PDA

View Full Version : Aπο ΚΑΜΕΡΕΣ ξερει κανεις??????



GSXR K6
09/05/2008, 12:19
Επιτελους μου ηρθε η βαση καμερας που ειχα παραγγειλει απο το Ε-ΒΑΥ.
Εχθες λοιπον δεν εβλεπα την ωρα να γυρισω απο την δουλεια για να την βαλω πανω στο ΜΩΡΟ ΜΟΥ (GSX-R 1000 K2),τα ειχε ολα στο κουτι της η βαση,βιδες,ροδελες κ.τ.λ.
Μολης βιδοσα και την καμερα (εχω μια SONY με εγραφη σε MINI DVD) πανω της επομενη κινηση ηταν να βγω μια βολτα για να δω πως γραφει.
Οσοι ωρα το ζεστενα στο δρομο χαλαρα ηταν ολα τελεια,λιγο πριν κανω το πρωτο ανοιγμα βλεπω την οθονιτσα της καμερας να ειναι μπλε και να λεει οτι η εγραφει αναβαλετε λογο πολλων ΔΟΝΙΣΕΩΝ!!!!
Σταματησα δεξια να την κλεισω και να την ξανανοιξω γιατι ειχε μπλοκαρη.
Τωρα επρεπε να κανω κατι για να δημιουργησω εγω "ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΝΙΣΕΙΣ!!!" και να δω αν υπαρχει προβλημα η ηταν τυχαιο γεγονος.
Βαζω 1η ξεκιναω κανω μια μικρη σουζιτσα και το αφηνω να σκασει κατω,βαζω 2α κανω παλι ενα ψεφτοσηκωμα και παλι κατω,παμε 3η και τερμα.....βαζω 4η ανοιγω λιγο και μετα φρενα γιατι υπαρχουν και φαναρια σε αυτην την πολη!!!!
Ημουν λοιπον σιγουρος οτι ειχα κανει οτι μπορουσα για της ΔΟΝΙΣΕΙΣ!!!!κοιταζω την καμερα και βλεπω οτι..........ολα ηταν ταλεια,τα ειχε γραψει ολα καλα :rotflmao:
Αναστροφη για σπιτι,βαζω την καμερα να γραφει και βλεπω μπροστα μου ολη την Κυμης αδεια,ξεκιναω να ανοιγω 2α και μετα μεχρι τα 230 περιπου και φρενα παλι....η ακρη του ματιου μου πιανει την οθονιτσα παλι μπλε και να γραφει οτι λογο Γ@ΜΟΔΟΝΙΣΕΩΝ αναβαλετε η εγραφη :a018:
Ξαναβαζω να γραφει μεχρι το σπιτι μου,στο δρομο επεσα σε ολες της λακουβες,αφησα 25-30€ λαστιχο και η κολοκαμερα εγραφε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!!!!
Θα με ΤΡΕΛΑΝΕΙ:hypnotize
Μηπως κανενας γρηγορος απο εσας που εχει βαση καμερας με καμερα που γραφει σε ΜΙΝΙ DVD του εχει παρουσιαστει κατι τετοιο και αν ΝΑΙ τι ΕΚΑΝΕΣ(???) και απεφυγες την αγορα καμερας με καρτα μνημης???????????
Το κακο ειναι οτι την εχω χρυσοπληρωσει για να μην εχω προβληματα τετοιου ειδους!!!!!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ SORRY ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΗΣΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΕΣΩ ΣΤΟ "ΖΟΥΜΙ" ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ,ΑΛΛΑ.......ΚΑΙ"ΓΩ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΩ!!!!!


Υ.Γ.:Αραγε ολα αυτα τα VIDEO που βλεπουμε στο YOUTUBE με τι καμαρες εχουν τραβηχτη?????

xampos
09/05/2008, 12:24
μηπως φοβαται την ταχυτητα η καμερα σου ρε??:look: :look:

και κατι αλλο

σε αυτο το φορουμ ποτε δε λεμε οτι τρεχαμε μεσα στην πολη γιατι τρομε κραξιμο , εδω κανεις δεν τρεχει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :look:

McGyver
09/05/2008, 12:26
Προφανώς το πρόβλημα εντοπίζεται σε συγκεκριμένη "συχνότητα" κραδασμών, η οποία επηρεάζει το lazer εγγραφής του Mini DVD...

Γι' αυτό και όταν το κοπανάς επίτηδες δεν έχει πρόβλημα...

Δοκίμασε κανένα λαστιχάκι (τύπου O-Ring, θα το βρεις π.χ. στα υδραυλικά σε διάφορες διαμέτρους και πάχη) μεταξύ τις κάμερας και της βάσης, να δεις αν θα λυθεί το πρόβλημα...

makis206
09/05/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSXR K6
Υ.Γ.:Αραγε ολα αυτα τα VIDEO που βλεπουμε στο YOUTUBE με τι καμαρες εχουν τραβηχτη?????

Τα περισσότερα με mini DV, δυστυχώς είναι πολύ ευαίσθητες στην εγγραφή οι κάμερες με DVD, δεν ξέρω τι γίνεται μ'εκείνες που εγγράφουν σε σκληρό δίσκο.. :beer:

road spirit
09/05/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSXR K6
...

Υ.Γ.:Αραγε ολα αυτα τα VIDEO που βλεπουμε στο YOUTUBE με τι καμαρες εχουν τραβηχτη?????

OXI σε κάμερα με δισκάκι πάντως ! (dvd, mini dvd...) ... δεν ήξερες δε ρώταγες... αμα συνεχίσεις να τη βάζεις στη μοτο, θα την κλαίς σύντομα...

προτίμησε καμερες με μνημη φλας ή με μιν DV (κασετάκι)

road spirit
09/05/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
δεν ξέρω τι γίνεται μ'εκείνες που εγγράφουν σε σκληρό δίσκο.. :beer: ότι και με οπτικό δίσκο... θα τα παίξει σύντομα ο σκληρός

GSXR K6
09/05/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
μηπως φοβαται την ταχυτητα η καμερα σου ρε??:look: :look:

και κατι αλλο

σε αυτο το φορουμ ποτε δε λεμε οτι τρεχαμε μεσα στην πολη γιατι τρομε κραξιμο , εδω κανεις δεν τρεχει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :look:


Να.........ξερετε...........δεν ενοουσα οτι ετρεχα εγω!!!!!!

Απλα...........

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΗΓΕΝΟΥΝ ΑΡΓΑ!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
09/05/2008, 12:38
Επειδή την είχα πατήσει κι εγώ με τον ίδιο τρόπο (είχα μια με DVD) κατέληξα στο να αγοράσω άλλη μία φτηνή βιντεοκάμερα της Sony με κασσετάκι, γύρω στα 270 ευρώ έδωσα αλλά τουλάχιστον δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, ακόμα και να γραντζουνιστεί κάπου το ίδιο που μου κάνει, ξοδεύτηκα αλλά άξιζε..

:beer:

makis206
09/05/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ότι και με οπτικό δίσκο... θα τα παίξει σύντομα ο σκληρός

Aυτή την υποψία είχα κι εγώ πάντως :lol: :beer:

chris 1150
09/05/2008, 12:43
Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάμερα που να γράφει σε κασέτα η sd,mmc κτλ.
Τώρα η κάμερα που έχεις δεν ενδείκνυται για τη συγκεκριμένη χρήση
Δοκίμασε αυτό που σου λέει ο McGyver αλλά να ξέρεις
ότι από τους κραδασμούς μπορεί να χαλάσει η ρύθμιση του laser που διαβάζει το DVD
Και να μην δουλεύει καθόλου . καλό θα ήταν να ψάξεις για άλλου τύπου κάμερα
:wave2:

GSXR K6
09/05/2008, 12:46
προτίμησε καμερες με μνημη φλας ή με μιν DV (κασετάκι) [/B][/QUOTE]

Και σαν λιγο ασχετος με την τεχνολογια,πως απο το κασετακι το περνανε στον υπολογιστη και με κανουν επεξεργασια (κοψε,ραψε) για να το προβαλουν στο INTERNET?????

road spirit
09/05/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSXR K6
Και σαν λιγο ασχετος με την τεχνολογια,πως απο το κασετακι το περνανε στον υπολογιστη και με κανουν επεξεργασια (κοψε,ραψε) για να το προβαλουν στο INTERNET?????

καλώδιο firewire (5-6 ευρω κάνει)... σύνδεση στον υπολιγιστή, ανοίγεις microsoft movie maker (ερχεται πακέτο με τα windows)... κάνεις εγγραφή... απλα πράματα

:)

taxydromos
09/05/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Επειδή την είχα πατήσει κι εγώ με τον ίδιο τρόπο (είχα μια με DVD) κατέληξα στο να αγοράσω άλλη μία φτηνή βιντεοκάμερα της Sony με κασσετάκι, γύρω στα 270 ευρώ έδωσα αλλά τουλάχιστον δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, ακόμα και να γραντζουνιστεί κάπου το ίδιο που μου κάνει, ξοδεύτηκα αλλά άξιζε..

:beer:

αν μαθω οτι ανεβαζεις βιντεατσα στο γουτουμπι με αλλο νικ.........θα φαω τσι καρτες...

:rotflmao:

GSXR K6
09/05/2008, 15:00
Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας και που ηταν μαλιστα σαφεστατες.
Επομενη κινηση τωρα ειναι να βρω μια καμερουλα απο αυτες τις φθηνες που ειναι με καρτα μνημης σαν του κινητου τηλ. μου ειπαν οτι μαλλον θα μου κανει την δουλεια μου μονο οτι δεν θα εχει πολυ καλη αναλυση.
Νομιζω οτι δεν χρειαζεται και παρα πολυ καλη αναλυση για αυτο που την θελω.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

taxydromos
09/05/2008, 15:18
δες και αυτο ειναι καλη και φθηνη λυση...

ΚΛΙΚ (http://www.4kam.com/)

stvr1
09/05/2008, 15:40
To πρόβλημα όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι η εγγραφή σε DVD. Δεν θα μπορέσεις να γράψεις καθώς δεν μπορεί να μείνει ακίνητη η βάση πάνω στην μηχανή, θα ταλαντεύεται. Εγώ ότι έχω γράψει το έγραψα με κάμερα mini DV (κασέτα), αλλά και οι κάμερες με εξωτερική μνήμη ακούγονται σαν καλή ιδέα...
Σκέψου ότι και σε αυτοκίνητο ακούς ένα CD και αν πέσεις σε λακούβα κόβεται για λίγο, πόσο μάλλον να κάνεις εγγραφή σε κάμερα πάνω στο ντεπόζιτο της μηχανής με μεγάλες ταχύτητες...

giorgos45
09/05/2008, 15:51
Μπορεις αν θες να εχεις και καλη ποιοτητα να παρεις μια καμερα επωνυμη με μεσο εγραφεις mini dv οχι (mini dvd) ειναι η μικρες κασετες 60 η90 λεπτον θεωρουντε παλαιου τυπου απο καποιους gagetakides ομως η εταιρειες και της βγαζουν και της εξελησουν ακομα .Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τους κραδασμους :wave2:

GSXR K6
09/05/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
δες και αυτο ειναι καλη και φθηνη λυση...

ΚΛΙΚ (http://www.4kam.com/)
ειπα και πιο πανω οτι ειμαι σκραπας με τα πολλα πολλα!!!!!
μηπως ξερεις να μου πεις ποιος τις εχει εδω στην Ελλαδα και τι τιμουλα εχει???


Σε ευχαριστω παντος.:winka: :wave2: :winka: :wave2:

taxydromos
09/05/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSXR K6
ειπα και πιο πανω οτι ειμαι σκραπας με τα πολλα πολλα!!!!!
μηπως ξερεις να μου πεις ποιος τις εχει εδω στην Ελλαδα και τι τιμουλα εχει???


Σε ευχαριστω παντος.:winka: :wave2: :winka: :wave2:

δεν υπαρχει στην ελλαδα απο οσο ξερω, την παραγγελνεις μεσω της σελιδας με την πιστωτικη σου καρτα....δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα..
τιμη με μια καμερα,το βιντεοεγγραφεα και μικροφωνο +εξοδα 273€
υπαρχει και συστημα με δυο καμερες ταυτοχρονης εγγραφης για μπροστα-πισω βιντεοσκοπηση..

διαβασε την σελιδα για λεπτομερειες...

tifoefs
09/05/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
μηπως φοβαται την ταχυτητα η καμερα σου ρε??:look: :look:

και κατι αλλο

σε αυτο το φορουμ ποτε δε λεμε οτι τρεχαμε μεσα στην πολη γιατι τρομε κραξιμο , εδω κανεις δεν τρεχει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :look:


:eyepop: :look: