PDA

View Full Version : Δίχρονο - Ξερνάει νερά



daddy78
06/05/2008, 13:04
Γειά και χαρά σε όλους!

Το πρόβλημα αφορά σε ένα CRM250 '96.

Όταν το μηχανάκι έχει δουλέψει λιγη ώρα και έχει καλοζεσταθεί, αρχίζει να ξερνάει νερά απο το δοχείο πλήρωσης. Υπόψιν αυτό το κάνει απο την πρώτη φορά που το πήραμε (μτχ) οπότε δεν ξέρουμε τι έχει κάνει ο προηγούμενος.

Οι σωληνώσεις πάντως 'φαίνονται' να είναι σωστά τοποθετημένες.

MikeG
06/05/2008, 13:22
Για ελέγξτε τη φλάντζα της κεφαλής μην είναι καμένη..

fantacid
06/05/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για ελέγξτε τη φλάντζα της κεφαλής μην είναι καμένη..

σ'αυτη τη περιπτωση χανει νερα (τα καιει,εξατμιζοντε), συμπιεση κ χιλια δυο...αλλα δε θα πεταει τα νερα απο το δοχειο πληρωσης!:winka:

MikeG
06/05/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σ'αυτη τη περιπτωση χανει νερα (τα καιει,εξατμιζοντε), συμπιεση κ χιλια δυο...αλλα δε θα πεταει τα νερα απο το δοχειο πληρωσης!:winka:

Μπορεί να συμβεί & αυτό. Το έχω δει live:winka:
Μπορεί να είναι στην αρχή.. Επίσης έλεγξε αν τα κολάρα φουσκώνουν όταν ζεστένεται τόσο. :wave2:

fantacid
06/05/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μπορεί να συμβεί & αυτό. Το έχω δει live:winka:
Μπορεί να είναι στην αρχή.. Επίσης έλεγξε αν τα κολάρα φουσκώνουν όταν ζεστένεται τόσο. :wave2:


τι ειδες live, καμενη φλατζα ή τα νερα?

:eyepop:

dirtbird
06/05/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για ελέγξτε τη φλάντζα της κεφαλής μην είναι καμένη..

Ρϊξε και 2-3 ξερογκαζιές στα κόκκινα και μετά άκου το......:smokin: :smokin: :smokin:

MikeG
06/05/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρϊξε και 2-3 ξερογκαζιές στα κόκκινα και μετά άκου το......:smokin: :smokin: :smokin:

Μια χαρά ακούγεται το μωρό μου..Απλά εγώ τραβάω κολλήματα... :lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :wave2:

MikeG
06/05/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι ειδες live, καμενη φλατζα ή τα νερα?

:eyepop:

Να πετάει τα νερά ρε...


By the way, τσέκαρε μήπως τα σωληνάκια ψύξης είναι φραγμένα.

dirtbird
06/05/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να πετάει τα νερά ρε...


By the way, τσέκαρε μήπως τα σωληνάκια ψύξης είναι φραγμένα.

Ας τον σταματήσει κάποιος......:smokin: :smokin: :smokin:

fantacid
06/05/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ας τον σταματήσει κάποιος......:smokin: :smokin: :smokin:

ρε συ να παρω διχρονο ή τετραχρονο λες??

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:



















βλεπεις οτι προσπαθω!

dirtbird
06/05/2008, 13:50
Την ώρα που πετάει τα νερά από το δοχείο εκτόνωσης.... , το ψυγείο είναι κρύο ή ζεστό?:winka:

daddy78
06/05/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Την ώρα που πετάει τα νερά από το δοχείο εκτόνωσης.... , το ψυγείο είναι κρύο ή ζεστό?:winka:

Χμμ :a55: δεν το έχω προσέξει αυτό, τι σημαίνει το ένα και τί το άλλο? (ετσι για να μαθαίνουμε και κατι...)

fantacid
06/05/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Χμμ :a55: δεν το έχω προσέξει αυτό, τι σημαίνει το ένα και τί το άλλο? (ετσι για να μαθαίνουμε και κατι...)

το κρυο οτι δεν περναει ζεστο νερο απο το ψυγειο αρα εχει φρακαρει κατι καπου ΠΡΙΝ το ψυγειο
το ζεστο οτι εχει φρακαρει ΜΕΤΑ το ψυγειο!

:smokin:

daddy78
06/05/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το κρυο οτι δεν περναει ζεστο νερο απο το ψυγειο αρα εχει φρακαρει κατι καπου ΠΡΙΝ το ψυγειο
το ζεστο οτι εχει φρακαρει ΜΕΤΑ το ψυγειο!

:smokin:

Λές να μπλόκαρε με το σουπερ-φιστικι που του ρίξαμε για να πάρει τα πάνω του? :look:

:lol: :lol: :lol:

fantacid
06/05/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Λές να μπλόκαρε με το σουπερ-φιστικι που του ρίξαμε για να πάρει τα πάνω του? :look:

:lol: :lol: :lol:

για μηχανακι μιλαμε ή για τον σουπερ-γκουφη???

:D

daddy78
06/05/2008, 14:26
:lol: :lol:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά κάτι πρέπει να είναι μπλοκαρισμένο... παίζει να φταίει κατι άλλο όπως αντλία νερού ή θερμοστάτης??

fantacid
06/05/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
:lol: :lol:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά κάτι πρέπει να είναι μπλοκαρισμένο... παίζει να φταίει κατι άλλο όπως αντλία νερού ή θερμοστάτης??

αν δε το δει καποιος απο κοντα ολα παιζουν!

ονλαιν μονο υποθεσεις μπορεις να κανεις!

:wave2:

dirtbird
06/05/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
:lol: :lol:
θερμοστάτης?? :winka:

daddy78
06/05/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:winka:

Got it! :winka: Θα τον τσεκάρω και βλέπουμε! Thanks!

reinmeister
06/05/2008, 15:27
παρακαλω να αλλαχτει ο τιτλος της ενοτητας και απο "τεχνικα θεματα" να γινει"σουπερ κατερινα ,πειτε ελευθερα οτι σας κατεβει"...

οξω ρε ασχετοι απο την παραγκα...:evil:

edit...βρωμοπουλε μεινε...:rotflmao:

toulis
06/05/2008, 15:35
Φίλε κατά 90% έχει κάψει φλάντζα κεφαλής το μηχανάκι όπως σου είπε και κάποιος πριν εμένα

Άνοιξε την τάπα του ψυγείου και βάλτο μπροστά, αν αρχίσει μετά από λίγο να βγάζει μπουρμπουλήθρες ξεκινά να λύνεις κεφαλή

Μην το κάνεις βόλτα με αυτό το πρόβλημα γιατί υπάρχει περίπτωση να σου κάνει το ψυγείο σαν μπαλόνι
:wave2:

toulis
06/05/2008, 15:38
Επισήμανση

Την τάπα του ψυγείου άνοιξε

Όχι την τάπα δοχείου διαστολής

orcinious
06/05/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Φίλε κατά 90% έχει κάψει φλάντζα κεφαλής το μηχανάκι όπως σου είπε και κάποιος πριν εμένα

Άνοιξε την τάπα του ψυγείου και βάλτο μπροστά, αν αρχίσει μετά από λίγο να βγάζει μπουρμπουλήθρες ξεκινά να λύνεις κεφαλή

Μην το κάνεις βόλτα με αυτό το πρόβλημα γιατί υπάρχει περίπτωση να σου κάνει το ψυγείο σαν μπαλόνι
:wave2:

+1
εμενα το rgv μου εκαψε το κ.λ. γιατι το δοχειο διαστολης ειναι κατω απο τη σελα
σαν εκδικηση για την καμενη φλαντζα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

daddy78
08/06/2008, 22:18
Επαναφέρω το post καθώς υπάρχουν νέα...

αφού μετά πολλών κόπων και βασάνων το βάλαμε μπρος, το πρόβλημα έχει ως εξής....:

Το σύστημα ψύξης λύθηκε και καθαρίστηκε επιμελώς, έβγαλα θερμοστάτη και μετά από έντονο ζέσταμα τελικά φαίνεται οτι βράζει και χάνει τα νερά το από το βράσιμο... οπότε το σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο θερμοστάτης. επίσης δεν φαίνεται να τα χάνει από το δοχείο πλήρωσης αλλά από το ψυγείο.

Φλάντζα κεφαλής επίσης δεν νομίζω να είναι, οπότε υποψιάζομαι τρόμπα.

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να ελέγξω τη λειτουργία της????

toulis
09/06/2008, 08:45
Όταν λες βράζει τι εννοείς


1 Ανεβάζει το νερό θερμοκρασία πάνω από 100 βαθμούς

Αν ναι τι θερμοκρασία

2 Κάνει μπουρμπουλήθρες σε χαμηλότερη θερμοκρασία

την τρόμπα είναι σχετικά εύκολο να την ελέγξεις νομίζω

αν και δεν έχω λύσει το συγκεκριμένο μηχανάκι

συνήθως αν βγάλεις το καπάκι του μοτέρ πάνω στο οποίο βρίσκεται από πίσω έχει ένα γρανάζι στον άξονα της, συνήθως είναι τεφλον η πλαστικό .
κοιτάς αν έχει καταστραφεί το γρανάζι και αν παίρνει κίνηση.
Αν έχεις διαρροές νερού από τον άξονα της τρόμπας το καταλαβαίνεις από τα λάδια του σαμάν γιατί θα σαπουνιασουν.
Αν τα έχει παίξει η φτερωτή της τρόμπας φαίνετε μόλις την λύσεις

Καλή συνέχεια

Αν και εξακολουθώ να υποψιάζομαι ότι δεν έχεις πρόβλημα στα σημεία που ψάχνεις

:wave2:

daddy78
09/06/2008, 08:59
Toulis, πόσο ακριβώς θερμοκρασία ανεβάζει δεν μπορώ να το ξέρω γιατί δέν έχω όργανα... Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν έχει δουλέψει κανα 10-λεπτο και (λογικά) αρχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία. Θεωρώ οτι όντως τα "βράζει"

VLADx
14/06/2008, 20:18
Φιλε κατα 99% ειναι φλατζα.
Η ζημια αναλογα με το συνεργειο θα σου κοστισει απο 100-120 ευρω.
Θα χρειαστει να σου αλλαξει ανω και κατω φλατζα κυλινδρου.
Τωρα καλα θα κανεις να μην το πολυκυκλοφορεις γιατι θα δημιουργισεις χειροτερη ζημια,
απο το να σου κολλησει οππυ θα χρειαστεις καινουργιο πιστονι και ρεκτιφιε ή ακομα μπορει να ραγισεις και τον κυλινδρο.

Αν θες τη γνωμη μου αυτο φταει.
Το ιδιο ειχα παθει και εγω με το dt ου οταν το πρωτοπηρα.:wave2:

VIDAS
15/06/2008, 11:45
Η τρομπα του νερου σε τι κατασταση ειναι ? Ειχα κατι παρομοιο με το klx , ειχε κολησει η τρομπα νερου και δε τα γυριζε τα νερα και οταν υπερθεμενονταν τα εριχνε στο δοχειο διαστολης 'η τα εριχνε στα καρτερ , τεσπα το προβλημα ηταν κολλημενη φτερωτη/τρομπα νερου , λιγο wd40 και εγινε ρολοι .