PDA

View Full Version : Γράσσα...



jfx
07/05/2008, 12:19
Στο service manual της μηχανάρας μου αναφερονται τα παρακατω:

1)Molybdenium disulfide oil
2)molybdenium disulfide grease
3)wheel bearing grease
4)lithium soap based grease
5)locking agent(loctite)

ετουτα πως τα ζητάμε στο μαγαζί χωρις να κανουμε το μαγαζατορα να μας κοιταει σαν εξωγηινο?


ή διαφορα του λαδιου και του γρασσου(πχ το 1 και το 2) εχει να κανει μονο με το ιξώδες τους ή αλλαζει και κατι άλλο?



για το 4 βρήκα το παρακατω:
------------------------------------------
Types of greases are:

* Soap based grease
* Non-Soap based grease

type of industrial grease
Soap based grease
Soap based grease contains organic thickeners. It is formed when the fatty acid or ester (from either animals or vegetables) is mixed with an alkali (such as lithium) and then heated under pressure with agitation. The process of this chemical reaction, which takes place is known as saponification. An important fact about lithium soap is that it doesn't dissolve in water, so you probably won't find it in your home, but you will find its use mainly as aircraft grease. Some examples of soap based grease are lithium, soda, calcium, polyurea, PTFE modified, molybdenum modified and aluminium complex based grease.

Non-Soap based grease
A non-soap based grease consists of inorganic like molybednum disulphide and graphite, as well as organic thickeners. The organic thickeners are considered as non-abrasives, which have high capacity to absorb and "hold" the base oil.
----------------------------------------Πηγή: http://www.grease.net.in/industrialgrease.html


οποτε υπαρχει και soap based και non soap based. πως μεταφραζεται αυτο στα ελληνικά?


το 5 απ'οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν κολλα οπου μπαινει στις βιδες για να μην ξεβιδώνονται απο τους κραδασμους.
μονο η Loctite βγαζει τετοιου ειδους "κόλλα"?
για να ξεβιδώσω μια βιδα που εχει βιδωθει με loctite, θελει κατι ιδιαιτερο ή απλα την ξεβιδώνω?
και μετα οταν την ξαναβιδωνω απλα την αλοιφω με φρεσκο λοκτάιτ ή θελουν καποιο καθαρισμο τα υπολείματα τα παλιου?

orcinious
08/05/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Στο service manual της μηχανάρας μου αναφερονται τα παρακατω:

1)Molybdenium disulfide oil
2)molybdenium disulfide grease
3)wheel bearing grease
4)lithium soap based grease
5)locking agent(loctite)

ετουτα πως τα ζητάμε στο μαγαζί χωρις να κανουμε το μαγαζατορα να μας κοιταει σαν εξωγηινο?



Πάμε ανάποδα
5) σπυροκολλα ,το ζητάς έτσι και υπάρχει σε τρεις τύπους ή και παραπάνω απαλή ,μέτρια ,σκληρή ή τέλος πάντων όπως την χαρακτηρίζει η κάθε εταιρία, η locktite είναι από τις καλύτερες, προσοχή που θα βάλεις πια, οι πολύ δυνατές μετά από καιρό δεν λύνουν με τίποτα επίσης είναι κολλά που σκληραίνει απουσία αέρος.

4)lithium soap based grease ή κοινό γράσο .

2)molybdenium disulfide grease γράσο γραφιτι ξεχωρίζει από το μαύρο χρώμα.

3)wheel bearing grease γράσο για ρουλεμάν τροχών είναι γιατί το απλό γράσο θα εξαφανιζόταν σε μια μέρα πόλοι βάζουν το 2) αν και λένε ότι προκαλεί φθορές.

1)Molybdenium disulfide oil λαδί με βάση το γραφιτι μια φορά το έχω δει είναι κατάμαυρο σαν να έχει κάνει 50000 χλμ το είχε βάλει ένας μηχανικός στο αμάξι της κοπέλας μου και τις είπε ότι είναι για μια φορά για συντήρηση εγώ προσωπικά δεν το είχα ξαναδεί ούτε γνωρίζω κάτι άλλο.

sotpag
08/05/2008, 23:45
auto pou blepo ego einai pws esu ta blepeis san exoginos .......


den nomizo na fteei to magazi pou tha pas giati den tha xereis ti theleis


tora an pas se ena katastima me biomixanika, eidika an exei rouleman tsimouxes klp tha exei oti xriazete i mixani .....


kala xemperdemata:wave2:

stefanos
08/05/2008, 23:54
το μολυβδαινιούχο γράσο (moly grease) είναι μαύρο και περιέχει διθειούχο μολυβδαίνιο ,το ποσοστό του οποίου είναι ανάλογο με την εταιρεία το προιόν και την τιμή.Ακόμα και αν στεγνώσει μένει ένα ξερό φίλμ που προστατεύει απο κρούσεις και μειώνει την τριβή. το ίδιο συμβαίνει και με τα λάδια που το περιέχουν.
Το λιθιόυ είναι το απλό γράσο με διάφορα πρόσθετα ανάλογα με την εταιρεία και την εφαρμογή που το θές, και στην ουσία είναι η πρώτη ύλη για όλα τα παραπάνω γράσα.

Μολυβδαινιούχα λάδια μπαίνουν σε διαφορικά κιβώτια κλπ που μετά απο εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα είναι έτοιμα να τα φτήσουν, και το φωνάζουν κι όλας.
Ετσί είναι δύσκολο να πουλήσεις το ρημάδι οπότε του ρίχνεις μέσα μια μολυβδαινιούχα βαρβολίνη για να "σωπάσει" μέχρι να βρείς κορόιδο να το αγοράσει.Παλαιότερα το ίδιο κόλπο το κάναν με πριονίδι:D

jfx
15/05/2008, 17:42
Ευχαριστώ orcinious και stefanos .

Κατατοπιστικότατες οι απαντησεις!