PDA

View Full Version : καυσαναλυση



bsari
18/05/2008, 18:50
παπου ακουει?
λοιπον εστω οτι εχουμε μηχανημα που μετραει καυσαερια στα αυτοκινητα,μπορουμε με αυτο να κανουμε καυσαναλυση και πως?
δεν θελω να κανω δυναμομετρηση απλα να δω αν δουλευει οκ το οχημα και οτι τα μαραφετιε πανω δεν του κανουν ζημια (την αποδοση την ειδα)
ποιες ειναι οι μετρησεις που πρεπει να γινουν ?

FZR1000
19/05/2008, 15:32
Γιατι τι αλλαξες?

Απο την καυσαναλυση ή και απ το μπουζι μπορεις να καταλαβεις οτι δεν εχεις υπερβολικα φτωχο μειγμα πραγμα καταστροφικο για το μοτερ. Αν ειναι πλουσιο δεν υπαρχει τοσο σοβαρο προβλημα.

bsari
19/05/2008, 18:10
τι μεγεθη και τι οριο εχουν αυτα θελω να ξερω
εχω pciii+filter+mivv racing

FZR1000
19/05/2008, 23:21
Δε νομιζω να εχεις προβλημα, αλλα θα ελεγα να πας στον μαστορα που στα εβαλε να κανεις μια καυσαναλυση ή αν δεν εχει καυσαναλυση να σου βγαλει ενα μπουζι να δει.

Η καντο κ μονος σου http://www.ngksparkplugs.com/techinfo/spark_plugs/faq/faqread2.asp

bsari
20/05/2008, 09:09
για αυτα που λες αλλα ,αλλο ρωταω ,ποιες ειναι οι μετρησεις που μπορω να κανω να δω ,δεν εχω καποιο προβλημα απλα εγκυκλοπεδικα μιας και εχει φιλος το μηχανημα για αυτοκινητα...

dirtbird
20/05/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
παπου ακουει?
λοιπον εστω οτι εχουμε μηχανημα που μετραει καυσαερια στα αυτοκινητα,μπορουμε με αυτο να κανουμε καυσαναλυση και πως?
δεν θελω να κανω δυναμομετρηση απλα να δω αν δουλευει οκ το οχημα και οτι τα μαραφετιε πανω δεν του κανουν ζημια (την αποδοση την ειδα)
ποιες ειναι οι μετρησεις που πρεπει να γινουν ?

Kαι πάλι πρέπει να έχεις δυναμόμετρο και καυσαναλυτή ώστε να μπορείς να έχεις -έστω- τα μηχανικά φορτία.

Απλώς με έλεγχο καυσαερίων -στατικά- το μόνο που μπορείς να δεις είναι την ποιότητα του μίγματος στο ρελαντί και λίγο πιο πάνω (με πολύ μικρό άνοιγμα γκαζιού).

Επισης οι καυσαναλυτές, στα απότομα ανοίγματα του γκαζιού τρελλαίνονται (αφού το σύστημα ψεκασμού περνάει σε ανοιχτό βρόγχο και κάνει εμπλουτισμό του μίγματος) και δεν μπορούν να διαβάσουν με ακρίβεια ακτός και αν είναι ευρέως φάσματος......

OldMan
20/05/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...δεν μπορούν να διαβάσουν με ακρίβεια ακτός και αν είναι ευρέως φάσματος......
Δεν το νομίζω Σωτήρη ...:nono:

(αν μιλάμε για καυσαναλυτή "τελικού χρήστη" ...) :winka:

dirtbird
20/05/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν το νομίζω Σωτήρη ...:nono:

(αν μιλάμε για καυσαναλυτή "τελικού χρήστη" ...) :winka:

wideband oxygen sensor.

Η 'πονηρή' Dynojet, προσφέρει το σχετικό κιτ με αισθητήρα οξυγόνου της Bosch και interface (ουσιαστικά αυτό πληρώνεις). Εάν ψάξεις υπάρχουν και άλλα.

Αλλά τα παραπάνω είναι εκτός θέματος.

Το βασικό είναι ότι ο απλός λ διαβάζει σχεδόν μόνο στοιχειομετρικό όταν ο ευρέως φάσματος ξεκινάει από 8-10:1 και φθάνει γύρω στο 18:1.

Όπως επίσης ότι είναι 99% άχρηστη μία μέτρηση τύπου 'κάρτας καυσαερίων'.


:wave2:

bsari
20/05/2008, 12:48
καυσαναλυση γινετε μονο με συγκεκριμενο μηχανημα τυπου dynojet και παντα μαζι με δυναμομετρηση?
oldman Κρητη εχει τετοιο ξερεις? η να κοιταω τη δουλεια μου και να μην ασχολουμαι?
το μηχανημα για καρτες καυσαεριων δεν μπορει να μου βγαλει σαφες συμπερασμα ε?

OldMan
20/05/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
η να κοιταω τη δουλεια μου και να μην ασχολουμαι?
:winka: :wave2:

bsari
20/05/2008, 13:39
εληφθη ,οβερ