PDA

View Full Version : Βελτιωση Για Cbr 1000rr



Tigas
05/01/2005, 15:53
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΚΑΤΟΧΟΥΣ CBR1000RR.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ARROW ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ 2 ΧΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΑ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΩΝ(1650 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ)

VFR781
07/01/2005, 11:13
Φιλε μου καλη χρονια
Την εξατμιση που περιγραφεις την εχω δει μονο στο ιντερνετ.
Την αλλα arrow με το ενα τελικο την εχει βαλει φιλος αφου πηραμε το σβουρακι και τροχισαμε πολλες κατασκευαστικες της ατελειες που εχει. Εγω στο δικο μου εχω akrapovic που ειναι σχεδον ιδια με την arrow αλλα εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης. Το δικο μου εχει επισης PC3 usb, φιλτρο DNA, και το φλαπερ βγαλμενο και βγαζει 161,7 τροχο. Α επισης γραναζια 16/42.

Billys_RR
07/01/2005, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VFR781
. Το δικο μου εχει επισης PC3 usb, φιλτρο DNA, και το φλαπερ βγαλμενο και βγαζει 161,7 τροχο. Α επισης γραναζια 16/42.


Μια ερώτηση, το flapper που έβγαλες τι είναι??

η "διακλάδωση" που υπάρχει στο ram-air??

Tigas
10/01/2005, 08:32
ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΥΠΟΥ ΤΕΛΙΚΩΝ (ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ X-MOTO ΣΤΗΝ Ν.ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ).ΤΟ ΦΛΑΠΕΡ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.

VFR781
10/01/2005, 10:50
Στο ram-air μπροστα.
Μπες εδω και κοιτα.
http://www.rogueracing.org/flap.htm

Tigas
10/01/2005, 13:22
ΑΔΕΛΦΕ VFR781,ΑΛΛΑΞΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΑΖΙ Η ΕΝΑ ΕΝΑ.ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΣ ΠΡΩΤΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ(ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΙΟΛΑΣ). ΤΟ PC ΑΞΙΖΕΙ Η ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ´ΚΟΥΦΙΕΣ΄ΣΤΡΟΦΕΣ.ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑ 600RR
ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΒΑΖΕΣ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ Η ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΕΠΑΝΩ.

anco
10/01/2005, 19:56
Αν και δεν ειμαι Honda θα γραψω κατι που αξιζει.

Αν θελετε σοβαρη βελτιωση σε 1000 η 600.

Εκκεντροφοροι HRC κοστιζουν 1200.

Η εξατμιση θα δωσει καλητερη αναπνοη αλλα μονη της δεν κανει τιποτα.

PC ειναι μια βελτιωση στο διαγραμμα ιπποδυναμης.

Φιλτρο μονο απο το HRC kit.

ΚΝ και DNA ειναι αχρηστα.

Φλαντζα κεφαλης θα δωσει παραπανω συμπιεση.

Στο θεμα πιο οικονομικο ειναι εξατμιση Arrow με φιλτρο HRC και και ηλεκτρονικη


1200 Arrow

100 HRC φιλτρο.

900 HRC ECU.

12Hp κερδος σε 600.

2200 συνολο.

Αν θες σοβαρη βελτιωση gas flowing στην κεφαλη και HRC φλανζτα κεφαλης με μπουζι NGK semi surfage + εκκεντροφορους ΗRC.

+ 15Hp

Kοστος

1200 εκκεντροφοροι

100 φλαντζα κεφαλης

200 μπουζι ( Ναι 200!!!)

1000 gas flowing

Σε 1000αρι +35Ηp με πιστονια HRC



:wave2:

gdevelek
10/01/2005, 20:15
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την υπόθεση των βελτιώσεων.

Ας μου επιτραπούν δύο ερωτήσεις:

Προς τους 600άρηδες: Γιατί δεν κρατάτε τα 2000 και πλέον Ευρώ στην τράπεζα, ώστε να τα χρησιμοποιήσετε σε 2-3 χρόνια σε αναβάθμιση σε 1000άρι; Τα χρήματα αυτά αν τα δώσετε τώρα σε βελτιώσεις ΔΕΝ θα τα πάρετε πίσω όταν πουλήσετε το 600άρι, πράγμα που σίγουρα θα κάνετε, ό,τι βελτίωση κι αν πετύχετε. Ίσα-ίσα, μπορεί ο αγοραστής να φοβηθεί ότι το μηχανάκι έχει ταλαιπωρηθεί από τα μη εγγυημένα εξαρτήματα και συνεπώς η αξιοπιστία του έχει κλονιστεί.

Προς τους 1000άρηδες: Είστε σίγουροι πως τα 150+ άλογα δεν σας φτάνουν; Τα έχετε εξαντλήσει;

Tigas
10/01/2005, 21:17
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ANCOGSXR ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΣΤΟ INTERNET ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Tigas
10/01/2005, 21:29
Προς τους 1000άρηδες: Είστε σίγουροι πως τα 150+ άλογα δεν σας φτάνουν; Τα έχετε εξαντλήσει; [/B][/QUOTE]
ΤΑ ΧΙΛΙΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΕΙΑ Η ΣΤΡΟΦΗ.ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ Η ΠΙΟ ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ.

sniper
11/01/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την υπόθεση των βελτιώσεων.

Ας μου επιτραπούν δύο ερωτήσεις:

Προς τους 600άρηδες: Γιατί δεν κρατάτε τα 2000 και πλέον Ευρώ στην τράπεζα, ώστε να τα χρησιμοποιήσετε σε 2-3 χρόνια σε αναβάθμιση σε 1000άρι; Τα χρήματα αυτά αν τα δώσετε τώρα σε βελτιώσεις ΔΕΝ θα τα πάρετε πίσω όταν πουλήσετε το 600άρι, πράγμα που σίγουρα θα κάνετε, ό,τι βελτίωση κι αν πετύχετε. Ίσα-ίσα, μπορεί ο αγοραστής να φοβηθεί ότι το μηχανάκι έχει ταλαιπωρηθεί από τα μη εγγυημένα εξαρτήματα και συνεπώς η αξιοπιστία του έχει κλονιστεί.

Προς τους 1000άρηδες: Είστε σίγουροι πως τα 150+ άλογα δεν σας φτάνουν; Τα έχετε εξαντλήσει;


Σε ορισμένους ανθρώπους αρέσει να στολίζουν τις μηχανές τους με πολλά στολίδια.....

Και ορισμένοι άλλοι θέλουν περισσότερα από τον "μέσο" αδηγό της 600/750/900/1000. Δεν είμαστε όλοι τόσο καλοί αλλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους φτάνει αυτό που έχουν.

Τα χρήματα που διαθέτει ο καθένας για βελτιώσεις τα δίνει γιατί είτε του αρέσει να ψάχνεται (εφόσον έχει τις γνώσεις) είτε είναι θύμα ή κοινώς κοτόπουλο (αν δεν έχει τις γνώσεις).

(Τα 1000 βγάζουν παραπάνω από 150bhp εδώ και πολύ καιρό.... εκτός κι αν εννοείς στον τροχό)

VFR781
11/01/2005, 12:08
Κατ΄αρχη εβαλα ολα τα πραγματα μαζι και μετα απο λιγες μερες εκανα και την μετατροπη στο φλαπερ.
Με ολες αυτες τις μετατροπες το μηχανακι εχει δυναμη μεχρι τον κοφτη αλλα σε σχεση με το 954 που ειχα πριν (με τα ιδια πραγματα και ροικα εξελιξη κεφαλης) οι διαφορες ειναι μικροτερες.
Το 954 που ειχα με ενα φτιαχτο χαρτη ηταν ταχυτερο απο ολα τα χιλιαρια και zx-12, hayabusa και για του λογου το αληθες (γιατι πολλοι δεν θα το πιστεψουν) ριχνετε μια ματια στην σελιδα του dragster οπου το μηχανακι κατεχει το πανελληνιο ρεκορ με 9,652 και εχει κανει τα καλυτερα περασματα σε ολο το πρωταθλημα του 2004.
Επισης και απο συγκρισεις με φιλους μεχρι τα 265 στο κοντερ δεν το περναγε τιποτα.

Το PC χρειαζεται γιατι ομαλοποιεις την καμπυλη ιπποδυναμης και δινει και λιγο δυναμη παραπανω.

Αιτία που το χιλιαρι δεν παιρνει πολλη δυναμη και ειναι αργο στο ανεβασμα είναι βασικα ο μικρος εκκεντροφορος εξαγωγης (8,4 βυθισμα 230μοιρες) που φορα το 1000 και οντως για να δεις διαφορες πρεπει να αλλαξεις εκκεντροφορους και ηλεκτρονικη πραγμα που θα κανω κι εγω σε λιγο. Εκκεντροφοροι υπαρχουν του HRC και οι tornado. Αυτοι του HRC ειναι στα ιδια βυθισματα με περισσοτερες μοιρες οι tornado εχουν και μεγαλυτερα βυθισματα και δινουν περισσότερη δυναμη ψηλα με λιγο χειροτερη μεσαια περιοχη. Για να τους εκμεταλευτεις σωστα χρειαζεσαι και την ηλεκτρονικη του HRC που ειναι πληρως προγραμματιζομενη απο Η/Υ. Τωρα οσον αφορα τις εξατμισεις arrow kai akrapovic ειναι σχεδον ιδιες (αν δεις τους λαιμους μεχρι το τελικο δεν τις ξεχωριζεις).
Υπάρχουν επισης παρα πολλα που μπορεις να προσθεσεις στο 1000αρι αλλα με τους εκκεντροφορους και την ηλεκτρονικη μαζι με εξατμιση και bmc φιλτρο το μηχανακι γινεται πανω απο 175 ιππους τροχο που ειναι υπεραρκετοι.
Α επισης μαζι με ολα αυτα μια και θα λυσεις καπακι κανεις οπωσδηποτε και μια ροικη εξελιξη σε καποιο καλο μαστορα για να δεις βελτιωση και οχι μειωση στην ιπποδυναμη.
Συμφωνω με τον ancogsxr.
Οσο για να παρεις πραγματα απο το HRC πρεπει να γραφτεις σε λιστα η να εχεις καποιο γνωστο στο Σαρακακη. Παντως λενε οτι μετα απο ενα μηνα τα παιρνεις.
Αυτα παιδια και ψαχνουμε για καινουρια.

Tigas
11/01/2005, 13:18
Τ Ι Γ Κ Α


7415

Tigas
12/01/2005, 12:40
ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ
ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΙ
ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ
ΜΠΟΥΖΙ(ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ 400 ΚΑΙ ΟΧΙ 200 ΕΥΡΩ)
ΟΛΑ ΑΥΤΑ 1400+ΦΠΑ
ΕΞΑΤΜΙΣΗ 2500
ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟ, ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ,ΞΗΛΩΜΑ ΤΟΥ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ,ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΦΤΑΝΕΙ ΟΣΟ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΚΟΜΑ.
ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ 167 ΑΛΟΓΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ.


7441

Tigas
12/01/2005, 12:52
ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΔΙΑ ΣΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΑΡΑΚΑΚΗ.


7442

anco
12/01/2005, 13:16
VFR εισαι γνωστης !

CBR 1000 τα πραγματα ναι τα εχω δει στο internet αν θες βλεπεις και μου λες.

Η δουλεια γινεται με πιστωτικη.

www.rscycles.com

www.gpcmoto.com

Εδω στον Σαρακακη ειναι 100 χρονια πισω.

Αν θες να παντως εγω τι θα εκανα.

Κινητηρας.

Καπακι ροικη εξελιξη. 150 - 250

Φλαντζα κεφαλης HRC. 80 -100

Εκκεντοφοροι HRC μαζι με τα γραναζια + ελλατηρια βαλβιδων.

1200

Πιστονια αυτα που φοραει.

STM slipper συμπλεκτη + δισκους απο το κιτ. 1000

Τροφοδοσια.

Αν δεν μπορεις να βρεις HRC ηλεκτρονικη (ανεβαζει μεχρι 14,000) βαζεις αναγκαστικα PC αλλα δεν εχεις αλλαγη στο αβανς.

Φιλτρο BMC race type. 80

Μπουζι NGK semi sufrage. 250

Εξατμιση Arrow του κιτ. 1200

Ολλα αυτα θα σου δωσουν + 40 αλογα.

Αν θες να φτασεις στα 203 του Chris V.

Πρεπει να βαλεις Motec m800 εγκεφαλο + injectors + HRC καποια σπεσιαλ κοματια που δεν ηπαρχουν στο κοινο για αγορα.



:wave2:

Tigas
12/01/2005, 14:17
ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ
ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HRC ΑΦΟΥ H ΜΑΜΑ HONDA
ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΙΞΗ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ HRC ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΝΥΜΑ AFTERMARKET ΠΟΥ ΕΧΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΗ ΣΤΑΜΠΑ ΤΟΥΣ.ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΚΙΤ TOY HRC ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΞΗΛΩΝΕΙΣ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΚΤΛ.
ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ANCOGSXR ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ.
Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ Η ΣΕ ΠΙΣΤΑ Η ΝΑ ΤΟΥ ΠΙΝΕΙΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΘΝΙΚΗ.
ΕΓΩ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΛΙΓΟ ΡΟΠΗ ΨΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΓΩ ΜΟΤΕΡ(ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ).
ΠΑΝΤΟΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ
ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΓΟΣΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ
ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ’ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΆ ’.


7445

VFR781
12/01/2005, 14:41
Αποφασισα να βάλω εκκεντροφορους με ρυθμιζομενα γραναζια να του κανω ροικη εξελιξη με 0,5 συμπιεση παραπανω. Το μονο που διατηρω επιφυλαξεις ειναι αν η αγωνιστικη ECU καταργει το μομπιλαιζερ και τα φωτα. Εχω διαβασει σε καποια φορουμ οτι λειτουργουν ολα κανονικα αλλα καποιοι λενε οτι εχουν προβληματα.

Tigas
12/01/2005, 15:10
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΥΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΙΝΔΙΑΝΙΚΑ ΚΟΛΠΑ.ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕΘΑΥΡΙΟ.


7447

anco
12/01/2005, 16:59
VFR τα φωτα ειναι OK! αν βαλεις πλεξουδα για endurance χρηση.

Τα HRC kit parts.

Δεν χρειαζεται 100% αγωνηστικη αδεια, αλλα καταληλες διασυνδεσεις (δηλαδη λυπαμε που το γραφω αλλα πρεπει να τους γλυψεις και να τους παρακαλεσεις).

Τωρα η www.gpcmoto.com ειναι 100% HRC dealer δεν πουλαει aftermarket με HRC σταμπα.

Χωρεις να θες να ανοιξεις μοτερ.

Εκκεντροφοροι
Μπουζι
Τροφοδοσια + φιλτρο + εξατμιση

Θα δωσει 20-25 αλογα.

Κατι αλλο τα Superbike και τα SuperSport στο Παγκoσμιο καινε καυσιμο με ιδια οκτανια με την αμολυβδη αλλα εχουν πιο πολυ οξυγονο.

Π.Χ Nutec ή VP Racing Fuels.

Με τον Σφακιανακη (καταστημα στο Μπουρναζι) φιλος εφτιαξε το GSXR K3 με κιτ.

Απλα του ειπε λεφτα να εχεις και φερνουμε οτι θες.

Anyway με Υοshimura εκκεντροφορους + φλανζτα κεφαλης + ΕCU + Eξατμιση απο το κιτ με την racing ελαιολεκανη στο καρτερ + ροικη εξελιξη εφτασε τα 178


Στο θεμα χρηματα η εξατμιση με την ελαιολεκανη πηγε 2700.

VFR781
12/01/2005, 21:37
Απο διασυνδεσεις εχω και με το παραπάνω.

Δηλ. με την δική του πλεξούδα δεν θα δουλεύουν τα φώτα?

Με τον διακόπτη και το ιμμομπιλαϊζερ τι γίνεται?

Μαζί με την ECU ου δινουν και ενα CD. Το CD εχει software για να επεμβαίνεις στις ρυθμίσεις της ECU??????

Α επίσης το κιτ της ECU εχεί και καλώδιο για να την συνδέσεις με Η/Υ????

Οσο για τις βενζίνες που λες με υψηλη περιεκτηκοτητα οξυγόνου μονο Nutec εχει τυχει να χρησιμοποιήσουμε σε ενα hayabusa και με λιγο ψαξιμο στον χάρτη ειδαμε 203 ιππους ενω με shell racing και πολυ ψαγμενους χαρτες δεν περνούσε τα 198.
Οσο για το GSXR1000 για το οποίο ξέρω πολύ περισσότερα από τα Honda 178 ιπποι δεν ειναι κανένα τρελλό νούμερο, στα Κ3, Κ4 τους βλέπεις με λιγότερα από 4,000 €.
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Tigas
12/01/2005, 22:09
ΤΟ ΝΤΑΝΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ , ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΞΕΡΩ ΣΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΑΤΟΜΑ ΖΩΗ ΝΑ 'ΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟ ΤΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ(ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΑΝΗ)

Tigas
12/01/2005, 22:16
ΤΟ ΝΤΑΝΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ, ΞΕΡΩ ΤΟ ΝΙΚΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΑΤΟΜΑ ΖΩΗ ΝΑ 'ΧΟΥΜΕ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟ ΤΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ.ΑΝ ΕΧΕΙΑ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΕΡΙ HRC KIT.

anco
13/01/2005, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VFR781
Απο διασυνδεσεις εχω και με το παραπάνω.

Δηλ. με την δική του πλεξούδα δεν θα δουλεύουν τα φώτα? OXI !

Με τον διακόπτη και το ιμμομπιλαϊζερ τι γίνεται? Καταργουνται

Μαζί με την ECU ου δινουν και ενα CD. Το CD εχει software για να επεμβαίνεις στις ρυθμίσεις της ECU?????? ΝΑΙ αλλα θελει κωδικους ξεκλιδωματος

Α επίσης το κιτ της ECU εχεί και καλώδιο για να την συνδέσεις με Η/Υ????
Δεν ξερω

Οσο για τις βενζίνες που λες με υψηλη περιεκτηκοτητα οξυγόνου μονο Nutec εχει τυχει να χρησιμοποιήσουμε σε ενα hayabusa και με λιγο ψαξιμο στον χάρτη ειδαμε 203 ιππους ενω με shell racing και πολυ ψαγμενους χαρτες δεν περνούσε τα 198.
Οσο για το GSXR1000 για το οποίο ξέρω πολύ περισσότερα από τα Honda 178 ιπποι δεν ειναι κανένα τρελλό νούμερο, στα Κ3, Κ4 τους βλέπεις με λιγότερα από 4,000 €.
Ευχαριστω για τις απαντησεις


Ναι το 178 δεν ειναι τιποτα το super ! για την εξατμιση η τιμη της ειναι αωεβασμενη γιατι εχει την ελαιολεκανη για να γινει αυξηση στο λαδι 300μλ για καλητερο ξεπλιμα του κινητηρα.

H HRC ηλεκτρονικη δεν ειναι κατι το best αλλα μονο αν θες κατι special βαλε Motec m800.

:wave2:

sniper
18/03/2005, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
...........
Κατι αλλο τα Superbike και τα SuperSport στο Παγκoσμιο καινε καυσιμο με ιδια οκτανια με την αμολυβδη αλλα εχουν πιο πολυ οξυγονο.

Π.Χ Nutec ή VP Racing Fuels.
...........


Κάτι δεν πάει καλά εδώ.....

Τα καύσιμα είναι υδρογονάθρακες, δηλαδή άνθρακας και υδρογόνο.... το οξυγόνο μπαίνει μέσα στα καύσιμα; δεν είναι δηλαδή καθαρή βανζίνη;

Μήπως εννοείς έχουν μεγαλύτερα ανοίγματα για να πέρνουν περισσότερο οξυγόνο;

melowolem
10/10/2009, 02:56
μηπως ξερει κανενας τι συμπιεση εχει το πιστονι της hrc για το cbr1000rr του 04':confused: :confused: :confused:





ευχαριστω προκαταβολικα:wave2:

IRA57
09/02/2014, 19:08
Αν και δεν ειμαι Honda θα γραψω κατι που αξιζει.

Αν θελετε σοβαρη βελτιωση σε 1000 η 600.

Εκκεντροφοροι HRC κοστιζουν 1200.

Η εξατμιση θα δωσει καλητερη αναπνοη αλλα μονη της δεν κανει τιποτα.

PC ειναι μια βελτιωση στο διαγραμμα ιπποδυναμης.

Φιλτρο μονο απο το HRC kit.

ΚΝ και DNA ειναι αχρηστα.

Φλαντζα κεφαλης θα δωσει παραπανω συμπιεση.

Στο θεμα πιο οικονομικο ειναι εξατμιση Arrow με φιλτρο HRC και και ηλεκτρονικη


1200 Arrow

100 HRC φιλτρο.

900 HRC ECU.

12Hp κερδος σε 600.

2200 συνολο.

Αν θες σοβαρη βελτιωση gas flowing στην κεφαλη και HRC φλανζτα κεφαλης με μπουζι NGK semi surfage + εκκεντροφορους ΗRC.

+ 15Hp

Kοστος

1200 εκκεντροφοροι

100 φλαντζα κεφαλης

200 μπουζι ( Ναι 200!!!)

1000 gas flowing

Σε 1000αρι +35Ηp με πιστονια HRC



:wave2:

:a018:
απο που ν'αρχισω......

McTalas
09/02/2014, 19:15
:a018:
απο που ν'αρχισω......
αστο καλυτερα, ειναι και μια 5ετια πισω, οι μισοι δεν γραφουν πια οποτε...

VASOS
09/02/2014, 19:32
Αν ήταν μόνο μια πενταετία θα ήταν καλά. Το θέμα κοντεύει να κλείσει 10ετία :D

RaGe_Raptor
09/02/2014, 19:37
αστο καλυτερα, ειναι και μια 5ετια πισω, οι μισοι δεν γραφουν πια οποτε...

δε λες κοντά 10? κοίτα παραπίσω...

εδιτ:με πρόλαβε ο απο πάνω...:wave2:

IRA57
09/02/2014, 20:31
χαχαχαχα...τωρα το προσεξα... :D

το κακο ειναι οτι μπορει καποιος να ψαχνεται τι να κανει με το cbr του ,να διαβασει αυτο και να παει να παρει φιλτρα HRC...και μετα να βρει καμια μπεκατσα στο φιλτροκουτι του...