PDA

View Full Version : Παρελειπόμενα του 36ώρου



ALX GS 11½
16/05/2008, 07:40
Στραβά κι ανάποδα και φάσεις με γέλιο

Σαν τις ταινίες στο "Πως γυρίστηκε" :p

Όταν έχεις κάνει τόσα χιλιόμετρα σε δύο μέρες, όταν έχεις περάσει 13 Νομούς και 4 γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας μας, κάτι θα σου έτυχε...κάτι θα είδες που σου προξένησε γέλιο ή σου έκανε μεγάλη εντύπωση. Ποιο και τι ήταν αυτό?

Αρχίζοντας από αυτά που θυμάμαι πρέπει να πω πως δεν συγκράτησα που τα είδα (δεν το συνηθίζω εξάλλου :p )

Πρώτο τσεκ ποιντ (Μπράλος) Φτάνουμε εκεί και δίνουμε το χαρτί για το τσεκ χρόνου. Ο Guzzαίος που σημείωνε το όνομά μας με ένα φωσφορίζων μαρκαδόρο πάνω σε μια λίστα ονομάτων, προσέχω ότι είμαι μόλις το τέταρτο όνομα που σημείωσε :lol: (H προπορεία σε όλο της το μεγαλείο :lol: )

Ιστορικό γεφύρι Πλάκας. Φτάνω εκεί και μου λέει ένα παλικάρι με busa ότι μπορώ να πάω με το μηχανάκι ως το γεφύρι. Κι εγώ πάω. Στο γύρνα, μιας και μου άρεσε η φάση που πέρασα μέσα από το νερό, περνάω με περισσότερη φόρα αυτή την φορά, σηκώνοντας τα νερά μέχρι το ύψος του τιμονιού. Το αποτέλεσμα ήταν να γεμίσει νερό η αριστερή μου μπότα (μπήκε από πάνω) και το κουβάλαγα μαζί μου μέχρι την Πάργα!!! Πουτάνα Goretex δεν αφήνεις να μπει αλλά ούτε να βγει τίποτα :D
Στην συνέχεια πέφτω πάνω σε ένα ημίγυμνο Γερμανό γέρο παραθεριστή που με χαιρετάει και σηκώνει τον αντίχειρά του βγάζοντας ένα επιφώνημα βλέποντας το πέρασμα μου μέσα από το νερό. Είδε ο γύφτος την γενιά του κι αγαλλίασε η καρδιά του :D

Στο ίδιο μέρος, εμπιστεύομαι το Destinator και ακολουθώ μαζί με τον Σταύρο την διαδρομή που μας δείχνει. Αρχίζουμε να ανεβαίνουμε σε ένα βουνό τίγκα στην φουρκέτα και στα νεροφαγώματα. Μετά κάνα τέταρτο διαδρομής, η άσφαλτος εξαφανίζετε και συνεχίζει χωματόδρομος χωρίς να ξέρουμε αν είναι καλός αλλά και για πόσα χιλιόμετρα είναι. Σκεφτόμενος τον Σταύρο με το ΧΧ, απόφάσισα να επιστρέψουμε και να πάρουμε άλλο δρόμο.

Γιάννενα. Περνάμε παραλιακά της λίμνης σε ένα σημείο που έβριθε από καφετέριες και πιπίνια :P Με νύχια και με δόντια κρατιόμουν να μην παρκάρω το GS εκεί απ έξω και να ξαπλάρω να πιω μια φραπεδιά!

Λιγκιάδες. Δεν πρέπει να υπήρχαν άλλοι σαν και μας! Γυρνούσαμε μισή ώρα γύρω γύρω από το μνημείο και δεν το βρίσκαμε. :blush:

Πάπιγκο. Ατάκα ενός 36ωρήτη με GS1200
"Ρε πούστη μου...πρώτη φορά έκανα τόσα χιλιόμετρα υπό βροχή σε γλιστερό και γεμάτο φουρκέτες δρόμο μόνο και μόνο για να φωτογραφίσω μια ....πινακίδα :lol:

Δεύτερη μέρα.

Στην Πάργα φεύγοντας συναντάμε πινακίδα "Προσοχή ελαιοτριβείο - έξοδος οχημάτων" Μόνο που έπρεπε να γράφει Προσοχή ελαιόλαδο στον δρόμο!!! Έξω από το ελαιοτριβείο γλιστρούσε του θανατά!

Χωριό Πέρδικα. Άαααλλος λαβύρινθος κι εκεί. Μισή ώρα να βρούμε τον δρόμο που οδηγούσε στα Σύβοτα!!! Για Ευρωπαϊκά ταξίδια είμαστε εμείς! Εδώ χανόμαστε μές τα χωριά! :lol:

Kάποιος τύπος σε ένα χωριό που δεν θυμάμαι είχε πιάσει όλη την δεξιά λωρίδα του δρόμου έξω από το σπίτι του με έναν σωρό καυσόξυλα ύψους 2 μέτρων!!! Τα είχε σκεπασμένα με ένα κίτρινο διαφανές νάιλον.:uplate:

Διαγωνισμός φρεναρίσματος στο κρυφό κοντρόλ της δεύτερης μέρας. Το είχαν στημένο σε ένα πρατήριο και σε μια διαδρομή με γρήγορες στροφές κι όλοι ερχόντουσαν πλακωμένοι. Ένας Guzzαίος με πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλέκο ήταν στημένος μπροστά από το πρατήριο για να ειδοποιεί τον κόσμο να μπει για τσεκ κι όλοι πλακωνόντουσαν στα φρένα τελευταία στιγμή για να μην περάσουν το πρατήριο. Ανάθεμα κι αν μπήκε κανένας κανονικά από την είσοδο του πρατηρίου. Όλοι ανάποδα έμπαιναν από την έξοδο, αφού την είσοδο την είχαν χάσει προ πολλού
Ο συγκεκριμένος Guzzαίος μάλιστα από κεκτημένη ταχύτητα σταμάτησε και μια ξεκάρφωτη μοτοσυκλέτα (δικάβαλη) που ουδεμία σχέση είχε με το 36ωρο :P

Aστακός. Κι εκεί που πήγαινες όμορφα κι ωραία ξύνοντας μαρσπιέδες, νά σου κάτι γουρουνόπουλα να πετάγονται μέσα στην μέση του δρόμου από το πουθενά!

Ατάκα που διάβασα από 36ωρήτη όταν ρώτησε πληροφορίες κατεύθυνσης σε έναν βλαχόμπατσο.

...απού δω κι κατ' δε θα τρέχτε. Ίνε γιμάτο γρούνια!
-Τι είναι γεμάτο? απαντά το παιδί.
-Γρούνια!!! κι ξερς πως κουτσουπδάν μες του δρόμου? Ούϊϊϊ σφαίρα παν τα γαμ'μένα :rotflmao:

TROOPER
16/05/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
Πάπιγκο. Ατάκα ενός 36ωρήτη με GS1200
"Ρε πούστη μου...πρώτη φορά έκανα τόσα χιλιόμετρα υπό βροχή σε γλιστερό και γεμάτο φουρκέτες δρόμο μόνο και μόνο για να φωτογραφίσω μια ....πινακίδα :lol:
ηα τακα ανηκει στον σοφιανο η αλλιως caesarsk

Δεύτερη μέρα.

Kάποιος τύπος σε ένα χωριό που δεν θυμάμαι είχε πιάσει όλη την δεξιά λωρίδα του δρόμου έξω από το σπίτι του με έναν σωρό καυσόξυλα ύψους 2 μέτρων!!! Τα είχε σκεπασμένα με ένα κίτρινο διαφανές νάιλον.:uplate:
και ηταν και μετα απο στροφη !!!!!!!!


Διαγωνισμός φρεναρίσματος στο κρυφό κοντρόλ της δεύτερης μέρας. Το είχαν στημένο σε ένα πρατήριο και σε μια διαδρομή με γρήγορες στροφές κι όλοι ερχόντουσαν πλακωμένοι. Ένας Guzzαίος με πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλέκο ήταν στημένος μπροστά από το πρατήριο για να ειδοποιεί τον κόσμο να μπει για τσεκ κι όλοι πλακωνόντουσαν στα φρένα τελευταία στιγμή για να μην περάσουν το πρατήριο. Ανάθεμα κι αν μπήκε κανένας κανονικά από την είσοδο του πρατηρίου. Όλοι ανάποδα έμπαιναν από την έξοδο, αφού την είσοδο την είχαν χάσει προ πολλού
Ο συγκεκριμένος Guzzαίος μάλιστα από κεκτημένη ταχύτητα σταμάτησε και μια ξεκάρφωτη μοτοσυκλέτα (δικάβαλη) που ουδεμία σχέση είχε με το 36ωρο :P
εχω υψηλης και μπηκα κανονικοτατα!!! :winka:

Aστακός. Κι εκεί που πήγαινες όμορφα κι ωραία ξύνοντας μαρσπιέδες, νά σου κάτι γουρουνόπουλα να πετάγονται μέσα στην μέση του δρόμου από το πουθενά!
ΖΑΜΠΟΝΑΚΙ !!!!!


Ατάκα που διάβασα από 36ωρήτη όταν ρώτησε πληροφορίες κατεύθυνσης σε έναν βλαχόμπατσο.

...απού δω κι κατ' δε θα τρέχτε. Ίνε γιμάτο γρούνια!
-Τι είναι γεμάτο? απαντά το παιδί.
-Γρούνια!!! κι ξερς πως κουτσουπδάν μες του δρόμου? Ούϊϊϊ σφαίρα παν τα γαμ'μένα :rotflmao: δεν ειναι 36ωριτης.ειναι ο gixxerpap και του το ειπε μπατσος καποιο καλοκαιρι (απο τα πολλα) που ηταν εκει πανω !!!