PDA

View Full Version : ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ Enduro 690



git
10/05/2008, 15:41
EIMAI ENA KLIK ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΤΜ ENDURO 690. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ AFRICA (ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 2500 ΕΥΡΩ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ). ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ ΚΤΜ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, SERVICE, ΑΠΟΔΟΣΗ, ΟΔΗΓΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ...

MikeG
10/05/2008, 16:11
Δε νομίζω να βρεις κάποιον που το έχει αγοράσει γιατί είναι αρκετά καινούριο μηχανάκι.
Πάντως εγώ θα σου έλεγα go for it!!

:wave2:

apav
10/05/2008, 18:03
Διάβασε ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43276). :wave2:

MikeG
10/05/2008, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Διάβασε ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43276). :wave2:

Δε νομίζω ότι μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες από αυτό, αφού έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που πρωτοκυκλογόρησε αυτός ο κινητήρας. Επίσης πολλά περιφερειακά δεν είναι κοινά. :wave2:

dirtbird
10/05/2008, 18:08
Πάντως η σέλλα του (για μηχανάκι διπλής χρήσης) είναι....:( :(

apav
10/05/2008, 18:28
Μίκε, από εκεί μπορεί να δει πολλά χρήσιμα για service, απόδοση, αξιοπιστία. Τα περιφερειακά, μάλλον εννοείς αναρτήσεις-φρένα, δεν έχουν σχέση με την αξιοπιστία.

Βρωμόπουλε, το μηχανάκι δεν έχει υποπλαίσιο-μαρσπιέ για να το χρησιμοποιήσεις για διπλή χρήση.

MikeG
10/05/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μίκε, από εκεί μπορεί να δει πολλά χρήσιμα για service, απόδοση, αξιοπιστία. Τα περιφερειακά, μάλλον εννοείς αναρτήσεις-φρένα, δεν έχουν σχέση με την αξιοπιστία.



Πιστεύεις ότι δε θα έχουν διορθωθεί τα κάποια προβλήματα που εμφάνισαν τα πρώτα μοταρντ?
Εγώ πάλι νομίζω ότι πλέον αυτές οι παιδικές ασθένειες δεν υπάρχουν. Έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που κυκλοφόρησε το motard μέχρι τώρα που βγήκε το enduro. :wave2:

apav
10/05/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πιστεύεις ότι δε θα έχουν διορθωθεί τα κάποια προβλήματα που εμφάνισαν τα πρώτα μοταρντ?

:a13:

Πιστεύω ότι υπάρχουν ελάχιστα 690 στο forum για να σχηματίσουμε ασφαλή συμπεράσματα. Ίσως να υπάρχουν θέματα όπως τον συμπλέκτη του 950/990 που θα βγουν στην επιφάνεια μόλις κυκλοφορήσουν αρκετά. :wacko:

dirtbird
10/05/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Βρωμόπουλε, το μηχανάκι δεν έχει υποπλαίσιο-μαρσπιέ για να το χρησιμοποιήσεις για διπλή χρήση.

Δυστυχώς κάνεις λάθος. Το συγκεκριμένο που κάθησα επάνω, εκτός από μαρσπιέ συνεπιβάτη (δοκίμασα τη σέλλα και σαν συνεπιβάτης πατώντας πάνω τους), είχε και original βάσεις για βαλίτσες (με χαραγμένο το logo της ΚΤΜ) τοποθετημένες.:smilea:

apav
10/05/2008, 20:13
:eyepop:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47094


Αρχικά δημιουργήθηκε από sportex
Ρε παιδιά το εντούρο δέν έχει υποπλαίσιο (είναι το ρεζερεβουάρ) και δέν δέχεται συνεπιβάτη!!!
Τι φασή???


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είδες κάτι πράγματα ...???? :look:

Να μην μπορείς να φορτώσεις γυναίκα-παιδιά-πεθερά-σκύλο-καναρίνι πάνω σε ένα Enduro και να κάνεις τον γύρο του κόσμου ...??? :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
kala otan leme enduro 690..... enoeite oti milame gia ton antikatastath toy LC4 re dolman

Όπως φαίνεται τελικά είναι για δύο. :blush:

Εν τω μεταξύ εγώ είχα ξεμείνει στο ελληνικό site με τα "καρμπυρατεράτα" 690. :bigcry:

http://www.ktm690enduro.com/ :wave2:


130155

git
12/05/2008, 14:30
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες αλλά δεν σας κρύβω ότι με αγχώνει ακόμη η ιδέα της αγοράς του ΚΤΜ (μόνο λόγω αξιοπιστίας, οι μηχανές κατα τα α΄λλα είναι ότι καλύτερο).
αλλά διάβασα κάτι πράγματα.....

υπερθερμαινεται.......

ηλεκτρικά προβλήματα....

δεν κάνει σούζα?????

καίει λάδια.....

τι γίνεται τελικά?

εν τω μεταξύ πούλησα εχτές το africa και είμαι με τα χρήματα στο χέρι.

το enduro 690 έχει μια αναμονή περίπου 15 μέρες.


βοηθείστε ρε παιδιά!!!!!

taxydromos
05/06/2008, 13:17
το ειδα σημερα στη hellinmoto και ταρακουνηθηκα..
περιμενω πως και πως για testride!

Engine type Single cylinder, 4-stroke
Displacement 654 cc
Bore x stroke 102 / 80 mm (4.02 / 3.15")
Performance (homologated) 46.3 kW / 7500 rpm
Max. torque 64 Nm / 6000 rpm
Compression ratio 11.8:1
Starter / Battery E-Starter / 12 V 8.6 Ah
Transmission 6 gears, dog clutch engagement
Fuel Mixture Generation Keihin EMS with EPT (Electr. Power Throttle)
Control 4 V / OHC with roller rocker arms
Lubrication Pressure lubrication with 2 Eaton pumps
Engine lubrication Motorex, fully synthetic, SAE 10W-60
Primary drive 36:79
Final drive 15:45
Cooling Liquid cooled
Clutch APTC slipper clutch, hydraulically operated
Motor Management Keihin EMS with EPT (Electr. Power Throttle)


Frame Chromium-Molybdenum trellis frame, powder coated
Subframe Self-supporting plastic tank
Handlebar Aluminium Ø 28 / 22 mm (1.10 / 0.87"), tapered
Front suspension WP USD Ø 48 mm (1.89")
Rear suspension WP mono shock with Pro Lever Linkage
Suspension travel front / rear 250 / 250 mm (9.84 / 9.84")
Front brake Brembo two piston, floating caliper, brake disc Ø 300 mm
Rear brake Brembo single piston, floating caliper, brake disc Ø 240 mm
Rims, front / rear Spoked wheels with aluminium rims 1.85 x 21'' / 2.50 x 18''
Tires, front / rear 90/90-21"; 140/80-18"
Chain X-ring chain 5/8 x 1/4"
Main silencer Stainless steel silencer with regulated catalytic converter
Steering head angle 63°
Trail 115 mm (4.53")
Wheel base 1498 ± 15 mm (58.98 ± 0.59")
Ground clearance (unloaded) 300 mm (11.81")
Seat height 910 mm (35.83")
Fuel capacity approx. 12 liters (3.17 gal) / 2.5 liters reserve (0.66 gal)
Weight (no fuel) approx. 138.5 kg (305.4 lbs)

kanabeas
19/06/2008, 22:48
Αγαπητε git, έκανα registration στο forum, μόνο και μόνο για να σου απαντήσω.

Είμαι ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενός 690 enduro, μπορώ όμως να σου σχολιάσω τα πρώτα 1200χλμ. χωρίς να έχω κάνει ουτε καν πρώτο service. Ουτε έχω δοκιμάσει τον χαρτογράφο στο "aggressive" ακόμα, το έχω αφήσει στο "normal" που μου το έδωσε η μαμα.
Πριν από αυτό ήμουν κάτοχος ενός 400 EGS, που όσοι το γνωρίζουν, ξέρουν οτι δεν αστειευόταν.
Οπότε ότι διαβάσεις παρακάτω είναι η εμπειρία μου από αυτές τις 2 κούκλες.

Το 690 είναι απίθανο!!!
Και on και off που πήγα για λίγο(ακόμα στρώνω και δεν θέλω να το πιέζω), πετάει...
Τι να πρωτοπω;;
Για την ΑΨΟΓΗ οδική συμπεριφορά;
Για τα απρόσμενα κρατήματα, τα Metzeler του πάνε γάντι.
Το ζύγισμα σ'αυτό το μηχανάκι είναι διαστημικό. Έχεις την αίσθηση οτι δεν έχει βάρος και τα μπατιλίκια είναι το φυσικό του περιβάλλον. Μπορείς να πηγαίνεις πάρα πολλά μέτρα με τις ρόδες παράλληλα, πριν σκεφτείς "μήπως ήρθε η ώρα να αφήσω το φρένο, να ισιώσει;;".

Ποιός είναι αυτός που μίλησε για μαρσπίε και συνεπιβάτη; Τα διαθέτει και τα 2 το δικό μου και είναι και άψογης ποιότητας.

Η σέλα είναι ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ έπρεπε να είναι μια εξαιρετικής ποιότητας enduro σέλα.

Υπερθεμαίνεται;;; Σήμερα με 38 βαθμούς στην κίνηση, μου άναψε για πρώτη φορά βεντιλατέρ και το μηχανάκι έχει φοβερές τριβές ακόμα στον κινητήρα.

Κατανάλωση;; Αν πω 10λ./300χλμ. θα με πάρουν με τις πέτρες στο forum...

Σούζα;; Ξέρετε τι σημαίνει 63 άλογα μονοκύλινδρο; Με 130 και 6η στην εθνική σηκώνεται, άμα το προκαλέσεις.

Στο "καίει λάδια" απαξιώ απλά να απαντήσω.

Και όλα αυτά είναι μόνο 1200 αρχικά χιλιόμετρα...


133993

DrBig
20/06/2008, 16:41
Ενδιαφερουσες οι αποψεις σου.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειπες τιποτε το αρνητικο για την μηχανη.

nikos force
20/06/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πιστεύεις ότι δε θα έχουν διορθωθεί τα κάποια προβλήματα που εμφάνισαν τα πρώτα μοταρντ?
Εγώ πάλι νομίζω ότι πλέον αυτές οι παιδικές ασθένειες δεν υπάρχουν. Έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που κυκλοφόρησε το motard μέχρι τώρα που βγήκε το enduro. :wave2: min eisai toso sigouros ... sto sm junkies oi katoxoi enduro , smc kai duke 3 einai idi arketoi ...paroti tp paineyoun arketa , oloi tous exoun kapoia problimatakia ... mikra gia aytous ... (ennoontas oti otan exeis dyo-treis mixanes, na kaneis ti douleia ena problima to opoio den sou kostizei tipota logo eggyihsis, den se talaipwrei ) enas ellinas (pou sinithws den exei dyo -treis mixanes) isws talaipwrithei ligo

kanabeas
21/06/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ενδιαφερουσες οι αποψεις σου.
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειπες τιποτε το αρνητικο για την μηχανη.

Έχεις δίκιο...
Ένα αρνητικό που ανακάλυψα είναι οτι, αν πατήσεις απότομα στο χώμα την τεράστια μαργαρίτα που φοράει μπροστά, μπλοκάρει ο τροχός και είναι επικίνδυνο. Από την άλλη, αν δεν είχε την τεράστια αυτή μαργαρίτα δεν υπήρχε περίπτωση να φρενάρεις στην άσφαλτο..!

Να είσαι σίγουρος πως αν μου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, ή αν βρω κάποιο άλλο ελλάτωμα, θα το παραθέσω αμέσως στο φόρουμ.
Προς το παρόν είμαι αρκετά ερωτευμένος μαζί της και δεν βλέπω κάτι άλλο αρνητικό.

DrBig
21/06/2008, 11:49
Και γω την θελω και φοβαμαι μη μπλεξω, μιας και ενα ποδηλατο και μια μηχανη θα εχω.
Κατι διαβασα σε ξενα φορα οτι λιωνει το πλαστικο ντεποζιτο λογω θερμοτητας απο την εξατμιση, οπως και το πισω φλας.

Παντως οπως και να εχει, να μας λες που και που τι γινεται! Οπως επισης και αν υπαρχει ΚΤΜ συνεργειο αξιο εμπιστοσυνης.

μερσι.

Stabak
22/06/2008, 09:11
ναι οκ, 63 μονοκύλινδρο... εχει και μειονεκτήματα...

πες αν ξερεις ποσο λαδι δικαιολογεί η ΚΤΜ σε αυτο το μοντελο...

vstrider
24/06/2008, 06:40
φιλε kanabeas
ψάχνω κάποιον που το έχει για να μου πει τη γνώμη του!
ενδιαφέρομαι ειλικρινά για το μηχανάκι και ο μόνος λόγος που δεν προχωρώ ακόμα είναι το θέμα αξιοπιστίας... Γενικά για κάτι λάδια...ειδικά για κάτι προβλήματα στο κιβώτιο... φοβάμαι μη ξενενερώσω. Εχω μηχανές 15 χρόνια και όλες ήταν ιαπωνικές. Δεν είχα προβλήματα αξιοπιστίας. Αλλά το 690 enduro μου αρέσει πολύ!
Γι΄αυτό αν σου παρουσιαστεί, κατι κακό... πες το μας.

notakos600
24/06/2008, 06:58
Αντί να μπαίνει ο καθένας και να λέει το μακρύ και το κοντό του, δεν θα ήταν καλύτερα να γράφουν μόνο οι κάτοχοι;
Βαρέθηκα πια προσωπικά να ρωτάει κάποιος για ένα μοντέλο και να ακούγονται εμπάθειες και ασυναρτησίες του στυλ:
καίει λάδια, χαλάει, θα σε αφήσει, το έχει ο μπατζανάκης του κουνιάδου μου κλπ κλπ.

618RR
24/06/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kanabeas
Έχεις δίκιο...
Ένα αρνητικό που ανακάλυψα είναι οτι, αν πατήσεις απότομα στο χώμα την τεράστια μαργαρίτα που φοράει μπροστά, μπλοκάρει ο τροχός και είναι επικίνδυνο. Από την άλλη, αν δεν είχε την τεράστια αυτή μαργαρίτα δεν υπήρχε περίπτωση να φρενάρεις στην άσφαλτο..!

Να είσαι σίγουρος πως αν μου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, ή αν βρω κάποιο άλλο ελλάτωμα, θα το παραθέσω αμέσως στο φόρουμ.
Προς το παρόν είμαι αρκετά ερωτευμένος μαζί της και δεν βλέπω κάτι άλλο αρνητικό.


Φίλε kanabeas αν επιτρέπεται ποιό είναι το ύψος σου...
... γιατί τα 910 mm της σέλας μου φαίνονται πολλά για το μπόι μου (1.80) ...

:beer: :beer: :beer:

DUKASII
24/06/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR
Φίλε kanabeas αν επιτρέπεται ποιό είναι το ύψος σου...
... γιατί τα 910 mm της σέλας μου φαίνονται πολλά για το μπόι μου (1.80) ...

:beer: :beer: :beer: me 180 file..kabalas oles ma oles tis motosykletes..

sportex
24/06/2008, 17:14
Εγώ πάντως που το καβαλήκεψα (στατικά δυστυχώς) το βρήκα υπερβολικά λεπτό σε σχέση
με το δικό μου lc4 σε βαθμό που μετά το δικό μου μου φάνηκε ποταμόπλοιο.

Η σέλα ήταν σχετικά προσιτή για τα 1,75 μου απο πλευράς ύψους,
αλλα είχα την αίσθηση πως μετά απο μισή ώρα επάνω της θα
ξεκίναγε ο πόνος....

Τι να πω.. περιμένω να δώ ποιός θα το βγάλει τεστ ντραϊβ

taxydromos
24/06/2008, 17:19
υπαρχει στο μοτο τεστ για οποιον ενδιαφερεται...

GST
25/06/2008, 07:21
ταχυδρομε που ειναι αυτο το μοτο τεστ;

Vstrommer71
25/06/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ταχυδρομε που ειναι αυτο το μοτο τεστ;
Στο ΜΟΤΟ αυτου του μηνου:D

GST
25/06/2008, 13:23
για test ride νομιζα ... στο περιοδικο σιγουρα θα γαμει και θα δερνει...

DUKASII
25/06/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
για test ride νομιζα ... στο περιοδικο σιγουρα θα γαμει και θα δερνει... afoy nai ktm...
gamei kai dernei.:evil:

alla ti na to kaneis esy re agorina..esy gameis kai derneis kai monos soy..de thes moto.axxx agaph moy..:blush:

Mr.Bean
25/06/2008, 14:20
Ακούγεται πάντως προβληματάκι στο κιβώτιο σε όποιο μοντέλο φοράει τον 690. Κατά τις εναλλαγές σχέσεων δε βρισκουν πάντα ταχύτητα και μπαίνει νεκρά.
Μου το είπαν άνθρωποι που το οδήγησαν, αλλά το αναφέρουν και στα τεστ. Δείτε 0-300 τα τεστ για δούκα και enduro.

kanabeas
26/06/2008, 00:26
Πράγματι είναι γεγονός, το κιβώτιο είναι λίγο περίεργο στην 6η, την πετάει έξω καμμιά φορά αλλά η συχνότητα που συμβαίνει αυτό ειναι μικρή και όλο και μειώνεται. Ελπίζω πως θέλει απλά στρώσιμο. Πάντως δεν μπορώ να πω οτι είναι κάτι ενοχλητικό...

Για τα λάδια που λένε (δεν ακουσα πουθενά να λένε οτι καίει λάδια, εδώ το πρωτοδιάβασα), μου ακούγεται μούφα, δεν υπέπεσε στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο. Την τελευταία βδομάδα τα κοιτάω επίτηδες πριν ξεκινήσω και είναι 1,7λίτρα ακριβώς όσα μου βάλανε στο service.

Πάντως μετά το πρώτο service και με την επιλογή "advance/aggressive" στον χαρτογράφο, είναι ασυγκράτητο!!

Δεν είχα ποτέ γιαπωνέζικο μηχανάκι για να συγκρίνω, δεν ξέρω τι περιμένετε από ένα κορυφαίας ποιότητας enduro.
Όπως είπε και ο Mr.Bean διαβάστε το τελευταίο 0-300 που έχει τεστ στο 690, αυτοί σίγουρα έχουν οδηγήσει πολλά μηχανάκια.

Free Filip
10/07/2008, 12:58
KALHSPERA STO FORUM!

ASXOLOUMAI EDO K ENA XRONO ME TO MOTOCROSS/ENDURO KAI EIMAI POLU ENTHOUSIASMENOS.
KSEKINISA ME ENA KX 80 toy '98 KAI TWRA EXW ENA KTM EXC 125 toy 2003..... MONOPATIA NEROFAGOMATA XOMATODROMOUS KLP... MILAME GIA POLU ADRENALINH K PORWSH...

TO PROVLIMA EINAI TO EKSHS....EIDA TO KTM 690 ENDURO KAI TO ERWTEFTIKA KAI EPIDI MIXANH GIA POLH-EKDROMOULES-NISAKIA KLP DEN EXW (ALLA ITHELA NA APOKTISW) SKEYTOMAI NA POULISW TO EXC...

SIGOURA THA TO EFXARISTITHW STIN POLH K STIN EKDROMOULA TO 690 ALLA...

THA ANTAPOKRINITAI TO 690 SE PRAGMATIKI XRISH ENDURO?

THA KALIPSEI TIS APAITISEIS MOU SE STENA MONOPATIA K XWMATODROMOUS?

H THA ANAGASTW NA EGATALIPSW TIS VOLTES STA VOUNA KAI NA ARKESTO SE PIO VATES K OMALES DIADROMES????????

EPEIDI EIMAI SXETIKA NEOS STO ATHLIMA AN UPARXOUN ANTIKIMENIKES GNWMES K SYMVOULES THA ITHELA NA TIS AKOUSW!!!!

SAS EYXARISTW!

MikeG
10/07/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip
KALHSPERA STO FORUM!

ASXOLOUMAI EDO K ENA XRONO ME TO MOTOCROSS/ENDURO KAI EIMAI POLU ENTHOUSIASMENOS.
KSEKINISA ME ENA KX 80 toy '98 KAI TWRA EXW ENA KTM EXC 125 toy 2003..... MONOPATIA NEROFAGOMATA XOMATODROMOUS KLP... MILAME GIA POLU ADRENALINH K PORWSH...

TO PROVLIMA EINAI TO EKSHS....EIDA TO KTM 690 ENDURO KAI TO ERWTEFTIKA KAI EPIDI MIXANH GIA POLH-EKDROMOULES-NISAKIA KLP DEN EXW (ALLA ITHELA NA APOKTISW) SKEYTOMAI NA POULISW TO EXC...

SIGOURA THA TO EFXARISTITHW STIN POLH K STIN EKDROMOULA TO 690 ALLA...

THA ANTAPOKRINITAI TO 690 SE PRAGMATIKI XRISH ENDURO?

THA KALIPSEI TIS APAITISEIS MOU SE STENA MONOPATIA K XWMATODROMOUS?

H THA ANAGASTW NA EGATALIPSW TIS VOLTES STA VOUNA KAI NA ARKESTO SE PIO VATES K OMALES DIADROMES????????

EPEIDI EIMAI SXETIKA NEOS STO ATHLIMA AN UPARXOUN ANTIKIMENIKES GNWMES K SYMVOULES THA ITHELA NA TIS AKOUSW!!!!

SAS EYXARISTW!

Γιατί δε κρατάς & το 125 που έχεις τώρα...?
Θα πάει το 690 χώμα αρκετά αξιοπρεπή αλλά όπως & να το κάνεις είναι και κάποια κιλά πιο βαρύ από ένα καθαρό enduro. Βέβαια με λίγη κατανόηση μπορεί να κάνει τα πάντα.
Καλωσήρθες :wave2:

Free Filip
10/07/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γιατί δε κρατάς & το 125 που έχεις τώρα...?
Θα πάει το 690 χώμα αρκετά αξιοπρεπή αλλά όπως & να το κάνεις είναι και κάποια κιλά πιο βαρύ από ένα καθαρό enduro. Βέβαια με λίγη κατανόηση μπορεί να κάνει τα πάντα.
Καλωσήρθες :wave2:



hello n thanks for the reply!!!

an poylisw to exc vgazw 2000 ta opoia tha voithousan poly gia tin agora toy 690!!!
genika den eimai k polu anetos oikonomika.... 26 eton i genia twn 700 euro poy lene...!!!
ase pou tha prepei na syntirw 2 mixanakia tote....makari na to kratousa kai tha eimoun paneftixhs!!!

pisteueis oti tha pigenei monopatia to 690?

ego nomizo oti tha pigenei...ligo pio syneta isws stin arxh... alla pisteuw oti me ton kairo tha to mathw to varos toy... eimai k se arketa kali fysiki katastash k exw polu thrasos k tharos!!! (metriofron)

akamarinos
10/07/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip

THA ANTAPOKRINITAI TO 690 SE PRAGMATIKI XRISH ENDURO?

THA KALIPSEI TIS APAITISEIS MOU SE STENA MONOPATIA K XWMATODROMOUS?

H THA ANAGASTW NA EGATALIPSW TIS VOLTES STA VOUNA KAI NA ARKESTO SE PIO VATES K OMALES DIADROMES????????




σε χωματοδρομους θα ειναι καλυτερο απο το exc
σε μονοπατια χειρωτερο

taxydromos
10/07/2008, 15:33
στα μονοπατια οπου μπορεις να διατηρεις τη φορα σου και να εχεις ροη θα πηγαινει μια χαρα......βαστα μη χρειαστει να κοψεις σε κανα ανηφορικο...:D

Vstrommer71
21/10/2008, 01:47
Καινουργια καλουδια απο Τouratech(και για 690) (http://www.touratech-service.de/news09_englisch_fertig.pdf)
Λεφτα να εχεις να αδειαζουν οι τσεπες!:smokin:

Free Filip
06/11/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Καινουργια καλουδια απο Τouratech(και για 690) (http://www.touratech-service.de/news09_englisch_fertig.pdf)
Λεφτα να εχεις να αδειαζουν οι τσεπες!:smokin:


Pes gia xoma pes gia xoma........

exo kanei 1500xlm.... Pano kato ta idia exo na pw gia to mixanaki

Yparxei mia geniki asafia sto koumpoma ton taxititon k sigoura petaei kamia nekra metaxy 5-6hs...meta to proto servis allaxe polu pros to kalitero vevaia i simperifora ayti.....logo lypansis toy kivotiou? ksero gw? Tha kratisei arage i se 500 xlm tha arxisei ta idia?

A kai exei polu mikro cornering radius....den xerw an se merikous dimiourgei provlima....isws sto xoma se tipota stena perasmata-monopatakia na enoxlisei ligo???!!!


Pes gia xoma loipon...euxaristimenos? ego perimeno na tou valo kana lastixaki xomatino prota gia na to paw giati me to metzeler de kaneis douleia...

exeis dei to mauro koustoumi pou vgalane??? kaulotiko e?

xairetismous file!

Vstrommer71
14/12/2008, 16:11
Πρωτο(μικρο)service στα 5000χλμ(Τερατωδης αξιοπιστια,δεν χαλασε ακομα το ΚΤΜ:D )
Αλλαχτηκαν λαδακια,φιλτρα λαδιου,εγιναν σφιξιματα στις βιδες,λιπανσεις και σηκωμα του τιμονιου προς το πιο εντουραδικο σεταρισμα.Αλλαχτηκαν και τα υγρα του πισω φρενου μιας και μετα απο τουμπα,ο λεβιες εγινε...οχταρι και πιεζε συνεχεια την αντλια.Κοστος ανταλλακτικα+εργασια 75€.
Αναμενεται καινουργιο κοντερ να αλλαχτει στην εγγυηση μιας και το υπαρχον βαζει υγρασια(και το DRZ ειχε το ιδιο κουσουρι!).Παραγγελθηκαν επισης ταπες εξαερωσης στο πηρουνι καθως και neopren προστατευτικα στα καλαμια.Απο Τouratech μερια αναμενω αλουμινενιες βαλιτσες Zega 29lt,προεκταση στη βαση του σταντ(για να μην βλουλιαζει το καραβι στην λασπη),και βαση για GPS η οποια βιδωνει στις βιδες του τιμονιου.Ενδιαφερον γκατζετακι ειναι επισης στα υπ'οψιν η βιδα γρηγορου λυσιματος του μπροστινου τροχου.
Παρατηρησεις:
*Το μηχανακι ΔΕΝ θελει με τιποτα τους καθρεφτες στο τιμονι του και σε καθε ευκαιρια(βλ. τουμπα) τους στελνει στο πυρ το εξωτερον :rotflmao:
Θα βαλω τον αριστερο που εχω αγορασμενο(19€,στο DRZ ζηταγανε...45€ :hypnotize )κι οσο αντεξει
*Το κιβωτιο ψιλοστρωνει με τον καιρο,αλλα η νεκρα μεταξυ 5ης-6ης παραμονευει στα βιαστικα καταβασματα
*Γκαζι και της αρκουδας!Εχω τον ψεξασμο στην μεση της ρυθμισης και στο χωμα το μηχανακι πυροβολαει κοτρωνια.Ισως με καθαρα εντουρο λαστιχο βρει λιγο καλυτερο grip
*Καταναλωση 18-22χλμ το λιτρο.Με οικονομικη οδηγηση η ρεζαρβα μου εβγαλε 45χλμ(πριν μεινω στην Σινδο απο βενζινη,γ@μω την Εγνατια μου!:lol: ).Στην Εθνικη 130-140 χαΛΛαρα(με αρκετους κραδασμους βεβαια)
*Η εξατμιση ΚΑΙΕΙ τα παντα(εναν σακκο μου τον εχει κανει...αεριζομενο!).Η λυση ειναι καγκελα+πατεντα με εξτρα λαμακια για τους εχοντες ταξιδιωτικες ανησυχιες.Η ΚΤΜ μολις κυκλοφορησε σειρα με ΠΟΛΛΑ καλουδια για το 690(σελλα Ergo,ζελατινα,μαυρο κοστουμι πλαστικα κλπ) για να μας αδειασει την τσεπη.Η Ακραπα στα 600€ κρινεται ασυμφορη για μισθοσυντηρητους,παρτε την ομως αν ειστε εισοδηματιας!:lol:
Μην ακουτε τις κουζουλαδες οτι το μηχανακι δεν παει στο χωμα κλπ.Σε καταλληλα χερια μπορει να περασει απο πανω κατι 450 και μην πω τι πλακες εχει να κανει με motard ζαντολαστιχα σε πολλα στρηταδικα σε στριφτερες διαδρομες:smokin:
Αυτα για την ωρα:beer:

plusangel
15/12/2008, 09:44
Πολύ καλά νέα αδελφέ!

Καλοφόρετα τα καλούδια που αναφέρεις.

Για το συναγερμό- μου ανέφερες ότι έχει χώρο κάτω από τη σέλα?
Χμμμ πρέπει να είναι πολύ μικρός για να χωρέσει.Εσύ προφανώς δεν έχεις βάλει...

Στο Αθήνα όμως δε παίζει αυτό...πρέπει να φυλάς τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά

Free Filip
16/12/2008, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από plusangel
Πολύ καλά νέα αδελφέ!

Καλοφόρετα τα καλούδια που αναφέρεις.

Για το συναγερμό- μου ανέφερες ότι έχει χώρο κάτω από τη σέλα?
Χμμμ πρέπει να είναι πολύ μικρός για να χωρέσει.Εσύ προφανώς δεν έχεις βάλει...

Στο Αθήνα όμως δε παίζει αυτό...πρέπει να φυλάς τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά

Ego ayto to ematha me to xeirotero tropo file... mou to eklepsan to ktmaki moy tin proigoumeni vdomada kai den eixa k asfaleia klopis.......oxi synagermo....ntountouka na valeis....k den nomizw pos mono stin athina zoune oi mpastardoi pou klevoun to kosmaki....

plusangel
16/12/2008, 07:57
Όχι ρε φίλε!!!!!!!!!!!!

Με έκανες χάλια...

Κατάρα στους κλέφτες που εκτός από τη κλοπή σου καταστρέφουν όλα σου τα όνειρα.

Σου εύχομαι η τύχη και καλοσύνη να σε ανταμείψει και γρήγορα να πάρεις την επόμενη μηχανή των ονείρων σου.

XJR_Billy
16/12/2008, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Free Filip
Ego ayto to ematha me to xeirotero tropo file... mou to eklepsan to ktmaki moy tin proigoumeni vdomada kai den eixa k asfaleia klopis.......oxi synagermo....ntountouka na valeis....k den nomizw pos mono stin athina zoune oi mpastardoi pou klevoun to kosmaki....

:( :( :mad:

Εσύ να'σαι καλά αδερφέ και να πάρεις καλύτερη...

Free Filip
16/12/2008, 10:55
efxaristw paidia.... ti na pw exw apagoiteutei me ta panta...

an eiste apo athina kai deite tpt parakalw eidopiiste me... ti mixani mou tin piran apo ampelokipous kifissias apenanti apo to president......

na prosexete ta mixanakia sas.... na mi ksexnieste pote...

plusangel
16/12/2008, 11:18
Επειδή είχαμε τη κακοτυχία ως οικογένεια να μας κλέψουν το αμάξι παλιότερα,
όταν είχαμε ανακοινώσει περί χρηματικής αμοιβής σε εφημερίδα είχαν πάρει διάφοροι
απατεώνες και ζήταγαν λεφτά για δήθεν πληροφορίες κλπ

Το αμάξι προφανώς δε βρέθηκε και χάσαμε και άλλα φράγκα...

Να προσέχεις πολύ...

Free Filip
16/12/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από plusangel
Επειδή είχαμε τη κακοτυχία ως οικογένεια να μας κλέψουν το αμάξι παλιότερα,
όταν είχαμε ανακοινώσει περί χρηματικής αμοιβής σε εφημερίδα είχαν πάρει διάφοροι
απατεώνες και ζήταγαν λεφτά για δήθεν πληροφορίες κλπ

Το αμάξι προφανώς δε βρέθηκε και χάσαμε και άλλα φράγκα...

Να προσέχεις πολύ...


NAI ISXYEI... to exo sto nou mou.... alla ti allo mporo na kanw???....telospanton....thanks pantos...

sportex
16/12/2008, 12:06
ενημέρωσε τα hellinserice γενικά.... ιδιότρωπο μηχανάκι, ακόμα κυκλοφορούν λίγα, και σε περίπτωση προβλήματος υπάρχει μια μικρή περίπτωση να το πάνε και απο εκεί ε? (π.χ σε καμία βλάβη ψεκασμού???)
Τι να πω ρε φίλε... καλή τύχη.

Leopsomo
22/12/2008, 15:37
Πανευτυχης κατοχος ενος 690 R enduro. ...

Εκανα 200 χιλιομετρα χωμα το σαββατο.
Πηγα εντελως αψαχτος... Σεταρισμενο οπως το πηρα απο το εργοστασιο...

Μου τη δινει που το R δεν εχει στροφομετρο, και ειναι κατιτις ψηλο για το μποι μου...

Παρολα αυτα...

Εχει τρομερα ελαφρια αισθηση, σαν καθαρο συμπεριφερεται, και πολεμικη θεση οδηγησης. Δεν μασησε πουθενα, ακομη και σε χαμηλες στροφες εχει γκαζι για να περασει νεροφαγωματα για πλακα...

καταναλωση γυρω στα 4,5 λιτρα σε χαλαρους βεβαια ρυθμους...

Θα ενημερωνω για την πορεια του.

Λεω να κανω και μια ενδιαμεση αλλαγη λαδοφιλτρα στα 500χιλ... Υπερβολη?

:wacko:

plusangel
24/12/2008, 21:41
Καλές βολτές φιλέ!

Σου εύχομαι να δεις τα ωραιότερα μέρη με το μοτόρι σου!

Vstrommer71
25/12/2008, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leopsomo
Πανευτυχης κατοχος ενος 690 R enduro. ...

Εκανα 200 χιλιομετρα χωμα το σαββατο.
Πηγα εντελως αψαχτος... Σεταρισμενο οπως το πηρα απο το εργοστασιο...

Μου τη δινει που το R δεν εχει στροφομετρο, και ειναι κατιτις ψηλο για το μποι μου...

Παρολα αυτα...

Εχει τρομερα ελαφρια αισθηση, σαν καθαρο συμπεριφερεται, και πολεμικη θεση οδηγησης. Δεν μασησε πουθενα, ακομη και σε χαμηλες στροφες εχει γκαζι για να περασει νεροφαγωματα για πλακα...

καταναλωση γυρω στα 4,5 λιτρα σε χαλαρους βεβαια ρυθμους...

Θα ενημερωνω για την πορεια του.

Λεω να κανω και μια ενδιαμεση αλλαγη λαδοφιλτρα στα 500χιλ... Υπερβολη?

:wacko:
Mεγεια το R...
To εργοστασιακο σεταρισμα το ειδα κανονικο για τα κιλακια μου(100+).Ισως ενας ελαφρυς αναβατης να κοπανηθει με τις στανταρ αποσβεσεις
Ο κινητηρας ειναι φανταστικος και στροφαρει ατελειωτα σαν καθαροαιμο,εχοντας και πολλη ροπη απο χαμηλα
Ειναι ψηλο μηχανακι,δεδομενο αυτο.Προσοχη στις επιτοπιες,μιας και το τιμονι ΔΕΝ κοβει καθολου,οποτε το μηχανακι θα το...παρεις αγκαλια ουκ ολιγες φορες:lol:
Για Service οτι λεει ο κατασκευαστης,μην ακους τις λαλακιες του καθε ''ειδικου''

Vstrommer71
27/12/2008, 23:55
Kι ενα βιντεακι(μικρο) (http://www.youtube.com/watch?v=tThu13NWTyw&hl=el) που μΕ αρεσε:beer:

plusangel
28/12/2008, 11:07
Ωραίος...ο καλός ο μάστορας με τα σωστά εργαλεία κάνει τη διαφορά!

plusangel
12/01/2009, 19:36
Για τους κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου που επιθυμούν να βάλουν συναγερμό, κενός χώρος
υπάρχει στο δεξί μάγουλο (πλαϊνό πλαστικό εννοώ). Κάτω από τη σέλα ξεχάστε το...

Βέβαια εξαρτάται και από το μέγεθος του συναγερμού, μιλάμε πάντα μικρού μεγέθους :)

Leopsomo
13/01/2009, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από plusangel
Για τους κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου που επιθυμούν να βάλουν συναγερμό, κενός χώρος
υπάρχει στο δεξί μάγουλο (πλαϊνό πλαστικό εννοώ). Κάτω από τη σέλα ξεχάστε το...

Βέβαια εξαρτάται και από το μέγεθος του συναγερμού, μιλάμε πάντα μικρού μεγέθους :)

ωραιος! :beer:

Χρησιμο γιατι ειμαι κι εγω για να βαλω

plusangel
13/01/2009, 08:42
εγώ έβαλα της scorpio (http://www.scorpioalarms.com/)

είναι μικροί σε μέγεθος (all-in-one) και γενικά παίζουν καλά σχόλια :)

plusangel
06/03/2009, 08:37
Αγαπητοί συνοδοιπόροι,

ερωτησούλα...

εκεί κάπου στα 100km/h που είσαι με την 6η και πια ανεβαίνεις προς τις 5000rpm
το τιμόνι εμφανίζει κραδασμούς και χαρακτηριστικό είναι ότι από το καθρέφτη
βλέπεις τα "κουτιά" να χορεύουν δεξιά-αριστερά...

η συμπεριφορά εμφανίζεται όσο αυξάνεις ταχύτητα.

Συμβαίνει μόνο σε εμένα ή και σε όλους τους υπόλοιπους 690 enduro?

ΥΓ
Επιβεβαιώνω και εγώ την αλλαγή από 5η σε 6η ταχύτητα και ίσως κάποιες
φορές ξεμπλοκάρει η 2α σε νεκρά...

Leopsomo
06/03/2009, 18:31
Γεια σου φιλε.
Οχι, 100 ειναι πολυ λιγα για κουνηματα. Σε περισσοτερα απο 100, σταματαει το κουνημα?
Αν σταματαει ισως να συντονιζει αλλα το δικο μου δεν το κανει. Αν συνεχιζει να κουναει κατι τρεχει, πιθανον να θελει ζυγισμα ο πισω τροχος.
Και ελεγχος του πισω αξονα μηπως τυχον ειναι σφιγμενος στραβα...


:beer:

Vstrommer71
06/03/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από plusangel
Αγαπητοί συνοδοιπόροι,

ερωτησούλα...

εκεί κάπου στα 100km/h που είσαι με την 6η και πια ανεβαίνεις προς τις 5000rpm
το τιμόνι εμφανίζει κραδασμούς και χαρακτηριστικό είναι ότι από το καθρέφτη
βλέπεις τα "κουτιά" να χορεύουν δεξιά-αριστερά...

η συμπεριφορά εμφανίζεται όσο αυξάνεις ταχύτητα.

Συμβαίνει μόνο σε εμένα ή και σε όλους τους υπόλοιπους 690 enduro?

ΥΓ
Επιβεβαιώνω και εγώ την αλλαγή από 5η σε 6η ταχύτητα και ίσως κάποιες
φορές ξεμπλοκάρει η 2α σε νεκρά...
Οι κραδασμοι στελνουν τους καθρεφτες για χορτα:lol:
Εμενα ο ενας εφυγε με 140 στην εθνικη
Οποτε μια χαρα ειμαστε και χωρις καθρεφτες:lol: