PDA

View Full Version : Επιτέλους όμορφο-τούμπανο V2 Honda...



idomeneas
11/05/2008, 12:42
Λοιπόν επειδή έχω μεγάλο κόλημα με τα bros και την ψάχνω γενικότερα με αυτό το μηχανάκι, χαζεύοντας σε σάιτ του εξωτερικού βρήκα αυτό...

http://i96.photobucket.com/albums/l189/idomeneask/1-3.jpg

http://i96.photobucket.com/albums/l189/idomeneask/2-8.jpg


http://i96.photobucket.com/albums/l189/idomeneask/jmag.jpg

και ναι το μηχανάκι είναι bros κατά πάσα πιθανότητα 650, το οποίο εκ πρώτης όψεως έχει τα εξής:

Μπρος και πίσω σύστημα από vfr, τώρα αν είναι από το 400 ή το 750 θα σας γελάσω...
χειροποίητη εξάτμιση, και τα φώτα φαίνετε να είναι και αυτά από το vfr...
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από τι μηχανάκι είναι η ουρά... οπότε για δείτε και πείτε...
Eπειδή έχω ψηθεί άσχημα να το φτιάξω, και το μόνο που μένει να βρω ακόμα είναι η ουρά και τα καντράν όποιος έχει την παραμικρή ιδέα ας πει...
γιατί έχω πάθει μεγάαααααααλη ζημιά...

orcinious
11/05/2008, 14:34
εεεεεεεεεε παρε να εχεις.....


130215

orcinious
11/05/2008, 14:34
και αλλη


130216

orcinious
11/05/2008, 14:35
και ακομα μια :uplate:


130217

orcinious
11/05/2008, 14:36
και τελος:eyepop:


130218

Anritsu
11/05/2008, 14:50
ΧΑΧΑΧΑ

ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΕΙΔΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ :beer:

ΑΝ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΡΑΨΟΥ ΣΤΟ www.hawkgtforum.com ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΔΑΚΡΥ ΚΟΡΟΜΗΛΟ .ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΩΝ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΥ BROS ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ MEETING ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΕΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΡΠΙΟΥΣ BROSΑΚΗΔΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥΜΣ .

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΠΟΣΤΑΡΕΣ ΕΠΑΝΩ ΕΧΕΙ ΤΟ NICKNAME BROS PROCUCT THREE . TO ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΑΝΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΟΤΕΡ ΑΦΡΙΚΑ ΜΕ ΚΙΤ ΣΤΑ 800 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΥΠΟΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ .

ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ

:wave2:

ΚΑΝΤΡΑΝ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ??? ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ??


EDIT : ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17526

idomeneas
11/05/2008, 17:54
δύο έχω αλλάξει, το πρώτο το έδωσα όταν πήγα να υπηρετήσω την πατρίδα και το δεύτερο μου το φάγανε...
οπότε όχι απλά έχω δει φως αλλά στραβώθηκα κιόλας...
και επειδή ετοιμάζομαι για το τρίτο, και το buget είναι στα 3000 ευρώ, ψάχνομαι να δω πως θα το φτιάξω...
αυτό που έβαλα εγώ πάντως είναι γέννημα θρέμα Γιαπωνέζικο, και οι φωτογραφίες έχουν σκαναριστεί από Γιαπωνέζικο περιοδικό...
έτσι τουλάχιστον λέει αυτός που τις πόσταρε...
αν έχεις κάνα λινκ με τον Δανό ρίχτο να πάρουμε πληροφορίες...
Εμένα μου φαίνετε πως το υποπλαίσιο είναι μαμίσιο, πρόσεξε το καλύτερα γιατί έχει μεγάλη σημασία στο πως θα προσχωρήσω... και όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη... και φυσικά αναγκαία :)
Στο hawkgtforum είμαι είδη μέλος και έχω ανοίξει και θέμα, για τον ίδιο λόγο, αλλά αλλιώς είναι να τα λέμε εδώ δυνατά και Ελληνικά ;) που λέει και ο Λιάκουρας...
καντράν εννοώ τα όργανα...
και το λινκ που έβαλες δεν λειτουργεί δυστυχώς :(
Όπως είπα και ποιο πάνω αυτή τη φορά θα φτιάξω μηχάνημα που θα φυσάει, αν και το μαύρο που έβαλε ο orcinious είναι πολύ όμορφο, εγώ κλείνω σταθερά προς το κιτρινάκι και για λόγους πρακτικούς αλλά και για εμφανησιακούς...
Σκέφτομαι να πάρω κάνα χρέπι 400άρι αφού έτσι και αλλιώς μόνο το πλαίσιο θα μείνει και να του βάλω πάνω ένα μοτέρ ή από transalp ή από africa και τα δύο πειραγμένα στα 800 κυβικά με πιστόνια wiseco, αγριεμένους εκεντροφόρους, μεγαλύτερα καρμπυρατέρ, ροϊκή εξέλιξη κεφαλής, κλπ κλπ...
Επίσης μπροστινό και πίσω λέω να βάλω από vfr 750 για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο, και να πατάει καλύτερα αφού έτσι και αλλιώς το μπροστινό του bros είναι χάλια...
Το μόνο που με φοβίζει είναι μην τυχόν και το πλαίσιο του 400αριού είναι κατώτερο από του 650 και μου κόψει...
Αυτά, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Ιδομενέας

orcinious
11/05/2008, 20:10
εχει στην χρυση ευκαιρια δυο 400 με προβλημα στο μοτερ (της παρασκευης)
:wave2:
και πλαισιο απο 650 με χαρτια εχω απο ενα φιλο αν θες

idomeneas
11/05/2008, 20:43
ωραιότατα λοιπόν οπότε θα χτυπήσω ένα 400αράκι, και μετά ξεκινάει η δουλειά :smokin:
το πλαίσιο του φίλου σου είναι σκέτο? χωρίς ηλεκτρικά, καρμπυρατέρ κλπ?

orcinious
11/05/2008, 20:50
το είχα πάρει εγώ για να κάνω ένα προτζεκτ για την κοπελιά μου αλλά μου έδωσε τον π@@λο
οπότε δεν το ολοκλήρωσα αφού τρέχουν παράλληλα και δυο αιωνία προτζεκτ.
μου έχουν μείνει υποπλαισιο με ηλεκτρικά απο 400 καρμπυρατέρ από 650 μια σέλλα
διαφορά από μοτέρ 400 πατακια και κάτι αλλά.
κρίμα πριν από λίγο καιρό είχα δυο σχεδόν μηχανάκια.
ο σκελετός είναι στο όνομα του φίλου μου.
αν θες κάνε ένα τηλ 6948082100

και μια φοτο ακομα αν δεν κανω λαθος απο το φορουμ


130270

Anritsu
11/05/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
δύο έχω αλλάξει, το πρώτο το έδωσα όταν πήγα να υπηρετήσω την πατρίδα και το δεύτερο ....................................................
Αυτά, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Ιδομενέας

Ακομα καλύτερα λοιπόν . 3 χιλιάρικα είναι αρκετά χρήματα για για να κανεις πολλα πραγματα . Αν θες τη δικη μου γνωμη όμως δώσε 1500 να βρεις κάνα 650 της προκοπης και με αυτό ξεκίνα . Η μεταφορά κινητήρα θα σου κοστίσει και σε χρήμα και σε χρόνο . Τα 400 παρτα μονο για ανταλακτικα αφου πανω απο 300-400 εβρα δεν νομίζω να τα δίνουνε αν είναι σοβαροί. Απο κει και πέρα , μπροστινό από CBR F2 , πίσω ρόδα από VFR και είσαι ψιλοκομπλε . Επισης στο αμερικάνικο το φορουμ υπαρχει ενα θεμα με τιτλο africa twin thing από κάποιο εγγλεζο guzzisti . Εκει θα δεις γιατι δεν μπορείς να βάλεις μοτέρ transalp αλλά και τι προβλήματα θα έχεις με μοτερ africa twin . Γιαυτο και σου λέω να πας κατευθείαν σε 650 ανεξαρτήτως χλμ και να το σουλουπώσεις Αυτα προς το παρών .

και το λινκ που δεν σου παιζει ...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17526

:wave2:

orcinious
11/05/2008, 21:48
Νομίζω οτι το transalp εχει μια λιγοτερη βαση, το παιδι που πειρε το μοτερ το 650 που ειχα μου το ειπε.
το είχε βάλει και κούναγε το συμπάν.

csofos
11/05/2008, 22:15
Το μόνο που με φοβίζει είναι μην τυχόν και το πλαίσιο του 400αριού είναι κατώτερο από του 650 και μου κόψει...
Αυτά, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Ιδομενέας [/B][/QUOTE]


Μην το φοβάσαι, δεν υπάρχει προβλημα. έχω φίλο που έβαλε σε 400 bros κινητήρα από 650. εκτός του ότι μπήκε κουτί, δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. και να τον φτιάξεις τον κινητήρα, το πλάισιό του είναι πολύ σταθερό και στιβαρό.

Anritsu
11/05/2008, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
Νομίζω οτι το transalp εχει μια λιγοτερη βαση, το παιδι που πειρε το μοτερ το 650 που ειχα μου το ειπε.
το είχε βάλει και κούναγε το συμπάν.


αυτό ακριβώς !

και το προβλήμα με το μοτερ του αφρικα ειναι οτι ενω μπαινει μια χαρά , θα πρέπει να βρεις συμβατό ψυγείο που ισως να σε ταλαιπωρήσει .... οπότε βρες ένα 650 της προκοπής , βαλτού το κιτακι της wiseco που το κάνει 700 χωρίς μηχανουργείο και εισαι μια χαρά νομιζω . Και αν βρεις 2 της προκοπής κράτα το ένα για μένα :D Τωρα υπάρχει ενας τυπος στο αμερικα στο αμερικα , ονόματι John Hord , που ουσιαστικά του στέλνουνε 650 μαμισια μοτερ και αυτός με διάφορες αλλαγέ ς τα ανεβάζει στο επίπεδο των 65-70 αλόγων για αγωνιστική χρηση .Υπάρχει και στο φορουμ αυτός σαν JD. Τέλος για το πλαίσιο που λες , νόμιζα ανέκαθεν πως είναι το ίδιο σε 400 και 650 . Διαφέρει κάπου ?

orcinious
11/05/2008, 23:42
εγω ειχα παρει ενα 650 κολλημενο και ενα 400 στουκαρισμενο δεν ειδα καμια διαφορα στα πλαισια.:look: :look:
σε κραματα δεν γνωριζω αλλα χλωμο εως πανχλωμο ποιο πιθανω ειναι να εχουν καμια ψιλοδιαφορα απο μια χρονια σε αλλη παρα απο 400 σε 650
:hypnotize :hypnotize

AFTER
11/05/2008, 23:44
Tρια ειναι τα μηχανακι τα οποια γουσταρα να τα βλεπω(μικρος)

Bros
Srx
Sdr200

Δεν βγαινουν πια τετοια μηχανακια, μονο varadero κτλ...:(

p@nos
11/05/2008, 23:50
Υπαρχει το ducati monster...


:winka:

AFTER
12/05/2008, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Υπαρχει το ducati monster...


:winka:


Εχει αλλη φιλοσοφια
Τα παραπανω ειναι minimal

idomeneas
12/05/2008, 07:02
και εγώ κλείνω για ένα καλό 650 τελικά...
εκτός από το φόβο του πλαισίου είναι και το ότι το 650 έχει επιπλέον ενισχύσεις στο μονόμπρατσο, αυτό είναι σίγουρο οπότε θα αλλάξω μόνο ζάντα, και είναι και το θέμα των καρμπυρατέρ που το 400 έχει μικρότερα, είναι φωτιά τα άτιμα να τα αλλάξεις...
άσε που μοτέρ από bros 650 θα βρω δύσκολα, και μετά είναι και τα ρεύματα...
Λοιπόν έχω βρει δύο 650άρια, δεν είναι αστεράτα, σχετικά καλά είναι... ένα pgm και ένα απλό...
ποιο να χτυπήσω?
το pgm? το σκέφτομαι γιατί κάπου είχα δει ότι το pgm είναι λίγο ποιο αργό και υποψιάζομαι τα ηλεκρονικά...
σε τιμές είναι και οι δύο ακατέβατοι στα 1500 ευρώ ρε γμτ... με μια ελπίδα ότι αυτός που έχει το απλό μπορεί να πέσει στα 1200... ο άλλος με το pgm δεν πέφτει ούτε ευρώ...

odt
12/05/2008, 13:33
Πάρτε και ένα μπροσάκι από Ελλάδα που ο ιδιοκτήτης του, του φέρεται έτσι όπως του αξίζει, αναβαθμίζοντας και καστομάροντάς το, χωρίς όμως να το κανιβαλίζει...

Προσέξτε το USD πηρούνι, το τιμόνι, το βάψιμο του πλαισίου και το συνολικό βάψιμο, και κυριότερο το βάψιμο του κινητήρα με τις γυαλισμένες ακμές στις γρίλλιες.

Αν ο φίλος που το έχει, είναι από εδώ μέσα, ας μας πει αν το μπροστινό είναι από SRAD ή από GSXR1000K1 γιατί έχουν παίξει σχετικά στοιχήματα...:lol:



:eyepop:


130368

odt
12/05/2008, 13:34
:eyepop: :eyepop: :uplate: :wacko:


130369

p@nos
12/05/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εχει αλλη φιλοσοφια
Τα παραπανω ειναι minimal




γιατι το λες αυτο?


δεν εχει μινιμαλ φιλοσοφια το μονστερ?


ισα ισα το αντιθετο νομιζω...

:beer:

csofos
12/05/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Πάρτε και ένα μπροσάκι από Ελλάδα που ο ιδιοκτήτης του, του φέρεται έτσι όπως του αξίζει, αναβαθμίζοντας και καστομάροντάς το, χωρίς όμως να το κανιβαλίζει...

Προσέξτε το USD πηρούνι, το τιμόνι, το βάψιμο του πλαισίου και το συνολικό βάψιμο, και κυριότερο το βάψιμο του κινητήρα με τις γυαλισμένες ακμές στις γρίλλιες.

Αν ο φίλος που το έχει, είναι από εδώ μέσα, ας μας πει αν το μπροστινό είναι από SRAD ή από GSXR1000K1 γιατί έχουν παίξει σχετικά στοιχήματα...:lol:



:eyepop:
το μπροστινό πρέπει να είναι από Κ1 μάγκες. αυτά είχαν χρυσές δαγκάνες. τα srad είχαν όλα μαύρες από ότι θυμάμαι. εκτός αν άλλαξε και δαγκάνες

idomeneas
12/05/2008, 16:16
επειδή ψάχνομαι για bros και σήμερα μίλαγα με το παλικάρι, έχει μπροστινό από rgv και τις δαγκάνες extra από αλλού...
όποιος ενδιαφέρεται το πουλάει...