PDA

View Full Version : suzuki DR 125cc



efstathia
15/05/2008, 14:45
Καλησπέρα παιδιά! Το DR 125 το πρόσεξε κανείς στην έκθεση? Είναι πολύ γοητευτικό και φαίνεται αξιόπιστο. Νομίζω από τα καλύτερα της κατηγορίας του. Έρχεται τέλη Μαΐου και η τιμή του θα είναι περίπου η ίδια με την αντίστοιχη ΧΤ. Πώς σας φαίνεται?
Εγώ ψήνομαι, το ομολογώ. . . . :D


131006

sotomoto
15/05/2008, 15:01
Δεν το πρόσεξα στην έκθεση.
Όμως μου αρέσει πολύ έτσι όπως το βλέπω στη φωτογραφία...!!

efstathia
15/05/2008, 15:08
Είναι πολύ όμορφο, με ηλεκτρονικό κοντέρ, δείκτη βενζίνης, injection, αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δε βρίσκω σχόλια γι'αυτό. Γιατί τόσο απαρατήρητο, άραγε?.............. Ελπίζω να είναι μόνο τα λίγα κυβικά του.......

Cpt. Haddock
15/05/2008, 15:11
Υπάρχει καποιος λόγος που θες 125άρι; :confused:

sniper
15/05/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από efstathia
... με ηλεκτρονικό κοντέρ....


Mε τί; :confused:


131007

efstathia
15/05/2008, 15:32
ΟΚ, ηλεκτρονικό θυμόμουν , τόσα είδα εκεί, μη βαράς, ντε!!:D
(Το ΧΤ 125 έχει μήπως το ηλεκτρονικό???)
Θέλω οπωσδήποτε enduro , αλλά τα καινούρια είναι πολύ ακριβά για 'μένα.
Από μεταχειρισμένα 250άρια δεν έχω αρκετές επιλογές , τα τελευταία χρόνια δεν έχουν κυκλοφορήσει αρκετά. Οπότε σκέφτομαι το 125άρι μιας αυτά τα κυβικά εμένα μου αρκούν (προς το παρόν).

sniper
15/05/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από efstathia
...
Θέλω οπωσδήποτε enduro ,...

....


Ωραία... δες πάλι την φωτογραφία που έβαλες και δες τι είναι λάθος στην εικόνα.....

efstathia
15/05/2008, 15:39
Εννοείς τη motard εμφάνιση? Μια γνώμη ζήτησα για την κατηγορία αυτή πριν κάνω αγορά.

MikeG
15/05/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από efstathia
Εννοείς τη motard εμφάνιση? Μια γνώμη ζήτησα για την κατηγορία αυτή πριν κάνω αγορά.

Εννοεί το ασφάλτινο λάστιχο:smilea:
By the way, υπάρχουν αρκετά μοντέλα στα κυβικά που λες, κυρίως μεταχειρισμένα. & αν αντέχει το budget σου υπάρχει & το καινούριο Yamaha WR250R:winka:


131008

efstathia
15/05/2008, 15:56
Δυστυχώς, δεν την αντέχει η τσέπη μου τη WR, αν και πιστεύω ότι τα αξίζει τα λεφτά της , κι ας είναι ακριβή.
(Από καινούρια, οριακά, στο Honda CRE 223 φτάνει το χέρι μου, αλλά ας μην ξανοίγομαι πολύ...).
Τα λάστιχα δρόμου δε με χαλάνε, εφόσον για πόλη τη θέλω, απλά είναι η γοητεία του τύπου enduro...:blush:
Τώρα για τα υπόλοιπα μικρά δεν ξέρω, είμαι λίγο επιφυλακτική με τις λιγότερο γνωστές μάρκες...

MikeG
15/05/2008, 15:58
Το Honda CR223 είναι αγωνιστικό enduro μηχανάκι. Δεν είναι για καθημερινή χρήση. :wave2:

Cpt. Haddock
15/05/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από efstathia
Δυστυχώς, δεν την αντέχει η τσέπη μου τη WR, αν και πιστεύω ότι τα αξίζει τα λεφτά της , κι ας είναι ακριβή.
(Από καινούρια, οριακά, στο Honda CRE 223 φτάνει το χέρι μου, αλλά ας μην ξανοίγομαι πολύ...).
Τα λάστιχα δρόμου δε με χαλάνε, εφόσον για πόλη τη θέλω, απλά είναι η γοητεία του τύπου enduro...:blush:
Τώρα για τα υπόλοιπα μικρά δεν ξέρω, είμαι λίγο επιφυλακτική με τις λιγότερο γνωστές μάρκες...

Η ένστασή μου σ' αυτά τα μηχανάκια (καινουρια 125αρια) ειναι η τιμή τους. Αν δεν κάνω λαθος εχει κοντα 3,500 χιλιαρικα.

Με τοσα χρηματα βρισκεις 2nd hand πολύ καλά κομματια 250αρια όπως αυτό που λεει ο Μαικ.

Για δες το :wave2:

efstathia
15/05/2008, 16:12
Έχω την αίσθηση ότι μόλις αρχίσουν να πωλούνται μεταχειρισμένα τα WR250 που βγήκανε πρόσφατα, πολύς κόσμος θα πέσει με τα μούτρα! :sun:
Είναι πανέμορφη και έχω δει πολύ καλά σχόλια.
(Παρεπιπτόντως, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :) )
:wave2:

MikeG
15/05/2008, 16:14
Ψάξε για κανά μεταχειρισμένο DR350S. Θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου & είναι & αρκετά καλό μηχανάκι. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις & για Kawasaki klr 400. :winka: :wave2:

marios8
15/05/2008, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το Honda CR223 είναι αγωνιστικό enduro μηχανάκι. Δεν είναι για καθημερινή χρήση. :wave2:


Kαλά τώρα το αγωνιστικό το συζητάμε . :beer: :wave2:

MikeG
15/05/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kαλά τώρα το αγωνιστικό το συζητάμε . :beer: :wave2:


Τι εννοάς...? :confused: :wave2:

dirtbird
15/05/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τι εννοάς...? :confused: :wave2:

Ότι αυτή βρώμισε ίσαμε τη Γαλλία......:smokin: :smokin: :wave2:

MikeG
15/05/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ότι αυτή βρώμισε ίσαμε τη Γαλλία......:smokin: :smokin: :wave2:


:confused: :confused: :confused:
Συγνώμη τι είναι το CR? Εκτός αν έπρεπε να πω motocross.:D

anf125
15/05/2008, 23:22
Το πρόσεξα κι εγώ στην έκθεση, συμπαθητικό πράγματι. Τιμή αναμένεται γύρω στα 3 χιλιάρικα, είχα ρωτήσει πρόσφατα κι εγώ. Πλεονεκτεί έναντι του ανταγωνισμού λόγω injection (οικονομία και αξιοπιστία) και προφανώς euro3. Το κοντέρ είναι αναλογικό (το ΧΤ έχει ψηφιακό, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία, μην περιμένεις να δεις ταχύτητες πάνω από 120 χλμ/ω) και έχει ένδειξη ρεζέρβας, όχι στάθμης καυσίμου. Καλή επιλογή, φαίνεται για νέο οδηγό, σε σχέση με ένα παπί ή σκουτεράκι, αλλά μάλλον λίγο για τον πιο έμπειρο με μεγαλύτερες απαιτήσεις. Με τα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις και 600άρι εντούρο ή μοτάρ 5ετίας, όπως ΧΤ, Pegaso κ.α. Περίμενε να το παρουσιάσει και σε τεστ κανένα περιοδικό.

dirtbird
15/05/2008, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:confused: :confused: :confused:
Συγνώμη τι είναι το CR? Εκτός αν έπρεπε να πω motocross.:D

CR 223 , μόνο στη φαντασία σου υπάρχει....
CRF230 είναι ένα φτηνό (θεωρητικά) βολικό, learner's special play bike.........


:smokin: :smokin: :smokin:

dhzou
16/05/2008, 10:00
Αυτά τα DR που έχουν οι μπάτσοι 200 κυβικά δεν είναι; Αυτό θα είναι ιδανικό για την περίπτωση... Δεν πουλιέται εδώ; Γιατί δεν το είδα στο ελληνικό site της suzuki...

orangefactor
16/05/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dhzou
Αυτά τα DR που έχουν οι μπάτσοι 200 κυβικά δεν είναι; Αυτό θα είναι ιδανικό για την περίπτωση... Δεν πουλιέται εδώ; Γιατί δεν το είδα στο ελληνικό site της suzuki...

αυτα που εχουν οι ζηταδες:lol: ειναι 125 κ ειναι παρα πολυ αστεια:lol:


ρε παιδια μηπως υπαρχει καποιος λογος που δεν το προσεξανε πολυ στην εκθεση??
κατα την γνωμη μου ειναι ασχημο..

anf125
16/05/2008, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dhzou
Αυτά τα DR που έχουν οι μπάτσοι 200 κυβικά δεν είναι; Αυτό θα είναι ιδανικό για την περίπτωση... Δεν πουλιέται εδώ; Γιατί δεν το είδα στο ελληνικό site της suzuki...

Ναι είναι 200άρια και δεν παράγονται πλέον... είχαν μείνει σε στοκ από το... 2002 σύμφωνα με την αντιπροσωπεία. Επομένως μόνο σε δεύτερο χέρι από κανένα πρώην μπάτσο μπορείς να το βρεις :lol: Θα ναι και ψαρωτικό, θα σου παραχωρούν προτεραιότητα όλοι στο δρόμο!

startengine
17/05/2008, 15:31
Τώρα εγώ να πω κάτι άλλο?

Αν δεν κάνω λάθος, 125 είχες και το πούλησες. Γιατί δεν κάνεις ένα βήμα παραπάνω?
Αν θέλεις οπωσδήποτε καινούργιο (που κατά τη γνώμη μου καλά θα κάνεις:smilea: ) μάζεψε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι που θα σου δώσει πιο πολλά.

Λέω εγώ τώρα....

efstathia
23/05/2008, 16:01
Ναι, 125άρι είχα και το πούλησα....
Βέβαια, με τις απόψεις που ακούω, δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω ακόμα 125.
:blush:

georgis4
27/05/2008, 09:33
Για WR250X/R παντος αν σε παιρνει κανε τη θυσια...εγω την εκανα!:D Το XTακι ειναι αρκετα ωραιο αλλα και το DR απο οτι βλεπω...Το DR αν οντος ειναι FI (injection) προτιμησε το θα με θυμηθεις....Ξανα με καρμπυρατερ δεν ασχολουμε εγω παντος και ηταν και ενας απο τους λογους που πηρα το WR250X...οσο για 250αρια εχει καποια αλλα ξεφευγουν ασχημα...(βλεπε CRE HONDA)

vagpiz
03/06/2008, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από efstathia
Καλησπέρα παιδιά! Το DR 125 το πρόσεξε κανείς στην έκθεση? Είναι πολύ γοητευτικό και φαίνεται αξιόπιστο. Νομίζω από τα καλύτερα της κατηγορίας του. Έρχεται τέλη Μαΐου και η τιμή του θα είναι περίπου η ίδια με την αντίστοιχη ΧΤ. Πώς σας φαίνεται?
Εγώ ψήνομαι, το ομολογώ. . . . :D





Γεια σε ολους! Κι εγώ ψήνομαι...Σκέφτομαι και το ΧΤ 125R αλλά το injection είναι υπόθεση! Ξέρει κανείς επιδόσεις και τεχνικά γενικότερα; Φαντάζομαι θα έχει καλύτερες επιδόσεις από το ΧΤ. Έχει γίνει κανένα τεστ σε περιοδικό;

EVI
05/06/2008, 15:38
λοιπον το ειδα στην εκθεση και ανεβηκα πανω να δω περιπου (οτι μπορω να δω)γιατι ενδοιαφερομαι και εγω για ενα 125-250σεσε για την πολη μιας που το σκουτερακι μου (που μαμα καταταλλα:smokin: ) με εχει ταλαιπωρησει λογο ελειψης αναρτησεων
λοιπον το σουζουκι ειναι μια χαρα και αν και φαινετε οτι εχεις καποιες ελληψεις στην γνωση (οπως και εγω και ολοι μας) ειναι καλο να ξεκινησεις με ενα καινουργιο και πολλα υποσχομενο μηχανακι σαν και αυτο :beer:

efstathia
06/06/2008, 12:48
Φίλε georgi4, έκανες μια πολύ καλή επιλογή. Πιστεύω ότι τα αξίζει τα λεφτά της η μηχανή, θα τη χαρείς και θα έχεις πολύ καλή μεταπώληση. Βλέπεις και μόνος σου πόσοι είμαστε που μας τρέχουν τα σάλια για WR250 και την περιμένουμε πως και πως μεταχειρισμένη μιας και δε φτάνει το χέρι μας σε καινούριο.
Καλοτάξιδη και πάντα, μα πάντα, όρθιος!!!
Evi μου, τελικά εγώ δεν αποφάσισα ακόμα. Παραδέχομαι ότι μου λείπουν γνώσεις και αυτός είναι ο λόγος που θέλω καινούρια, μιας και δε μπορώ να τσεκάρω αν η μεταχειρισμένη θα είναι καλό-μεταχειρισμένη ή κακό-μεταχειρισμένη. (Την πάτησα μια φορά, μου φτάνει... ) Τα οικονομικά δε μου επιτρέπουν μεγαλύτερο καινούριο.
Από την άλλη, το 125 είναι πάντα 125!!
«Παπί με κοστούμι» είπε πολύ σωστά ένα παιδί εδώ μέσα.
Όμως, το 125άρι με F.I. σημαίνει μεγάλη οικονομία καυσίμου.
Έρχονται και δύσκολοι καιροί ... !!
Σκέφτομαι να το πάρω τελικά με τη λογική ότι θα του κάνω χρήση παπιού.
Ταχύτητες 60-70-80km/h, μέσα στην πόλη, με την διαφορά τιμής από το παπί χαλάλι, λόγω καλύτερων αναρτήσεων
(Και δισκόφρενο μπρος-πίσω... )
Γενικά, πιστεύω ότι με το σουτζουκάκι αυτό μπορώ να φτάσω με ασφάλεια τα 90km/h.
Νομίζω ότι φτάνουν για μέσα στην πόλη...
(Λέω εγώ τώρα όσο δεν είμαι πάνω σε μηχανή .... )

efstathia
06/06/2008, 12:54
:beer:

efstathia
10/06/2008, 12:29
Τελικά κοστίζει ακριβώς 3000€.
Έρχεται τέλη Ιουνίου - αρχές Ιουλίου.
Άντε να δούμε....