PDA

View Full Version : Εγώ και η πίστα



S705
12/05/2008, 15:26
Καλησπέρα παιδιά, θέλω να μάθω ποσό εύκολο είναι να μπεις στην πίστα τον Μεγάρων με την δική μου μηχανή.

Δηλαδή ξυπνάω μια μέρα , βάζω τα δερμάτινα μου , πάω στην πίστα , πληρώνω
και μπαίνω ?????

Αν ναι ποιες μέρες είναι η πίστα διαθέσιμη , ποιες ώρες , ποσό είναι το κόστος και ποσό έχω δικαίωμα να κάτσω???
Μετά την χθεσινή μου επίσκεψη στην πίστα , με την οργάνωση της APRILIA είδα ότι απλά είμαι σκράπας :( :( και ότι πρέπει να προπονηθώ λιγάκι .

road spirit
12/05/2008, 15:33
με μηχανή, μόνο σε οργανωμένα τρακdays μπορείς να μπεις μέγαρα

διοργανώνουν το 0300 και ο Ζαφειρόπουλος (aka "extreme trackdays"), ημερομηνίες θα βρείς στην ενότητα trackdays του φόρουμ και στα site τους...

βάζεις φουλ δερματα και μπαίνεις....
0300: 15 ευρώ/20 λεπτο, κάνεις όσα 20λεπτα αντέχεις ή όσα έχουν ελεύθερες θέσεις
Ζαφειρόπ : 50ευρω η μέρα, κάνεις όσα 20λεπτα αντέχεις

και στους 2, πρέπει να κλεισεις θέση απο πριν, τον τελευταίο καιρό γίνεται της πόπης στη πίστα με συμμετοχές

devil's animal
12/05/2008, 15:34
κοιτα να δεις υπαρχουν συγκεκριμενες μερες που οργανωνονται απο καποιους διοργανωτες τα λεγομενα track days.
εκει μπορει να πας με full εξοπλισμο (κρανος,δερματινη φορμα,γαντια,μποτες) και μπαινεις σε γκρουπ αναλογα την εμπειρια σου και το οδηγικο σου επιπεδο. πληρωνεις συνηθως 15€ το 20λεπτο (session).

εγω θα σου προτεινα καποιο μαθημα του 0-300 ειτε riding school, ειτε css.
εκει πληρωνεις κατιτις παραπανω (ας πουμε 300€ :lol: ) αλλα μαθαινεις πως να συμπεριφερθεις στο μηχανακι σου και να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες σου οσο το δυνατον περισσοτερο.
ουσιαστικα αυτα που προαανεφερα ειναι ΜΑΘΗΜΑΤΑ και οχι απλα επισκεψη στην πιστα. υπαρχει θεωρια και πρακτικη ασκηση και αρχιζει απο το πρωϊ και τελειωνει απογευματακι.

για οτιδηποτε ποιο συγκεκριμενο και κατατοπιστικο μπες και στο section track days.
:wave2:

S705
12/05/2008, 15:40
από μια :beer: στον καθένα σας.

ελπίζω να έχει γκρουπ με αρχαρίους :rolleyes: :rolleyes:

KaTaNaS
12/05/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
από μια :beer: στον καθένα σας.

ελπίζω να έχει γκρουπ με αρχαρίους :rolleyes: :rolleyes:

μην πας αδιαβαστος στη πιστα... δεν θα καταφερεις καμμια βελτιωση!

διαβασε για γυροσκοπικα, σημαδια και λοιπες τεχνικες, για σωστες γραμμες και αλλα χρησιμα...

ψαξε στο φορουμ εχει απιστευτους θυσαυρους...

μολις τα διαβασεις, κανε ενα δοκιμαστικο τρακ ντεϊ με πραγματικη ωριμη εγκράτεια...

και μετα θα απς σε ενα σχολειο.. να σου ανασυνταξουν οτι διαβασες και να στα στοιχειοθετησουν σωστα...καθωγς και να σε διορθωσουν σε πολλα!

μετα απλα θα καταλαβεις οτι τοσο καιρο απλα δεν οδηγουσες!~ :wave2:

rockparis
12/05/2008, 15:54
για δες και αυτο
http://www.serrescircuit.gr/
κάθε τετάρτη η πίστα είναι ανοιχτή για το κοινό
αλλά και άλλες μέρες μπορείς να μπείς στην πίστα
δες το site έχει και τα στροφιλίκια από Θεσ/νίκη προς Σέρρες.....