PDA

View Full Version : Που θα παει αυτη η ξεφτιλα πια;



Ταξιδευτής
12/05/2008, 13:42
Ειναι απογευμα Τριτης 6 Μαιου και βρισκομαι να περπαταω στους δρομους του Reinbek, ενα μικρο προαστιο του Αμβουργου. Εχω ερθει για δουλεια αλλα εχω ξεμπερδεψει νωρις, οποτε μιας που και ο καιρος ειναι καταπληκτικος ειναι μια εξαιρετικη ευκαιρια να κανω μια καλη βολτιτσα τριγυρω.

Βλεπω μικρα μαγαζακια με λιγοστες καρεκλιτσες εξω στο πεζοδρομιο -εκει οπου επιτρεπεται και δεν εμποδιζουν την διελευση πεζων- και πολλοι κατοικοι καθονται απολαμβανοντας ενα παγωτακι η (τι αλλο; ) μια μπυρα στον ηλιο. Κινηση υπαρχει αρκετη αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν ακουγεται ΚΙΧ. Ουτε ενα κορναρισμα, ουτε μαρσαρισματα, ουτε τιποτε αλλο.
Παω να περασω απεναντι και περιμενω στη διαβαση -προφανως για να περασουν τα αμαξια. Το αμαξι που ΕΓΩ περιμενω ομως να περασει εχει σταματησει και περιμενει και αυτο με τη σειρα του ΕΜΕΝΑ να περασω απεναντι, οποτε κανεις δεν περναει και κοιταζομαστε! :wacko:
Τελικα του κανω νοημα να περασει και το κανει εχοντας ενα βλεμμα απολογητικο, λες και ενοιωθε ασχημα/ενοχος που ΔΕΝ περασα απεναντι και περασε αυτος.

Την Παρασκευη το βραδυ και μετα απο μερικες μερες στο Αμβουργο, γυριζω στην Αθηνα. Σαββατο πρωι φευγω για Γιαννενα οδικως, οποτε και δεν εχω ακουσει τιποτα απο ειδησεις.

Καθοδον βλεπω πολλα φορτηγα σταματημενα σε κομβους στην ΕΟ, αλλα δεν δινω σημασια.... Στα Γιαννενα, βλεπω πολλα πρατηρια κλειστα αλλα και παλι δεν παει ο νους μου στο κακο.
Τελικα μαθαινω με εκπληξη οτι υπαρχει μια γενικοτερη απεργια των φορτηγων & μεταφορεων καυσιμων ενω τα δελτια :yuck: του ασχους:yuck: φωναζουν οτι "Στερευει απο καυσιμα η χωρα" κλπ.

Εχω προνοησει και εχω γεμισει καυσιμα το κουτι απο πριν οποτε η επιστροφη την Δευτερα το πρωι γινεται χωρις προβλημα.

ΟΜΩΣ......

Ο γυρισμος ειναι τραγικος χαρην στον ΚΟΠΑΝΟ με την Porsche που το παιζει γληγορος και περναει 10-10 τα αυτοκινητα στην Πατρων - Κορινθου στο αντιθετο ρευμα. Καποια στιγμη στο υψος του Αιγιου με προσπερναει με 200+ και λιγο πιο πανω σταματαει δεξια και κανει ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ενω εγω και αλλα διερχομενα κουτια προσπαθουμε να μην την φορεσουμε στον αρχικοπανο!!! Πινακιδα Αθηναικη... ΙΖκατι 3000. :mad:

Τελικα επιτρεφω Αθηνα αλλα εκει αρχιζει το παρτι....
Καποια στιγμη στη Χαμοστερνας βλεπω μια Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α ουρα αυτοκινητων που ξεκιναει πριν τα φαναρια των Πετραλωνων και συνεχιζει μεχρι κανα χιλιομετρο πιο πανω -σε ενα πρατηριο Shell.
Αμαξια σπρωχνονται τσαμπουκαλιδικα με αμαξια, μηχανες με μηχανακια, αλλοι "εξυπνοι" προσπαθουν να χωθουν απο εξω κατευθειαν μεσα στο πρατηριο για να αποφυγουν την ουρα, φωνες, βρισιες, κορνες ενω καποιοι εχουν πιαστει στα χερια και τσιριζουν!
Μεσα στο χαμο αυτο ενας παππους με 2 πλαστικα μπουκαλια νερου στο χερι προσπαθει να παρει βενζινη, λες και θα τον σωσει αν βαλει 2 λιτρα βενζινης στο αμαξι του!

Το ιδιο σκηνικο συνεχιζεται σε οσα πρατηρια ειναι ανοιχτα...
Φθανω σπιτι και βλεπω στις ειδησεις οτι αυτο το σκηνικο εχει φορεθει πολυ τις τελευταιες μερες...
Ασυλληπτα τεραστιες ουρες αυτοκινητων σε πρατηρια που ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εχει λιγο μυαλο θα καταλαβει οτι ειναι ΑΝΟΥΣΙΟ να γινονται αφου τα καυσιμα ΔΕΝ θα φτασουν για ολους οταν εχεις αλλους 200+ μπροστα σου να περιμενουν!

Και ομως... Τσαμπουκας, φασαρια, βρισιες, μεχρι και ξυλο για ενα κωλολιτρο βενζινης! :(

Και σκεφτομαι: τελικα ΠΟΣΟ καφρος ειναι ο νεοελληνας; :yuck:
Νοιωθω οτι ολοι γυρω μου ειναι σε μια αλλοφρονη ημιαγρια κατασταση, περιμενοντας τη σπιθα που θα τα τιναξει ολα στον αερα. Οι σκηνες αυτες στα πρατηρια ειλικρινα μου θυμισαν σκηνες απο ταινιες Mad Max... :sad:

Ρε σεις νεοΚαφροι: ακομα και αν το κουτακι σας μεινει ΧΩΡΙΣ καυσιμα μερικες ημερες, χαθηκε ο κοσμος; ΔΕΝ μπορειτε να πατε με το μετρο στη δουλεια σας η με το λεωφορειο;
Εξαιρω οσους εχουν να ταξιδεψουν για την δουλεια τους, αλλα αυτοι θα βρουνε καυσιμα καθοδον οπως βρηκα και εγω.
Ναι, τωρα και εγω ΔΕΝ εχω καυσιμα στο κουτακι, και η μηχανη επισης δεν ειναι για πολλα πολλα. Και λοιπον; Τι εγινε;

Οι ανθρωποι που απεργουν παλευουν για τα δικαιωματα τους. Εμεις πρεπει να γινομαστε ΖΩΑ ρε γ@μωτο καθε φορα που κατι αναπαντεχο συμβαινει; :mad:

Ζουμε στην πιο ομορφη χωρα με τους χειροτερους κατοικους.... :sad:
Καντε τα ισιωμα ολα πια....

ΥΓ. Διαβαζω στην Ε της προηγουμενη Κυριακης οτι ΜΕΣΑ στα καμμενα της Παρνηθας εχουν ΗΔΗ αποψιλωθει μεγαλες εκτασεις και εχουν ανεγερθει διαφορες ΒΙΛΕΣ.... :sad: :sad:

McGyver
12/05/2008, 13:46
Αφού σας χαλάει το εξωτερικό ρε γαμώτο, τι το θέλετε;

Κάτσε να γυρίσει κι ο TROOPER, θα έχετε πολλά να πείτε...

byron
12/05/2008, 14:05
H αλήθεια είναι πως όποτε πηγαίνω εξωτερικό παθαίνω πολιτισμικό σοκ.

Τεράστια η διαφορά στη ποιότητα ζωής......:sad:

Gandalf dr685sm
12/05/2008, 14:07
Διαβαζω στην Ε της προηγουμενη Κυριακης οτι ΜΕΣΑ στα καμμενα της Παρνηθας εχουν ΗΔΗ αποψιλωθει μεγαλες εκτασεις και εχουν ανεγερθει διαφορες ΒΙΛΕΣ....

Είναι αυτές που χτιζόντουσαν όταν το δάσος υπήρχε ακόμα.

Για τον χαμό με τα καύσιμα , επαυξάνω.

Τους έπιασε ο πανικός όλους και έτρεχαν να γεμίσουν λές και γινόταν πόλεμος και ανατινάζαν τα διυληστήρια. Κάποιοι πλούτισαν μέσα στο Σ/Κ απλά και μόνο με ενα cent επάνω στην τιμή αφού ξεπούλησαν μέχρι και την μούργα απο τις δεξαμενές τους.

Ο επίλογος πάντα ίδιος... την Δευτέρα τα Ι.Χ βυτία εφοδιάζουν κανονικά τα βενζινάδικα.

Για τόσο μαλάκες μιλάμε... ότι ακούσουν απο τα ΜΜΕ το λαμβάνουν ώς καμπανάκι πανικού και τρέχουν. Κάποιοι άλλοι τώρα κόβουν και τα ηλιέλαια!!

Δυστυχώς αυτή είναι η χώρα που δεν υπάρχει μέτρο και σταθμά. Αιώνια στην υπερβολή και στον "Βαλκανισμό" (sic).

Να θυμίσω μόνο οτι μαζί με εμάς είχε μπεί στην Ε.Ε. η Πορτογαλία. Ήταν υποτίθεται πολύ πιο πίσω απο εμάς σε γραφειοκρατία και σε επίπεδο ζωής. Σήμερα θεωρείται οτι μας έχει φτάσει βάσει δεικτών και ετοιμάζεται να μας περάσει με χίλια.

Εμείς;...

Νομίζω οτι το είχαν πεί καλύτερα απο μένα.

Η Ελλάδα είναι η ομορφότερη χώρα στον πλανήτη με τους χειρότερους ιθαγενείς για "κατοίκους."

Στο κλουβί μας τώρα για να δείξουμε οτι δουλεύουμε.


Gandalf

DimChios
12/05/2008, 14:10
γιατι δε γραφετε μονιμως μια λεξη ρε παληκαρια να τελειωνουμε,ε? :rolleyes:

με το συμπαθειο κιολας αλλα το παρακατω τα λεει ολα για την κατασταση μας!

ΜΠΟΥ-ΡΔΕ-ΛΟ*!!!


Ευχαριστω!

:wave2:



*αν κι ακομα κι εκει μια υποτυπωδη ταξη θα τη βρεις στανταρ!

DimChios
12/05/2008, 14:14
επισης Νικολα μου να σου πω και αλλη μια παραμετρο που δε πηγε ισως το μυαλο σου!

Αν ενας συναδελφος ο οποίος ΕΤΥΧΕ να εχει βενζινη στο αμαξι, δεν ειχε, εγω ΔΕΝ θα μπορουσα να παω για δουλεια μιας και τα ταξί ειχαν απεργια!

Και το κερασακι? Θα μου ελεγαν να παω και με τα ποδια, στ @@δια τους! :winka:


Απλα το λεω οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο ισως ακουγεται καποιες φορες!

:wave2:

Ταξιδευτής
12/05/2008, 14:27
Το ΜΟΝΟ πρατηριο που ειχε βενζινη στα Γιαννενα οπου και εβαλα, πουλουσε την ΑΠΛΗ αμολυβδη στα 1.30+! Και ο κοσμος αναγκαζοταν αφου ΔΕΝ ειχε επιλογες να βαλει.... Μαγκας ο πρατηριας ε;; :mad:

Οι ανατιμησεις στο πετρελαιο εχουν τιναξει τα ΠΑΝΤΑ στον αερα σε παγκοσμιο επιπεδο -αλλα εξω ανασκουμπωνονται με σοβαροτητα και ψυχραιμια και κοιτανε για εναλλακτικες πηγες ενεργειας και διαχειρισης.
Εδω εναλλακτικες πηγες και πρακτικες ΟΧΥΡΩΣΗΣ ΟΛΩΝ μας απο τα δεινα του πετρελαιου τα θεωρουμε γελοια. "Ασε μωρε, αυτα ειναι για τους μλκ τους ξενους! Εμεις θα τη βρουμε την ακρη." λεμε και παραγγελνουμε εναν ακομα φρεντοτσινο αραχτοι στην καφετερια.

Και παιδια οπως ο Βελζεβουλης πανε να κανουν κατι ΚΑΛΟ και ομορφο και παιρνουν.... :sad:

Εξω οι ανατιμησεις/πτωσεις στις τιμες στα καυσιμα ακολουθουν τις παγκοσμιες τασεις. Εδω -και βασει αρθρων σε εφημεριδες- τα καυσιμα ΜΟΝΟ ανατιμουνται προς τα πανω και ΠΟΤΕ προς τα κατω. Πως θα παει ο Ελληναρας Πλουταρχο το βραδυ; Δεν θα παρει την κουρσα; Οποτε; Βαρατε στο σταυρο. Ωραιοι ε;

Κριτικη σκεψη; Μηδεν.
Ψυχραιμια; Ανυπαρκτη.
Σοβαρη και μετρημενη αντιμετωπιση καταστασεων; Ανεκδοτο.

Οι κυβερνησεις μας ειναι βουτηγμενες στη λαμογια και την ΚΟΜΠΙΝΑ μεχρι το τελευταιο κομματοσκυλο, τα ΒΛΕΠΟΥΜΕ και μετα; Παμε και τους ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ.
Αυτοι παιρνουν μισθους χιλιαδων ευρω το μηνα και εγω/εσυ/εμεις για να δουμε αυτα τα λεφτα δουλευουμε ενα χρονο!

Που θα παει αυτη η κατασταση; ΟΛΑ δειχνουν οτι τα πραγματα θα χειροτερευουν ΣΥΝΕΧΩΣ. Και εμεις εδω τι κανουμε; Στα @@ μας -τα 36ωρα να ειναι καλα κ ο μηνας εχει 9;

Δεν εχει πατο πια αυτος ο λακος πια;; :sad:

Ταξιδευτής
12/05/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
γιατι δε γραφετε μονιμως μια λεξη ρε παληκαρια να τελειωνουμε,ε? :rolleyes:

με το συμπαθειο κιολας αλλα το παρακατω τα λεει ολα για την κατασταση μας!

ΜΠΟΥ-ΡΔΕ-ΛΟ*!!!


Ευχαριστω!

:wave2:

*αν κι ακομα κι εκει μια υποτυπωδη ταξη θα τη βρεις στανταρ!

Δημητρη μου οπως ειπες και εσυ, ακομα και σε ενα μπ@ρδελο υπαρχει μια ταξη! :nono:
Εδω ειμαστε σε κατασταση ΑΓΡΙΑ πλεον! :look:

Ο Ελληναρας το μονο που τον ενδιαφερει ειναι πλεον να γ@μησει το πιο ωραιο γκομενακι, να φαει φραγκα απο οπου βρει και να αραζει και να βριζει τους αλλους που τολμανε να μπαινουν στο δρομο του! :sad:
Και ο κοινωνικος περιγυρος; Τον θαυμαζει, τον επικροτει τον λεει μαγκα! :mad:

Τραβα εσυ μουσικε των 3 και 60 με τα ποδια στο μαγαζι να παιξεις για να κουνηθει το ξεκ@λο με τις γραβατωμενες κοιλιες απο κατω.... :sad:

Operater
12/05/2008, 14:37
Nα δούμε και πότε θα βάλουμε τάξη και κριτική σκέψη στους εαυτούς μας και στις οικογένειές μας...

Tpap
12/05/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
να γ@μησει το πιο ωραιο γκομενακι

Νίκο, γιατί νομίζω ότι σε αυτό ΟΥΤΕ εσύ θα έλεγες όχι....?

Operater
12/05/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Νίκο, γιατί νομίζω ότι σε αυτό ΟΥΤΕ εσύ θα έλεγες όχι....?

Και ξανά μανά...πότε θα βάλουμε τάξη στους εαυτούς μας? :smilea:

(γενικώς μιλώ)

Ζεύκας
12/05/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Νίκο, γιατί νομίζω ότι σε αυτό ΟΥΤΕ εσύ θα έλεγες όχι....?

έλα μου ντε, τι κακό υπάρχει να γ@μ@ς ωραία γκομενάκια? :confused:


α κ επίσης πότε λήγει η απεργία?

Gandalf dr685sm
12/05/2008, 14:58
Δυστυχώς στην περίπτωση της Ελλάδας πλέον είναι ή ολοι ή κανείς.

Γιατί αν το κάνουν 10-100-1000 θα τους πουν μαλάκες και θα τους ποδοπατήσουν. Πλέον θέλει μέτρα "Χούντας Κάστρο" εδώ.

- Δήμευση περιουσίας στα λαμόγια. Οχι πρόστιμα, οχι αφαίρεση αδειών. Στην ψύχρα δήμευση περιουσίας.

- Όποιος πιάνεται με το χέρι στο μέλι, να υπηρετεί το κοινωνικό σύνολο αμισθί επί 1-2-3-100 έτη κλιμακούμενα.

- Στις φυλακές να μπεί πρόγραμμα κοινωνικής εργασίας. Να φτιάχνουν πινακίδες ή δεν ξέρω τι άλλο. Αρκετούς χαραμοφάηδες έχουμε μέσα και έξω.

- όποιος θεωρεί έξυπνο και παραβιάζει ουρά σε ταμείο (το πιο απλό λέω τώρα) να τρώει ban για μια μέρα και να πηγαίνει την επόμενη.

κτλ. κτλ...

Δυστυχώς ο Ελληνικός λαός έχει πάρει κατά γράμμα τα λεγόμενα του Ισοκράτη στην υπογραφή μου και τα έχει εφαρμόσει σε όλα τα επίπεδα. Μόνο που όταν τα έλεγε ο Ισοκράτης είχε και την δαμόκλειο σπάθη των Ρωμαίων κυριάρχων απο πάνω και έπεφτε και καμιά σφαλιάρα που νόμιζαν οτι ήταν τυφώνας.

Θέλουμε βούρδουλα συνέχεια απο πάνω... ακούγεται κάπως "υπερβολική" η φράση μου, αλλά ειδικά σκεπτόμενος παραδείγματα όπως η Αττική Οδό, η γέφυρα του Ρίο - Αντίριο , το Ελ.Βενιζέλος, το ΜΕΤΡΟ ... ακόμα και την Εθνική.... εκεί που μας κάνουν κουμάντο ξένοι και πέφτει η σφαλιάρα αν δεν κάνεις αυτό που πρέπει... εκεί είμαστε οι καλύτεροι.

Αν είμαστε μόνοι μας, τα κάνουμε ζούγκλα.


Gandalf

mats8282
12/05/2008, 19:07
Δειτε τι ανακαλυψα...


Δολιοφθορά σε αυτοκίνητο βουλευτή

ΛΑΡΙΣΑ

Δολιοφθορά έγινε πριν από ενάμιση χρόνο, η οποία αποκαλύφθηκε με αφορμή τροχαίο, στο αυτοκίνητο του βουλευτή Λάρισας της Νέας Δημοκρατίας Μάξιμου Χαρακόπουλου.

Το γεγονός προκαλεί έντονο προβληματισμό και συνδυάζεται από τις Αρχές με τη διάρρηξη και κλοπή στο πατρικό σπίτι του βουλευτή στα Βούναινα, πριν ένα μήνα. Οπως αποκαλύφθηκε από το «Βήμα της Κυριακής» στο αυτοκίνητο τύπου Μερσεντές, που του είχε διαθέσει η Βουλή απ' την ημέρα της εκλογής του, το 2004, υπήρχαν τομές στα «ψαλίδια» του αριστερού τροχού.

«Αντιλαμβάνομαι ότι με την πολιτική μου δράση έχω ενοχλήσει μεγάλα συμφέροντα και ισχυρά κέντρα. Δεν φανταζόμουν όμως ότι κάποιοι θα έφταναν στο σημείο να θέσουν σε εφαρμογή μαφιόζικα σχέδια εξόντωσής μου», είπε ο κ.Χαρακόπουλος. Διαβεβαίωσε πως θα συνεχίσει ν'αγωνίζεται χωρίς να ενδίδει σε πιέσεις συμφερόντων και κατέθεσε μήνυση κατ' αγνώστων.

Το ατύχημα, που στάθηκε αφορμή για ν' αποκαλυφθεί η ιστορία, έγινε τον Ιανουάριο του '07 όταν το αυτοκίνητο που επέβαινε ο βουλευτής συγκρούστηκε μετωπικά με άλλο όχημα, που κινούνταν στην αντίθετη κατεύθυνση, έξω από τη Λάρισα.

Το όχημα είχε υποστεί σοβαρές φθορές αλλά ο ίδιος και ο οδηγός του γλίτωσαν με μικροτραύματα.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/05/2008


Η αποπειρα κατα της ζωης βουλευτη (της ΝΔ κιολας!!!) περασε στα ψιλα γραμματα των εφημεριδων 1.5 χρονο μετα το ατυχημα...Τωρα ανακαλυψανε τα κομμενα ψαλιδια....

Αντε να ενδιαφερθουν για τον απλο κοσμο....Εδω δεν τους καιγεται καρφι για τα ιδια τα στελεχη τους...Σιγα μην κλαψουν για την τιμη της ντοματας και της βενζινης...Σιγα μην πολεμησουν τους νταβατζηδες...Χεστηκανε αν αγοραζουμε την ιδια φετα πιο ακριβα απο οτι την αγοραζει ο Γερμανος....

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.....Και το κεφαλι ειναι σαπιο εντελως...





ΥΓ Αλλα αυτη η ατακα <<Αντιλαμβάνομαι ότι με την πολιτική μου δράση έχω ενοχλήσει μεγάλα συμφέροντα και ισχυρά κέντρα>> ειναι ολα τα λεφτα.....Ο Ελλην Τσε Γκεβαρα της δεξιας....

zephyr1
12/05/2008, 19:12
Ρε ταξιδευτη πριν λιγο καιρο ειχες ζητησει να σου πουμε τι θα κανουμε χωρις καυσιμα. :rolleyes:

Ε τωρα ειδες απο πρωτο χερι.:lol:

mats8282
12/05/2008, 20:00
Αν και τα δυο ειναι το ιδιο στην ουσια,εγω και εσυ δεν πουλησαμε τον ΟΤΕ ουτε φαγαμε τα λεφτα κανενος ουτε...ουτε...ουτε....κτλπ κτλπ

el_hymador
12/05/2008, 20:40
Κατσε τωρα γιατι το θεμα δεν εινα παιξε γελασε....μιλαμε για το "κουμπι" του ελληναρα, το Α και το Ω, το αντικειμενο το οποιο αποτελει για εναν ολοκληρο λαο, το συμβολο των αξιων του...

το αυτοκινητο!

Εδω ο αλλος εκανε θυσιες...εκοψε τα γαλλικα στα παιδια, παρατησε την δευτερη -παρανομη- γκομενα, χρεωθηκε μεχρι το 2085 για να παρει το αμαξι και εσυ ρε καφρε βυτιοφοριατζη του στερεις το δικαιωμα στο ονειρο;

Ποιος εισαι εσυ ρε; Γιατι δεν τους αφηνεις να το χαρουν; Τωρα που εχει φτιαξει ο καιρος ρε κερατα;;!!

:lol: :lol: :lol:

Παντως η απεργια επιβεβαιωσε το γεγονος πως το 70% των κινουμενων οχηματων που συνανταμε καθημερινα στους δρομους, μεταφερουν βοδια που απλως ψωλαρουν...οσοι ειχαμε πραγματικα λογο να μετακινηθουμε σημερα το καναμε(προς και απο στις δουλειες μας δηλαδη)...οι υπολοιποι κατσαν σπιτια τους...

και ηταν χαρα θεου σημερα στους δρομους...τουλαχιστον κατα το ημισυ μειωμενη η κινηση και μιλαμε για Δευτερα ε;

Οποτε βαση αυτου, εγω ευχομαι (και μιλαω πολυ σοβαρα) να δινουν με δελτιο απο εδω και περα την βενζινη, μπας και γλυτωσουμε δια παντως απο τους αργοσχολους κρετινους και τις καρακαξες που αρεσκονται στο να χρησιμοποιουν το αυτοκινητο και να πηζουν μεσα στην κινηση για να πανε για καφε, για ψωνια, για να γ@μησουν/θουνε και δεν ξερω και εγω τι αλλο...:D

Μισθωμενα απο το κρατος βυτιοφορα θα εξυπηρετουν τις βασικες αναγκες για να μην παραλυσει το καρτος και ολοι οι υπολοιποι να μαθουμε να περπαταμε, να ποδηλατουμε και να χρησιμοποιουμε τα ΜΜΜ

Φανταστικο, ας μην ληξει ποτε η απεργια παναϊα μου...:wacko:

STOYBI
12/05/2008, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είναι αυτές που χτιζόντουσαν όταν το δάσος υπήρχε ακόμα.

Gandalf

Το δασος που χτιζονται αυτες ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ....!!! ( αν αναφερεστε για τις οικοδομες τελειωμενες και μη που εδειχνε χτες η τηλεοραση...)

Δεν εχουν καμμια σχεση με τα καμενα.... :nono:

the who
12/05/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εμενα ο αδελφουλης μου παντως που ταξιδευει λογο επαγγελματος οπωτε γυρνα (και παει σε κατι φτωχα μερη οπως νικαια-οχι στη πλατεια ελευθεριας παντως)λεει και ξαναλεει ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ τωρα τι σας πιανει ολους λες και τη χωρα την κανει η εκαθοστε κυβερνηση και οχι ΕΜΕΙΣ ολοι μας!

Ναι ειμαστε φτωχογειτονια στη Νικαια.Η πλατεια ελευθεριας ανηκει στον κορυδαλλο.
Αν τον χαλαει η νικαια υπαρχουν κι αλλα μερη πιο σικ.Κολωνακι,Β.Π κλπ.

ARISPEED1
12/05/2008, 22:01
Καλάάάά ειμαστε εμείς στην ψωροκόσταινα.....Τι εχει το Χαμπούργκο ?Πράσινο ,ποδηλατόδρομους ,καθαριότητα,παρκάκια παντού,οδηγούς που σέβονται πεζούς κ μικρά οχήματα ,ολα τα δίκυκλα δηλαδή...............Ψαραγορά τεράστια ,γκρίχισε ταβέρνεν με συνταγές που δεν υπάρχουν στην χελάντα....ΑΛΛΑ υπάρχει η ξεφτιλισμένη περιοχή ....ST.PAULI με κοκκινα φανάρια κ κόκκινα υπόγεια γκαράζ που συναντας ανήλικες ΚΑΤΑΤΡΗΠΗΜΕΝΕΣ ΠΑΝΤΟΥ Κ αλκοολικους .......Ωραία κοινωνία παιδιά....

Vasilis_Strom
12/05/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
...... να γ@μησει το πιο ωραιο γκομενακι......



Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...... για να γ@μησουν/θουνε.......


Ρε παιδιά πολύ στραβά το έχετε πάρει το γ@μησι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alexk
12/05/2008, 23:55
Ναι ελλάδα και ξερό ψωμί... το άλλο με τον τοτό το ξέρεις.

Παίδες, μπανανία είναι η ελλάδα. Για μπουρδέλο μίλησε ο άλλος φίλος, αλλά συγγνώμη κι'ολας, στα μπουρδέλα υποτίθεται περνάς γαμάτα (με όλη την έννοια της λέξεως)...

notakos600
12/05/2008, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ναι ελλάδα και ξερό ψωμί... το άλλο με τον τοτό το ξέρεις.

Παίδες, μπανανία είναι η ελλάδα. Για μπουρδέλο μίλησε ο άλλος φίλος, αλλά συγγνώμη κι'ολας, στα μπουρδέλα υποτίθεται περνάς γαμάτα (με όλη την έννοια της λέξεως)...


Και τουλάχιστον πηδ@ς εφ' όσον έχεις πληρώσει, στην μπανανία μας από τη μια πληρώνεις και από την άλλη σε κυνηγάνε να σε πηδήξουν... :lol: :lol: :lol:

bzrmiltos
13/05/2008, 01:03
:a55: :a55: @@@μπου ρδε λο@@@

αλλα και χωρις τιμοκαταλογο

ακου 2 ευρο η βενζινη και να τρεχουν

με μπετονια :a31:

Ζεύκας
13/05/2008, 01:17
Και κλασσικά κοιτάμε μόνο προς τα πάνω...συγκρίνουμε μόνο τον εαυτό μας με την Ευρωπαϊκή Ένωση...το 5% της Γης...

Ας κοιτάξουμε κ λίγο το υπόλοιπο 95% των συνανθρώπων μας κ συναισθανθήτε πόσο τυχεροί είμαστε που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα...
ας μην είμαστε αχάριστοι!

Οκ έχουμε χίλια δυο κακά σαν λαός αλλά έχουμε πετύχει τόσα πολλά τις τελευταίες δεκαετίες
που δεν αξίζει να τα μηδενίζουμε όλα...

:wave2:

veletzas
13/05/2008, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
H αλήθεια είναι πως όποτε πηγαίνω εξωτερικό παθαίνω πολιτισμικό σοκ.

Τεράστια η διαφορά στη ποιότητα ζωής......:sad:

εγω παλι παθαινω το σοκ οταν γυρναω πισω:D :D

mats8282
13/05/2008, 02:09
Οταν γυρισα απο Αγγλια το 2000 περναγα επιτηδες απο τις διαβασεις και σταματαγα την κυκλοφορια μονο και μονο για να τσακωνομαι....

Τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλακια εκανα

:look: :look: :look:

DimChios
13/05/2008, 04:47
ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΛΕΜΕ!!!!!!!!


ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!


ΑΪ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!!!!!!

Gandalf dr685sm
13/05/2008, 07:59
προσωπικά θα ξαναμπώ στο τριπάκι που δεν είναι και τόσο φανταστικό.

Το πετρέλαιο τελειώνει ας πούμε σε μια εβδομάδα για πάντα, μετά απο ανακοίνωση του ΟΠΕΚ, ή έστω δεν θα υπάρχει βενζίνη παρά μόνο diesel για βιομηχανικές ανάγκες.

Μπορεί κανείς να φανταστεί την εικόνα των Ελληναράδων που θα χάσουν το "παιχνίδι" τους, μιας και Ι.Χ. πλέον δεν θα υφίστανται ουσιαστικά;

Θα τρέξουν οι περισσότεροι να το μετατρέψουν σε Φ.Αέριο, τουλάχιστον σε όσα μπορεί να γίνει η μετατροπή. Μετά;

Εδώ μια απεργία έγινε και έτρεξαν σαν του Ζιμπουαμπιανούς να πάρουν απόθεμα ακόμα και σε πλαστικά μπουκάλια νερού. Περιττό να πώ πόσο επικίνδυνο είναι αυτό βέβαια , χώρια που κάποια στιγμή θα λιώσει και το μπουκάλι και θα γίνει το έλα να δείς.

Σήμερα ας πούμε άναψε λαμπάκι ρεζερβουάρ και το μόνο που είχα να κάνω , ήταν να περιμένω 15λεπτά για να βάλω λίγο καύσιμο. Χωρίς πανικό , χωρίς τίποτα...

Και αυτό δεν θα το έβαζα ,αλλά δυστύχώς απο το σπίτι μου μέχρι τον ηλεκτρικό δεν υπάρχει τρόπος να πάω οπότε αναγκαστικά μέχρι την Κηφησιά το τουτού κινείται.

Αν δώ βέβαια τα σκούρα, θα πρέπει να ξυπνώ κατά τις 06.00 για να πάρω το ποδήλατο!!! Θα δούμε μέχρι τότε όμως.

Αλήθεια γνωρίζει κανείς ποιές ώρες επιτρέπουν στον ηλεκτρικό , να παίρνεις ποδήλατο στο τελευταίο βαγόνι; Ξέρω οτι στο ΜΕΤΡΟ δεν επιτρέπεται γενικώς αλλά εκεί δεν με νοιάζει.


Gandalf

stavrogin
13/05/2008, 13:59
Πετρελαια σωνονται, καφριλες γινωνται , ξεκ@λα , κοιλαραδες , πορσες αναστρεφωμενες στας εθνικας , κι εγω στη μεση του χαους βλαστιμαω ,κακιζω ,ταυροκοιτω και χολωνομαι
Ολα γινονται αχταρμας στο μυαλο μου. Ενα κουβαρι ,ολα μου φταινε ,τιποτα δε καταλαβαινω...

Μετα καπως καθαριζει το μυαλο μου,οι σκεψεις μπαινουν σε μια ταξη και συνειδητοποιω πως...



... πρεπει να ψησω τη Κουλα πριν τελειωσει η βενζινη:dizzy:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

veletzas
13/05/2008, 16:23
ψηφιζει ???:
-αυτος που παει κ περιμενει 2-3 ωρες ή ακομα κ μιση για να παρει 2 μπουκαλια coca-cola και 1 κουβα 100αρα αμολυβδη

-ειναι ο ιδιος με αυτον που στο τυροπιταδικο σε προσπερανει σαν να μην υπαρχεις για να κερδισει τα 0,37 sec, στην δεη οποτε δει ουρα αρχιζει τα "τουρκια τι ευρωπη" χωρις να εχει παει ποτε κ να ξερει τι γινετε εκει

-ειναι ο ιδιος που παρκαρει στους χωρους για αμεα/ στριβει στον μπραλο χωρις αυριο, πηγαινει στην εθνικη με 300 κ λεει μετα οτι "μου πεταχτηκε" κτλ κτλ

-επισης ειναι ο ιδιος που ξεκιναει χωρις αλυσιδες να παει στο καρπενησι ενω εχει αποκλειστει 5 ωρες πριν η μαλακασα κ λεει μετα "αυτο ειναι το κρατος"

- ειναι ο ιδιος που πιστευει οτι τα ραφια των supermarket θα αδειασουν/οτι στα νοσοκομεια πηρανε νεκροσακουλες κ μας περιμενουν κτλ κτλ

- '' '' '' καηκε ο κωλος του το καλοκαιρι κ τον σεπτεβρη τα χε ξεχασει ολα


-αυτος που νομιζει οτι η ζωη ειναι αυτο που βλεπει στην Tv

-ειναι ο "περιφανος ελληνας" που το θυματε οταν αλλοδαποι σηκωνουν την σημαια στις παρελασεις, "αναρχικοι" την καινε, και στον τελικο της eurovision (αντε και στα euros μετα το τελευταιο ξαφνιασμα)

να συνεχισω το χω ναουμ !!!!

το κακο ειναι οτι ειμαστε περικυκλωμενοι

the who
13/05/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
voyta to kefali soy se kryo nero :wave2: den to eipa etsi ta apothimena sas mhn ta vgazete sto net tsampa magkia einai kateme an den ksereis tpt gia ton synomilith soy toylaxiston sevasoy thn agnoia soy giati merikoi poy se diavazoyn ton kseroyn apo poy einai apo poy katagete kai ti anthropos einai

Βουτα τη γλωσα σου στο μυαλο σου προτου γραψεις απαξιωτικα "σε κατι φτωχα μερη οπως η Νικαια" κλπ.Απωθημενα?Εχω μεινει σε πολλες και διαφορετικες περιοχες της Αθηνας και της Θεσ/νικης.Τσαμπα μαγκια?Απλα ειναι τα πραγματα.Αν κατι σε χαλαει δεν το κανεις.Να σεβαστω αυτον που μιλαει απαξιωτικα για τον τοπο που μενει η οικογενεια μου απο το 22?
Εκανες φαουλ.

mats8282
13/05/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
kai defteron POIOS LEEI OTI AN POYLHTHEI O OTE THA XASOYME EMEIS KATI? mallon kapoioi alloi tha xasoyn kapoio se kati fardies dermatines polythrones if you know wkat i mean.


Ψηφιζει οποιος θελει να το κανει για δικους του λογους...

Ο ΟΤΕ αν βολευε καποιους δεν θα πουλιοτανε....Πουληθηκε για πενταροδεκαρες....Μια απιστευτα κερδοφορα επιχειρηση,η μεγαλυτερη στα Βαλκανια στο ειδος της,η οποια στηθηκε και γιγαντωσε με τα χρηματα ΜΑΣ....Οχι των Γερμανων....2 δις για το μανατζμεντ του ΟΤΕ ειναι ψιχουλα....Κυριολεκτικα....Ο ΟΤΕ σε απολυτες τιμες δεν ειναι πιο κερδοφορος ή πιο μεγαλος απο την DT....Αναλογικα ομως ειναι....

Ειναι τεραστιο σκανδαλο η πωληση του ΟΤΕ.....Και απο ΠΑΣΟΚ και απο ΝΔ....

Να αναφερω οτι ειχαν πουλησει τα δικαιωματα κινητης τηλεφωνιας για 60 δις δραχμες το 90κατι επι οικουμενικης κυβερνησης με τον ορο να μην μπει ο ΟΤΕ στο παιχνιδι....

8-9 χρονια μετα μονο η <<ελληνικη>> Telestet,τοτε,αξιζε 800δις...

Να εισαι σιγουρη οτι εμεις δεν εχουμε να κερδισουμε τιποτα απολυτως απο την πωληση του ΟΤΕ....Ο Βγενοπουλος χεστηκε στο δισεκατομμυριο....



ΥΓ Και ολα αυτα αφου ριξανε μια εθελουσια που την πληρωσαμε εμεις και το ΤΑΠ ΟΤΕ...

el_hymador
13/05/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
ψηφιζει ???:
-αυτος που παει κ περιμενει 2-3 ωρες ή ακομα κ μιση για να παρει 2 μπουκαλια coca-cola και 1 κουβα 100αρα αμολυβδη

-ειναι ο ιδιος με αυτον που στο τυροπιταδικο σε προσπερανει σαν να μην υπαρχεις για να κερδισει τα 0,37 sec, στην δεη οποτε δει ουρα αρχιζει τα "τουρκια τι ευρωπη" χωρις να εχει παει ποτε κ να ξερει τι γινετε εκει

-ειναι ο ιδιος που παρκαρει στους χωρους για αμεα/ στριβει στον μπραλο χωρις αυριο, πηγαινει στην εθνικη με 300 κ λεει μετα οτι "μου πεταχτηκε" κτλ κτλ

-επισης ειναι ο ιδιος που ξεκιναει χωρις αλυσιδες να παει στο καρπενησι ενω εχει αποκλειστει 5 ωρες πριν η μαλακασα κ λεει μετα "αυτο ειναι το κρατος"

- ειναι ο ιδιος που πιστευει οτι τα ραφια των supermarket θα αδειασουν/οτι στα νοσοκομεια πηρανε νεκροσακουλες κ μας περιμενουν κτλ κτλ

- '' '' '' καηκε ο κωλος του το καλοκαιρι κ τον σεπτεβρη τα χε ξεχασει ολα


-αυτος που νομιζει οτι η ζωη ειναι αυτο που βλεπει στην Tv

-ειναι ο "περιφανος ελληνας" που το θυματε οταν αλλοδαποι σηκωνουν την σημαια στις παρελασεις, "αναρχικοι" την καινε, και στον τελικο της eurovision (αντε και στα euros μετα το τελευταιο ξαφνιασμα)

να συνεχισω το χω ναουμ !!!!

το κακο ειναι οτι ειμαστε περικυκλωμενοι

Τα πες ολα ...αυτοι ειναι οντως που κανουν ουρες στα βενζιναδικα και παιζουν ξυλο για ενα κατουρημα αμολυβδης ... και ειναι πολλοι γ@μω το στανιο μου! :wave2:

bentouza
13/05/2008, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Καντε τα ισιωμα ολα πια....

madox
13/05/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ειναι απογευμα Τριτης 6 Μαιου και βρισκομαι να περπαταω στους δρομους του Reinbek, ενα μικρο προαστιο του Αμβουργου. Εχω ερθει για δουλεια αλλα εχω ξεμπερδεψει νωρις, οποτε μιας που και ο καιρος ειναι καταπληκτικος ειναι μια εξαιρετικη ευκαιρια να κανω μια καλη βολτιτσα τριγυρω.

Βλεπω μικρα μαγαζακια με λιγοστες καρεκλιτσες εξω στο πεζοδρομιο -εκει οπου επιτρεπεται και δεν εμποδιζουν την διελευση πεζων- και πολλοι κατοικοι καθονται απολαμβανοντας ενα παγωτακι η (τι αλλο; ) μια μπυρα στον ηλιο. Κινηση υπαρχει αρκετη αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν ακουγεται ΚΙΧ. Ουτε ενα κορναρισμα, ουτε μαρσαρισματα, ουτε τιποτε αλλο.
Παω να περασω απεναντι και περιμενω στη διαβαση -προφανως για να περασουν τα αμαξια. Το αμαξι που ΕΓΩ περιμενω ομως να περασει εχει σταματησει και περιμενει και αυτο με τη σειρα του ΕΜΕΝΑ να περασω απεναντι, οποτε κανεις δεν περναει και κοιταζομαστε! :wacko:
Τελικα του κανω νοημα να περασει και το κανει εχοντας ενα βλεμμα απολογητικο, λες και ενοιωθε ασχημα/ενοχος που ΔΕΝ περασα απεναντι και περασε αυτος.

Την Παρασκευη το βραδυ και μετα απο μερικες μερες στο Αμβουργο, γυριζω στην Αθηνα. Σαββατο πρωι φευγω για Γιαννενα οδικως, οποτε και δεν εχω ακουσει τιποτα απο ειδησεις.

Καθοδον βλεπω πολλα φορτηγα σταματημενα σε κομβους στην ΕΟ, αλλα δεν δινω σημασια.... Στα Γιαννενα, βλεπω πολλα πρατηρια κλειστα αλλα και παλι δεν παει ο νους μου στο κακο.
Τελικα μαθαινω με εκπληξη οτι υπαρχει μια γενικοτερη απεργια των φορτηγων & μεταφορεων καυσιμων ενω τα δελτια :yuck: του ασχους:yuck: φωναζουν οτι "Στερευει απο καυσιμα η χωρα" κλπ.

Εχω προνοησει και εχω γεμισει καυσιμα το κουτι απο πριν οποτε η επιστροφη την Δευτερα το πρωι γινεται χωρις προβλημα.

ΟΜΩΣ......

Ο γυρισμος ειναι τραγικος χαρην στον ΚΟΠΑΝΟ με την Porsche που το παιζει γληγορος και περναει 10-10 τα αυτοκινητα στην Πατρων - Κορινθου στο αντιθετο ρευμα. Καποια στιγμη στο υψος του Αιγιου με προσπερναει με 200+ και λιγο πιο πανω σταματαει δεξια και κανει ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ενω εγω και αλλα διερχομενα κουτια προσπαθουμε να μην την φορεσουμε στον αρχικοπανο!!! Πινακιδα Αθηναικη... ΙΖκατι 3000. :mad:

Τελικα επιτρεφω Αθηνα αλλα εκει αρχιζει το παρτι....
Καποια στιγμη στη Χαμοστερνας βλεπω μια Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α ουρα αυτοκινητων που ξεκιναει πριν τα φαναρια των Πετραλωνων και συνεχιζει μεχρι κανα χιλιομετρο πιο πανω -σε ενα πρατηριο Shell.
Αμαξια σπρωχνονται τσαμπουκαλιδικα με αμαξια, μηχανες με μηχανακια, αλλοι "εξυπνοι" προσπαθουν να χωθουν απο εξω κατευθειαν μεσα στο πρατηριο για να αποφυγουν την ουρα, φωνες, βρισιες, κορνες ενω καποιοι εχουν πιαστει στα χερια και τσιριζουν!
Μεσα στο χαμο αυτο ενας παππους με 2 πλαστικα μπουκαλια νερου στο χερι προσπαθει να παρει βενζινη, λες και θα τον σωσει αν βαλει 2 λιτρα βενζινης στο αμαξι του!

Το ιδιο σκηνικο συνεχιζεται σε οσα πρατηρια ειναι ανοιχτα...
Φθανω σπιτι και βλεπω στις ειδησεις οτι αυτο το σκηνικο εχει φορεθει πολυ τις τελευταιες μερες...
Ασυλληπτα τεραστιες ουρες αυτοκινητων σε πρατηρια που ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εχει λιγο μυαλο θα καταλαβει οτι ειναι ΑΝΟΥΣΙΟ να γινονται αφου τα καυσιμα ΔΕΝ θα φτασουν για ολους οταν εχεις αλλους 200+ μπροστα σου να περιμενουν!

Και ομως... Τσαμπουκας, φασαρια, βρισιες, μεχρι και ξυλο για ενα κωλολιτρο βενζινης! :(

Και σκεφτομαι: τελικα ΠΟΣΟ καφρος ειναι ο νεοελληνας; :yuck:
Νοιωθω οτι ολοι γυρω μου ειναι σε μια αλλοφρονη ημιαγρια κατασταση, περιμενοντας τη σπιθα που θα τα τιναξει ολα στον αερα. Οι σκηνες αυτες στα πρατηρια ειλικρινα μου θυμισαν σκηνες απο ταινιες Mad Max... :sad:

Ρε σεις νεοΚαφροι: ακομα και αν το κουτακι σας μεινει ΧΩΡΙΣ καυσιμα μερικες ημερες, χαθηκε ο κοσμος; ΔΕΝ μπορειτε να πατε με το μετρο στη δουλεια σας η με το λεωφορειο;
Εξαιρω οσους εχουν να ταξιδεψουν για την δουλεια τους, αλλα αυτοι θα βρουνε καυσιμα καθοδον οπως βρηκα και εγω.
Ναι, τωρα και εγω ΔΕΝ εχω καυσιμα στο κουτακι, και η μηχανη επισης δεν ειναι για πολλα πολλα. Και λοιπον; Τι εγινε;

Οι ανθρωποι που απεργουν παλευουν για τα δικαιωματα τους. Εμεις πρεπει να γινομαστε ΖΩΑ ρε γ@μωτο καθε φορα που κατι αναπαντεχο συμβαινει; :mad:

Ζουμε στην πιο ομορφη χωρα με τους χειροτερους κατοικους.... :sad:
Καντε τα ισιωμα ολα πια....

ΥΓ. Διαβαζω στην Ε της προηγουμενη Κυριακης οτι ΜΕΣΑ στα καμμενα της Παρνηθας εχουν ΗΔΗ αποψιλωθει μεγαλες εκτασεις και εχουν ανεγερθει διαφορες ΒΙΛΕΣ.... :sad: :sad:


μην νομιζεις οτι και εκει ειναι ιδανικα και παραμυθενια

απλα σε θεματα οργανωσης και διαφθορας ειμαστε τελευταιοι και πρωτοι αντιστοιχα(καλα βαλτε και το IQ που ειναι πολυ χαμηλο και την ρατσιστοκρατια και την μολυνση που εχει ξεφυγει απο καθε μετρο και......)

madox
13/05/2008, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Καλάάάά ειμαστε εμείς στην ψωροκόσταινα.....Τι εχει το Χαμπούργκο ?Πράσινο ,ποδηλατόδρομους ,καθαριότητα,παρκάκια παντού,οδηγούς που σέβονται πεζούς κ μικρά οχήματα ,ολα τα δίκυκλα δηλαδή...............Ψαραγορά τεράστια ,γκρίχισε ταβέρνεν με συνταγές που δεν υπάρχουν στην χελάντα....ΑΛΛΑ υπάρχει η ξεφτιλισμένη περιοχή ....ST.PAULI με κοκκινα φανάρια κ κόκκινα υπόγεια γκαράζ που συναντας ανήλικες ΚΑΤΑΤΡΗΠΗΜΕΝΕΣ ΠΑΝΤΟΥ Κ αλκοολικους .......Ωραία κοινωνία παιδιά....



γιτι εδω δεν εχει μπουρδελα και τρυπημενους που μενεις σε κανενα sick προαστιο?

δεν υπαρχει πουθενα ο παραδεισος ολες οι κοινωνιες αντιμετωπιζουν προβληματα
αλλα την κολαση της ελληνικης κοινωνιας ευχαριστως την ανταλλαζω

madox
13/05/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Και κλασσικά κοιτάμε μόνο προς τα πάνω...συγκρίνουμε μόνο τον εαυτό μας με την Ευρωπαϊκή Ένωση...το 5% της Γης...

Ας κοιτάξουμε κ λίγο το υπόλοιπο 95% των συνανθρώπων μας κ συναισθανθήτε πόσο τυχεροί είμαστε που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα...
ας μην είμαστε αχάριστοι!

Οκ έχουμε χίλια δυο κακά σαν λαός αλλά έχουμε πετύχει τόσα πολλά τις τελευταίες δεκαετίες
που δεν αξίζει να τα μηδενίζουμε όλα...

:wave2:


τι εχουμε πετυχει σαν λαος δηλαδη περα απο το οχι τα τελευταια χρονια

ωραιο η ασχημο το παρελθον περασε
ελεος πια με αυτη την ψωροπερηφανια μας ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Ζεύκας
14/05/2008, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
τι εχουμε πετυχει σαν λαος δηλαδη περα απο το οχι τα τελευταια χρονια

ωραιο η ασχημο το παρελθον περασε
ελεος πια με αυτη την ψωροπερηφανια μας ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ποιός είμαστε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου?

ποιός υπερηφανεύτηκε? :look:

zephyr1
14/05/2008, 02:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ποιός είμαστε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου?

ποιός υπερηφανεύτηκε? :look:

Τι πινεις?:look:

:lol:

stavrogin
14/05/2008, 12:32
συζητηση μεταξι φιλου κι αγνωστου:

Αγνωστος απολογουμενος :
-Εγω ειμαι περιφανος που ειμαι ελληνας

Φιλος:
-Ναι γιατι εισαι χοντρος , ηλιθιος κι απολιτιστος.

Κι οντως:
Πρωτοι σε παχυσαρκια
23οι στην ευρωπη σε εφυια
τελευταιοι παρα κατι στον πολιτισμο.

Πηγες δεν εχω. Για την παχυσαρκια και τον πολιτισμο ημουν απολυτα βεβαιος
Αλλα και η εφυια;!!!

Το παραπανω μου αρεσει ως κατι εξυπνο ,αποτομο ,αποστωμοτικο
Γενικα ομως η γκρινια για τους ελληνες δε μου πολυαρεσει.Οσο κι αν με πειραζουν καποια πραγματα οπως κι ολους .Προτιμω να κανω τη σοβαρη ,οσο γινεται αυτοκριτικη μου παρα να γκρινιαζω για τους αλλους.
Η Γκρινια ειναι μυζερη κακομοιρα και στειρα. Απο μονη της δε βελτιωνει τιποτα αντιθετα χειροτερευει.
Δεν εχει και νοημα... Καποιο κατηγορουν ενα λαο ,επιδιωκοντας την αυτονομια τους και καποιοι αλλοι τον υπερασπιζονται θιγωμενοι επιδιωκοντας το να ανοικουν σ'αυτον. Αμφοτεροι διαπραγματευονται η οχι, τη σχεση τους με την κοινωνια στην οποια ζουν.

Οι ελληνες επισης δεν ξερουν ορθογραφια ,κι εγω ειμαι περηφανος Ελλην
:rotflmao:

Druuna
14/05/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin






Γενικα ομως η γκρινια για τους ελληνες δε μου πολυαρεσει.Οσο κι αν με πειραζουν καποια πραγματα οπως κι ολους .Προτιμω να κανω τη σοβαρη ,οσο γινεται αυτοκριτικη μου παρα να γκρινιαζω για τους αλλους.
Η Γκρινια ειναι μυζερη κακομοιρα και στειρα. Απο μονη της δε βελτιωνει τιποτα αντιθετα χειροτερευει.
Δεν εχει και νοημα... Καποιο κατηγορουν ενα λαο ,επιδιωκοντας την αυτονομια τους και καποιοι αλλοι τον υπερασπιζονται θιγωμενοι επιδιωκοντας το να ανοικουν σ'αυτον. Αμφοτεροι διαπραγματευονται η οχι, τη σχεση τους με την κοινωνια στην οποια ζουν.


:rotflmao:



+ 1000 κι απο μενα....


:wave2:

Gandalf dr685sm
14/05/2008, 13:05
stavrogin... μην σου κάνει εντύπωση.

Αν παρατηρήσεις τι βλέπει ο μέσος Έλληνας, τι κάνει κάθε μέρα και με τι ασχολείται στο σύνολο της καθημερινότητας του, θα σου θυμίζει έντονα τον μέσο Αμερικανό που νομίζει πως οι περισσότερες χώρες είναι αλλού γεωγραφικά κτλ...

Αυτά όσον αφορά την ευφυία που δεν κρίνεται βάσει κουτοπονηριάς , αλλά επιτευγμάτων και ικανότητας ανάλυσης.

Για την παχυσαρκία... αν ξεκαβαλήσουμε κανά Ι.Χ. (μέχρι και στην κρεβατοκάμαρα θα το παίρναμε αν μπορούσαμε). και κουνήσουμε κανά κώλο κάτι θα γίνει.

Για τον πολιτισμό... άστο καλύτερα.

Η Ελληνική κοινωνία κατάντησε μια μικρογραφία της μέσης Αμερικάνικης με έμβλημα το ΄πρόβατο και σήμα κατατεθέν την βλακεία.

Κατά τα άλλα... καλά πορευόμαστε.


Gandalf

Cpt. Haddock
14/05/2008, 13:50
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δε μπορώ να καταλάβω πως τσακώνεστε για συνοικίες/γειτονιές... έχω αλλάξει 4 μέχρι τώρα και δε μου καίγεται καρφί για καμια :look:

el_hymador
14/05/2008, 13:56
Eνταξει το παχυσαρκοι μπορουν να το καταλαβουν...ενα ποσοστο επι του πληθυσμου ειναι


Το "ευφυια" και το "πολιτισμος" πως διαλο τα μετρησανε;

stavrogin
14/05/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Eνταξει το παχυσαρκοι μπορουν να το καταλαβουν...ενα ποσοστο επι του πληθυσμου ειναι


Το "ευφυια" και το "πολιτισμος" πως διαλο τα μετρησανε;

Μαζεψαν 30 αντιπροσωπευτικους ευρωπαιους ,οι οποιοι ξεκουμπωθηκαν τις εβγαλαν εξω τις ευφυιες και τους πολιτισμους τους και τις μετρησαν να δουν ποιος την εχει πιο μεγαλη,... την ευφυια:rotflmao:

the who
14/05/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
de katalaves TIPOTA apo oti soy egrapsa FAOYL eisai OLOKLHROS ektos apo kati alloys xarakthrismoys poy moy erxonte sto myalo tora

eimai peiraiotisa gennhma threma kai se kati nikaies kai korydaloys kai keratsinia exo merikoys apo toys kalyteroys filoys moy anohte kai syggeneis

htan ena asteio poy DEN epiases kai EISAI O KLASSIKOS TYPOS TOY TSAMPA PSYXOLOGOY TOY NET POY MPROSTA MOY DE THA MILAGES KATA AFTO TO TROPO o adelfos moy POY DEN KSEREIS kai milas gia afton kai gia mena POY DEN KSEREIS plenei kai matsakonizei ploia kai einia se ena domatiakh 1x1 me alloys 2 mhnes sth thalassa eimaste paidia kai proerxomaste apo oikogeneia poy oyte DITHEN EIMASTE OYTE NEOPLOYTOI KAI DOYLEVOYME POLY GIA NA EXOYME OTI THELOYME KAI STO KSANALEO MPAS KAI TO KATALAVEIS

KAPOIOI APO EDO MESA POY ME KSEROYN KALA KAI DIAVAZOYN AFTA POY GRAFEIS PISTEPSE ME TON EAFTO soy EKTHETEIS KAI OXI EMENA



:a56:



YS kai meta moy lete gia thn Ellada kai toys Ellhnes toy shmera ti lete re?edo tsakonomaste giati de piasame to xioymor o enas toy alloy pos tha ta vroyme sto dromo?????

Mπα σε καλο σου,γελασαμε παλι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
14/05/2008, 15:50
ρε, srx

χουμοράκι έκανε, ΠΩΣ και δεν την κατάλαβες την κοπέλα..?

Ε..?

the who
14/05/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ρε, srx

χουμοράκι έκανε, ΠΩΣ και δεν την κατάλαβες την κοπέλα..?

Ε..?

Θες να σου απαντησω ως ανοητος ,ως κλασικος τυπος ψυχολογου του νετ η να φωναξω τον αδερφο μου που ειναι φανταρος?Ε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
14/05/2008, 18:46
για μισο λεπτο ρε srx400...δλδ τη νικαια τη θεωρεις πλουσια???

:confused:

the who
14/05/2008, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για μισο λεπτο ρε srx400...δλδ τη νικαια τη θεωρεις πλουσια???

:confused:

Τι λες μωρε?:confused: Που το ειδες αυτο?:confused: Ο τροπος που εκφραστηκε με πειραξε.Τωρα αν ηταν αστειο που να το καταλαβω ο ανοητος.

TROOPER
14/05/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Τι λες μωρε?:confused: Που το ειδες αυτο?:confused: Ο τροπος που εκφραστηκε με πειραξε.Τωρα αν ηταν αστειο που να το καταλαβω ο ανοητος.

δεν ηταν αστειο αλλα θα μου επιτρεψεις μονο και μονο επειδη τη ξερω προσωπικα την ευη να σου πω οτι δεν εννοουσε τα πραγματα οπως τα καταλαβες.

και να ξεκαθαρισω οτι δεν παιρνω τη θεση της ευης απλα παω να λυσω μια παρεξηγηση (και πιστεψε με ειμαι απολυτως σιγουρος για αυτο που σου λεω).

:wave2:

the who
14/05/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν ηταν αστειο αλλα θα μου επιτρεψεις μονο και μονο επειδη τη ξερω προσωπικα την ευη να σου πω οτι δεν εννοουσε τα πραγματα οπως τα καταλαβες.

και να ξεκαθαρισω οτι δεν παιρνω τη θεση της ευης απλα παω να λυσω μια παρεξηγηση (και πιστεψε με ειμαι απολυτως σιγουρος για αυτο που σου λεω).

:wave2:

Σου απαντησα νομιζω.Τελος με το θεμα που ετσι κι αλλιως ηταν σπαμ.

MikeG
14/05/2008, 19:48
Για να κουλάρουμε λίγο, γιατί τα μαχαίρια ακονίζονται... :smokin: :wave2:

T.R.E
14/05/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ελα μπροστα μου να μου τα πεις αυτα :D μπα ε?:smokin: :a022: :a022: :a7: :a7:

TROOPER
15/05/2008, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Σου απαντησα νομιζω.Τελος με το θεμα που ετσι κι αλλιως ηταν σπαμ.

στου κουφου τη πορτα παρ τη πορτα και φυγε....:sad:

:a56:

TROOPER
15/05/2008, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για να κουλάρουμε λίγο, γιατί τα μαχαίρια ακονίζονται... :smokin: :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
:a022: :a022: :a7: :a7:

:rolleyes:

και οπως βλεπουμε καποιους τους τρωει....

the who
15/05/2008, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
στου κουφου τη πορτα παρ τη πορτα και φυγε....:sad:

:a56:

Ρε φιλε χαλαρωσε λιγο.Δεν σ εβαλε κανεις διαιτητη.Δεν θελω να δωσω συνεχεια,δεν μ ενδιαφερει αν ειναι παρεξηγηση,τοχω ξεχασει κιολας.Πως αλλιως να στο πω?:wave2:

HolyDiver
15/05/2008, 11:15
Απαντώ μόνο στο αρχικό post του ταξιδευτή. Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οι ανθρωποι που απεργουν παλευουν για τα δικαιωματα τους.

Και τι γίνεται με τα δικαιώματα του αγρότη, που αφού κλάδεψε τα δέντρα, έσκαψε με το τσαπί τις γούρνες, έβαλε κοπριά-λίπασμα, τα πότισε, τα ξαναπότισε, τα ψέκασε, τα ξαναψέκασε, τα αραίωσε, τα ξαναπότισε και τώρα αντί να μαζέψει τους καρπούς τα αφήνει να πέσουν γιατί δεν έχει που να τα στείλει? Απέργία δεν έχουν (έιχαν) μόνο τα βυτία έχουν και τα υπόλοιπα φορτηγά. Η αγορά του Βόλου έχει πήξει στα κορόμηλα (τζάνερα) και στα κεράσια και αφού δεν μπορόυμε να τα στείλουμε στις λαχαναγορές τις Αθήνας και της θεσσαλονίκης, τα αφήσαμε στα δέντρα να σαπίσουν.

υ.γ Έχω μισό τόνο τζάνερα βάλτε βενζίνη και έλάτε να τα μαζέψετε, τζάμπα είναι...:sick:

TROOPER
15/05/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
1.Ρε φιλε χαλαρωσε λιγο.2.
Δεν σ εβαλε κανεις διαιτητη.Δεν θελω να δωσω συνεχεια,
3.δεν μ ενδιαφερει αν ειναι παρεξηγηση,τοχω ξεχασει κιολας.Πως αλλιως να στο πω?:wave2:

1.ειμαι χαλαρος ρε φιλε.
2.μπηκα μονος μου σιγα μη παρω αδεια.
3.δεκτο

:wave2: