PDA

View Full Version : Γρανάζι



MikeG
08/05/2008, 12:38
Ήρθε η ώρα για την αλλαγή των γραναζιών & αλυσίδας.
Κάπου εδώ να ευχαριστήσω το Μάκη (ktmakis) για την αλυσίδα & το γρανάζι που μου έστειλε.
Αυτή τη στιγμή έχω πίσω 50 δόντια & μπροστά δε ξέρω:D .
Ο Αντουάν μου είπε (Oldman) να έχω ένα drive ratio 3,2 (3,19 3,21), γενικά να είμαι γύρω στο 3,2.
Η βέλτιστη επιλογή με βάση τα μαθηματικά είναι πίσω 48, μπροστά 15. 48/15 =3,2.
Ας έρθω όμως στην ερώτηση μου.
Ο Μάκης μου έστειλε ένα 40αρι πίσω γρανάζι. Ένας συνδυασμός πίσω 40 μπροστά 12 θα είναι απαγορευτικός? Το drive ratio είναι σε αυτή τη περίπτωση 3,333333 .
Μήπως όμως είναι πολύ μικρό το πίσω ? :wave2:

dirtbird
08/05/2008, 12:53
Μini cooper το πέρασες?

άκου 12 μπροστά.... :confused: :confused: :confused: :smokin:

MikeG
08/05/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μini cooper το πέρασες?

άκου 12 μπροστά.... :confused: :confused: :confused: :smokin:

Οπότε το 40άρι το "πετάμε"..? Δε μπορώ να το συνδυάσω με κάποιο μπροστινό? Τι λες?:wave2:


p.s Αν θυμάμαι σωστά όσο μεγαλύτερο μπροστά τόσο πιο "μακριές" ταχύτητες? :alien:

sapila racing
08/05/2008, 13:21
To κατώτατο επιτρεπτό όριο για δόντια γραναζιού, με λογική διάρκεια ζωής, είναι 13 δόντια.

Το λένε ολα τα βιβλία για 'Στοιχεία Μηχανών'.

dirtbird
08/05/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Οπότε το 40άρι το "πετάμε"..? Δε μπορώ να το συνδυάσω με κάποιο μπροστινό? Τι λες?:wave2:


Το κρατάς κάβα για κανα 3ήμερο στη Στερεά Ελλάδα (όπου θα το έχεις μακρυγραναζωμένο).


Αν βάλεις καινούργια αλυσσίδα, θα βάλεις και καινούργια γρανάζια (αυτά που είχε std).

Αλυσσίδα T-ring...:winka:

MikeG
08/05/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To κατώτατο επιτρεπτό όριο για δόντια γραναζιού, με λογική διάρκεια ζωής, είναι 13 δόντια.

Το λένε όλα τα βιβλία για 'Στοιχεία Μηχανών'.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Old σε κάποιο post που διάβαζα έλεγε ότι το ελάχιστο που μπορεί να βάλει κάποιος είναι 11, χωρίς να είναι σωστό βέβαια.
Anyway, σε ευχαριστώ για την έξτρα γνώση.


:wave2:

OldMan
08/05/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Old σε κάποιο post που διάβαζα έλεγε ότι το ελάχιστο που μπορεί να βάλει κάποιος είναι 11, χωρίς να είναι σωστό βέβαια.
11 δόντια για ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ γρανάζια, ανεπίδεκτε ...!!!

(το ελάχιστο όριο των 13 ισχύει ΟΧΙ για το γρανάζι το ίδιο όσο για την υπερβολική περιστροφική ταχύτητα που αποκτάει η αλυσίδα όταν περνάει από πάνω του ...) :smokin:


Υ.Γ.
Η ΚΤΜ δίνει επιλογές 13, 14 και 15 για μπροστινό γρανάζι και σΕ είπα να δεις για 14/45 ή 15/48 !!! :D



το φελέκι μου μέσα μ'αυτό το παιδί ...!!! :D

OldMan
08/05/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το κρατάς κάβα για κανα 3ήμερο στη Στερεά Ελλάδα (όπου θα το έχεις μακρυγραναζωμένο).
Άστο Σωτήρη, γιατί την έχω πατήσει ....:winka:


(δεν άπτεται του παρόντος, αλλά αν προσπαθείς να ακολουθήσεις τον συνολικό ρυθμό μετακίνησης με μακρύ γρανάζωμα, τελικά έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί αναγκάζεται να κινείσαι με "μια κάτω" για να μην σκορτσάρει το μοτέρ ...) :wave2:


Θα μΕ πεις, άμα έχεις τον κουτσό προπομπό, καλά να πάθεις :winka:

MikeG
08/05/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


το φελέκι μου μέσα μ'αυτό το παιδί ...!!! :D


Καλό παιδί είμαι & μαθαίνω.. :D :D :wave2: :beer:

fantacid
08/05/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Αλυσσίδα T-ring...:winka:


δλλς?

:confused:

dirtbird
08/05/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλλς?

:confused: yahoo it, οκνηρέ και ευδαίμονα....

fantacid
08/05/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
yahoo it, οκνηρέ και ευδαίμονα....

ριξε κ μια μαχαιρα να γουσταρεις!



:yuck:

dirtbird
08/05/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ριξε κ μια μαχαιρα να γουσταρεις!



:yuck: :sick: Τι?:smokin:

MikeG
08/05/2008, 21:30
& για πείτε τώρα και κανά online shop να αγοράσω γρανάζια μπρος πίσω γιατί εδώ θένε 70 euros η αντιπροσωπία... :eek: :eek: :wave2:

kordix
08/05/2008, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& για πείτε τώρα και κανά online shop να αγοράσω γρανάζια μπρος πίσω γιατί εδώ θένε 70 euros η αντιπροσωπία... :eek: :eek: :wave2:


Αν μιλάς και για τα δύο γρανάζια η τιμή είναι σχετικά καλή, αν σκεφτείς ότι μόνο το πίσω έχει 50Ε περίπου.

Δύσκολα θα βρεις πιο φτηνά, στην Ελλάδα (πάντα για αλουμινένια). Πρέπει να παραγγήλεις απ' έξω αλλά αν βάλεις και τα μεταφορικά δεν συμφέρει ιδιαίτερα.

iatrodikastis
08/05/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& για πείτε τώρα και κανά online shop να αγοράσω γρανάζια μπρος πίσω γιατί εδώ θένε 70 euros η αντιπροσωπία... :eek: :eek: :wave2:


Μαμά μπροστά πάντα-μεταλλικό πίσω JT,Αλεξόπουλος-DiD αλλυσίδα την μαύρη χρυσή που έβγαλε μόνο γιά εντούρο.Σύνολο πακέτου 104 ευρώ.

Γιατί πίσω σιδερένιο και όχι αλουμίνιο....όπως έγραψε γνωστός εντουράς και συμφορουμίτης:



"Βάζουν αλουμινένια για θέμα βάρους! Στα ΜΧ μπορεί να έχει νόημα, αλλά στο enduro, όχι και τόσο για λίγα γραμμάρια...
Το alou φαγώνεται "αμέσως" σε σχέση με το σιδερένιο, το οποίο ζει 5πλάσιο χρόνο, και προσφέρει και περισσότερη... ροπή!!!!"


Συμφωνώ μαζί του 100%,το έκανα πριν το δω,αλλά η γνώμη του έχει βαρύτητα χρόνων.

MikeG
09/05/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Μαμά μπροστά πάντα-μεταλλικό πίσω JT,Αλεξόπουλος-DiD αλλυσίδα την μαύρη χρυσή που έβγαλε μόνο γιά εντούρο.Σύνολο πακέτου 104 ευρώ.

Γιατί πίσω σιδερένιο και όχι αλουμίνιο....όπως έγραψε γνωστός εντουράς και συμφορουμίτης:



"Βάζουν αλουμινένια για θέμα βάρους! Στα ΜΧ μπορεί να έχει νόημα, αλλά στο enduro, όχι και τόσο για λίγα γραμμάρια...
Το alou φαγώνεται "αμέσως" σε σχέση με το σιδερένιο, το οποίο ζει 5πλάσιο χρόνο, και προσφέρει και περισσότερη... ροπή!!!!"


Συμφωνώ μαζί του 100%,το έκανα πριν το δω,αλλά η γνώμη του έχει βαρύτητα χρόνων.

& πως θα επικοινωνήσω με αυτό τον Αλεξόπουλο να μου στείλει εδώ Κρήτη:winka: ?:wave2:

dirtbird
09/05/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& πως θα επικοινωνήσω με αυτό τον Αλεξόπουλο να μου στείλει εδώ Κρήτη:winka: ?:wave2:

Με σήματα καπνού?

Ουγκ:wave2:

kordix
09/05/2008, 15:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
[B]Μαμά μπροστά πάντα-μεταλλικό πίσω JT,Αλεξόπουλος-DiD αλλυσίδα την μαύρη χρυσή που έβγαλε μόνο γιά εντούρο.Σύνολο πακέτου 104 ευρώ.

Γιατί πίσω σιδερένιο και όχι αλουμίνιο....όπως έγραψε γνωστός εντουράς και συμφορουμίτης:

"Βάζουν αλουμινένια για θέμα βάρους! Στα ΜΧ μπορεί να έχει νόημα, αλλά στο enduro, όχι και τόσο για λίγα γραμμάρια...
Το alou φαγώνεται "αμέσως" σε σχέση με το σιδερένιο, το οποίο ζει 5πλάσιο χρόνο, και προσφέρει και περισσότερη... ροπή!!!!"




Και γω συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά το βάρος του γραναζιού ανήκει στο " μη αναρτώμενο βάρος" το οποίο επηρεάζει την κύλιση της μηχανής και κυρίως την συμπεριφορά της στα άλματα. Εδώ βάζουν δισκόπλακες μαργαρίτες για να μειώσουν το μη αναρτώμενο βάρος και εμείς να βάλουμε σιδερένιο γρανάζι;

Μόνο για λόγους οικονομίας. Επίσης το δικό μου πίσω αλουμινένιο γρανάζι έχει αντέξει περίπου ένα χρόνο με έντονη χρήση. Καλά δεν είναι;

dirtbird
09/05/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


Μόνο για λόγους οικονομίας.

+1 εκτός και αν έχετε κανα 6days μπροστά σας (όχι κρουασάν....:wacko: :wacko: )

fantacid
09/05/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1 εκτός και αν έχετε κανα 6days μπροστά σας (όχι κρουασάν....:wacko: :wacko: )


θες να πεις κατι μικρε...........?

:cool: