PDA

View Full Version : Απο εκει που δεν κουνιομουν...κουνιεμαι!



el_hymador
14/05/2008, 11:11
Δεν θελω σχολια!

Μιλαω για το CBF600 και την συμπεριφορα του στα πολλα μετα απο την αλλαγη των ελαστικων.

Ειχα πανω τα Metzeler Roadtec Z6 και προσφατα εβαλα τα Bridegstone BT-021...μεχρι στιγμης δεν μου αρεσουν καθολου, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο, το προβλημα εντοπιζεται αλλου...

Απο τα 150 και πανω η μηχανη δεν εχει την σταθεροτητα που ειχε πριν. Εκει που παλιοτερα ταξιδευα κοντα στην τελικη της και το CBF ηταν ακλονητο τωρα εμφανιζονται διαμηκης ταλαντωσεις ....το μηχανακι "ψαρευει" ελαφρα δεξια και αριστερα με αργο ρυθμο και χωρις να γινεται τρομακτικο σε καμια περιπτωση, εμενα μου την δινει :mad: ομως.


Το φαινομενο δεν εχει συγκεκριμενη συχνοτητα για να πεις οτι προερχεται απο λαθος ζυγοσταθμιση η στραβο σκελετο....επισης εχω τσεκαρει τις πιεσεις και ειναι ολα οκ...

τι σκατα μπορει να συμβαινει; για ριχτε καμια ιδεα...ε

ειναι δυνατον να αποτελει ενα εγγενες χαρακτηριστικο των BT-021 αυτο;
γιατι με τα Metzeler και τα Μichelin παλιοτερα δεν ειχε προβλημα;
Εχει βαλει κανεις ιδιου τυπου ελαστικα; και αν ναι, αντιιμετωπιζει το ιδιο προβλημα;
Που θα πει η κατασταση με την ακριβεια;
Θα παντρευτει ο Ρουβας με την Ζυγουλη;

:wave2:

makis206
14/05/2008, 11:36
Άλλο πάλι και τούτο, και τα BT021 κατατάσσονται στα sport-touring ελαστικά...:hypnotize :a21:


130880

makis206
14/05/2008, 11:37
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτουνού του μηχανακιού του αρέσουν μόνο τα Michelin και τα Metzeler...:lol:

el_hymador
14/05/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτουνού του μηχανακιού του αρέσουν μόνο τα Michelin και τα Metzeler...:lol:

λες; :confused: :lol:

makis206
14/05/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
λες; :confused: :lol:

Είδες τον npat να παραπονεθεί για τα Michelin τα sport που έβαλε ; (για κουνήματα τουλάχιστον) - (ο Καπετάνιος θα γελάει τώρα):lol:

sniper
14/05/2008, 11:57
Πήγαινε σε λαστιχά γιατί μπορεί να θέλεις ζυγοστάθμιση.....

DUKASII
14/05/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πήγαινε σε λαστιχά γιατί μπορεί να θέλεις ζυγοστάθμιση..... Η ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΟ ΝΑ ΜΗ "ΠΑΤΗΣΕ " ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ....:sad:

Γαμω το στανιο σας αχρηστοι.:mad:

makis206
14/05/2008, 12:12
Κώστα τα λάστιχα πότε τα έβαλες ; Η αρχή πρέπει να γίνει απ'το μαγαζί που στα τοποθέτησε, κάνε μια βόλτα να στο κοιτάξουν ξανά, λάθος μπορεί να κάνει ο καθένας.

Στο μεταξύ αν κάποιος έχει παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα στα συγκεκριμένα ελαστικά ευελπιστώ ότι θα το αναφέρει εδώ, αν λέμε..

:beer:

el_hymador
14/05/2008, 13:03
Ρε σεις αν ηταν θεμα ζυγοσταθμισης θα κουνιοταν με μια περιοδικοτητα και σε μεγαλυτερη συχνοτητα.

Αυτο που κανει μοιαζει πολυ σαν να δεχεται ριπες αερα απο το πλαϊ η μηχανη( μονο που δεν φυσσαει καθολου)...ξερετε αυτες οι ελαφρες διαταραξεις στον διαμηκη αξονα οι οποιες δεν εχουν καποια συσγκεκριμεη συχνοτητα - περιοδικοτητα.

Μηπως θελει ζυγοσταθμιση ο δρομος; :hypnotize

el_hymador
14/05/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κώστα τα λάστιχα πότε τα έβαλες ; Η αρχή πρέπει να γίνει απ'το μαγαζί που στα τοποθέτησε, κάνε μια βόλτα να στο κοιτάξουν ξανά, λάθος μπορεί να κάνει ο καθένας.

Στο μεταξύ αν κάποιος έχει παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα στα συγκεκριμένα ελαστικά ευελπιστώ ότι θα το αναφέρει εδώ, αν λέμε..

:beer:

Πριν απο δυο περιπου εβδομαδες...το μαγαζι ειναι γνωστο και εγγυημενο για την ποιοτητα των εργασιων του αν και βεβαια δεν αποκλειω τιποτα...

Για τα λαστιχα θα με ενδιεφερε και η γνωμη καποιο αλλου συμφορουμιτη που τα εχει βαλει στην μηχανη του...θα περιμενω αλλο λιγο καιρο να πατησουν εντελως καλα και θα δουμε....μεχρι στιγμηες παντως...

:rolleyes:

sniper
14/05/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πριν απο δυο περιπου εβδομαδες...το μαγαζι ειναι γνωστο και εγγυημενο για την ποιοτητα των εργασιων του αν και βεβαια δεν αποκλειω τιποτα...

Για τα λαστιχα θα με ενδιεφερε και η γνωμη καποιο αλλου συμφορουμιτη που τα εχει βαλει στην μηχανη του...θα περιμενω αλλο λιγο καιρο να πατησουν εντελως καλα και θα δουμε....μεχρι στιγμηες παντως...

:rolleyes:

Είχα βάλει στο Hornet μου (2001 μοντ) τα ΒΤ20 και ήταν για πέταμα..... το χειρότερο λάστιχο που δοκίμασα ποτέ.... :mad: αλλά δεν κουναγε..... ή στα φορέσανε στραβά, ή σκελετό στραβο έχει, ή θες ζυγοστάθμιση....

σε καμμιά λακουβα πέσαμε;

el_hymador
14/05/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είχα βάλει στο Hornet μου (2001 μοντ) τα ΒΤ20 και ήταν για πέταμα..... το χειρότερο λάστιχο που δοκίμασα ποτέ.... :mad: αλλά δεν κουναγε..... ή στα φορέσανε στραβά, ή σκελετό στραβο έχει, ή θες ζυγοστάθμιση....

σε καμμιά λακουβα πέσαμε;


οχι, ουτε λακουβα, ουτε πεζοδρομια, ουτε τιποτα...

παντως και εμενα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ κακες...θα περιμενω βεβαια μπας και στρωσει η κατασταση αλλα τουλαχιστον σε θεμα αισθησης νομιζεις οτι εχεις δυο donut με γεμιση πραλινα στους τροχους σου.

odt
14/05/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Απο τα 150 και πανω η μηχανη δεν εχει την σταθεροτητα που ειχε πριν. Εκει που παλιοτερα ταξιδευα κοντα στην τελικη της και το CBF ηταν ακλονητο τωρα εμφανιζονται διαμηκης ταλαντωσεις ....το μηχανακι "ψαρευει" ελαφρα δεξια και αριστερα με αργο ρυθμο και χωρις να γινεται τρομακτικο σε καμια περιπτωση, εμενα μου την δινει :mad: ομως.


:wave2:

όταν αφήνεις το τιμόνι...κοσκινίζει? Από πιέσεις πως πάμε?

el_hymador
14/05/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
όταν αφήνεις το τιμόνι...κοσκινίζει? Από πιέσεις πως πάμε?

12 η μεγαλη και 7 η μικρη :lol:

οχι μια χαρα ειναι οι πιεσεις, τις εχω ελεξει πολλες φορες.

Το τιμονι το αφησα και εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα...ουτε αυξήθηκε ουτε μειωθηκε το φαινομενο.

OldMan
14/05/2008, 15:50
Αν έχεις κρατήσει τις παλιές διαστάσεις (το καλό που σου θέλω ... :smokin: ), μήπως κανείς "καλοθελητής" πείραξε τις αναρτήσεις (ειδικά την πίσω) ??? :winka:

el_hymador
14/05/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έχεις κρατήσει τις παλιές διαστάσεις (το καλό που σου θέλω ... :smokin: ), μήπως κανείς "καλοθελητής" πείραξε τις αναρτήσεις (ειδικά την πίσω) ??? :winka:

Οι διαστασεις ειναι ακριβως οι ιδιες και ημουν παρων κατα την διαρκεια της αλλαγης των ελαστικων.

OldMan
14/05/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οι διαστασεις ειναι ακριβως οι ιδιες και ημουν παρων κατα την διαρκεια της αλλαγης των ελαστικων.
Και τι θέλεις από εμάς τώρα ??? :D :mad:

Runner Ducati
14/05/2008, 16:52
Δεν εχεις παρει χαμπαρι γιατι οι περισσοτεροι στα γιαπωνεζικα μηχανακια βαζουν ευρωπαικα λαστιχα? ...

τωρα ολο το πακετο μια ασιατικη οικογενεια, τι περιμενεις? ...


:a22:


ελπιζω να βοηθησα...

sakisvolos
14/05/2008, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οι διαστασεις ειναι ακριβως οι ιδιες και ημουν παρων κατα την διαρκεια της αλλαγης των ελαστικων.


Μια απλή ερώτηση: Ο πίσω τροχός έχει ευθυγραμμιστεί σωστά πάνω στο μηχανάκι??:confused: :confused:

nassosxlvbros
14/05/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Δεν εχεις παρει χαμπαρι γιατι οι περισσοτεροι στα γιαπωνεζικα μηχανακια βαζουν ευρωπαικα λαστιχα? ...

τωρα ολο το πακετο μια ασιατικη οικογενεια, τι περιμενεις? ...


:a22:


ελπιζω να βοηθησα...

xmmmm Bridgestone,Bridgestone.....ρε ποια ευρωπαικά τρέχουν με αυτα ρε, πως τα λένε....:smilea:

Runner Ducati
14/05/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
xmmmm Bridgestone,Bridgestone.....ρε ποια ευρωπαικά τρέχουν με αυτα ρε, πως τα λένε....:smilea:

δεν εχεις δει πως κουνανε αυτα τα ευρωπαικα και οχι μονο, φετος με αυτα τα λαστιχα που λες ...
ξυπναει η Μισελ σιγα σιγα και αστα να πανε... :D

doc
http://youtube.com/watch?v=dHviIbWIZLY

sakisvolos
14/05/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
xmmmm Bridgestone,Bridgestone.....ρε ποια ευρωπαικά τρέχουν με αυτα ρε, πως τα λένε....:smilea:

Ferrari στην F1 και όχι μόνο αλλά και εκείνα τα μηχανάκια με το σωληνοπλαίσιο μωρέ πως τα λένε να δεις..............................?

:lol:

nassosxlvbros
14/05/2008, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν θελω σχολια!

Μιλαω για το CBF600 και την συμπεριφορα του στα πολλα μετα απο την αλλαγη των ελαστικων.

Ειχα πανω τα Metzeler Roadtec Z6 και προσφατα εβαλα τα Bridegstone BT-021...μεχρι στιγμης δεν μου αρεσουν καθολου, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο, το προβλημα εντοπιζεται αλλου...

Απο τα 150 και πανω η μηχανη δεν εχει την σταθεροτητα που ειχε πριν. Εκει που παλιοτερα ταξιδευα κοντα στην τελικη της και το CBF ηταν ακλονητο τωρα εμφανιζονται διαμηκης ταλαντωσεις ....το μηχανακι "ψαρευει" ελαφρα δεξια και αριστερα με αργο ρυθμο και χωρις να γινεται τρομακτικο σε καμια περιπτωση, εμενα μου την δινει :mad: ομως.


Το φαινομενο δεν εχει συγκεκριμενη συχνοτητα για να πεις οτι προερχεται απο λαθος ζυγοσταθμιση η στραβο σκελετο....επισης εχω τσεκαρει τις πιεσεις και ειναι ολα οκ...

τι σκατα μπορει να συμβαινει; για ριχτε καμια ιδεα...ε

ειναι δυνατον να αποτελει ενα εγγενες χαρακτηριστικο των BT-021 αυτο;
γιατι με τα Metzeler και τα Μichelin παλιοτερα δεν ειχε προβλημα;
Εχει βαλει κανεις ιδιου τυπου ελαστικα; και αν ναι, αντιιμετωπιζει το ιδιο προβλημα;
Που θα πει η κατασταση με την ακριβεια;
Θα παντρευτει ο Ρουβας με την Ζυγουλη;
:wave2:



Παααααρών! τα έχω από το Σεπτέβρη,καθημερινά Αττική οδό-Ν.Κόσμο-ταξίδια κλπ έχουν >10000 κμ και όχι μόνο τα κόβω για άλλα τόσα αλλά και από κράτημα είναι υπόδειγμα...ούτε βροχή ούτε κουνήματα ούτε τπτ... ξεκίνα από τις πιέσεις: 30-32 μπροστά,36-40 πιίσω...να φανταστείς το δεξιό "καυλιτζέκι" στο μαρσπιέ έξυνε άσφαλτο και γω χασμουριόμουν...(λέμε τώρα) ...μιλάμε για το ίδιο λάστιχο φαντάζομαι,ε;

:wave2: :beer: :wave2:


130935

sakis67
09/08/2008, 20:14
εβαλα και εγω το ιδιο λαστιχο σε bandit 650 και νομιζω την πατησα....εκει που πηγαινα με τα παλια χαλαρα στα 200 με ενα χερι και δεν κουναγε τωρα απο τα 150 και πανω κουναει αρκετα.....αν διαβασεις το μηνυμα δωσε απαντηση αν βρηκες λυση στο προβλημα

sakisvolos
09/08/2008, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
εβαλα και εγω το ιδιο λαστιχο σε bandit 650 και νομιζω την πατησα....εκει που πηγαινα με τα παλια χαλαρα στα 200 με ενα χερι και δεν κουναγε τωρα απο τα 150 και πανω κουναει αρκετα.....αν διαβασεις το μηνυμα δωσε απαντηση αν βρηκες λυση στο προβλημα

Χαλαρά? Με 200? Και με ένα χέρι?:confused:
Δεν είναι λίγο υπερβολή?:confused:

sakis67
10/08/2008, 13:55
οχι δεν ειναι υπερβολη μου εχει τυχει αττικη οδο με 190 να αφηνω το ενα χερι να δω πως συμπεριφερεται και να μην κουναγε καθολου, χαλαρα λεμε...τωρα πια με τα κωλολαστιχα που εβαλα ουτε στα 140 δεν τολμω να αφησω χερι , ακομα και με 2 χερια στα 150 κουναει το μπροστινο....οποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα ας πει την γνωμη του...υποτιθεται ο λαστιχας εκανε ζυγοσταθμιση ημουν μπροστα...η ποιοτητα του ελαστικου φταει?? να τα πεταξω?? προταση ?? michellen ισως??

FZMAN
10/08/2008, 18:42
Πάντως παιδιά εγώ που έβαλα πρόσφατα αυτά τα λάστιχα (έχω κάνει περίπου 1000 χλμ με αυτά) κανένα πρόβλημα ίσα ίσα που είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Το ίδια ακριβώς και ο κολλητός μου που τα έβαλε στο VERSYS του. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

sakis67
10/08/2008, 22:17
fzman τι μηχανη εχεις? μιλας για ταχυτητες πανω απο 150 και δεν κουναει ?? τοτε να υποθεσω οτι κατι πηγε στραβα στην τοποθετηση και εγω τοσα χλμ εχω κανει...θα ξαναπερασω μεσα στην εβδομαδα απο τον λαστιχα ....το γαμωτο ειναι οτι αρχικα πηγαινα για michellen , metzeler και τελικα αυτος με επεισε να μην τα βαλω λεγοντας μου οτι ειναι πολυ μαλακα και θα εχω ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ!!!!!!!

Fireball400
12/08/2008, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
οχι δεν ειναι υπερβολη μου εχει τυχει αττικη οδο με 190 να αφηνω το ενα χερι να δω πως συμπεριφερεται και να μην κουναγε καθολου, χαλαρα λεμε...τωρα πια με τα κωλολαστιχα που εβαλα ουτε στα 140 δεν τολμω να αφησω χερι , ακομα και με 2 χερια στα 150 κουναει το μπροστινο....οποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα ας πει την γνωμη του...υποτιθεται ο λαστιχας εκανε ζυγοσταθμιση ημουν μπροστα...η ποιοτητα του ελαστικου φταει?? να τα πεταξω?? προταση ?? michellen ισως??

Εάν πάντως ανακαλύψεις οτι κάποιο λάστιχο έχει στραβό σκελετό(αν δεν βαριέσαι λες στον λαστιχά να τοποθετήσει προσωρινά ένα παλιό για δοκιμή)να ξέρεις οτι συνήθως τα λάστιχα έχουν εγγύηση κάποιους μήνες οπότε κάνεις αντικατάσταση με ένα άλλο:winka:

Με 140χμ κοσκίνισμα;:look:

kordix
12/08/2008, 17:13
1. Φίλος έβαλε τα 21 σε VFR 800 (το οποίο φόραγε τα μαμά metzeler, κάτι σε Ζ4 αν θυμάμαι καλά, σκληρό τουριστικό λάστιχο) και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε προς το καλό.

2. Όμως έχει τύχει σε άλλο φίλο να ταλαιπωρηθεί πολύ με το πίσω λάστιχο σε ZRX 1200.

Φόραγε bridgestone bt 20 (φτου μακρυά από μας) και τον έψησα να βάλει τα metzeler Z6 - άψογο ελαστικό.

Με το που έβαλε τα λάστιχα και έκανε τη πρώτη βόλτα πήγε κατευθείαν για έλεγχο στον λαστιχά, γνωστό και έμπειρο στο χώρο γιατί το ΖRX κούναγε. Αφού του έκανε τα ίδια ξαναπήγε την επόμενη μέρα και τελικά του αντικατέστησε το πίσω ελαστικό με άλλο και φυσικά λύθηκε το πρόβλημα.

Μας είπε ότι το πρώτο - προβληματικό Ζ6 είχε στραβό σκελετό.

Μάλλον πρέπει να ξαναπάς στον λαστιχά για αντικατάσταση.

kordix
12/08/2008, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
1. Φίλος έβαλε τα 21 σε VFR 800 (το οποίο φόραγε τα μαμά metzeler, κάτι σε Ζ4 αν θυμάμαι καλά, σκληρό τουριστικό λάστιχο) και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε προς το καλό.

2. Όμως έχει τύχει σε άλλο φίλο να ταλαιπωρηθεί πολύ με το πίσω λάστιχο σε ZRX 1200.

Φόραγε bridgestone bt 20 (φτου μακρυά από μας) και τον έψησα να βάλει τα metzeler Z6 - άψογο ελαστικό.

Με το που έβαλε τα λάστιχα και έκανε τη πρώτη βόλτα πήγε κατευθείαν για έλεγχο στον λαστιχά, γνωστό και έμπειρο στο χώρο γιατί το ΖRX κούναγε. Αφού του έκανε τα ίδια μετά τον πρώτο έλεγχο, ξαναπήγε την επόμενη μέρα και τελικά του αντικατέστησε το πίσω ελαστικό με άλλο και φυσικά λύθηκε το πρόβλημα.

Μας είπε ότι το πρώτο - προβληματικό Ζ6 είχε στραβό σκελετό.

Μάλλον πρέπει να ξαναπάς στον λαστιχά για αντικατάσταση.

anvfr
27/08/2008, 11:52
To ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω με το VFR800F1 στο οποίο είχα την φαεινή ιδέα να τοποθετήσω ΒΤ 14. κουνάει στα 60 - 80 Km ανάλογα και με το φόρτωμα της σχάρας. Στο προηγούμενο μηχανάκι (VFR750 μοντ. 1990) αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα και προσπάθησα να το λύσω με white power αμορτισέρ πίσω και εμπρός ελατήρια WP, τελικά λύθηκε λίγους μήνες πριν την πουλήσω με ΜΕ 01 αφού για 6 χρόνια την οδηγούσα συνέχώς με την ψυχή στο στόμα σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές όπου έπρεπε να κινούμε με 70 - 80 km. Πίστευα ότι με τα ΒΤ 14 δεν θα είχα πρόβλημα τώρα απλά περιμένω να φθαρούν για να τα αντικαταστήσω.

sakis67
02/09/2008, 15:55
πηγα στον λαστιχα και μου εδωσε την λογικοφανη εξηγηση οτι τα παλια λαστιχα ειχαν "τετραγωνιστει" γιαυτο και ηταν τοσο σταθερα στις ευθειες και δεν κουναγαν ακομα και στα 200....τωρα λεει λογω καμπυλοτητας του καινουριου λαστιχου (μικροτερη επιφανεια επαφης) στην παραμικρη ανωμαλια του δρομου κουναει.......λογικο μου ακουγεται.....απο την αλλη ομως ολα τα καινουρια λαστιχα κουνανε στα 140???????? το αντιφατικο ειναι οτι σημερα πηγα για αρκετα λεπτα στα 180-200 για αρκετα λεπτα.....δεν κουναγε καθολου μια χαρα!!!!!!!!! μετα αρχισε να κουναει.....αντε βγαλε ακρη

el_hymador
02/09/2008, 16:11
Παντως στην περιπτωση μου ειχε γινει λαθος ζυγοσταθμιση...τωρα πλεον δεν κουναει αλλα εξακολουθουν τα γ@μω λαστιχα να μην μου αρεσουν! :mad:

sakis67
02/09/2008, 16:48
κωλολαστιχα ειναι δικιο εχεις....ετσι και αλλιως εγω σε κανα μηνα την αραζω τη μηχανη οποτε ανοιξη που θα την ξανακυκλοφορησω θα τα πεταξω δεμ ξαναβαζω αυτη την μαρκα με τιποτα

Fireball400
02/09/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
πηγα στον λαστιχα και μου εδωσε την λογικοφανη εξηγηση οτι...

Πάντως αν έχεις χρόνο και δεν βαριέσαι πήγαινε και σε 1-2 άλλους λαστιχάδες να πάρεις γνώμες,δε χάνεις τίποτα...