PDA

View Full Version : να το παρω???



theodosisv
11/05/2008, 20:05
γεια σας παιδια.το ειδα και το ερωτευτικα. ειμαι ομως 1.90 και ειμαι ετοιμος να το παρω αυριο μεθαυριο αλλα φοβαμαι λογο υψους. ξερω οτι θα το παντρευτω, γι αυτο δισταζω, θα με βολεψει? στο υψος μου κανει???:wave2: :wave2:

noe13
11/05/2008, 20:21
Ειμαι κι εγω ενας ευτυχης κατοχος vfr.Βεβαια ειμαι μολις 1.80.Με τη μαμα ζελατινα σιγουρα θα εχεις ενα θεμα αλλα υπαρχουν ενα σωρο aftermarket που θα σου λυσουν το προβλημα.Κατα τα αλλα ειναι ενα καταπληκτικο μηχανακι και θα το ευχαριστηθεις σιγουρα!

theodosisv
11/05/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Ειμαι κι εγω ενας ευτυχης κατοχος vfr.Βεβαια ειμαι μολις 1.80.Με τη μαμα ζελατινα σιγουρα θα εχεις ενα θεμα αλλα υπαρχουν ενα σωρο aftermarket που θα σου λυσουν το προβλημα.Κατα τα αλλα ειναι ενα καταπληκτικο μηχανακι και θα το ευχαριστηθεις σιγουρα!
ετσι πιστευω, ξερεις αν υπαρχουν γι αυτο ρυθμιζομενα μαρσπιε? :confused:

noe13
11/05/2008, 20:34
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ADJUSTABLE-FOOTPEGS-Honda-VFR-800-Fussrasten_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247QQcategoryZ35598QQihZ017QQitemZ270233468124 QQrdZ1QQsspagenameZWD1V

Ισως κατι τετοιο να σε βολεψει.Αν ψαξεις στο internet σιγουρα κατι θα βρεις υπαρχουν ενα σωρο aftermarket!

theodosisv
11/05/2008, 20:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ADJUSTABLE-FOOTPEGS-Honda-VFR-800-Fussrasten_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247QQcategoryZ35598QQihZ017QQitemZ270233468124 QQrdZ1QQsspagenameZWD1V

Ισως κατι τετοιο να σε βολεψει.Αν ψαξεις στο internet σιγουρα κατι θα βρεις υπαρχουν ενα σωρο aftermarket!
ναι!!! και ειναι και φθηνο, σ ευχαριστω! πανε οι ενδοιασμοι μου...
εσυ με το υψος σου πως τα πας?

noe13
11/05/2008, 20:49
Κοιτα θα ηθελα καμια 15 ποντους περισσοτερους:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μεχρι τα 160-170 παω πολυ ανετα!Τα υπολοιπα τα βλεπω με ενα ελαφρυ σκυψιματακι.Βεβαια εχω ζελατινα της ermax!

theodosisv
11/05/2008, 20:54
πολυ καλα, με το tdm πηγαια με 150 και παλευα με τα κυματα, μαλλον θα χρειαστω ζελατινα, εχεις φωτο?απο κουραση και πιασιμο στο ταξιδι τι παιζει ομως? συνηθιζεται οπως λενε?

:)

noe13
11/05/2008, 21:10
Δυστυχως φωτο δεν εχω.Χθες εκανα 600κμ με συνεπιβατη και στο τελος ημουν μια χαρα!Και γενικα ανεβοκατεβαινω Αθηνα-Θεσσ χωρις προβλημα!

theodosisv
11/05/2008, 21:18
μαλιστα... καλαματα δηλαδη θα πηγαινω με τη μια...

ermisVFR
11/05/2008, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
γεια σας παιδια.το ειδα και το ερωτευτικα. ειμαι ομως 1.90 και ειμαι ετοιμος να το παρω αυριο μεθαυριο αλλα φοβαμαι λογο υψους. ξερω οτι θα το παντρευτω, γι αυτο δισταζω, θα με βολεψει? στο υψος μου κανει???:wave2: :wave2:

Ο μόνος >1.90 από την παρέα είναι ο acanthor. Όταν κουράζεται ακουμπά τους αγκώνες στα γόνατα. Δεν χρειάζεται να κάνει και διάλειμμα. :rotflmao:

Acanthor
12/05/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Ο μόνος >1.90 από την παρέα είναι ο acanthor. Όταν κουράζεται ακουμπά τους αγκώνες στα γόνατα. Δεν χρειάζεται να κάνει και διάλειμμα. :rotflmao:

Άααααανετα σου λέωωωωω!

:lol:

Μην το σκέφτεσαι καν φίλε μου. Πήρα μια Isotta ζελατίνα (Μπαξεβάνης) και είμαι μια χαρά. Και μιλάμε για πολλές ώρες τρώω πάνω της ακούραστα. Όσο για τα πόδια δε θα ήθελα με τίποτα να αλλάξω τις γωνίες τους. Το μόνο που θα ήθελα να αλλάξω είναι να ρυθμίση λίγο πιο χαμηλά το ποδόφρενο. (Στο ψάξιμο ακόμα για την καλύτερη λύση, ας είναι καλά το CBS...)

hornet
12/05/2008, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
μαλιστα... καλαματα δηλαδη θα πηγαινω με τη μια...

επειδη καταγομαι απο καλαματα πας με την μια αφου με ταχυτητηες 160-180 μεχρι το αρτεμησιο και μετα με τους κλασσικους ρυθμους απο μεγαλοπολη μου χτυπαει ρεζερβα στα 280 και απο εκει εχεις αλλα 4 λιτρα μεσα

SOL-VFR-VTEC
12/05/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
επειδη καταγομαι απο καλαματα


ΝΑ ΤΗ ΞΕΡΩ ΕΓΩ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ........:lol: :rotflmao: :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=ubxOiISRpMo

theodosisv
12/05/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Άααααανετα σου λέωωωωω!

:lol:

Μην το σκέφτεσαι καν φίλε μου. Πήρα μια Isotta ζελατίνα (Μπαξεβάνης) και είμαι μια χαρά. Και μιλάμε για πολλές ώρες τρώω πάνω της ακούραστα. Όσο για τα πόδια δε θα ήθελα με τίποτα να αλλάξω τις γωνίες τους. Το μόνο που θα ήθελα να αλλάξω είναι να ρυθμίση λίγο πιο χαμηλά το ποδόφρενο. (Στο ψάξιμο ακόμα για την καλύτερη λύση, ας είναι καλά το CBS...) ν ειναι ετσι δε το συζητω καθολου...μονο αυτο με φοβηζε. για το ποδοφρενο τι εννοεις? δε ρυθμιζεται πιο χαμηλα λογο CBS? θελει πατεντα? φοτο απο ζελατινα εχεις? να την παραγγειλω μαζι με τη μοτο αυριο αν ειναι. λεω να βαλω και βαλιτσες givi v35n που μοιαζουν με τις μαμα αλλα στα μισα λεφτα...

Acanthor
12/05/2008, 15:56
Δεν έχει σχέση το CBS, αλλά το ότι κατεβαίνει λίγο ακόμα ο λεβιές του πίσω φρένου ενώ για το ύψος μας μάλλον θα έπρεπε να κατεβαίνει αρκετά...Γιατί οι γωνίες στα πόδια μας είναι σχετικά μικρές με αποτέλεσμα το δεξί πόδι να βρίσκεται σε "φυσική" στάση μόνιμα ΚΑΤΩ από το ποδόφρενο και να απαιτεί λίγη προσπάθεια να το πατήσεις. Σε κατάσταση πανικού όπως καταλαβαίνεις μπορεί να μην πατηθεί και ποτε...Μέχρι να σηκώσεις το πόδι και να το βάλεις από πάνω εννοώ...

για δες αυτό:

http://motocikleta.gr/forum/files/thumbs/t_new_fairing_497.jpg

theodosisv
12/05/2008, 16:10
οπως μου τα λες, θα πρεπει να ξεχασω τα ρυθμιζομενα μαρσπιε, μια και δεν υπαρχουν πολλες δυνατοτητες με το λεβιε. ευτυχως που υπαρχει το CBS λοιπον. σε πανικο, οτι κανει η δεξια μανετα.
αν βλεπω καλα, η ζελατινα ειναι διακριτικη, εκπλισσομαι που κανει δουλεια γιατι στο TDM μου ελεγαν πως οτι κι αν εβαζα δε θα δουλευε. αλλαξα μηχανη λοιπον:winka:

kostasdirt
12/05/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
ΝΑ ΤΗ ΞΕΡΩ ΕΓΩ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ........:lol: :rotflmao: :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=ubxOiISRpMo
Α ρε SOL πέθανα λέμε :rotflmao: :rotflmao:

theodosisv
12/05/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Α ρε SOL πέθανα λέμε :rotflmao: :rotflmao:
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!!! Aλλο που το εχω κι εγω στο κινητο μου και σκαω στο γελιο...

Acanthor
12/05/2008, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
οπως μου τα λες, θα πρεπει να ξεχασω τα ρυθμιζομενα μαρσπιε, μια και δεν υπαρχουν πολλες δυνατοτητες με το λεβιε. ευτυχως που υπαρχει το CBS λοιπον. σε πανικο, οτι κανει η δεξια μανετα.
αν βλεπω καλα, η ζελατινα ειναι διακριτικη, εκπλισσομαι που κανει δουλεια γιατι στο TDM μου ελεγαν πως οτι κι αν εβαζα δε θα δουλευε. αλλαξα μηχανη λοιπον:winka:

Εντάξει, μπορείς να το πατήσεις το πίσω φρένο, απλά θέλει να "ανοίξεις" λίγο το πόδι για να ανέβει από πάνω και η γωνία αυτή δεν είναι και η πιο φυσιολογική....Αυτό είναι όλο. Θέμα συνήθειας είναι πιστεύω.
Η ζελατίνα κάνει τρελή δουλειά. TDM και VFR δεν έχουν καμμία σχέση σα μηχανάκια πάντως. (είχα TDM) και κυρίως σαν αεροδυναμική και σα θέση οδήγησης. Μακράν πιο ταξιδάρικο το VFR. Πολλές ώρες μιλάμε....

hornet
12/05/2008, 17:53
η γωνιοα του ποδοφρενου ρυθμιζεται μεσα απο τη σχισμη του προστατευτικου μεταλου εχει μια βιδα που την βιδωνεις η ξεβιδωνεις για να ερθει στην γωνια που θες.Πιστευω οτι θα σου ρθει σωστα αλλα αμα το χει κανει ο ακανθορ και δεν του εχει ερθει ακριβως δεν ξερω παντως εγω ειμαι μια χαρα αλλα δεν ειμαι 1.90 αλλα 1.75

hornet
12/05/2008, 17:54
σοοολλλλ καλοοοοο

SOL-VFR-VTEC
12/05/2008, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Α ρε SOL πέθανα λέμε :rotflmao: :rotflmao:


γιατι χεσαμε απο τα γελια.... νομίζεις εγω ο λιακος και ο θυμιος?..και με κατι αλλα στο κινητό μου...
στην εκδρομη....

για το εξωτερικο....φτιαχνουμε μπλουζες.....I AM KAMAKI...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: