PDA

View Full Version : Βοηθεια για Αρτα-Καρπενησι



MUSTILI
15/05/2008, 16:23
Μαγκες θα ειμαι ξεκαθαρος! Παω Αρτα. Θελω ομως να γυρισω απο καρπενησι χωρις να κανω τα 202 χιλιομετρα του επαρχιακου Αρτας - Καρπενησιου. Στο χαρτη φαινεται σαν ενα V ενω βλεπω οτι υπαρχει το χωριο Αχινος που ενωνει σαν σημειο σε ευθεια τις δυο πολεις.

Ξερει κανεις κατι (Ψαχνω και τα ταξιδιωτικα μας αλλα το ΣΚ εφτασε και δεν προλαβαινωωωω)

:beer:

kosal
15/05/2008, 16:38
Εναλλακτικά μπορείς να πάς ως εξής:

Άρτα -> Κομπότι -> Φλωριάδα -> Πατιόπουλο ->Χαλκιόπουλο ->Τρίκλινο -> Γέφυρα Τατάρνας -> Φραγκίστα ->Καρπενήσι.

Τα χιλιόμετρα στο σύνολο είναι γύρω στα 120 - 130. Μέχι στην γέφυρα της Τατάρνας έχω φτάσει και ο δρόμος είναι καλός. Πιο κάτω δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής.

MUSTILI
15/05/2008, 16:56
Χμ ωραια λύση (να τη δω και σε χαρτη βεβαια) Νομιζω οτι επειδη η Φραγκιστα ειναι μεγαλο χωριο θα εχει ασφαλτο (θα ειμαι δικαβαλος και δεν ειμαι για πολλα).
ευχαριστω πολυ και περιμενω και αλλες προτασεις ή γνωμες!!!!

:beer: :beer:

urban
16/05/2008, 19:34
Οποιος πηγαινει Αρτα-Πρεβαζα και θελει παρεα για τη διαδρομη να το λεει!:beer:

sotokan
16/05/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosal
Εναλλακτικά μπορείς να πάς ως εξής:

Άρτα -> Κομπότι -> Φλωριάδα -> Πατιόπουλο ->Χαλκιόπουλο ->Τρίκλινο -> Γέφυρα Τατάρνας -> Φραγκίστα ->Καρπενήσι.

Τα χιλιόμετρα στο σύνολο είναι γύρω στα 120 - 130. Μέχι στην γέφυρα της Τατάρνας έχω φτάσει και ο δρόμος είναι καλός. Πιο κάτω δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής.


Καλός δρόμος και ο υπόλοιπος με αρκετό καλό στροφιλίκι....Προσοχή πριν την γέφυρα της Τατάρνας γιατί τα αιγοπρόβατα σουλατσάρουν ανέμελα,και γενικότερα μετά την γέφυρα προσοχή στις στροφές για χαλίκια και χώματα που έχουν πέσει μέσα στον δρόμο....

Καλό δρόμο...

MUSTILI
16/05/2008, 23:37
Ευχαριστω πολυ! Το τσεκαρα και στο δικτυο οπου ειδα οτι απαιτειται προσοχη για λακουβες τυπου "truck killers":confused:

Φαινεται ωραια λυση και -50 χιλιομετρα απο οτι μεσω αγρινιου!

:beer: :beer:

MUSTILI
18/05/2008, 23:00
Μαγκες! ΚΑΙ ΓΑΜΩΩΩΩΩΩΩΩΩ. Μολις γυρισα και θεωρω διαμαντι την διαδρομη. Φοβερα τοπια, λιμνες ποταμια.

Ευχαριστω πολυ και για τις συμβουλες και...urban μολις τωρα ειδα τι ειχες γραψει...ο δαιμων του διαδικτυου φταιει...
Λεω να γραψω ταξιδιωτικο!!! :beer: :wave2:

kosal
18/05/2008, 23:16
Για ξεκίνα το... Να δούμε και φωτος.

geomanous
28/09/2009, 01:00
Φεύγοντας από Ιωάννινα και ψάχνοντας εναλλακτική διαδρομή έπεσα πάνω σε αυτό το topic.
Ήμουν βέβαια με αυτοκίνητο αυτή τη φόρα καθώς πριν κάνα χρόνο έβρεχε και δεν έμπλεξα στα βουνά με το v-strom. H ιδέα πάντως, είναι η ίδια.

Σόρρυ κιόλας, αλλά μετά από ένα τριήμερο ξεπάτωμα στα Ζαγοροχώρια/Κόνιτσα κτλ, η συγκεκριμένη διαδρομή ήταν όπως ακριβώς μου την περιέγραψαν ντόπιοι Γιαννιώτες: "ούτε που θέλω να ξαναπεράσω από εκεί...".

Ιδίως το κομμάτι από Άρτα έως Κερασοχώρι είναι το απόλυτο τίποτα!!! Από Γιάννενα έκανα 8:30 ώρες να φτάσω Αθήνα για να δω έναν κατσικόδρομο με σαμαράκια (που δε τα βλέπεις κιόλας) και χαμηλή βλάστηση. Στο δε γεφύρι στην λίμνη των κρεμαστών δεν έχει τόπο να παρκάρεις να βγάλεις καμμια φώτο!

Μετά το Κερασοχώρι ήταν οκ, αλλά:
α) αυτό το κομμάτι είναι τμήμα του Αγρίνιο-Καρπενήσι και το περνάει κανείς έτσι και αλλιώς από Αγρίνιο
β) με τέτοιο ξενέρωμα που είχα φάει και έχοντας μπροστά μου άλλη τόση ώρα ταξιδιού για Αθήνα που να έχεις όρεξη???

Το γεγονός ότι έκανα 80κμ σε 2 ώρες και ότι σε αυτό το κομμάτι είδα 3-4 οχήματα εκτός από εμένα είναι χαρακτηριστικό...

Κατ' εμε το κομμάτι μέχρι τον επαρχιακό δρόμο Αγρινίου-Άρτας είναι τόσο άθλιο που δεν αξίζει επ' ουδενί τον κόπο....