PDA

View Full Version : Αγορά ανταλλακτικών από εξωτερικό



nickmavros
06/05/2008, 14:44
Γνωρίζει κανείς αν συμφέρει η αγορά ανάλωσιμων κυρίως ανταλλακτικών από εξωτερικό;

Μιλάω για τπτ τακάκια, μπουζιά, φίλτρα κτλ κτλ

Ειδικά αν παίζει κάτι από Αμέρικα με το δολάριο στη φτήνια, θα συμφέρει πολύ.

Γενικά εδώ στο Ελλάδα μας ψιλοκλέβουν γι'αυτό ρωτάω. Πήρα για παράδειγμα ένα πίσω σταντ από αγγλία στα 40 ευρώ ενώ εδώ το βρήκα 85!!

Ενημερώστε για να αρχίσω το ψάξιμο...

the who
06/05/2008, 20:36
Πολλα πραγματα τα ψωνιζω απο Ιαπωνια.Βρισκω σχεδον τα παντα και σε πολυ καλες τιμες.

nickmavros
07/05/2008, 09:36
Ε, για πες και καμιά λεπτομέρεια...

Εγώ έχω πάρει 2 κράνη από Ιαπωνία στα μισά λεφτά από την τιμή της Ελλάδας...

the who
07/05/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Ε, για πες και καμιά λεπτομέρεια...

Εγώ έχω πάρει 2 κράνη από Ιαπωνία στα μισά λεφτά από την τιμή της Ελλάδας...

Eπειδη η μηχανη μου ειναι παραεισαγωγης δεν βρισκω ανταλλακτικα ευκολα κι οταν βρισκω ειναι ακριβα.Εχω βρει ενα σαιτ και ψωνιζω απο δημοπρασιες του γιαχου τζαπαν.

athanaso77
08/05/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Ε, για πες και καμιά λεπτομέρεια...

Εγώ έχω πάρει 2 κράνη από Ιαπωνία στα μισά λεφτά από την τιμή της Ελλάδας...

Me to telwnio den eixes problima? Steile kapoio link an thes! Efxaristw.

almost
09/05/2008, 12:42
Έχω φορτώσει την μηχανή με αξεσουάρ από Αμερική. Τα περισσότερα είναι μισή τιμή. Προσοχή με το τελωνείο, το ποσό να μην υπερβαίνει τα 150$ (μέχρι 150$ είναι το επίσιμο, μου έχει περάσει και 220$ αλλά το παίζεις).

inpulsar
26/07/2008, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από athanaso77
Me to telwnio den eixes problima? Steile kapoio link an thes! Efxaristw. Γιαννη και εσυ εδω?:) :lol: αν δεν εισαι ο Γιαννης sorry φιλε :wave2:

tazakos
26/07/2008, 20:54
ρε παιδιά αντί να λέτε απλά εγώ έχω πάρει ένα σωρό πράγματα μισή τιμή και εγώ έχω βρει ένα site δεν βάζετε ένα link!! Η γνώση και οι ευκαιρίες πρέπει να μοιράζονται είναι πρωταρχικός λόγος ύπαρξης του φόρουμ!:winka:

inpulsar
27/07/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από athanaso77
Me to telwnio den eixes problima? Steile kapoio link an thes! Efxaristw. με το τελωνειο αν σου γραψει τιμη ο πωλητης κατω απο 100 $ η οτι ειναι δωρο και δεν ερθει μεσο κουριερ π.χ DHL-ACS δεν εχεις προβλημα καλο ειναι να ερθει με απλο ταχυδρομειο EMS παρε και μια διευθυνση αξιοπιστη http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Shoei-X-Eleven-X-11-Kagayama-Blue-White-L-XL-X-Spirit_W0QQitemZ280249816870QQcmdZViewItem?hash=item280249816870&_trksid=p3286.m14.l1318 αγορασα απο εκει 347 ευρω κρανος :beer: :)

almost
27/07/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
ρε παιδιά αντί να λέτε απλά εγώ έχω πάρει ένα σωρό πράγματα μισή τιμή και εγώ έχω βρει ένα site δεν βάζετε ένα link!! Η γνώση και οι ευκαιρίες πρέπει να μοιράζονται είναι πρωταρχικός λόγος ύπαρξης του φόρουμ!:winka:

Το βασικό φίλε μου είναι να γνωρίζεις ότι μέχρι 150$ περνάει αφορολόγητο.
Πάνω από 150$ θα πληρώσεις 19% ΦΠΑ + 7% φόροι εκτελωνισμού + έξοδα εκτελωνισμού και θα σου έρθει περίπου στα ίδια.
Οι σοβαρές ετιαρίες αρνούνται να γράψουν gift ή sample στο δέμα (αυτό περνάει αφορολόγητο).

Αν έχεις κάποιο γνωστό στην Αμερική, είναι η καλύτερη φάση. Στο στέλνει χωρίς τιμολόγιο και πας εσύ και το παραλαμβάνεις κάνοντας παζάρια στον εκτελωνισμό.

Αν φέρεις κάτι που είναι ηλεκτρονικό, να ξέρεις ότι δεν θα σε καλύψει η εγγύηση στην Ελλάδα.

Site?

Βάλε στο google αυτό που ψάχνεις (π.χ. Power Commander) και θα βρεις.

Για να μην σου πω ότι αν θες Corbin σέλλα ή άλλα επώνυμα προιόντα μπορείς να τα παραγγείλεις από την ίδια την εταιρία (π.χ. www.corbin.com) που τα έχουν μισή τιμή (αν η "μαμά" εταιρεία δεν πουλάει ή ίδια, θα έχει τα link από τους αντιπροσώπους) .


Αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο και δεν το βρίσκεις, πες μου αν έχω link να το δώσω.

Και μη ξεχάσεις και το ebay, έχω πάρει και από εκεί πολλά και δεν είχα ποτέ με κάποιο πρόβλημα.

tazakos
27/07/2008, 10:49
ρε almost οκ καταλαβαίνω ποιος είναι ο τρόπος να ψάξω στο ίντερνετ έχω κάνει άπειρες αγορές από ebay αμερικής αγγλίας Γερμανίας δεν είπα ότι δεν ξέρω που και πως είπα ότι όταν κάποιος λέει έχω βρει μια καταπληκτική ιστοσελιδα καλό θα ήταν να την αναφέρει, μπορεί να μην αποτελεί κοινό αποτέλεσμα μιας αναζήτησης στο google. τέσπα, όλα καλά!

almost
27/07/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
ρε almost οκ καταλαβαίνω ποιος είναι ο τρόπος να ψάξω στο ίντερνετ έχω κάνει άπειρες αγορές από ebay αμερικής αγγλίας Γερμανίας δεν είπα ότι δεν ξέρω που και πως είπα ότι όταν κάποιος λέει έχω βρει μια καταπληκτική ιστοσελιδα καλό θα ήταν να την αναφέρει, μπορεί να μην αποτελεί κοινό αποτέλεσμα μιας αναζήτησης στο google. τέσπα, όλα καλά!

Τότε δεν αναφέρεσαι σε εμένα, γιατί εγώ δεν είπα ότι υπάρχει μια καταπλκηκτική σελίδα ;)

Bavarian
27/07/2008, 12:17
www.louis.de



www.polo-motorrad.de



:wave2: