PDA

View Full Version : Πολυεστερικά



argi6argi
14/05/2008, 15:16
Λοιπόν, έγινε η αγορά πολυστερικών,
Ερωτήσεις:
1. Μπορώ να τα πλύνω άφοβα τα πολυστερικά και απο τις 2 μεριές; Λογικά ναί, αφού και με τη βροχή βρέχονται αλλά επειδή το υλικό είναι σχετικά εύθραυστο, θέλω μια απάντηση απο κάποιον που είναι 1000% σίγουρος ή που το έχει κάνει χωρίς πρόβλημα.
2. Πειράζει αν τα βάψω και απο τη μέσα μεριά; Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να τα πλύνω και απο τις 2 μεριές.
3. Μπορώ αν θέλω να τα ενισχύσω με μερικά φύλλα πολυστέρα επιπλέον σε κάποια σημεία που νομίζω οτι είναι πιο ευπαθή; Ξέρει κανείς τη διαδικασία;
4. Έχει κανείς υπόψην του κανένα πιστολάκι για βάψιμο για να αρχίσω τους πειραματισμούς; Εννοώ αγορά. Που και πόσο;

fantacid
14/05/2008, 15:35
πλενεις-βαφεις αφοβα οπου θελεις!

θα σπασουν μονο εαν τα πιεσει περισσοτερο απο'σο αντεχουν....

τωρα για ενισχυση θα σου ελεγα να πας να παρεις μια εποξικη ρητινη κ να περασεις μια στρωση απο την εσωτερικη,
το θεμα ειναι οτι για να γινει λειο οπως η εξωτερικη επιφανεια θελει ακριβες συσκευες κ περιπλοκες διαδικασιες,
αρα περασε το απο την εσωτερικη που κ να μην εχεις τη τελεια επιφανεια .....μικρο το κακο

lamoun
14/05/2008, 17:46
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολυεστερική ρητίνη, είναι αρκετά φθηνότερη.

Θα τρίψεις την εσωτερική επιφάνεια με γυαλόχαρτο, και θα καθαρίσεις καλά.
Θα περάσεις ένα χέρι πολυεστέρα απο πάνω υαλοβάμβακα και πάλι πολυεστέρα.
Κάν'το όσες στρώσεις θέλεις και άστο να στεγνώσει καλά.

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=9039.0

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=158.0

fantacid
14/05/2008, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολυεστερική ρητίνη, είναι αρκετά φθηνότερη.

Θα τρίψεις την εσωτερική επιφάνεια με γυαλόχαρτο, και θα καθαρίσεις καλά.
Θα περάσεις ένα χέρι πολυεστέρα απο πάνω υαλοβάμβακα και πάλι πολυεστέρα.
Κάν'το όσες στρώσεις θέλεις και άστο να στεγνώσει καλά.

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=9039.0

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=158.0

7 ? ο πολυεστερας
20? η εποξικη

3 φορες πανω αλλα η αντοχες των δυο υλικων απλα......δε συγκρίνονται!

:wave2:

lamoun
14/05/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
7 ? ο πολυεστερας
20? η εποξικη

3 φορες πανω αλλα η αντοχες των δυο υλικων απλα......δε συγκρίνονται!

:wave2:

Nόμιζα οτι πήγαινε πιο ακριβά...

Θερμικές αντοχές ξές;;; :D

fantacid
14/05/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Nόμιζα οτι πήγαινε πιο ακριβά...

Θερμικές αντοχές ξές;;; :D

μεγαααααααααααααλες!!!

κ φυσικα πολλαπλασιες των πολυεστερικων!

:smokin:

fantacid
14/05/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Nόμιζα οτι πήγαινε πιο ακριβά...

Θερμικές αντοχές ξές;;; :D


μηπως εχει παρει πουθενα το ματι σου καρμπον τελικα ????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lamoun
14/05/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μηπως εχει παρει πουθενα το ματι σου καρμπον τελικα ????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC!! :cool:

argi6argi
14/05/2008, 21:06
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα μελετήσω και τα λινκ.
Κάτι για πιστόλια βαψίματος; Ψάχνω κάτι που να κάνει όσο καλύτερα γίνεται τη δουλειά του σε σχέση με την τιμή του. Εκτός απο το πιστόλι, θα χρειαστώ και κομπρεσέρ; έχει κανείς κάτι να προτείνει; Το κόστος αυτών;

fantacid
14/05/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Εκτός απο το πιστόλι, θα χρειαστώ και κομπρεσέρ;

ναι!

γιατι δε παιρνεις σπρευ?
υπαρχουν πολυ καλες ποιοτητες.

argi6argi
14/05/2008, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ναι!

γιατι δε παιρνεις σπρευ?
υπαρχουν πολυ καλες ποιοτητες.
Τί εννοείς; Δεν έχω ιδέα, οπότε ενα λινκ θα βοηθούσε. Θέλω να πετύχω, όσο μπορώ, το χρώμα του μαμά ρ1 (λαβα ρεντ) και απ'οτι μου έχουν πεί, είναι ασημί πέρλα, απο πάνω κόκκινο άνοιχτό και απο πάνω κόκκινο κλειστό. Υπάρχει περίπτωση να κάνω τίποτα με σπρέυ;
Έστω και να συμβιβαστώ με ΕΝΑ χρωμα, που να πλησιάζει το δικό μου, θα βγεί σωστό το αποτέλεσμα; Το μηχανάκι το κυκλοφορώ και καθημερινά οπότε δεν το θέλω κάπως όμορφο ;)

lamoun
14/05/2008, 23:05
http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=14408.0

Noμίζω αυτό το Link θα σε διαφωτίσει πλήρως για το βάψιμο! Δε ξέρω άν μπορείς να δεις φώτο σαν επισκέπτης, άν όχι εγγράψου, αξίζει τον κόπο.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Σπρέι αλλά όπως λέει ο kele φτιαχτό απο χρωματοπωλείο αυτοκινήτων.

Μάλλον θα χρειαστείς χρώμα διπλής γιατί δε θες απλά τα βασικά χρώματα.

orcinious
15/05/2008, 00:22
Και εγώ έχω βάψει με σπρέι και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο αισθητικά το πρόβλημα είναι στο βερνίκι και στην αντοχή που δίνει αυτό. Μετά από Κανά χρόνο με καναδυο εξαερώσεις και βενζίνες γίνεται π@@τ@ν@.
Γιατί να παιδεύεσαι και να αγοράσεις κομπρεσέρ και πιστόλι για ένα κουστούμι με πιθανότατα αμφίβολο αποτέλεσμα όταν με 200-250 € μπορείς να στο βάψουν σε ένα χρώμα καλό απλά σίγουρα όχι στο εργοστασιακό που θέλει 3χερια χρώμα και 1 βερνίκι + 2 σουλφασερ.

GIXXERAKIAS
15/05/2008, 00:28
Εγω παλι θα σου ελεγα Αργυρη οτι το πολυεστερικο το βαζουμε για να μην μας απασχολει να χαλασουμε το μαμα κουστουμακι μας και οτι θα κανεις βλακεια αα νσκασεις λεφτα για καλο βαψιμο του ολου project.

Βαψιμο με σπρει σε καταστηματα που σου φτιαχνουν το χρωμα σχεδον στο εργοστασιακο και τελος.Μην αναλωθεις στην τελειοτητα γιατι θα χασεις το νοημα της ολης κατασκευης.:winka:


Οποτε χρεισατεις βοηθεια μου λες ρε.:wave2:

argi6argi
15/05/2008, 00:47
Ναί, αλλά όταν φτιάξεις αυτό που θες και έχεις ενα καλό αποτέλεσμα, το χαμόγελο που θα ζωγραφίζεται στο πρόσωπό σου όταν θα λες "Εγώ το έφτιαξα" δεν θα συγκρίνεται με τίποτα. Έτσι θέλω να βλέπω το μηχανάκι μου. Πραγματικά μοναδικό ;)

GIXXERAKIAS
15/05/2008, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από argi6argi
Ναί, αλλά όταν φτιάξεις αυτό που θες και έχεις ενα καλό αποτέλεσμα, το χαμόγελο που θα ζωγραφίζεται στο πρόσωπό σου όταν θα λες "Εγώ το έφτιαξα" δεν θα συγκρίνεται με τίποτα. Έτσι θέλω να βλέπω το μηχανάκι μου. Πραγματικά μοναδικό ;)

Καλα μπες πιστα και μετα μιλα μου!:winka:

Αυτο που ειπα πιο πανω το ειπα γιατι και γω την ειχα καρακουκλαρα (την εχεις δει ετσι??:winka: ) ακομα την εχω βεβαια:D αλλα ολη η μηχανη εχει σημαδια απο πετρες παντου μεχρι και στην ουρα εχει σημαδευτει απο πετραδακια και λοιπα ιπταμενα πραγματα μεσα στην πιστα Αργυρη,δεν το εχεις ζησει γι'αυτο σε προετοιμαζω.:D :lol: :lol:

Με λιγα λογια,οσο καλη δουλεια και να κανεις τα πολυεστερικα θα γινουν κ@λος μεσα σε ενα track day απο πετραδακια,(ειδικα με σπρει που ειναι λεπτη η στρωση) και θα ξενερωσεις με την ζωη σου γιατι αυτο που εφτιαχνες να δειχενι ομορφο θα γινει κ@λος σε μια στιγμη (μερα ολοκληρη μαλλον:D ) ατελειωτης κ@βλας και στυψιματος του γκαζιου!:lol: :lol:

Για το καλο σου το λεω ρε με ξερεις δεν το λεω απο κακια,ουτως η αλλως το δικο μου ειναι πιο ομορφο ρε!:D :beer: :beer:

ps:Ποτε θα παμε στα lips???:D