PDA

View Full Version : Μικρη παρατηρηση για οσους θελουν να πουλησουν το 650 τους...



Vstrommer71
08/05/2008, 17:17
Επειδη παρατηρω οτι αρκετος κοσμος απο εδω μεσα ποσταρει αγγελιες για πωληση των 650 τους...
Μια παρατηρηση(με καλη προθεση,παντα):
Παιδια με την τιμη του καινουργιου στα 7200€...
-οσο κι αν σας στεναχωρω-
μην ζητατε 5500 ή 6000€ για το μεταχειρισμενο μηχανακι σας.Δεν θα παρετε τοσα χρηματα,ουτε θα παρει καποιος μηχανακι δευτερο χερι για να γλυτωσει 1000€
Αντιλαμβανομαι οτι πολλοι απο μας(κι εγω μαζι) ειχαμε δωσει ακομα και αρκετα πανω απο 8000€ για το μηχανακι καινουργιο αλλα να τα παρουμε πισω αποκλειεται.
Οι μαντραδες αυτη την στιγμη αγοραζουν τα 650 τα Κ4-Κ5 στα 3500€
Οποτε να ειμαστε και λιγο στο πνευμα της Αγορας παντα...
Φιλικα:beer:

argy_kap
08/05/2008, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Επειδη παρατηρω οτι αρκετος κοσμος απο εδω μεσα ποσταρει αγγελιες για πωληση των 650 τους...
Μια παρατηρηση(με καλη προθεση,παντα):
Παιδια με την τιμη του καινουργιου στα 7200€...
-οσο κι αν σας στεναχωρω-
μην ζητατε 5500 ή 6000€ για το μεταχειρισμενο μηχανακι σας.Δεν θα παρετε τοσα χρηματα,ουτε θα παρει καποιος μηχανακι δευτερο χερι για να γλυτωσει 1000€
Αντιλαμβανομαι οτι πολλοι απο μας(κι εγω μαζι) ειχαμε δωσει ακομα και αρκετα πανω απο 8000€ για το μηχανακι καινουργιο αλλα να τα παρουμε πισω αποκλειεται.
Οι μαντραδες αυτη την στιγμη αγοραζουν τα 650 τα Κ4-Κ5 στα 3500€
Οποτε να ειμαστε και λιγο στο πνευμα της Αγορας παντα...
Φιλικα:beer:

Γιάννη,

μην νομίζεις οτι στις αγγελίες απο τις εφημερίδες δεν παίζουν τέτοιες τιμές.... Υπάρχει κόσμος που δίνει 5500 αλλά είναι συνήθως ιδιώτες που δεν είχαν άλλο μηχανάκι πριν και το να γλυτώσουν 1-1,5 χιλιάρικο είναι σημαντικό. Τώρα για εδώ μέσα είναι αλλιώς.... Πάντως φιλός έδωσε strom του 04 με 65,000km ?4700 σε ιδιώτη μέσω αγγελίας. Εμένα σε ανταλλαγή strom του 05 με 25,000 μου το παίρνει ?5300. Άμα ψάξεις, βρίσκεις αγοραστές....όσο για τους μαντράδες άσε να δίνουν όσα θέλουν.... στην τελική εμείς κανονίζουμε την τιμή.

Όσο δεν υπάρχουν άνθρωποι να δέχονται να πάρουν μόνο ?3500 για μηχανή τόσο και οι μαντράδες θα δίνουν περισότερα και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα strom....


Χαιρετισμούς!:wave2:

Zid
08/05/2008, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Γιάννη,

μην νομίζεις οτι στις αγγελίες απο τις εφημερίδες δεν παίζουν τέτοιες τιμές.... Υπάρχει κόσμος που δίνει 5500 αλλά είναι συνήθως ιδιώτες που δεν είχαν άλλο μηχανάκι πριν και το να γλυτώσουν 1-1,5 χιλιάρικο είναι σημαντικό. Τώρα για εδώ μέσα είναι αλλιώς.... Πάντως φιλός έδωσε strom του 04 με 65,000km ?4700 σε ιδιώτη μέσω αγγελίας. Εμένα σε ανταλλαγή strom του 05 με 25,000 μου το παίρνει ?5300. Άμα ψάξεις, βρίσκεις αγοραστές....όσο για τους μαντράδες άσε να δίνουν όσα θέλουν.... στην τελική εμείς κανονίζουμε την τιμή.

Όσο δεν υπάρχουν άνθρωποι να δέχονται να πάρουν μόνο ?3500 για μηχανή τόσο και οι μαντράδες θα δίνουν περισότερα και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα strom....


Χαιρετισμούς!:wave2: Και οι 2 έχετε δίκιο... απλά είναι θέμα κατα πόσο βιάζεται να πουλήσει κάποιος το μηχανάκι του..
Πάντως υπάρχει κόσμος που δεν γνωρίζει και δεν έχει ξαναπουλήσει μηχανή και πουλάει σε τιμές που δεν πρόκειται να αγοράσει και τυφλός να είναι ο άλλος..
Αντίστοιχα υπάρχει και κόσμος που δεν ξέρει απο τιμές και πόσο πουλιούνται τα μεταχειρισμένα και πάει και αγοράζει ακριβά ένα μεταχειρισμένο λόγω της αγνοιάς του..
Οι έμποροι μπορεί να ζητάνε ότι θέλουν αλλά για να είμαστε και λογικοί... ενα v-strom 04 με 65000 χλμ και στην τελειότερη κατάσταση να το είχε ο άλλος 4700 είναι πολλά.... για μετρητά πάντα...!!

:wave2:

Stergios69
08/05/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Επειδη παρατηρω ...
Και γω νομιζα θα τους ελεγες να πάρουν DRZ... :D
Αστους ρε Γιάννη να ζητάν και να δίνουν ότι γουστάρουν... αφου στο τέλος τις τιμες θα τις καθορίσει ο dodok... :D :wave2:

Vstrommer71
08/05/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Και γω νομιζα θα τους ελεγες να πάρουν DRZ... :D
Αστους ρε Γιάννη να ζητάν και να δίνουν ότι γουστάρουν... αφου στο τέλος τις τιμες θα τις καθορίσει ο dodok... :D :wave2:
Αμα ελεγα την μαγικη λεξη DRZ θα μας την επεφταν παλι τιποτα μοδιστρες να μας κυνηγανε:smokin: :lol:

Zid
08/05/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αμα ελεγα την μαγικη λεξη DRZ θα μας την επεφταν παλι τιποτα μοδιστρες να μας κυνηγανε:smokin: :lol: Αυτό ξαναπέστο... χαχα:bigcry: :lol:

derd
09/05/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

μην ζητατε 5500 ή 6000€ για το μεταχειρισμενο μηχανακι σας.Δεν θα παρετε τοσα χρηματα,ουτε θα παρει καποιος μηχανακι δευτερο χερι για να γλυτωσει 1000€
:beer:

Καλά τα λες αλλά δυστυχώς 20 μέρες που ψάχνω τώρα οι τιμές που παίζουν είναι αυτές που λες παραπάνω και δεν δέχεται και κανένας παζάρι!!! τόσο το δίνω-σου λέει- αλλιώς δεν το πουλάω!

όπως έχω πει και σε άλλο Post το καλλίτερο που βρήκα (και θα το πάρω τελικά) είναι Κ5 με 12.000χλμ ,bagster, συναγερμό , κάγκελα (μαμά) , βαλίτσα Givi ,χούφτες και 5000? .

Το ξέρω ότι σε μερικούς μήνες μπορεί να βρίσκεις κ6-κ7 με ABS και 4000? αλλά τη χρειάζομαι άμεσα..

arisk
09/05/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
όπως έχω πει και σε άλλο Post το καλλίτερο που βρήκα (και θα το πάρω τελικά) είναι Κ5 με 12.000χλμ ,bagster, συναγερμό , κάγκελα (μαμά) , βαλίτσα Givi ,χούφτες και 5000? .


k5 με 12.000 κμ παραείναι λίγα.Όλο στο γκαράζ την είχε;

Vstrommer71
09/05/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Καλά τα λες αλλά δυστυχώς 20 μέρες που ψάχνω τώρα οι τιμές που παίζουν είναι αυτές που λες παραπάνω και δεν δέχεται και κανένας παζάρι!!! τόσο το δίνω-σου λέει- αλλιώς δεν το πουλάω!

όπως έχω πει και σε άλλο Post το καλλίτερο που βρήκα (και θα το πάρω τελικά) είναι Κ5 με 12.000χλμ ,bagster, συναγερμό , κάγκελα (μαμά) , βαλίτσα Givi ,χούφτες και 5000? .

Το ξέρω ότι σε μερικούς μήνες μπορεί να βρίσκεις κ6-κ7 με ABS και 4000? αλλά τη χρειάζομαι άμεσα..
Κρατα μετρητο στο χερι και σιγουρα θα βρεις μηχανακι σε καλη τιμη πιστευω:beer:

DUKASII
09/05/2008, 11:41
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ...ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΖΗΤΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ..ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΤΛ.
δεν υπαρχει λογος να το πεις αυτο..ισα ισα βολευει οποιον εχει γνωση και θελει να δωσει γρήγορα το μηχανακι του ..απλα θα το βαλει στη λογικη τιμη και σε οποιον ψαχνει θα του φανει και ευκαιρία.:beer: :wave2:

derd
09/05/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
k5 με 12.000 κμ παραείναι λίγα.Όλο στο γκαράζ την είχε;

Ο τύπος έχει και παπί για να μετακινείται εξάλλου έχει και book service το οποίο επιβεβαιώνει τα παραπάνω + ότι ο μηχανικός που το είδε είπε ότι βάσει της κατάστασης του το πιθανότερο είναι να είναι πραγματικά..

derd
09/05/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Κρατα μετρητο στο χερι και σιγουρα θα βρεις μηχανακι σε καλη τιμη πιστευω:beer:

μεσοπρόθεσμα σίγουρα αλλά αυτό απαιτεί χρόνο που εγώ δεν έχω..

nikonian
09/05/2008, 11:50
Kαι το αστείο είναι ότι σε διπλανό forum, ένα παλικάρι το αγόρασε πρόσφατα καινούριο παραεισαγωγής 6400 με ABS.

Tι να πεις όμως; Όταν βλέπεις να πουλάνε ΧΤ 600 5-6 ετών και να ζητάνε 3000-3500, για ένα μηχανάκι που αν πουλιόταν καινούριο σήμερα δεν θα ξεπερνούσε τα 4000...

Η αγορά ρυθμίζεται αυτόματα, έστω και με καθυστέρηση.

Vstrommer71
09/05/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
μεσοπρόθεσμα σίγουρα αλλά αυτό απαιτεί χρόνο που εγώ δεν έχω..
Δυστυχως-κι απο προσωπικη εμπειρια μιλαω-η βιασυνη ειναι ο χειροτερος οδηγος στην αγορα μοτοσυκλετας,
Προσπαθησε να το ψαξεις καλυτερα το θεμα:beer:

derd
09/05/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Δυστυχως-κι απο προσωπικη εμπειρια μιλαω-η βιασυνη ειναι ο χειροτερος οδηγος στην αγορα μοτοσυκλετας,
Προσπαθησε να το ψαξεις καλυτερα το θεμα:beer:

συμφωνώ μαζί σου αλλά 20 μέρες δεν είναι λίγες συν του ότι όσο περιμένω χάνω και από το παλιό μηχανάκι μου.Μηχανικός είπε οκ οπότε.... Μπες έτσι απο περιέργεια στο site της χρυσης ευκαιρίας να δεις τι τιμές παίζουν :eyepop: κάπου είδα 2007 μοντέλο 11000χλμ και ζήταγε 6800!!:eyepop: :eyepop:

ασχετο : είμαστε και κοντοχωριανοί απ' ότι βλέπω (από Αίγιο ο υπογράφων)

Vstrommer71
09/05/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
συμφωνώ μαζί σου αλλά 20 μέρες δεν είναι λίγες συν του ότι όσο περιμένω χάνω και από το παλιό μηχανάκι μου.Μηχανικός είπε οκ οπότε.... Μπες έτσι απο περιέργεια στο site της χρυσης ευκαιρίας να δεις τι τιμές παίζουν :eyepop: κάπου είδα 2007 μοντέλο 11000χλμ και ζήταγε 6800!!:eyepop: :eyepop:

ασχετο : είμαστε και κοντοχωριανοί απ' ότι βλέπω (από Αίγιο ο υπογράφων)
Ριχνε και καμμια ματια στις συναντησεις που κανουμε εδω στην Πατρα για μασα και μπυρες:beer:

vthn
09/05/2008, 19:59
φίλε derd,
έχω την εντύπωση πως αν πάρεις τώρα μεταχειρισμένο strom χωρίς abs, θα το κρατήσεις για πάντα ή θα το δώσεις τζάμπα. Οπότε κανόνισε να μην το ακριβοπληρώσεις..

derd
09/05/2008, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
φίλε derd,
έχω την εντύπωση πως αν πάρεις τώρα μεταχειρισμένο strom χωρίς abs, θα το κρατήσεις για πάντα ή θα το δώσεις τζάμπα. Οπότε κανόνισε να μην το ακριβοπληρώσεις..

γιατί αν το πάρω καινούργιο (με abs) θα χάσω λιγότερα σε 3 πχ χρόνια? όσοι συνάδελφοι έχουν πάρει το 1000 τι πρέπει να κάνουν??

vthn
09/05/2008, 21:24
θεωρώ ότι θα χάσεις λιγότερα αν πάρεις τώρα μεταχειρισμένο με abs απ ότι αν πάρεις τώρα μεταχειρισμένο χωρίς. Ότι και αν επιλέξεις καλοτάξιδο να είναι!