PDA

View Full Version : ΟΠΤΑΣΙΑ.



requiem
16/05/2008, 00:32
...ΤΟΝ ΕΙΔΑ εκεί, γυρισμένο σε μια γωνιά, με τα μάτια νωπά ακόμα, ενώ μια ατίθαση μπουκλίτσα του έκρυβε το δάκρυ στο μάγουλο. Δεν με πρόσεξε, η απόλυτη σιωπή τον είχε βυθίσει σε κάποια απελπισμένη σκέψη. Τα χείλη του σφιγμένα, πρόδιδαν τα αισθήματά του. Ήταν προδωμένος και φοβισμένος από τούτη τη ζωή. Το δικό του όνειρο γκρεμίστηκε, όπως το κύμα γκρεμίζει το κάστρο που δυο αθώα παιδικά χεράκια έχτισαν στην άμμο. Μεταμορφώθηκε σε εφιάλτης που τον κηνυγά. Κλείνει τα μάτια του απότομα σαν να θέλει να σβήσει τη σκέψη του και να τη θάψει μέσα στα δάκρυα. Οι ίδιες σκέψεις που γι' αυτόν ήταν ένας Παράδεισος, μια άνοιξη, τώρα γινήκανε ο διάολος που τον κηνυγά απεγνωσμένα να τον χώσει σε μια αιώνια Κόλαση. Η καρδιά του χτυπά δυνατά, για να τον ξηπνά που και που από τον λήθαργο, σαν μόνο δείγμα ζωής. Και τι είναι η ζωή? 'Ενας γολγοθάς, μόνο που αυτός δεν κουβαλά ένα ξύλινο σταυρό, μα μια σακάτινη ψυχή που αργοπεθαίνει. Ακουμπά τα χέρια του στο μουσκεμένο χώμα και βουτά με τη χούφτα του λίγη άμμο. Ανοίγοντας την παλάμη του οι κόκκοι αρχίζουν να χορεύουν μέσα στον αέρα, κάνοντας το βελούδινο χέρι του να μοιάζει με αγρό που ο αγέρας γίνεται τραγούδι για τα όμορφα μπουμπούκια της άνοιξης και μετά από λίγο παρασύρονται και χάνονται στην αιωνιότητα. Η παλάμη του τώρα μοιάζει σαν πόλη βομβαρδισμένη, χωρίς ίχνος ζωής. Έτσι έσβησαν και τα όνειρα που η ατίθαση εφηβεία του πρόσφερε. Τα παράσυρε ο αέρας και χάθηκαν σαν να μην υπήρξαν ποτέ. Ένα απαλό αγεράκι χαϊδεύει τα καστανόξανθα μαλλιά του που σαν χαίτη ατίθασου αλόγου χύνονται στην πλάτη του. Σηκώνεται δειλά - δειλά, πατώντας με δύναμη στη γη, σα να φοβάται μην τη χάσει από τα πόδια του και πέσει τότε πάνω σε κανένα σακατεμένο απομεινάρι του πιο ωραίου ονείρου του. Η θάλασσα σκάει αφρισμένη πάνω σε 'κείνο το βράχο που πέρασε τα παιδικά του χρόνια, όταν κατάφερνε να το σκάει από το σπίτι του, αναζητώντας την ελευθερία του. Τρέχει απελπισμένα προς αυτόν και κουρασμένος βουλιάζει στη μουσκεμένη άμμο. Ορμά επάνω του και τον αγκαλιάζει σαν τον ξενιτεμένο που μόλις τώρα γύρισε. Σκαρφαλώνει σαν πεινασμένο τσακάλι επάνω του, παλεύει με τα νύχια του που γαντζώνονται σαν γυπίσια σ' αυτόν. Θέλει να δεί πέρα από τα σύννεφα, να αντικρίσει τον ήλιο, να ζεστάνει το κορμί του κάτω από τις ακτίνες του, να γευτεί νοσταλγικά την αλμύρα της θάλασσας. Από μακριά φαντάζει σαν τον Ποσειδώνα που το 'σκασε από τον βυθό για να κρατήσει συντροφιά στον ήλιο, μα κανείς δεν μπορεί να φανταστεί πως η ψυχή του έχει μουλιάσει από τα πολλά δάκρυα και τον έχει περονιάσει ο καημός. Όλα είναι ήρεμα. Μόνο το κύμα ακούγεται και το τρίξιμο ενός σαπιοκάραβου που είναι βουτηγμένο στο νερό. Απόλυτη, νεκρική ησυχία, γαλήνη που ο καθένας αναζητά για να γιατρέψει την άρρωστη ψυχή του. Και ξάφνου ο ήχος μιας κραυγής και το μουγκρητό της μηχανής αντηχούν μέσα στο μανιασμένο πέλαγο. Η θάλασσα ανακατώνεται, πελώρια κύμματα σηκώνονται σαν χέρια κάποιου κύκλωπα που ψάχνουν για τον δικό τους Οδυσσέα. Σε κάποιο σημείο η θάλασσα βάφεται κόκκινη από το αίμα του γήινου Ποσειδώνα. Το σώμα του ανυψώνεται μέσα στο κύμα που το χτυπά με δύναμη στα βράχια και στο τέλος το ξερνά σμπαραλιασμένο πάνω στην άμμο. Ήταν αλήθεια όμορφος! Σαν λουλούδι που άνθισε μα η κακοκαιρία το σακάτεψε.

trigger
16/05/2008, 00:59
:a23:

el_hymador
16/05/2008, 01:05
Μαυρη μαυριλα πλακωσε, μαυρη σαν καλιακουδα.

Οταν γραψεις κατι αισιοδοξο, φωτεινο, η εστω κατι που να μην περιεχει θλιψη, πονο, απομονωση και απογνωση πες το μου να καβατζωσω δεκαπεντε κιλα χωριατικο...

δεν θα μεινει φουρνος για φουρνος... :lol: :lol: :lol: :wave2:

requiem
16/05/2008, 01:10
μέσα από την θλίψη εγώ παίρνω δύναμη αυτή με κρατάει όρθια στα πόδια μου:cool:
κουλό τρελό? αυτή είμαι...παράξενη και μυστήρια

vangelis 64
16/05/2008, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
μέσα από την θλίψη εγώ παίρνω δύναμη αυτή με κρατάει όρθια στα πόδια μου:cool:
κουλό τρελό? αυτή είμαι...παράξενη και μυστήρια Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ομορφιά και δύναμη,με θετική μορφή,στη θλίψη.
Το μαύρο είναι απουσία χρωμάτων,δεν είναι ούτε μυστηριακό ούτε εκφράζει προβληματισμό ή πρόοδο.Το λευκό είναι το αποτέλεσμα τών χρωμάτων τής ίριδας,ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.
Δεν είμαστε θύματα σ' αυτή τη ζωή,όσο κι αν μάς βολεύει.Έχουμε χρέος να ξεπερνάμε τα εμπόδια για να γινόμαστε καλύτεροι.Η ταύτιση με τη δυστυχία σημαίνει εγκατάλειψη,όχι πάτημα να πάμε παραπέρα.
Μην τσιμπάς!:beer: :beer: :wave2:

TROOPER
16/05/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το λευκό είναι το αποτέλεσμα τών χρωμάτων τής ίριδας,ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.


ναι ρε βαγγελη αλλα σε φανταζομαι στα λευκα και αμεσως το μυαλο μου παει σε σερβιτορο δεκαετιας 80 στη barbarella !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
16/05/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ρε βαγγελη αλλα σε φανταζομαι στα λευκα και αμεσως το μυαλο μου παει σε σερβιτορο δεκαετιας 80 στη barbarella !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τσκ τσκ τσκ πεζέ ! Έ πεζέ !

:rotflmao: :a22: :rotflmao:

Druuna
16/05/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τσκ τσκ τσκ πεζέ ! Έ πεζέ !

:rotflmao: :a22: :rotflmao:


΅Ενω εγω Μακη μου θα τον φανταζομουν γκουρου με ασπρη μακρια κελεμπια σε σταση λωτου, και κατασταση νιρβανας.....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

requiem
16/05/2008, 15:24
αφήστε με ρε να εκφραστώ και μην γ@@@@ το thread
τι ειν' τουτοι ρε:evil:
ααααα τώρα ήρθε και ο αρχηγός.....μάκης

:eyepop: την κάτσαμε την βάρκα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Druuna
16/05/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
αφήστε με ρε να εκφραστώ και μην γ@@@@ το thread
τι ειν' τουτοι ρε:evil:
ααααα τώρα ήρθε και ο αρχηγός.....μάκης

:eyepop: την κάτσαμε την βάρκα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ουπς!!!!sorry...:blush: :wave2:

requiem
16/05/2008, 15:26
druuna min masas esu gia tous allous kafrous milaw:evil:

makis206
16/05/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
΅Ενω εγω Μακη μου θα τον φανταζομουν γκουρου με ασπρη μακρια κελεμπια σε σταση λωτου, και κατασταση νιρβανας.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φαίνεται Tούλα μας η διαφορά επιπέδου που σας διακρίνει απέναντι σ'εμάς τα κοινές βούλες του μάταιου τούτου πλανήτη !

εγώ για παράδειγμα σκέφτηκα το Cornetto της Algida :bigcry: :rotflmao:

makis206
16/05/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
druuna min masas esu gia tous allous kafrous milaw:evil:

:a05: :a05: :a05:


:lol:

requiem
16/05/2008, 15:32
ναι καλά παίξτο εσύ αγγελούδι δεν θα τύχει να κατέβω προς τα κάτω στα μέρη σου θα σε βρω στάνταρ:evil: :smokin:

makis206
16/05/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
ναι καλά παίξτο εσύ αγγελούδι δεν θα τύχει να κατέβω προς τα κάτω στα μέρη σου θα σε βρω στάνταρ:evil: :smokin:

Θα ανοίξω να κεράσω απ'την παλιά κανίστρα και θα σ'αναγκάσω ν'ακούς δικά μου ποιήματα μετά ! (απ'αυτά της στιγμής) :evil:

:lol:


Πέρα από την πλάκα ήταν καλό Ρηνιό !:cool: :sun: :p

Druuna
16/05/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φαίνεται Tούλα μας η διαφορά επιπέδου που σας διακρίνει απέναντι σ'εμάς τα κοινές βούλες του μάταιου τούτου πλανήτη !

εγώ για παράδειγμα σκέφτηκα το Cornetto της Algida :bigcry: :rotflmao:


Ναι Μακη μου!!! Μαλιστα Μακη μου!!!! Τι να μας πειτε και σεις οι κοινοι θνητοι, Εδω μιλαμε για υψος και επιπεδο σε δυσθεωρητα υψη...1 και 60 με αναταση ΚΑΙ σκαμνακι!!!!!



:uplate: :hypnotize :rotflmao: :rotflmao:

Druuna
16/05/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
μέσα από την θλίψη εγώ παίρνω δύναμη αυτή με κρατάει όρθια στα πόδια μου:cool:
κουλό τρελό? αυτή είμαι...παράξενη και μυστήρια

Ειναι μαλλον πανω απ ολα ενα παιχνιδι για σενα κι ετσι κρατα το!!!!!

:beer: :beer: :wave2:

makis206
16/05/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Ναι Μακη μου!!! Μαλιστα Μακη μου!!!! Τι να μας πειτε και σεις οι κοινη θνητοι, Εδω μιλαμε για υψος και επιπεδο σε δυσθεωρητα υψη...1 και 60 με αναταση ΚΑΙ σκαμνακι!!!!!
:uplate: :hypnotize :rotflmao: :rotflmao:

Μα είναι ολοφάνερο ότι πνευματικώς περνάτε και της Γκάμοβας το μπόϊ !:eyepop:


Φαντάσου ότι αυτό το "δυσθεώρητα" πρώτη φορά το ακούω :look: :lol:

requiem
16/05/2008, 15:45
Ειναι μαλλον πανω απ ολα ενα παιχνιδι για σενα κι ετσι κρατα το!!!!!


μέσα στο μυαλό μου είσαι:p :cool: :beer: :beer: :beer:

Druuna
16/05/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206



Φαντάσου ότι αυτό το "δυσθεώρητα" πρώτη φορά το ακούω :look: :lol: [/B]


Αααααχ!!κι ηθελα κι εγω να βρω ενα καλο λογο φετος να ερθω Κρητη, και voila!!!! θα ρθω να σου κανω ιδιαιτερα....:winka:


:rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
16/05/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τσκ τσκ τσκ πεζέ ! Έ πεζέ !

:rotflmao: :a22: :rotflmao:

τι πεζε ρε ???

yamaha εχω !!!:smokin:

TROOPER
16/05/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
druuna min masas esu gia tous allous kafrous milaw:evil:

μιλα μου προστυχα !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

requiem
16/05/2008, 15:50
τι πεζε ρε ???

yamaha εχω !!!


μιλα μου προστυχα !!!


a re trooper...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
16/05/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
τι πεζε ρε ???

yamaha εχω !!!


μιλα μου προστυχα !!!


a re trooper...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

trigger
16/05/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από empyrium
gia tous allous kafrous milaw:evil:
Παρών! :D

vangelis 64
17/05/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ρε βαγγελη αλλα σε φανταζομαι στα λευκα και αμεσως το μυαλο μου παει σε σερβιτορο δεκαετιας 80 στη barbarella !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Μπα;Δεν πήγαινες στο σαν λορέντζο εσύ;:lol: :lol: :lol: :lol:

TROOPER
17/05/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μπα;Δεν πήγαινες στο σαν λορέντζο εσύ;:lol: :lol: :lol: :lol:

:nono:

Tpap
17/05/2008, 16:03
αυτή είναι οπτασία...

-έχετε κάνει μπάνιο στην λίμνη..;
-όχι..
-με πανσέληνο βγαίνουν οι νύμφες...
-θα είναι μαγευτικά...
-μαγεία..


http://www.youtube.com/watch?v=VyDNuSTpAkY

AFTER
17/05/2008, 16:08
Eχω παρει μια ταινια να δουμε, πολυ καλη, ''Τα ματωμενα αιματα'' λεγεται, γουστερνεις να ερθω να την δουμε το βραδυ?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: