PDA

View Full Version : Μαγκια ειναι το κρανος



MUSTILI
15/05/2008, 16:19
«Μαγκιά είναι το κράνος»

ΧΙΟΣ

Πορεία μνήμης για τον πρόσφατα -5 Μαΐου- αδικοχαμένο συμμαθητή τους σε τροχαίο δυστύχημα, Δημήτρη Ψαρούδη, διοργανώνουν σήμερα οι συμμαθητές του στο ΕΠΑΛ Χίου. Με σύνθημα «Μαγκιά σου είναι να φοράς κράνος», μαθητές, σύλλογος γονέων και εκπαιδευτικοί διαδηλώνουν σε μια προσπάθεια να περάσουν το μήνυμα της ανάγκης χρήσης του κράνους τους μοτοσικλετιστές, αλλά και προς την Πολιτεία που πρέπει να λάβει τα μέτρα της για ασφαλέστερο οδικό δίκτυο. Πεζή αλλά και με δίκυκλα, οι διαδηλωτές θα ξεκινήσουν από το σχολείο τους (απέναντι από το Πανεπιστήμιο στη Χίο) και θα κάνουν πορεία μέχρι το κέντρο της πόλης. Να σημειώσουμε ότι φέτος για τη Χίο είναι μια ιδιαίτερα άσχημη χρονιά σε ό,τι αφορά τα τροχαία δυστυχήματα. Από την αρχή του χρόνου 6 άτομα έχουν χάσει τη ζωή τους, μεταξύ των οποίων δύο μαθητές Λυκείου που οδηγούσαν μοτοσικλέτα και δεν φορούσαν κράνος.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 15/05/2008

Κανενα σχολιο. Επιβεβαιωνω οτι τα ιδια γινονται και στην Τηνο...

AFTER
15/05/2008, 16:28
Π-Α-Ι-Δ-Ε-Ι-Α

Aggelos_SV
15/05/2008, 16:34
Δεν είναι μαγκιά,υποχρέωση προς τον εαυτό σου είναι το κράνος.Αν βέβαια αγαπάς των εαυτό σου και σκέφτεσαι όσους αφήσεις πίσω να θρηνούν.
Αλλά για να μην κλαψοmoonιάζω,καλή κίνηση είναι η πορεία αυτή.Ας ελπίσουμε οι νεώτερες γενιές να έχουν αυξημένη αίσθηση ευθήνης.

Δυο χρόνια διακοπές στη Χίο έχω περάσει,και παρατήρησα ελάχιστους να φοράνε κράνη.Εν αντιθέσει η Χίος έχει πάαααρα πολλές μοτοσυκλέτες:rolleyes:
Και να 'ταν μόνο στη Χίο θα μου πεις....:a31:

byron
15/05/2008, 16:56
Τα πράγματα στην επαρχία είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΑ.

Είναι ζήτημα αν φοράει το 5% κράνος. Θέλεις η έλλειψη παιδείας, θέλεις η γνωριμία με τις αρχές είναι απίστευτο αυτό που γίνεται. Εχουν μείνει στην εποχή του 80 και στα Τσακάλια λέμε.....

Cpt. Haddock
15/05/2008, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα πράγματα στην επαρχία είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΑ.

Είναι ζήτημα αν φοράει το 5% κράνος. Θέλεις η έλλειψη παιδείας, θέλεις η γνωριμία με τις αρχές είναι απίστευτο αυτό που γίνεται. Εχουν μείνει στην εποχή του 80 και στα Τσακάλια λέμε.....

+955

Βίωσα την τραγική αντίθεση πέρισυ οταν τη μια μέρα ήμουν στη Μπολώνια με τα χιλιαδες σκουτερ με ΟΛΟΥΣ (οδηγο, επιβατη) με κρανος, έστω και τζετ και την άλλη στην Πάτρα, οπου δεν έβλεπες κρανος ουτε για δειγμα.

:sad:

filipp0s
15/05/2008, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+955

Βίωσα την τραγική αντίθεση πέρισυ οταν τη μια μέρα ήμουν στη Μπολώνια με τα χιλιαδες σκουτερ με ΟΛΟΥΣ (οδηγο, επιβατη) με κρανος, έστω και τζετ και την άλλη στην Πάτρα, οπου δεν έβλεπες κρανος ουτε για δειγμα.

:sad:


Ετσι είναι. Κι οχι μόνο στη Μπολώνια -που είναι και πόλη- αλλά και στην επαρχία της Ιταλίας. Τα ίδια και Γαλλία. Δεν έβλεπες κανέναν χωρίς κράνος...

vestromas
15/05/2008, 17:58
Την εποχη των τσακαλιων, που μου θυμησε ο φιλος μου ο byron, ημουνα σε ολα τα γυρισματα, γατι η γειτονια μου ειναι πανω απο τη Μιχαλακοπουλου και συχναζαμε σε ενα ουζερι , μεσα στο παρκο των Ηλυσιων. Ολες οι εξωτερικες σκηνες εχουν γυριστει εκει γυρω. Θυμαμαι οτι υπηρχε η νοοτροπια απο ολους μας, οτι το κρανος ηταν ντροπη μεγαλη. Να φανταστειτε οτι ντροπη ηταν για πολλους να εχει σελα το μηχανακι. Βαζανε κουρελουδες και τους λεγαμε ινδιανους. Ασε η σαγιοναρα το σορτσακι και τα κοκινα ποδια απο τα ιωδια. Τρελη λεζαντα.
Τωρα δεν παω μετρο χωρις κρανος και ευχαριστω τον Θεο, που επιβιωσα απο αυτη την εποχη, που ηταν γοητευτηκη μεν, αλλα σακατευτηκε και χαθηκε πολυς κοσμος.:beer: :wave2:

StavrosMAGNA
17/05/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
......, που επιβιωσα απο αυτη την εποχη, που ηταν γοητευτηκη μεν, αλλα σακατευτηκε και χαθηκε πολυς κοσμος.:beer: :wave2:

Πόσο δίκιο έχεις ... Τι μου θύμισες τώρα ... Χχχαααα 'κουρελού' ,παντόφλα, και γυαλικό....
Οσα λιγότερα πάνω σου τόσο καλύτερα και ποιό ΜΑΤΣΟ ΜΑΝ!

Χαιρομαι ώρες ωρες ΘΕΕ μου που είχα από μικρος ΑΝΟΣΙΑ στη μαλακινση και να που τώρα η ζωή τα΄φερε να ασχολούμαι και επαγγελματικά με τον τομέα "ασφάλεια" και "Ανεση" του σύγχρονου ΑΝΑΒΑΤΗ-ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ !
Ride safe ride with comfort
or
THINK SAFETY ;)

blackbusa
17/05/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
«Μαγκιά είναι το κράνος»

ΧΙΟΣ

μαθητές, σύλλογος γονέων και εκπαιδευτικοί διαδηλώνουν σε μια προσπάθεια να περάσουν το μήνυμα της ανάγκης χρήσης του κράνους τους μοτοσικλετιστές, αλλά και προς την Πολιτεία που πρέπει να λάβει τα μέτρα της για ασφαλέστερο οδικό δίκτυο.

Κανενα σχολιο. Επιβεβαιωνω οτι τα ιδια γινονται και στην Τηνο...


δυστηχως στον Πορο δεν σκεφτονται ετσι....:sad:


+1299 byron


:sad: :sad: :sad:

zoo
17/05/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Ετσι είναι. Κι οχι μόνο στη Μπολώνια -που είναι και πόλη- αλλά και στην επαρχία της Ιταλίας. Τα ίδια και Γαλλία. Δεν έβλεπες κανέναν χωρίς κράνος...

Ακριβώς έτσι είναι!

Έχει μία εβδομάδα που γύρισα από Ιταλία, τις 10 μέρες που ήμουν εκεί δεν είδα ούτε έναν ή μία χωρίς κράνος (από χωριά και επαρχιακές πόλεις μέχρι τη Ρώμη). Ακόμη και στη νότια Ιταλία που είχε ζέστη και πολύ ήλιο, έστω ένα Jet το φορούσαν.

Με το που βγήκα από το καράβι στην Ηγουμενίτσα ο πρώτος που είδα με 2 τροχούς έξω από το λιμάνι δεν φορούσε κράνος...


Πολύ σωστή η κίνηση των μαθητών και πολύ σωστό το σλόγκαν! Μαγκιά είναι να μπορείς να απολαύσεις τους δύο τροχούς και όσα σου προσφέρουν για όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό!

arxaios
17/05/2008, 15:38
Στην Νότια Ισπανία δεν είδα ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ να φοράει κράνος ............... το ένα μάλιστα Μπούσα που πήγαινε με πάνω από 200 !!! Μόνο οι τουρίστες φόραγαν (Γερμανοί και Άγγλοι) .........:confused:

DimChios
17/05/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
....


Οχι οτι δε λυπαμαι γενικα, αλλα ενα παραπανω που ειναι και ο τοπος μου!

:sad:

Οπως ειπε και καποιος αλλος παραπανω... ποσο τυχερος ήμουν κι εγω που περασα αναιμακτα απο αυτη την ηλικια και μαλακια!

:rolleyes:

hercul
17/05/2008, 16:36
Έζησα και γω πολλά χρόνια κυρίως σαν συνεπιβάτης πάνω στα μηχανάκια χωρίς ίχνος εξοπλισμού και με οδηγούς παιδιά χωρίς διπλώματα κτλ... Ευτυχώς την βγάλαμε καθαρή τότε!!:rolleyes:

Ακόμα και σήμερα πάντως μόνο σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα νομίζω ότι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα!! Στα υπόλοιπα μέρη της Ελλάδας είναι απογοητευτική η κατάσταση!! :sick:

ARISPEED1
18/05/2008, 22:35
ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ !!!!! ΤΕΛΟΣ............

devil's animal
19/05/2008, 08:04
:sad: :sad: :sad:
οσο πιο γρηγορα το καταλαβουν τοσο πιο πολλοι θα ειναι κοντα μας!
:(

Εχετλαίος
19/05/2008, 09:55
Τα πράγματα στην επαρχία είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΑ.

Όντως...
Αλλά τα πρωτεία με 55% επί του συνόλου των ατυχημάτων / δυστυχημάτων τα έχει η Αττική.
Και από τη στιγμή που ο μισός πληθυσμός της χώρας κατοικεί στο λεκανοπέδιο τα πράγματα δείχνουν ότι η εν γένη παραμορφωσιμότητα στη συμπεριφορά στο δρόμο δεν κάνει διακρίσεις μεγάλο αστικό κέντρο ή μικρότερο. Πανταχόθεν έλειψη νοημοσύνης...

gdevelek
19/05/2008, 09:56
στη μυτιλήνη όπου βρέθηκα πρόσφατα περίπου 1 στους 20 φοράει κράνος

Aitherobamwn
29/07/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
στη μυτιλήνη όπου βρέθηκα πρόσφατα περίπου 1 στους 20 φοράει κράνος

Δεν έβαλες 2 μηδενικά ακόμη που χρειαζόταν,η το άλλο με το κορυφαίο κράνος NOVA περιπτέρου που το πάς

68 άτομα έχασαν τη ζωή τους περυσι στη Λέσβο χώρια τους παραπληγικούς

powerman95
30/07/2008, 13:43
Εγω απο μικρος εχω μαθει να φοραω κρανος ευτυχως:a08: :a08: :a08: .Να φανταστειτε μια μερα βαριομουνα να βαλω το κρανος,γιατι ελεγα σιγα μωρε τι θα παθω??:a018:.Μια φορα μονο δεν φορεσα και επεσα:a37: :a37: :a37: :a37: :a37:

Road67
30/07/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
[B]Τα πράγματα στην επαρχία είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΑ. [B]

Ενω στην Αθηνα δεν ειναι;

Σε φαναρι χθες με 10 μηχανες μονο ενα ΧΧ φορουσε ολοσωμη και κρανος κι εγω μπουφαν και κρανος κι εννοειται οτι οι υπολοιποι κοιταγανε εξυπνακιστικα

george72
30/07/2008, 14:03
προσωπικα εμενα μου εχει γινει και συνηθεια τωρα πια τοι κρανος, δεν μπορω να οδηγησω χωρις αυτο ακομη και να σκουτερακι που εχω.....




"κοιταγανε εξυπνακιστικα"

στανταρ αυτο.....το παθαινω και γω το υφος "μα καλα δεν λιωνει ο μαλ...ς με 40 βαθμους ζεστη με το μπουφαν"

ARISPEED1
30/07/2008, 14:06
Μια καλή συνήθεια ειναι το κράνος ,γιατί η ζωή ειναι ωραία !

m1ke
30/07/2008, 14:57
Το θέμα του κράνους και γενικά των μέτρων ασφαλείας που πρέπει να λαμβάνονται κατά την οδήγηση είναι θέμα εκπαίδευσης κυρίως από την οικογένεια και δευτερευόντως την πολιτεία.
Οι ενήλικες που έχουν μάθει να κυκλοφορούν χύμα μόνο the hard way θα αλλάξουν νοοτροπία και πάλι παίζεται.
Ακόμα και άνθρωποι που βιώνουν καθημερινά τις συνέπειες τις ανεύθυνης οδήγησης και συμπεριφοράς, συμπεριφέρονται και αυτοί κατά τον ίδιο ανεύθυνο τρόπο, όπως ένας τραυματιοφορέας του ΕΚΑΒ που κατέβαινε σήμερα την Πατήσιων με ένα ΧΤ τέρμα γκάζι και χωρίς κράνος. Μάλλον πίστευε ότι το κεφάλι του είναι σιδερένιο.