PDA

View Full Version : ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - 4ος ΑΓΩΝΑΣ ΠΠ ΕΝΤΟΥΡΟ



Σελίδες : [1] 2

GASer
17/05/2008, 20:42
Αφού ΔΕΝ μπαίνουν στον κόπο... είπα να τα αντιγράψω από το χαρτί του Οργανωτή...

Ε1

Σιαφαρίκας
Γλαβάς
Φιλόγλου
ΚΟΙΝΩΝΑΣ
ΤΡΑΝΤΖΑΣ
ΖΒΙΝΤΕΡΙΚΟΣ
ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΟΡΚΟΣ
ΚΑΛΟΧΑΙΡΕΤΑΣ
ΚΟΝΙΔΗΣ
ΕΡΜΗΛΙΟΣ


Ε2

ΤΣΑΚΑΤΣΩΝΗΣ
ΤΣΙΟΥΧΑΡΑΣ
ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΣΕΒΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΜΑΝΩΛΙΔΗΣ
ΣΚΟΔΡΑΣ
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ
ΝΤΑΛΙΜΠΡΑΣ
ΖΟΥΡΝΑΤΖΗΣ
ΚΙΟΣΣΕΣ
ΜΠΟΓΙΑΝΟΓΛΟΥ
ΜΑΝΩΛΑΣ
ΚΟΦΙΝΑΣ
ΠΡΟΒΙΑΣ
ΧΕΛΙΩΤΗΣ


Ε3

ΠΡΑΣΣΟΣ
ΔΗΜΤΣΗΣ
ΚΟΚΚΙΝΟΣ
ΤΡΙΓΚΑΣ
ΣΚΑΡΗΣ
ΚΑΔΟΓΛΟΥ
ΑΝΤΖΟΥΣ
ΘΕΡΡΙΟΣ


ΕΒ (Β είναι το μάτι τους ;o)

ΠΕΤΡΟΥ
ΣΓΟΥΡΟΣ
ΨΑΡΡΑΣ
ΑΝΔΡΕΟΥ
ΚΟΥΡΛΑΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
ΚΟΤΣΑΝΙΔΗΣ
ΚΟΥΛΟΥΚΑΤΣΗΣ
ΜΠΕΝΤΑΣ
ΠΑΝΕΤΗΣ
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ Σ
ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΣΙΚΗΣ
ΖΙΩΓΑΣ
ΑΔΑΜΟΣ
ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ
ΓΚΕΚΑΣ
ΒΕΖΥΡΗΣ
ΜΑΚΡΗΣ
ΗΛΙΑΔΗΣ
ΓΡΑΛΙΣΤΑΣ
ΖΑΠΡΑΙΛΑΣ
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
ΒΕΝΕΤΗΣ
ΡΟΥΒΕΛΑΣ
ΓΡΥΛΛΗΣ
ΚΟΛΙΓΛΙΑΤΗΣ
ΤΣΙΡΑΚΟΓΛΟΥ
ΠΑΝΑΓΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΤΣΟΥΝΤΑΛΗΣ
ΑΚΡΙΩΤΗΣ
ΜΟΥΡΤΙΚΑΣ
ΣΙΔΕΡΗΣ


ΝΙΑΤΑ

ΚΟΥΛΟΥΚΑΤΖΗΣ
ΓΚΑΙΔΑΤΖΗΣ
ΚΑΛΟΧΩΡΙΔΗΣ
ΜΙΛΟΥΚΑΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ


ΓΕΡΟΝΤΙΑ

ΝΑΝΑΚΟΣ
ΡΟΚΚΑΣ
ΛΑΒΑΣΑΣ
ΜΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ
ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΓΛΟΥ
ΠΡΙΜΟΣ
ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΣ
ΛΙΑΠΗΣ
ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ


ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΒΓΟ...

ΚΟΠΑΝΟΣ
ΤΡΙΓΚΑΣ

STOYBI
17/05/2008, 20:56
Μπραβο GASer...!!!

Προ ολιγου κοιταγα να δω τις συμμετοχες και προς απογοητευση μου δεν εβρισκα τιποτα..!!! :(

Καλη επιτυχια για Αυριο..!!! :beer: :beer: :beer:

:wave2:

GASer
17/05/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Καλη επιτυχια για Αυριο..!!! :beer: :beer: :beer:

:wave2:

Merci!!:wave2: :wave2:

marios8
17/05/2008, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer



Kαλή επιτυχία Δημήτρη :beer: :beer:

Θα τα πούμε πάνω :wave2:

Zid
17/05/2008, 22:02
Kαλή επιτυχία ... :wave2: :beer:

MikeG
17/05/2008, 22:03
Καλή επιτυχία!!!


:beer: :beer: :wave2:

geotriada
17/05/2008, 22:36
μπραβο ρε Δημητρη για τον κοπο (αν και τους εκανες χαρη)

αυριο θα σου εχουμε εξεδρα :beer:

καλη επιτυχια :wave2:

ARISPEED1
17/05/2008, 23:18
Σε περιμένουμε με κύπελλο Δημητράκη Κούρλα ! Η φανταστική διαδρομή θα φθάνει πρόποδες Δίρφης...Καλή επιτυχία σε ολους.......... Χάρη small , Βαγγέλη Βενέτη γεράαααααααααα ,Λαβασά Μιχάλη k E-75.

GASer
17/05/2008, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μπραβο ρε Δημητρη για τον κοπο (αν και τους εκανες χαρη)

αυριο θα σου εχουμε εξεδρα :beer:

καλη επιτυχια :wave2:

Μην φωνάξετε δυνατά και τρομάξω!! χεχε!!!

Ευχαριστώωωω :beer: :beer: :beer:

taxydromos
18/05/2008, 08:34
καλο αγωνα χωρις προβληματα!:a013: :a013:

σιγουρα θα το διασκεδασεις...

Zid
18/05/2008, 18:39
Μίλησα πριν λίγο με τους δικούς μας απο Χαλκίδα...

Πέρασαν πολύ όμορφα αλλά έβρασαν είχε πολύ ζέστη...

Δυστυχώς ο GAser είχε ένα τραυματισμό(γύρισε το πόδι του)... ελπίζω να μην είναι τιποτα σοβαρό ...

:wave2:

KaTaNaS
18/05/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

Δυστυχώς ο GAser είχε ένα τραυματισμό(γύρισε το πόδι του)...

:uplate: ευχομαι να'ναι ολοι χιαστοι στη θεση τους .

περαστικά Δημήτρη!

hararm123
18/05/2008, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid


Δυστυχώς ο GAser είχε ένα τραυματισμό(γύρισε το πόδι του)...


Περιμενουμε νεοτερα απο τον ιδιο.Για τηνωρα περαστικα και ευχομαι να ειναι κατι απλο......

MikeG
18/05/2008, 20:22
Ας είναι απλά ένα μικρό, απλό διάστρεμα. Γρήγορα περαστικά εύχομαι χωρίς καμία συνέπεια.

:wave2:

STOYBI
18/05/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ας είναι απλά ένα μικρό, απλό διάστρεμα. Γρήγορα περαστικά εύχομαι χωρίς καμία συνέπεια.

:wave2:

+ 1.000000... :rolleyes:

mitsos_ktm
18/05/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Μίλησα πριν λίγο με τους δικούς μας απο Χαλκίδα...

Πέρασαν πολύ όμορφα αλλά έβρασαν είχε πολύ ζέστη...

Δυστυχώς ο GAser είχε ένα τραυματισμό(γύρισε το πόδι του)... ελπίζω να μην είναι τιποτα σοβαρό ...

:wave2:


Ρε Ο Μητσάρας είναι σκληρό καρύδι.

Anyway, Περαστικά

geotriada
18/05/2008, 21:42
o Δημητρης επεσε στην 2η ειδικη στο τελος και χτυπησε το δεξι του ποδι.
οταν του μιλησα στον 2ο γυρο πονουσε αλλα συνεχισε ,,,
ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο .

zubitos
18/05/2008, 22:08
Μόλις γύρισα και εγώ απο το σκούπισμα του Πανελληνίου,μαζί με
Μαριο,χωμάτινο,κostaYZ και ιατροδικαστή.
Δυστυχώς τον Κούρλα δεν τον είδαμε καθόλου γιατί είχε μια έξοδο στην δεύτερη ειδική.
Περαστικά του εύχομαι και γρήγορα πίσω στους αγώνες.
Δεν ξέρω τι θα πούν οι ειδικοί εμένα πάντως ο αγώνας μου άρεσε πάρα πολύ.
Τα πρώτα 30-35 χιλιόμετρα πέτρινα μονοπάτια και το υπόλοιπο ανοιχτό που
παντού πήγαινες τάπα.
Είχα και την τύχη με το Μάριο να κάνω την δεύτερη ειδική η οποία ήταν οτι καλύτερο έχω κάνει μέχρι τώρα σε enduro.
Το πρώτο μισό πολύ γρήγορο(έως επικινδυνο)πήγαινες συνεχώς τάπα και το δεύτερο μισό πέρναγες 5-6 φορές μέσα απο ενα πολύ όμορφο ποτάμι.
Ο γύρος του αγώνα δεν πρέπει να ήταν μόνο 74 χλμ αφού τα κοντέρ έγραψαν 90!!!
Αφού εάν δεν έβαζα βενζίνη δεν μου έφτανε ούτε η ρεζέρβα για να κλείσω 1 γύρο.!!!(και χωρίς απώλεια βενζίνης απο πτώση)
Παρά τα χλμ όμως έβγαινε άνετα και δεύτερος κύκλος.

Ισως απλά να είχα όρεξη σήμερα,πάντως το ευχαριστήθηκα τόσο που άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες :evil: για το επόμενο.

GASer
18/05/2008, 22:27
Γειά σας φιλαράκια, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τα περαστικά σας!!

Την είδα λίγο τάπας στην 2η ειδική αλλά η επιλογή μου να μην βάλω καινούργια λάστιχα αφού δεν με ενδιέφερε σοβαρά ο αγώνας, αποδείχτηκε τραγικό μου λάθος...

Σε μια δεξιά στροφή το παράκανα με το γκάζι, γλύστρισε ο πίσω τροχός και έφυγα φέτα στον μικρό κρεμό από κάτω με αποτέλεσμα να κλείσει τελείως το δεξί μου πόδι. Μετά το χειρουργείο αφαίρεσης των υλικών στο δεξί μου γόνατο το 1997, το πόδι δεν απέκτησε ποτέ πλήρη κάμψη και σταμάταγε στις 50-55 μοίρες.

Το βίαιο κλείσιμο του ποδιού με το δικό μου βάρος και του 300 έσπασε την σύμφηση 11 ετών... Δεν φώναξα γιατί από τον πόνο μου κόπηκε η μιλιά...

Κατάφερα να ξανανέβω στην ειδική και το ηλίθιο πείσμα μου αποφάσισε να το κυνηγήσω μέχρι τέλους (λαλακία μου γιατί τώρα πωνάωωωωωωωωωωωω τρελάααααααα).

Φυσικά στις υπόλοιπες ειδικές οδήγησα όπως όπως απλά για να τερματίσω.

Η ίδια ειδική στον δεύτερο γύρο2/5 μου επεφύλασε και άλλη έκπληξη, δυσάρεστη και αυτή, καθώς ένα ολοκαίνουργιο σύρμα τουλάχιστον 5 μέτρων μπλέχτηκε στον τροχό μου και με σταμάτησε βίαια. Χρειάστηκαν 21 λεπτά (!!!) για να καταφέρω να βγω από την ειδική αυτή και αφού με βοήθησαν 5-6 άτομα της οργάνωσης (οι οποίοι ήταν πολύ φιλικοί μαζί μου παρά τα συνεχόμενα μπινελίκια για την οργάνωση που έριχνα για 5 συνεχόμενα λεπτά στην διαπασών...) να βγάλω τροχό και να κόψουμε το σύρμα με κοφτάκια...

Μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία, το πόδι μου πάγωσε και δεν μπορούσα να στηριχτώ όρθιος κλέινοντας την τελευταία απλή με 15 λεπτά καπέλο.

Αύριο πρωϊ πρωϊ στο Υγεία...

Ο αγώνας απαιτητικός λόγω ζέστης και τρελής σκόνης με πολύυυ μονοπάτι (σχεδόν 90%). Από τις 3 ειδικές η πρώτη extreme έγινε σε πολύ φαρδύ ξεροπόταμο με άμμο και κροκάλα και δεν μου άρεσε καθόλου.

Η δεύτερη - enduro μεγάλης διάρκειας σε παλιό στενό χωματόδρομο με συνεχόμενα περάσματα μέσα από ποτάμι με νερό και άλλο σημείο εκκίνησης-τερματισμού.

Η τρίτη - mx ήταν στημένη στην πίστα MX της Χαλκίδας με 3 τραπέζια 22+ μέτρων και μεγάλες ευθείες και τρελά μπερμ. Στην αρχή και το τέλος της είχε ξερό γλυστερό κομμάτι εντούρο.

Μπράβο στον Ισίδωρο Τσίκη και τον Γιώργο τον Βεζύρη, πρέπει να πήγαν πολύ καλα.

Γιώργο - geotriada πολύ χάρηκα που σε γνώρισα από κοντά!

taxydromos
18/05/2008, 22:35
τι ειπες τωρα........πολυ κουραγιο και πεισμα εχεις..!!

σου ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα!:)

θα σε περιμενει και ο ιατροδικας στο νησι...χεχε

:wave2:

MikeG
18/05/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Γειά σας φιλαράκια, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τα περαστικά σας!!
...................
............
.....



Δημήτρη πραγματικά λυπάμαι.:( Τι να πω, σκατομέρα σήμερα.
Είχε αγώνες motocross πανελλήνιο εδώ & ένα παλικάρι έκανε τη κλείδα του κομμάτια.
Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά & να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο σοβαρό. Ας σε ταλαιπωρήσει όσο πιο λίγο γίνεται!
Περαστικά & πάλι & σύντομα γερός & πιο δυνατός!

:wave2:

Zid
18/05/2008, 22:44
Περαστικά Δημήτρη.. και αν χρειαστείς βοήθεια για να πάς στο Υγεία αύριο το πρωί ,εδώ είμαστε !!:wave2:

iatrodikastis
18/05/2008, 22:44
Δημήτρη,

περαστικά και από μένα.

Σε ψάχναμε γιά λίγο χαβαλέ...ελπίζω σύντομα.

Γλύστραγε πάρα πολύ γμτ.

Είχε περί τα 45 χλμ μονοπάτι,όπου σε κάποια σημεία ήταν πολύ "αντρικό",έτσι το είπαν οι οργανωτές στην ενημέρωση.

Τα υπόλοιπα 45χλμ,γιατί τόσα ήταν,χωματόδρομοι αλλά όχι φλαταδούρες,είχαν τις δυσκολίες τους,λούκια και βράχια,ιδίως προς το τέλος έμοιζε τράιαλ...αλλά ευτυχως ήταν το τέλος.

Αν δεν βρίσκαμε βενζινάδικο στο 58χλμ,σίγουρα θάχαμε προβλήματα.

ΧΩΜΑΤΙΝΕ ειλικρινά μπράβο είσαι θηρίο.Με το βαρίδι φορτωμένο....:eek:

ΖΗΣΣΙΣ bross σε άλλο επίπεδο πλέον.:beer:

GASer
18/05/2008, 22:55
O doc ανέβασε αποτελέσματα στο site του : http://www.offroadteam.gr/news.php?readmore=116

Zid
18/05/2008, 23:00
Πέτρο αυτός ο Μανωλίδης ποιος είναι???:lol: :p

Ισχυει ότι κάνει μόνο ενάμησι χρόνο endurο έτσι διάβασα σε ένα περιοδικό...???

GASer
18/05/2008, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πέτρο αυτός ο Μανωλίδης ποιος είναι???:lol: :p

Ισχυει ότι κάνει μόνο ενάμησι χρόνο endurο έτσι διάβασα σε ένα περιοδικό...???

περίσυ κέρδισε την γενική στο Αττικα

iatrodikastis
18/05/2008, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πέτρο αυτός ο Μανωλίδης ποιος είναι???:lol: :p

Ισχυει ότι κάνει μόνο ενάμησι χρόνο endurο έτσι διάβασα σε ένα περιοδικό...???


Που να ξέρω εγώ...

Γιατί ρωτάς εμένα????:confused:

:bigcry: :rotflmao:

mitsos_ktm
18/05/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Γειά σας φιλαράκια, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τα περαστικά σας!!

Την είδα λίγο τάπας στην 2η ειδική αλλά η επιλογή μου να μην βάλω καινούργια λάστιχα αφού δεν με ενδιέφερε σοβαρά ο αγώνας, αποδείχτηκε τραγικό μου λάθος...

Σε μια δεξιά στροφή το παράκανα με το γκάζι, γλύστρισε ο πίσω τροχός και έφυγα φέτα στον μικρό κρεμό από κάτω με αποτέλεσμα να κλείσει τελείως το δεξί μου πόδι. Μετά το χειρουργείο αφαίρεσης των υλικών στο δεξί μου γόνατο το 1997, το πόδι δεν απέκτησε ποτέ πλήρη κάμψη και σταμάταγε στις 50-55 μοίρες.

Το βίαιο κλείσιμο του ποδιού με το δικό μου βάρος και του 300 έσπασε την σύμφηση 11 ετών... Δεν φώναξα γιατί από τον πόνο μου κόπηκε η μιλιά...

Κατάφερα να ξανανέβω στην ειδική και το ηλίθιο πείσμα μου αποφάσισε να το κυνηγήσω μέχρι τέλους (λαλακία μου γιατί τώρα πωνάωωωωωωωωωωωω τρελάααααααα).

Φυσικά στις υπόλοιπες ειδικές οδήγησα όπως όπως απλά για να τερματίσω.

Η ίδια ειδική στον δεύτερο γύρο2/5 μου επεφύλασε και άλλη έκπληξη, δυσάρεστη και αυτή, καθώς ένα ολοκαίνουργιο σύρμα τουλάχιστον 5 μέτρων μπλέχτηκε στον τροχό μου και με σταμάτησε βίαια. Χρειάστηκαν 21 λεπτά (!!!) για να καταφέρω να βγω από την ειδική αυτή και αφού με βοήθησαν 5-6 άτομα της οργάνωσης (οι οποίοι ήταν πολύ φιλικοί μαζί μου παρά τα συνεχόμενα μπινελίκια για την οργάνωση που έριχνα για 5 συνεχόμενα λεπτά στην διαπασών...) να βγάλω τροχό και να κόψουμε το σύρμα με κοφτάκια...

Μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία, το πόδι μου πάγωσε και δεν μπορούσα να στηριχτώ όρθιος κλέινοντας την τελευταία απλή με 15 λεπτά καπέλο.

Αύριο πρωϊ πρωϊ στο Υγεία...

Ο αγώνας απαιτητικός λόγω ζέστης και τρελής σκόνης με πολύυυ μονοπάτι (σχεδόν 90%). Από τις 3 ειδικές η πρώτη extreme έγινε σε πολύ φαρδύ ξεροπόταμο με άμμο και κροκάλα και δεν μου άρεσε καθόλου.

Η δεύτερη - enduro μεγάλης διάρκειας σε παλιό στενό χωματόδρομο με συνεχόμενα περάσματα μέσα από ποτάμι με νερό και άλλο σημείο εκκίνησης-τερματισμού.

Η τρίτη - mx ήταν στημένη στην πίστα MX της Χαλκίδας με 3 τραπέζια 22+ μέτρων και μεγάλες ευθείες και τρελά μπερμ. Στην αρχή και το τέλος της είχε ξερό γλυστερό κομμάτι εντούρο.

Μπράβο στον Ισίδωρο Τσίκη και τον Γιώργο τον Βεζύρη, πρέπει να πήγαν πολύ καλα.

Γιώργο - geotriada πολύ χάρηκα που σε γνώρισα από κοντά!



Δημήτρη περαστικά και γρήγορα ξανά στο βουνό.

ARISPEED1
18/05/2008, 23:15
Ισχύει για το παλληκάρι Μανολίδη ,πολύ φρέσκος στο χώμα με φυσική ταχύτητα....Φιλαράκι της παρέας του Κώστάκη Χαχάγια dirty bros....

$py
18/05/2008, 23:34
Πολλά μπράβο στην green-cow racing team και περαστικα στον GASer


:beer: :beer: :beer:

ARISPEED1
18/05/2008, 23:37
GASer μην μασάς .........!ΠΣΚ θάσαι περδίκι και θά ξαναβολτάρεις............

dirtbird
19/05/2008, 02:54
Περαστικά Δημήτρη.....

Ξεκούραση και ανάρρωση, τα άλλα μην τα σκέφτεσαι.

:wave2:

tati
19/05/2008, 08:23
Δημήτρη, περαστικά και ελπίζω πολύ γρήγορα να αναρρώσεις!!!

geotriada
19/05/2008, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer

Γιώργο - geotriada πολύ χάρηκα που σε γνώρισα από κοντά! [/B]



Και γω χαρηκα Δημητρη, περαστικα, και μπραβο για την 10η θεση στην ΕS..

ΣΤΑ του αγωνα τωρα. Δεν ετρεχα επομενως δεν μπορω να πω για την διαδρομη.
σαν θεατης στην 3η και 2η ειδικη παρατηρησα τα εξης:
Η 3η ηταν φοβερη. ανοικτη με τεραστια αλματα ,προσφερε θεαμα .
Η 2η ηταν ακροπολικη. χωματοδρομος και ενα ποταμι .ετσι οπως την ειδα απεξω μου
φανηκε επικυνδυνη. (ο Κουρλας ξερει)
Και καποιες σκεψεις-παρατηρησεις
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ να ξεκινα το ΠΠΕ τον γεναρη αφου εχει αλαξει ο καιρος και εχουμε νωρις
καλοκαιρι???
ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ειναι να υπαρχουν κριτες στις ειδικες?? (γιαυτο ειπα να αυξηθει το παραβολο)
οι θεατες στην 1η γυρα στην 3η ειδικη ηταν μετρημενοι 17, 3διασωστες και 2παιδακια.
στην αλλη που επρεπε να περπατησεις ,να μην πω,,,,

οι αγωνιζομενοι.
ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες. δειτε τους χρονους των ειδικων.
οι 5 πρωτοι πηγαιναν, οι 8 επομενοι βλεπονταν, και μετα το χαος.
Δεν ξερω τι πρεπει να αλαξει, αλλα κατι πρεπει σιγουρα.
Δεν ειναι εικονα Πανελληνιου Πρωταθληματος αυτη.

tati
19/05/2008, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada


ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες. δειτε τους χρονους των ειδικων.
οι 5 πρωτοι πηγαιναν, οι 8 επομενοι βλεπονταν, και μετα το χαος.
Δεν ξερω τι πρεπει να αλαξει, αλλα κατι πρεπει σιγουρα.
Δεν ειναι εικονα Πανελληνιου Πρωταθληματος αυτη.

τι εννοείς Γιώργο? για το βαθμό δυσκολίας ή για τους αγωνιζόμενους λες?
εκτός απο ταλέντο για την οδήγηση (χώμα στη περιπτωσή μας) είναι καθαρά θέμα προπόνησης για να βελτιωθείς και να πηγαίνεις τάπα. Πόσοι νομίζεις πως βγαίνουν στο βουνο πανω απο 2 φορές την εβδομάδα και αν? άρα να φτασουν το επίπεδο των 5 πρώτων σχεδόν ακατόρθωτο.....

geotriada
19/05/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
τι εννοείς Γιώργο? για το βαθμό δυσκολίας ή για τους αγωνιζόμενους λες?
εκτός απο ταλέντο για την οδήγηση (χώμα στη περιπτωσή μας) είναι καθαρά θέμα προπόνησης για να βελτιωθείς και να πηγαίνεις τάπα. Πόσοι νομίζεις πως βγαίνουν στο βουνο πανω απο 2 φορές την εβδομάδα και αν? άρα να φτασουν το επίπεδο των 5 πρώτων σχεδόν ακατόρθωτο.....


ο βαθμος δυσκολιας των αγωνων του ΠΠΕ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι πολυ μεγαλος.
απο κει και περα ,ποιοι λαμβανουν μερος και γιατι ,με προβληματιζει.(δεν μιλαω για την ΕS)
μηπως πρεπει να υπαρχει Α και Β "εθνικη" ?

tati
19/05/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ο βαθμος δυσκολιας των αγωνων του ΠΠΕ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι πολυ μεγαλος.
απο κει και περα ,ποιοι λαμβανουν μερος και γιατι ,με προβληματιζει.(δεν μιλαω για την ΕS)
μηπως πρεπει να υπαρχει Α και Β "εθνικη" ?

ναι ο βαθμός δυσκολίας του ΠΠε πρέπει να είναι πολύ μεγάλος.

ποιοι λαμβάνουν μέρος και γιατι?? με αυτό το σκεπτικό μόνο οι 5 θα πρεπει να λάβουν μέρος, σε ένα ΠΠΕ και άντε και οι 8...

ολοι οι υπόλοιποι πιστάκια Βαρυμπόμπη άντε και κανα σκράμπλ?....

geotriada
19/05/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
ναι ο βαθμός δυσκολίας του ΠΠε πρέπει να είναι πολύ μεγάλος.

ποιοι λαμβάνουν μέρος και γιατι?? με αυτό το σκεπτικό μόνο οι 5 θα πρεπει να λάβουν μέρος, σε ένα ΠΠΕ και άντε και οι 8...

ολοι οι υπόλοιποι πιστάκια Βαρυμπόμπη άντε και κανα σκράμπλ?....


εαν ολα αυτα τα χρονια υπηρχε σοβαροτητα και υπευθηνοτητα τωρα θα ειχαμε
καμια 50ρια σαν τους πρωτους.
αλλα τι γινεται σοβαρα σε αυτην την χωρα,,,,,,,,
δες το ετσι. το ακροπολις φετος εχει 53 συμετοχες αλλα θα γινει σφαγη.
δεν θα ηταν καλυτερα να ειχαμε 40-50 αγωνιζομενους ολους να παιζουν στο δρλεπτο?
φαντασου το θεαμα.
θα ειχαμε και ενα πανελληνιο κυπελο οπου θα ειχαμε 150 συμετοχες απο οπου θα βγαιναν
οι νεοι γρηγοροι.
αλλα με εχουν κουρασει τα θα βρε Τανια
:wave2:

GASer
19/05/2008, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ο βαθμος δυσκολιας των αγωνων του ΠΠΕ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι πολυ μεγαλος.
απο κει και περα ,ποιοι λαμβανουν μερος και γιατι ,με προβληματιζει.(δεν μιλαω για την ΕS)
μηπως πρεπει να υπαρχει Α και Β "εθνικη" ?

H ιδέα της "α και β εθνικής" με βρίσκει ολοένα και πιό σύμφωνο. Έτσι γίνεται και στο USA στο GNCC αφού χωρίζονται σε κατηγορίες pro (XC1 & XC2) και amateur (A, B, C, First Year, sportsman, women κτλ) http://www.racerpress.com/newsmanager/templates/?a=126&z=16

Εκεί βέβαια υπάρχει τεράστιος αριθμός συμμετοχών οπότε μπορούν να έχουν πχ την XC1 (Ε1) σε α εθνική και σε β εθνική.

Εδώ δεν μπορεί να γίνει αυτό με 10 συμμετοχές, οπότε α εθνική θα έπρεπε να είναι μια κατηγρία χωρίς περιορισμό κυβικών.

H β εθνική να κάνει τον ίδιο αγώνα με λιγότερα χλμ ή/και μεγαλύτερους χρόνους στις απλές. Ένα ξεχωριστό πανελλήνιο κύπελλο δεν θα τους δίνει την δυνατότητα να γευτούν τις δύσκολες διαδρομέ του ΠΠ.:wave2:

itsikis
19/05/2008, 09:37
Δημήτρη περαστικά και γρήγορα...........

Κώστα καλημέρα ήσουν με το XR και ένα παλικάρι με motocross - ο Θοδωρής με το CR????,

νομίζω πως σας είδα στον 2ο γύρο καθώς έμπαινα στην 3η ειδική, και μετά στον τερματισμό αλλά δεν συναντηθήκαμε.......

Όσον αφορά τον αγώνα: άψογη οργάνωση σε όλα τα επίπεδα, πολύ καλές ειδικές (η εντούρο τεστ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ, η EXTREME ήταν πολύ πολύ δύσκολη και πραγματικά υψηλού επιπέδου), η διαδρομή καλή αν και λόγω πολύ μεγάλων μεγάλων ΣΕΧ (68 και 54 λεπτά) σε κάποια σημεία βαρετή, μονοπάτια λίγα τα περισσότερα ήταν παλιά δρομάκια και βέβαια αρκετή αγροτικοί δρόμοι, κριτές στις ειδικές, σήμανση αρκετή αλλά ΛΑΘΟΣ....

Μπράβο στα παιδιά από την λέσχη Χαλκίδας του χρόνου ακόμα καλύτερα.......

Καλημέρα σε όλους....

Χωμάτινος
19/05/2008, 09:38
Πολύ ωραία διαδρομή, αν είχε ρίξει και μιά βροχούλα θα ήταν τρέλα!

Δημήτρη, μόνο που άκουσα τι έπαθες πόνεσε το γόνατό μου, καλή ανάρρωση :wave2:

geotriada
19/05/2008, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
H ιδέα της "α και β εθνικής" με βρίσκει ολοένα και πιό σύμφωνο. Έτσι γίνεται και στο USA στο GNCC αφού χωρίζονται σε κατηγορίες pro (XC1 & XC2) και amateur (A, B, C, First Year, sportsman, women κτλ) http://www.racerpress.com/newsmanager/templates/?a=126&z=16

Εκεί βέβαια υπάρχει τεράστιος αριθμός συμμετοχών οπότε μπορούν να έχουν πχ την XC1 (Ε1) σε α εθνική και σε β εθνική.

Εδώ δεν μπορεί να γίνει αυτό με 10 συμμετοχές, οπότε α εθνική θα έπρεπε να είναι μια κατηγρία χωρίς περιορισμό κυβικών.

H β εθνική να κάνει τον ίδιο αγώνα με λιγότερα χλμ ή/και μεγαλύτερους χρόνους στις απλές. Ένα ξεχωριστό πανελλήνιο κύπελλο δεν θα τους δίνει την δυνατότητα να γευτούν τις δύσκολες διαδρομέ του ΠΠ.:wave2:

συμφωνω να τρεχουν μαζι οι δυο "εθνικες" με αλλους χρονους οι της Β.
ΠΟΤΕ ομως ολα αυτα θα συζητηθουν?
με τον Χελιωτη που μηλησα ,μου ειπε οτι για φετος χαθηκε το "παιχνιδι"

itsikis
19/05/2008, 09:56
Δημήτρη κοίταζα τα αποτελέσματα και είδα ότι στην ειδική που μπλέχτηκες στο σύρμα σου χρέωσαν σαν χρόνο το πέρασμα του 1ου γύρου....Μπράβο τους σωστή κίνηση....

Γιατί ρε παιδιά να αλλάξουν οι χρόνοι της Β μια χαρά είναι και έτσι...........

το μεγαλύτερο πρόβλημα στην ελλάδα δεν είναι ούτε οι κατηγορίες, ούτε οι θεσμοί ούτε οι λέσχες ούτε οι πρόεδροι ούτε κανένας άλλος παρά εμείς οι ίδιοι............

αγώνας κοντά στην αθήνα με 80 συμμετοχές????? που είναι ο κόσμος του εντούρο που αγαπά το άθλημα???? κάθεται σπίτι του??????????

GASer
19/05/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis
Δημήτρη κοίταζα τα αποτελέσματα και είδα ότι στην ειδική που μπλέχτηκες στο σύρμα σου χρέωσαν σαν χρόνο το πέρασμα του 1ου γύρου....Μπράβο τους σωστή κίνηση....\

Ζήτησα εγγράφως προς το συμβούλιο αγωνοδικών να μου σβηστεί το καπέλλο των 14 λεπτών στο ΣΕΧ που περιλάμβανε την ειδική, αφού έμεινα 21 λεπτά μέσα στην ΕΔ (χωρίς δική μου ευθύνη και με μάρτυρες κριτές) και να ελέγξουν το θέμα του χρόνου της ΕΔ χωρίς όμως να προτείνω κάτι στο συγκεκριμένο θέμα.

Προς μεγάλη μου ομολογουμένως έκπληξη η οργάνωση ανταποκρίθηκε και βρήκε και "λύση" στο θέμα του χρόνου της ΕΔ. Μπράβο τους.

GASer
19/05/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis


αγώνας κοντά στην αθήνα με 80 συμμετοχές????? που είναι ο κόσμος του εντούρο που αγαπά το άθλημα???? κάθεται σπίτι του??????????

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό που έφταιγε ήταν οι αναμενόμενοι 31 βαθμοί ντάλα ήλιου και η τρελή σκόνη. Αγώνας 18 Μαϊου στην Χαλκίδα;;;;;

dirtbird
19/05/2008, 11:10
Σχετικά με τις κατηγορίες και το επίπεδο δυσκολίας των αγώνων θα πρότεινα να μην υπερβάλλετε.

Όπως είπε ο Γιώργος είναι γύρω στους 15-20 αναβάτες υψηλότερου επιπέδου οι οποίοι από μόνοι τους δεν φτάνουν ούτε για να στηρίξουν trail ride. Συνεπώς μάλλον θα πρέπει να οδηγηθούμε σε μία λύση η οποία θα συγκεντρώνει μεγάλο αριθμό συμμετοχών και ταυτόχρονα θα ξεχωρίζει αυτούς που θα αγωνίζονται στην ανώτερη κατηγορία. Μία τέτοια λύση θα μπορούσε να είναι η κατηγορία Experts (ή Pro - δεν θα κολλήσουμε στο όνομα), στην οποία θα αγωνίζονται οι 15-20 που λέμε, ανεξαρτήτως κατηγορίας μοτό (ο καθ΄νας με ότι θέλει). Αυτή η κατηγορία θα πρέπει να κάνει την μεγαλύτερη διαδρομή (π.χ. 3 γύρους) και αναλόγως επιπέδου δυσκολίας του εκάστοτε αγώνα να έχει και άλλους χρόνους για τα ΣΕΧ (δλδ. σε σχετικά εύκολη διαδρομή να έχει πιο σφιχτούς χρόνους).

Από εκεί και πέρα, μπορεί να διατηρηθεί η υπάρχουσα διαβάθμιση αναλόγως ηλικίας (VETERANS - ΝΕΟΙ) και κυβισμού (Ε1-2-3) και στο τέλος κάθε πρωταθλήματος οι 3 πρώτοι κάθε κατηγορίας (τουλάχιστον των Ε1-2-3) να προβιβάζονται αυτόματα στην ανώτερη (ώστε να μην έχουμε και 'κυπελλάκηδες').

Νομίζω ότι με μια τέτοιου τύπου διαβάθμιση κατηγοριών (που κοιτά σε βάθος χρόνου), θα μπορέσουμε να διασφαλίσουμε και σταθερές επαρκείς (ώστε το πρωτάθλημα να είναι βιώσιμο) και να ανεβάσουμε το επίπεδο δυσκολίας (που είναι άμεσα συνδεδεμένη με την διάρκεια).

Επίσης οι αγώνες καλοκαιριάτικα, ΔΕΝ βοηθούν. Μου είναι αδύνατον να καταλάβω τον λόγο που Δεκέμβριο, Ιανουάριο και Φεβρουάριο, δεν έχουμε αγώνες.




:)

marios8
19/05/2008, 13:19
Δημήτρη περαστικά . Στεναχωρήθηκα πολύ όταν το έμαθα.


Όσο για την διαδρομή εμένα μου αρεσε πολύ . :sun: :sun: :sun:

Απο τις ειδικές κάναμε μαζί με τον zubito την 2η (και καλά για να ελέγξουμε τις κορδέλες και να πούμε στα παιδιά του τερματισμού οτι σε λιγη ώρα θα τους πάνε φαγητό :rolleyes: :rolleyes: ) και μπορώ να πώ οτι την ευχαριστήθηκα πολύ . Πέρναγε 6-7 φορές μέσα απο ποταμι και το μέρος ήταν γεμάτο με πλατάνια. Βέβαια ήταν πολύ "γκαζάτη" διαδρομή με αποτέλεσμα σε μερικά σημεία να ανεβάζεις τρελά χιλιόμετρα .

Ενώ στην αρχή για καμιά 30αριά χιλιόμετρα είχε μονοπάτια με πέτρα κυρίως και σε κούραζε μετά σε έβαζε σε παλιούς εγκαταλελειμμένους χωματόδρομους και σε άφηνε να ξεκουραστείς . Δεν μπορείς να πείς όμως οτι ήταν εύκολοι χωματόδρομοι γιατί είχε πολλά λούκια που μύριζαν σαβούρα καλή αν δεν ήσουν 100% συγκεντρωμένος. Για το τέλος σου άφηνε μονοπάτια με πέτρα ξανά που σε κάποια σημεία γινόταν ψηλοτρα'ι'αλ.

Μιας και είδα σε διπλανό ποστ τα περι "σκούπας" και "συνοδού" θα ήθελα να πώ οτι η παρέα μας δεν έκανε σκούπα. Ήμασταν συνοδοί του Ευθυμιάδη με το 50αράκι . Εγώ με τον zubito προπορευόμασταν για να σημειώνουμε τα δύσκολα περάσματα και ο Ιατρόδικας με τον Μάνο κάναν την δύσκολη δουλειά της εμψύχωσης και βοήθειας . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην λίστα τον έχουν σαν μη τερματίσαντα αφού μπροστά μου έκανε την 3τη ειδική :confused: :confused: :confused: . Το παλικαράκι (16 χρονών) στο τερματισμό ήρθε μας ευχαρίστησε και μας είπε οτι έχει το hellinstore της Μυτιλήνης (προφανώς ο πατέρας του) και όταν πάμε στο νησί να τον επισκεφθούμε :winka:

Αντε και στον επόμενο

Υγ. Όταν βγήκαμε απο την 2η ειδική βλέπουμε την μια και μοναδική παρέα που υπείχε στα περιξ και τους λέμε "Παίδες σε λίγο έρχεται το φαγητό" Αυτοί μας κοιτάνε με απορία και απαντάνε "Ποιό φαγητό ρε φίλε εμείς έχουμε φέρει ταπεράκια :look: " ήταν απλά θεατές :lol: :lol:

mitsos_ktm
19/05/2008, 14:28
Μήπως να ξανακοιτάγαμε τις θέσεις του Δ.Γιουβρή στο ENDURO.GR?
(sorry αλλα δεν ξέρω να το βγάλω στο post)

dirtbird
19/05/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos_ktm
Μήπως να ξανακοιτάγαμε τις θέσεις του Δ.Γιουβρή στο ENDURO.GR?
(sorry αλλα δεν ξέρω να το βγάλω στο post)

Υπάρχει άμεσο link σε άλλο θέμα.
ΟΧΙ copy-paste άλλων κειμένων (εκτός αναγγελιών αγώνων).

Εγώ -και νομίζω και άλλοι- ΔΕΝ συμφωνώ με τις απόψεις του.:smokin:

marios8
19/05/2008, 15:16
Για ρίξτε μια ματιά στους χρόνους στις ειδικές (sb) του Λευτέρη Πανέτη (leftis) :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Αυτό το παιδί απο αγώνα σε αγώνα απογειώνεται :sun: :sun: :sun:


Το καπέλο το έφαγε λόγο σήμανσης αλλιώς θα ψάχνανε για τον 2ο :smokin:

ktmakis
19/05/2008, 15:26
Ο Λευτεράκης πετάει και είναι και πολύ καλό παιδί.

geotriada
19/05/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σχετικά με τις κατηγορίες και το επίπεδο δυσκολίας των αγώνων θα πρότεινα να μην υπερβάλλετε.

Όπως είπε ο Γιώργος είναι γύρω στους 15-20 αναβάτες υψηλότερου επιπέδου οι οποίοι από μόνοι τους δεν φτάνουν ούτε για να στηρίξουν trail ride. Συνεπώς μάλλον θα πρέπει να οδηγηθούμε σε μία λύση η οποία θα συγκεντρώνει μεγάλο αριθμό συμμετοχών και ταυτόχρονα θα ξεχωρίζει αυτούς που θα αγωνίζονται στην ανώτερη κατηγορία. Μία τέτοια λύση θα μπορούσε να είναι η κατηγορία Experts (ή Pro - δεν θα κολλήσουμε στο όνομα), στην οποία θα αγωνίζονται οι 15-20 που λέμε, ανεξαρτήτως κατηγορίας μοτό (ο καθ΄νας με ότι θέλει). Αυτή η κατηγορία θα πρέπει να κάνει την μεγαλύτερη διαδρομή (π.χ. 3 γύρους) και αναλόγως επιπέδου δυσκολίας του εκάστοτε αγώνα να έχει και άλλους χρόνους για τα ΣΕΧ (δλδ. σε σχετικά εύκολη διαδρομή να έχει πιο σφιχτούς χρόνους).

Από εκεί και πέρα, μπορεί να διατηρηθεί η υπάρχουσα διαβάθμιση αναλόγως ηλικίας (VETERANS - ΝΕΟΙ) και κυβισμού (Ε1-2-3) και στο τέλος κάθε πρωταθλήματος οι 3 πρώτοι κάθε κατηγορίας (τουλάχιστον των Ε1-2-3) να προβιβάζονται αυτόματα στην ανώτερη (ώστε να μην έχουμε και 'κυπελλάκηδες').

Νομίζω ότι με μια τέτοιου τύπου διαβάθμιση κατηγοριών (που κοιτά σε βάθος χρόνου), θα μπορέσουμε να διασφαλίσουμε και σταθερές επαρκείς (ώστε το πρωτάθλημα να είναι βιώσιμο) και να ανεβάσουμε το επίπεδο δυσκολίας (που είναι άμεσα συνδεδεμένη με την διάρκεια).

Επίσης οι αγώνες καλοκαιριάτικα, ΔΕΝ βοηθούν. Μου είναι αδύνατον να καταλάβω τον λόγο που Δεκέμβριο, Ιανουάριο και Φεβρουάριο, δεν έχουμε αγώνες.




:)


η ποιο ολοκληρωμενη αποψη. μπραβο Σωτηρη
περιεχει σχεδον ολες τις αποψεις που εχουν ειπωθει εως τωρα.
το θεμα ειναι ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????

marios8
19/05/2008, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
η ποιο ολοκληρωμενη αποψη. μπραβο Σωτηρη



+1 :a013:

iatrodikastis
19/05/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Για ρίξτε μια ματιά στους χρόνους στις ειδικές (sb) του Λευτέρη Πανέτη (leftis) :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Αυτό το παιδί απο αγώνα σε αγώνα απογειώνεται :sun: :sun: :sun:


Το καπέλο το έφαγε λόγο σήμανσης αλλιώς θα ψάχνανε για τον 2ο :smokin:


Τολμάω να προβλέψω ότι σύντομα θα τον δούμε να πρωταγωνιστεί.

geotriada
19/05/2008, 20:46
δεν ξερω αν ειναι καταληλος ο χωρος εδω .Σωτηρη εσυ κρινεις.
μια απορια εχω σε αυτα που προτινει ο ΣΑΜΕ.
Γιατι δεν αναλαμβανει η ΑΜΟΤΟΕ τα παντα ,αφου εχει και την ευθυνη του ΠΠΕ?




http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2415

iatrodikastis
19/05/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada

Γιατι δεν αναλαμβανει η ΑΜΟΤΟΕ τα παντα ,αφου εχει και την ευθυνη του ΠΠΕ?







Τώρα ρωτάς σοβαρά?

ttastsok
19/05/2008, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Γειά σας φιλαράκια, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τα περαστικά σας!!

Την είδα λίγο τάπας στην 2η ειδική αλλά η επιλογή μου να μην βάλω καινούργια λάστιχα αφού δεν με ενδιέφερε σοβαρά ο αγώνας, αποδείχτηκε τραγικό μου λάθος...

Σε μια δεξιά στροφή το παράκανα με το γκάζι, γλύστρισε ο πίσω τροχός και έφυγα φέτα στον μικρό κρεμό από κάτω με αποτέλεσμα να κλείσει τελείως το δεξί μου πόδι. Μετά το χειρουργείο αφαίρεσης των υλικών στο δεξί μου γόνατο το 1997, το πόδι δεν απέκτησε ποτέ πλήρη κάμψη και σταμάταγε στις 50-55 μοίρες.

Το βίαιο κλείσιμο του ποδιού με το δικό μου βάρος και του 300 έσπασε την σύμφηση 11 ετών... Δεν φώναξα γιατί από τον πόνο μου κόπηκε η μιλιά...

Κατάφερα να ξανανέβω στην ειδική και το ηλίθιο πείσμα μου αποφάσισε να το κυνηγήσω μέχρι τέλους (λαλακία μου γιατί τώρα πωνάωωωωωωωωωωωω τρελάααααααα).

Φυσικά στις υπόλοιπες ειδικές οδήγησα όπως όπως απλά για να τερματίσω.

Η ίδια ειδική στον δεύτερο γύρο2/5 μου επεφύλασε και άλλη έκπληξη, δυσάρεστη και αυτή, καθώς ένα ολοκαίνουργιο σύρμα τουλάχιστον 5 μέτρων μπλέχτηκε στον τροχό μου και με σταμάτησε βίαια. Χρειάστηκαν 21 λεπτά (!!!) για να καταφέρω να βγω από την ειδική αυτή και αφού με βοήθησαν 5-6 άτομα της οργάνωσης (οι οποίοι ήταν πολύ φιλικοί μαζί μου παρά τα συνεχόμενα μπινελίκια για την οργάνωση που έριχνα για 5 συνεχόμενα λεπτά στην διαπασών...) να βγάλω τροχό και να κόψουμε το σύρμα με κοφτάκια...

Μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία, το πόδι μου πάγωσε και δεν μπορούσα να στηριχτώ όρθιος κλέινοντας την τελευταία απλή με 15 λεπτά καπέλο.

Αύριο πρωϊ πρωϊ στο Υγεία...

Ο αγώνας απαιτητικός λόγω ζέστης και τρελής σκόνης με πολύυυ μονοπάτι (σχεδόν 90%). Από τις 3 ειδικές η πρώτη extreme έγινε σε πολύ φαρδύ ξεροπόταμο με άμμο και κροκάλα και δεν μου άρεσε καθόλου.

Η δεύτερη - enduro μεγάλης διάρκειας σε παλιό στενό χωματόδρομο με συνεχόμενα περάσματα μέσα από ποτάμι με νερό και άλλο σημείο εκκίνησης-τερματισμού.

Η τρίτη - mx ήταν στημένη στην πίστα MX της Χαλκίδας με 3 τραπέζια 22+ μέτρων και μεγάλες ευθείες και τρελά μπερμ. Στην αρχή και το τέλος της είχε ξερό γλυστερό κομμάτι εντούρο.

Μπράβο στον Ισίδωρο Τσίκη και τον Γιώργο τον Βεζύρη, πρέπει να πήγαν πολύ καλα.

Γιώργο - geotriada πολύ χάρηκα που σε γνώρισα από κοντά!


Δημητρη περαστικα και απο εμενα, δεν ειδα την πρωτη σου πτωση αλλα στην δευτερη με το συρμα ημουν εκει ενας απο αυτους τους 5-6 (ο μονος που δεν βοηθουσε λογο κολαρου στον αυχενα αν εβλεπες τιποτα εκεινη τη στιγμη ετσι οπως ησουν). Πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα , η ροδα το και το συρμα ειχαν γινει ενα, τρια ατομα με κοφτακια εκοβαν και τελιωσαν σε ενα τεταρτο.



Για τον αγωνα τωρα και επειδη βγαινω στην περιοχη αρκετα χρονια πιστευω οτι ηταν πολυ λαθος η ημερομηνια. Αν το εκαναν ενα μηνα πριν ολη η διαδρομη θα ηταν σαν την ειδηκη 2 που ανοιχτηκε μονο και μονο για τον αγωνα επειδει εχει μπολικο νερο και δροσιζονται ( ειχε κλεισει απο πεσμενα δενδρα ) Εγω προσωπικα εχω να την κανω 1-2 χρονια και να την ευχαρηστηθω. Εμεις βεβαια ολο το χειμωνα εχουμε πολλα τετοια κοματια απο εκει και πανω μεχρι την Στενη καθως και γυρω απο αυτη. Κοματια που εσεις δεν ειδατε δυστυχως λογω διαδρομης (οσο πιο κοντα πας στην Διρφη τοσο πιο ομορφα ειναι) Πιστευω οτι ηταν λαθος που σας κρατησαν χαμηλα που ειχε πολυ ξερο και πετρα.

Καλη αναρωση και παλι και αν καποιος χρειαζετα κατι για την περιοχη θα ευχαρηστηθω να τον βοηθησω:wave2: :beer:

marios8
19/05/2008, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttastsok
................ και αν καποιος χρειαζετα κατι για την περιοχη θα ευχαρηστηθω να τον βοηθησω:wave2: :beer:


Δεν θα ήταν άσχημα να κανονίζαμε μια εντουράδα στην Δίρφη με τα παιδιά απο εδω μέσα και πλοηγό εσένα :beer: :beer: :beer: :wave2:

GASer
19/05/2008, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttastsok
Δημητρη περαστικα και απο εμενα, δεν ειδα την πρωτη σου πτωση αλλα στην δευτερη με το συρμα ημουν εκει ενας απο αυτους τους 5-6 (ο μονος που δεν βοηθουσε λογο κολαρου στον αυχενα αν εβλεπες τιποτα εκεινη τη στιγμη ετσι οπως ησουν). Πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα , η ροδα το και το συρμα ειχαν γινει ενα, τρια ατομα με κοφτακια εκοβαν και τελιωσαν σε ενα τεταρτο.


Πες και πάλι ευχαριστώ στα παιδιά που βοήθησαν αν τους γνωρίζεις και ένα ακόμη συγνώμη για ότι ξεστόμισα πάνω στα νεύρα μου... :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από ttastsok


Καλη αναρωση και παλι και αν καποιος χρειαζετα κατι για την περιοχη θα ευχαρηστηθω να τον βοηθησω:wave2: :beer:

Τέλεια θα ήταν ένα εντουράκι εκει.. (όταν ξαναπατήσω το πόδι μου ...)

MikeG
19/05/2008, 21:21
Δημήτρη δε μας λες ποια είναι τα νέα για το πόδι?
Περαστικά & πάλι.
:wave2:

GASer
19/05/2008, 21:23
Ενημέρωση από το μέτωπο του Υγεία...

Η ακτινογραφία δεν έδειξε κάτι σε σπάσιμο, ψηλάφιση δεν μπορούσε να γίνει αφού είναι τούμπανο από το πρήξιμο και αναμένουμε τα αποτελέσματα της μαγνητικής αύριο. Προς το παρόν πατερίτσες αφού οι δόκτωρες είπαν να μην το πατάω μέχρι να δούμε τι έχει. :wave2:

ttastsok
19/05/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Δεν θα ήταν άσχημα να κανονίζαμε μια εντουράδα στην Δίρφη με τα παιδιά απο εδω μέσα και πλοηγό εσένα :beer: :beer: :beer: :wave2:


Oτι θελετε και οποτε θελετε παιδια , αν και ειναι καλυτερα να ειναι νωπα τα χωματα να εχουν ανεβασει και τα ποταμια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α και να φτιαξει και λιγο ο αυχενας μου!

Θα χρειαστουμε πολλες μερες για να δειτε ολα τα κοματια και εγω με τον φιλο μου δεν βαριεμαι καθολου να γυριζω στην διρφη. Τα λεμε παιδες και ειπαμε αν εχετε κατι στο μυαλο σας για την περιοχη στειλτε μου απλα ενα πμ
:wave2: BAYYYYYYYYYYYYYYYY!!!!!!!!!!!!

hararm123
19/05/2008, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Ενημέρωση από το μέτωπο του Υγεία...

Η ακτινογραφία δεν έδειξε κάτι σε σπάσιμο, ψηλάφιση δεν μπορούσε να γίνει αφού είναι τούμπανο από το πρήξιμο και αναμένουμε τα αποτελέσματα της μαγνητικής αύριο. Προς το παρόν πατερίτσες αφού οι δόκτωρες είπαν να μην το πατάω μέχρι να δούμε τι έχει. :wave2:
\

Καλα αποτελεσματα...Περιμενουμε νεοτερα....

kordix
20/05/2008, 00:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis
[B]Δημήτρη περαστικά και γρήγορα...........

Κώστα καλημέρα ήσουν με το XR και ένα παλικάρι με motocross - ο Θοδωρής με το CR????,

νομίζω πως σας είδα στον 2ο γύρο καθώς έμπαινα στην 3η ειδική, και μετά στον τερματισμό αλλά δεν συναντηθήκαμε.......




Εγώ ήμουν με το XRάκι και μαζί με τον Θοδωρή, κάναμε τον αγώνα σκούπα. Δεν σε πρόσεξα, είδα ένα Gas Gas στην τρίτη ειδική αλλά δεν κατάλαβα ότι ήσουν εσύ. Στον επόμενο.

Μετάνιωσα που δεν έτρεξα κανονικά τον αγώνα. Μου άρεσε πολύ, παρά την υπερβολική ζέστη.

Να ευχαριστήσω τους κριτές στις ειδικές οι οποίοι μας έδωσαν τη δυνατότητα να τις κάνουμε παρόλο που δεν είχαμε συμμετοχή στον αγώνα (εκτός της ΜΧ) με την πρόφαση του τσεκαρίσματος των κορδελων. Τέτοια ευγενική συμπεριφορά πρώτη φορά μου τυχαίνει σε αγώνα εντούρο. Να ναι καλά...

Οι ειδικές τώρα. Η πρώτη μέσα σε ξερό ποτάμι, συνδυασμός άμμου και κροκάλας. Δύσκολο τερέν, ήθελε πολύ καλό κοντρόλ και γκάζι.... Μας έκοψε λίγο τα χέρια αλλά μου άρεσε.

Η δεύτερη με τα περάσματα στο ποτάμι ήταν όλα τα λεφτά... Πολύ γρήγορη, με φοβερές βουτιές στο ποτάμι, με πλαγιές μπερμ, με στροφές γκαζερές, με χασίματα, φοβερή...

Η απλή διαδρομή του αγώνα για μένα ήταν ιδανική. Αρκετό μονοπάτι σε συνδυασμό με στενό δασικό με νεροφαγώματα που έπερνες ανάσες και έντονη εναλλαγή στο τερέν. Δεν μου άρεσε το τελευταίο κομμάτι στο κλείσιμο του κύκλου. Σε γενικές γραμμές πολύ καλή. Κρίμα που δεν είχε βρέξει λίγο ώστε να μην είναι τόσο ξερό το χώμα.

Περαστικά και από μένα στον Δημήτρη Κούρλα και στα υπόλοιπα παιδιά για τις ατυχίες τους. Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό.

Και ένα τελευταίο...
Κάποια στιγμή μας πρόλαβαν οι πρώτοι του αγώνα. Ενώ πήγαιναν γρήγορα όταν μας πέρασαν έκοψαν οι περισσότεροι ταχύτητα και μας πέρασαν ανθρώπινα (ενώ είχε χώρο για προσπέραση), χωρίς να μας πετροβολίσουν ή να μας πνίξουν στην σκόνη, σε αντίθεση με κάτι π@π@ρες στο άττικα που με χαλαρούς χρόνους πάνε λες και κυνηγάνε τον Θερβάντες στο παγκόσμιο.

dirtbird
20/05/2008, 00:29
Και φαντάζομαι Κώστα θα ήταν οι πρώτοι της Ε1 (Σιαφαριξ, Κοινωνάς και οι υπόλοιποι).

Θέμα αντίληψης?
Ποιότητας?
Πάντως; στο ΑΤΙΚΑ έχει κάποιους (κατά καιρούς) γελαδάρηδες.....

iatrodikastis
20/05/2008, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και φαντάζομαι Κώστα θα ήταν οι πρώτοι της Ε1 (Σιαφαριξ, Κοινωνάς και οι υπόλοιποι).

Θέμα αντίληψης?
Ποιότητας?
Πάντως; στο ΑΤΙΚΑ έχει κάποιους (κατά καιρούς) γελαδάρηδες.....


όχι Σωτήρη της Ε3 ήταν,ξεκίνησαν πρώτοι.

dirtbird
20/05/2008, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
όχι Σωτήρη της Ε3 ήταν,ξεκίνησαν πρώτοι.

Και εκεί είναι ένας κι ένας.....

dirtbird
20/05/2008, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και εκεί είναι ένας κι ένας.....

Εννοώντας ότι το ίδιο ισχύει και για αυτούς.....

GASer
20/05/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis
[B]
Και ένα τελευταίο...
Κάποια στιγμή μας πρόλαβαν οι πρώτοι του αγώνα. Ενώ πήγαιναν γρήγορα όταν μας πέρασαν έκοψαν οι περισσότεροι ταχύτητα και μας πέρασαν ανθρώπινα (ενώ είχε χώρο για προσπέραση), χωρίς να μας πετροβολίσουν ή να μας πνίξουν στην σκόνη, σε αντίθεση με κάτι π@π@ρες στο άττικα που με χαλαρούς χρόνους πάνε λες και κυνηγάνε τον Θερβάντες στο παγκόσμιο.

Κώστα σε ευχαριστώ για τα περαστικά σου!

Πολύ σωστό αυτό που γράφεις και αποτελεί ξεχωριστό θέμα συζήτησης. Τόσο δηλαδή η συμπεριφορά των αναβατών που κάνουν προσπέραση όσο και των αναβατών που πρόκειται να προσπεραστούν.

Η προσπέραση σε απλή και ιδιαίτερα σε ειδική διαδρομή δεν είναι ντροπή. Αν κάποιος άλλος αναβάτης μας φτάσει σημαίνει ότι είναι πιό γρήγορος (τουλάχιστον εκείνη την συγκεκριμένη χρονική στιγμή) ή καλύτερος στο συγκεκριμένο τερραίν ή απλά έχει περισσότερο κέφι από εμάς. Δεν υπάρχει λόγος να τον καθυστερούμε, να τον χτίζουμε με λάσπη, χώμα, σκόνη και να τον βάζουμε σε κίνδυνο προσπαθώντας να μας προσπεράσει (το σημαντικότερο).

Το ίδιο ισχύει όπως είπε ο Κώστας και για αυτούς που προσπερνάνε. Ρολάρουν για μια ικανοποιητική απόσταση και μετά ανοίγουν το γκάζι προσπαθώντας να μην πετροβολίσουν τον προσπερασμένο αναβάτη.

STOYBI
20/05/2008, 11:31
Λεπτομερειες....... :rolleyes:

Εδω παρατητρηθηκε το φαινομενο σε απλη διαδρομη ( κερατεα -ατιικα ) αναβατης να κανει νοημα σε κολητο του αναβατη, να ερθει διπλα του ( σχηματιζοντας δυαδα ) προκειμενου να βομβαρδιζουν με μια κατω αναβατη-ες που ερχοταν απο πισω τους..... :rolleyes:




:wave2:

Papas0uzas
20/05/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Λεπτομερειες....... :rolleyes:

Εδω παρατητρηθηκε το φαινομενο σε απλη διαδρομη ( κερατεα -ατιικα ) αναβατης να κανει νοημα σε κολητο του αναβατη, να ερθει διπλα του ( σχηματιζοντας δυαδα ) προκειμενου να βομβαρδιζουν με μια κατω αναβατη-ες που ερχοταν απο πισω τους..... :rolleyes:




:wave2:

:a31: :a31: :a31: :a31:

Πρέπει να έχεις ψυχολογικά και μόνο για να μπεις στην διαδικασία να σκεφτείς να το κάνεις αυτό...

kordix
20/05/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer

Η προσπέραση σε απλή και ιδιαίτερα σε ειδική διαδρομή δεν είναι ντροπή. Αν κάποιος άλλος αναβάτης μας φτάσει σημαίνει ότι είναι πιό γρήγορος (τουλάχιστον εκείνη την συγκεκριμένη χρονική στιγμή) ή καλύτερος στο συγκεκριμένο τερραίν ή απλά έχει περισσότερο κέφι από εμάς. Δεν υπάρχει λόγος να τον καθυστερούμε, να τον χτίζουμε με λάσπη, χώμα, σκόνη και να τον βάζουμε σε κίνδυνο προσπαθώντας να μας προσπεράσει (το σημαντικότερο).

Το ίδιο ισχύει όπως είπε ο Κώστας και για αυτούς που προσπερνάνε. Ρολάρουν για μια ικανοποιητική απόσταση και μετά ανοίγουν το γκάζι προσπαθώντας να μην πετροβολίσουν τον προσπερασμένο αναβάτη.



Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Είναι καλό να υπάρχει αλληλοσεβασμός, αφού οι συνέπειες μπορεί να γίνουν άσχημες πολύ εύκολα και για τους δύο.

Ο αργός αναβάτης προσπαθώντας να "πάει" πάνω από τα όριά του κάνει εύκολα το λάθος, οδηγά άτσαλα ταλαιπωρώντας το μηχανάκι και τον εαυτό του αλλά και τους άλλους που θέλουν να περάσουν.

Στην αντίθετη περίπτωση ο υπερβάλων ζήλος ή η νοοτροπία "πίσω και σας έφαγα" στο εντούρο δεν είναι ότι ασφαλέστερο με τις συνεχώς μεταβαλλομενες συνθήκες του τερέν. Δεν μιλάω για σκραμπλ ή μοτοκρος, εκεί είναι διαφορετικές οι καταστάσεις.


Και για να μη παρεξηγηθώ, αναφέρομαι σε πολύ λίγους που όμως είναι άσχημο αυτό που κάνουν.

GASer
20/05/2008, 18:15
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση.

kordix
20/05/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και εκεί είναι ένας κι ένας.....



Σταμάτησα σε κάποιο σημείο της διαδρομής να τους χαζέψω. Τα παληκάρια ήταν στον 2ο κύκλο, με φοβερή ζέστη και οδηγούσαν με μια εκπληκτική ροή, χάρμα οφθαλμών μιλάμε.

Και στις απλές όταν πέτυχα κάποιους από αυτούς, προσπάθησα να τους ακολουθήσω για να δω πως πάνε. Σε αυτό το λίγο μέχρι να απομακρυνθούν αρκετά είδα ότι οδηγούν γρήγορα αλλά αβίαστα, ήρεμα, αυτό που λέμε με ροή.

marios8
20/05/2008, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση.

Υπομονή Δημήτρη και όλα θα πάνε καλά :beer: :beer: :beer: :wave2:

marios8
20/05/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


Και στις απλές όταν πέτυχα κάποιους από αυτούς, προσπάθησα να τους ακολουθήσω για να δω πως πάνε. Σε αυτό το λίγο μέχρι να απομακρυνθούν αρκετά είδα ότι οδηγούν γρήγορα αλλά αβίαστα, ήρεμα, αυτό που λέμε με ροή.

Εμείς Κώστα τον μόνο που συναντήσαμε στα τελευταία χιλιόμετρα ήταν ο Τρίγκας .
Δεν ξέρω αν έτσι όπως πήγαινε το λένε ροή αλλα ο τύπος εξαφανίστηκε :lol: :lol:

kordix
20/05/2008, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση.







:sad:

kordix
20/05/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Εμείς Κώστα τον μόνο που συναντήσαμε στα τελευταία χιλιόμετρα ήταν ο Τρίγκας .
Δεν ξέρω αν έτσι όπως πήγαινε το λένε ροή αλλα ο τύπος εξαφανίστηκε :lol: :lol:




Αυτός έπεσε στο βαρέλι με το μαγικό ζωμό όταν ήταν μικρός.:lol: :lol: :lol:

KaTaNaS
20/05/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού...

perastika re file! ολικη εχω εγω, ισως κανω χειρουργειο στο στρατο ισως το αφησω ετσι!

θελει και προσοχη με το ποφηλατο μετα, ελαφρα πατηματα μεχρι να δυναμωσει πολυ ο τετρακεφαλος!

Zid
20/05/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση. Περαστικά... :wave2:

iatrodikastis
20/05/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση.



Ολική έχω εγώ...


μην ανησυχείς όπως σουπε και ο Κατάνας,δυνάμωμα ο τετρακέφαλος και όλα ΟΚ.


Πήρα και evs carbon και δεν φεύγει το πόδι μπροστά με τπτ.

Περαστικά.

Zid
20/05/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Ολική έχω εγώ...


μην ανησυχείς όπως σουπε και ο Κατάνας,δυνάμωμα ο τετρακέφαλος και όλα ΟΚ.


Πήρα και evs carbon και δεν φεύγει το πόδι μπροστά με τπτ.

Περαστικά. ¨Εβαλε ξύλινο πόδι και γάντζο στο χέρι ... και ολα οκ!!!:lol:

GASer
20/05/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Ολική έχω εγώ...


μην ανησυχείς όπως σουπε και ο Κατάνας,δυνάμωμα ο τετρακέφαλος και όλα ΟΚ.


Πήρα και evs carbon και δεν φεύγει το πόδι μπροστά με τπτ.

Περαστικά.



Ευχαριστώ παιδιά. Σκέψου Πέτρο ότο φόραγα και knee brace... :mad:



Λέτε να έφταιγε το κοντό fox παντελονάκι που φόραγα;; :lol: :lol:

Papas0uzas
20/05/2008, 20:41
Δημήτρη περαστικά και από μένα και γρήγορα στο βουνό πάλι!

STOYBI
20/05/2008, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση.


Περαστικα και υπομονη για σωστη αναρωση...!!


:wave2:

MikeG
20/05/2008, 23:06
Δημήτρη περαστικά & πάλι!! Ας το ξεπεράσεις όσο πιο σύντομα & ανώδυνα γίνεται!

:wave2:

hararm123
20/05/2008, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση.

Περαστικα ρε Δημητρη.....Τωρα που ειναι καλοκαιρι οσο πιο πολυ κολυμπι μπορεις.......Σιδερενιος:sad: :sad: :sad: :sad:

Doc Off-Road
21/05/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μερική ρίξη εμπρόσθιου χιαστού... 10 μέρες απάτητο και βλέπουμε :sad: :sad: . Μάλλον δεν θα χρειαστεί επέμβαση.
:D :D :D
Μήτσο, έβγαλες μαγνητική?
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά προσωπικά- δεν πιστεύω στην μερική ρήξη... Ή κόβεται ο πρόσθιος, ή κρατάει! Κάνε το κόπο και βγάλε μια μαγνητική και πάρε με τηλ...

Και μην ακούς τον Ιατροδικαστή! Αυτός είναι "παππούς" και φοβάται τις εγχειρήσεις!!!!:cry: :cry: :cry: :cry:

dirtbird
21/05/2008, 10:48
Bγήκαν οι πρώτες φωτό στο Enduro.gr (http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Gallery&id=316&QueryNav.Offset=1&QueryNav.Len=21) .

Γαμώ τους αγώνες έχασα πάλι, μΕ φαίνεται.....:( :( :(

tati
21/05/2008, 13:06
Δημήτρη περαστικά και απο εμένα:(

Πραγματικά εύχομαι να σε ταλαιπωρήσει το λιγοτερο δυνατό και οσο πιο γρήγορα μπορεί να έρθει στα καλά του

:sun:

dirtbird
22/05/2008, 14:31
.... λέω μήπως, διαβάσατε την πολύ πλήρη και ανανεωμένη (όσον αφορά τη γραφή) περιγραφή του αγώνα στο enduro.gr? (http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2421) ....:winka: :winka: :winka:


Για όλα υπάρχει μία εξήγηση.....:lol: :lol:

KaTaNaS
22/05/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για όλα υπάρχει μία εξήγηση

feedback απο το φορουμ μας;:confused:

geotriada
22/05/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.... λέω μήπως, διαβάσατε την πολύ πλήρη και ανανεωμένη (όσον αφορά τη γραφή) περιγραφή του αγώνα στο enduro.gr? (http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2421) ....:winka: :winka: :winka:


Για όλα υπάρχει μία εξήγηση.....:lol: :lol:


διαβαζοντας την περιγραφη αναρωτηθηκα εαν ημουν εκει.
100 θεατες στην MX?
ΑΥΤΟ για την εξηγηση, αστο ρε Σωτηρη,,,,,,,

GASer
22/05/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
διαβαζοντας την περιγραφη αναρωτηθηκα εαν ημουν εκει.
100 θεατες στην MX?
ΑΥΤΟ για την εξηγηση, αστο ρε Σωτηρη,,,,,,,

Γιώργο, αυτό που μάλλον εννοεί ο Σωτήρης, είναι το ποιός υπογράφει το άρθρο. Τώρα αν δεν πρόσεξες τίποτε από αυτά που αναφέρει ο Σωτήρης, τότε τι να πω.... μπορεί να ήταν λάθος η απόφασή μου.

iatrodikastis
22/05/2008, 18:57
"Συντάκτης Άρθρου : Δημήτρης Κούρλας"

geotriada
22/05/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Γιώργο, αυτό που μάλλον εννοεί ο Σωτήρης, είναι το ποιός υπογράφει το άρθρο. Τώρα αν δεν πρόσεξες τίποτε από αυτά που αναφέρει ο Σωτήρης, τότε τι να πω.... μπορεί να ήταν λάθος η απόφασή μου.



Δημητρη, δεν μου πεφτει λογος.
απλως σκεψου το, καλυτερα .Θεωρω οτι εχεις ηθος

dirtbird
23/05/2008, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
Δημητρη, δεν μου πεφτει λογος.
απλως σκεψου το, καλυτερα .Θεωρω οτι εχεις ηθος

:confused: :confused: :confused:
Δεν μπορώ να καταλάβω Γιώργο γιατί έρχεται αντιμέτωπο με το ήθος, το να γράφει την περιγραφή του αγώνα ένας αγωνιζόμενος ο οποίος έχει κοντά 20ετή αγωνιστική εμπειρία, μορφωτικό επιπεδο και χειρισμό της γλώσσας άνω του μετρίου (τουλάχιστον), αντικειμενική άποψη και ταυτόχρονα απόσταση από τα δρώμενα και τους 'παράγοντες' που ταλαιπωρούν το χώρο τα τελευταία χρόνια, ενώ έχει εντοπίσει όλες τις λεπτομέρειες όσον αφορά τον αγώνα και τις επιδόσεις των αγωνιζομένων ενώ δεν αναφέρεται πουθενά στον εαυτό του (που βέβαια αν το αποτέλεσμα ήταν τέτοιο, κάλλιστα θα μπορούσε να το κάνει) παρόλο που είχε τις προσωπικές του ατυχίες.

Δεν θέλω να αναφερθώ σε παραδείγματα του παρελθόντος που γνωστοί δημοσιογράφοι-αναβάτες του χώρου, χώριζαν την περιγραφή στην μέση (οι άλλοι και τα κατορθώματα τους).

Και προσωπικά διάβασα λεπτομέρειες που ο Δ.Γιουβρής αδυνατούσε να καταγράψει, όχι γιατί δεν ήξερε αλλά γιατί δεν μπορούσε όντας στημένος σε 2 ή 3 σημεία της διαδρομής και μη βλέποντας το event από την οπτική γωνία του αγωνιζόμενου (αν και προσπαθούσε για αυτό).


Τώρα αν σε ικανοποιούν οι περιγραφές που διαβάζεις στο ΜΟΤΟ και το 0-300, που με το ζόρι αφιερώνουν 1 σελίδα, λες και τους πιάνει η ατέλεια χάρτου ενώ 'αγωνιζόμενοι' με μηδενικό παρελθόν χρησιμοποιούν 5 και βάλε για να περιγράψουν τα όποια κατορθώματα τους , δεν ξέρω τι να πω.......
:confused:

geotriada
23/05/2008, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]:confused: :confused: :confused:


ΡΕ Σωτηρη μη συγχυζεσαι,,ειμαστε και ξενυχτες,,
το παιδι (ο Δημητρης) εχει ηθος .Δεν το λεω ειρωνικα
το "κυκλωμα" ειναι που με ανησυχει.

dirtbird
23/05/2008, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ΡΕ Σωτηρη μη συγχυζεσαι,,ειμαστε και ξενυχτες,,
το παιδι (ο Δημητρης) εχει ηθος .Δεν το λεω ειρωνικα
το "κυκλωμα" ειναι που με ανησυχει.

Δεν ήταν θέμα σύγχισης.
οΚ, κατάλαβα το 'point' σου, όσο τους -ή τον- αντέξει αν και δεν νομίζω να έχει άμεσα πρόβλημα.:wave2: :wave2:

geotriada
23/05/2008, 07:49
για παραδειγμα, ερχονται εξελιξεις .εχουν γινει και αλλα .αιντεεε να δω ποτε
θα ανακοινωθουν




http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPiD=2426: