PDA

View Full Version : Ypvs (dt200wr)



mpou
13/05/2008, 14:00
Μετα απο λεπτομερη εξεταση γνωστου "γκουρου" μονδερατορα (με το αυτι, το ακουσε και απεφανθει, τι σου ειναι η εμπειρια ρε, και δεν το λεω ειρωνικα), το YPVS δεν πρεπει να δουλευει καλα (Περα απο το αυτι, το μηχανακι χαμηλα ΟΝΤΩΣ δεν εχει). Λογω υποχρεωσεων, περαιτερω εξετασεις δεν γινανε απο τον "ιατρο".

Ξεβιδωσα λοιπον το καπακι, και παρατηρησα πως σβουριζει αυτο το πραγμα.

Σε σχεση με αυτο (http://youtube.com/watch?v=N_R5oh5yb24) , στο συγκεκριμενο μηχανακι η clockwise περιστροφη περι τις 3000 στροφες ΔΕΝ γινεται. Η counterclockwise περιστροφη στα "ψηλα" γινεται. (Επισης δεν γινεται ο αρχικος ελεγχος με το που γυριζει ο διακοπτης, αφου μπαταρια δεν εχει)

Αλλες διαγνωσεις στο προβλημα των "χαμηλων" ειναι οτι το μηχανακι θελει Reed, ή παιρνει αερα η εξατμιση, οι οποιες μαλλον θα εξεταστουν σε δευτερο χρονο. (Φανταζομαι υπαρχουν και αλλες διαγνωσεις, τις οποιες δεν θελω να μαθω απο τωρα).

Κυριε ? (ξερει αυτος), αυτα σαν προετοιμασια για το τι σε περιμενει μολις γυρισεις :lol:

OldMan
14/05/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
παιρνει αερα η εξατμιση
Έλα μου ...??? :look:

mpou
14/05/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έλα μου ...??? :look:

Καρντασ', ταδε εφει (εξατμιση και reed) παλιος ιδιοκτητης ιδιου μηχανακιου, το οποιο μπορει και να το μεταφερω λαθος.

Για πρωτο (YPVS), ξερς τιποτις? :beer:

OldMan
14/05/2008, 15:30
Κάτι ξέρω, αλλά αφού δεν το κατέχεις το άθλημα:

Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
ταδε εφει

άστο να πάει στο καλό ...!!!
:evil:

mpou
14/05/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτι ξέρω, αλλά αφού δεν το κατέχεις το άθλημα:


άστο να πάει στο καλό ...!!!
:evil:

Ουπς, σχωρα με.

Ουτε το αθλημα της αρχαιας κατεχω, ουτε των τεχνικων ομως. Την μια παρατηρηση μου την εκανες (και εμαθα). θα μου κανεις και μια δευτερη για το "αλλο"?:winka: Ετσι, να μαθαινουμε και εμεις...

Υ.Γ. ταδε εφΗ ειναι, ετσι?

OldMan
14/05/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οταδε εφΗ ειναι, ετσι?
Σαν την Θώδη, ένα πράγμα ... :winka:

Και για να σπαμμάρουμε λίγο, τι ακριβώς θέλεις με το YPVS ??? :confused:

mpou
14/05/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σαν την Θώδη, ένα πράγμα ... :winka:

Ξου ξου.


Και για να σπαμμάρουμε λίγο, τι ακριβώς θέλεις με το YPVS ??? :confused:

Τι θελω να μαθω? Στο παραπανω βιντεο φαινεται οτι στα "χαμηλα" το YPVS γυρναει με την φορα του ρολογιου, και στις υψηλες αντιστρεφεται (ανοιγοκλεινει κατι στην θυριδα εξαγωγης απο οτι διαβασα, δεν μπαινω σε λεπτομεριες που διαβασα γιατι μπορει να τα πω και στραβα).

Το πρωτο (με τη φορα του ρολογιου) δεν φαινεται να συμβαινει στο εν λογω μηχανακι.
Μια προφανης ερωτηση ειναι τι φταιει. Και πριν απο αυτη (μαλλον ευκολως εννοουμενη), αν εχει σχεση με το οτι το εν λογω μηχανακι δεν εχει μπαταρια (σε σχεση με το βιντεο).

Τωρα θα μου πεις, πηγαινε σε ενα "μαστορα" να το δει. Μεχρι να το "δει" λοιπον, ειπα να ρωτηξω μπας και αξιωθω να τα καταφερω μονος μου (με τις καταλληλες υποδειξεις), και να μην "τραβολογαω" και τον μαστορα.

OldMan
14/05/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Μια προφανης ερωτηση ειναι τι φταιει.
Μια προφανής απάντηση είοναι ότι φταίει η δεξιά ντίζα του ...:winka:

mpou
14/05/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μια προφανής απάντηση είοναι ότι φταίει η δεξιά ντίζα του ...:winka:

Ωπα. Αν ειχε προβλημα η δεξια ντιζα (κομμενη?), το προβλημα δεν θα ηταν η counter-clockwise περιστροφη?

Αλλα και παλι, η επαναφορα πως γινεται? Λογω "λασκαρισματος" των ντιζων?

(Να τονισω εδω οτι στα "ψηλα" η counter-clockwise περιστροφη γινεται, και ακολουθει η clockwise περιστροφη οδευοντας στα "χαμηλα". Αυτο που νομιζω οτι δεν γινεται ειναι απο το "ρελαντι", η clockwise περιστροφη μεχρι τις 3000-4000 rpm).

OldMan
14/05/2008, 17:10
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν χρειάζεται να είναι κομμένη ...
Μπορεί απλά να γλυστράει μέσα στον σφικτήρα !!!

Υ.Γ.
Με το χέρι γυρνάει αυτή η μ@λ@κία ???

mpou
14/05/2008, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν χρειάζεται να είναι κομμένη ...
Μπορεί απλά να γλυστράει μέσα στον σφικτήρα !!!

Σφικτηρα εννοεις στην επαφη της ντιζας με το "κυλινδρικο παπαρακι που στριφογυρναει"?



Υ.Γ.
Με το χέρι γυρνάει αυτή η μ@λ@κία ???

Γυρναει. Τωρα να σου πω δεν ειμαι σιγουρος αν απο το "idle" που στεκεται μπορει να παει clockwise (αν εχει και αλλο χωρο να παει ή αν καποια ντιζα δεν το αφηνει). Μαλλον πρεπει να το κοιταξω με φαινεται.

toulis
15/05/2008, 10:51
Συγνώμη για την επέμβαση

Αλλά έχω την εντύπωση ότι αν δεν βάλεις μια μπαταρία που να δουλεύει σωστά στο μηχανάκι το YPVS μπορεί να σε στείλει άνετα ένα ταξιδάκι προς Δαφνί μεριά

mpou
15/05/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Συγνώμη για την επέμβαση

Αλλά έχω την εντύπωση ότι αν δεν βάλεις μια μπαταρία που να δουλεύει σωστά στο μηχανάκι το YPVS μπορεί να σε στείλει άνετα ένα ταξιδάκι προς Δαφνί μεριά

Νομιζω οτι το DT200WR δεν παιρνει μπαταρια.

mpou
15/05/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou

Γυρναει. Τωρα να σου πω δεν ειμαι σιγουρος αν απο το "idle" που στεκεται μπορει να παει clockwise (αν εχει και αλλο χωρο να παει ή αν καποια ντιζα δεν το αφηνει). Μαλλον πρεπει να το κοιταξω με φαινεται.

Τελικά στο "ρελαντί", το "παπαράκι" ειναι στραμμένο όλο δεξιά. δεν έχει άλλο δεξιά να πάει(στις 3000 rpm ας πούμε) :bigcry:

Βρήκα και ενα manual για WR200R του '92, κάτι λέει για σύνδεση εξωτερικής μπαταρίας για adjustment του YPVS.
Μάλλον πρέπει να περιμένω να το δει "μάστορας", οι γνώσεις μου σταματάν στο να λύνω βίδες:sick:

OldMan
15/05/2008, 11:28
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αφού, καλέ μου άνθρωπε, δεν ξέρεις τι θέλεις ...

Βγάλε την εξάτμιση και δες αν η "λεπίδα" κινείται από το έντελώς ανοιχτή έως το αρκετά κλειστή (το ύψος της κλειστής ΔΕΝ το γνωρίζω) όταν γυρίζεις με το χέρι τον μηχανισμό !!!

Υ.Γ.
Την ρύθμιση μπορείς να την κάνεις και χωρίς μπαταρία ... :wave2:

OldMan
15/05/2008, 11:34
Μπορέις να πας εδώ (http://www.totallyamaha.com/snowmobiles/aaTECH/YPVS/YPVS.htm) και εδώ (http://www.zenitram-inc.com/Manuals/s2002-002.pdf) και εδώ (http://myhome.iolfree.ie/~johnpenfold/elsie/tuning.html) και σε καμιά 10αριά χιλιάδες sites αν βαρέσεις στο Google " YPVS Adjustment" :D :mad: :D





τεμπελόσκυλα ... :smokin:

mpou
15/05/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αφού, καλέ μου άνθρωπε, δεν ξέρεις τι θέλεις ...

Βγάλε την εξάτμιση και δες αν η "λεπίδα" κινείται από το έντελώς ανοιχτή έως το αρκετά κλειστή (το ύψος της κλειστής ΔΕΝ το γνωρίζω) όταν γυρίζεις με το χέρι τον μηχανισμό !!!

Υ.Γ.
Την ρύθμιση μπορείς να την κάνεις και χωρίς μπαταρία ... :wave2:

Καλε μου ανθρωπε, ξερω τι θελω (γ@μιοχαμηλα στο μηχανακι), δεν ξερω το πως...


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορέις να πας εδώ (http://www.totallyamaha.com/snowmobiles/aaTECH/YPVS/YPVS.htm) και εδώ (http://www.zenitram-inc.com/Manuals/s2002-002.pdf) και εδώ (http://myhome.iolfree.ie/~johnpenfold/elsie/tuning.html) και σε καμιά 10αριά χιλιάδες sites αν βαρέσεις στο Google " YPVS Adjustment" :D :mad: :D
τεμπελόσκυλα ... :smokin:

Ναι, εκανα μ@λ@κια. Νομιζα οτι παιζοντας μονο με τις κατω ντιζες "κατι" θα εκανα. Χθες που το "εψαξα" (καθυστερημενα, βρισε οσο θες, δικιο εχεις), ειδα οτι θελει και αλλα. Τα οποια:

Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou

Μάλλον πρέπει να περιμένω να το δει "μάστορας", οι γνώσεις μου σταματάν στο να λύνω βίδες:sick:

:winka:

Akatanomastos
15/05/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Τι θελω να μαθω? Στο παραπανω βιντεο φαινεται οτι στα "χαμηλα" το YPVS γυρναει με την φορα του ρολογιου, και στις υψηλες αντιστρεφεται (ανοιγοκλεινει κατι στην θυριδα εξαγωγης απο οτι διαβασα, δεν μπαινω σε λεπτομεριες που διαβασα γιατι μπορει να τα πω και στραβα).



ρε εχει μεσα ενα κυλινδρικο παπαρι, (το ypvs, power valve) που στα χαμηλα κλεινει την εξοδο για να βγουν με περισοτερη πιεση τα αερια, και σταψηλα το αντιθετο.

αυτο μπορει να γυρναει σε σενα, αλλα μπορει να γυρναει οπως να ναι* ή να ναι και κολημενο.
τσεκαρε πρωτα αν γυρναει συμφωνα με το γκαζι,
αν γυρναει με το γκαζι πρεπει να το ρυθμισεις, σε αυτο το μερος, δεν ξερω καθολου δεν το χα κανει ποτε, αλλα δεν πρεπει να ναι και τρελα δυσκολο

το βασικο ειναι η βαλβιδα σου ναι ειναι σε καλη κατασταση γιατι αλλιως αντε να βρεις σκετη βαλβιδα..(αναλογα βεβεα και το μηχανακι σου,χρονολογια, εισαγωγης ή οχι κλπ κλπ)

*αυτο μπορει να συμβαινει πχ, γιατι απο το δεξια σημειο η βαλβιδα να μην κανει καλη επαφη, ή καθολου με το σημειο που πιανει,

OldMan
15/05/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ρε εχει μεσα ενα κυλινδρικο παπαρι, (το ypvs, power valve) που στα χαμηλα κλεινει την εξοδο για να βγουν με περισοτερη πιεση τα αερια, και σταψηλα το αντιθετο.

αυτο μπορει να γυρναει σε σενα, αλλα μπορει να γυρναει οπως να ναι* ή να ναι και κολημενο.
τσεκαρε πρωτα αν γυρναει συμφωνα με το γκαζι,
αν γυρναει με το γκαζι πρεπει να το ρυθμισεις, σε αυτο το μερος, δεν ξερω καθολου δεν το χα κανει ποτε, αλλα δεν πρεπει να ναι και τρελα δυσκολο

το βασικο ειναι η βαλβιδα σου ναι ειναι σε καλη κατασταση γιατι αλλιως αντε να βρεις σκετη βαλβιδα..(αναλογα βεβεα και το μηχανακι σου,χρονολογια, εισαγωγης ή οχι κλπ κλπ)

*αυτο μπορει να συμβαινει πχ, γιατι απο το δεξια σημειο η βαλβιδα να μην κανει καλη επαφη, ή καθολου με το σημειο που πιανει,
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Τά διάβασες καθόλου αυτά που έγραψες ??? :look:

Akatanomastos
15/05/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Τά διάβασες καθόλου αυτά που έγραψες ??? :look:

καλα,

μπου μην παρεις τιποτα υποψη απο σα γραφω

γιατι οντως παπαρες πρεπει να γραφω(:rolleyes: )
:D

santorius
15/05/2008, 20:31
Σύνδεσε προσωρινα μια μπαταρία, βγάλε την εξάτμιση ανοιξε τον διακόπτη και κοίταξε αν
θα κάνει check το YPVS. πρέπει να ανοιγοκλείσει μία φορά και να μείνει εντελώς ανοικτό.
Θα το τσεκάρεις στην εξαγωγή.
Αν δεν μείνει εντελως ανοικτό θα το ρυθμίσεις με τις ντίζες και θα ξανατσεκάρεις.

dirtbird
15/05/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορέις να πας εδώ (http://www.totallyamaha.com/snowmobiles/aaTECH/YPVS/YPVS.htm) και εδώ (http://www.zenitram-inc.com/Manuals/s2002-002.pdf) και εδώ (http://myhome.iolfree.ie/~johnpenfold/elsie/tuning.html) και σε καμιά 10αριά χιλιάδες sites αν βαρέσεις στο Google " YPVS Adjustment" :D :mad: :D





τεμπελόσκυλα ... :smokin:


MΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ?

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Το μόνο που επιτυγχάνεις είναι να μου κάνεις τη ζωή πιο δύσκολη.....:smokin:

Κομπιουτεράς είναι , τι περιμένεις να καταλάβει? :confused: :confused:

OldMan
16/05/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κομπιουτεράς είναι , τι περιμένεις να καταλάβει?
Αυτά τα λέει από την αρχή ο κόσμος ...:blush:

MikeG
16/05/2008, 11:06
Έχετε κάτι με τη συνοματαξία των κομπιουτεράδων....? :evil: :wave2:

catmaster
16/05/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχετε κάτι με τη συνοματαξία των κομπιουτεράδων....? :evil: :wave2:

Εκτός του ότι έχουν λασκαρισμένο το YPVS ;;; :D :D

MikeG
16/05/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Εκτός του ότι έχουν λασκαρισμένο το YPVS ;;; :D :D

Δεν έχουν όλοι λασκαρισμένο YPVS, άλλοι έχουν "ψεκασμό".... :lol: :lol: :wave2:

mpou
16/05/2008, 12:28
Οι "κομπιουτεραδες" ως γνωστον θελουν "6 month training".

Επισης, καθε μερα λενε 10 φορες στον καθρεφτη το αξιωμα "Οταν κατι δουλευει (εστω και "λιγο" ωστε να κανει την δουλεια του), δεν το πειραζουμε.

Ως γνησιος κομπιουτερας λοιπον, ΦΟΒΑΜΑΙ να πειραξω κατι που δεν εχω κανει training, και με κινδυνο να το χαλασω παραπανω.

Σωτηρη, οταν το φτιαξουμε (:a07: ), σου υποσχομαι να σου κανω μονος μου "adjust" οποτε εχεις τετοιο προβλημα :lol:

catmaster
16/05/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Σωτηρη, οταν το φτιαξουμε (:a07: ), σου υποσχομαι να σου κανω μονος μου "adjust" οποτε εχεις τετοιο προβλημα :lol:

i' m off the hook... nice.. :D :D

mpou
16/05/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
i' m off the hook... nice.. :D :D

for now...

dirtbird
17/05/2008, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχετε κάτι με τη συνοματαξία των κομπιουτεράδων....? :evil: :wave2:

Εσένα τόσο καιρό , σου έχει φανεί ότι ΔΕΝ έχουμε?:evil: :evil: :evil: