PDA

View Full Version : SV 650 S or .....



k_mei
13/05/2008, 10:16
:beer: Γειά σε όλους...

Χρειάζομαι γνώμες...

Θέλω μια μηχανή η οποία να με βολέψει στη κίνηση της πόλης καθώς το 85% της χρήσης της θα είναι στο κέντρο.

ΟΜΩΣ… επειδή το καλοκαιράκι πλησιάζει ή έφτασε θα έλεγα, θα ήθελα να φορτώνω την μικρή και να κάνω άνετα τα ταξίδια μου σε αποστάσεις Αθηνά – Πάτρα ή παρομοίων χιλιομέτρων χωρίς να ζορίζομαι ιδιαίτερα ή να ζορίζετε η πίσω.

Η εμπειρία μου είναι ελάχιστη γ’ αυτό ζητάω και τη γνώμη και τις προτάσεις σας για τις παρακάτω μηχανές.
Λοιπόν έχω βρει δυο μάντρες που μου αγοράζουν το CBF250 που έχω,
με 2000? προσφέροντας μου
η πρώτη μάντρα, ένα CB400 SF μοντέλο 00 με 500? ( δηλ. 2500? )
και η δεύτερη ένα SV650S μοντέλο 99 με 1000? ( δηλ. 3000? )…
Το δίλημμα μου είναι σε ποια να καταλήξω από τις δυο ή αν θα μου προτείνατε κάποια άλλη πέρα αυτών για να με βολέψει και σε πόλη και σε μακρινές εκδρομές.
Η καρδια μου παντος μου λεει SV καθως νομιζω το εχω ερωτευτεί αλλα δε ξέρω αν η υπομονή μου συμφωνει στις εντος πόλης διαδρομές...

Plz δώστε μου τα φώτα σας…
thx

SeNNinhA
13/05/2008, 10:40
ΧΑΛΑΡΑ το SV

Δεν υπάρχει σύγκριση

Locksmith
13/05/2008, 12:59
+1 :a13:

gdevelek
13/05/2008, 13:59
συνολικά το σουζούκι αλλά στην πόλη είναι λιγώτερο βολικό

k_mei
13/05/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
συνολικά το σουζούκι αλλά στην πόλη είναι λιγώτερο βολικό


Φίλε μου αυτό φοβάμαι, μην μετανιώσω στις εντός πόλης βόλτες. :confused:
Για ταξίδια δε με νοιάζει ξέρω θα με ανταμείψει…

Anyway fellows, thx

nikonian
13/05/2008, 14:50
Υπάρχει μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις, αλλά και ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην ποιότητα και την αξιοπιστία.

Δεν είναι τόσο εύκολη η επιλογή όσο φαίνεται.

Το SF δεν ήρθε ποτέ στην ευρώπη γιατί η ποιότητα κατασκευής του ανεβάζει το κόστος του πάνω από τα 600αρια και θα ερχόταν ακριβότερο από Hornet,Fazer, SV, οπότε δεν θα το αγόραζε κανένας.

Tropeas
13/05/2008, 15:42
το SV έχει clip on και δεν κοβει το τιμόνι του για μόνο χρήση πόλης ...
επιτόπου στροφή ξέχνα την... μόνο με πολύ μεγάλη ακτίνα...
κατα τα άλλα είναι αρκετά στενό και χωράει παντού.
το τιμονάτο για εντός πόλης σίγουρα θα είναι ποιο άνετο.

jpsplus
13/05/2008, 15:56
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΕΙς ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΗ VSTROM.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΟΓΚΩΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ SV/S ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕς ΕΝΤΟς ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΙΜΟΝΙΑ ΠΟΙΟ ΨΗΛΑ ΑΡΑ ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ TO VSTROM EINAI ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΣΩ.

ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ABS ΣΤΑ TEΛEYTAIA MONTEΛΑ.

ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΝΑ TEST DRIVE ΝΑ ΔΕΙς ΑΝ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΑΠΛΟ ΤΟ SV. ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΝΕΤΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ........

k_mei
15/05/2008, 10:00
Ευχαριστώ πολύ όλους…

Μετά από όλα αυτά αποφάσισα να αγοράσω … Harley…
: D
Ποτέ και για κανένα λόγο anyway

V- Strom,
Το θεωρώ πολύ ογκώδες για μένα, εκτός αυτού δε με παίρνει οικονομικά να το αγοράσω. Αν και μου αρέσει θα το σκεφτώ αργότερα και για καινούριο…

Πιστεύω θα καταλήξω στο SV και εν τέλει αν φάω καμία ξενέρα το σπρώχνω για κάτι άλλο…

Thx a lot…

Locksmith
15/05/2008, 11:59
Εγώ που έκανα βόλτα το V-Strom 650 ενός φίλου, δε μου φάνηκε πολύ ογκώδες... Βέβαια δεν προσπάθησα να χωθώ ανάμεσα στην κίνηση... Πάλι θα υπερτερεί του SV όμως και σ'αυτό κατά τη γνώμη μου.

Tpap
15/05/2008, 12:45
Φίλε, ανάμεσα στα δύο να προτιμήσεις το CB.

Τσέκαρε την γενικότερη κατάστασή του, σιγουρέψου --όσο μπορείς-- για χλμ, αν έχει πέσει/φάει χαστούκι, επισκευές κλπ..
Και θα το ευχαριστηθείς πολύ καλλιτερα μέσα στην πόλη αλλά και σε ταξιδάκια με την κοπελιά σου πισω και με κανά δυό αποσκευές...

Είναι αλεξίσφαιρο πραγματικά και δεν ζητάει απολύτως τίποτε, εκτός από βενζίνη.

Και άσε κατά μέρος τα sv/strωμ γαιτί εμφανίζουν μια δυσλειτουργία με το πλαινό σταντ....

the who
15/05/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Φίλε, ανάμεσα στα δύο να προτιμήσεις το CB.

Τσέκαρε την γενικότερη κατάστασή του, σιγουρέψου --όσο μπορείς-- για χλμ, αν έχει πέσει/φάει χαστούκι, επισκευές κλπ..
Και θα το ευχαριστηθείς πολύ καλλιτερα μέσα στην πόλη αλλά και σε ταξιδάκια με την κοπελιά σου πισω και με κανά δυό αποσκευές...

Είναι αλεξίσφαιρο πραγματικά και δεν ζητάει απολύτως τίποτε, εκτός από βενζίνη.

Και άσε κατά μέρος τα sv/strωμ γαιτί εμφανίζουν μια δυσλειτουργία με το πλαινό σταντ....

Tι εννοεις ακριβως γιατι ψαχνομαι να παρω ενα sv?

Tpap
15/05/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Tι εννοεις ακριβως γιατι ψαχνομαι να παρω ενα sv?

για πέρασε κ λίγο από δώ...και θα καταλάβεις:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58383&perpage=&pagenumber=4

div400
15/05/2008, 22:01
ναι ναι ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ SV ΣΠΑΝΕ!!!!!!!!

:rolleyes: :a31:

να δω ποτε θα μαθουμε να αποφευγουμε αστηρηκτες γενικευσεις και το ακριτο τσουβαλιασμα......

ΟΚ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΠΟΣΑ 2-3..10 ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?

Ε ΚΑΙ?!?!?!?

σε σχεση με τον συνολικο αριθμο τον sv/vstrom ειναι απειροελαχιστος και μαλλον ουτε μικροτερος ουτε μεγαλυτερος απο αντιστοιχα μοντελα αλλων κατασκευαστων.

ακομα λοιπον να λιωσει αυτη η καραμελα που πιπιλαμε τοσο καιρο?

:wave2:


και στο θεμα:...αν θες να κυκλοφορεις κυριως μεσα στην πολη, το sv καθαρα απο θεμα ανεσης θα σε καλυψει λιγοτερο απο το cb. σε ανοιχτο δρομο ομως (εθνικη,επαρχιακο κτλ κτλ) σαφώς και ειναι ανωτερο σε ολα (αποψη μου).
τωρα, οτι εσυ γουσταρεις περισσοτερο φιλε. :beer: :wave2:

Tpap
15/05/2008, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ναι ναι ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ SV ΣΠΑΝΕ!!!!!!!!:rolleyes: :a31:
να δω ποτε θα μαθουμε να αποφευγουμε αστηρηκτες γενικευσεις και το ακριτο τσουβαλιασμα......
ΟΚ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΠΟΣΑ 2-3..10 ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?
Ε ΚΑΙ?!?!?!?
σε σχεση με τον συνολικο αριθμο τον sv/vstrom ειναι απειροελαχιστος και μαλλον ουτε μικροτερος ουτε μεγαλυτερος απο αντιστοιχα μοντελα αλλων κατασκευαστων. ακομα λοιπον να λιωσει αυτη η καραμελα που πιπιλαμε τοσο καιρο?
:wave2:

καλά ρε διβ,

λες και γράφω πρώτη φορά ρε παλικάρι μου...
φυσικά και δεν τρέχει τίποτε που πέταξαν κανα-δυό το διωστηράκι εκτός, αλλά γιατί δεν μπορώ να ''πιπιλάω όσο θέλω την καραμέλα'' όπως έγραψες ή να σαρκάζω όσο θέλω (όπως θα το έθετα εγώ..?)

και παίρνεις οτι έγραψα κατά γράμμα λες και με έχεις δει πολύ συχνα εδώ μέσα να δίνω συμβουλές σε άλλους τι να πάρουν και τι να αφήσουν...

(εδώ πολλοί έρχονται και με ρωτάνε ''τι να πάρω'' και δεν μπαίνω στην διαδικασία καν να απαντήσω..)

div400
15/05/2008, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
καλά ρε διβ,

λες και γράφω πρώτη φορά ρε παλικάρι μου...
φυσικά και δεν τρέχει τίποτε που πέταξαν κανα-δυό το διωστηράκι εκτός, αλλά γιατί δεν μπορώ να ''πιπιλάω όσο θέλω την καραμέλα'' όπως έγραψες ή να σαρκάζω όσο θέλω (όπως θα το έθετα εγώ..?)

και παίρνεις οτι έγραψα κατά γράμμα λες και με έχεις δει πολύ συχνα εδώ μέσα να δίνω συμβουλές σε άλλους τι να πάρουν και τι να αφήσουν...

(εδώ πολλοί έρχονται και με ρωτάνε ''τι να πάρω'' και δεν μπαίνω στην διαδικασία καν να απαντήσω..)

:confused: :sick: :confused:

βαλε βρε ανθρωπε μου ενα γ@#$νο εμοτικον να ξερω.....που μου τα γραφεις ξερα λες και χρεωνεσαι τα εικονιδια....:D

τεσπα...σορρυ αν ημουν καπως ''επιθετικος'' :rolleyes: παντως γενικοτερη αναφορα εκανα με αφορμη τα γραφομενα σου....

σαρκασμος ΟΚ, πλακα ΟΚ...
λαλακιες :nono:
:winka:
:beer:

Aggelos_SV
16/05/2008, 16:41
Πάρε Cb.Έχει το κορυφαίο σταντ ,πολύ καλύτερο κι από άλλα "μεγαλύτερα" μηχανάκια.

Αν πάρεις SV πάρε και 3-4 μοτέρ να έχεις ν'αλλάζεις γιατί σπάνε πιο εύκολα κι απ'τα σταντ.

gcrook
19/05/2008, 00:39
Περα απο τους κλασσικους (θλιβερα χιλιοειπωμενους εδω μεσα) αστεισμους με τους διωστηρες των Suzuki V2....(αληθεια αν υπηρχαν εδω μεσα αντιστοιχοι αριθμητικα κατοχοι τραιουμφ η αλλων μοτο απορω για ποσα τετοια προβληματα θα διαβαζαμε καθημερινα) ,θα πω το εξης.

Οσο ποιοτικο και αν ηταν ,ακομα και με ΣΗΜΕΡΙΝΑ στανταρ,το CB,μιλαμε πλεον για ενα μηχανακι παλιας σχεδιασης που μαλλον μονο για commuting αξιζει αυτη την στιγμη.

Επισης η χρονολογια κατασκευης του μου ακουγεται...... καπως....

Για να ειμαι ειλικρινης κανενα απο τα δυο δεν αξιζει σημερα για την δουλεια που το θελεις,απλα το SV ειναι σαφως πολυ πιο δυνατο,πολυ πιο σπορ και εξισου οικονομικο για μεταχειρισμενο,οσον αφορα το κοστος συντηρησης.
Τα ανταλλακτικα του υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα και δεν ειναι και ιδιαιτερα ακριβα.Για το Χοντα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να πω το ιδιο.

Προβλημα μηχανικο δεν προκειται να βγαλει οσο το οδηγει ανθρωπος και οχι κανιβαλος που το οδηγει σαν δικυλινδρο και δεν εχει σκοπο να βγαζει ολες τις διαδρομες με την ταχυτητα κολλημενη στον κοφτη.
Βεβαια ακομα και ετσι θα ηθελα πολυ να μαθω ποσο θα αντεχε συγκριτικα με αλλα ΒεΔυο τηε κατηγοριας.
Η εμπειρια εχει δειξει οτι αντεχει τοσο και περισσοτερο,για να μαθαινουν καποιοι.


Αυτα.

LePa
19/05/2008, 21:03
antikimenika er6 exo katsei pano kai einai san podilato xoris ipervoles ala de sigrinete me to sv :D

sto leo epidi milises gia poli

el_hymador
19/05/2008, 21:22
SV με κλειστα τα ματια...αν ειναι φυσικα σε καλη κατασταση

Το CB μην το κοιτας καθολου...σαφως πιο βολικο μεσα στην πολη, αλλα αστο...θα ειναι κανα πεμπτο χερι. Απλως καλα και αξιοπιστα μηχανακια, ηρθαν με καραβιες απο την Ιαπωνια, αγοραστηκαν και κανιβαλιστηκαν απο μηχανικους κα αναβατες, καιρος ειναι να αναπαυθουν και αυτα...

Ψαξε και για κατι αλλο ομως, μην κολλας στον πρωτο μαντρα που θα βρεις...

TOLISTOLAROS
04/06/2008, 09:49
Παιδιά έχω εδώ και 3 μήνες Suzuki SV 650 s του 1999(πρώτο μηχανάκι,ούτε παπί δεν είχα).Είναι καταπληκτικό μηχανάκι.Ελαφρύ μαζεμένο και φιλικό,πραγματικά σε μαθαίνει οδήγηση.Μεσ την πόλη(Ρόδος) μια χαρά είναι.και στην Αθήνα που το ανέβασα το Πάσχα μια χαρά βόλεψε.Είδα 235 στη Αττική οδό(φυσικά είναι λίγο πειραγμένο,φίλτρο BMC,Remus εξάτμιση,άλλα ζιγκλέρ κλπ).Τρελλή ροπή και ρολλαριστό ρίχνει πολύ ξύλο σε Fazer,Hornet κλτ(δύναμη παντού και κοντό σαζμάν).Είμαι ο 4ος ιδιοκτήτης,έχει 83000χλμ και καίει 300ml λάδι στα 4.000χλμ.Πάρα πολύ ευχαριστημένος,απορώ γιατί στην Ελλάδα δεν πούλησε ενώ στο εξωτερικό είναι must...

Tpap
04/06/2008, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
...............Είναι καταπληκτικό μηχανάκι......έχει 83000χλμ και καίει 300ml λάδι στα 4.000χλμ....Πάρα πολύ ευχαριστημένος.....


πούστε, κε Κρούκη....?

300ml λάδι καίγαν και τα triumph του '69...

παρεμπιπτόντως αλλά και επειδή έθεσες το θέμα, μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα σε διάφορα σιτες δεν είδα πουθενά κανένα τριούμφ να περνά τις μπιέλες στο κάρτερ...ανεξαρτήτως χρονολογίας και κατηγορίας.
Εξ'αυτού λοιπόν θεωρώ αβάσιμα τα θεωρήματά σου...



Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
αληθεια αν υπηρχαν εδω μεσα αντιστοιχοι αριθμητικα κατοχοι τραιουμφ η αλλων μοτο απορω για ποσα τετοια προβληματα θα διαβαζαμε καθημερινα...
Η εμπειρια εχει δειξει οτι αντεχει τοσο και περισσοτερο,για να μαθαινουν καποιοι.
Αυτα.

gcrook
04/06/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
πούστε, κε Κρούκη....?

300ml λάδι καίγαν και τα triumph του '69...

παρεπιπτώντος αλλά και επειδή έθεσες το θέμα, μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα σε διάφορα σιτες δεν είδα πουθενά κανένα τριούμφ να περνά τις μπιέλες στο κάρτερ...ανεξαρτήτως χρονολογίας και κατηγορίας.
Εξ'αυτού λοιπόν θεωρώ αβάσιμα τα θεωρήματά σου...

Τα'γραψες βλεπω με φορα μην τα ξεχασεις στην πορεια.:winka:

Υ.Γ Δεν υπαρχει ειδικη κατηγορια στο φορουμ για τα Απροβληματιστα Αγγλικα σας μοτοσακα;

Tpap
04/06/2008, 23:11
Αδυνατώ να κατανοήσω τα γραφόμενά σου καλό μου παλικάρι...:confused:

Αν θες εξηγείς τι προσπαθείς να πεις. Αν πάλι δεν θες, μαζί σου είμαι.

gcrook
04/06/2008, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αδυνατώ να κατανοήσω τα γραφόμενά σου καλό μου παλικάρι...:confused:

Αν θες εξηγείς τι προσπαθείς να πεις. Αν πάλι δεν θες, μαζί σου είμαι.

Αστο,αρκει που καταλαβα εγω :winka: :wave2:

TOLISTOLAROS
05/06/2008, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
πούστε, κε Κρούκη....?

300ml λάδι καίγαν και τα triumph του '69...

Χωρίς να θέλω να παρέμβω σε διαφωνίες,αν σκεφτείς ότι το 80% των χλμ που γράφω έγιναν σε 5λεπτες συνήθως βόλτες στη Ρόδο-όπου καλά καλά δε ζεσταίνεται το μοτέρ=τα μέταλλα δεν προλαβαίνουν να διασταλλούν=μεγάλες ανοχές=κατανάλωση λαδιού- και το υπόλοιπο 20% κολοφεράτζα στην Αττική οδό με 200άρες=υψηλές rpm=ξαναμανα καταλάλωση λαδιού.Επίσης μιλάμε για V κινητήρα=κραδασμοί=λογικό κάποιο Ελαΐς να ξεφεύγει προς τα πάνω,οι προηγούμενοι 3 ιδιοκτήτες-και γω βεβαίως βεβαίως-το χουνε πάρει παρτούζα......ε τότε παιδιά πιστεύω ότι 300ml/4000km ενώ μιλάμε για μοτέρ 10ετίας με 83000xlm είναι μια χαρά...

gcrook
05/06/2008, 01:32
Τα πραγματα ειναι απλα.
Η καταναλωση λαδιου ειναι υπαρκτη και δεδομενη (οπως και να το κανουμε),αλλα ειναι η απολυτως μινιμουμ σε τετοιου ειδους μηχανακια.
Εξαρταται σε τι ρυθμους τα δουλευεις και κατω απο οποιες συνθηκες.
Απο ενα σημειο και μετα η καταναλωση λαδιου αυξανεται ειδικα οταν κινεισαι συνεχεια κοντα στο οριο στροφων του συγκεκριμενου κινητηρα.
Δεν μιλαμε απλα για "ανοιγματακια".

TOLISTOLAROS
05/06/2008, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τα πραγματα ειναι απλα.
Η καταναλωση λαδιου ειναι υπαρκτη και δεδομενη (οπως και να το κανουμε),αλλα ειναι η απολυτως μινιμουμ σε τετοιου ειδους μηχανακια.
Εξαρταται σε τι ρυθμους τα δουλευεις και κατω απο οποιες συνθηκες.
Απο ενα σημειο και μετα η καταναλωση λαδιου αυξανεται ειδικα οταν κινεισαι συνεχεια κοντα στο οριο στροφων του συγκεκριμενου κινητηρα.
Δεν μιλαμε απλα για "ανοιγματακια".
Ανοιγματάκια;Δηλαδή;

Πάντως λάδι καίγεται σίγουρα σε υψηλές rpm αλλά και μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ.
Γιατί λέτε τα καινούρια μοτέρ-κυρίως αυτοκινήτων-καίνε λάδι; Επειδή δουλεύουν με φτωχό μίγμα σε χαμηλομεσαίες λόγω ρύπων Euro3.Το φτωχό μίγμα όμως προκαλεί υπερθέρμανση.Οπότε πλέον σχεδιάζουν τα μοτέρ με μεγαλύτερες ανοχές(για να μην έχουμε αγκαλίτσες χιτωνίου-πιστονιού...:p :p ).Μεγάλες ανοχές=λαδάκι...

gcrook
05/06/2008, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ανοιγματάκια;Δηλαδή;



Ναι δικιο εχεις.
Εννοω οτι πολυ απλα ο συγκεκριμενος κινητηρας πρεπει να ζοριστει αρκετα και παρατεταμενα για να καταναλωσει λιπαντικο.