PDA

View Full Version : Full synthetic. Πρόβλημα (?) Βοηθάτε καλεεεέ



startengine
14/05/2008, 20:35
Ότι έχει χιλιοσυζητηθεί το γνωρίζω.

Ότι ο Παλαιός Κύριος είναι ειδήμων και σεβάσμιος το γνωρίζω επίσης. Δεν υποτιμώ ωστόσο την άποψη κανενός με την καμία:winka:

Το λοιπόν. Kawasaki er6. 8000χλμ και επίσκεψη σε μάστορα που ξέρει καλά τα Καβασάκια:wacko: Αφού είναι ενδιάμεση αλλαγή είπα να πάω κοντά μου...

Τι λαδάκια μάστορα? Ρωτάω.
Φουλ συνθετικά. Τα Ipone τα Katana με λέει.
Μα...μου...εγώ. Ο κατασκευαστής όμως... ημισυνθετικά...μπλα μπλα
Ύφος περιφρονητικόο από το μάστορα.
Μπούρδες! Θα βάλεις τα Κατάνα και θα δεις τεράστια διαφορά στο συμπλέκτη!

Να πω την αλήθεια, βαριόμουν να τρέχω αλλού... Γ@@@το!!!

Με το που πάω την πρώτη μεγάλη βόλτα...έβαζα 1η/2η/3η στον Πειραιά και με άκουγαν στην Αθήνα. Και η αίσθηση στις αλλαγές σκλήρυνε και σκάλωνε αρκετά. Ο τύπος είχε δίκιο: Μεγάλη διαφορά στο συμπλέκτη!!! Αλλά...προς το χειρότερο.

Και ερωτώ (με αγωνία η πτωχή ανίδεη):
Να τ' αφήκω?

Ή να τ' αλλάξω με τη μία?
Έχει επιπτώσειςκαι στη λειτουργία (και τη στεγανότητα) του κινητήρα?

Βοήθεια!!! Το τι κουλό ακούω/διαβάζω δε λέγεται:bigcry:

the who
14/05/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Ότι έχει χιλιοσυζητηθεί το γνωρίζω.

Ότι ο Παλαιός Κύριος είναι ειδήμων και σεβάσμιος το γνωρίζω επίσης. Δεν υποτιμώ ωστόσο την άποψη κανενός με την καμία:winka:

Το λοιπόν. Kawasaki er6. 8000χλμ και επίσκεψη σε μάστορα που ξέρει καλά τα Καβασάκια:wacko: Αφού είναι ενδιάμεση αλλαγή είπα να πάω κοντά μου...

Τι λαδάκια μάστορα? Ρωτάω.
Φουλ συνθετικά. Τα Ipone τα Katana με λέει.
Μα...μου...εγώ. Ο κατασκευαστής όμως... ημισυνθετικά...μπλα μπλα
Ύφος περιφρονητικόο από το μάστορα.
Μπούρδες! Θα βάλεις τα Κατάνα και θα δεις τεράστια διαφορά στο συμπλέκτη!

Να πω την αλήθεια, βαριόμουν να τρέχω αλλού... Γ@@@το!!!

Με το που πάω την πρώτη μεγάλη βόλτα...έβαζα 1η/2η/3η στον Πειραιά και με άκουγαν στην Αθήνα. Και η αίσθηση στις αλλαγές σκλήρυνε και σκάλωνε αρκετά. Ο τύπος είχε δίκιο: Μεγάλη διαφορά στο συμπλέκτη!!! Αλλά...προς το χειρότερο.

Και ερωτώ (με αγωνία η πτωχή ανίδεη):
Να τ' αφήκω?

Ή να τ' αλλάξω με τη μία?
Έχει επιπτώσειςκαι στη λειτουργία (και τη στεγανότητα) του κινητήρα?

Βοήθεια!!! Το τι κουλό ακούω/διαβάζω δε λέγεται:bigcry:

Γνωμη μου ειναι να τα αφησεις μιας και τα πληρωσες(κι οχι φτηνα απ οσο καταλαβαινω) αλλα να τσεκαρεις το δεικτη ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ.Αν ο κατασκευαστης λεει ημισυνθετικα κι εσυ βαζεις φουλ δεν νομιζω να του κανεις ζημια αλλα ισως να τα καιει.
Οποτε προσεχε τη σταθμη κι αλλαξε τα στο οριο.:wave2:

Respect
14/05/2008, 21:06
Κόψε τα πολλά πάρε δώσε με το τύπο.
Άλλαξε τα. Βάλε το είδος λαδιών που προτείνει ο κατασκευαστής σε άλλο συνεργείο, όπου θα μπορείς να έχεις εσύ τη τελική γνώμη. (εξάλλου τα πληρώνεις)

stefanos
14/05/2008, 22:34
Τα λάδια τα ελέγχεις έτσι και αλλιώς πάντα ,είτε συνθετικά είτε απλά.
Για τον απλό λόγο ότι μερικά καίγονται μερικά οχι, και μερικές φορές τα καίει και το μηχανάκι χωρίς να φταίνε αυτά δεν υπάρχει κανόνας.Και βέβαια όσο δεν σε ενοχλέι κράτα τα.
Μετά τα αλλάζεις.
Κατά την ταπεινή μου άποψη αν πρέπει να διαλέξει κάποιος ανάμεσα σε ακριβό λάδι και αλλαγές στα χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστής ή φτηνότερο λάδι και συχνότερες αλλαγές, θα πρέπει να κάνει το δεύτερο, ειδικά αν δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα.

gemiSALONIKA
14/05/2008, 23:01
Τα συνθετικά λάδια έχουν την ιδιότητα να λεπτένουν όταν ζεσταίνονται κ να επανέρχονται όταν κρυλωσουν. Αυτό είναι απαραίτητο για τα supersport που ανεβάζουν 12+ χιλ. στροφές. Δεν κάνουν για απλούς κινητήρες γιατί ακούγονται τα μέταλα κ καίνε τις φλάντζες μετά από μακροχρίνια χρήση. Επίσης δεν ενδύκνονται για τα πρώτα 10.000 χιλ. του κινητήρα (οποιουδήποτε) γιατι λόγω τις ιδιότηητας που έχουν να λιπαίνουνν παντού, ουσιαστηκά δδυσκολεύουν τα ελατήρια των πιστονιών να σττρώσουν μέσα στους κιλύνδρους.

odt
15/05/2008, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine

Με το που πάω την πρώτη μεγάλη βόλτα...έβαζα 1η/2η/3η στον Πειραιά και με άκουγαν στην Αθήνα.

Α, εσύ ήσουν ε ?:lol:

Βασικά...καλό θα ήταν να μας έλεγες (εαν είδες) το ιξώδες των λαδιών (ξέρεις, κάτι γραμματάκια του στυλ...10w40 ή 15W50 κλπ,κλπ) μετά να βλέπαμε (έβλεπες εσύ πρώτα και μετά μας ελεγες κι εμάς) αν συμφωνούν με αυτά που προτείνει ο (ταλαίπωρος :sad: ) κατασκευαστής...και μετά να μας απασχολούσε το θέμα της σύνθεσης του λαδιού.

κοίτα και τη στάθμη του λαδιού με τον τρόπο που προτείνει ο κατασκευαστής...

άσχετο..(μάλλον) φίλτρο σου άλλαξε?

φαντάζομαι είναι ακριβά αυτά τα ipone ε? κανονικά για 3 λίτρα ημισυνθετικό λάδι, δεν θα χρειαστεί ποτέ να δώσεις πάνω από 30? (και πολλά λέω) αν τα αγοράσεις εσύ...

kaps
15/05/2008, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemiSALONIKA
Τα συνθετικά λάδια έχουν την ιδιότητα να λεπτένουν όταν ζεσταίνονται κ να επανέρχονται όταν κρυλωσουν. Αυτό είναι απαραίτητο για τα supersport που ανεβάζουν 12+ χιλ. στροφές. Δεν κάνουν για απλούς κινητήρες γιατί ακούγονται τα μέταλα κ καίνε τις φλάντζες μετά από μακροχρίνια χρήση. Επίσης δεν ενδύκνονται για τα πρώτα 10.000 χιλ. του κινητήρα (οποιουδήποτε) γιατι λόγω τις ιδιότηητας που έχουν να λιπαίνουνν παντού, ουσιαστηκά δδυσκολεύουν τα ελατήρια των πιστονιών να σττρώσουν μέσα στους κιλύνδρους.
+ 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

ktmakis
15/05/2008, 09:21
Πέτα το λάδι που κάνει 40 ευρώ αμα αγαπάς το μηχανάκι σου που κάνει πολλα περισσότερα.
Βάλε επώνυμα στο ιξώδες και τύπο που γράφει το manual και να μάθεις να τα αλλάζεις μόνος σου καλύτερα. :beer:

startengine
15/05/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Α, εσύ ήσουν ε ?:lol:

Βασικά...καλό θα ήταν να μας έλεγες (εαν είδες) το ιξώδες των λαδιών (ξέρεις, κάτι γραμματάκια του στυλ...10w40 ή 15W50 κλπ,κλπ) μετά να βλέπαμε (έβλεπες εσύ πρώτα και μετά μας ελεγες κι εμάς) αν συμφωνούν με αυτά που προτείνει ο (ταλαίπωρος :sad: ) κατασκευαστής...και μετά να μας απασχολούσε το θέμα της σύνθεσης του λαδιού.

κοίτα και τη στάθμη του λαδιού με τον τρόπο που προτείνει ο κατασκευαστής...

άσχετο..(μάλλον) φίλτρο σου άλλαξε?

φαντάζομαι είναι ακριβά αυτά τα ipone ε? κανονικά για 3 λίτρα ημισυνθετικό λάδι, δεν θα χρειαστεί ποτέ να δώσεις πάνω από 30? (και πολλά λέω) αν τα αγοράσεις εσύ...

Ναι ρε γ@μωτ γ@μωτ... Εγώ ήμουν:cool:
Τουλάχιστον κάνουν την παρουσία μου αισθητή!

Λοιπόν αν και το ζήτησα, φίλτρο δε μου άλλαξε. Ο τύπος είναι όντως για...:a26:
10W50 είναι το SAE και για 2 λίτρα (δικύλινδρο είναι το er) πλΕρωσα 30 ευρά

Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση? Που μαστόρια σαν κι αυτόν (και άλλους) τους προτείνουν σαν Θεούς. Και μιας και οι εξουσιοδοτημένοι μας έχουν ένα θεματάκι... πήγα κι εγώ στο μπάρμπα μπας και πέσω σε κανέναν καλό. Ότι θα τ' ακούσει θα τ' ακούσει...μη σου πω πως θα του πάω τα δικά μου και θα τα βάλει και χωρίς κουβέντα:evil:

startengine
15/05/2008, 10:40
Και παιδιά

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ!!!

:beer:

Antwnis
15/05/2008, 10:53
Άλλαξε τα, όπως πρότειναν κ οι προλαλησαντες.
Είχα αντίστοιχη εμπειρία.
Εγώ βέβαια την πάτησα μόνος μου αγοράζοντας κατά λάθος συνθετικά της valvoline αντι για ημισυνθετικά (τα είχα πάρει από το praktiker και οι συσκευασίες ήταν ολόιδιες πλήν των προδιαγραφών που δεν πρόσεξα).
Το αποτέλεσμα ήταν να καίει πάνω από μισό λίτρο στα 1000 χλμ ενώ το μοτέρ ξέρναγε λάδια απο τις αναθυμιάσεις.
Φρικτή εμπειρία!
Μόλις έβαλα πάλι τα ημισυνθετικά 20-50 που χρησιμοποιούσα συνήθως, το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.
Ο δε μάστορας που πήγες... Απλά προώθησε τα λάδια που τον βόλευαν για την τσέπη του.
Σε είδε ίσως γυναίκα? Παίζει κ αυτό.
Πήγαινε μαζί με το manual ανα χείρας και κάντου λίγο την ζόρικη.... Αν μπορείς πάρε κ εναν φίλο σου παρέα.
Είναι υποχρεωμένος να στα αλλάξει.

Tpap
15/05/2008, 10:58
Μαίρη, αγόρασε μόνη σου απ'όπου θες τα λαδάκια που προτείνει ο κατ/στης καθώς και ένα φιλτράκι καινούργιο και πήγαινε να στα αλλάξει είτε ο ίδιος βλαξ είτε κάποιος άλλος.

(αντικαθιστά ημι με φούλ και δεν αλλάζει ούτε καν φίλτρο :nono: -ωραίος ο παίκτης...αυτό ούτε ο oldman δεν θα το έκανε:D ).

OldMan
15/05/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
(αντικαθιστά ημι με φούλ και δεν αλλάζει ούτε καν φίλτρο :nono: -ωραίος ο παίκτης...αυτό ούτε ο oldman δεν θα το έκανε:D ).
Ναι ρε τον φούστη ...!!! :lol:


Πλάκα - πλάκα ο τύπος είναι ελαφρώς μ@λ@κας, γιατί στα 8.000 χλμ σε τέτοιο μηχανάκι το φίλτρο είναι γεμάτο από γρέζια, επικαθήσεις, νερά, μούσγα και βρύα και λειχήνες γενικότερα !!! :D

OldMan
15/05/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Έχει επιπτώσεις και στη στεγανότητα του κινητήρα?
Αν δεν πάρεις κανένα δράπανο και κάνεις το κάρτερ σουρωτήρι, όχι !!! :winka:

makis206
15/05/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
(αντικαθιστά ημι με φούλ και δεν αλλάζει ούτε καν φίλτρο :nono: -ωραίος ο παίκτης...).

Άψογος ο Τάσος !

Θα πρότεινα κι εγώ αντικατάσταση με ημισυνθετικό αλλά αυτό δεν μου πέρασε καν απ'το μυαλό !:a19:


(ούτε αυτό με τις λειχήνες) :lol:

Tpap
15/05/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε τον φούστη ...!!! :lol: :D

Καλά γιατί λες ''φούστη'', για να το γλυκάνεις..?:smilea:

και δεν λες edited π@ύστη? :nono:

makis206
15/05/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Καλά γιατί λες ''φούστη'', για να το γλυκάνεις..?:smilea:
και δεν λες π@ύστη?

Ήθελε να στο φέρει "ημισυνθετικά" :lol: :rotflmao:

startengine
15/05/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε τον φούστη ...!!! :lol:


Πλάκα - πλάκα ο τύπος είναι ελαφρώς μ@λ@κας, γιατί στα 8.000 χλμ σε τέτοιο μηχανάκι το φίλτρο είναι γεμάτο από γρέζια, επικαθήσεις, νερά, μούσγα και βρύα και λειχήνες γενικότερα !!! :D

Όταν μου είπε πως δε θ' αλλάξει φΛίτρο και με ρώτησε γιατί επιμένω ντε και καλά, του είπα για τις τυχόν επικαθήσεις και γρεζάκια από τον (σε στρώσιμο ακόμα) κινητήρα. Το τι κοροϊδία έφαγα (από τον βαρέως μ@λάκα) δε λέγεται. Γρέζια σε σημερινό κινητήρα? μΕ είπε.
Αυτοί οι κινητήρες έχουν τεράστιες ανοχές και τα μέταλλα δεν τρίβονται σε καμιά περίπτωση.
:eek:
Αυτός είπε ξέρει τους κινητήρες της Καβασάκι.
Αν κρίνετε ότι πρέπει, δεν έχω κανένα πρόβλημα να αναφέρω το... συνεργείο.

Anyway, πάω για αλλαγή σε εξουσιοδοτημένο σήμερα και τέλος.
Oldman ευχαριστώ πάντως!
Όσο για τη....χμμμ...στεγανότητα... (:wacko: ) του κινητήρα...
:D
Με το κουλό που έγραψα, αναφερόμουν στο "φαινόμενο" που διαβασα σε άλλο σάιτ και αφορά τον τόσο καλό καθαρισμό του κινητήρα από το λάδι, ώστε μετά διαφεύγει στο χώρο καύσης .
Τώρα... συγνώμη αλλά σε έκανα και γέλασες, δε μπορείς να πεις:winka:

Tpap
15/05/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
"φαινόμενο" που διαβασα σε άλλο σάιτ και αφορά τον τόσο καλό καθαρισμό του κινητήρα από το λάδι, ώστε μετά διαφεύγει στο χώρο καύσης .


πως είπαμε οτι ονομάζεται το φαινόμενο αυτο...?




Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Αυτός είπε ξέρει τους κινητήρες της Καβασάκι.

΄
και βέβαια ξέρει αυτός...
ρώτησε τον την επόμενη φορά από πότε το γύρισε η καφα σε κινητήρες ολικής απώλειας...
(και να σου τοποθετήσει μια χειροκίνητη τρομπα λαδιού..)

sniper
15/05/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
....
Όσο για τη....χμμμ...στεγανότητα... (:wacko: ) του κινητήρα...
:D
Με το κουλό που έγραψα, αναφερόμουν στο "φαινόμενο" που διαβασα σε άλλο σάιτ και αφορά τον τόσο καλό καθαρισμό του κινητήρα από το λάδι, ώστε μετά διαφεύγει στο χώρο καύσης .
Τώρα... ....


Αυτό το φαινόμενο..... ο Fantacid κάνει καθαρισμούς κινητήρων; :lol:


Α και κοπελιά.... Οταν καθαρίσει ο κινητήρας από το λάδι, και μετά διαφεύγει στον χώρο καύσης, εκτός από κακά μαντάτα λέγεται και "το μηχανάκι μου κάνει τικ-τακ" και παίρνεις την απάντηση "Μάλλον η μπιέλα είναι".... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
15/05/2008, 15:12
Έντάξει βγάλαμε και τα συνθετικά άχρηστα:p

startengine
15/05/2008, 18:50
Ρε σεις...μικρή είμαι, θα μάθω :D
(να μην λαμβάνω υπόψην ότι κουλό διαβάζω/ακούω)

Στο θέμα, ναι?
Όλα τακτοποιήθηκαν:winka:
Τα λαδάκια αλλάχτηκαν (μαζί με φίλτρο τούτη τη φορά), και...δεν θα το πίστευα αν δεν μου συνέβαινε:dizzy: ...
Είναι απίστευτη η διαφορά στα κουμπώματα των ταχυτήτων ΚΑι σε ήχο ΚΑΙ σε αίσθηση.
Έχω πάλι την παλιά καλή μηχανούλα μου!!!

Ο δε μηχανικός (σ' αυτόν δεν πολυπάει το "μάστορας") δε με χρέωσε εργασία και μάλιστα μου πήρε πιο λίγα από τον ...μλκ!!! Εξουσιοδοτημένος. Προς τιμήν του. Χαλάλι του να μου τα παίρνει ες αεί...!

Άλλο ένα ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά! Πολύ σας πάω:cool:
(Εγώ και ο Χριστόδουλος ένα πράμα)

sakisvolos
15/05/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε τον φούστη ...!!! :lol:


Πλάκα - πλάκα ο τύπος είναι ελαφρώς μ@λ@κας, γιατί στα 8.000 χλμ σε τέτοιο μηχανάκι το φίλτρο είναι γεμάτο από γρέζια, επικαθήσεις,...........:D

+1000