PDA

View Full Version : ebay suspension...



FZR1000
16/05/2008, 16:57
Με εκαναν suspend (απεκλεισαν?) απο το ebay χωρις να εχω καταλαβει τι εκανα λαθος.

4 αντικειμενα που κερδισα τα πληρωσα αμεσως με paypal.

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με πωληση.

Μηπως το ebay εχει καποια συνδρομη που δεν πληρωσα???help!!!:(

FZR1000
16/05/2008, 17:00
We regret to inform you that your eBay account has been suspended due to concerns we have for the safety and integrity of the eBay community.

"Abusing eBay" of the eBay User Agreement states, in part:

"...we may limit, suspend, or terminate our service and user accounts, prohibit access to our website, remove hosted content, and take technical and legal steps to keep users off the Site if we think that they are creating problems, possible legal liabilities, or acting inconsistently with the letter or spirit of our policies."

Due to the suspension of this account, please be advised you are prohibited from using eBay in any way. This includes the registering of a new account.

Please note that any seller fees due to eBay will immediately become due and payable. eBay will charge any amounts you have not previously disputed to the billing method currently on file.

Regards,

eBay Trust & Safety




Aυτο το μηνυμα μου ηρθε


:hypnotize :hypnotize

DrIoannis
16/05/2008, 17:11
Επικοινώνησε με το ebay για να λύσεις την παρεξήγηση.Θα βρεθεί λύση.

Stergios69
16/05/2008, 17:21
Κοιτα μην είναι κανα phising scam... :wave2:

FZR1000
16/05/2008, 17:23
πως θα το καταλαβω?

FZR1000
16/05/2008, 17:30
Τα fees ειναι μονο για τους πωλητες ή εχω καταλαβει λαθος???

Stergios69
16/05/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
πως θα το καταλαβω?
Στο site του ebay μπηκες;
Πατησες κανα λινκ απευθείας από το email?
Το email πως σε προσφωνει; Λεει dear ebay user, η χρησιμοποιει το πραγματικο σου ονομα;

FZR1000
16/05/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Στο site του ebay μπηκες;
Πατησες κανα λινκ απευθείας από το email?
Το email πως σε προσφωνει; Λεει dear ebay user, η χρησιμοποιει το πραγματικο σου ονομα;

Οχι δεν πατησα link στο email.

Τα mail του ebay γραφουν επανω το πραγματικο μου ονομα.

Κατι αλλο θα ειναι...:bigcry:

VanDiemen
16/05/2008, 17:55
Δοκίμασε να ανοίξεις το browser και να πληκτρολογήσεις το www.ebay.com το username και τον κωδικό σου (εννοώ να μη μπεις από κάποιο link). Έτσι θα δεις αν έγινε απόπειρα να υποκλέψουν τους κωδικούς σου ή αν το μήνυμα που έλαβες ήταν πραγματικό.

Anty12
16/05/2008, 18:07
Μήπως δοκίμασες να στείλεις mail σε πωλητή εκτός ebay?

FZR1000
16/05/2008, 18:08
Πραγματικο ειναι γιατι το εστειλαν και στο mail μου και στο my messages στο ebay...

FZR1000
16/05/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μήπως δοκίμασες να στείλεις mail σε πωλητή εκτός ebay?

Τι γινεσαι βρε αντυ!

οχι δε δοκιμασα. τι να πω...

Anty12
16/05/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Τι γινεσαι βρε αντυ!

οχι δε δοκιμασα. τι να πω...

Καλά είμαι ρε Σπύρο....:beer:

Λοιπόν , στείλε mail, και ρώτα το λόγο.Αν το feedback που εχεις σαν αγοραστής είναι μεγάλο και θετικό, γίνε πιεστικός.
Ισως κάποιος π@π@ρας πωλητής να σε "έδωσε" σαν κακοπληρωτή κτλ

FZR1000
16/05/2008, 18:25
μηδεν feedback εχω μαλλον, τους εστειλα εδω κ 2 ωρες δεν εχουν απαντησει...

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!!

Anty12
16/05/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
μηδεν feedback εχω μαλλον, τους εστειλα εδω κ 2 ωρες δεν εχουν απαντησει...

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!!

Αν έχεις feedback μηδέν, και είσαι γραμμένος αρκετό καιρό, και έχεις κάνει bid σε κάποιες αγορές, παίζει να σε θεώρησαν για "πράκτορα" των πωλητών.....είναι και της μόδας τελευταία το πρακτοριλίκι....... :lol: :lol:

Anty12
16/05/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
μηδεν feedback εχω μαλλον, τους εστειλα εδω κ 2 ωρες δεν εχουν απαντησει...

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!!

Αν έχεις feedback μηδέν, και είσαι γραμμένος αρκετό καιρό, και έχεις κάνει bid σε κάποιες αγορές, παίζει να σε θεώρησαν για "πράκτορα" των πωλητών.....είναι και της μόδας τελευταία το πρακτοριλίκι....... :lol: :lol:

tifoefs
16/05/2008, 18:39
ουουουουουουουουου πραχτορααααααααααααααααααααααααααα !!

:smokin: :smokin: :smokin:

FZR1000
16/05/2008, 18:49
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

To οτι εχω κανει 4 αγορες δεν παιζει ρολο? Ουτε καν εχω παραλαβει τιποτε ακομη. Ουτε feedback εχω δωσει σε κανεναν ακομη. Εχω κανει και link τον paypal λογαριασμο μου...

tifoefs
16/05/2008, 18:51
xmmm.... κατσε να παραγγειλω 2-3 πραματακια μιας και τα πληρωνεις ....

:lol: :lol: :lol:

FZR1000
16/05/2008, 18:52
Ο λογαριασμος παντως δουλευε μεχρι πριν λιγες ωρες, μεχρι που ρωτησα εναν πωλητη απο το contact seller αν στελενει Ελλαδα ενα κινητο nokia.:rolleyes:

iLia
16/05/2008, 18:58
Κοιτα μηπως καποιος πωλητης σε καρφωσε για κατι. Π.Χ. σκεψου ποιον ρωτησες τι....αν υπηρχε κατι στην τελευταια ερωτηση που ισως δεν επιτρεπεται (γιατι εγω αυτο καταλαβαινω απο το mail).

FZR1000
16/05/2008, 19:15
Τον ρωτησα μονο αν στελνει το κινητο Ελλαδα. Ποσα χρονια λετε θα φαω?:dizzy:

tifoefs
16/05/2008, 19:21
καιρος ειναι να βγεις απ' τη κονσολα ν' ανεβεις στη μηχανη και να πας για ψωνια .....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

FZR1000
16/05/2008, 19:23
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

FZR1000
16/05/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Κοιτα μηπως καποιος πωλητης σε καρφωσε για κατι. Π.Χ. σκεψου ποιον ρωτησες τι....αν υπηρχε κατι στην τελευταια ερωτηση που ισως δεν επιτρεπεται (γιατι εγω αυτο καταλαβαινω απο το mail).

Tωρα που το λες μαλλον αυτος μου την εκανε την ζημια. Τον ρωτησα αν στελνει και Ελλαδα και θα με εδωσε στο ebay, γιατι θα καταλαβε λανθασμενα οτι θελω να το αγορασω εκτως ebay, χωρις εγω να εχω τετοια προθεση.

Θα παω Αμερικη να τον βρω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin: Την εβαψε:evil:

Anty12
17/05/2008, 11:43
Όταν κάποιος πωλητής δεν αναφέρει στην περιγραφή του αντικειμένου ότι μπορεί να το στείλει π.χ. Ελλάδα , και συ τον ρωτήσεις αν μπορεί , δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα . Αρκεί όλα τα mail να στέλνονται μέσα από την σελίδα του ebay.Αυτό που μάλλον συνέβη, είναι ότι θεώρησαν-για κάποιο λόγο- πως η συναλλαγή πήγε να γίνει εκτός ebay , και σε μπανιάρισαν…… :winka:

Anty12
17/05/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Tωρα που το λες μαλλον αυτος μου την εκανε την ζημια. Τον ρωτησα αν στελνει και Ελλαδα και θα με εδωσε στο ebay, γιατι θα καταλαβε λανθασμενα οτι θελω να το αγορασω εκτως ebay, χωρις εγω να εχω τετοια προθεση.

Θα παω Αμερικη να τον βρω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin: Την εβαψε:evil:

Τώρα που το ξανασκέφτομαι....είσαι σίγουρος ότι το τηλέφωνο θα δουλεύει στην Ελλάδα....:confused:
Είναι 3G :confused:

FZR1000
17/05/2008, 17:36
Αντυ απ οτι ξερω ολα τα καινουρια ειναι tri-band και δουλευουν παντου ή σχεδον παντου.

Μου εστειλε mail το ebay και λεει για να μου φτιαξουν τον λογαριασμο θελουν με φαξ μια ειδικη αιτηση, ταυτοτητα ή διπλωμα και ενα λογαρισμο πιστωτικης...

iLia
17/05/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Αντυ απ οτι ξερω ολα τα καινουρια ειναι tri-band και δουλευουν παντου ή σχεδον παντου.

Μου εστειλε mail το ebay και λεει για να μου φτιαξουν τον λογαριασμο θελουν με φαξ μια ειδικη αιτηση, ταυτοτητα ή διπλωμα και ενα λογαρισμο πιστωτικης...

Ερμ....δηλ. θεωρουν οτι εισαι μαλλον ανηλικος? Η οτι ο λογαριασμος σου στο Paypal δεν ηταν δικος σου?

lamoun
17/05/2008, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Αντυ απ οτι ξερω ολα τα καινουρια ειναι tri-band και δουλευουν παντου ή σχεδον παντου.

Μου εστειλε mail το ebay και λεει για να μου φτιαξουν τον λογαριασμο θελουν με φαξ μια ειδικη αιτηση, ταυτοτητα ή διπλωμα και ενα λογαρισμο πιστωτικης...

:nono:

Απο που και ώς που λογαριασμό ποστωτικής;;; (Όχι πως τα άλλα είναι λογικά)

Δε μου ακούγονται σωστά όλα αυτά....

tifoefs
17/05/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
:nono:

Απο που και ώς που λογαριασμό ποστωτικής;;; (Όχι πως τα άλλα είναι λογικά)

Δε μου ακούγονται σωστά όλα αυτά....


AΠΑΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΒΡΩΜΑΕΙ !

κλειστε τα πισια βγαλτε τις εξατμισεις και κατεβαστε το γενικο !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lamoun
17/05/2008, 21:47
Λεπόοοοοονννν...

Πάρε τα ωραία mail που σου στείλανε και στείλ'τα ξανά στο ebay, (μάλλον απο ένα άλλο mail καλύτερα, και σίγουρα όχι μέσω ebay) μαζί με τα πλήρη στοιχεία του.

Το yahoo τα εμφανίζει με κλίκ στο "πλήρεις επικεφαλίδες" κάτω δεξιά, φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και στο account σου.

π.χ.


131248

mikros boudas
17/05/2008, 23:20
φιλε μου προσεχε
α)υπαρχουν απατε με το e-bay και απλα ψαρευουν
β)αν αγορασεις κατι ΠΡΕΠΕΙ να δωσει feedback για να παρεις feedback,εαν δε το κανεις αυτο,μπορουνε να σε διαγραψουνε
γ)να παρεξηγηθηκε καποιος πωλητης και πηγ καρφωτη η δουλεια

το α)μου μοιαζει πιο πιθανο γιατι δε ζητανε χαρτια κλπ απο εκει παρα
μονο την καρτα σου(αριθμο δηλαδη) και τα στοιχεια σου(που πρεπει να ειναι αληθινα για ευνοητους λογους)
πριν δωσεις στοιχεια στειλε μεηλ και ρωτα

υγ στο e-mail σου εχεις δωσει ιδια στοιχεια μα αυτα του e-bay?εαν ναι,η απατη απο εκει βρηκε τα στοιχεια σου γιατι εγω που εχω βαλει κουκουρουκου στοιχεια μου ηρθε μεηλ με αυτα τα κουκουρουκου στοιχεια και καλα πως χρωσταω(υποψιν,το μεηλ αυτο δεν ειναι γραμμενο στο e-bay)

blackbusa
18/05/2008, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε μου προσεχε
α)υπαρχουν απατε με το e-bay και απλα ψαρευουν
β)αν αγορασεις κατι ΠΡΕΠΕΙ να δωσει feedback για να παρεις feedback,εαν δε το κανεις αυτο,μπορουνε να σε διαγραψουνε
γ)να παρεξηγηθηκε καποιος πωλητης και πηγ καρφωτη η δουλεια

το α)μου μοιαζει πιο πιθανο γιατι δε ζητανε χαρτια κλπ απο εκει παρα
μονο την καρτα σου(αριθμο δηλαδη) και τα στοιχεια σου(που πρεπει να ειναι αληθινα για ευνοητους λογους)
πριν δωσεις στοιχεια στειλε μεηλ και ρωτα

υγ στο e-mail σου εχεις δωσει ιδια στοιχεια μα αυτα του e-bay?εαν ναι,η απατη απο εκει βρηκε τα στοιχεια σου γιατι εγω που εχω βαλει κουκουρουκου στοιχεια μου ηρθε μεηλ με αυτα τα κουκουρουκου στοιχεια και καλα πως χρωσταω(υποψιν,το μεηλ αυτο δεν ειναι γραμμενο στο e-bay)


αν μιλαμε για Paypal.......το ebay ΔΕΝ εχει καμμια σχεση.....απλα κανεις ενα register στο Paypal.....βαζεις τα στοιχεια της καρτα σου....προσωπικα εχω μονο χρεωστικη (debit card) και με την πρωτη ενεργεια σου μπορεις να κανεις και verifed τον λογαριασμο σου με 1,5 ευρω νομιζω που μετα στα επιστρεφουν με την πρωτη πληρωμη σου...


ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ EBAY Η ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ MAIL ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....ΚΑΡΤΑ....ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ....ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ....ΚΛΠ....

:wave2:

FZR1000
18/05/2008, 11:12
Αυτο μου εστειλαν


Dear Spiros,

Thank you for writing eBay in regard to your account suspension.

Your account was suspended under the "Abusing eBay" section of the eBay
User Agreement. This section states that eBay may suspend a user's
account if we think that the user is creating problems (legal or
otherwise) or acting inconsistently with the letter or spirit of our
policies.

I can understand your frustration in wanting more information regarding
what led us to take this action on your account. As you may know, eBay
is taking a tougher stand to prevent fraud on our site. Regretfully, in
that process, a few honest members may be required to take a few extra
steps before they are allowed to participate on eBay.

For security reasons we are unable to be more specific about the details
that led to this action. To have your account considered for
reinstatement, please fax us both of the following:

- *Completed* Request for Reinstatement form (To be processed, the form
must include the User ID and email address of the suspended account that
you're appealing, as well as a working phone number.)
- Copy of your driver's license or other government issued ID with your
name and address clearly visible

Also include *one* of the following:

- Copy of a recent credit card statement (copy of the actual credit card
is not acceptable)
- Copy of a recent bank statement
- Copy of a recent utility bill

To print a copy of the Request for Reinstatement form, go to:

http://pages.ebay.com/help/community/poisec9reinstform.html


***Important***
All contact information listed on the documents that you submit with
your appeal must be consistent with the contact information listed on
your registered eBay account. If any differences exist, you must provide
an explanation for these discrepancies, as well as documentation that
confirms your explanation.

If your eBay contact information is your work address, please send
official documentation to validate this.


***Important***
Be sure to include the User ID and email address of the suspended
account that you're appealing on the Request for Reinstatement Form. If
your fax doesn't contain this information, we won't be able to process
it.

Please fax all documentation to:

eBay
Attention: Abusing eBay Appeals

U.S. Fax Number: 1-877-349-1798
International Fax Number: 001 + 801-545-2700

Please allow 48 to 72 hours for your request for appeal to be processed.
Sending us an email before that time may delay your request.

You can also mail your documentation to the following address:

eBay SafeHarbor Dept.
Attn: PA Appeals
PO Box 1469
Draper, UT 84020
United States of America

Information submitted by mail will take longer to process, due to the
delay in our receiving it.

***Privacy Note***
Any documents submitted to us will be destroyed after the information
has been reviewed and verified. If you're concerned about including your
credit card number, you can black out all but the first and last four
digits. However, your full name and address must be legible for us to
process your request.

To review the eBay User Agreement, go to:

http://pages.ebay.com/help/policies/user-agreement.html

If you need further assistance, please don't hesitate to reply to this
email and let us know.

Sincerely,
Gabriel

eBay Customer Support
Trust and Safety Operations

FZR1000
18/05/2008, 11:16
Feedback δεν ειχα δωσει ακομη γιατι δεν εχω παραλαβει μεχρι στιγμης τιποτα.

madox
18/05/2008, 12:45
πρωτη φορα ακουω να θελουν driving licence και νουμερα πιστωτικης
προφανως καποιος σου υπελεψε τον λογαριασμο εν αγνοια σου και δημιουργησε προβληματα τσεκαρε την κινηση της πιστωτικης σου αμεσα
ΠΑΡΤΟΥΣ ΤΗΛ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΛΛΟ ΤΟ MAIL ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ FAX

iLia
18/05/2008, 13:22
Επειδη δεν εχουν ολες οι χωρες ταυτοτητα ζηταν διπλωμα για επιβεβαιωση στοιχειων (με την ιδια λογικη που σε σταματαει μπατσος εδω και σου λεει θελω να δω ταυτοτητα η διπλωμα). Τωρα γιατι θελουν ΚΑΙ λογαριασμο ΔΕΗ/ΟΤΕ και παρομοιο (και στο ονομα σου προφανως) δεν καταλαβαινω. Καταλαβαινω ομως οτι θεωρουν οτι εσυ ΔΕΝ εισαι εσυ για καποιο λογο και ζηταν βασικα αυτο..να επιβεβαιωσουν οτι εσυ εισαι ο ιδιος ο κατοχος της πιστωτικης καρτας. ΚΑΙ παλι ομως....αν θυμαμαι καλα..αυτο ειναι ζητημα του Paypal... το οποιο βεβαια ειναι ιδιοκτησια του ebay!

Feedback σου αφησαν? Μηπως (μηπως λεω) δεν πληρωθηκαν? Οποτε μηπως ειναι ζημια του Paypal? Οταν αγοραζω κατι (και συνηθως πληρωνω αμεσως) εχω fedback απο τον πωλητη που λεει οτι πληρωθηκε αμεσα. Τωρα..αυτο που βλεπω ως προβλημα ειναι οτι εχεις παψει να εισαι μελος αρα πιθανον να μην σου στειλουν τιποτα. Και εαν εχουν παρει το λεφτα.....προβλημα.

Μπορω να ρωτησω βεβαια στο φορουμ τους αν συνηθιζεται να τα ζηταν αυτα..καπου λογικα ειναι μια σελιδα που θα τα αναφερει.

Y.Γ. Το SafeHarbor ειναι legit.

idomeneas
18/05/2008, 13:43
σου έχουν κλέψει το account... αυτό μου φαίνετε εμένα τουλάχιστον...
μην κάνεις τίποτα απολύτως...
πρώτα από όλα πάρε την τραπεζά σου να δεις την κίνηση της κάρτας...
και προπάντως κάνε ένα καλό καθάρισμα στο pc σου...
firewall, antispyware & antivirus οπωσδήποτε!!!!!
καλύτερα να κάνεις ένα φορμάτ βέβαια για να είσαι εντελώς σίγουρος...

FZR1000
18/05/2008, 15:13
Μην λετε αλλα τετοια θα με αρχισει παλι ο tifoers:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Oι 4 πληρωμες που εκανα φαινονται παντως ακομη ως completed στο paypal.

mikros boudas
18/05/2008, 19:09
η σελιδα με μια πρωτη ματια δεν ειναι η κανονικη του e-bay

tifoefs
18/05/2008, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Μην λετε αλλα τετοια θα με αρχισει παλι ο tifoers:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Oι 4 πληρωμες που εκανα φαινονται παντως ακομη ως completed στο paypal.

αντε παλι μια και με φωναξες ....

Παρε τη καρτα σου ανεβα στη μηχανη σου τραβα στη τραπεζα πες τους οτι σε εξαπατησε το ebay και το paypal δωστους τη πιστωτικη σου, πες τους να σε δωσουν αλλη με αλλο νουμερο παρε τη νεα καρτα ανεβα στη μηχανη σου τραβα σε ενα κομμωτηριο να καραφλιασεις και ματαξανανεβα στο μοτοσακο .......

τραβα πιες καμμια φραπεδια ξυσε τ' αχαμνα σου και ισως ευτυχησεις ....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

FZR1000
18/05/2008, 22:19
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οι συμπασχοντες εφτiαξαν και forum http://www.aspkin.com/forums/ebay-suspensions/

tifoefs
19/05/2008, 00:06
Εσυ θα λοιωσεις καλοκαιριατικα πισω απ' την κονσολα !

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

SeNNinhA
19/05/2008, 09:17
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ 100%

Ποτέ το ebay δεν ζητάει τέτοια στοιχεία. Το λένε και μόνοι τους εαν κοιτάξεις στις οδηγίες που λένε οι ίδιοι.

Μπες στο ebay κανονικά και στείλε από εκεί όποιο mail θέλεις για να τους ρωτήσεις κάτι και μην χρησιμοποιείς τα link που έχουν τα mail που παρέλαβες. Μπορεί να φαίνονται ίδια αλλα σε οδηγούν σε αλλα site που είναι αντίγραφα του ebay.

ΠΟΤΕ κανένας δεν δικαιούται (ούτε καν οποιαδήποτε υπηρεσία στην Ελλάδα) να σου ζητάει τόσο προσωπικά δεδομένα. Όποιος τα έχει όλα αυτά στα χέρια του μπορεί κάλλιστα να κάνει όποια απάτη θέλει στο όνομά σου. Από το να σου αδειάσει τον λογαριασμό σου ώς του να σε χρεώσει με ακάλυπτες επιταγές.

Στην χειρότερη περίπτωση άνοιξε καινούργιο λογαριασμό στο ebay (αν και σίγουρα δεν έχει σχέση με αυτό)

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ 100%

SeNNinhA
19/05/2008, 09:27
Οδηγίες από το ebay:

-What should you do when you receive an email from eBay that asks for personal information?

Open a new web browser and type in www.ebay.com, to check My Messages or forward the message to spoof@ebay.com
Every email from eBay about your account or asking for personal information will also be in My Messages. If you get an email from eBay about your account or asking for personal information and it’s not in My Messages, it’s probably fake and you should delete it.

If you’re still not sure about the legitimacy of an email, you can also forward the email to spoof@ebay.com, and we’ll get back to you within a few minutes. Alerting us to new Phishing scams also helps us protect other eBay members since we can update spoof@ebay.com and the eBay Toolbar to quickly respond to reports about that scam.


- The eBay Toolbar helps protect you from identity theft.

The eBay Toolbar with Account Guard will protect you from going to known eBay or PayPal Phishing websites. If you click a link in an email that takes you to a known Phishing website, eBay Toolbar will give you a warning message that you’re about to enter a Phishing site. It will then ask you if you want to continue to the site, close the browser, or report the site to eBay.

iLia
19/05/2008, 12:09
Το οτι τον ξεγραψανε ειναι δεδομενο γιατι το συγκεκριμενο mail το ειδε στα My Messages του ( αρα δεν μπορει να μπει στο ebay κανονικα). Τα υπολοιπα..εφοσον ΔΕΝ εχει πλεον λογαριασμο στο ebay...ΠΩΣ μπορει να τα δει στο My Messages? Οταν δεν εχεις λογαριασμο δεν εχεις προσβαση σε My messages κτλ

Το SafeHarbour ειναι το μονο που ασχολειται με reinstating.

Οσον αφορα το μονο λινκ που σταλθηκε....αν προσεξεις σου ΖΗΤΑΕΙ να αφησεις μονο το πρωτο και τα τελευταια 4 ψηφια ακαλυπτα και να ΣΒΗΣΕΙΣ τα ενδιαμεσα ακριβως για την δικη σου ( του) προστασια. Επισης..ΔΕΝ ζηταει να κανεις login πουθενα παρα ζητα να τυπωσεις την σελιδα.

FZR1000
19/05/2008, 15:15
Ακριβως ετσι οπως τα λες ilia, μονο που εχω και προσβαση στο my messages.

ολοκληρο τον αριθμο της πιστωτικης τον εχω δωσει 1 και μονο φορα στο paypal και αφου σιγουρευτικα οτι το site που βρισκομαι αρχιζει απο https;)

FZR1000
19/05/2008, 15:22
Ισως αναγκαστω να στειλω τα φαξ που θελουν σε περιπτωση που κατι γινει με τις παραγγελειες που εχω ηδη πληρωσει, για να στειλω και το αναλογο feedback. Διαφορετικα φτιαχνω αλλο λογαριασμο με μια χρεωστικη καρτα:D

SeNNinhA
21/05/2008, 11:57
Πήρα κι εγώ ενα τέτοιο email:
--------------------------------------------------
FPA NOTICE: eBay Registration Suspension - Possible Unauthorized Account

Dear eBay Member,

We regret to inform you that your eBay account has been suspended due to the violation of our site policy below:
False or missing contact information - Falsifying or omitting your name, address, and/or telephone number (including use of fax machines pager numbers, modems or disconnected numbers).

Due to the suspension of this account, please be advised you are prohibited from using eBay in any way. This prohibition includes the registering of a new account.
Please note that any seller fees due to eBay will immediately become due and payable.

eBay will charge any amounts you have not previously disputed to the billing method currently on file.

You are required to verify your eBay account by following the link below :

https://signin.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?SignIn&ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2F&_trksid=m37

We appreciate your support and understating, as we work together to keep eBay a safe place to trade.

Thank you for your patience in this matter.

Respectfully,
Trust and Safety Department
eBay Inc.
-------------------------------------------------------------------


Κι αλλο ένα
-------------------------------------------------------------------
eBay
Account On-hold: Please pay your eBay fees today

Dear eBay Member:

You are late in paying your eBay fees of Ј12.98 and your account is past due. These fees result from listing items on eBay or using related services (ID verify, Stores, etc).

This account has been restricted and you will not be able to bid or list on eBay. To avoid further collections please pay your fees today :

Log on to Account Restore Page and follow the steps .

If you do not have access to your account or prefer not to pay online, please mail your payment with your payment coupon and clearly state your account ID E24387699331 on the check with a copy of this notice to:

eBay Inc.
eBay Europe S.а r.l.
15 rue Notre Dame, L-2240
Luxembourg

If we do not receive your payment, your account may
-------------------------------------------------------------------

Φυσικά για κανένα από τα παραπάνω δεν υπήρχε αντίστοιχο μύνημα μέσα στον ebay λογαριασμό μου και φυσικά ο λογαρισασμός μου λειτουργεί κανονικότατα μέχρι τώρα.


Γι αυτό μην ψαρώνετε. ΑΠΑΤΗ είναι όπως ξαναείπα.

dirtbird
21/05/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
phising scam... :wave2:

fishing :o :o

SeNNinhA
21/05/2008, 12:07
Εμένα το google μου τα πετάει κατευθείαν στα ανεπιθύμητα αυτά. Αλλα ούτως ή άλλως δεν δίνω σημασία σε οτιδήποτε δεν υπάρχει στο μυνήματά μου μέσα στον λογαρισμό μου του ebay.

iLia
21/05/2008, 14:48
Παμε παλι :rolleyes:


Ο FZR ΕΙΔΕ το mail ΚΑΙ στα My Messages. ΔΕΝ του λενε να κανει login ΠΟΥΘΕΝΑ! ΔΕΝ πουλαει αρα ΔΕΝ χρωσταει στο ebay.

Ειπαμε να προσεχουμε..αλλα οχι και να γινομαστε παρανοικοι και να τα θεωρουμε ΟΛΑ phishing scams.

FZR1000
21/05/2008, 15:15
Ναι ετσι ειναι senninha. Καλα τα λεει ο ilia. Ουτε με την πιστωτικη μου ειχα προβλημα.

Εσενα ηταν οντως phising scam. Αλλα εμενα οχι.

iLia
21/05/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Ναι ετσι ειναι senninha. Καλα τα λεει ο ilia. Ουτε με την πιστωτικη μου ειχα προβλημα.

Εσενα ηταν οντως phising scam. Αλλα εμενα οχι.

H ilia

Sapadak
21/05/2008, 19:15
Γιατι θελει το ιμπει τα στοιχεια της καρτας σου ΔΕΝ το εχω καταλαβει 4 σελιδες ακομα!

:confused: :confused: :confused:

FZR1000
22/05/2008, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
H ilia


Γραψε λαθος:beer:

FZR1000
22/05/2008, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Γιατι θελει το ιμπει τα στοιχεια της καρτας σου ΔΕΝ το εχω καταλαβει 4 σελιδες ακομα!

:confused: :confused: :confused:

Λογικα για να δει αν η καρτα ανηκει οντως σε μενα, και γενικα να δει αν τα στοιχεια που εχω δωσει ειναι αληθινα. Για την ασφαλεια μου λεει μαλιστα να μην στειλω με φαξ την ιδια την καρτα αλλα ενα λογαριασμο, εχοντας αποκρυψει τα μεσαια νουμερα της καρτας.

Sapadak
22/05/2008, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Λογικα για να δει αν η καρτα ανηκει οντως σε μενα, και γενικα να δει αν τα στοιχεια που εχω δωσει ειναι αληθινα. Για την ασφαλεια μου λεει μαλιστα να μην στειλω με φαξ την ιδια την καρτα αλλα ενα λογαριασμο, εχοντας αποκρυψει τα μεσαια νουμερα της καρτας.

Θεωρω πως αυτη τη δουλεια θα επρεπε να τη κανει το paypal.

Να στειλεις εκει τα στοιχεια με id και τα σχετικα και να επιβεβαιωσουν αυτοι στο ebay οτι εισαι οποιος εισαι τελοςπαντων!! :D

ΜυστηρΓια πραγματα

paramedic
22/05/2008, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Λογικα για να δει αν η καρτα ανηκει οντως σε μενα, και γενικα να δει αν τα στοιχεια που εχω δωσει ειναι αληθινα. Για την ασφαλεια μου λεει μαλιστα να μην στειλω με φαξ την ιδια την καρτα αλλα ενα λογαριασμο, εχοντας αποκρυψει τα μεσαια νουμερα της καρτας.

Το e-bay δεν έχει σχέση με το pay-pal φίλε μου άμεσα παρα μόνο έμμεσα αφού το χρησιμοποιεί για να πληρώνεις εφόσον το χρησιμοποιεί και ο πωλητής. Είναι απλά ένας τρόπος πληρωμής. Το e-bay σε έχει καταχωρημένο απλά σαν χρήστη "τάδε" και δεν φαίνεται πουθενά πιστωτική η κάρτα χρέωσης τελοσπάντων οπ0ότε πως γίνεται να σου ζητάει στοιχεία κάρτας αφού ποτέ δεν τους έδωσες κάρτα? Να σου έλεγε το pay-pal κάτι να πώ οκ αλλά to e-bay τι δουλειά έχει?

SeNNinhA
23/05/2008, 09:48
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ΑΠΑΤΗ. Μια ερώτηση λοιπόν.

Ο λογαριασμός σου στο ebay λειτουργεί ακόμη? Μπορείς να μπεις εκεί και να κάνεις bid? Εαν ναι τότε σίγουρα είναι ΑΠΑΤΗ. Εαν όχι τότε για κάποιο λόγο (ο οποίος μου φαίνεται αρκετά περίεργος σου ζητάνε όλα αυτά. Ακόμη και αυτή η τακτική είναι περίεργη για ebay πάντως)

FZR1000
23/05/2008, 15:05
Οχι ο λογαριασμος μου στο ebay δεν λειτουργει.

Πιστευω οτι με τα φαξ που θα τους στειλω θα τσεκαρουν και τον λογαριασμο ebay και τον paypal.

Δε νομιζω οτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους οι 2 λογαριασμοι, το αντιθετο πιστευω μιας και τους εχω κανει και λινκ μεταξυ τους. Για λογους ασφαλειας το κανουν πιθανοτατα επειδη με εδωσε αυτος ο $##$&*#$% ο πωλητης.

m1ke
23/05/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Το e-bay δεν έχει σχέση με το pay-pal φίλε μου άμεσα παρα μόνο έμμεσα αφού το χρησιμοποιεί για να πληρώνεις εφόσον το χρησιμοποιεί και ο πωλητής. Είναι απλά ένας τρόπος πληρωμής. Το e-bay σε έχει καταχωρημένο απλά σαν χρήστη "τάδε" και δεν φαίνεται πουθενά πιστωτική η κάρτα χρέωσης τελοσπάντων οπ0ότε πως γίνεται να σου ζητάει στοιχεία κάρτας αφού ποτέ δεν τους έδωσες κάρτα? Να σου έλεγε το pay-pal κάτι να πώ οκ αλλά to e-bay τι δουλειά έχει?

Μία διόρθωση το Paypal ανήκει στο E-bay.

paramedic
23/05/2008, 16:43
Ε τότε γιατί δεν ζητάει το pay-pal τα στοιχεία να είναι οκ το παιδί? Περίεργά πράγματα πάντως τι να πώ.

iLia
23/05/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Μία διόρθωση το Paypal ανήκει στο E-bay.

Ανηκει αλλα προς το παρον τα δυο δεν μοιραζονται στοιχεια..π.χ. αριθμους πιστωτικης.

FZR1000
26/05/2008, 22:55
Τελικα εστειλα τα φαξ που ηθελαν. Για να δουμε θα μου φτιαξουν τον λογαριασμο?:rolleyes:

FZR1000
29/05/2008, 14:59
Kαι ναι!! ο λογαριασμος λειτουργει τωρα!!!:D :beer:

FZR1000
29/05/2008, 15:04
Dear Sp-2008,

Thank you for writing eBay in regard to the suspension of your account.

We appreciate your efforts to supply the required information. We have
reviewed the details of this suspension. As a result of this review, it
has been decided to reinstate this account.

We appreciate your patience and understanding regarding this matter, and
wish you continued success on eBay.

Thank you for your time.

Sincerely,

Angie
eBay Customer Support

sober
29/05/2008, 15:07
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

VanDiemen
29/05/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
H ilia

Σκύβουμε για να σε δούμε από κάτω αλλά δε φαίνεται τίποτα! Ίσως καμμιά φωτογραφία να βοηθούσε :rolleyes:

iLia
29/05/2008, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Σκύβουμε για να σε δούμε από κάτω αλλά δε φαίνεται τίποτα! Ίσως καμμιά φωτογραφία να βοηθούσε :rolleyes:

http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=15417



Το Μαρια..δεν βοηθησε ε?

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

------------------------------------------------------


FZR..χαιρομαι :beer: :beer: :beer:

FZR1000
30/05/2008, 14:59
Σας ευχαριστω ολους!!!:wacko: :)

VanDiemen
30/05/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=15417



Το Μαρια..δεν βοηθησε ε?

:rotflmao: :lol: :rotflmao:



:nono: Ήρθε αυτός, ο Χοσέ Μαρία Αθνάρ και έφερε τα πάνω κάτω!
Λυπάμαι... Μόνο φωτογραφία! :rolleyes: