PDA

View Full Version : χανω το φρενο μετα απο παρατεταμενη πιεση...



alfa156
10/05/2008, 09:34
ρε παιδια εχω ενα πορβληαμ εδω και πολυ καιρο.
εχω ενα yamaha r1 tou 03 το πηρα με 2400 κμ ,οταν λοιπον φρεναρω δυνατα απο τα 150-170 4-5 φορες συνεχομενα,αυξανεται η διαδρομη του φρενου κατα το ιμηση!
δηλαδη εκει που η μανετα πιανει στα 2 εκατοστα για να αρχισει να φρεναρει,μετα απο πιεση θελει 4-5 εκατοστα για να αρισει παλι να φρεναρει...
εχω αλλαξει τακακια,υγραφρενων,εχω βαλει σωληνακια υψηλης πιεσεως αλλα το προβλημα εξακολυθει να υπαρχει.εχει παθει κανεις κατιπαρομοιο?

SeNNinhA
10/05/2008, 09:48
Για κάποιο λόγο θερμαίνεται και βράζει το υγρό των φρένων. Τα τακάκια σου έχουν θερμογέφυρα πίσω από το υλικό τριβής τους? Τι υγρά φρένων βαζεις?

p@nos
10/05/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
ρε παιδια εχω ενα πορβληαμ εδω και πολυ καιρο.
εχω ενα yamaha r1 tou 03 το πηρα με 2400 κμ ,οταν λοιπον φρεναρω δυνατα απο τα 150-170 4-5 φορες συνεχομενα,αυξανεται η διαδρομη του φρενου κατα το ιμηση!
δηλαδη εκει που η μανετα πιανει στα 2 εκατοστα για να αρχισει να φρεναρει,μετα απο πιεση θελει 4-5 εκατοστα για να αρισει παλι να φρεναρει...
εχω αλλαξει τακακια,υγραφρενων,εχω βαλει σωληνακια υψηλης πιεσεως αλλα το προβλημα εξακολυθει να υπαρχει.εχει παθει κανεις κατιπαρομοιο?



δε δοκιμαζεις να κανεις μια εξαερωση?

μαλλον γι'αυτο εχεις προβλημα...

alfa156
10/05/2008, 09:58
εξαερωσεις εχω κανει απειρες,εχω δοκιμασει με μοτυλ 5,1 υγρα,οπως κια με τα γνησια της γιαμαχα...ενοητε υπαρχει και η θερμογεφυρα πισω απο τα τακακια,και ενοητε οτι τα τακακια ειναι γνησια...οπως και τα προηγουμε πριν τα λλαξω που ηταν τα αργοστασιακα...
το μονο που μου περνει απο το μυαλο ειναι τα τσιμουχακια που βρισκονται στα κυλινδρακια οπως και στην τρομπα...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

p@nos
10/05/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
εξαερωσεις εχω κανει απειρες,εχω δοκιμασει με μοτυλ 5,1 υγρα,οπως κια με τα γνησια της γιαμαχα...ενοητε υπαρχει και η θερμογεφυρα πισω απο τα τακακια,και ενοητε οτι τα τακακια ειναι γνησια...οπως και τα προηγουμε πριν τα λλαξω που ηταν τα αργοστασιακα...
το μονο που μου περνει απο το μυαλο ειναι τα τσιμουχακια που βρισκονται στα κυλινδρακια οπως και στην τρομπα...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...





τις εξαερωσεις τις κανεις μονος σου?


γιατι θελουν μια σχετικη προσοχη μη μπει αερας μεσα κατα τη διαδικασια της εξαερωσης...

alfa156
10/05/2008, 10:09
ειναι απο τα λιγα πραγμα που ξερω να κανω καλα πανω στο μηχανακι...10 χρονια μονος μου τις κανω..μονο οταν εβαλα σωληνακια υψηλης πιεσης μου την εκαναν στο συνεργειο...καμια απολυτως διαφορα στην αποδοση..

p@nos
10/05/2008, 10:13
Αυτο που περιγραφεις παντως ειναι σα να υπαρχει υγρασια στα φρενα...



Δε δοκιμαζεις να αλλαξεις τα υγρα ξανα?

Φτηνα ειναι ετσι κι αλλιως, αν δεν εχεις τι να κανεις κανε ενα κοπο...

alfa156
10/05/2008, 10:15
τα εχω αλλαξει 5 φορες συνολικα μεσα σε 20000κμ...επειδη το μηχανακι ηταν σε ακινησια 3 χρονια πιθανον να εχουν παθει ζημεια οι τσμουχες...ειναι το υπαριθμον ενα υποπτο αυτη την στιγμη...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..

p@nos
10/05/2008, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
τα εχω αλλαξει 5 φορες συνολικα μεσα σε 20000κμ...επειδη το μηχανακι ηταν σε ακινησια 3 χρονια πιθανον να εχουν παθει ζημεια οι τσμουχες...ειναι το υπαριθμον ενα υποπτο αυτη την στιγμη...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..



ναι αλλα αν εχουν παθει ζημια οι τσιμουχες(των εμββολων εννοεις φανταζομαι) δε θα πρεπει να χανει υγρα απο κει:uplate: ?


λοιπον αν εχεις χρονο βγαλε τα φρενα και βγαλε και τα εμβολακια να δεις μηπως θελουν καθαρισμα, κανε και ελεγχο στις τσιμουχες αν και δεν πιστευω πως εκει ειναι το προβλημα...

προσοχη οταν πας να ξαναβαλεις τα εμβολακια πρωτα θα τα βαλεις μεσα στη δαγκανα και μετα τις τσιμουχες γιατι θα τις κοψεις αν πας να τα τοποθετησεις αναποδα...

tyfeonas
10/05/2008, 10:58
μην βαζεις 5.1 υγρα.

ειναι αγωνιστικα και θελουν πιο συχνα αλλαγη απο τα dot 4.

βαλε οτι σου λεει ο κατασκευαστης και μετα κοιταξε οτι αλλο πρεπει.

ktmakis
10/05/2008, 11:06
Βάλε υγρά φρένων που προτείνει ο κατασκευαστής.
Τα 5.1 είναι νομίζω σιλικονούχα.

alfa156
10/05/2008, 11:15
τα τελευταια που μπηκαν ειναι valvoline dot 4 και μου τα εβαλε ο συνεργας..
μετα την τοποθετηση των σωληνακιων υψηλης

reinmeister
10/05/2008, 11:19
εντοσθια τρομπας...

DrIoannis
10/05/2008, 11:23
Λογικά αν ήταν εντόσθια τρόμπας θα το έκανε και κρύο(εκτός και αν περνάει αέρας απο την τρόμπα,αλλά θα έχανε υγρά).Προσωπικά μου φαίνεται θέλει καλή εξαέρωση.

SeNNinhA
10/05/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
μην βαζεις 5.1 υγρα.

ειναι αγωνιστικα και θελουν πιο συχνα αλλαγη απο τα dot 4.

βαλε οτι σου λεει ο κατασκευαστης και μετα κοιταξε οτι αλλο πρεπει.

Τα 5.1 είναι για κανονική χρήση και μάλιστα είναι για σκληρή χρήση και πολύ καλύτερα από τα 4.

Τα 5.2 είναι για αγωνιστική χρήση.

Μην μπερδεύεστε

nikos force
10/05/2008, 12:37
mipws anepaisthita exeis kratimeno synexeia estw kai ligo to freno kai brazoun ta ygra ???

alfa156
10/05/2008, 12:37
κρυο δεν το κανει σε καμια περιπτωση,μονο επειτα απο πιεση και επιβραδυνσεις απανωτες απο πολλα κμ.

alfa156
10/05/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
mipws anepaisthita exeis kratimeno synexeia estw kai ligo to freno kai brazoun ta ygra ???
φυσικα και δεν το κραταω πατημενο....να ηταν το πισω θα ελεγα οτι μπορςι να γινει αυτο....αλλα στο μπροστα με τιποτα!!!

dimdoc
10/05/2008, 15:15
Παιζει να εχουν αναψει οι δισκοπλακες οποτε οτι και να κανεις δε θα βρεις γιατρεια...δε βλεπω να τη γλιτωνεις την 400αρου...

DrIoannis
10/05/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Παιζει να εχουν αναψει οι δισκοπλακες οποτε οτι και να κανεις δε θα βρεις γιατρεια...δε βλεπω να τη γλιτωνεις την 400αρου...

...explain please.

OzZzZzY
10/05/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Παιζει να εχουν αναψει οι δισκοπλακες οποτε οτι και να κανεις δε θα βρεις γιατρεια...δε βλεπω να τη γλιτωνεις την 400αρου...


δεν ειναι λιγα τα χιλιομετρα (γυρω στα 23000 απ οτι καταλαβα) για να θελει δισκοπλακες? θα μου πεισ εξαρταται κ απο τη χρηση

dimdoc
10/05/2008, 17:08
Δεν εχει να κανει με τη χιλιομετρα αλλα με τη χρηση
Οι δισκοι μπορει να αναψουν σε καποια φαση της ζωης τους, αν ζεσταθουν πολυ και αποτομα χωρις να τους δοθει χρονος να κρυωσουν. Πχ απανωτα φρεναρισματα απο τα 200 και ξανα και ξανα, χωρις ενδιαμεσα να προλαβουν να κρυωσουν. Ισως να εχετε παρατηρησει σε μερικες μοτο ενα μπλεδιζον χρωμα που εχουν οι δισκοι, (συνηθως στους πισω συμβαινει ευκολοτερα) ακομα και οταν ειναι κρυοι. Αυτο ειναι σημαδι "αναμματος"

Στη περιπτωση αυτη το υλικο του δισκου τροποποιειται θερμικα και αλλαζει τις ιδιοτητες του και, απο κει και περα δεν επανερχεται ποτε στο φυσιολογικο

Ελπιζω να σας καλυψα

nassosxlvbros
10/05/2008, 17:22
μια βόλτα από το φρενομάγαζο να πάρει μια γνώμη από ειδικό...και γω έλεγα να αλλάξω δισκόπλακες στο χορνετ (45000κμ) και με εκραξε...μόλις άκουσα και την τιμή ένα μυστήριο πράμα....άλλαξα γνώμη! :lol:

DrIoannis
10/05/2008, 18:05
Οι δικές μου δισκόπλακες έχουν ένα ελαφρό μπλεδάκι αλλά τα φρένα μου παραμένουν άριστα.

catmaster
10/05/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
ρε παιδια εχω ενα πορβληαμ εδω και πολυ καιρο.
εχω ενα yamaha r1 tou 03 το πηρα με 2400 κμ ,οταν λοιπον φρεναρω δυνατα απο τα 150-170 4-5 φορες συνεχομενα,αυξανεται η διαδρομη του φρενου κατα το ιμηση!
δηλαδη εκει που η μανετα πιανει στα 2 εκατοστα για να αρχισει να φρεναρει,μετα απο πιεση θελει 4-5 εκατοστα για να αρισει παλι να φρεναρει...
εχω αλλαξει τακακια,υγραφρενων,εχω βαλει σωληνακια υψηλης πιεσεως αλλα το προβλημα εξακολυθει να υπαρχει.εχει παθει κανεις κατιπαρομοιο?


Ήδη σου δόθηκε η απάντηση μην ψάχνεις αλλού .... κοίτα πρώτα στα βασικά ....



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εντοσθια τρομπας...


+1137 ..... από εδώ ξεκινάνε τα βάσανα σου .... εγώ θα άλλαζα και τσιμουχάκια στις δαγκάνες ....άσε τις δισκόπλακες ήσυχες ... αν στο πρώτο φρενάρισμα έχεις σωστή αίσθηση τι δουλειά έχουν να φταίνε οι δίσκοι ;;;

νομίζω αυτό το μοντέλο φοράει Brembo (τες πα :rolleyes: ) δεκαεξάρα ακτινική ;;;




:wave2:

dimdoc
10/05/2008, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ήδη σου δόθηκε η απάντηση μην ψάχνεις αλλού .... κοίτα πρώτα στα βασικά ....





+1137 ..... από εδώ ξεκινάνε τα βάσανα σου .... εγώ θα άλλαζα και τσιμουχάκια στις δαγκάνες ....άσε τις δισκόπλακες ήσυχες ... αν στο πρώτο φρενάρισμα έχεις σωστή αίσθηση τι δουλειά έχουν να φταίνε οι δίσκοι ;;;

νομίζω αυτό το μοντέλο φοράει Brembo (τες πα :rolleyes: ) δεκαεξάρα ακτινική ;;;




:wave2:

Καμια σχεση αυτο που λες, το πρωτο φρεναρισμα δεν παιζει ρολο, μετα οταν ανεβουν οι θερμοκρασιες θα φανει το αναμμα...τεσπα, δεν επιμενω....οτι νομιζετε

catmaster
10/05/2008, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Καμια σχεση αυτο που λες, το πρωτο φρεναρισμα δεν παιζει ρολο, μετα οταν ανεβουν οι θερμοκρασιες θα φανει το αναμμα...τεσπα, δεν επιμενω....οτι νομιζετε

Δημήτρη , αν μιλούσαμε για αγωνιστική και παρατεταμένη χρήση θα έπαιζε τον πρώτο ρόλο ο δίσκος ....

Ας κοιτάξει όμως πρώτα τρόμπα και τσιμουχάκια στις δαγκάνες γιατί αν πάει κατευθείαν σε δίσκους θέλει πολλά χρήματα ....


ούτε εγώ επιμένω πάντως ... απλά ξεκινάς με την οικονομικότερη λύση στο πρόβλημα πιστεύω... την γνώμη μας λέμε εδώ μέσα .. θεοί δεν είμαστε ...

:wave2: :wave2:

dimdoc
10/05/2008, 19:41
Σωστο!:beer:

alfa156
10/05/2008, 20:01
δισκοι εν παιζει να ειναι...δυσκολο το βλεπω...αν κρινω και απο το ρ6 που ειχα στα 90000 κμ δεν ειχχα αλλαξει ποτε δισκους με την ιδια χρηση που κανω κια σε αυτο τωρα...
το ποιο πιθανο ειναι να ειναι κατι με τα τσιμουχακια ...

orcinious
11/05/2008, 22:57
αν οδηγεις με το χερι πανω στη μανετα παιζει και να αναβουν.
μερικες φορες ασκουμε λιγη πιεση στη μανετα και δεν το καταλαβενουμε με τα γαντια.
αν ηταν προβλημα με αναμα τον δισκων και θερμικη καταστροφη τους απο επιφανειακη βαφη λόγω αποτομης αλλαγης θερμοκρασιας 1ον θα στραβωναν κατα 99% και 2ον στην επόμενη βολτα με κρυα φρενα δεν θα ειχε το ιδιο φρενο αφου θα ειχε αλλάξει ο συντελεστης τριβης του δισκου.
αν τα τακακια σου ειναι στο τελος τους τα φρενα αναβουν πιο γρηγορα γιατι μεταφερουν πιο μεγαλα ποσα θερμοτητας στα εμβολα και μετα στα υγρα.
για αρχη θα σου ελεγα να κανεις αλλαγη στα υγρα και μια καλη εξαερωση δεν στοιχιζει τιποτα και ειναι το πιο συχνω προβλημα και αν οπως λες εχεις κανει πολες φορες να δεις τα τσιμουχακια της τρομπας αν και χλομο εγω στο rgv με τρομπες 20ετιας και δεν εχουν προβλημα

gemiSALONIKA
12/05/2008, 09:13
Tip:

Ρίξε wd40 μέσα κ γύρω στα εμολάκια έχει γρΔζια κ όταν ζεσταίνονται κολάνε. Μην ανησυχείς στην αρχή θα σου γλιστράνε οι δίσκοι αλλά στρώνει γρήγορα. Ξέπλενε με νερό όχι όμως με πίεση. Θα εκπλαγείς με την βελτίωση!.

Χρόνια τώρα το κάνω κ καθαρίζω τα φρένα κ τις δισκόπλακες χωρίς κανενα πρόβλημα. Οι δίσκοι κρατάνε στο φρενάρισμα όσες χιλιαδες χιλιόμετρα κ να έχει το μηχανάκι, φτάνει να μην είναι στραβοί κ να μην έχει διαροή ή χαλάρωση το σύστημα υγρών.

alfa156
12/05/2008, 12:30
ο μηχανικος μοιυ ειπε οτι ειναι τα τσιμουχακια απο τα εμβολα,οποτε εμεις θα τα αλλαξουμε προλυπτηκα να γινει και ενα σερβακι στο ολο συστημα και θα δουμε μετα,εξαλου το κοστος ειναι μιρκο σχετικα με την αποδοση που θα δω αργοτερα...

iKTM
06/10/2016, 11:30
ο μηχανικος μοιυ ειπε οτι ειναι τα τσιμουχακια απο τα εμβολα,οποτε εμεις θα τα αλλαξουμε προλυπτηκα να γινει και ενα σερβακι στο ολο συστημα και θα δουμε μετα,εξαλου το κοστος ειναι μιρκο σχετικα με την αποδοση που θα δω αργοτερα...

Θα σου ήταν εύκολο να ποστάρεις τι τελικά έλυσε το πρόβλημα? Κατέληξες σε λύση και τι έφταιγε?
Παρόλο που έχουν περάσει τόσα χρόνια το θέμα παραμένει διαχρονικό (όπως άλλωστε και τα περισσότερα τεχνικά θέματα)