PDA

View Full Version : συναρμολόγηση υπολογιστή..πρόβλημα..



epp1640
18/05/2008, 01:32
άσχετο αλλά επειδή είμαι έτοιμος να τα σπάσω όλα.. πήρα ένα καινούριο pc και ήθελα το βλήμα να έχω αυτήν την φορά την χαρά της συναρμολόγησης.. το συναρμολόγησα όπως θεώρησα σωστό..είχαν μείνει ακόμα να βάλω μνήμη και το dvd, βάζω το connector που πάει από το κουμπί στην μητρική, πατάω το start ξεκινάει, γυρίζουν τα ανεμιστηράκια..χαίρομαι..το κρατάω πατημένο 4 " το κλείνω..συνεχίζω..βάζω τα υπόλοιπα, ξαναπατάω το κουμπί να ανοίξει το μπουρδέλο..τπτ.. κάνει μισή στροφή το ανεμιστηράκι του cpu και του τροφοδοτικού και σταματάει.. τέζα.. ξαναπατάω το κουμπί τπτ. κλείνω το ρεύμα από το τροφοδοτικό, το ξανανοίγω πάλι μισός κύκλος και τέζα.. :cry: :bigcry: :bawl:

epp1640
18/05/2008, 01:36
χτυπάω ένεση τώρα αμέσως..όταν το κουτί είναι όρθιο δουλεύει..όταν το έχω ξαπλωμένο τον πούλο...:lol: ότι να ναι..

nikos1
18/05/2008, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
χτυπάω ένεση τώρα αμέσως..όταν το κουτί είναι όρθιο δουλεύει..όταν το έχω ξαπλωμένο τον πούλο...:lol: ότι να ναι..

Den legete oti na nai alla geiwsh... Profanws ta ebales opwns na nai. Kala ekanes... Thn epomenh pou 8a kaneis pc ase kapoion pou kserei...:rolleyes:

epp1640
18/05/2008, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1
Den legete oti na nai alla geiwsh... Profanws ta ebales opwns na nai. Kala ekanes... Thn epomenh pou 8a kaneis pc ase kapoion pou kserei...:rolleyes:

κοίτα πληροφορική σπουδάζω αλλά ασχολούμαι με κώδικα οπότε σε αυτά είμαι άπειρος, δεν είμαι τεχνικός..έπρεπε να κάνω κάτι? ότι βρήκα το σύνδεσα ψάχνωντας το μάνουαλ της μητρικής.. τώρα το pc δουλεύει κανονικά.. :smokin: :beer:

lamoun
18/05/2008, 03:00
Γενικότερα αυτά τα πράγματα δε συνδέονται λάθος. Μη τα φοβάσαι. :winka:

manowar13
18/05/2008, 09:49
Την μιτρική την βιδωσες κατευθειαν πανω στο κουτι η εβαλες τα ποτηρακια πισω?
προφανως κατι βραχυκυκλωνει
ξεκινα βγαζε ενα ενα τα κοματια και στο τελος μπουταρε την μιτρικη στον αερα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Lazio
18/05/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
άσχετο αλλά επειδή είμαι έτοιμος να τα σπάσω όλα.. πήρα ένα καινούριο pc και ήθελα το βλήμα να έχω αυτήν την φορά την χαρά της συναρμολόγησης.. το συναρμολόγησα όπως θεώρησα σωστό..είχαν μείνει ακόμα να βάλω μνήμη και το dvd, βάζω το connector που πάει από το κουμπί στην μητρική, πατάω το start ξεκινάει, γυρίζουν τα ανεμιστηράκια..χαίρομαι..το κρατάω πατημένο 4 " το κλείνω..συνεχίζω..βάζω τα υπόλοιπα, ξαναπατάω το κουμπί να ανοίξει το μπουρδέλο..τπτ.. κάνει μισή στροφή το ανεμιστηράκι του cpu και του τροφοδοτικού και σταματάει.. τέζα.. ξαναπατάω το κουμπί τπτ. κλείνω το ρεύμα από το τροφοδοτικό, το ξανανοίγω πάλι μισός κύκλος και τέζα.. :cry: :bigcry: :bawl:



Κλασσικη περιπτωση βραχυκυκλωματος ...... :lol: :lol:

Η μητρικη να μην ερχεται σε επαφη απευθειας με το κουτι στις βασεις που βιδωνεται.

Χρησιμοποιησε τα ειδικα μονωτικα ροδελακια που παρεχονται στη συσκευασια

epp1640
18/05/2008, 13:24
εννοείται πως αυτό έκανα..είπαμε πρώτη φορά..και το πιο γαμάτο είναι ότι σαν βλάκας έκατσα και την βίδωσα πρώτη με αποτέλεσμα να γ!#@%% να βάλω την ψύκτρα.. :lol: και τελικά μάλλον έχω καμμένη μνήμη γιατί μόλις πάει να φορτώσει το λειτουργικό στην μνήμη βγάζει μία μπλε οθόνη και χαμηλά βλέπω μία διεύθυνση μνήμης.. ευχαριστώ παιδιά..:beer:

epp1640
18/05/2008, 14:05
ποτηράκια εννοείτε τα χρυσα, όπως αυτά που έχουν ας πούμε οι κάρτες γραφικών από πίσω? που βιδώνεις ας πούμε το βίσμα της οθόνης?
:look:

trigger
18/05/2008, 14:39
είναι αποστάτες που δεν επιτρέπουν στη μητρική να ακουμπήσει στο κουτί.

Αυτό με τις μνήμες μπορείς να το τσεκάρεις.Βγάλε τις μνήμες και άσε μία επάνω, κάνε start up και αν ανοίξει είναι οκ. Δοκίμασε και τις υπόλοιπες, μία κάθε φορά, μέχρι να βρείς ποιά είναι αυτή που θα παρουσιάσει το πρόβλημα (συνήθως ακούγεται ένα μακρόσυρτο μπίπ με το που πατήσεις το κουμπί)

epp1640
18/05/2008, 14:41
βασικά το καινούριο μου κουτί πρέπει να δουλεύει με αυτά τα χρυσά, όπως ένα άλλο μου κουτί που κοίταξα. όμως δεν βιδώνουν σωστά λόγο αστοχίας του κουτιού οπότε κανιβάλησα ένα άλλο παλιό κουτί με τους αποστάτες έτοιμους πάνω..δυστηχώς έχω μόνο 1 μνήμη για 2 μηχανήματα, οι υπόλοιπες είναι στον δρόμο

trigger
18/05/2008, 14:45
άρα αν η μνήμη δουλεύει στο άλλο (παλιό) μηχάνημα δύο μπορεί να είναι τα προβλήματα που μπορώ να σκεφτώ:
1. ή δεν είναι συμβατή η μνήμη με τη μητρική σου
2. ή δεν έχει κουμπώσει καλά η μνήμη στη μητρική

epp1640
18/05/2008, 14:48
και τα δυο καινούρια είναι..τώρα τα συναρμολογώ..τα παλιά μου μηχανήματα είχαν ddrI.. για να καταλάβεις..αγόρασα ένα σκασμό πράγματα, cpu, σκληρούς τροφοδοτικά κτλπ και σε συνδυασμό με κάτι κουτιά, dvd και σκληρούς που μου περίσσευαν στήνω 2-3 διπύρινα μηχανήματα για να φύγουν τα παλιά..:smilea:

trigger
18/05/2008, 14:54
και εγώ με ένα παλιό δουλεύω τώρα (1.9 Ghz) εκτός από το laptop. Δυστυχώς την προηγούμενη εβδομάδα μου κάηκε η μητρική στο σταθερό και δε βρίσκω :(

zephyr1
18/05/2008, 15:43
Αρχισε προς τα πισω , βγαλε μητρικη και κουμπωσε μονο vga , cpu kai ram.Αν ξεκιναει κουμπωνε 1-1 μεχρι να βρεις τι φταει.Γενικως μην βιαζεσαι γιατι η καινουργιες μητρικες αφου κανεις On ανοιγουν -κλεινουν και μετα ξεκινανε.

Χαλαρα!
:beer:

epp1640
18/05/2008, 16:55
δεν φταίει η μνήμη, έβαλα μία άλλη και πάλι τα ίδια. μόλις πάει να φορτώσει το λειτουργικό μπλε οθόνη. λες εντάξει πάμε να δούμε να μπουτάρουμε από το cd, ξεκινάει με το cd των windows φτάνεις μέχρι εκεί που φορτώνει κάποια αρχεία στην μνήμη πάλι το ίδιο.. η μητρική(της κούτας:cry: ) μας άφησε? περνάει ποστ κανονικά, μπαίνει στο bios.. γιατί? :bigcry:

zephyr1
18/05/2008, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
δεν φταίει η μνήμη, έβαλα μία άλλη και πάλι τα ίδια. μόλις πάει να φορτώσει το λειτουργικό μπλε οθόνη. λες εντάξει πάμε να δούμε να μπουτάρουμε από το cd, ξεκινάει με το cd των windows φτάνεις μέχρι εκεί που φορτώνει κάποια αρχεία στην μνήμη πάλι το ίδιο.. η μητρική(της κούτας:cry: ) μας άφησε? περνάει ποστ κανονικά, μπαίνει στο bios.. γιατί? :bigcry:


Μνημη ή δισκος, εχεις καναν αλλον να παιξεις?

Δοκιμασε να αλλαξεις Slot στην μνημη.:smilea:

Ακομα δοκιμασε με αλλα cd rom και cd windows . :)

epp1640
18/05/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μνημη ή δισκος, εχεις καναν αλλον να παιξεις?

Δοκιμασε να αλλαξεις Slot στην μνημη.:smilea:

Ακομα δοκιμασε με αλλα cd rom και cd windows . :)

έχω δοκιμάει δύο δίσκους και δύο μνήμες, αλλάζω θέσω το το dimmάκι και αν δεν πάω να φουντάρω..να ζήσετε να με θυμόσαστε

zephyr1
18/05/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
έχω δοκιμάει δύο δίσκους και δύο μνήμες, αλλάζω θέσω το το dimmάκι και αν δεν πάω να φουντάρω..να ζήσετε να με θυμόσαστε

Κανε και ενα reset στο bioς πριν απο καθε αλλαγη (χωρiςιρευμα jumperροσε το reset).:eek:

epp1640
18/05/2008, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Κανε και ενα reset στο bioς πριν απο καθε αλλαγη (χωρiςιρευμα jumperροσε το reset).:eek:

μόνο στον κληρό ήξερα για jumperάκι.. :eek:

zephyr1
18/05/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
μόνο στον κληρό ήξερα για jumperάκι.. :eek:

Βγαλε το ρευμα απο τροφοδοσια και κανε ενα reset (jp1) δες την default θεση που ειναι το jumper τωρα και βαλτην στη ''reset' για 5 δευτερολεπτα μετα επεστρεψε στην default και κανε της δοκιμες σου μια-μια!

ΧΩΡΙς ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟς.:evil:

:lol: :rotflmao:

epp1640
18/05/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Βγαλε το ρευμα απο τροφοδοσια και κανε ενα reset (jp1) δες την default θεση που ειναι το jumper τωρα και βαλτην στη ''reset' για 5 δευτερολεπτα μετα επεστρεψε στην default και κανε της δοκιμες σου μια-μια!

ΧΩΡΙς ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟς.:evil:

:lol: :rotflmao:

τι να πω πάλι..πόσο να κράξω..έβαλα το cd με το linuxάκι μου που έχουν τα άλλα pc στο σπίτι και κάνει κανονικά format και εγκατάσταση.. :lol: βέβαια έχω ξενερώσει την ζωή μου γιατί το ήθελα αυτό το pc για παιχνίδια, και για αυτό και έδωσα χρήματα για κάρτα γραφικών..αν ήταν να του περάσω λίνουξ όπως στα άλλα θα άφηνα την on board.. έγραψα το σφάλμα στο google και είδα κάποια ποστ σε ξένα φόρουμ που εν ολίγοις έλεγαν ότι οι νεότερες μητρικές είναι ασύμβατες με cd και εγκαταστάσεις windows προγενέστερες του sp1.. (το δικό μου cd (original) δεν είναι καν sp1 καθώς το έχω εδώ και 8 χρόνια, πακέτο με ένα pc που είχα πάρει από τον πουλιάδη :rolleyes: καταραμένη, ακατανόμαστη microsoft.. :lol: :bawl: (πάλι δεν θα παίξω call of duty 4)

zephyr1
18/05/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
τι να πω πάλι..πόσο να κράξω..έβαλα το cd με το linuxάκι μου που έχουν τα άλλα pc στο σπίτι και κάνει κανονικά format και εγκατάσταση.. :lol: βέβαια έχω ξενερώσει την ζωή μου γιατί το ήθελα αυτό το pc για παιχνίδια, και για αυτό και έδωσα χρήματα για κάρτα γραφικών..αν ήταν να του περάσω λίνουξ όπως στα άλλα θα άφηνα την on board.. έγραψα το σφάλμα στο google και είδα κάποια ποστ σε ξένα φόρουμ που εν ολίγοις έλεγαν ότι οι νεότερες μητρικές είναι ασύμβατες με cd και εγκαταστάσεις windows προγενέστερες του sp1.. (το δικό μου cd (original) δεν είναι καν sp1 καθώς το έχω εδώ και 8 χρόνια, πακέτο με ένα pc που είχα πάρει από τον πουλιάδη :rolleyes: καταραμένη, ακατανόμαστη microsoft.. :lol: :bawl: (πάλι δεν θα παίξω call of duty 4)

Windows xp χωρις καθολου Service Pack????:a24:

Πες το ρε απ'την αρχη να σε βοηθηκουμε, αν εισαι Αθηνα σου φερνω αυριο ενα στο δελεαρ, λεμε τωρα.:rolleyes:

epp1640
18/05/2008, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Windows xp χωρις καθολου Service Pack????:a24:

Πες το ρε απ'την αρχη να σε βοηθηκουμε, αν εισαι Αθηνα σου φερνω αυριο ενα στο δελεαρ, λεμε τωρα.:rolleyes:

στο όμορφο (καλά δεν είναι και Σαντορίνη, Ρόδος, Κέρκυρα, Πάρος, Νάξος..:rotflmao: ) νησί τσι Κρήτης μένω.. :p πάντως ευχαριστώ για την προσφορά.. όλο και κάτι θα βρω στην σχολή.. ναι το cd δεν έχει sp αλλά πάντα κατέβαζα μετά από τα updates.. τεσπα..σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.. :beer:

Akatanomastos
18/05/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
καταραμένη, ακατανόμαστη

σεμνα..:lol:

ρε epp14423539523

παρατα τα ρε

δεν το χεις λεμε!:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

epp1640
18/05/2008, 19:29
:a38: άντε να μπεις στο ιντερνετ με firefox και άσε μας εμάς.. :p

cityfly
18/05/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
τι να πω πάλι..πόσο να κράξω..έβαλα το cd με το linuxάκι μου που έχουν τα άλλα pc στο σπίτι και κάνει κανονικά format και εγκατάσταση.. :lol: βέβαια έχω ξενερώσει την ζωή μου γιατί το ήθελα αυτό το pc για παιχνίδια, και για αυτό και έδωσα χρήματα για κάρτα γραφικών..αν ήταν να του περάσω λίνουξ όπως στα άλλα θα άφηνα την on board.. έγραψα το σφάλμα στο google και είδα κάποια ποστ σε ξένα φόρουμ που εν ολίγοις έλεγαν ότι οι νεότερες μητρικές είναι ασύμβατες με cd και εγκαταστάσεις windows προγενέστερες του sp1.. (το δικό μου cd (original) δεν είναι καν sp1 καθώς το έχω εδώ και 8 χρόνια, πακέτο με ένα pc που είχα πάρει από τον πουλιάδη :rolleyes: καταραμένη, ακατανόμαστη microsoft.. :lol: :bawl: (πάλι δεν θα παίξω call of duty 4)

άμα το πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζει την κάρτα
πέρνα άλλη κάρτα ή χρησιμοποίησε την Onboard βάλε sp1 + 2 και βάλε μετά την καινούργια κάρτα

sofix
19/05/2008, 00:59
αφου περασες λινουξ κανονικα,το πισι ειναι μια χαρα.προφανως φταιει η κοπια με τα windows που εχεις...
δοκιμασε να "βρεις" cd windows με sp2 intergrated(ενσωματωμενο) και δοκιμασε να μπουταρεις απο εκει.
αμα βρεις με sp3 ακομα καλυτερα,διοτι περιεχει ολες τις ενημερωσεις μεχρι και σημερα και δεν χρειαζεται να "περασεις" μετα ενημερωσεις του λειτουργικου απο την MS.
για οτι χρειαστει εδω ειμαστε..

epp1640
19/05/2008, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sofix
αφου περασες λινουξ κανονικα,το πισι ειναι μια χαρα.προφανως φταιει η κοπια με τα windows που εχεις...
δοκιμασε να "βρεις" cd windows με sp2 intergrated(ενσωματωμενο) και δοκιμασε να μπουταρεις απο εκει.
αμα βρεις με sp3 ακομα καλυτερα,διοτι περιεχει ολες τις ενημερωσεις μεχρι και σημερα και δεν χρειαζεται να "περασεις" μετα ενημερωσεις του λειτουργικου απο την MS.
για οτι χρειαστει εδω ειμαστε..

έφταιγε από ότι κατάλαβα το cd των windows αφού στο άλλο μου pc με AMD 3000+ και σε ένα άλλο P4 κάνει κανονικά εγκατάσταση και σε αυτό τπτ. τα λινουξ τα πέρασα δοκιμαστικά να δω αν δουλεύει σαν pc, λίνουξ έχω στα άλλα pc και εδώ ήθελα windows για κανένα παιχνιδάκι.. τελικά αν και έχω 3 άδειες xp αγορασμένες..(άλλες κλειδωμένες - πολλές ενεργοποιήσεις.. :nono: ) άλλες χωρίς sp τσατίστηκα και κατέβασα και εγώ σπασμένα τα xp με sp2 ενσωματωμένο. πλέον το pc έχει windows, και είναι ετοιμοπόλεμο για call of duty.. :a015: :a016: :a47: :wave2: