PDA

View Full Version : ασφαλιστικο ζητημα!!



wolfman13
07/01/2005, 15:39
αφου μετα απο ενα ατυχημα ευτηχος χωρις πολλες σωματικες βλαβες αλλα πολλες ψυχικες (κλαπς)..τραβαμε δικαστικος με το κυριο (αλβανο) μου με χτυπησε.εχω ομως τα εξης ερωτημα.

1ο εγω κατεθεσα πινακηδες στο οχημα μια και βγηκε εκτος κυκλοφοριας μετα το τρακο πειρε λαιμος και η μπουκαλες πειραν σε σημιο που δεν ερχοντε.

2ο η ασφαλιστικη του δεν ηρθε να παρει φωτος απο το μοτορι μου οποτε αναγκαστικα και εβγαλα εγω της ειχα βγαλει ειδη!

3ο πως γινεται εγω να αποζημιωθο απο την ασφαλεια μου πριν απο το δικαστηριο μιας και το μοτορι ακομα χρωσταμε μοτορι δεν εχουμε στη δουλεια μια με λεωφορειο μια με taxi...και καμια φορα και ποδαρατο..

4ο γαμω το υπεραστικο κτελ που πηγε το εισητηριο 14ε...γιαυτο θελω οπωςδηποτε καινουργιο μοτο......

angels_gr
10/01/2005, 08:20
1. πολλή καλά έκανες και παρέδωσες πινακίδες. Έτσι θα μπορείς να αποδείξεις ότι η μηχανή είναι εκτός κυκλοφορίας.

2. πάλι καλά έκανες και έβγαλες φωτογραφίες αλλά καλό θα είναι να έρθουν και από την ασφαλιστική για να μην σου λένε μετά ότι έκανες μόνος σου μεγαλύτερη ζημιά.

3. για να αποζημιωθείς θα πρέπει είτε να κρατήσεις την μηχανή και να πάρεις την διαφορά σε ρευστό στο χέρι είτε να τους δώσεις την μηχανή και να πάρεις όλα τα χρήματα στο χέρι. Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να τους μεταβιβάσεις την μηχανή άρα θα πρέπει να την έχεις ξεχρεώσει.

4. αν κάνεις μεγάλες αποστάσεις τότε χρειάζεσαι καινούριο μοτόρι, όμως πρέπει να κάνεις υπομονή και επιμονή.


Άντε ας είναι το τελευταίο σου. Καλό κουράγιο.

powerphot
10/01/2005, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
αφου μετα απο ενα ατυχημα ευτηχος χωρις πολλες σωματικες βλαβες αλλα πολλες ψυχικες (κλαπς)..τραβαμε δικαστικος με το κυριο (αλβανο) μου με χτυπησε.εχω ομως τα εξης ερωτημα.

1ο εγω κατεθεσα πινακηδες στο οχημα μια και βγηκε εκτος κυκλοφοριας μετα το τρακο πειρε λαιμος και η μπουκαλες πειραν σε σημιο που δεν ερχοντε.

2ο η ασφαλιστικη του δεν ηρθε να παρει φωτος απο το μοτορι μου οποτε αναγκαστικα και εβγαλα εγω της ειχα βγαλει ειδη!

3ο πως γινεται εγω να αποζημιωθο απο την ασφαλεια μου πριν απο το δικαστηριο μιας και το μοτορι ακομα χρωσταμε μοτορι δεν εχουμε στη δουλεια μια με λεωφορειο μια με taxi...και καμια φορα και ποδαρατο..

4ο γαμω το υπεραστικο κτελ που πηγε το εισητηριο 14ε...γιαυτο θελω οπωςδηποτε καινουργιο μοτο......

Λοιπόν:

1ον Αν στην δήλωση που έγινε έχει καταγραφεί ο παραμικρός τραυματισμός, δεν πέρνεις δεκάρα τσακιστή μέχρι να γίνει το δικαστήριο.

2ον Η ασφαλιστική σου σε πληρώνει και μετά ζητάει τα λεφτά απο την ασφαλιστική του άλλου αλλά αυτό επάλι ξαρτάται απο το είδος του ατυχήματος, δηλαδή να μην έχει δηλωθεί τραυματισμός.

3ον Οι ενέργειες που έχεις κάνει μέχρι τώρα είναι οι σωστές.
Επιπλέον όλο αυτό τον καιρό κράτα αποδείξεις για τις μετεφορές σου, τάξί κλπ αν όταν γίνειι το δικαστήριο και φταίει αυτός να ζητήσεις όσα παραπάνω μπορείς.

Αυτά απο έναν παθόντα:wave2:

apav
11/01/2005, 02:21
Να ρωτήσω; Σε ανάλογο ατύχημα, με εμβόλισε συνάδελφος μηχανόβιος με ανασφάλιστο δανεικό μοτόρι, χωρίς να έχει καν δίπλωμα, και το κορυφαίο την κοπάνησε και με TAXI! Εγώ νοσοκομείο εξετάσεις κολάρα, δεσίματα κλπ, και την επόμενη στην Τροχαία για καταθέσεις! Τελικά, ο δεύτερος εμφανίστηκε στην Τροχαία μετά από καμιά εβδομάδα! Το δικό μου μηχανάκι ήταν ξένο και το πλήρωσε η ασφαλιστική του ιδιοκτήτη, με βάση τον όρο "Υλικές ζημιές από ανασφάλιστα οχήματα". Σε επικοινωνία που είχα με την ασφαλιστική για δική μου αποζημίωση, μου απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν, και πρέπει να συμβουλευτούν τα κεντρικά, κλπ, κλπ. Η μόνη λύση είναι δικηγόρος και δικαστήριο με τον αναβάτη ή όχι; 5 μήνες μετά το ατύχημα, η δικογραφία βρίσκεται ακόμη στην Τροχαία! Την πατήσαμε ή υπάρχει φως στο τούνελ;

afrotwin
11/01/2005, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
αφου μετα απο ενα ατυχημα ευτηχος χωρις πολλες σωματικες βλαβες αλλα πολλες ψυχικες (κλαπς)..τραβαμε δικαστικος με το κυριο (αλβανο) μου με χτυπησε.εχω ομως τα εξης ερωτημα.

1ο εγω κατεθεσα πινακηδες στο οχημα μια και βγηκε εκτος κυκλοφοριας μετα το τρακο πειρε λαιμος και η μπουκαλες πειραν σε σημιο που δεν ερχοντε.

2ο η ασφαλιστικη του δεν ηρθε να παρει φωτος απο το μοτορι μου οποτε αναγκαστικα και εβγαλα εγω της ειχα βγαλει ειδη!

3ο πως γινεται εγω να αποζημιωθο απο την ασφαλεια μου πριν απο το δικαστηριο μιας και το μοτορι ακομα χρωσταμε μοτορι δεν εχουμε στη δουλεια μια με λεωφορειο μια με taxi...και καμια φορα και ποδαρατο..

4ο γαμω το υπεραστικο κτελ που πηγε το εισητηριο 14ε...γιαυτο θελω οπωςδηποτε καινουργιο μοτο......

epikinonises me tin asfalistiki sou na rotisis ti 8a kanis?