συνεχεια ρωτανε ρωτανε και ποτε δεν αγοραζουν ε δε θα κατσω να τρωω τα νευρα μου με αυτους

αυτος που θα αγορασει τον καταλαβαινεις... και αυτος που θα στα πριξει παλι τον καταλαβαινεις
καταλαβα τι λες αλλα εσυ το πας στο αλλο ακρο, δεν ειπαμε για πριξιμο του στηλ "και ποσο κανει αυτο?" ή "και κατεβαστε μου εκεινα τα παπουστια απο εκεεει παανω" και αλλα τετοια, μια δυο ερωτησεις του εκανα, ζητημα να τον αποσχολισα και 5'...

McTalas
06/05/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Α και McTalas οταν αγορασεις το προιον σταματα εξω απο το μαγαζι να σε δει ο μαγγας
μμμμμμμμππππππππππππππππααααααααααααααααααςςςςςςςς ςςςςςςςςςς
και αλλαξει η νοοτροπια του γραψ@ρχιδισμου...........:wave2:
σιγα μην κατσω να ασχοληθω κιαλλο ...

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Καθε δουλεια εχει το πρηξιμο της..Ομως αν καποιος θελει να λεγεται επαγγελματιας να την
κανει σωστα αλλιως..........ΚΛΕΙΣΙΜΟ.......

Αυτος ειναι ο βασικος λογος μαζι βεβαια με τις τιμες για τον οποιο τα μαγαζια εγιναν απλα

............ΔΟΚΙΜΑΣΤΗΡΙΑ..........

αμα ειχες εσυ ομως μαγαζι με αξεσουαρ μηχανων δε θα ελεγες τα ιδια...

:D

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
καταλαβα τι λες αλλα εσυ το πας στο αλλο ακρο, δεν ειπαμε για πριξιμο του στηλ "και ποσο κανει αυτο?" ή "και κατεβαστε μου εκεινα τα παπουστια απο εκεεει παανω" και αλλα τετοια, μια δυο ερωτησεις του εκανα, ζητημα να τον αποσχολισα και 5'...


ναι ρε c .. σου ειπα ηταν λαλακας αυτος...

απλα σε γενικες γραμμες μιλαω :beer:

Gandalf dr685sm
06/05/2008, 12:24
Παιδιά μη είσαστε απόλυτοι...

Οι περισσότεροι των πελατών , δεν γνωρίζουν. Θέλουν την βοήθεια των έμπειρων ( ;;;; ) πωλητών ακόμα και για το τι γίνεται όταν θα πλύνουν το κράνος και πως πραγματικά θα μπορεί να νιώσει σίγουρος για αυτό που αγοράζει και μετά την αγορά του.

Οπότε μπορεί κάποιος πελάτης που θα μπεί στο μαγαζί σας, να έχει περάσει απο καμιά δεκαριά πριν για να κάνει μια κατάθεση της τάξης των 300-10000 ευρώ για κράνος/μηχανή. "καμμένος" όπως είναι απο άλλα μαγαζιά είναι κουμπωμένος και περιμένει να δεί και εσάς πως θα αντιδράσετε.

Κανόνας των πωλήσεων... πουλάς με χαμόγελο, διώχνεις με χαμόγελο. Αντιμετωπίσεις του στυλ, τώρα θα μας τα πρήξει είναι καθαρά αντι-επαγγελματικές. Έχω δουλέψει σε κατάστημα αξεσουάρ μηχανών, ανταλλακτικά Ι.Χ. , ρούχα κτλ... ο κανόνας δεν αλλάζει.

Εκείνος που θέλει να δώσει απο 300- ++++ χρήματα , περιμένει και απαιτεί συμπεριφορές ακόμα και αν αυτός σε κάποια σημεία μπορεί να γίνει προκλητικός. Η επιτυχία είναι να του "τα πάρεις" με τέτοιο τρόπο που στο τέλος να πεί και ευχαριστώ , αν και στην αρχή απλά ήθελε να ρωτήσει.

Δύσκολο σίγουρα, αλλά αυτό είναι που δίνει και καλή σχέση με τον πελάτη (δεν ξέρεις τι κάνει ο καθένας στον ελεύθερο χρόνο του) και μπορεί και καλό πάτημα στο μέλλον .

Απο την άλλη , δίνει και προσωπική ικανοποίηση σε σένα.

Δύσκολο μάθημα όπως είπα... αλλά απαραίτητο όταν είσαι πωλητής.


Gandalf

gkmaggas
06/05/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
αμα ειχες εσυ ομως μαγαζι με αξεσουαρ μηχανων δε θα ελεγες τα ιδια...

Δηλαδη φιλε μονο αυτα τα μαγαζια εχουν ζορι στη δουλεια???

Φιλε ζορι υπαρχει σε ολες τις δουλειες,καθε μια διαφορετικο αλλα παντα ΖΟΡΙ ειναι

vangelis 64
06/05/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
ναι ρε παιδια συμφωνω μαζι σας και εγω σαν πελατης το ιδιο κανω

αλλα εγω πρωτα πριν παω σε ενα μαγαζι θα ρωτησω κανα φιλο θα ψαξω λιγο τη δουλεια και θα παω στο μαγαζι μετα μπορει να τον πριξω αλλα θα αγορασω..

αλλα ειναι μερικοι που μπενουν συνεχεια ρωτανε ρωτανε και ποτε δεν αγοραζουν ε δε θα κατσω να τρωω τα νευρα μου με αυτους

αυτος που θα αγορασει τον καταλαβαινεις... και αυτος που θα στα πριξει παλι τον καταλαβαινεις Δεν είναι ακριβώς έτσι.Εφ' όσον είσαι υπάλληλος σε μαγαζί και πληρώνεσαι να κάνεις τη δουλειά αυτή,με τούς όρους που έχεις συμφωνήσει,πρέπει να την κάνεις.
Ο υπάλληλος βέβαια,στίς περισσότερες περιπτώσεις,έτσι σκέφτεται.Να πληρώνεται κανονικά με όσο το δυνατόν λιγώτερο κόπο.
Και εσύ που έχεις ρίξει τα ωραία σου λεφτάκια στην επιχείρηση,θα ανεχτείς την συμπεριφορά του που διώχνει υποψήφιους αγοραστές;Ρε μαρς!

gkmaggas
06/05/2008, 12:26
Gandalf +660:wave2: :wave2:

Vangelis :beer: :beer:

daddy78
06/05/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
παντως επειδη και εγω σε μαγαζι δουλευω ειναι πολυ σπαστικο να μπενει καποιος να σε ρωταει επι 15-20 λεπτα και να μην αγοραζει τπτ στο τελος

οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης καταλαβαινει οποιος δεν εχει δουλεψει απλα δε ξερει πως ειναι...

Φίλε, δεν έχω τίποτα μαζί σου, ούτε πιστεύω οτι με τα γραφόμενα σου προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον (απαράδεκτο) τρόπο που έχουν ορισμένοι "επαγγελματίες". Επισημαίνω όμως οτι κάποια στιγμή όλοι οι Έλληνες πρέπει να καταλάβουμε οτι την δουλειά την κάνουμε για να βγάλουμε το ψωμί μας, όχι για την διασκέδασή μας.

Εάν λοιπόν μπεί πελάτης στο μαγαζί ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να το εξυπηρετήσει ευγενικά και τυπικά - και ας μην χαμογελάει - όχι να κατεβάζει μούτρα και να έχει υφάκι. Το ίδιο ισχύει για όλες τις κατηγορίες επαγγελμάτων.

ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑ ΑΠΛΩΣΟΥΜΕ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ

Συγγνώμη εάν έθιξα πρόσωπα ή καταστάσεις, την άποψη μου εκφράζω
:beer:

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
αμα ειχες εσυ ομως μαγαζι με αξεσουαρ μηχανων δε θα ελεγες τα ιδια...

Δηλαδη φιλε μονο αυτα τα μαγαζια εχουν ζορι στη δουλεια???

Φιλε ζορι υπαρχει σε ολες τις δουλειες,καθε μια διαφορετικο αλλα παντα ΖΟΡΙ ειναι


παντου εχει πεσει δουλεια λογο toy internet αλλα πιο πολυ σε μαγαζια με αξεσουαρ επειδη εχει τεραστιες διαφορες... βλεπε arai στο ebay 400-450 ευρω και εδω περα 850++

:D

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Φίλε, δεν έχω τίποτα μαζί σου, ούτε πιστεύω οτι με τα γραφόμενα σου προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον (απαράδεκτο) τρόπο που έχουν ορισμένοι "επαγγελματίες". Επισημαίνω όμως οτι κάποια στιγμή όλοι οι Έλληνες πρέπει να καταλάβουμε οτι την δουλειά την κάνουμε για να βγάλουμε το ψωμί μας, όχι για την διασκέδασή μας.

Εάν λοιπόν μπεί πελάτης στο μαγαζί ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να το εξυπηρετήσει ευγενικά και τυπικά - και ας μην χαμογελάει - όχι να κατεβάζει μούτρα και να έχει υφάκι. Το ίδιο ισχύει για όλες τις κατηγορίες επαγγελμάτων.

ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑ ΑΠΛΩΣΟΥΜΕ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ

Συγγνώμη εάν έθιξα πρόσωπα ή καταστάσεις, την άποψη μου εκφράζω
:beer:


και εγω συμφωνω μαζι σου... απλα μερικοι ανθρωποι δε παλευονται :bigcry:

παντως εμενα με εχει πει και το αφεντικο μου αυτοι που ζητανε παραλογα πραγματα μη τους δινεις σημασια :winka:

MIKE_16V
06/05/2008, 12:45
Mονο για δοκιμαστηριο κανει το συγκεκριμενο μαγαζι:lol:


+10000 gandalf

veletzas
06/05/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
κοιτα μετα απο ενα καιρο που δουλευεις σαν πωλητης αποκτας εμπειρια οταν μπει καποιος απο αυτα που ρωταει καταλαβαινεις αν θελει να αγορασει τοτε τον εξυπηρετεις ωραια και ομορφα.. αλλα οταν καποιος μπενει μεσα και βλεπεις οτι δε προκειται να παρει αν δεν ψαξει ολη τιν ελλαδα πρωτα και στα πριζει...

τοτε τον γραφω και εγω στα .............

δε θα του μιλησω ασχημα βεβαια.. αλλα θα του πω οι τιμες ειναι γραμμενες κοιτα τις μονος σου :eyepop:

μονο ετσι μενεις ψυχραιμος αλλιως δε παλευεται η κατασταση!!

για αυτη τη περιπτωση εχει αδικο ο πωλητης δε λεω...

απλα σε γενικες γραμμες μιλαω:winka:



αγαπητε φιλικοτατα θα σου πω οτι καλος πωλητης δεν ειναι ο ψυχολογος που καταλαβαινει ποιος κανει τι, κ τι ρολο βαραει , αλλα αυτος που καταφερνει να πεισει καποιον που δεν θα αγοραζε να αγορασει...
αλλα επειδη ολοι εδω στο ελλαντα ειμαστε large τυποι κ δουλευουμε απο hobby κυριως παιζει το φαινομενο που περιεγραψαν οι παραπανω με τα δοκιμαστηρια....

byron
06/05/2008, 15:58
McTalas, η συμπεριφορά των συγκεκριμένων είναι γνωστή από παλιά. Εχουν το υφάκι της πωλήτριας στο Tiffany´s στην καλύτερη, ή του 1ου ξαδέλφου του Rossi που αντί να είναι στις πίστες μαζί του, κατέληξε στην Μιχαλακοπούλου με τους μαλάκες...

Η αποθήκη στην Ηλιούπολη και το Δίκυκλο στην Βουλιαγμένης είναι αψογοι. Οι δε τιμές τους είναι σχεδόν ίδιες με τους ισπανούς.
Κάντε μια βόλτα κι από κει. Καλό το net και σε μερικά πράγματα είναι αναντικατάστατο, αλλά υπάρχουν καλές τιμές και εξυπηρετικοί έμποροί δίπλα μας.

Sapadak
06/05/2008, 16:02
Παντως ο ιδιος ειχε και την αντιπροσωπια Alpinestars και πλεον δεν την εχει


Απο υφακι παντως πανε πολυ καλα :a14:

Daemon
06/05/2008, 18:05
Αυτο που εχω καταλαβει εγω στα 15-16 χρονια που κανω αυτη την δουλεια.. το 40% ειναι παλιοι μηχανοβιοι πριν να γενηθω εγω (ασχετος που μετα ρωτανε αν το CBR600RR που θελουν να παρουν ειναι αεροψυκτο η υδροψυκτο και αν μπορει να βαλει βαλιτσα και διπλο σταντ για να παει φακελους απο Περιστερι στην Συγγρου), το 90% ειναι κολλητοι του "αφεντικου" απ'το δημοτικο η το στρατο (ασχετος που το "αφεντικο" ειναι μπροστα τους η 1 μετρο πιο περα, τον κοιταει και προσπαθει να μην γελασει) οποτε και δικαιουνται και 20% εκπτωση σε οτι παιρνουν, το 50% εχουν ξαναγορασει κατι απ'το μαγαζι και ετσι εξυπακουεται οτι δικαιουνται 10% εκπτωση σε οτι παιρνουν απο'δω και περα.. πανω απο 50% που μπαινουν ειναι πληρως ενημερωμενοι για τα παντα οποτε ερχονται και με υφακι "ακου εμενα που τα ξερω για να μαθεις"..

Την γουσταρω την δουλεια που κανω και τη κανω με κεφι, οχι επειδη ειναι μια "δουλεια" αλλα.. οταν μου ερχεται καποιος σαν το χθεσινο στης 7:30 (7 κλεινω, υποτιθεται), θελει καλο και φθινο κρανος και καθεται μεχρι της 8:30 να του εξηγησω διαφορες του Airoh με το Arai και μετα μου λεει οτι ηθελε κατι στα 30-40? γιατι στο κατω κατω παπι καβαλαει, ε.. στο τσακ γλυτωνει το βρισημο.. Εδω και χρονια το εχω αλλαξει το συστημα, πρωτα ρωταω τι λεφτα διαθετει για κρανος και μετα συζηταμε τα υπολοιπα. Αλλα σε πολλους δεν πιανει, σου λεει "δειξε μου τι εχεις και βλεπουμε" με το υφακι που λεγαμε πριν, "θα σε μαθω εγω" γιατι ειμαι "παλιος μηχανοβιος" και ξερω τα κρανη καλυτερα απο σενα, εσυ απλος κατεβασε τα απ'τα σταντ.. εκει δεν θα εχω την ιδια ορεξη, τι να κανουμε..

Δεν δικαιολογω κανεναν (δεν ξερω τι εγινε, το "υφακη" που ειχε), να μην παρεξηγηθουμε αλλα ας σκεφτουμε λιγο και την αλλη πλευρα.. :wave2:

Πωω.. παρλαπιπας εγινα παλι..:lol: :rotflmao:

Operater
06/05/2008, 18:12
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι βαριεστημένοι να ξεχωρίζουν από τους καλούς! :wave2:

Daemon παρλαπίπας ήσουν πάντα!!! :lol: :rotflmao:

gkmaggas
06/05/2008, 18:14
Daemon πολυ σωστος στην ερωτηση μεχρι ποσα λεφτα διαθετει....:wave2:
Ειναι νομιζω πολυ ευγενικο και εξυπηρετικο και για τον αγοραστη,δειχνει πωλητη που ξερει
καλα το εμπορευμα του:wave2:

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
αγαπητε φιλικοτατα θα σου πω οτι καλος πωλητης δεν ειναι ο ψυχολογος που καταλαβαινει ποιος κανει τι, κ τι ρολο βαραει , αλλα αυτος που καταφερνει να πεισει καποιον που δεν θα αγοραζε να αγορασει...
αλλα επειδη ολοι εδω στο ελλαντα ειμαστε large τυποι κ δουλευουμε απο hobby κυριως παιζει το φαινομενο που περιεγραψαν οι παραπανω με τα δοκιμαστηρια....


εγω παντως μια χαρα πουλαω :D


απο τα 200 ατομα που μπενουν μεσα δε γινεται ολοι να μεινουν ευχαριστιμενοι 2-3 κατι θα τους πειραζει συνεχεια οποτε τι να λεμε τωρα :beer: :wave2:

veletzas
06/05/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
εγω παντως μια χαρα πουλαω :D


απο τα 200 ατομα που μπενουν μεσα δε γινεται ολοι να μεινουν ευχαριστιμενοι 2-3 κατι θα τους πειραζει συνεχεια οποτε τι να λεμε τωρα :beer: :wave2:

ναι δεν σου ειπα οτι δεν πουλας μια χαρα, απλα μην εισαι κ τοσο απολυτος για το ποιος θα αγορασει κ ποιος χαιρεται με το να δοκιμαζει κ να αναστατωνει μονο,

εχει γραφτει κ σε αλλο θρεντ ειδικα για τα καταστηματα μοτο/αξεσουαρ, οτι σε μερικα π.χ αν δεν σκασεις με δερματα πανω κατω, κρανος καρμπον, μοτο με αυτοκολλητα camel μαλαισια 91,και εξατμιση μεγαλυτερη απο παο δεν θεωρησαι εν δυναμι αγοραστης κ σε κοιτουν λιγο περιεργα:lol:

Souza_me_240kmh
06/05/2008, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
ναι δεν σου ειπα οτι δεν πουλας μια χαρα, απλα μην εισαι κ τοσο απολυτος για το ποιος θα αγορασει κ ποιος χαιρεται με το να δοκιμαζει κ να αναστατωνει μονο,

εχει γραφτει κ σε αλλο θρεντ ειδικα για τα καταστηματα μοτο/αξεσουαρ, οτι σε μερικα π.χ αν δεν σκασεις με δερματα πανω κατω, κρανος καρμπον, μοτο με αυτοκολλητα camel μαλαισια 91,και εξατμιση μεγαλυτερη απο παο δεν θεωρησαι εν δυναμι αγοραστης κ σε κοιτουν λιγο περιεργα:lol:


:lol: :rotflmao:

McTalas
07/05/2008, 01:01
την συμπεριφορα του λιγο πολυ την ηξερα για τον κογο αυτο εβαλα το dainese μου τζακετακι να δω αν θα αλλαζε τιποτα και με το arai στο χερι πηγα απο εκει, λες να τον χαλασε που το arai μου ειναι DOT/SNEL?? δεν τον χαλασε τον ψαρα που το πηρα $500 οταν αυτοι μου ζηταγανε 850? !!!
τελος παντων η αγορα ειναι μεγαλη και δεν θα κατσω να σκασω...

Ζεύκας
07/05/2008, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
...

έλα σώπα σώπα.... :a9:

ξυδάκι...ξυδάκι.... :a01:

SUZUKAKIAΣ
07/05/2008, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
τελικά τους αξίζει που τους γράφουμε κανονικά και ψωνίζουμε από το εξωτερικό.... :mad:

Και να πηγαινουν τα λευτα στις αλλες χωρες και να χωνομαστε ακομα πιο πολυ στα σκατα η Ελλαδαρα ε??

Α ρε Ιταλια γαμάτη....τι μου μαθαινεις.....

Μπαινω στο μαγαζι.....τον ρωταω....του λεω οτι δεν προκειτε να το παρω γιατι ουτε λευτα εχω ουτε ποτε θα το περνα απλα ρωταω απο περιεργεια και αυτος εκει....το χαβα του....συνεχιζει να μου λεει.....

:a012: :a012:

SUZUKAKIAΣ
07/05/2008, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
παντως επειδη και εγω σε μαγαζι δουλευω ειναι πολυ σπαστικο να μπενει καποιος να σε ρωταει επι 15-20 λεπτα και να μην αγοραζει τπτ στο τελος

οποιος εχει δουλεψει σαν πωλητης καταλαβαινει οποιος δεν εχει δουλεψει απλα δε ξερει πως ειναι...

Μαλλον δεν ειχες ποτε δικο σ μαγαζι....

SUZUKAKIAΣ
07/05/2008, 07:55
Και απο αυτα π διαβασα....(οχι ολα γτ με εκνευρισατε)

να λαβετε υποψιν σας αυτους που δεν ξερουν και δεν εχουν ιδεα τι πρεπει να αγορασουν γι αυτο το ψαχνουν.....

να λαβετε υποψιν σας οτι μερικοι δουλευουν σαν επαγγελματιες και δεν σκευτονται ολοι βαριεστημενα...

Δεν λεω υπαρχουν και αυτοι που παιρνουν 2 σαμπουαν (για πχ λεω) στο χερι και αρχιζουν και ρωτανε οτι μαλακια μπορεισ να φανταστεισ και ειναι αργοσχολοι συνταξιουχοι (για πχ παλι) και δεν εχουν τι να κανουν και σπανε νευα χωρις λογο....


Αλλα εσεις ετσι π τα παροθσιαζετε ειναι σαν να θελετε να μπει ενασ στο μαγαζι και να πει αυτο ακριβωσ που ψαχνει και αν του πεισ οτιδηποτε να ξερει και να ειναι πληρωσ ενημερωμενοσ....

ελεοσ δηλαδη....



Γεια σου ρε ιταλια με τους και γαμω τουσ ανθρωπουσ....περνανε απο διπλα τουσ στα 2 μετρα και σ λενε ''με συγχωρειτε......ευχαριστω'' για να περασουν!!!!

PortisHead
07/05/2008, 08:37
Οτι και να κάνουμε...οσο κιαν το ψάξουμε...επαγγελματίες και καλά παιδιά σαν το
Λαμπρο και το Χρήστο (PRS) δεν πρόκειτε να ξαναδουμε.
Κρίμα....ρε γμτ.
:(

trigger
07/05/2008, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Και να πηγαινουν τα λευτα στις αλλες χωρες και να χωνομαστε ακομα πιο πολυ στα σκατα η Ελλαδαρα ε??

Α ρε Ιταλια γαμάτη....τι μου μαθαινεις.....

Μπαινω στο μαγαζι.....τον ρωταω....του λεω οτι δεν προκειτε να το παρω γιατι ουτε λευτα εχω ουτε ποτε θα το περνα απλα ρωταω απο περιεργεια και αυτος εκει....το χαβα του....συνεχιζει να μου λεει.....

:a012: :a012:
Αφού δίνεις μόνος σου τυην απάντηση... :winka:

SUZUKAKIAΣ
07/05/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Αφού δίνεις μόνος σου τυην απάντηση... :winka:

Κατσε γτ αν εννοεις οτι εγω δινω τα λευτα μου εδω στη ιταλια ξερεις τι θα σου απαντησω??

Οτι οπως λενε ολοι (οσοι δεν σποουδαζουν εξωτερικο) μακαρι να χα λευτα να πηγαινα εξω να σπουδασω με αυτο το κωλοσυστημα που χουμε μπλεξει....και δεν εννοω μονο το ακατανομαστο συστημα για να μπεισ αλλα και το τι γινετε αφου μπεισ...

ΜΟΖΑΡΤ
07/05/2008, 09:05
καποτε ειχε ερθει ενας κυριος στο μαγαζι για να αγορασει μια d100.

του κατεβασα οτι προσπεκτους υπηρχε στο νετ.

καθε μερα περναμε τηλεφωνο στα κεντρικα αν αλλαξε η τιμη, αν υπαρχει εκεινο το αξεσουαρ , αν υπαρχει το αλλο αξεσουαρ και να μιλαμε για ωρες με τον δαμκαλιδη....


ο τυπος ερχοταν χ1 ενα μηνα εχοντας παντα μια απορια να προσθεσει

αφου λοιπον την επομενη που του ζητησαμε την προκαταβολη δεν ξαναφανηκε καταλαβαμε οτι την πηρε απο αλλου και μας ενημερωσε και η ιδια η αντιπροσωπεια γιατι d1 στην λαρισα τοτε ειχαν πωληθει μετρημενες.....


ερχεται μετα απο ενα χρονο με προβλημα στον κλειστρο και ηθελε να του στειλουμε την μηχανη στο service.....

φυσικα πηρε τα @@ του αφεντικου μου :rotflmao: :rotflmao:

ερχονται κατα καιρους ατομα να τους δειξω μηχανες που εχουν αγορασει απο πολυκαταστηματα(η διαφορα στην τιμη που πανε και αγοραζουν ειναι γυρω στα 3 με 5 ευρω)
σιγουρα καθομαι και τους τις δειχνω με την ελπιδα οτι θα εκτιπωσουν σε εμενα.
ε αν μου σκασει καποιος με φακελακι απο αλλο φωτογραφειο να του δειξω εγω την μηχανη τοτε ειναι αχαριστος....................................

παντως οποιος νομιζει οτι ο πελατης εχει παντα δικαιο πλανατε οικτρα.
και φαινεται ο πελατης που θα αγορασει.να ξερετε παντως οι πιο καλοι πελατες ειναι οι αλβανοι γιατι ρωτανε λιγα και πανω απο ολα εχουν τα λεφτα να το παρουν.......

πωληση μηχανης σε αλβανο κραταει 10 λεπτα και σε ελληνα ειναι να κλειδωσεις το μαγαζι.....


βεβαια ολα αυτα δεν δικαιολογουν σε καμια περιπτωση τον καθε στραβογαμημενο πωλητη

Souza_me_240kmh
07/05/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Μαλλον δεν ειχες ποτε δικο σ μαγαζι....


οτι πεις και εγω μαζι σου :rotflmao:

SUZUKAKIAΣ
07/05/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
οτι πεις και εγω μαζι σου :rotflmao:

Ε ΤΟΤΕ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑ ΠΡΙΝ



''να λαβετε υποψιν σας οτι μερικοι δουλευουν σαν επαγγελματιες και δεν σκευτονται ολοι βαριεστημενα...''

:a9:

Souza_me_240kmh
07/05/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Ε ΤΟΤΕ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑ ΠΡΙΝ



''να λαβετε υποψιν σας οτι μερικοι δουλευουν σαν επαγγελματιες και δεν σκευτονται ολοι βαριεστημενα...''

:a9:


καλα οταν αρχισεις εσυ να δουλευεις μονος σου και να βγαζεις λεφτα ΜΟΝΟΣ σου μιλαμε τοτε :wave2:

p@nos
07/05/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Ε ΤΟΤΕ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑ ΠΡΙΝ



''να λαβετε υποψιν σας οτι μερικοι δουλευουν σαν επαγγελματιες και δεν σκευτονται ολοι βαριεστημενα...''

:a9:



ρε Σουζουκακια ειδικα ο σουζας δουλευει σα σκυλος και σα μουλαρι μαζι σε υπερωριες...

:sad:

SUZUKAKIAΣ
07/05/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
καλα οταν αρχισεις εσυ να δουλευεις μονος σου και να βγαζεις λεφτα ΜΟΝΟΣ σου μιλαμε τοτε :wave2:

Καμια σχεση δεν εχει ουτε οτι δουλευεις πολλες ωρες ουτε οτι δεν δουλευω ακομα ,με τον επαγγελματισμο.....

αν και εχω δουλεψει και ημουν και ειμαι και ολη μερα στα μαγαζια μας οταν ειμαι Χανια και απο σπασαρχιδισμο ξερω....

SUZUKAKIAΣ
07/05/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε Σουζουκακια ειδικα ο σουζας δουλευει σα σκυλος και σα μουλαρι μαζι σε υπερωριες...

:sad:

Οπως το θεωρει ο καθενας το πολυ...

Ενας φιλος μου 39 χρονων δουλευει 9 ωρες την μερα σε ενα γραφειο μονο για 4 μηνες τον χρονο και λεει οτι σκοτωνετε και εχει παθει ιλιγγους απο την δουλεια...

Αν και ο πατερας μου για πχ που και αυτος δουλευει ολη μερα και ειναι και δικα του τα μαγαζια δεν νομιζω να προλαβαινει να γραφει τοσα ποστ......σε τοσα νικ νεημσ.....


Και δεν νομιζω να σαι κανενας μαμουχαλος που να καθεσαι ολη μερα μεσα και να δικαιολογει τα ποστ



Τεσπα αυτο βλεπω αυτο γραφω...σορρυ αν εχω αδικο!

trigger
07/05/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Κατσε γτ αν εννοεις οτι εγω δινω τα λευτα μου εδω στη ιταλια ξερεις τι θα σου απαντησω??

Οτι οπως λενε ολοι (οσοι δεν σποουδαζουν εξωτερικο) μακαρι να χα λευτα να πηγαινα εξω να σπουδασω με αυτο το κωλοσυστημα που χουμε μπλεξει....και δεν εννοω μονο το ακατανομαστο συστημα για να μπεισ αλλα και το τι γινετε αφου μπεισ...

Όχι μιλάω για τη στάση του καταστηματάρχη που ανέφερες ;)

stefanos
07/05/2008, 11:25
Εγώ δεν πάω σε μεγάλο μαγαζί η αντιπροσωπία αν δεν ξέρω τι θέλω να αγοράσω.
Ακόμα και στην περίπτωση που ο υπάλληλος είναι καλός και φιλότιμος δεν είμαι σίγουρος οτι είναι γνώστης του αντικειμένου.Εκτός αν ξέρω τι θέλω και πάω με part number να αγοράσω.
Στις περιπτώσεις που την ψάχνω γιατί δεν ξέρω, βρίσκω μαγαζί μικρό που το δουλεύει ο ιδιοκτήτης και κανας υπάλληλος και ψωνίζω απο εκεί με μια μικρή έρευνα γύρω για τιμές.
Και μια μικρή διαφορά στην τιμή θα την πληρώσω, δεν με μοιάζει, φτάνει να γίνει η δουλειά μου σωστά.

gixxerpap
23/06/2008, 19:57
... ήθελα να 'ξερα, όλοι εσείς που έχετε παράπονα απο τον αντιπρόσωπο & οποιονδήποτε αντιπρόσωπο, κάνατε πουθενα τα παράπονά σας, ώστε να πιάσουν τόπο?

επειδή κάποιος, κάποτε με κάποιο τρόπο, πήρε μια αντιπροσωπεία, σημαίνει ότι θα πρέπει να τον ''λουζόμαστε'' για μια ζωη?

οι αγορές μέσω internet, δεν είναι ούτε η μόνη, και σαφώς δεν είναι η καλύτερη λύση ...
γιατί δλδ να έχω την αγωνία, αν θα μου τα στείλουν, πότε θα μου τα στείλουν, αν θα είναι σωστό το νούμερο, αν θα φαίνεται το ίδιο όμορφο απο κοντά, όπως και στη φωτογραφία....
και αν είναι ελαττωματικό, τι πρέπει να κάνω? θα το δεχτούν πίσω?....και φτου ξανα απο την αρχή διαδικασίες κλπ κλπ κλπ ....

θέλω ρε φίλε να μπω σε ενα κατάστημα κατάλληλα διαμορφωμένο, με ποικιλία σε μοντέλα, χρώματα & νούμερα, να μου πούν μια καλημέρα, να δοκιμάσω με την ησυχία μου, να πάρω και μια δευτερη γνώμη, να ακουσω και τη συμβουλή ενός ενημερωμένου και έμπειρου πωλητή, και να ακούσω και ένα ευχαριστώ όταν θα φευγω!


η όλη διαδικασία, είναι μέρος της απόλαυσης, πως να το κάνουμε?

και όταν θα χρειαστώ μια βοήθεια, επειδή χάλασε ένα φερμουάρ ή μια ραφή, να μπορω να απευθυνθώ στο ίδιο κατάστημα, να μου προτείνουν μια λυση, και να με βοηθήσουν αν μπορούν και όχι να κάνουν ότι δε με ξέρουν!

vas_sia
24/06/2008, 01:50
To prs γιατι εκλεισε? Και ποιος ειναι ο Ισπανος που αναφέρατε?

MitsosNaked
24/06/2008, 12:26
Έχω κι εγώ τις εμπειρίες μου από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Εμπειρία 1η:
Είχα πάρει το Dainese Wave(κροκόδειλο) και κάτι άλλα πραγματάκια και βγήκε ένα σύνολο 200 κάτι ευρώ. Του λέω να τα βάλουμε σε δόσεις και μου λέει 'μα είναι πολύ μικρό το ποσό πού να βάζουμε τώρα δόσεις'.ΟΚ λέω μετρητοίς πόσα;Πάλι μου λέει είναι μικρό το ποσό για να κάνω κάτι καλύτερο.

Εμπειρία 2η:
Πήγα να δοκιμάσω το Santa Monica το οποίο έκανε εκεί 620-640(Μου είπανε ότι είναι πολύ καλή τιμή:uplate: ).Με το που τους είπα να το δοκιμάσω με ρωτάνε 'θα το πάρεις;' λέω θα δώ δέν ξέρω. Εκεί κάπου ξίνισαν και αρχίσανε κάτι π@π@ριές του στύλ 'βγάλε το ρολόι μήν μας σκίσει το μπουφάν μας ','προσεχτικά το φερμουάρ(;) ) κλπ.

Εμπειρία 3η(από τον επίσημο συνεργάτη τους στην Καλλιρόης ProShop):
Ήταν η έκθεση μοτοσυκλέτας και αυτοί είχαν περίπτερο εκεί. Την ίδια περίοδο στο περιοδικό 0-300 είχε διαφήμιση από ένα μαγαζί στην Αθήνα και είχε στη διαφήμιση το Santa Monica προσφορά 520 ή 530 Ευρώ. Το λέω στον τύπο στην έκθεση που μου είπε επίσης ότι 620 είναι πολύ καλή τιμή και μου λέει 'αποκλείεται!κάπου είσαι λάθος ή δε διάβασες καλά'.Του λέω ότι τέτοια πράγματα δέν τα ξεχνάω.Και εκεί μου λέει ότι 'και έτσι να είναι κάτι μου βρωμάει.Ή μαιμού θα είναι ή κανένα χρώμα που δέ θα πουλάει ή νούμερο ή μεταχειρισμένο'. Τα λόγια περισσεύουν.

Πάντως όσα και να γράφουμε εδώ γι αυτά τα πράγματα άν δέ στείλουμε ένα mail στα κεντρικά της dainese στην Ιταλία δύσκολα θα δούμε βελτίωση.

vas_sia
25/06/2008, 15:27
Πάντως όσα και να γράφουμε εδώ γι αυτά τα πράγματα άν δέ στείλουμε ένα mail στα κεντρικά της dainese στην Ιταλία δύσκολα θα δούμε βελτίωση.

πολυ καλη πρωτοβουλεία;) Αν και το καλυτερο ηταν να μην πατάει κανεις πια εκει

gixxerpap
25/06/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vas_sia
πολυ καλη πρωτοβουλεία;) Αν και το καλυτερο ηταν να μην πατάει κανεις πια εκει

μη νομιζεις ότι πατανε και πολλοι...

το θέμα ειναι οτι την αντιπροσωπεια εξακολουθει και την εχει ο ιδιος ομως, οποτε και οι τιμες και η υποστηριξη εξαρτωνται απο αυτον, ανεξάρτητα απο το ποιο μαγαζι θα αγορασεις!

tzarot
25/06/2008, 16:52
που να δείτε που έχω πάει σε επίσης πολύ μαγαζάτορα στα βόρεια. Μιλάω με πωλητή για μεταχειρισμένη μηχανή που έχει στη βιτρίνα (9.000 παρακαλώ) και λέω ευγενικά:

"ενδιαφέρομαι ... και θα ήθελα να το οδηγήσω..."

και η απάντηση:

"ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ !!!"

και του απαντώ: "ε ξέρετε αν δεν γίνεται...τότε δεν ενδιαφέρομαι" και φεύγω. Δεν ίδρωσε καν το παληκάρι.

Έβαλα γνωστό που ήξερε τον μαγαζάτορα για να μου βάλουν πινακίδες ΔΟΚ την επόμενη μέρα να το οδηγήσω τελικά, μόνο και μόνο να μου φύγει η περιέργεια.

Βέβαια ούτε λόγος να ψωνίσω απο κει...

Ήθελα να 'ξερα με τον μισθό που παίρνει ο συγκεκριμένος πωλητής τον παίρνει να κάνει και τον μάγκα???

Έρε ξύλο που θέλουν

spyro
25/06/2008, 17:16
Παίδες το όλο θέμα της συμπεριφοράς του πωλητή και καταναλωτή αγγίζει σχεδόν όλες τις μορφές επιχειρήσεων στην Ελλάδα και όχι μόνο αυτές τριγύρω από τις moto. Κατά τη γνώμη μου είναι λίγο πιο σύνθετο από όσο πιστεύουμε και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες.

Το σίγουρο είναι όμως ότι δεδομένου της βαλκανικής μπουρτζοβλαχικής νοοτρπίας που μας δέρνει η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Κάποιοι αναφέρουν το εξωτερικό ως παράδειγμα η πρότυπο πελατειακής εξυπηρέτησης και μπορεί να συμφωνώ μαζί τους, αλλά ξεχνάνε ότι στο εξωτερικό δύσκολα μπαίνει κανείς σε ένα μαγαζί με την συμπεριφορά που μπαίνει ένας Έλληνας -- «Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε». :a31:

madox
25/06/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
που να δείτε που έχω πάει σε επίσης πολύ μαγαζάτορα στα βόρεια. Μιλάω με πωλητή για μεταχειρισμένη μηχανή που έχει στη βιτρίνα (9.000 παρακαλώ) και λέω ευγενικά:

"ενδιαφέρομαι ... και θα ήθελα να το οδηγήσω..."

και η απάντηση:

"ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ !!!"

και του απαντώ: "ε ξέρετε αν δεν γίνεται...τότε δεν ενδιαφέρομαι" και φεύγω. Δεν ίδρωσε καν το παληκάρι.

Έβαλα γνωστό που ήξερε τον μαγαζάτορα για να μου βάλουν πινακίδες ΔΟΚ την επόμενη μέρα να το οδηγήσω τελικά, μόνο και μόνο να μου φύγει η περιέργεια.

Βέβαια ούτε λόγος να ψωνίσω απο κει...

Ήθελα να 'ξερα με τον μισθό που παίρνει ο συγκεκριμένος πωλητής τον παίρνει να κάνει και τον μάγκα???

Έρε ξύλο που θέλουν


ποιο μαγαζι γιατι καιγομαι να μαθω αν δεν θες να πεις πμ

Lazio
25/06/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Φίλε, δεν έχω τίποτα μαζί σου, ούτε πιστεύω οτι με τα γραφόμενα σου προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον (απαράδεκτο) τρόπο που έχουν ορισμένοι "επαγγελματίες". Επισημαίνω όμως οτι κάποια στιγμή όλοι οι Έλληνες πρέπει να καταλάβουμε οτι την δουλειά την κάνουμε για να βγάλουμε το ψωμί μας, όχι για την διασκέδασή μας.

Εάν λοιπόν μπεί πελάτης στο μαγαζί ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να το εξυπηρετήσει ευγενικά και τυπικά - και ας μην χαμογελάει - όχι να κατεβάζει μούτρα και να έχει υφάκι. Το ίδιο ισχύει για όλες τις κατηγορίες επαγγελμάτων.

ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑ ΑΠΛΩΣΟΥΜΕ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ

Συγγνώμη εάν έθιξα πρόσωπα ή καταστάσεις, την άποψη μου εκφράζω
:beer:






Πες τα χρυσοστομε .....:wave2: :wave2:

Ζεύκας
26/06/2008, 03:04
Για να μην είμαστε τελείως μηδενιστές να πώ κ εγώ την εμπειρία μου από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Όταν ψαχνόμουν για ολόσωμη πήγα εκεί να δοκιμάσω τη dainese laguna seca.
Τα παιδιά δεν είχαν κανά πρόβλημα να τη δοκιμάσω.
Μάλιστα τους ρώτησα αν μπορώ να τη δοκιμάσω πάνω στη μηχανή κ δν είχαν αντίρρηση.

Όταν χρείαστηκε να ζητήσω μια βεβαίωση 4 μήνες αργότερα για το ποιά είναι η επίσημη τιμή
της φόρμας στην Ελλάδα μου την έβγαλαν με σφραγιδα και υπογραφή.

Βέβαια ξινισμένα μουτράκια συνάντησα κ εγώ αλλά ό,τι ζήτησα το έλαβα.:D

Πολύ πιθανόν επειδή δεν μπορούσαν να αρνηθούν την εξυπηρέτηση σ'ένα γλυκό αγόρι... :blush:

dirtbird
26/06/2008, 05:49
Και εγώ είχα πάει να δοκιμάσω δερμάτινο το οποίο -εν γνώση τους- θα το αγόραζα μετά από από συνεργάτη τους (ο οποίος δεν το είχε στοκ). Παρόλο που και δουλειά είχαν και δοκίμασα πάνω από 5 διαφορετικά, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα σε σημείο που μου έκανε εντύπωση.:confused:

motouser1972
28/06/2008, 11:27
Γεία σας καινούργιος εδώ και ξεκινάω με γκρίνια...
Αποφάσισα να αγοράσω μια ΅ΒΜW και συγκεκριμένα το GS1200R. Πρωτότυπο εεεε;;;

Αρχισα να ψάχνω τις τιμές και από περιέργεια ρώτησα και συγγενή μου που διαμένει μόνιμα στις ΗΠΑ να ρωτήσει τιμές έτσι για να ξέρω και να συγκρίνω....Εχουμε και λέμε λοιπόν:

F650GS 8000€ 8220$ δηλαδή 5870€ περίπου
F800GS 10000€ 10500$ δηλαδή 7500€ περίπου
GS1200R 13800€ 14600$ δηλαδή 10430€ περίπου
GS1200R (Andv.) 15200€ 16600$ δηλαδή 11860€ περίπου

Αυτά και φυσικά τα μηχανάκια γυμνά σε αντίθεση με τους Αμερικάνους που ειδικά σε περίοδο εκπτώσεων εχούν φανταστικές προσφορές.....Αλήθεια οι εκπτώσεις γιατί δεν έχουν θέση στο χώρο της μοτοσυκλέτας;;;
΄Κάποτε θα πρέπει να δωθεί μια πειστίκή εξήγηση από όλους τους εμπλεκόμενους, γιατί είναι τόσο ακριβά τα προϊόντα που σχετίζονται με τις μηχανές αλλά και οι μηχάνές στην Ελλάδα;;;

Μην γκρινιάζουν κάποιοι που ψωνίζουμε από το internet και πάμε μόνο για δοκιμή στα μαγαζιά τους. Οι διαφορές στις τιμές είναι χαοτικές! Αν θέλουν τα μπικικίνια στις τσέπες τους ας ξεκινήσουν με ένα 30% κάτω για να ισοφαρίσουν τους έξω και 40% αν θέλον να συναγωνιστούν τα αμερικάνικα e-shop... Αν έχετε και κάποιο γνωστό να σας το στείλει ακόμα καλύτερα. Δεν επικροτώ αυτή την τακτική γιατί είναι επιζήμια για την οικονομία αλλά δεν μπορώ και την κοροϊδία που είναι επιζήμια για την τσέπη μου και την νοημοσήνη μου.