PDA

View Full Version : The clock strikes twelve and moondrops burst .......



Anritsu
13/05/2008, 22:40
5 Ιουνίου Πετρούπολη . Και δεν πρόκειται για αρπαχτή επανασύνδεση . Πότε δεν σταμάτησαν να βγάζουν δίσκους (έστω και αραιότερα τα τελευταία χρόνια) σε αντίθεση με διαφόρους συνταξιούχους που περνάνε τελευταία από τα μέρη μας ....

http://www.youtube.com/watch?v=5V7KPZtcOVQ


Και αυτά αναμένεται να ακούσουμε ......


:beer:


130818

tifoefs
13/05/2008, 23:15
ακομα ζωντανοι ειναι αυτοι ;

:eyepop:

Anritsu
13/05/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ακομα ζωντανοι ειναι αυτοι ;

:eyepop:


Εδώ ζει ο Ozzy με τις τόσες καταχρήσεις .... και ναι , φέρνουνε για μίνι τουρ στο Ελλαντα τους μέγιστους IRON BUTTERFLY !!!!!

Τι να λέμε ....


:wave2:

Anritsu
20/05/2008, 22:26
Ελα παιδιά , 35 εβρουλάκια μόνο . Τσάμπα πράγμα . Ένα σαββατόβραδο να βγεις σοβαρά τα διπλά θες για να ξεδιψάσεις .... Έλα να βλέπω συμμετοχές λέμε....

:beer: :wave2:


131536

el_hymador
20/05/2008, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ελα παιδιά , 35 εβρουλάκια μόνο . Τσάμπα πράγμα . Ένα σαββατόβραδο να βγεις σοβαρά τα διπλά θες για να ξεδιψάσεις .... Έλα να βλέπω συμμετοχές λέμε....

:beer: :wave2:


μονο το Dont fear the reaper ξερω...:(

Anritsu
20/05/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μονο το Dont fear the reaper ξερω...:(


Ευκαιρία να μάθεις και τα υπόλοιπα . Δεν είναι τυχαίο πως οι Metallica στο "Garage INC" με τις διασκευές διασκεύασαν το " Astronomy "


Και ένα ωραίο βίντεο με το αρχικό βίντεο κλιπ των B.O.C και την διασκευή των Metallica στη μουσική




http://www.youtube.com/watch?v=GBe36dggnsI&feature=related

:a23: :a012: :wave2:

Bavarian
20/05/2008, 23:02
Από χτες το πρωί πήρα εισητήριο :beer:

Anritsu
20/05/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Από χτες το πρωί πήρα εισιτήριο :beer:


Μια και το ανέφερες να ενημερώσω πως παραδόξως το Ticket House δεν διαθέτει εισιτήρια για τη συναυλία και πηγαίνετε καρφί στο Μετρόπολις οπού και θα βρείτε σίγουρα ....

the who
21/05/2008, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ακομα ζωντανοι ειναι αυτοι ;

:eyepop:

Τους ειχα δει στο Μοναχο προσφατα(1979:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Anritsu
21/05/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Τους ειχα δει στο Μοναχο προσφατα(1979:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )


Μια και είσαι γνώστης , μήπως ξέρεις να μου πεις αν έχουνε ξαναέρθει Ελλάδα και αν ναι , πότε ??? Σχετικά πρόσφατα δεν θυμάμαι κάτι .....

:wave2:

Operater
21/05/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Εδώ ζει ο Ozzy με τις τόσες καταχρήσεις .... και ναι , φέρνουνε για μίνι τουρ στο Ελλαντα τους μέγιστους IRON BUTTERFLY !!!!!

Τι να λέμε ....


:wave2:

O ozzy εχει κάνει ρεκτιφιέ! Όλα καινούρια τα έχει (συκώτια, καρδιές κτλ.) :lol:

Ελα ρε...οι blue oyster cult στην γειτονιά μου... :)

Κάτι θα κάνουμε φιλε Anritsu, να πάμε παρεάκι! :wave2:

the who
21/05/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Μια και είσαι γνώστης , μήπως ξέρεις να μου πεις αν έχουνε ξαναέρθει Ελλάδα και αν ναι , πότε ??? Σχετικά πρόσφατα δεν θυμάμαι κάτι .....

:wave2:

Δεν νομιζω οτι εχουν ερθει ποτε.Γνωστης?Πλακα με κανεις?Τους ειχα δει κατα λαθος.Αλλου ηθελα να παω κι αλλου πηγα τελικα.:rotflmao:

Operater
21/05/2008, 17:22
Εγώ πάλι, γιατί νομίζω ότι παίξανε support στους Sabbath το 86? :confused:

Anritsu
21/05/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εγώ πάλι, γιατί νομίζω ότι παίξανε support στους Sabbath το 86? :confused:

Περίπου τα λες σωστά . Πρόκειται για μια συνεργασία που έγινε το 1980 στα πλαίσια της περιοδειας Black& Blue στην οποία υποτίθεται είχαν ισότιμο ρόλο και εναλλασσόντουσαν το ρόλο του Headliner ανάλογα με την πόλη που έπαιζαν . Δεν άργησε όμως να έρθει η ρήξη καθώς οι Sabbath με τον Dio τότε στην σύνθεση τους θεώρησαν πως το σκηνικό του Stonehenge που είχαν στα live προωθούσε το μυστικιστικό χαρακτήρα των τραγουδιών των BOC και ότι γενικά είχαν άνιση μεταχείριση . Εχει πλακά πάντως πως εδώ (http://www.black-sabbath.com/tourdates/1980.html) αν δείτε κάτω κάτω οι BS αναφέρουν τους BOC σαν support ....

Το video του Black & Blue κυκλοφόρησε το 1980 σε VHS και το 2002 σε DVD. Πάρτε και βιντεάκια να έχετε ....


BOC - Born to be wild - New York 1980 - Black and Blue Tour (Blue Öyster Cult : Born to be Wild - Live New York 1980)

Black Sabbath - Heaven And Hell - Live New York 1980 - Black And Blue tour (http://www.youtube.com/watch?v=2CJfE4WpYjc)


Υπάρχει άκρη και για ολόκληρο το Live για τους συλλέκτες ..... :D


131581

Operater
21/05/2008, 18:14
Εχεις και dvd με blue oyster?

Operater
21/05/2008, 18:17
:D :D :D


131582

Anritsu
21/05/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εχεις και dvd με blue oyster?


Εχω σηκώσει σε torrent ολόκληρο το Black & Blue . Είναι VHS rip αλλά σε ικανοποιητική ποιότητα και κάπου 800 ΜΒ .Αν θες στείλε πμ να σου δώσω οδηγίες γιατί φαντάζομαι το μοτο.γρ δεν θα ευλογεί την πειρατεία .....

Anritsu
05/06/2008, 23:57
MA NA MHN ΠΑΙΞΟΥΝΕ ΤΟ "ASTRONOMY" ???? ΕΛΕΟΣ . ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ...... ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ....

:bawl:

Anritsu
08/06/2008, 15:19
Πάντα θεωρούσα τους Blue Oyster Cult τεράστιο συγκρότημα με ανυπολόγιστη επιρροή στο χώρο του κλασσικού ροκ και ίσως άθελα τους και στο heavy metal . Με χαρά αλλά και περισσή περιέργεια έψαχνα το Θέατρο Μελίνα Μερκούρη το απόγευμα της Πέμπτης 5 Ιουνίου . Χαρά γιατί ένα παιδικό όνειρο επρόκειτο να γίνει πραγματικότητα και περιέργεια γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο θα έχει επηρεάσει ο χρόνος τους BOC ή έστω όσους έχουν απομείνει από την αρχική σύνθεση .

Είχαν ήδη ξεκινήσει οι Ivory Tower όταν έφτασα στην αλάνα του αμφιθεάτρου . Δεν το ήξερα το γκρουπ αλλά δεν χρειάστηκε και πολύ για να καταλάβω πως τα παλικάρια μεγαλώσανε με Iron Maiden . Καλός ήχος , κλασσικά heavy metal κιθαριστικά θέματα και φωνητικά και μια διασκευή στο “Perfect Strangers” των Purple … Ότι καλύτερο δηλαδή για μια μπύρα στις κερκίδες και οικονομία δυνάμεων . Στην πορεία η αναμενόμενη αναμονή μέχρι να αλλάξει κάπως η σκηνή και να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στον ήχο . Στο σημείο εκείνο πρέπει στο θέατρο να βρίσκονταν κάπου 2000 άτομα , μέτρηση για την οποία δεν μπορώ να είμαι πολύ σίγουρος . Σβήνουν τα φώτα , και δυο συμπαθέστατοι παππούληδες εμφανίζονται επί σκηνής . Αναγνωρίζω τον Eric Bloom με μαύρο γυαλί και δερμάτινο Χαρλεαδικό γιλέκο . Διπλά του , ω ναι , ο βασικός lead κιθαρίστας Buck Dharma αρκετά γερασμένος αλλά καθόλου κουρασμένος πιστέψτε με .

Ξεκινάνε με το Red and The Black και από εκεί και πέρα μαγεία . Δεν συγκρίνεται με τίποτα να παρουσιάζονται μπροστά σου τραγούδια με τα οποία μεγάλωσες , έστω και κατά πολύ ετεροχρονισμένα .Δεν κράτησα λίστα , γιατί προτίμησα να απολαύσω τη συναυλία και να τραβήξω βίντεο . Θυμάμαι όμως το χαμό που έγινε στα “ Burning For you “”Cities on Flames with Rock ‘n’ Roll “ “Don’t fear the reaper “ καθώς και στο medley από Queen στο Godzilla μια και ο μπασιστας παίζει και στο τωρινό σχήμα των Queen . Απίστευτα σολαρίσματα του Dharma στο ορχηστικό “Buck's Boogie” και μια δεκάλεπτη περίπου εκτέλεση του “Then came the last days of May “ . Από τα λιγότερα γνωστά θυμάμαι τα “See you in Black” και “Harvest Moon “ από το πολύ υποτιμημένο “Heaven Forbid” του 1996 και κάνα δυο άλλα . Για το τέλος φύλαξαν το “Dominance and Submission “ τέλος το “ Hot Rails to Hell” . “Astronomy “ δεν είχε και ομολογουμένως εκνευρίστηκα αλλά αργότερα το είδα διαφορετικά . Έχω ένα λόγο να πάω όταν με το καλό ξαναέρθουν .

Oι Blue Oyster μπορεί να μην είχαν ποτέ την απήχηση των Zeppelin ή των Purple , κατά τη γνώμη μου ήταν ένα σκαλί πιο πάνω . Γιατί δεν τα κατάφεραν … μάλλον δεν ήταν εξίσου όμορφοι με τους προηγούμενους ….


Youtube videos : τζαστ κλικ

Don't fear The reaper (http://www.youtube.com/watch?v=yHYHMx_6Am4) , Burning for you (http://www.youtube.com/watch?v=JNBQHCDvCe8&feature=user) , Then came the last days of May (http://www.youtube.com/watch?v=relztSNg2ws&feature=user) , Hot rails to hell (http://www.youtube.com/watch?v=IjGlhuzxXJc&feature=user)

Anritsu
08/06/2008, 15:23
Ivory Tower .1


132993

Anritsu
08/06/2008, 15:24
Ivory Tower.2


132994

Anritsu
08/06/2008, 15:24
B.O.C .1


132995

Anritsu
08/06/2008, 15:25
B.O.C .2


132996

Anritsu
08/06/2008, 15:27
B.O.C .3


132997

Anritsu
08/06/2008, 15:29
B.O.C .4 τέλος , και του χρόνου πάλι

:beer: :wave2:


132998