PDA

View Full Version : BΕΝΖΙΝΗ - ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ !!!



arxaios
10/05/2008, 19:13
Βενζίνη ΓΙΟΚ .................
Εχτές βράδυ ξεκινάω με την μηχανή να γεμίσω μή τυχόν και μείνω ..........
ΔΕΝ υπήρχε βενζίνη σχεδόν πουθενά παρά μόνο LRP και απλή αμόλυβδη σε 1 πρατήριο από αυτά που πέρασα ..........
Ανεβαίνω Λ. Ικάρου (η περιγραφή δρόμων έχει σημασία για τους Ηρακλειώτες του forum) και φτάνω στο αεροδρόμιο αλλά ............... τίποτα !!!
Ή Εθνική οδό ή από την παλιά Εθνική παραλιακά, οι επιλογές μου !!!
Αποφασίζω να πάω παραλιακά καθώς είμαι με το κοντομάνικο και κάνει κρύο ..........
Φτάνω λοιπόν στο πρατήριο στον Καρτερό (στο ύψος του Ιππικού Κέντρου) ρωτάω και έχουν μόνο 100+ (κατοστάρα) ........... δεν ξέρω ποιάς εταιρείας, καθώς είναι ΑΔΕΣΜΕΥΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ !!!
Μπαίνω κι εγώ στη σειρά ............. φτάνω στην αντλία και λέω "Γέμισέ την ........" τη γεμίζει και μου λέει ............... "29 Ε Παρακαλώ" .................... "ΟΡΙΣΤΕ ;;;" Λέω εγώ νομίζοντας ότι δεν άκουσα καλά και γνωρίζοντας ότι στο σημείο που ήταν πάιρνει 18 - 20 Ε, μέχρι πριν 4 μέρες .... Επαναλαμβάνει αυτός "29 Ε Κύριε !!!" ..............
Κοιτάζω κι εγώ και ο κύριος είχε ανεβάσει τις τιμές και πούλαγε

1,986 ΕΥΡΩ το 1 λίτρο κατοστάρα αμόλυβδη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:mad: :mad: :mad:

Παιδιά, επειδή τέτοια κρούσματα άκουσα ότι έγιναν και αλλού ............ μήπως πρέπει όταν λήξει η απεργία να τους μποϋκοτάρουμε για καμμιά εβδομάδα να στανιάρουνε ;;;
ΚΑΜΜΙΑ ΝΤΡΟΠΗ ΠΙΑ ;;;;
:yuck: :yuck: :yuck:

GIXXERAKIAS
10/05/2008, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios


1,986 ΕΥΡΩ το 1 λίτρο κατοστάρα αμόλυβδη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:mad: :mad: :mad:


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Οχι ρε φιλε,αυτος ηθελε σπιρτο και καψιμο επιτοπου και μετα τηλεφωνο για καταγγελια!!:evil: :evil:

xampos
10/05/2008, 19:28
1,59 στιν κρητη την ειχε ενας και μαζευτικαν μπατσοι κτλ μολις μαθευτικε, το τι δικαιολογιες ελεγε δεν λεγετε , κατηγορουσε την αισχροκερδια αυτος ο ιδιο πυ την ειχε 1.59 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :uplate:

στο μεγκα το ειδα:alien:

tifoefs
10/05/2008, 20:17
1, 602 eivai Ollandia n 98ara.

1, 50 n 95ara.

:bawl:

ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΥΞΗΣΗ ΜΙΣΘΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ !!!

:mad: :mad: :mad: :mad:

kalant
10/05/2008, 20:19
αφου εβαλες φιλε μου παλι καλα, εγω μολις σημερα το μεσημερι πηρα χαμπαρι οτι εχουν απεργια :hypnotize

ευτυχως που ειχα βαλει προχθες και τωρα εχω τουλαχιστον καπου μισο ρεζερβουαρ...

κατι ειναι κι αυτο, βεβαια φοβαμαι να την κινησω τωρα οποτε ακυρωνεται και η αυριανη βολτα αν δεν βρω καπου που να υπαρχει σιγουρα και να φουλαρω...

οσο για την αισχροκερδια γ@@@σετα απλα...

:smokin:

epp1640
10/05/2008, 20:20
Για τον 1,59 εγώ μια φορά πήρα τηλέφωνο το Κρήτη Tv, υπουργείο Ανάπτυξης... και την δίωξη οικονομικού εγκλήματος.. αλλά μόνο στο Κρήτη Tv το σήκωσαν και όπως είδα μετά του έκαναν ένα 10 λεπτο αφιέρωμα αλλά προφανώς δεν μπορεί να γίνει και τπτ σπουδαίο.. όσοι είδατε και τις απαντήσεις που έδινε στον δημοσιογράφο.. το θράσος ορισμένων είναι απερίγραπτο.. που μου έμαθε και το αμόρφωτο ζώο για την ελεύθερη αγορά.. εγώ φταίω που αντί να πάρω τηλέφωνο δεν κατέβηκα να του παίξω ένα κουτουλίδι με το κράνος.. (λυπήθηκα το κράνος :D )

ΥΓ ξέρει κανένας κάποιο ανεύθυνο τηλέφωνο για αυτές τις περιπτώσεις?

AUFGEBRACHT
10/05/2008, 20:22
ΡΕ ΓΜΤ ΜΟΥ,ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ...ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΟΡΑΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΟΛΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΤΑΠΕΙΝΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΑΝ Π.Χ. ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ,ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΜΕ Κ Α Ν Ε Ν Α Σ ΝΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ BP ΚΑΙ SHELL...Εσείς τι λέτε,θα τους πονέσει ή όχι; Πόσα θα χάσουν καθημερινά αν βαράνε τα πρατήριά τους; Αναφέρω αυτές τις δύο κωλοεταιρείες γιατί όποιος διαβάζει εφημερίδα θα ξέρει ότι στοιχηματίζουν στα παράγωγα ότι η τιμή του πετρελαίου θα ανέβει!!!Το διανοείστε;;;;;Μόνοι τους κερνάνε,μόνοι τους πίνουν!!!Τα ποσά που έχουν βγάλει μέχρι τώρα από το χρηματιστήριο παραγώγων είναι ο μισός περσινός τους τζίρος. Αν υπήρχε μαζικό κοινωνικό κίνημα να είστε σίγουροι ότι κάτι θα είχε γίνει. Εγώ πάντως το τηρώ. Αυτά σαν σκέψη...Ουτοπική βεβαιώς...

tifoefs
10/05/2008, 20:31
Oυτοπικη !! Κατ' αρχην στην ελλαδα ολες ερχονται απο το ιδιο διυλιστηριο και οι εμποροι πληρωνουν franchise που δε ξερω τη λεξη ελληνικα για να χρησιμοποιουν τη μαρκα !!!

Οποταν σε μια χρωκοπημενη εταιρεια ολοι τρωνε οπου προλαβουν ... ιφ γιου κατς μαϊ ντριφτ .........

:mad: :mad: :mad: :mad:

DrIoannis
10/05/2008, 20:32
Καταγγελία επι και τόπου !Μιλάμε για καθαρή αισχροκέρδια!!!

apav
10/05/2008, 20:52
2?/lt :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως επειδή και σε εμάς έκαναν μία μικρή απεργία κλείνοντας τον αγωγό που έρχεται από Β. Θάλασσα ανεβάζοντας την τιμή του βαρελιού στα $120, όλοι έτρεξαν να γεμίσουν ότι είχαν και δεν είχαν. Με ανακοίνωση της κυβέρνησης, δέχτηκαν αύξηση μέχρι και 5 pence για επιπλέον έξοδα προσωπικού και λοιπών λειτουργιών.

ΥΓ εππ, κουτουλιές χωρίς κράνος γιατί εάν είναι έτσι, βγάζει και ο βενζινάς το κουμπούρι και τελειώνει το παιχνίδι.

epp1640
10/05/2008, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
2?/lt :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως επειδή και σε εμάς έκαναν μία μικρή απεργία κλείνοντας τον αγωγό που έρχεται από Β. Θάλασσα ανεβάζοντας την τιμή του βαρελιού στα $120, όλοι έτρεξαν να γεμίσουν ότι είχαν και δεν είχαν. Με ανακοίνωση της κυβέρνησης, δέχτηκαν αύξηση μέχρι και 5 pence για επιπλέον έξοδα προσωπικού και λοιπών λειτουργιών.

ΥΓ εππ, κουτουλιές χωρίς κράνος γιατί εάν είναι έτσι, βγάζει και ο βενζινάς το κουμπούρι και τελειώνει το παιχνίδι.

:lol: ναι μάλλον δίκιο έχεις.. που μένεις? γιατί τα όσα γράφεις μου φαίνονται πολύ πολιτισμένα :p

mats8282
10/05/2008, 20:58
Εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω την μηχανη και να παρω ενα παπι...Ουτε καν το CBF250 να μην κυκλοφορω....Εβαλα 15 ευρω και πηρε περιπου 12 λιτρα σουπερ αμολυβδη καθως δεν ειχε απλη....1.39 το λιτρο αν θυμαμαι καλα....Αμα το παμε σε δραχμουλες κοντα 500 το λιτρο....


Δεν κυκλοφορουσα για καιρο,κοντα 2 μηνες,λογω αλλεργιας και ενος διαστρεματος στον αστραγαλο,τι το ηθελα το μπασκετ στα γεραματααααα,και μου κακοφανηκε παρα πολυ σημερα αφου εβαλα 35 ευρω βενζινη συνολικα για το GSR και το Fabia....Και ουτε καν γεμισε το Fabia το οποιο ειχε αρκετη βενζινη με 20 ευρω...


Κυριολεκτικα δεν συμφερει να κυκλοφορεις τιποτα εκτος απο παπι τωρα....


Και μιλανε απο για 200 δολλαρια το βαρελι....


Την κατσαμε την βαρκα....Μονο παπι.....Τελος...


Αντε το CBF250....Που και 2 φορες σαν ενα παπι...

apav
10/05/2008, 21:05
Πόσες καίνε οι ψεκαστές πάπιες είπαμε; 2-2.5lt/100χλμ; 3-3.5lt/100χλμ καίνε τα 250cc, καλά πάμε. :wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:lol: ναι μάλλον δίκιο έχεις.. που μένεις? γιατί τα όσα γράφεις μου φαίνονται πολύ πολιτισμένα :p

Γλασκώβη :blush:

Glaswegian Kiss:
A head butt. Where one person violently smashes his or her forehead into the face of another normally resulting the latter's discomfort and/or severe facial injury.

Glaswegian Smile:
Apparently, an "extension" of the lips created when a face's cheeks are cut from the corners of the mouth to the ear, leaving a scar.

:uplate:

MikeG
10/05/2008, 21:08
Εδώ στη Κρήτη πραγματικά έχουν ξεφύγει οι τιμές στη βενζίνα, αλλά & σε όλα τα προϊόντα σε σχέση με Αθήνα. Τι να σας λέω τώρα, για πίσω λάστιχο enduro μηχανακιού 130 euros...?
Το ζήτημα είναι ότι μαζί με τις τιμές έχουν ξεφύγει & όλοι οι πετσαράδες βλαχοκρητικοί που δυστυχώς η πλειοψηφία είναι έτσι. Αυτός ο συνδυασμός να δείτε πως είναι... :mad:

mats8282
10/05/2008, 21:12
Εχεις δει την ερευνα στην ελληνικη αγορα σε σχεση με τις ευρωπαικες?

Ειμαστε ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ ακομα και για τα ελληνικα προιοντα...Μας εχουνε βαλει δαχτυλο κανονικα....Κανονικοτατα....

Δεν βγαινουμε με τιποτα...Και δεν μπορει να συνεχιστει αυτη η κατασταση ετσι....

road spirit
10/05/2008, 21:13
φώκο στον βενζινά

και μετα

Π ο δ ή λ α τ ο

Respect
10/05/2008, 21:17
Μάγκες εγώ έφερα ένα μπιτόνι από τη Βόνιτσα. Απλή 21L/24?.

Έχει άλλους 4 τόνους στη δεξαμενή λέει.. :bigcry: :bigcry:

hercul
10/05/2008, 21:43
Εγώ πάλι είχα την ατυχία σήμερα να έχω σχεδόν κάτω από το σπίτι μου βενζινάδικο που είχε βενζίνη!
Όλη μέρα ουρά 300 μέτρα, κόρνες βρισίδια μέχρι και ξύλο (5-6 φορές) για το ποιος θα πρωτοβάλει βενζίνη ..... :evil: :evil: :evil:

Ευτυχώς πριν από καμιά ώρα έκλεισε το γ@μήδι.... :cool:

OzZzZzY
10/05/2008, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
1, 602 eivai Ollandia n 98ara.

1, 50 n 95ara.

:bawl:

ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΥΞΗΣΗ ΜΙΣΘΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ !!!

:mad: :mad: :mad: :mad:


πουλα το τρακτερ που πηγες και αγορασες :rotflmao: :lol: :rotflmao:

gdevelek
10/05/2008, 22:02
ο τύπος που ανέβασε στο 1.59 στην κρήτη, φορώντας παραδοσιακά ρούχα κρητικού, δήλωσε στην κάμερα πως "δεν κάνω αισχροκέρδεια, κάνω μια πράξη αντίδρασης"

σε λίγο θα μας πει πως είναι και επαναστάτης ο λεχρίτης

catmaster
10/05/2008, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
φώκο στον βενζινά

και μετα

Π ο δ ή λ α τ ο


+1137 .... me ready .... :smokin:


130167

el_hymador
10/05/2008, 22:25
Να πα να γ@μηθουνε!!

Δεν ειμαι επηρεασμενος απο τα δελτια φοβου ουτε απ τον Τσαμτσικα, (τα φασολακια εινα απλησιαστα....) αλλα οντως το εχουν ξεφτυλισει το θεμα...παντου!!

Το ποδηλατακι μην το γελατα καθολου εδω που εχουμε φτασει, αν και πιστευω πως οταν γενικευθει η χρηση του κατι θα εφευρουν για να τα τσεπωνουν και απο εκει....τελη κυκλοφοριας...ασφαλεια...κλησεις...

μετα που θα πηγαινουμε με τα ποδια να δω τι σκατα θα ζητησουνε...

mats8282
10/05/2008, 22:36
Ξερεις ε....Θελει διπλωμα για να οδηγεις ποδηλατο....




Ασφαλεια ε....Χμμμμ




Καθολου κακη ιδεα :lol: :rotflmao: :lol:

xampos
10/05/2008, 22:47
θελω μπετζιναδικο στη σαλονικη τωρααααααααααα:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

lamoun
10/05/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
θελω μπετζιναδικο στη σαλονικη τωρααααααααααα:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Βγες με το ποδήλατο και πάρ'τα σβάρνα όλα!!! :lol: :lol:

xampos
10/05/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Βγες με το ποδήλατο και πάρ'τα σβάρνα όλα!!! :lol: :lol:

το εδωσα στον παλιατζη ο μ@λακας :bigcry: :bigcry:

arxaios
10/05/2008, 23:03
Αυτός με τα κρητικά ρούχα που κάνει .............. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ .............. είναι αυτός που γράφω και εγώ, ΌΜΩΣ είπανε μόνο για το 1,599 (για να είμαστε ακριβείς) που πούλαγε την απλή αμόλυβδη ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ το ότι την 100 οκτανίων την πούλαγε 1,986 Ε / Λίτρο !!!!!!!!
Και τις τιμές τις είχε γραμμένες όπως ΑΚΡΙΒΩΣ σας τις δείχνω !!! 1,599 & 1,986 με χιλιοστά του Ευρώ !!!
Είναι δε γνωστή περίπτωση ο τύπος !!!
Το ότι είχε ειδοποιηθεί εκ των έσω πριν φτάσουν τα περιπολικά ΔΕΝ σας έκανε εντύπωση ;;;;
:mad: :mad: :mad:

arxaios
10/05/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

...... μετα που θα πηγαινουμε με τα ποδια να δω τι σκατα θα ζητησουνε...
Θα φορολογήσουν όσους φορούν παπούτσια και παντόφλες !!!!
:mad: :mad: :mad:

tifoefs
10/05/2008, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
πουλα το τρακτερ που πηγες και αγορασες :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Θα κατουραω μεσα και θα βγαζει 5 ιππους παραπανω στο τελος !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

madox
10/05/2008, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:lol: ναι μάλλον δίκιο έχεις.. που μένεις? γιατί τα όσα γράφεις μου φαίνονται πολύ πολιτισμένα :p


σε καμμια Αμερικα θα ειναι το παιδι:eyepop:

madox
10/05/2008, 23:37
Στις δεκα πιο κερδοφορες επιχειρησεις για το 07 συμφωνα με το forbes οι πεντε πρωτες ειναι εταιριες πετρελαιου με πρωτη και καλλιτερη την exxon-mobil του ροκφελερ με κερδη 80000000000$+ και μετοχικο κεφαλαιο 250000000000$
τα συμπερασματα βγαλτε τα μονοι σας(μαζι τους θα τα παρουν οι τσιφουτιδες?)ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΑ:bigcry:

p@nos
11/05/2008, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Στις δεκα πιο κερδοφορες επιχειρησεις για το 07 συμφωνα με το forbes οι πεντε πρωτες ειναι εταιριες πετρελαιου με πρωτη και καλλιτερη την exxon-mobil του ροκφελερ με κερδη 80000000000$+ και μετοχικο κεφαλαιο 250000000000$
τα συμπερασματα βγαλτε τα μονοι σας(μαζι τους θα τα παρουν οι τσιφουτιδες?)ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΑ:bigcry:



βαλε και κανα κομμα ρε συ να βγαλουμε ακρη...




:uplate: :uplate: :uplate:

idomeneas
11/05/2008, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αυτός με τα κρητικά ρούχα που κάνει .............. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ .............. είναι αυτός που γράφω και εγώ, ΌΜΩΣ είπανε μόνο για το 1,599 (για να είμαστε ακριβείς) που πούλαγε την απλή αμόλυβδη ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ το ότι την 100 οκτανίων την πούλαγε 1,986 Ε / Λίτρο !!!!!!!!
Και τις τιμές τις είχε γραμμένες όπως ΑΚΡΙΒΩΣ σας τις δείχνω !!! 1,599 & 1,986 με χιλιοστά του Ευρώ !!!
Είναι δε γνωστή περίπτωση ο τύπος !!!
Το ότι είχε ειδοποιηθεί εκ των έσω πριν φτάσουν τα περιπολικά ΔΕΝ σας έκανε εντύπωση ;;;;
:mad: :mad: :mad:

γνωστή τοκογλύφα είναι ο τύπος... φουρνέρο θέλει για να στρώσει ο εβραίος...

epp1640
11/05/2008, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αυτός με τα κρητικά ρούχα που κάνει .............. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ .............. είναι αυτός που γράφω και εγώ, ΌΜΩΣ είπανε μόνο για το 1,599 (για να είμαστε ακριβείς) που πούλαγε την απλή αμόλυβδη ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ το ότι την 100 οκτανίων την πούλαγε 1,986 Ε / Λίτρο !!!!!!!!
Και τις τιμές τις είχε γραμμένες όπως ΑΚΡΙΒΩΣ σας τις δείχνω !!! 1,599 & 1,986 με χιλιοστά του Ευρώ !!!
Είναι δε γνωστή περίπτωση ο τύπος !!!
Το ότι είχε ειδοποιηθεί εκ των έσω πριν φτάσουν τα περιπολικά ΔΕΝ σας έκανε εντύπωση ;;;;
:mad: :mad: :mad:

άσε ξέρω ποιος τον ειδοποίησε..εγώ φταίω ο μ... ξέχασα να πω ότι αφήσαμε και οργισμένο μνμα στο τηλεφωνητή του ντόπιου πρόεδρου της συννομοταξίας των βενζινοπολών.. καλό λαμόγιο και αυτός.. άκου ο γελοίος - μπερδέυτηκε και αντί για 1,259 έβαλε 1,59.. τσογλάνια.. άμα καταντήσουμε όλοι να πηγαίνουμε με παπάκια και μειωθεί ο τζίρος τους να δω τι θα καταλάβουν.. όπως πάει εγώ όλο και απομακρύνομαι από την ιδέα να πάρω τα επόμενα χρόνια κάνα τετρακύλινδρο.. μια χαρά μου φαίνονται και τα 250 V2.. :rolleyes: μη σου πω ότι και αυτό θα καίει..

ermiss
11/05/2008, 03:07
Η αλήθεια για το πετρέλαιο-Ελευθεροτυπία 16/3/2008


Η καθημερινή υπόμνηση από εφημερίδες, τηλεοράσεις και
ραδιόφωνα, ότι το πετρέλαιο έπιασε τα 110$ το βαρέλι ή
τα 150$, σημαίνει απλά για τον πολίτη, ότι μπορεί να
περιμένει φυσιολογικά να πάει στα 400 ευρώ το λίτρο η
βενζίνη ή στα 200 ευρώ το κιλό τα λάχανα. Αμ, δε.

Οι τιμές του πετρελαίου που διατυμπανίζονται, είναι
αυτές που αγοράζει η αμερικάνικη αγορά. Η Ευρώπη
αγοράζει σε τιμές μπρεντ, που

α. είναι φθηνότερο κατά 5-6$

β. έχει την ίδια τιμή για τους Ευρωπαίους μ' αυτήν που
είχε πριν 6 μήνες!

Πώς γίνεται αυτό; Απλό: κάθε φορά που αυξάνεται η τιμή
του πετρελαίου σε δολάρια, η Ευρώπη αυξάνει την τιμή
του ευρώ έναντι του δολαρίου. Αποτέλεσμα; Η Ευρώπη δεν
πληρώνει αυξημένη τιμή στο πετρέλαιο. Τι σημαίνει
αυτό;

Οτι κανένας δεν μπορεί να αυξήσει την τιμή της
βενζίνης, του αερίου, της ντομάτας, του τραμ, της
θειάς μου της Κοντίλως, με το πρόσχημα ότι ακρίβυνε το
πετρέλαιο. Μπορεί όμως να την αυξήσει με το πρόσχημα
ότι οι πολίτες, βομβαρδισμένοι από τη μπουρδολογία ότι
αυξάνεται η τιμή του πετρελαίου, είναι έτοιμοι να
χάψουν και να πληρώσουν κάθε ανατίμηση αγόγγυστα.

Αυτή είναι η προσφορά των ΜΜΕ στην καθημερινή ζωή του
τόπου, όταν ο εντυπωσιασμός υπερισχύει της αλήθειας.
Δηλαδή, όταν η βλακεία είναι σημαντικότερη της
σοβαρότητας.

Γ. Παπαδόπουλος Τετράδης tetradis@enet.gr

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=&a=%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F+%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F&id=48571856

ermiss
11/05/2008, 03:08
Μπορεί κάποιος να διασταυρώσει πόσο αληθές είναι το παραπάνω?

CBF - HRC
11/05/2008, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αυτός με τα κρητικά ρούχα που κάνει .............. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ .............. είναι αυτός που γράφω και εγώ, ΌΜΩΣ είπανε μόνο για το 1,599 (για να είμαστε ακριβείς) που πούλαγε την απλή αμόλυβδη ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ το ότι την 100 οκτανίων την πούλαγε 1,986 Ε / Λίτρο !!!!!!!!
Και τις τιμές τις είχε γραμμένες όπως ΑΚΡΙΒΩΣ σας τις δείχνω !!! 1,599 & 1,986 με χιλιοστά του Ευρώ !!!
Είναι δε γνωστή περίπτωση ο τύπος !!!
Το ότι είχε ειδοποιηθεί εκ των έσω πριν φτάσουν τα περιπολικά ΔΕΝ σας έκανε εντύπωση ;;;;
:mad: :mad: :mad:

Αυτός ο ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΣ του κώλου θέλει σούβλισμα αλλά καλλοί μ@λ@κες και οι μπάτσοι άν ειδοποίησαν τον μεγαλοαπατεώνα αντί να του το κλείσουν το μαμημένο!!!
Να δώ πού θα φτάσει αυτή η κατάσταση. όλοι μιλάνε για εισαγώμενη ακρίβεια αλλά το γεγονός ότι οι μισθοί μας είναι κάτω του μισού μέσου όρου της ευρώπης και οι τιμές διπλάσιες , κουβέντα κανείς? κανένας κατηγορούμενος για αισχροκέρδια , κανένα κεφάλι δεν έπεσε.
:a57: :a57: μ@κ@κες πολιτικοί και όλα τα τσιράκια τους!!!

DimChios
11/05/2008, 07:11
ΣΚΑΤΑ!!!!!!!


:sad: :mad:

SpineshankD
11/05/2008, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Στις δεκα πιο κερδοφορες επιχειρησεις για το 07 συμφωνα με το forbes οι πεντε πρωτες ειναι εταιριες πετρελαιου με πρωτη και καλλιτερη την exxon-mobil του ροκφελερ με κερδη 80000000000$+ και μετοχικο κεφαλαιο 250000000000$
τα συμπερασματα βγαλτε τα μονοι σας(μαζι τους θα τα παρουν οι τσιφουτιδες?)ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΑ:bigcry:


του ροκφελερ η μομπιλ ε??

παλια που θα ξαναβαλω :nono:

madox
11/05/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Η αλήθεια για το πετρέλαιο-Ελευθεροτυπία 16/3/2008


Η καθημερινή υπόμνηση από εφημερίδες, τηλεοράσεις και
ραδιόφωνα, ότι το πετρέλαιο έπιασε τα 110$ το βαρέλι ή
τα 150$, σημαίνει απλά για τον πολίτη, ότι μπορεί να
περιμένει φυσιολογικά να πάει στα 400 ευρώ το λίτρο η
βενζίνη ή στα 200 ευρώ το κιλό τα λάχανα. Αμ, δε.

Οι τιμές του πετρελαίου που διατυμπανίζονται, είναι
αυτές που αγοράζει η αμερικάνικη αγορά. Η Ευρώπη
αγοράζει σε τιμές μπρεντ, που

α. είναι φθηνότερο κατά 5-6$

β. έχει την ίδια τιμή για τους Ευρωπαίους μ' αυτήν που
είχε πριν 6 μήνες!

Πώς γίνεται αυτό; Απλό: κάθε φορά που αυξάνεται η τιμή
του πετρελαίου σε δολάρια, η Ευρώπη αυξάνει την τιμή
του ευρώ έναντι του δολαρίου. Αποτέλεσμα; Η Ευρώπη δεν
πληρώνει αυξημένη τιμή στο πετρέλαιο. Τι σημαίνει
αυτό;

Οτι κανένας δεν μπορεί να αυξήσει την τιμή της
βενζίνης, του αερίου, της ντομάτας, του τραμ, της
θειάς μου της Κοντίλως, με το πρόσχημα ότι ακρίβυνε το
πετρέλαιο. Μπορεί όμως να την αυξήσει με το πρόσχημα
ότι οι πολίτες, βομβαρδισμένοι από τη μπουρδολογία ότι
αυξάνεται η τιμή του πετρελαίου, είναι έτοιμοι να
χάψουν και να πληρώσουν κάθε ανατίμηση αγόγγυστα.

Αυτή είναι η προσφορά των ΜΜΕ στην καθημερινή ζωή του
τόπου, όταν ο εντυπωσιασμός υπερισχύει της αλήθειας.
Δηλαδή, όταν η βλακεία είναι σημαντικότερη της
σοβαρότητας.

Γ. Παπαδόπουλος Τετράδης tetradis@enet.gr

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=&a=%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F+%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F&id=48571856


τα ΜΜΕ υπαρχουν για να δημιουργουν τεχνητες κρισεις για εξυπηρετηση ποιων αραγε.

Παρτε για παραδειγμα αυτο που γινεται με τα τροφιμα τωρα και των βομβαρδισμο απο την τηλεοραση για την πεινα που μαστιζει ξαφνικα τις παμφτωχες Αφρικανικες χωρες λογω της ελλειψης τροφιμων.Για πειτε μου ποτε αυτοι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΕ ΤΡΟΦΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΩΡΑ?Μηπως ειναι και αυτο μια κατασκευασμενη κριση για να πανε οι τιμες των τροφιμων στα υψη?

OzZzZzY
11/05/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Θα κατουραω μεσα και θα βγαζει 5 ιππους παραπανω στο τελος !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


δηλαδη αμα :a31: στο ρεζερβουαρ ποσους ιππους θα παρει? (μαλλον θα διαλυθει :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: υποτιμητικα το λεω! :lol: :rotflmao: :lol: )

OzZzZzY
11/05/2008, 09:54
για Θεσσαλονικη εμαθα οτι στην Αγγελακη στην shell εχει ουρα μεχρι τη ΧΑΝΘ.. ξερει κανεις ποσο παει το λιτρο εκει?

xampos
11/05/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
για Θεσσαλονικη εμαθα οτι στην Αγγελακη στην shell εχει ουρα μεχρι τη ΧΑΝΘ.. ξερει κανεις ποσο παει το λιτρο εκει?


δυσκολα να συμβαινει αυτο ΤΩΡΑ !!!!

hercul
11/05/2008, 11:04
Παιδιά έχει Αγίου Νέστορος βενζίνη στην αρχή της Αγ. Δημητρίου αλλά με ουρά καμια 300 μέτρα μπινελίκια και ξύλο!! Ανώνυμα πετρέλαια είναι όμως! Α.Π.:wave2:

OzZzZzY
11/05/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Παιδιά έχει Αγίου Νέστορος βενζίνη στην αρχή της Αγ. Δημητρίου αλλά με ουρά καμια 300 μέτρα μπινελίκια και ξύλο!! Ανώνυμα πετρέλαια είναι όμως! Α.Π.:wave2:


μηπως αυτο σημαινει Ανεξαρτητο Πρατηριο? :confused:
θα παω να ριξω μια ματια κ αν εχει θα βαλω.. ελπιζω να αξιζει τον κοπο :uplate: να παω κ να μη με τσεκουρωσουν :cry:

hercul
11/05/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
μηπως αυτο σημαινει Ανεξαρτητο Πρατηριο? :confused:

Δεν ξέρω! Μπορεί να σημαίνει και ανεξάρτητο πρατήριο! :D
Ούτε θυμάμαι που το είχα ακούσει!

p@nos
11/05/2008, 11:27
Παιδια κανα βενζιναδικο πατρα εχει κανεις στα υποψιν του???


Αμα μεινω χωρις βενζινη απλα τη μπουλεψα!!!

:uplate:

odt
12/05/2008, 12:21
Ξαφνικά πάντως σήμερα (σε σχέση με χθες) πολλά βενζινάδικα εντελώς ξαφνικά ανακάλυψαν ότι έχει μείνει "λίγη" βενζίνη ακόμη στις δεξαμενές τους...Οι ουρές των αυτοκινήτων το πρωί στον Κηφισό ξεπερνούσαν το χιλιόμετρο...(ανάμικτα αυτοκίνητα που πήγαιναν στη δουλειά τους και άλλα που έψαχναν την ουρά για το πρατήριο...)

Εγώ ξαναφούλαρα πριν από λίγο με σούπερ (την παλιά) προς 1,37? :mad: το λίτρο στο ΣΕΑ Παιανίας μιας και δουλεύω εκεί δίπλα...Το περίεργο είναι ότι το πρατήριο εξυπηρετεί από το πρωί που πήγα (και η ουρά έφτανε μέχρι την Αττική Οδό) και ακόμη και τώρα δεν έχει σταματήσει να βάζει βενζίνη και όλοι φουλάρουν...

Περίεργα πράΜατα...:rolleyes:

MikeG
12/05/2008, 12:30
Προφανώς τα περισσότερα πρατήρια έχουν βενζίνα, απλά δε τη διέθεταν & περίμεναν να γίνει ότι έγινε για να ανεβάσουν κιάλλο τις τιμές. Εδώ στη Κρήτη πλέον βάζεις με 1,50 euro το λίτρο. :mad: :mad:

DimChios
12/05/2008, 12:30
κι εγω το πρωι που γυρισα απο τη δουλεια βρηκα στο πρατηριο διπλα απο το σπιτι ουρα αλλα 5-6 αυτοκινητων, οχι μεγαλη δλδ! Στις 6:30!

Φουλαρισα και το αμαξι και τη μοτο και ο τυπος μου ειπε οτι του εφεραν πρωι πρωι... :rolleyes:

με 1.18 ευρω απλη αμολυβδη

Operater
12/05/2008, 12:35
Και δεν εστειλες ενα μυνημα.... :mad:

odt
12/05/2008, 12:40
Φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να περιμένουμε τις τιμές να επιστρέψουν στα προηγούμενα επίπεδα..., όταν σταματήσει η απεργία...ε? Ανεβαίνει και η τιμή του πετρελαίου...:sick:

yannis24
12/05/2008, 12:50
απο σημερα το πρωι περιπου 210 βυτιοφορα απο το συνολο των 1300 ανεφοδιαζουν τα πρατηρια...

οποτε πολλα βενζιναδικα ανεφοδιαστικαν και απο το πρωι μπορουν και πορμηθευουν βενζινη τον κοσμο !

απλα τα 200 αυτα βυτιοφορα δεν φτανουν ουτε για ζητω....
πανε, γεμιζουν, αδιαζουν και πρεπει να ξανα-πανε να ξαναγεμισουν κτλ, κτλ, κτλ.....

Εχετλαίος
12/05/2008, 13:37
Στον ανεφοδιασμό μετέχουν μονάχα οι ΙΧ τράκτορες και φορτηγά των εταιρειών, όχι τα δημοσίας. Πως είπατε; Καρτέλ; Αισχροκέρδια; Επιλεκτικές ανατιμήσεις;

devil's animal
12/05/2008, 13:47
παντως σουπερ (με μολυβδο) εχουν αρκετα βενζιναδικα...:D :D



αν οντως το αρθρο απο την Ελευθεροτυπια ειναι αληθινο, τοτε γ@μιωνται ΟΛΟΙ!!:mad: :mad: :mad:

Εχετλαίος
12/05/2008, 13:54
τοτε γ@μιωνται ΟΛΟΙ!!

Και ουδείς διαφωνεί! :wave2:

700_Thespieis
12/05/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Η αλήθεια για το πετρέλαιο-Ελευθεροτυπία 16/3/2008


Η καθημερινή υπόμνηση από εφημερίδες, τηλεοράσεις και
ραδιόφωνα, ότι το πετρέλαιο έπιασε τα 110$ το βαρέλι ή
τα 150$, σημαίνει απλά για τον πολίτη, ότι μπορεί να
περιμένει φυσιολογικά να πάει στα 400 ευρώ το λίτρο η
βενζίνη ή στα 200 ευρώ το κιλό τα λάχανα. Αμ, δε.

Οι τιμές του πετρελαίου που διατυμπανίζονται, είναι
αυτές που αγοράζει η αμερικάνικη αγορά. Η Ευρώπη
αγοράζει σε τιμές μπρεντ, που

α. είναι φθηνότερο κατά 5-6$

β. έχει την ίδια τιμή για τους Ευρωπαίους μ' αυτήν που
είχε πριν 6 μήνες!

Πώς γίνεται αυτό; Απλό: κάθε φορά που αυξάνεται η τιμή
του πετρελαίου σε δολάρια, η Ευρώπη αυξάνει την τιμή
του ευρώ έναντι του δολαρίου. Αποτέλεσμα; Η Ευρώπη δεν
πληρώνει αυξημένη τιμή στο πετρέλαιο. Τι σημαίνει
αυτό;

Οτι κανένας δεν μπορεί να αυξήσει την τιμή της
βενζίνης, του αερίου, της ντομάτας, του τραμ, της
θειάς μου της Κοντίλως, με το πρόσχημα ότι ακρίβυνε το
πετρέλαιο. Μπορεί όμως να την αυξήσει με το πρόσχημα
ότι οι πολίτες, βομβαρδισμένοι από τη μπουρδολογία ότι
αυξάνεται η τιμή του πετρελαίου, είναι έτοιμοι να
χάψουν και να πληρώσουν κάθε ανατίμηση αγόγγυστα.

Αυτή είναι η προσφορά των ΜΜΕ στην καθημερινή ζωή του
τόπου, όταν ο εντυπωσιασμός υπερισχύει της αλήθειας.
Δηλαδή, όταν η βλακεία είναι σημαντικότερη της
σοβαρότητας.

Γ. Παπαδόπουλος Τετράδης tetradis@enet.gr

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=&a=%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F+%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F&id=48571856



Exaclty!!οποιον κα8ηγητη οικονομιας ρωτησεις αυτο 8α σου απαντησει..Δυστυχως οι στην Ελλαδα ακουνε τον Τραγκα και οχι αυτον που πρεπει..τι να πεις:sad:

tifoefs
12/05/2008, 22:22
Ρεεεε στειλανε το Τραγκα στην Ολλανδια ;;

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

700_Thespieis
12/05/2008, 23:59
Δεν τα εμα8ες?ερχεται κα8ε βδομαδα και ψαχνει μηπως και βρει το λαζοπουλο και τας κομμουνιστας στην Red light με κανα τσιγαρακι στο στομα:winka:

la_villa
13/05/2008, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να περιμένουμε τις τιμές να επιστρέψουν στα προηγούμενα επίπεδα..., όταν σταματήσει η απεργία...ε? Ανεβαίνει και η τιμή του πετρελαίου...:sick:

μα για θυμήσου τι γίνεται με τις απεργίες

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μετα απο απεργία οι τιμές δεν πέσαν...
κάνουνε απεργίες για 3~4 μέρες...ανεβάζουν τις τιμές..κ δεν ξαναπέφτουν ποτε...

πουτάνα γ#$@η κωλοχώρα...μπασταρδολαός ήμαστε ρεεεεε...400 χρόνια δυστηχώς ήταν πολλά

Gandalf dr685sm
13/05/2008, 08:08
Προφανώς τα περισσότερα πρατήρια έχουν βενζίνα, απλά δε τη διέθεταν & περίμεναν να γίνει ότι έγινε για να ανεβάσουν κιάλλο τις τιμές

Κλασσικό τέχνασμα τους MikeG.

Σήμερα έβαλα λίγο στο Ι.Χ. για να μπορώ να πηγαίνω μέχρι τον ηλεκτρικό και η απλή αμόλυβδη είχε 1.250. Για καλή μου τύχη δεν είχε μεγάλη "ουρά" μιας και ήταν 07:20 το πρωί και ο κόσμος κοιμόταν φαίνεται ακόμη.

Σε κάποιο άλλο βενζινάδικο που τελείωσε χθες, είδα την τιμή να είναι στα 1,690. Αυτό θεωρείται οτι είναι απο τα "Φτηνά".

Το μόνο σίγουρο είναι πως ακόμα και αν πέσουν οι τιμές δεν θα είναι παρά 2-5 λεπτά και οχι 20-30 λεπτά που πήρανε τώρα.


Gandalf

SF
13/05/2008, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
παντως σουπερ (με μολυβδο) εχουν αρκετα βενζιναδικα...:D :D




*Χωρίς* μόλυβδο, "LRP" :D

Που έχει ρε γαμώτο; Αφού είναι με κατεβασμένα ρολά όλοι...

Dimos35
13/05/2008, 08:34
Αν κάποιος θέλει βενζίνη και είναι κοντά στο Περιστέρι, στην οδό Αναπαύσεως λίγο πριν τη Θηβών, εκεί που γίνονται τα έργα του μετρό, υπάρχει χωμένο βενζινάδικο BP που έχει βενζίνη.

Είναι καλή περίπτωση γιατί δεν έχει μεγάλες ουρές, επειδή δεν φαίνεται.:wave2:

Gandalf dr685sm
13/05/2008, 09:18
Κηφησίας απέναντι απο το Άλσος Συγγρού στο ρεύμα προς Αθήνα , στο ύψος του ΚΑΤ, η AVIN μόνο αμόλυβδη.


1.250 το λίτρο.


Gandalf

zoropatra
13/05/2008, 10:27
εγω παντως κατα τυχη ειχα γεμισει το παπι την προηγουμενη εβδομαδα.ξαφνικα ειδα προχτες οτι εχει ξεκινησει απεργια........ουρες και τα σχετικα.......απλα αυτο που εκανα ειναι να πηγαινω με τα ποδια κανα δυο φορες στο κεντρο της πατρας.

προχτες ομως λογω δουλειας πηγα σε ενα χωριο στου πανοπουλου και εκει ειχε βενζινα και χωρις ουρα....πηρα και ενα 4λιτρο απο εκει και ειμαι καβατζωμενος......τωρα αμα ξεμεινω πριν ληξει η απεργια δεν θα σκασω κιολας.....

παντως στην ουρα δεν παω να κατσω με την καμια.......


περα απο ολα αυτα ομως εγω ορκιστηκα οτι shell δεν ξαναβαζω......
ο αδερφος μου εχει φιλο που δουλευε σε πρατηριο shell και ενω ειχαν απλη τους ειχαν δωσει εντολη να βαζουν κατοσταρα......και αυτο που λεω ειναι απο παλια οχι τωρα με την απεργια.....

Εχετλαίος
13/05/2008, 10:32
ο αδερφος μου εχει φιλο που δουλευε σε πρατηριο shell και ενω ειχαν απλη τους ειχαν δωσει εντολη να βαζουν κατοσταρα......και αυτο που λεω ειναι απο παλια οχι τωρα με την απεργια.....

Ξέρεις αυτό παίζει και με τον εκάστοτε πρατηριούχο. Υπάρχει Shell στα Χανιά που είναι απαράδεκτο από άποψη παρόμοιας συμπεριφοράς και κακιάς γκριμάτσας-ειρωνίας και υπάρχει και Shell στα Χανιά από το οποίο βάζω χρόνια και είναι οι άνθρωποι ειλικρινείς, πάντα με το χαμόγελο και είμαι πάντα ευχαριστημένος.
Και ο ανθρώπινος παράγοντας παίζει το ρόλο του.

VanDiemen
13/05/2008, 11:09
Στην Ελλάδα, μεταξύ των άλλων πολλών και χείριστων ελαττωμάτων που έχουμε σα λαός, δεν υπάρχει καταναλωτική συνείδηση! Με το που θα λήξει η απεργία και θα παραμείνει το καπέλο που φόρεσαν στη βενζίνη, οι λεχρίτες που αισχροκερδούν, πάλι αυτός ο κρητίκλας με τα μαύρα τα μπερντέκια και τα σαρίκια και δεν ξέρω πως τα λένε (που πουλούσε 2€/λίτρο) δε θα έχει καμμιά απολύτως συνέπεια και το ξέρει! Αυτός, μαζί και όλο το συνάφι του, σε όλη την Ελλάδα! Αν μετά την απεργία, έβλεπαν τον πελάτη με το κυάλι (όπως θα γίνονταν σε μια πολιτισμένη χώρα), επειδή θα τον τιμωρούσαν οι καταναλωτές, δε θα είχαμε αυτά τα φαινόμενα! Επίσης αυτή η πείνα, που νόμισαν όλοι πως θα ξανάρθει η κατοχή και κάνουν καβάτζες, μην τυχόν μείνει ακίνητο το ιχ και πεθάνουμε μαρτυρικά, είναι άλλος ένας παράγοντας της ξεφτίλας! Έγιναν ιστοσελίδες που δίνει σύρμα ο ένας στον άλλο πως εκεί ΕΧΕΙ (κι ας την έχει 2€ )!

Εχετλαίος
13/05/2008, 11:10
(που πουλούσε 2€/λίτρο)

3€ / λίτρο σε αυτούς που έβαζαν σε μπιτόνια.

Όσο για τη φορεσιά του ντρέπομαι που είμαι Κρητικός, γιατί τη φορεσιά αυτή τηνε φορούνε οι Άντρες και όχι οι κακάντρες.:mad:
Σιχτήρ με το κάθε λαμόγιο πια...Ξαναξεφτηλιστήκαμε διεθνώς!:mad:

epp1640
13/05/2008, 11:36
ναι το δα και εγώ στις ειδήσεις το πρωί..πήγε ο άλλος με το μπιτόνι, δεν του έβαλε ούτε 10 λίτρα και του είπε 30.. δεν είμαστε με τα καλά μας.. απορώ πραγματικά πως δεν έχει φάει ακόμα ξύλο..

Εχετλαίος
13/05/2008, 11:50
Το κύτταρο...:mad:

Ταξιδευτής
13/05/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
μα για θυμήσου τι γίνεται με τις απεργίες

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μετα απο απεργία οι τιμές δεν πέσαν...
κάνουνε απεργίες για 3~4 μέρες...ανεβάζουν τις τιμές..κ δεν ξαναπέφτουν ποτε...

πουτάνα γ#$@η κωλοχώρα...μπασταρδολαός ήμαστε ρεεεεε...400 χρόνια δυστηχώς ήταν πολλά

Ωραια! Φωναζουμε, βριζουμε, γραφουμε οτι ολα ειναι μπαχαλο -ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ- και η ολη κατασταση ειναι απαραδεκτη -ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ!

ΑΛΛΑ; ΤΙ Κ Α Ν Ο Υ Μ Ε;;;;
Θα μου πεις μπορουμε να παρουμε το νομο στα χερια μας; Θεωρητικα οχι, αλλα μηπως τελικα ΑΥΤΟ χρειαζεται;; :mad: :mad:

Τον Μαιο του 1962 οι φοιτητες και οι εργαζομενοι στην Γαλλια κατεβηκαν στους δρομους και τα κανανε ολα ΙΣΙΩΜΑ. Αν κατεβουν καποιες χιλιαδες ανθρωποι στους δρομους και αρχισουν να βαρανε ΑΛΥΠΗΤΑ θα φταινε;;; :mad: :mad: :mad:

Ρε ΓΑΜΩΤΟ πια!!!! Το εχετε καταλαβει οτι βαζουμε βενζινη με 1,5 ευρω πλεον;;;;
Και; Μετα, τι;

Οταν ληξει η απεργια θα γεμισουμε την αγαπημενη μας μηχανουλα με 1,489999 το λιτρο και θα πιασουμε παλι τα ταξιδακια και τις βολτουλες μας.... :sad: :sad:

Δεν εχει τελος αυτη η ξεφτυλα πλεον....




ΥΓ. Και αν ρε σεις τα πραγματα χειροτερευουν τοσο ραγδαια πλεον τωρα, ΠΩΣ θα ειναι σε 30 χρονια μετα οταν θα ειμαστε 60αρηδες πχ; :(:(

devil's animal
13/05/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ωραια! Φωναζουμε, βριζουμε, γραφουμε οτι ολα ειναι μπαχαλο -ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ- και η ολη κατασταση ειναι απαραδεκτη -ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ!

ΑΛΛΑ; ΤΙ Κ Α Ν Ο Υ Μ Ε;;;;
Θα μου πεις μπορουμε να παρουμε το νομο στα χερια μας; Θεωρητικα οχι, αλλα μηπως τελικα ΑΥΤΟ χρειαζεται;; :mad: :mad:

Τον Μαιο του 1962 οι φοιτητες και οι εργαζομενοι στην Γαλλια κατεβηκαν στους δρομους και τα κανανε ολα ΙΣΙΩΜΑ. Αν κατεβουν καποιες χιλιαδες ανθρωποι στους δρομους και αρχισουν να βαρανε ΑΛΥΠΗΤΑ θα φταινε;;; :mad: :mad: :mad:

Ρε ΓΑΜΩΤΟ πια!!!! Το εχετε καταλαβει οτι βαζουμε βενζινη με 1,5 ευρω πλεον;;;;
Και; Μετα, τι;

Οταν ληξει η απεργια θα γεμισουμε την αγαπημενη μας μηχανουλα με 1,489999 το λιτρο και θα πιασουμε παλι τα ταξιδακια και τις βολτουλες μας.... :sad: :sad:

Δεν εχει τελος αυτη η ξεφτυλα πλεον....




ΥΓ. Και αν ρε σεις τα πραγματα χειροτερευουν τοσο ραγδαια πλεον τωρα, ΠΩΣ θα ειναι σε 30 χρονια μετα οταν θα ειμαστε 60αρηδες πχ; :(:(

Νικο εγω εχω προβλεψει για το αμεσο μελλον (10-20 χρονια απο σημερα) μια ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ του λαου σε στυλ γαλλικης (της παλιας 1789 οχι αυτης που ανεφερες εσυ).:rolleyes:


μαλλον λειπει ομως ενας "πρωτεργατης" που θα την κυρηξει και θα την στηριξει. :D

la_villa
14/05/2008, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
[B]
Θα μου πεις μπορουμε να παρουμε το νομο στα χερια μας; Θεωρητικα οχι, αλλα μηπως τελικα ΑΥΤΟ χρειαζεται;; :mad: :mad:

Τον Μαιο του 1962 οι φοιτητες και οι εργαζομενοι στην Γαλλια κατεβηκαν στους δρομους και τα κανανε ολα ΙΣΙΩΜΑ. Αν κατεβουν καποιες χιλιαδες ανθρωποι στους δρομους και αρχισουν να βαρανε ΑΛΥΠΗΤΑ θα φταινε;;; :mad: :mad: :mad:


πλέον αυτή ειναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση...τίποτε άλλο
όπλα και στους δρόμους...

με μια καλή αρχή "καθαρισμό" των 300

byron
14/05/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Exaclty!!οποιον κα8ηγητη οικονομιας ρωτησεις αυτο 8α σου απαντησει..Δυστυχως οι στην Ελλαδα ακουνε τον Τραγκα και οχι αυτον που πρεπει..τι να πεις:sad:

Μου κάνει εντύπωση ότι το παραπάνω ανόητο κείμενο είναι απ΄την Ελευθεροτυπία. Το link έχει και μια περίεργη μορφή html και κρατάω μια πισινή....

Λοιπόν το κείμενο είναι μια μπούρδα και μισή. Αντιγ΄ραφω απ΄το ποστ που έβαλα στο apriliabikers όπου μπήκε το ίδιο κείμενο και το έψαξα λίγο παραπάνω.

Ο συντάκτης του άρθρου, προφανώς έκανε την απλοϊκή σκέψη ότι το Brent και το ? κινούνται ανοδικά και τα δύο έναντι του $, οπότε συμπερασματικά το BRT/? θα έπρεπε να είναι σταθερά μεταξύ τους....

Βάζω ένα διάγραμμα που μόλις τράβηξα.

Brt 3/10/2007= 78.90$
Brt 13/5/2008= 122,75$
άνοδος δια το διάστημα των 6 περίπου μηνών: 55,58%

Ας δούμε και την ισοτιμία ?/$.

?/$ 3/10/2007= 1.4150
?/$ 13/5/2007= 1.5450
Άνοδος για το αντίστοιχο διάστημα 9,19%. Ακόμα και στην κορυφή του 1.6018 που έκανε στις 23/4, η άνοδος ήταν της τάξης του 13,2%.Μας λείπει ένα 40%-45%.....
Στο παρακάτω διάγραμμα τα έχω βάλει μαζί. Η κόκκινη γραμμή είναι το ?/$ και η μαύρη το Brent. Μην σας μπερδεύει που μοιάζει η άνοδος. Κοιτάξτε την αριστερή στήλη για τις τιμές του ?, και την δεξιά για το πετρέλαιο.


130893

Εχετλαίος
14/05/2008, 12:49
Οπότε εσύ τι συμπέρασμα εξάγεις; Τεχνητή κρίση ή όχι;
Ποιός είναι από πίσω και τι αναμένει;

byron
14/05/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Οπότε εσύ τι συμπέρασμα εξάγεις; Τεχνητή κρίση ή όχι;
Ποιός είναι από πίσω και τι αναμένει;

Αν ρωτάς εμένα, κάπου έχω γράψει την άποψη μου (σε ένα θέμα του gandalf). Νομίζω ότι είναι μια τεράστια κερδοσκοπική φούσκα. Το ίδιο πίστευα και αρκετες δεκάδες $ χαμηλότερα βέβαια....

Δεν μπορώ να στοιχηματίσω πόσο θα διαρκέσει αυτό το παιχνίδι, αλλά αν έπρεπε να κάνω μια πράξη έναντι του πετρελαίου, θα ήταν sell.

To post μου παραπάνω, το έγραψα για να βάλω λίγο τα πράγματα στη θέση τους. Ο συντάκτης είναι παντελώς άσχετος. Και εξακολουθω να απορώ πως (και αν όντως) μπήκε κάτι τέτοιο στην ελευθεροτυπία.

Εχετλαίος
14/05/2008, 13:15
Διαπιστώσαμε, μάλλον, το πρόβλημα. Πως θα καταλήξουμε σε λύση που να μας ικανοποιεί;
Υπάρχει λύση (μη μόνο θεωρητικά εφαρμόσιμη αλλά και έπμπρακτα βιώσιμη);
Κάτι, κοντολογίς που ΕΜΕΙΣ να μπορούμε να κάνουμε (μακριά από τα λόγια τα μεγάλα).
Λοιπόν; Απόψεις;

apav
14/05/2008, 17:34
Ποιο είναι το πρόβλημα; Η καταναλωτική μας κοινωνία; Τι σχέση έχουν η πτώση του δολαρίου και η άνοδος του πετρελαίου με τις συνήθειες μας;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
3€ / λίτρο σε αυτούς που έβαζαν σε μπιτόνια.

:bawl:


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
λειπει ομως ενας "πρωτεργατης" που θα την κυρηξει και θα την στηριξει

Δηλαδή εσείς νομίζετε ότι κάποιος θα σας πάρει από το χεράκι και θα σας πει "μη, τζιζ, καίει!" και τότε θα σταματήσει το κακό; :sick:

hercul
26/05/2008, 15:48
Επαναφέρω το θέμα με ένα mail που μόλις έλαβα που περιγράφει έναν τρόπο να ρίξουμε τις τιμές της βενζίνης! Δεν ξέρω αν έχει πολύ βάση όμως!!
Εσάς πως σας φαίνεται?


......




Κι αν δοκιμάζαμε ... δε θα χάναμε πολλά πράγματα...

Έστω κι αν δεν έχετε αυτοκίνητο μπορείτε να αποστείλετε το μήνυμα αυτό
σε φίλους σας διότι αφορά σε ένα έξυπνο πόλεμο κατά των εταιρειών πετρελαίου.
Λένε ότι οι τιμές της βενζίνης θα ξεπεράσουν σύντομα το 1,5 Ευρό το λίτρο!
θέλετε να κατεβούν οι τιμές? Πρέπει να αντιδράσουμε από κοινού.

Κάποιος πρότεινε μια φανταστική ιδέα πολύ πιο αποδοτική απ/ αυτή, που
μας ζητούν να μην αγοράζουμε βενζίνη κάποιες μέρες..Τον τελευταίο Απρίλιο
ή Μάιο οι εταιρείες πετρελαίου 'γέλασαν' μ/αυτά τα διαβήματα γιατί
ήξεραν ότι δε θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε για
πολύ αυτή την τακτική. Θα ήταν μεγαλύτερη η ζημία , σ' εμάς παρά σ/
αυτές.

'Ομως η ακόλουθη πρόταση θα μπορούσε να επαληθευτεί αν την ακολουθούσαμε
με συνέπεια. Ενωθείτε μαζί μας! Οι εταιρείες πετρελαίου της ΟPEP μας έχουν
πει ότι η τιμή που μας έχουν ορίσει είναι και η καλύτερη ( 58,9 λεπτά το
λίτρο ). Εμείς θα αντιδράσουμε αποδεικνύοντας ότι οι αγοραστές είναι
αυτοί που ελέγχουν την αγορά. Βλέποντας καθημερινά την τιμή της βενζίνης
πρέπει να αντιδράσουμε.

Ο μόνος τρόπος για να δούμε την τιμή να κατεβαίνει είναι να
χτυπήσουμε το πορτοφόλι αυτών των εταιρειών, αρνούμενοι να αγοράσουμε τη
βενζίνη τους και χωρίς ΕΜΕΙΣ να είμαστε οι χαμένοι. 'ρα αφού
χρειαζόμαστε τα αυτοκίνητα μας, δε μπορούμε να κάνουμε απεργία
στην αγορά βενζίνης. Μπορούμε όμως να δώσουμε ένα << ΧΤΥΠΗΜΑ>>
στην αγορά της βενζίνης δηλ. να αντιδράσουμε στον πόλεμο των τιμών .

Ιδού μια πρόταση:


ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ- ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ - (SHELL KAI ESSO).

Εάν δεν πουλήσουν βενζίνη θα υποχρεωθούν να μειώσουν την τιμή της.
Εάν συμβεί αυτό, οι άλλες εταιρείες θα αναγκαστούν να τις
ακολουθήσουν.Για να προκληθεί ένα τέτοιο 'χτύπημα', θα πρέπει να
εξασφαλίσουμε τη συνεργασία εκατομμυρίων πελατών της SHELL και της ESSO.
Το διαδίκτυο μας δίνει τη δυνατότητα να το πετύχουμε.

Το μήνυμα αυτό εστάλη σε 40 περίπου άτομα. Εάν καθένας απ' αυτούς το
διαδώσει σε γνωστούς θα γίνει 40 x 10 = 400 και 400 x 10 = 4000 άτομα
κ.ου. Το μήνυμα αυτό, λοιπόν, θα έχει βρεί εκατομμύρια αποδέκτες στους
καταναλωτές. Τώρα αυτό που έχετε να κάνετε, είναι να στείλετε αυτό το
μήνυμα σε μερικούς δεκάδες γνωστούς που θα κάνουν
κι αυτοί το ίδιο. Εάν πιστεύετε ότι μπορούμε να αντιδράσουμε έτσι,
διαδώστε το μήνυμα αυτό σε γνωστούς και φίλους.

apav
26/05/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
58,9 λεπτά το λίτρο

Μέσα σε 4 χρόνια έφτασε στην διπλή τιμή. :wave2:

LINK1 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=2646&highlight=ESSO) LINK2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10428&highlight=ESSO) LINK3 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10592&highlight=ESSO) LINK4 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11783&highlight=ESSO) LINK5 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47489&highlight=ESSO) LINK6 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49229&highlight=ESSO)

hercul
26/05/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μέσα σε 4 χρόνια έφτασε στην διπλή τιμή. :wave2:

LINK1 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=2646&highlight=ESSO) LINK2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10428&highlight=ESSO) LINK3 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10592&highlight=ESSO) LINK4 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11783&highlight=ESSO) LINK5 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47489&highlight=ESSO) LINK6 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49229&highlight=ESSO)

Αυτό θα πει ανακύκλωση!! :lol: :lol:

thanx Πάντως apav! Το έβαλα αυτό το κείμενο γιατί μΕ φάνηκε πολύ μη-πραγματοποιήσιμο και ήθελα να δω αντιδράσεις και από τους υπόλοιπους! Και βρήκα στα προήγουμενα λίνκς! :wave2:

mats8282
26/05/2008, 16:22
Για να γινει αυτο πρεπει οταν ριξει τις τιμες,για να γυρισουν πισω οι καταναλωτες,να ριξουν τις τιμες και οι αλλοι για να τους κρατησουνε....

Αλλα επειδη δεν ειναι χαζοι...και το κυριοτερο δεν ανταγωνιζονται μεταξυ τους....δεν θα ριξουν τις τιμες...θα περιμενουν να τις ανεβασει και η SHELL ή η οποια εταιρεια <<στοχος>>....και αυτο ακριβως θα κανει....Και μετα θα φευγεις και θα γυρνας πληρωνοντας τα σπασμενα ο ιδιος...

Αν κλεισει η οποια μεγαλη εταιρεια τις κανουλες για 4-5 μηνες,παραλληλα κοβοντας παραγωγη και διαθεση θα παει η βενζινη στα υψη....Και το πετρελαιο δεν χαλαει,δεν ειναι γιαουρτι,ουτε τα δις που κερδιζουν θα κλαψουν για 2-3 μηνες....Θα τα παρουν στο μελλον.....Εχουν τρομακτικη δυναμη οι πετρελαιοπαραγωγοι,χωρες και πωλητες...Αν δεν κανουν κατι οι κυβερνησεις για τον ελεγχο των ζωτικων αγαθων και τον αφησουν στις πολυεθνικες την κατσαμε....

Και ολα αυτα γιατι δεν υπαρχει,και ουτε προκειται ποτε να γινει,ανταγωνισμος οπως τον φανταστηκαν οι εκφραστες της ελευθερης αγορας....

Οσο κομμουνιστικες ηταν οι χωρες του ανατολικου μπλοκ αλλο τοσο μεταξυ τους ανταγωνιστες ειναι οι πολυεθνικες....Με εξαιρεση ισως την αυτοκινητοβιομηχανια,τους κατασκευαστες μοτοσυκλετων και αν ειναι και καποιοι κλαδοι ακομα....

Εγω παντως θα εφαρμοσω το πειραμα.....Ετσι και αλλιως δεν βαζω στην Shell και γενικα αποφευγω τις μετακινησεις πλην του CBF250 :)




ΥΓ Την επομενη φορα θα περιμενω να με φυσηξει ο ανεμιστηρας και αν μην γραφω τσαμπα :lol:

stavrogin
26/05/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Επαναφέρω το θέμα...
......
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ- ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ - (SHELL KAI ESSO).

Εάν δεν πουλήσουν βενζίνη θα υποχρεωθούν να μειώσουν την τιμή της...



Σκεψεις ,περιληψη

εκπομπη Ευαγγελατου περι ακριβειας (ασχετο, αλλα πολυ σχετικο)
1.Συγκριση τιμων σε τροφιμα, αρωματα ,ηλεκτρονικα.Η ελληνες ακριβοτεροι ολων.
2.Πασοκος λεει η κυβερνηση μπλα,μπλα η επιτροπη ανταγωνισμου
3.Συνασπισμος λεει ,ποια επιτροπη ανταγωνισμου,οι θεσμοι πασχουν και πρεπει μπλα,μπλα

(Νδ δεν ακουσα...)

4.Ο Ευαγγελατος παρουσιαζει εναν γερμανο της Ελληνογερμανικης ενωσης.Μπλα μπλα τι μορφωμενος,μπλα μπλα ξερει κι ελληνικα ,μπραβο κλπ ...Πητε μας κυριε Φριτζ την γνωμη σας...

Λεει ο Γερμαναρας. εμεις στο Τζερμανια απο βενζινα σε βενζινα εχει διαφορα εως δυο λεπτα το λιτρο,αν εχει πιο ακριβη κανεις δεν αγοραζει και μπενζινας κατεβασει τιμη και...

..και δεν τον αφησαν να τελειωσει.Ο ευαγγελατος γυρισε το κεφαλι και δε του ξαναδωσε σημασια κι αρχισαν ολοι μαζι να μιλανε γιατι...

...γιατι τολμησε ο κωλογερμανος να μας πει το αυτονοητο.Οτι εμεις τα ζωα δεν εχουμε καταναλωτικη συνειδηση ,κι οτι αυτο θα αρκουσε για να ελεχθει η ακριβεια κι οτι περιμενουμε τα παντα απο το κρατος. Οτι δηλαδη εμεις φταιμε.


Ρεζουμε κι επιλογος
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ- ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ


...και τι κανω εγω ,βαζω μονο απο την φτηνοτερη βενζινη που θα βρω ,στην αναγκη κανω και χλμ για να τη βρω ετσι ωστε να ειναι και η φτηνη ασυμφωρη στο τελος αλλα ακριβη δεν αγοραζω.

Ποθουμενο να πεσει ο τζιρος των ακριβων.