PDA

View Full Version : Άδεια Ραδιοερασιτέχνη



Ktm.Prestige
15/05/2008, 09:32
Παίδες , γνωρίζει κανείς την ύλη και τι ακριβώς χρειάζεται για άδεια ραδιοερασιτέχνη?

Ευχαριστώ!:beer:

tiro
15/05/2008, 09:35
καλημερα,
ριξε εδω μια ματια...

"...για να γίνει κανείς ραδιοερασιτέχνης πρέπει να περάσει με επιτυχία εξετάσεις του Υπουργείου Μεταφορών-Επικοινωνιών. Οι εξετάσεις είναι γραπτές και προφορικές και διενεργούνται δύο φορές τον χρόνο. Η εξεταστέα ύλη περιλαμβάνει: Εκπομπή - Λήψη σε κώδικα Μόρς, ραδιοθεωρία, κανονισμούς ραδιοεπικοινωνιών, βασικές γνώσεις ηλεκτρονικής και ηλεκτρολογίας, στοιχειώδεις γνώσεις Αγγλικής γλώσσας κ.λ.π..."

http://www.raag.org/amateur_gr.html

tiro
15/05/2008, 09:37
και εδω...
http://www.yme.gr/?tid=263&aid=0


και εδω η υλη...
http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_10_1192093641.pdf

zephyr1
15/05/2008, 09:38
http://www.raag.org/index1.htm



:beer:

mikros boudas
15/05/2008, 09:41
σε ποια περιοχη εισαι?
ο πατερας ενος φιλου μου ειναι πολλα χρονια ερασιτεχνης
εαν θελεις να σου δωσω ενα μσν να μιλησετε

motaba
15/05/2008, 09:44
...καλά και ο Mr. Τριανταφυλλόπουλος ραδιοερασιτέχνης δεν είναι ?? :lol: :lol:

Ktm.Prestige
15/05/2008, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
σε ποια περιοχη εισαι?
ο πατερας ενος φιλου μου ειναι πολλα χρονια ερασιτεχνης
εαν θελεις να σου δωσω ενα μσν να μιλησετε

Thnx για τις απαντήσεις guys.

Βρίσκομαι Κρήτη.

Ktm.Prestige
15/05/2008, 09:50
Εκτός απο χόμπι πιστεύω οτι μπορεί να συμβάλει ουσιαστικά σε θέματα έκτατης ανάγκης .

Παράδειγμα κινητά τηλ που σε πολλά σημεία δη απομακρυσμένα (βουνά , λαγκάδια) δεν έχουν σήμα.

Εχετλαίος
15/05/2008, 10:00
Mors παιδιά, ποτέ δε μετάνιωσε κανείς που τον έμαθε. Όποιος μπορεί το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

mikros boudas
15/05/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
...καλά και ο Mr. Τριανταφυλλόπουλος ραδιοερασιτέχνης δεν είναι ?? :lol: :lol: του εχω μιλησει :smokin:

mikros boudas
15/05/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Εκτός απο χόμπι πιστεύω οτι μπορεί να συμβάλει ουσιαστικά σε θέματα έκτατης ανάγκης .

Παράδειγμα κινητά τηλ που σε πολλά σημεία δη απομακρυσμένα (βουνά , λαγκάδια) δεν έχουν σήμα. ειναι κολλημα ομως
αμαξι μηχανη και σπιτι φουλ κεραιες!και κανα 15 χιλιαρικα εξοπλισμος

zoropatra
15/05/2008, 10:19
υπαρχουν 2 αδειες......... η sv και η sw

η πρωτη θελει μορς και σου επιτρεπει να μιλας βραχεα και vhf-uhf και γενικα στις συχνοτητες του ραδιοερασιτεχνη

η δευτερη δεν θελει μορς αλλα σου δινει το δικαιωμα να μιλας μονο vhf-uhf........βραχεα οχι.


Δικαιολογητικά :

1. Αίτηση.

2. Πιστοποιητικό γεννήσεως η φωτοαντίγραφο ταυτότητας η διαβατηρίου.

2. Σε περιπτώσεις υπηκόων άλλων χωρών που διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα, αποδεικτικά έγγραφα που σχετίζονται με την νομιμότητα παραμονής τους, την υπηκοότητα τους και την μόνιμη διαμονή τους.

3. Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει αφαιρεθεί η άδεια ερασιτεχνικού σταθμού ασυρμάτου και αναφορικά με τον τόπο μόνιμης κατοικίας τους.

4. Αντίγραφο πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη [Κατηγορίας 2] εάν υπάρχει.

5. Παράβολο των 17.50 ευρώ.

6. Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες.


εγω ειμαι ακομα παρανομος..........:smokin:

Ktm.Prestige
15/05/2008, 10:26
εγω ειμαι ακομα παρανομος..........

Έχω ακούσει για ενα μηχάνημα που το έχουν οι "νόμιμοι" ραδιοφωνικοί σταθμοί που λέγεται ραδιογωνόμετρο ,το οποίο σκανάρει και ελέγχει τις συχνότητες.Εαν πέσει πάνω σου , μπορεί να δει απο που εκπέμπει και να σε καταγγείλει.

Ισχύουν αυτά?

zoropatra
15/05/2008, 10:27
Ktm.Prestige εχεις γνωσεις ηλεκτρονικων?τωρα ασχολησε εστω και λιγο παρανομα?

zoropatra
15/05/2008, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Έχω ακούσει για ενα μηχάνημα που το έχουν οι "νόμιμοι" ραδιοφωνικοί σταθμοί που λέγεται ραδιογωνόμετρο ,το οποίο σκανάρει και ελέγχει τις συχνότητες.Εαν πέσει πάνω σου , μπορεί να δει απο που εκπέμπει και να σε καταγγείλει.

Ισχύουν αυτά?


μεχρι στιγμης ραδιογωνιομετρο εχει μονο η αθηνα.......

εξαλου αν δεν ενοχλεις δεν σε ενοχλει κανενας....τουλαχιστον εδω στην πατρα.........

τωρα πριν κανα 4 μηνες ειχε βγει ενας εδω και εμπαινε στις συχνοτητες των ταξι και εβριζε τις τηλεφωνητριες...........ραδιογωνιομετρο δεν ηρθε......απλα βγηκαν παγανια απο το τοπικο υπουργειο
και σε οποιο σπιτι εβλεπαν κεραια χτυπαγαν και ζηταγαν αδεια!!!!

ενοειτε πως εκεινες τις μερες ολοι ειχαμε ξηλωσει κεραιες κτλ...........


και για την ιστορια....ακομα των ψαχνουν!!!!!!!

zoropatra
15/05/2008, 10:40
το ραδιογωνιομετρο ειναι αυτο εδω στην φωτο........το ειχα βγαλει πριν ενα μηνα φωτο
απο το ταξι..........


130983

Ktm.Prestige
15/05/2008, 12:33
Χμμμ....
Λές?

Βασικά εκτός απο το van που κυκλοφορεί , υπάρχει και σταθερό το οποίο όπως είπα σκανάρει τις συχνότητες.

mikros boudas
15/05/2008, 22:47
εδω αθηνα παιζει και συχνα μαλιστα το ραδιογωνιομετρο!!αλλα υπαρχουν τοσες πολλες συχνοτητες πιασμενες που δυσκολα δε θα πεσεις πανω σε αλλον...

καλυτερα πηγαινε για sierra victor μιας και εχεις παραπανω ελευθερια

notakos600
15/05/2008, 23:44
Καλή φάση να έχεις άδεια.
Εγώ χμμ.... 1988 - 1990 FM παράνομος, 2000 έως σήμερα, μεσαία 1600 - 1720 KHZ, και λίγα τριαμισάρια.
Η απόλυτη ελευθερία μου όταν τα είχα στο κτήμα, δίπολο πλήρως ανεπτυγμένο γύρω στα 80 μέτρα μια ευθεία καλώδιο ένα πράγμα, στα 12 μέτρα ύψος.
Τώρα στη ταράτσα μέσα στη πόλη τα πράγματα είναι λίγο έως πολύ άγρια και επικίνδυνα, ανοίγω αραιά και πού με μια κεραία Γ 30 μέτρα όλη κι όλη.
Αν ξεκινούσα σήμερα θα έβγαζα μια αδειούλα, άλλωστε οι γνώσεις και το πτυχίο ηλεκτρονικού υπάρχουν.
Βασικά εάν δεν ενοχλείς ( στάσιμα, μεγάλη ισχύς δίπλα σε σπίτια) δύσκολα θα σε αντιληφθούν.
Μηχανές και εκπομπή, τα πιο όμορφα πράγματα.