PDA

View Full Version : Πρόβλημα με τα μπεκ..;



dgritis
16/05/2008, 07:59
Σταματάω εχτές σε ένα περίπτερο με το μηχανάκι μου... είμαι εγώ και ένας άλλος με φόρμα εργασίας.. Το μηχανάκι αναμένο να δουλεύει... γυρνάει ο τύπος το κοιτάζει.. και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος..

-Πόσα χλμ έχεις κάνει;
- 9500 χλμ.
- Να κοιτάξεις τα μπέκ..
-..?
-.. πρέπει να σου ψεκάζουν μέσα.. (κουνάει το κεφάλι)
- Ορίστε (?)..;
- Όταν το πας για service να πείς να σου ελέγξουν τα μπεκ γιατί πρέπει να σου ξεκάζουν μέσα..
-Και πως το κατάλαβες αυτό..
-Ο καταλύτης σου πρέπει να είναι κόκκινος.. ενώ ο δικός σου είναι σκούρος.. Οπότε ή είναι τα μπεκ ή το πνίγεις το μηχανάκι..Να το κοιτάξεις πάντως.
-... ?.. οκ.. σε ευχαριστώ..

Έχω ένα Hornet 07 και από τα πρώτα χλμ. ποτέ δεν θυμάμαι να είχε κόκκινο χρώμα ο καταλύτης. Τι συμβαίνει με τα δικά σας μηχανάκια..; Το 80% των χλμ που έχω γράψει, έχουν γίνει σε εθνική με το στροφόμετρο να βρίσκεται γύρω στις 7000 rpm. Ξέρει κανείς να μου πει τι μπορεί να εννοούσε όταν είπε ότι μπορεί να το πνίγω ή οποιεσδήποτε επισημάνσεις θα μου ήταν χρήσιμες και ίσως ανακουφίσιμες..

:confused:

reinmeister
16/05/2008, 09:05
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μου θυμιζει εναν τυπο που ταπωσε τις εξατμισεις ενος kr 250 ενος φιλου για να το ακουσει καλυτερα και αποφανθηκε οτι κοπανανε οι βαλβιδες...:lol: :lol:

χαλαρωσε φιλε μου και μην ακους τις μπουρδες του καθενος...

μπεκ κοιτας μετα τις 20χιλ χλμ και μονο εαν εχει πεσει η αποδοση στο μηχανακι σου...αυτα τα περι καταλυτη ειναι απλως για γελια...το χρωμα της εξατμισεις εχει να κανει με χιλιους δυο παραγοντες και κανενας απο αυτους δεν πρεπει να σε απασχολει σε νορμαλ μηχανακι...

odt
16/05/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Οπότε ή είναι τα μπεκ ή το πνίγεις το μηχανάκι..Να το κοιτάξεις πάντως.


πάλι καλά που υπάρχει περίπτωση να πνίγεις το μηχανάκι...γιατί αν έπνιγες τίποτε άλλο...(π.χ το κουνέλι) τότε μπορεί ο καταλύτης να γινόταν ροζ...:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dgritis
16/05/2008, 11:04
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις..

Αν κάποιος θέλει να μάθει πως το πνίγουν το μηχανάκι να μου πει να του δείξω..!

:beer:

chris_honda
16/05/2008, 19:41
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ Ο ΓΙΑΚΟΥΜΠ??????????:rotflmao: :rotflmao:

bsari
17/05/2008, 18:56
πως εισαι ΠΑΟΚ....ρε τι αλλο θα ακουσουμε