PDA

View Full Version : Πρώτη μοτοσικλέτα, 250cc



Nismo
14/05/2008, 02:28
Χαιρετώ το forum, καλώς σας βρίσκω :beer:
Επειδή στην Αθήνα το αυτοκίνητο αποδεικνύεται ασύμφορο λόγω κατανάλωσης θέλω να πάρω μια μηχανή μικρού κυβισμού με χαμηλή κατανάλωση βενζίνης για μετακινήσεις μέχρι 30χλμ εντός του νομού.
Μετά από σύντομο ψάξιμο κατευθύνομαι για κατηγορία 250cc καθώς είναι η χρυσή τομή για την περίπτωσή μου ανάμεσα σε κόστη κατανάλωσης/συντήρησης και δύναμη :p
Τα χρήματα που διαθέτω δεν είναι πάνω από 3.000 ευρώ οπότε αναγκαστικά πάω σε κάτι μεταχειρισμένο.

Από ότι έχω δει αυτό που παίζει περισσότερο είναι το Honda CBF 250 που όμως έχει προβλήματα με τη νεκρά και το πιο καινούριο Yamaha YBR 250 το οποίο μου αρέσει περισσότερο αλλά είναι πολύ καινούριο και δεν ξέρω αν θα βρω καλό μεταχειρισμένο! Ωραίο και το Ninja 250 αλλά ολοκαίνουριο και μετάχειρο δεν θα υπάρχει πουθενά...

Επίσης όποιος γνωρίζει να μου πει για κόστος-συχνότητα service, πόσο καίνε (95άρα παίρνουν αυτά; ), πόσο κοστίζει η ασφάλεια (γίνεται και κλοπής ή είναι πανάκριβη; ) και τα τέλη κυκλοφορίας.
Από αξιοπιστία τα συγκεκριμένα τι λένε; Να το φοβάμαι το μετάχειρο; :rolleyes: Θα χρειαστεί να κάνω αλλαγές αφού το πάρω για να είμαι σίγουρος πως όλα είναι οκ; Βιβλίο service υπάρχει για να ξέρω πως όλα έγιναν σωστά;
Προσπαθώ όπως καταλαβαίνετε να κρίνω αν με συμφέρει οικονομικά η αγορά της μηχανής αν και είμαι πεπεισμένος ότι αξίζει.

Δίπλωμα δεν έχω ακόμα και η αγορά θα γίνει σε 3 περίπου μήνες.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες και τις συμβουλές σας καθώς είμαι αρχάριος.
Ευχαριστώ και συγγνώμη που σας έπρηξα στις ερωτήσεις :)

apav
14/05/2008, 14:50
Μην δώσεις 3.000? για κάτι που κάνει 4.000? καινούργιο! Εάν δεν πας στο καινούργιο με την σιγουριά της εγγύησης-κατάστασης, πάρε μεταχειρισμένο με 2.000-2.500?.

"Service" (έλεγχος-ρύθμιση βαλβίδων) όλα πάνω-κάτω θέλουν στις τυποποιημένες 24.000χλμ, οπότε και μπορείς να υπολογίσεις το κόστος. Λάδια αλλάζεις αναλόγως την χρήση και τι ζητάς από το μηχάνακι (πχ θα το πουλήσεις στον επόμενο Κακομοίρογλου) από 2.500-3.000χλμ έως 6.000. Η ασφάλεια κοστίζει 100-120?/έτος, στα τέλη έχεις απαλλαγή, και εννοείται πως δεν κάνεις ασφάλεια κλοπής στα 2.000? που κοστίζει το πράμα.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, βγάλε πρώτα δίπλωμα (500?) και μετά αγόρασε μηχανάκι.

epp1640
14/05/2008, 20:13
τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.. ninja 250.. ασύγκριτο με τα άλλα δύο.. :beer: δικύλινδρο, υδρόψυκτο, μονή πίσω ανάρτηση (αν θυμάμαι καλά τα άλλα δύο έχουν δύο μικρότερα αμορτισέρ, τουλάχιστον το ybr125 που έχω έτσι είναι), πιο σπορ θέση οδήγησης, καλύτερη προστασία από τον αέρα, και το honda έχει πανάκριβα ανταλλακτικά..

ledz
15/05/2008, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.. ninja 250.. ασύγκριτο με τα άλλα δύο.. :beer: δικύλινδρο, υδρόψυκτο, μονή πίσω ανάρτηση (αν θυμάμαι καλά τα άλλα δύο έχουν δύο μικρότερα αμορτισέρ, τουλάχιστον το ybr125 που έχω έτσι είναι), πιο σπορ θέση οδήγησης, καλύτερη προστασία από τον αέρα, και το honda έχει πανάκριβα ανταλλακτικά..

:nono:

αν και ΕΙΝΑΙ ασυγκριτο το νιντζα, ΚΑΙ το CBF ΚΑΙ το YBR εχουν μονο μοχλικο. Οχι οτι μιλαμε για συστηματα επιδοσεων αλλα κουβεντα να γινεται...

epp1640
15/05/2008, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
:nono:

αν και ΕΙΝΑΙ ασυγκριτο το νιντζα, ΚΑΙ το CBF ΚΑΙ το YBR εχουν μονο μοχλικο. Οχι οτι μιλαμε για συστηματα επιδοσεων αλλα κουβεντα να γινεται...

:beer: το σκέφτηκα μετά, για αυτό ήμουν επιφυλακτικός.. η ουσία είναι ότι αν μπορείς στα ίδια χρήματα να πάρεις άλλα ~15 άλογα και ένα δικύλινδρο μοτέρ το παίρνεις.. που θα πάει..σε κάνα χρόνο και κάτι θα το χτυπήσω και εγώ.. Αν το cbf ήταν πιο φτηνό θα το σκεφτόμουν αλλά νομίζω ότι είναι υπερτιμημένο.. και μόνο λόγω του ninja θα έπρεπε να είχαν κάνει μία γενναία προσφορά.. στην τελική γιατί να μην πάρεις από την imported bikes με 800 ευρώ παραπάνω το cb250 παραεισαγωγή.. άσε που δυστηχώς, να ναι καλά ο σαρακάκης τα ανταλλακτικά του cbf (και όχι μόνο ) είναι πανάκριβα..

Nismo
16/05/2008, 02:14
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια.
Λόγω κάποιων εκνευριστικών προβλημάτων που μαθαίνω πως έχει το cbf250, λέω να πάω προς YBR250 αν βέβαια βρω κανένα γιατί είναι μόνο ενός χρόνου μοντέλο και έχουν πωληθεί ελάχιστα.
Το Kawasaki απορρίπτεται τελικά γιατί υπάρχει μόνο καινούριο και δεν θέλω να περάσω τα 2.5-3 χιλιάρικα...

epp1640
16/05/2008, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια.
Λόγω κάποιων εκνευριστικών προβλημάτων που μαθαίνω πως έχει το cbf250, λέω να πάω προς YBR250 αν βέβαια βρω κανένα γιατί είναι μόνο ενός χρόνου μοντέλο και έχουν πωληθεί ελάχιστα.
Το Kawasaki απορρίπτεται τελικά γιατί υπάρχει μόνο καινούριο και δεν θέλω να περάσω τα 2.5-3 χιλιάρικα...

δύσκολα θα βρεις..εδώ τουλάχιστον δεν πετυχαίνω καινούρια όχι μεταχειρισμένα.. :beer:

Nismo
06/06/2008, 12:52
Γεια σας και πάλι παιδιά.
Κοίταξα λίγο το CBF 250 σε ένα-δυο μαγαζιά αλλά ρε γμτ δείχνει πολύ μικρό και δεν μου γεμίζει το μάτι (ΥΒR 250 δεν υπάρχει ούτε για δείγμα μεταχειρισμένο). Νιώθω ψιλοτεράστιος πάνω του (είμαι 1.90 και 90 κιλά), σαν να οδηγάω παιδικό μηχανάκι. Λοξοκοίταξα λοιπόν λίγο και πήρε το μάτι μου το Yamaha XT600 το οποίο μεταχειρισμένο 4 ετών το βρίσκω περί τις 3.000 ευρώ με λίγο παζάρεμα. Τι λέει σαν μηχανή για πρωτάρη, είναι εύκολο; Έχει χάσει αρκετή αξία μου είπαν γιατί βγήκε το νέο XT660 και έτσι το παλιό έπεσε αρκετά σαν μεταχειρισμένο. Είναι αξιόπιστο ή θα μου βγάλει κερατιάτικα; Γιατί το CBF μπορώ να το βρω και μεταχειρισμένο με εγγύηση ακόμα ενώ το XT θα έχει κλείσει 4ετία το λιγότερο.

epp1640
06/06/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo
Γεια σας και πάλι παιδιά.
Κοίταξα λίγο το CBF 250 σε ένα-δυο μαγαζιά αλλά ρε γμτ δείχνει πολύ μικρό και δεν μου γεμίζει το μάτι (ΥΒR 250 δεν υπάρχει ούτε για δείγμα μεταχειρισμένο). Νιώθω ψιλοτεράστιος πάνω του (είμαι 1.90 και 90 κιλά), σαν να οδηγάω παιδικό μηχανάκι. Λοξοκοίταξα λοιπόν λίγο και πήρε το μάτι μου το Yamaha XT600 το οποίο μεταχειρισμένο 4 ετών το βρίσκω περί τις 3.000 ευρώ με λίγο παζάρεμα. Τι λέει σαν μηχανή για πρωτάρη, είναι εύκολο; Έχει χάσει αρκετή αξία μου είπαν γιατί βγήκε το νέο XT660 και έτσι το παλιό έπεσε αρκετά σαν μεταχειρισμένο. Είναι αξιόπιστο ή θα μου βγάλει κερατιάτικα; Γιατί το CBF μπορώ να το βρω και μεταχειρισμένο με εγγύηση ακόμα ενώ το XT θα έχει κλείσει 4ετία το λιγότερο.

αξιόπιστο, ήρεμο, θα σε πάει παντού εφόσον εννοείς το χωμάτινο, δεν έχει δύναμη που θα σε τρομάξει..και ένα πολύ σημαντικό στοιχείο ότι έχει πάμφθηνα ανταλλακτικά σε σχέση με κάτι Σαρακάκηδες.. :beer:

Nismo
09/06/2008, 15:31
Ωραία, προσανατολίστικα λοιπόν για την αγορά ενός XT.
Βλέπω όμως πως οι τιμές είναι πολύ υψηλές :o Είναι δυνατόν για μηχανή που σήμερα αν έβγαινε θα έκανε 5.000 ευρώ να ζητάνε 3.500 για μοντέλα 5 και 6 χρόνων; Ήμαρτον!
Από την άλλη βλέπω πως με 3.500 ευρώ μπορώ να βρω XT660 του 2003-4 αλλά θα είναι με περισσότερα χλμ. Τι έχετε προτείνετε :blush: ;
Επίσης να προτιμήσω να το αγοράσω από έμπορο που να το έχει ελέγξει ο ίδιος ή να ψάξω μόνος μου για ιδιώτη και να το πάω σε κάποιο συνεργείο να το δουν;

epp1640
09/06/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo
Ωραία, προσανατολίστικα λοιπόν για την αγορά ενός XT.
Βλέπω όμως πως οι τιμές είναι πολύ υψηλές :o Είναι δυνατόν για μηχανή που σήμερα αν έβγαινε θα έκανε 5.000 ευρώ να ζητάνε 3.500 για μοντέλα 5 και 6 χρόνων; Ήμαρτον!
Από την άλλη βλέπω πως με 3.500 ευρώ μπορώ να βρω XT660 του 2003-4 αλλά θα είναι με περισσότερα χλμ. Τι έχετε προτείνετε :blush: ;
Επίσης να προτιμήσω να το αγοράσω από έμπορο που να το έχει ελέγξει ο ίδιος ή να ψάξω μόνος μου για ιδιώτη και να το πάω σε κάποιο συνεργείο να το δουν;

Και το άλλο μάλλον τα ίδια χλμ θα έχει απλώς έχουν πειράξει τον χλμετρητή..ψάξε για 660, και εγώ θα έλεγα ιδιώτη + μηχανικό δικό σου..

Nismo
10/06/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Και το άλλο μάλλον τα ίδια χλμ θα έχει απλώς έχουν πειράξει τον χλμετρητή..ψάξε για 660, και εγώ θα έλεγα ιδιώτη + μηχανικό δικό σου..

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Μάλλον θα πάω για 600 γιατί η διαφορά τιμής ~1000 ευρώ με το 660 είναι τα λειτουργικά έξοδα της μηχανής για 2 χρόνια, κάτι που είναι σημαντικό για εμένα σε αυτή τη φάση. Επιπλέον το 660 έχει αυξημένο κόστος σέρβις γιατί είναι πιο πολύπλοκη μηχανή από όσο μου είπαν σε συνεργείο.
Μετά από επίσκεψη σε εμπόρους κατάλαβα ότι σκοπό έχουν μάλλον να με... γδάρουν γιατί για μηχανές 5 ετίας με 30.000χλμ μου ζητάνε 3.5 χιλιάρικα, ποσό υπερβολικό αν σκεφτείς ότι από ιδιώτη έχουν 2.5-3 χιλιάδες. Βέβαια ο έμπορος εξασφαλίζει ότι είναι ελεγμένο και ό,τι "μη αναμενόμενο" πρόβλημα κι αν έχεις, μπορείς να του τα χώσεις αφού δίνει 6 μήνες εγγύηση. Θα είναι δύσκολη η επιλογή συγκεκριμένη μηχανής, ελπίζω να σταθώ τυχερός :)

kalesin
10/06/2008, 19:05
με το καλο να παρεις οτι σου κανει στην καρδια κ στην τσεπη..
ερωτηση..
στα ~3,000 που λες να δωσεις περιλαμβανονται τα λεφτα για εξοπλισμο; η θα τα βαλεις απο πανω?

κ οταν μιλαμε για εξοπλισμο μη μου πεις για κρανακια απο τα lidl κ τετοιες ομορφιες..:D


:beer: :beer:

Nismo
10/06/2008, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
με το καλο να παρεις οτι σου κανει στην καρδια κ στην τσεπη..
ερωτηση..
στα ~3,000 που λες να δωσεις περιλαμβανονται τα λεφτα για εξοπλισμο; η θα τα βαλεις απο πανω?

κ οταν μιλαμε για εξοπλισμο μη μου πεις για κρανακια απο τα lidl κ τετοιες ομορφιες..:D


:beer: :beer:

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δώσω αρχικά μια 200άρα επιπλέον για κράνος. Τα υπόλοιπα στην πορεία, αφού δω τι άλλο θα μου είναι απαραίτητο.

kalesin
10/06/2008, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δώσω αρχικά μια 200άρα επιπλέον για κράνος. Τα υπόλοιπα στην πορεία, αφού δω τι άλλο θα μου είναι απαραίτητο.

μια χαρα...
τωρα σε οτι εχει να κανει με τα απαραιτητα.. ειναι αρκετα απλο
μπουφαν
γαντακια
μποτακια

ξερω οτι ειναι εξοδο κ οτι μερικες φορες ειναι αβολα, αλλα πιστεψε με μια φορα μονο να τα χρειαστεις [κ χτυπαω οσα ξυλα θες εδω] θα εχουν βγαλει τα λεφτα τους.

για αρχη κανεις ενα κλικ εδω (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=35) κ χορταινεις διαβασμα.

κ κατι αλλο... μην πιθανολογεις, να εισαι σιγουρος οτι θα πεσεις. Ειδικα στην αρχη μεχρι να μαθεις τα χουγια κ τον ογκο της. Κ μολις τα μαθεις, θα ξαναπεσεις. Γιατι νομιζες οτι εμαθες πιο πολλα απο οσα εχεις στην αληθεια μαθει.

Οποτε το μονο που θα σε κανει να γελας [κ να βριζεις] αντι να βογγας ειναι ο εξοπλισμος

:beer: :beer:

johnpan
10/06/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μια χαρα...
τωρα σε οτι εχει να κανει με τα απαραιτητα.. ειναι αρκετα απλο
μπουφαν
γαντακια
μποτακια

ξερω οτι ειναι εξοδο κ οτι μερικες φορες ειναι αβολα, αλλα πιστεψε με μια φορα μονο να τα χρειαστεις [κ χτυπαω οσα ξυλα θες εδω] θα εχουν βγαλει τα λεφτα τους.

για αρχη κανεις ενα κλικ εδω (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=35) κ χορταινεις διαβασμα.

κ κατι αλλο... μην πιθανολογεις, να εισαι σιγουρος οτι θα πεσεις. Ειδικα στην αρχη μεχρι να μαθεις τα χουγια κ τον ογκο της. Κ μολις τα μαθεις, θα ξαναπεσεις. Γιατι νομιζες οτι εμαθες πιο πολλα απο οσα εχεις στην αληθεια μαθει.

Οποτε το μονο που θα σε κανει να γελας [κ να βριζεις] αντι να βογγας ειναι ο εξοπλισμος

:beer: :beer: προσυπογράφω λέξη προς λέξη! +1000

Nismo
11/06/2008, 21:07
Επανέρχομαι με την εξής σημαντική ερώτηση:

XT600 ή BMW F650;

Το BMW το είδα μόλις σήμερα (αγνοούσα την ύπαρξή του) και το βρήκα πιο βολικό (σέλα, θέση οδήγησης) και πολιτισμένο από το XT. Οι τιμές του μάλιστα είναι ακόμα καλύτερες καθώς ένα μοντέλο του 2000 παίζει 500 ευρώ κάτω από XT ίδιας χρονολογίας, οπότε το χτυπάω εύκολα στα 2.500 ευρώ!
Μηχανικά είναι αξιόπιστο το BMW; Έχετε κάποια εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο; Είναι πιο δύσχρηστο από το XT; Από κατανάλωση και κόστος σέρβις περίπου τα ίδια;

panavour
11/06/2008, 21:51
ουτε το ενα ουτε το αλλο
Με 3500 χιλ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ παιρνεις ΚLR 650 ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ και οχι χαρχαλα 8ετιας.:wave2: :wave2: :wave2:

panavour
11/06/2008, 21:55
Ασε που καινουργιο το δινει η ΚΑWASAKI ευρω 4690:D :D :D

Nismo
12/06/2008, 00:59
Πείτε και καμιά γνώμη για το Aprilia Pegaso, βλέπω πως έχουν αρκετά προσιτές τιμές :)

zanny
12/06/2008, 10:42
Για το BMW που ανέφερες, μάλλον λες το F650 FUNDURO, που όντως παίζει σε αυτά τα χρήματα.
Εγώ θα στο πρότεινα δαγκωτό, είναι γενικά σκυλί, μονοκύλινδρο (φτηνότερη συντήρηση), και
πιστεύω ότι είναι και προσεγμένο, με την έννοια ότι η μηχανή δεν προσφέρεται για καγκουριές και το προφίλ της τραβάει πιο συγκρατημένους αναβάτες (εκτός του καπετάνιου :D )

Nismo
21/06/2008, 01:26
Τελικά κατέληξα στο Pegaso 650i μοντέλο '02-'04 αναλόγως τι θα βρεθεί με τα χρήματά μου :)
Έχω ανοίξει ένα thread στο subforum της Aprilia για όποιον γνωρίζει να πει μια γνώμη. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας :beer:

Road67
21/06/2008, 13:32
Ninza 250 ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;

Ε οχι για πρωτοπειρο ενα μηχανακι που εχει για πατερα το πολυστροφο ZZR.

Το ΥΒR θα σε καλυψει, αλλα μιας και μιλαμε για μεγιστες αποστασεις τα 30χμ γιατι δεν παιρνεις το 125.

Παντως, σφαλεις για το CBF. Ειναι το απολυτο μηχανακι για πρωτοπειρο. Ειναι το μονο απ' οσα ανεφερες που θα σιγονταρει τα σκορτσαρισματα σου, απολυτα φιλικο μηχανακι.

Υπαρχουν πολλες επιλογες σε μεταχειρισμενα και μαλιστα καλα μηχανακια. Για ριξε μια ματια και στο μικρο varadero.

Προσωπικα δεν πιστευω πως ενας πρωτοπειρος πρεπει να ξεκιναει με δυομισαρι. Καποιοι θα πουν οτι τα δυομισαρια συνηθως ειναι αργα αλλα υπαρχει ενας παραγοντας που σπανια υπολογιζουν οι πρωτοπειροι ... το βαρος της μηχανης.

Μπορει να εχει πολυ εκρηκτικη εμφανιση η Ninza αλλα το υπογραφω οτι στο επομενο τετραγωνο αλλα θα ειναι το μοτορι κι αλλου εσυ. Καποια στιγμη θα στην κανει.

Εγω δεν ξεκινησα με παπι, η κατι αλλο μικρο, πηρα μηχανη απευθειας. Επικροτω καποιον που θελει να ξεκινησει με μηχανη, ΑΛΛΑ αναλογη των προσοντων, των ικανοτητων του και των αναγκων του. Εσυ αυτη τη στιγμη δεν εχεις ουτε προσοντα, ουτε ικανοτητες, μονο αναγκες. Πρεπει ν' αποκτησεις καποια εμπειρια με ενα φιλικο οχημα για πρωτοπειρο.

Road67
21/06/2008, 13:43
Και μολις ειδα τις επομενες απαντησεις.

Αποφασισες να πας σε μηχανη. Χμμ........

Εγω θα πω ενα μεγαλο ΟΧΙ για πρωτοπειρο, αλλα αν θες μηχανη θα σου προτεινω αυτη με την οποια ξεκινησα εγω... Honda CB400 Brembo [ αλλα μπορεις να κοιταξεις και για το SF], μοντελα 97 - 99 [μην κοιταξεις για παλιοτερο].

Αλλες προτασεις.
BMW F650
HONDA CB500
YAMAHA FAZER 400 [μονο εισαγωγης]
KAWASAKI KLE 500

johnpan
21/06/2008, 13:47
μια χαρα ειναι το Ninja 250 εστω και για απειρο, μην τρελλαθούμε τελειως, δε ζήτησε R1 το παιδί.

Road67
21/06/2008, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μια χαρα ειναι το Ninja 250 εστω και για απειρο, μην τρελλαθούμε τελειως, δε ζήτησε R1 το παιδί.

Αποψη σου.
Αλλα ξεχνας κατι.
Πρωτα απ' ολα η θεση οδηγησης και η αεροδυναμικη της μηχανης αυτης.
Κι ο τροπος που στριβει ακομα και χαλαρα;
Επειτα ποιος σου ειπε οτι υπαρχει Ninza για μεσα στα στενα ορια της πολης; Δεν υπαρχει. Οπως αυτο δεν ισχυε ουτε για το ZZR 250