PDA

View Full Version : Παιδια βοηθεια ξεβαψε ο κινητηρας της μηχανης!!!!!



drtony
16/05/2008, 19:16
Καλησπερα σε ολους!Εχω ενα μεγαλο προβλημα.Ειμαι ιδιοκτητης ενος XTX 660 το οποιο το ειχα σκεπασει για το χειμωνα.Οταν το ξεσκεπασα ειδα οτι εχει ξεφλουδησει το χρωμα του κινητηρα .Θα ηθελα σας παρακαλω αν καποιος απο εσας ξερει που στην Αθηνα μπορουν να βαψουν κινητηρα με σωστη δουλεια και σωστη τιμη.Ευχαριστω!!!!

drtony
16/05/2008, 19:46
να και μια φωτογραφια του κινητηρα


131139

alexk
16/05/2008, 19:47
Φωτογραφίες έχεις ?

Γιατί να τον βάψεις ? Δεν χαλάει.

alexk
16/05/2008, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από drtony
να και μια φωτογραφια του κινητηρα



Με πρόλαβες όταν πόσταρα.

Φίλε μου, πρέπει να το πας για ξύσιμο και μετά βάψιμο. Δεν είναι απλά τα πράγματα.

fantacid
16/05/2008, 19:52
βαψτο μπλε..............!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:





πλακα κανω,

καλως ηρθες!

:beer: :beer:

drtony
16/05/2008, 19:52
φιλαρακι το ξερω οτι θα ειναι μεγαλο αγγουρι ακι να λυθει και να ξυστει και να βαφτει σωστα για να μην γινει ξανα το ιδιο πραγμα απλα θελω να βρω καποιον που μπορει να μου κανει σωστη δουλεια.Α ξεχασα να σασ πω πως η ΥΑΜΑΗΑ μου ειπε οτι φταιω εγω επειδη την σκεπασα και συσσωρευτικε υγρασια πανω στον κινητηρα

drtony
16/05/2008, 19:57
φιλε fantacid ειναι ειδη μπλε!!!!!!:winka:

alexk
16/05/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από drtony
φιλαρακι το ξερω οτι θα ειναι μεγαλο αγγουρι ακι να λυθει και να ξυστει και να βαφτει σωστα για να μην γινει ξανα το ιδιο πραγμα απλα θελω να βρω καποιον που μπορει να μου κανει σωστη δουλεια.Α ξεχασα να σασ πω πως η ΥΑΜΑΗΑ μου ειπε οτι φταιω εγω επειδη την σκεπασα και συσσωρευτικε υγρασια πανω στον κινητηρα

Ρε φίλε, τι να πω. Τι υγρασία ήταν αυτή και έγινε έτσι το μοτεράκι σου ?
Τι χρονιάς είναι το ΧΤ σου.

Τι να πω φίλε, ειλικρινά λυπάμαι και εύχομαι να το φτιάξεις γρήγορα

stavrogin
16/05/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από drtony
φιλαρακι το ξερω οτι θα ειναι μεγαλο αγγουρι ακι να λυθει και να ξυστει και να βαφτει σωστα για να μην γινει ξανα το ιδιο πραγμα απλα θελω να βρω καποιον που μπορει να μου κανει σωστη δουλεια.Α ξεχασα να σασ πω πως η ΥΑΜΑΗΑ μου ειπε οτι φταιω εγω επειδη την σκεπασα και συσσωρευτικε υγρασια πανω στον κινητηρα

Η Yamaha εχει δικιο,δηλαδη γι αυτο ξεβαψε ο κινητηρας. Αλλα αμα h Yamaha ειχε βαλει και κανα χρωμα της προκοπης δε θα ξεβαφε. Βασικα δεν ειναι μονο το χρωμα αλλα και ο τροπος βαφης
Ετσι νομιζω γιατι τετοια φθορα σε χρωμα δεν εχω ξαναδει εκτος ισως απο παλια μηχανακια

power hornet
16/05/2008, 20:01
το καλυτερο πιστευω που εχεις να κανεις να το λυσεις και να πας το κινητηρα σου για βουρτα να γυαλισει και θα εισαι μια χαρα

drtony
16/05/2008, 20:01
μοντελο 2005 με 10.000 km το πουλαω κιολας!!!

dankannn
16/05/2008, 20:08
Τι να πω απλα απαραδεκτο σε νεο μηχανακι και να ξεφλουδισει ετσι.
:sad:
Δηλαδή η λογική τις Yamaha είναι ότι αν το είχες σε εξωτερικό χώρο ( στον δρόμο ας πούμε )θα έπρεπε να μην του βάλεις κουκούλα και να οξειδώνετε.
Απλά απαράδεκτο από την Yamaha θα σου έλεγα να το κυνηγήσεις λίγο.
Δεν είναι εύκολο να κατεβάσεις κινητήρα για τέτοιες δουλειές και να πληρώνεις κερατιάτικα.

drtony
16/05/2008, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Τι να πω απλα απαραδεκτο σε νεο μηχανακι και να ξεφλουδισει ετσι.
:sad:
Δηλαδή η λογική τις Yamaha είναι ότι αν το είχες σε εξωτερικό χώρο ( στον δρόμο ας πούμε )θα έπρεπε να μην του βάλεις κουκούλα και να οξειδώνετε.
Απλά απαράδεκτο από την Yamaha θα σου έλεγα να το κυνηγήσεις λίγο.
Δεν είναι εύκολο να κατεβάσεις κινητήρα για τέτοιες δουλειές και να πληρώνεις κερατιάτικα.

συμφωνω απολυτα μαζι σου απλα πιστευω οτι θα χασω χρονο μεχρι να βρω ακρη με την yamaha ποτε καλυτερα να βρω καποιον να το φτιαξω και να τελειωνω με αυτη την υποθεση.Παντως την αποφαση μου την εχω βγαλαι θα το πουλησω ειτε ετσι οπως ειναι σε καποια λογικη τιμη ειτε φτιαγμενο σε μια τιμη της αγορας

stavrogin
16/05/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Τι να πω απλα απαραδεκτο σε νεο μηχανακι και να ξεφλουδισει ετσι.
:sad:
Δηλαδή η λογική τις Yamaha είναι ότι αν το είχες σε εξωτερικό χώρο ( στον δρόμο ας πούμε )θα έπρεπε να μην του βάλεις κουκούλα και να οξειδώνετε.
Απλά απαράδεκτο από την Yamaha θα σου έλεγα να το κυνηγήσεις λίγο.
Δεν είναι εύκολο να κατεβάσεις κινητήρα για τέτοιες δουλειές και να πληρώνεις κερατιάτικα.


Mε την κουκουλα οξειδωνεται περισσοτερο γιατι πραγματικα συσσωρευονται υδρατμοι οι οποιοι δεν μπορουν να διαφυγουν προς τα πανω λογο κουκουλας.Το μηχανακι καλα ειναι να ειναι σε γκαραζ που να αεριζεται η σε στεγασμενο χωρο.Η κουκουλα στο δρομο κανει ζημια.
Φυσικα ειναι απαραδεχτο να ξεφλουδιζει λογο υγρασιας.

drtony
16/05/2008, 21:00
ο power hornet κατι ειπε για λυσιμο κινητηρα και περασμα σε βουτσα για να γυαλιση.Εγω θελω να ρωτησω ποιο ειναι καλυτερο το βαψιμο η η βουρτσα????και αν γινει με βουρτα υπαρχει περιπτωση να γινει καποια ζημια με το περασμα του χρονου????

sakisvolos
16/05/2008, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από drtony
ο power hornet κατι ειπε για λυσιμο κινητηρα και περασμα σε βουτσα για να γυαλιση.Εγω θελω να ρωτησω ποιο ειναι καλυτερο το βαψιμο η η βουρτσα????και αν γινει με βουρτα υπαρχει περιπτωση να γινει καποια ζημια με το περασμα του χρονου????


Ακόμα και για να βαφτεί σωστά πρέπει πρώτα να φύγει η οξείδωση από πάνω αλλιώς θα ξεβάψει
πάλι γρήγορα
Οπότε ''λίγο'' βούρτσα θα χρειαστεί!

Οσο για την ποιότητα του χρώματος (μάλλον) δεν ευθύνεται η ΥΑΜΑΗΑ αλλά η ιταλική motori minarelli
μιας και το μοτέρ του 660 είναι της minarelli και σίγουρα το παραδίδει στη ΥΑΜΑΗΑ βαμμένο!:winka:

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή!:wave2:

daddy78
16/05/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Ετσι νομιζω γιατι τετοια φθορα σε χρωμα δεν εχω ξαναδει εκτος ισως απο παλια μηχανακια

Φιλαράκο εγώ έχω μια άθλια BMW του '52 :rotflmao: και τετοια φθορά δεν έχω δεί !!!!:lol: :lol:





Σοβαρά τώρα, πρίν τα σκάσεις 'ψαξου' λίγο παραπάνω....

Σου εύχομαι και εγώ σύντομα να δείς τη μηχανή σου οπως ήταν :wave2:


edit:


Οσο για την ποιότητα του χρώματος (μάλλον) δεν ευθύνεται η ΥΑΜΑΗΑ αλλά η ιταλική motori minarelli
μιας και το μοτέρ του 660 είναι της minarelli και σίγουρα το παραδίδει στη ΥΑΜΑΗΑ βαμμένο!


και εγώ που νόμιζα οτι ο φίλος αγόρασε γιαμάχα ...:nono:

Fireball400
20/05/2008, 22:23
Και στο CΒ που έχω,το χρώμα του κινητήρα είναι όπως και στο δικό σου,αλλά δεν νομίζω οτι είναι κάτι που χτυπαέι άσχημα στο μάτι.Άποψή μου...:wave2: