PDA

View Full Version : ερωτησης για αναρτηση...



alfa156
10/05/2008, 10:08
διαβαζω τις ρυθμισεις του κατασκευαστη σχετικα με τις ρυθμισεις των αναρτησεων και βλεπω οτι οι αποσβεσεις και συμπιεσης και επαναφορας τις εχει ρυθμισμενες στο ιδιο επιπεδο.δηλαδη πχ 5 κλικ απο αριστερα συμπιεση το ιδιο και η επαναφορα.
ειναι σωστος αυτος ο τροπος ρυθμισης?
δηλαδη αν θελω να σφιξω το μηχανακι θεωρητε σωστο οσα κλικ σφιγγω την συμπιεση να σφιγγω και την επαναφορα?
και ρωταω γιατι εχω την εντυπωση οτι θελει σφιξιμο το μηχανακι γιατι κατα την διαρκεια εντονης επιταχυνσης το μπροστινο ειναι αρκετα νευρικο στην ευθεια και βαση λογικης ,και απο αυτα τα λιγα που γνωριζω πρπει να θελει πισω σφιξιμο η σιμπιεση σιγουρα και πιθανον η επεναφορα να γινει πιο αργη...
προφορτιση δενε χω πειραξει ακομα ειναι στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

DrIoannis
10/05/2008, 10:47
Φτιάξε πρώτα το SΑG σου και μετά τα υπόλοιπα.Κοίτα εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418

alfa156
10/05/2008, 12:55
το διαβσα οπως και απο οτι θυμαμαι το ειχα διαβασα και παλαιοτερα αφου βρηκα και δικα μου ποστ μεσα...
αυτο που μου "εκατσε"ομως ειναι κατι που λεει ο παλιανθρωπας και δεν ξερω αν το μεταφραζω σωστα,οταν το μηχανακι ειναι σκληρο πισω,υπαρχει ασταθεια στο μπροστινο στα ππολλα κμ...
ειναι γεγονος αυτο?

DrIoannis
10/05/2008, 12:59
Υπάρχει αστάθεια αν είναι πολύ σκληρό.Είναι λογικό γιατί η ανάρτηση δεν απορροφάει τις ανωμαλίες της ασφάλτου.Αν πέσεις σε λακκούβα ή κάποια άλλη ανωμαλία θα αποσταθεροποιηθεί η μηχανή.

alfa156
10/05/2008, 13:04
οταν μιλαω για ασταθεις μιλαω παντα για δρομο χωρις λακουβες πχ αττικη οδο που την παω συχνα.