PDA

View Full Version : husgvarna cr 125 99



votsis4
14/05/2008, 06:47
alania yparxei enxeiridio sunarmologisis gia thn mhxanh moy??husgvarna cr 125 1999

OldMan
14/05/2008, 11:02
giati asynarmologiti tin exeis alani ?? :winka:

votsis4
14/05/2008, 14:45
oxi tsakale skeftomai na allaksw pistonia k flantges k thelw liges odhgies

OldMan
14/05/2008, 16:06
Exei polla pistonia to 125 dervisomanga ??? :confused:

daddy78
14/05/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Exei polla pistonia to 125 dervisomanga ??? :confused:
:sick:



Votsis4, εφόσον γνωρίζεις τι θα χρειαστείς από ανταλλακτικά (αν δεν γνωρίζεις, πάρε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να σου πούν) οι κανόνες είναι ίδιοι για τα περισσότερα δίχρονα... ψαξου λίγο στο internet και θα βρεις πολύ υλικό....

Επίσης, προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, είναι κανόνας του forum

:wave2:

votsis4
14/05/2008, 22:41
αφηστε αλανια προβλημαααααααααα...πηρε την μηχανη ο αδερφος μου κ μαλλον την αφησε χωρις νερα κ ραγισε η κεφαλι κ πεταει νερα..ξερει κανεις ποσο παει????

daddy78
15/05/2008, 09:06
Votsis4, η απάντηση είναι απλή.... Πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπεία. Κανένας δεν ξέρει καλύτερα τις τιμές απο αυτούς.

OldMan
15/05/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από votsis4
αφηστε αλανια προβλημαααααααααα...πηρε την μηχανη ο αδερφος μου κ μαλλον την αφησε χωρις νερα κ ραγισε η κεφαλι κ πεταει νερα..
Μήπως, λέω μήπως, απλά έκαψε φλάντζα κεφαλής ...??? :winka:

makis206
15/05/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
dervisomanga

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


τώρα δουλειά σΕ βάζω αλλά εσύ φταις... :cool:

OldMan
15/05/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:
Τι γελάς ρε ??? :smokin: :D


(είναι Μηχανολογικός όρος γι αυτούς που αλλάζουν πιστόνιΑ σε μονοκύλινδρο ...) :winka:

makis206
15/05/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι γελάς ρε ??? :smokin: :D
(είναι Μηχανολογικός όρος γι αυτούς που αλλάζουν πιστόνιΑ σε μονοκύλινδρο ...) :winka:

Τη γνωρίζουμε τη λεξούλα αλλά δύο συνέβησαν ταυτόχρονα, το πρώτο είναι πως μας είχε διαφύγει εντελώς η σημασία και το δεύτερο ότι μας τη θυμήσατε μετά από πολλά χρόνια που έχουμε να την ακούσουμε, καλά να είσαι και για τα δυο !:lol:

votsis4
15/05/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Votsis4, η απάντηση είναι απλή.... Πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπεία. Κανένας δεν ξέρει καλύτερα τις τιμές απο αυτούς.



ευχαριστω ρε φιλε ρωτησα κ μου ειπαν κανενα 70αρι...λες να επαθε τιποτα αλλο???τωρα τελευταια πριν παθει αυτο μου εβραζε τα νερα απο το ψυγειο..........

votsis4
15/05/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως, λέω μήπως, απλά έκαψε φλάντζα κεφαλής ...??? :winka:


δεν ξερω ρε τσακαλε φοβαμαι μην επαθε καμια ζημια...το εβαλα νερα κ οταν χτυπαω μανιβελα πεταζει νερα απο την κεφαλη...μπορεις να με βοηθησεις???????

Akatanomastos
15/05/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από votsis4
oxi tsakale skeftomai na allaksw pistonia k flantges k thelw liges odhgies
δεν ξερω ρε τσακαλε
οταν χτυπαω μανιβελα πεταζει νερα απο την κεφαλη




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Exei polla pistonia to 125 dervisomanga ??? :confused


γι αυτούς που αλλάζουν πιστόνιΑ σε μονοκύλινδρο


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

για να διαβαζουμε κατι τετοιους διαλογους τσι πιατσας ζουμε, αμαλαχει :lol:

sorry spam :blush:

daddy78
15/05/2008, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από votsis4
ευχαριστω ρε φιλε ρωτησα κ μου ειπαν κανενα 70αρι...λες να επαθε τιποτα αλλο???τωρα τελευταια πριν παθει αυτο μου εβραζε τα νερα απο το ψυγειο..........

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Oldman, αλλα πάλι, οι γνώμες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουν απο μία. Πήγαινε το μηχανάκι σου σε κανένα μάστορα για να μη μπλέξεις...

votsis4
15/05/2008, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

για να διαβαζουμε κατι τετοιους διαλογους τσι πιατσας ζουμε, αμαλαχει :lol:

sorry spam :blush:

γιατι ρε μεγαλε σε χαλαει????μην το διαβαζεις

Akatanomastos
15/05/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από votsis4
γιατι ρε μεγαλε σε χαλαει????μην το διαβαζεις

(ωχ θα με μαχαιρωσει:look: )

ισα ισα ρε τρισδιαστατε
γι' αυτο λεω οτι διαβαζω επειδη γουσταρω:D

votsis4
15/05/2008, 23:28
ε αμα ειναι ετσι κ εσυ δικος μας εισαι..........καμια συμβουλη για την μηχανη μου τσακαλε???

votsis4
15/05/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
(ωχ θα με μαχαιρωσει:look: )

ισα ισα ρε τρισδιαστατε
γι' αυτο λεω οτι διαβαζω επειδη γουσταρω:D
ε αμα ειναι ετσι κ εσυ δικος μας εισαι..........καμια συμβουλη για την μηχανη μου τσακαλε???

Akatanomastos
16/05/2008, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από votsis4
ε αμα ειναι ετσι κ εσυ δικος μας εισαι..........καμια συμβουλη για την μηχανη μου τσακαλε???


λοιπον δυσθεωρατε..

με χεις μπερδεψει, ξεκινας για πιστονια και μετα μας λες για ραγισμενη κεφαλη και τελος σε καταληγεις σε νερα που βραζουν..

τι να σου πω..


καταρχας βρες ενα enxeiridio sunarmologisis για να μαθεις πως ειναι ολα εκει μεσα (συνηθως εχουν 1 πιστονι αυτα τα καταραμενα μονοκυλινδρα)

μετα ψαξε για το service manual της εταιριας για το μηχανακι, γιατι οταν το πιασεις στα χερια σου χρειαζεσαι ακριβης λεπτομερειες για το τι κανεις εκει.

και πριν αρχισεις, βασικο ειναι να εχεις και την αγια γραφη καπου εκει (ή το κορανι, αναλογως)
να κανεις μια προσευχη μην το παρεις ΟΛΟ μαζι στα χερια..

τελος θα συμβουλευα να το πας σε ενα μαστορα, να κατσεις μαζι του, να δεις 5-6- 1000 πραγματα, να μπεις στο πνευμα, και μετα σιγα σιγα το μαστορευεις και συ

OldMan
16/05/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από votsis4
δεν ξερω ρε τσακαλε φοβαμαι μην επαθε καμια ζημια...το εβαλα νερα κ οταν χτυπαω μανιβελα πεταζει νερα απο την κεφαλη...μπορεις να με βοηθησεις???????
Λοιπόν μαχαλόμαγκα, ξεκινάς από τα εύκολα :

Χωρίς να κατεβάσεις κινητήρα, σφίγγεις κατά την ίδια γωνία (π.χ. 30 μοίρες) της βίδες της κεφαλής (με ΚΡΥΟ μοτέρ, εννοείται...).

Αν μειωθεί ή σταματήσει η διαρροή, παίρνεις καινούρια φλάντζα κεφαλής και την αλλάζεις.

Αν συνεχίσει το ίδιο (ή χειρότερα), βγάζεις την κεφαλή και την πας για πλανάρισμα.
(αν βαριέσαι να τρίβεις κανα δυο 24άωρα με γυαλόχαρτο).

Αν ο μηχανουργός σου πει ότι θα πρέπει να κατεβεί πάνω από 2-2.5mm, άστο και πήγαινε για καινούρια.
(αν κατέβει λιγότερο, αντισταθμίζεις το κατέβασμα με επιπλέον φλάντζα...).
:wave2: