PDA

View Full Version : 17-18 Μαϊου, Σέρρες - Ένα trackday ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!!



Σελίδες : [1] 2

gixxerpap
19/05/2008, 09:47
Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ (http://www.trackbike.gr/)

ένα σαββατοκύριακο αποκάλυψη!
ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά που οργανώσανε ένα τέτοιο trackday! πολύ όρεξη, διάθεση, προθυμία για βοήθεια, άψογη διοργάνωση, κριτές που λιώσανε κάτω απο τον ήλιο και κανανε αψογη δουλειά, και οδηγοι-πλοηγοί με απίστευτο κουράγιο που προσφέρανε πολύτιμη βοήθεια εντός πίστας!

μακράν το καλύτερο trackday που έχω συμμετάσχει!

ο τίτλος όμως δεν αφορά την διοργάνωση ... η αποκάλυψη αφορά δύο πράγματα:

1) ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΟΥΛΑΔΙΑ !
2) ο κολλητός & αδερφικός μου φίλος Γιώργος, τον οποίο αρκετοί έχετε γνωρίσει, είναι ταλεντάρα!!!


ας πάρουμε όμως τα πράγματα απο την αρχη...
όσο πλησιαζε η μέρα που θα ξεκινούσαμε για την πίστα των σερρών, οι κουβέντες γύρω απο τη μοτοσυκλέτα και την οδήγηση της, γίνονταν το αποκλειστικό θέμα συζητησης στον καφέ, στο φαγητό, στο τηλεφωνο κλπ κλπ κλπ. Οι διαφωνίες, τα πειράγματα και οι προβλέψεις για τις ικανότητές μας, ατελείωτες!

..που να ΄ξερα ο άσχετος, ότι μερικά 24ωρα αργότερα θα μου αποδείκνυε με τον πιο πειστικό τρόπο, ότι ειχα τελείως μα ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ !!!


(η συνέχεια σε λίγο....)

gixxerpap
19/05/2008, 10:58
η σύνθεση της ομάδας:
εγώ, ο γιώργος και ο πατέρας του γιώργου!

οι μοτοσυκλετες της αποστολής:
yamaha R1 '07, yamaha R6 '03, triumph 675 daytona!

να σημειωθεί εδώ ότι ο γιώργος δεν οδηγει μοτοσυκλέτα!!! μια φορά στο δίμηνο, έρχεται παίρνει μια μηχανή απο μένα και κατεβαίνει στο κέντρο για κάποια δουλειά! δεν έχει πάει ούτε καν ένα ταξίδι....
οι γνώσεις του όπως καταλαβαίνετε μηδενικές, και οι ικανότητές του περιορίζονται στο να κρατάει τη μηχανή σε ισορροπία ...:look:

φτάνουμε λοιπόν στην πίστα τελιώνουμε με τα διαδικαστικά, φοράμε φόρμες κλπ και ακούμε τον γιώργο να λέει: στο 1ο session θα κάνω λίγο κάτω απο 2 λεπτά, στο 2ο κάπου στο 1:52'' ... μετα απο 20 λεπτά, ανεβαίνω στη γραμματεία τσεκάρω το γυρολόγιο ..... 1:58''

...
...
...
2ο 20λεπτο, ξανά γραμματεία, 1:52'':confused: ρε μας δουλευει ο μαλακας, σκέφτομαι ....

πιάνουμε κουβέντα και μας λεει τις πρώτες του εντυπώσεις, φτάνει η ώρα για το 3ο session, ''πάμε για 1:46'' δηλώνει με ύφος, βάζει 1η και φευγει ... ανεβαίνω ακόμη μια φορά στη γραμματεία και παρακολουθώ ...... επιτέλους έπεσε έξω....1:44'':eyepop:

ρε πάμε καλά, αυτός δεν ξέρει να βάζει τη μηχανή στο στάντ, με ακούει ο υπεύθυνος χρονομέτρησης να παραμιλάω ...

βγαίνει έξω, ρωτάει το χρόνο του...

Παπ: ρε μαλάκα, θα μας τρελάνεις?
- ρε άσχετε, όλα θέμα γραμμών είναι, δε χρειάζεται να παιδευεσαι
Παπ: ρε τι γραμμές και αηδίες, δεν έχεις περάσει τις 9000 στροφές και κάθεσαι σαν να έχεις καταπιεί κολώνα της ΔΕΗ, πως γράφεις χρόνο?
- δεν μπορώ να βγάλω το σώμα μου, φοβάμαι ακόμα, μόλις το καταφέρω θα πεσω στο 1:40, -λεει με σιγουριά το @ρχΙ(*&%ι...-, μου το λένε και τα παιδιά του staff που γυρίζουν στην πίστα ότι σφίγγομαι πολύ...εσύ πως τα πας?
Παπ: δεν μπορώ να οδηγήσω -του λεω-, με κουράζει το R1, έχει και ανάποδο σασμάν κόντεψα να φάω τα μουτρα μου 3 φορές, δεν έχει λάστιχα, χάνω το μπροστινό, δεν είναι και δικό μου, όλα μου φταίνε!
- αρχίσαμε τις δικαιολογίες????...δεν ακουω χρόνο ....συμπληρώνει ειρωνικά .....
Παπ: 1:39'':sad: , ρε συ την πρώτη φορά που ήρθα, γύρισα στο 1:33'' με το tuono, σπευδω να του υπενθυμίσω, μπας και σώσω λίγη απο την αξιοπρέπειά μου...:look:
- αφου είσαι άσχετος ρε Παπ, παιδευεσαι άδικα, βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και οδήγα χαλαρά....στρίβεις όπου να ναι, και κουράζεσαι τζαμπα ....
Παπ: ρε μαλάκα, πας καλά? θα μας κάνεις και μαθήματα? μη με εκνευρίζεις :mad:
- καλά, κάνε ότι νομίζεις -μου λέει-, είσαι αγύριστο κεφάλι ούτως η άλλως ...

φοράω το κράνος, κοιτάζω το R1, το λυπάμαι προκαταβολικά για το σκίσιμο που το περιμένει και μπαίνω μέσα .....αμα δε γράψω 1:30'' σκέφτομαι, δεν βγαίνω απο δω....
10 γύρους αργότερα, βγαίνω με ενα χαμόγελο μεχρι τα αυτια, φανερά ικανοποιημενος απο το αποτέλεσμα ...

γιώργος: τι έγινε ρε, καλύτερα?
Παπ: τωρα μαλάκα, κάτσε να πάρω χρόνους και τα λέμε

τρέχω παίρνω χρόνους, και δεν ξλερω που να κρυφτώ:look:

γιωργος: για λέγε
Παπ: 1:37''
γιωργος: έλα ρε παγκόσμιε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Παπ: ρε κάτι γίνεται λάθος, δε μπορεί ..
γιώργος: καλά, μη μ' ακους, εγω παω να κάνω 1:40''....

15 λεπτα αργότερα, βγαίνει έξω, τρέχω γραμματεία.....1:39:700''


( η συνέχεια το απόγευμα ) ....

gixxerpap
19/05/2008, 14:29
να σημειωθεί σ' αυτό το σημείο, ότι οι προβλέψεις και τα σχόλιά του έχουν ιδιαίτερη βάση & βαρύτητα, παρόλο που πρόκειται για ουσιαστικά αρχάριο οδηγό μοτοσυκλέτας. Ο γιωργος ασχολειται απο όταν αρχισε να περπατάει με τους αγωνες καρτ & αργότερα αυτοκινήτου, και είναι πολύ εξοικειωμενος με το περιβάλλον της πίστας.

ξέρει να δουλεύει μεθοδικά, μπορεί και διαβάζει τις σωστές γραμμές και γνωρίζει καλύτερα απ' όλους πως πρέπει να προπονηθεί κανείς για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι τους χρόνους μέχρι 1:40'' τους έκανε με αρχαία τετράγωνα ξεραμένα λάστιχα ... δεν τον απασχολούσε καθόλου η πρόσφυση, ούτε το στήσιμο της μοτοσυκλέτας, ούτε καν η ιπποδύναμη της ....ότι έκανε με το R6, ακριβώς τα ίδια έκανε με το R1...


(to be continued) ....
ξεκινάει ιπποδρομία:lol:

gixxerpap
19/05/2008, 15:36
σκοπευω να καταληξω στο ότι είμαστε όλοι κουλοί τελικά .....

εαν βλεπατε που ανοιγε γκαζι, πως καθοτανε πανω στη μηχανη και πως εσφιγγε το τιμονι, θα ορκιζοσασταν οτι δεν κανει κατω απο 1:50'' ...

ο χρονος οφειλεται στη ροη που ειχε μεσα στην πιστα λογω πολυ καλων γραμμων ...
σε όλους του γυρους πατουσε ακριβως στα ιδια σημεια, διόρθωνε ενα λαθος καθε φορα, και δεν προσπαθουσε να τα κανει ολα μαζι


...για να μην πολυλογουμε, όταν του δωσαμε το 675, το ατομο εγραψε 1:37'':700 , χωρις καθαρό γύρο!!!
σταματησε εκει, όχι γιατι δε μπορουσε παρακατω, αλλα γιατι δεν ηθελε να μπερδευτει και με αλλα καινουργια γι' αυτον πραγματα, ούτε να ρισκάρει καταστάσεις, στις οποίες δεν θα ξέρει να αντιδράσει !!!!

εγω πάντως, αυτή τη στιγμή πίνω ενα lipton ροδακινο στη υγειά του γιώργου!!!
αδερφέ Gogonatie, :a20: :a18: :a19:

KaTaNaS
19/05/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
σκοπευω να καταληξω στο ότι είμαστε όλοι κουλοί τελικά .....

re filaraki εσενα τσαγιασανε... εμας γιατι να μας πάρει η μπαλλα δηλαδης; :lol: :rotflmao: :rotflmao:




θα διαφωνησω μαζι σου περι κουλαμαρας... θα επιστησω τη προσοχή σε συτο που επι της ουσίας τόνισες... οτι όπως και στο εντουρο, η ροή αποφέρει φοβερα αποτελέσματα!

καθώς επίσης και η ωριμη εικονα που εχει στα ματια του ενας παλιός στις πίστες... με την οποια μπορεί αν καθορίσει τις βέλτιστες γραμμες!

sniper
19/05/2008, 15:42
καλή η ροή.... αλλά εκείνο με το σφιγμένο τιμόνι και ότι πρώτη φορά καβάλησε R1 σε πίστα ή και γενικότερα καβάλησε R1, δεν βλέπω να σχολιάζει κανένας....

byron
19/05/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
καλή η ροή.... αλλά εκείνο με το σφιγμένο τιμόνι και ότι πρώτη φορά καβάλησε R1 σε πίστα ή και γενικότερα καβάλησε R1, δεν βλέπω να σχολιάζει κανένας....

Θα έλεγα να μην το σχολιάσεις ούτε και σύ....:D

KaTaNaS
19/05/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
καλή η ροή.... αλλά εκείνο με το σφιγμένο τιμόνι και ότι πρώτη φορά καβάλησε R1 σε πίστα ή και γενικότερα καβάλησε R1, δεν βλέπω να σχολιάζει κανένας....

μιλας για αγνοια κινδυνου; εξου και οι χρονοι;

gixxerpap
19/05/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Γιώργηηηηηηη φαε τιποτα ρε παιδάκι μου! κοντευεις να γινεις σαν τον ορίζοντα!


τζαμπα το αδυνατισμα, και ελεγα οτι θα πεσω απο το 1:30''....

δε με ενδιαφερει, σε ποια κατηγορια θα παει η συζητηση, με ενδιαφερει ομως να διαβαστει απο όλους τους γνωστους, για να κατανοησουν οτι η λυσσα και το γιουργια στην πιστα, μονο ιδρωτα, κουραση και τζαμπα τουμπες θα φερει .....

όσον αφορα την αγνοια κινδυνου, ούτε καν να το σκεφτεστε .... ο ανθρωπος ξερει πολυ καλα τι κανει, και φαινεται αμεσως μολις κατσεις πισω του.... αποδειξη οτι ενω ειχε μπροστα του πολυ χρονο, σταματησε να αυξανει ρυθμο, και αρχισε να πηγαινει πολυ αργα, προσπαθωντας να εφαρμοσει τις συμβουλες που του δωσανε παλαιοτεροι και πιο εμπειροι, χωρις να το παιζει ξερολας και να κοκορευεται για το κατορθωμα του ...


ηταν ενας χρονος που τον ειχε προβλεψει απο πριν, καθως τετοιο χρονο εκανε με το αγωνιστικο του yaris πριν καποια χρονια....

το σχολιο του sniper δεν ειναι καθολου ειρωνικο, απλα προσπαθει να τονισει το πόσο αγνωστο ειναι το αντικειμενο για τον γιωργο

MikeG
19/05/2008, 16:15
Συνεχίστε παρακαλώ με χρήσιμα σχόλια :winka: :beer:

GIXXERAKIAS
19/05/2008, 18:18
Γιωργη καλα εισαι εκει,οι χρονοι ειναι κακοι....:uplate: :uplate:

Δες και εμενα που πηγα πρωτη φορα σερρες και γυρισα 1.33-34,τι καταλαβα??Σαβουριαστηκα ο μλκς! :bigcry:

Περιμενε μλκ να γινεις καλα τωρα..:sad: :sad:

Ταξιδευτής
19/05/2008, 18:37
Το θεμα δεν ειναι οι χρονοι. Το θεμα ειναι να απολαμβανουμε την σβελτη/γρηγορη οδηγηση σε ενα ασφαλες περιβαλλον! ;)

Μπραβο στο παλικαρι και το οτι οδηγησε πρωτη φορα R1 δεν μου λεει κατι. Ειναι απλα αποδειξη οτι γρηγορος γεννιεσαι, ΔΕΝ γινεσαι! :nono: (Τρανο παραδειγμα ο κ. Σουμαχεριδης προσφατα). :winka:

gixxerpap
19/05/2008, 18:57
πάλι χανετε το νοημα .....

καταρχας την πρωτη φορα που πηγα εκανα και γω 1:34''
τη δευτερη εφτασα το 1:30'' περίπου ...

ουτως η αλλως αυτό το σ/κ δεν υπηρχε περιπτωση να γυρισω σ' αυτους τους χρόνους λογω αγνωστης σε μενα μοτοσυκλετας, λόγω του ότι δεν ήταν καν δική μου και δε μπορουσα να ρισκαρω , λόγω ανάποδου σασμαν που δε μπορω να συνηθισω με τιποτα κλπ κλπ κλπ.....δικαιολογίες μπορω να βρω όσες θέλω ....

το θέμα είναι ότι ακομα και σε αυτους τους χρονους, που λογικα θα επρεπε να ειμαι ανετος, εγω εβγαινα μουσκιδι στον ιδρωτα και χρειαζομουν μιση ωρα να συνελθω....

όταν εβαλα το κεφαλι κατω, ξεχασα το πεισμα μου και τον εγωισμο, και ακολουθησα τις γραμμες του γιωργου, ο χρονος ηρθε χωρις ρισκο και χωρις κοπο ...

ο γιωργος δε γεννηθηκε γρηγορος, εχει μάθει να δουλευει συστηματικα και να φερνει αποτελεσμα.

μη γελιομαστε, όταν μπαίνουμε στην πιστα, μπαινουμε για να γυρισουμε γρηγορα ....
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ! δοκιμαζεις πραγματα, βελτιωνεσαι, και οι χρονοι ειναι αυτοι που σου δειχνουν αν εισαι στο σωστο δρομο.



το θεμα ειναι ότι αν το κάνουμε σωστα, ειτε θα γυρίσουμε σε καλυτερους χρόνους, επομένως θα το χαρούμε και περισσοτερο, είτε θα παραμεινουμε στα ιδια γυρολόγια (οποιος έχει τετοια αυτοσυγκρατηση) χωρις να κουραζόμαστε και χωρίς να ρισκαρουμε...

δεν χρειαζεται να παλεψεις με το τιμονι για να πας γρηγορα....οποιοι εχουν παρακολουθησει CSS, ας θυμηθουν ποσο αρμονικα κινουνται οι εκπαιδευτες σε γρηγορους ρυθμους καθόλη τη διαρκεια της ημερας, χωρις να κουραζονται καθολου ...

Θάνος
19/05/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
οποιοι εχουν παρακολουθησει CSS, ας θυμηθουν ποσο αρμονικα κινουνται οι εκπαιδευτες σε γρηγορους ρυθμους καθόλη τη διαρκεια της ημερας, χωρις να κουραζονται καθολου ...

Κινούνται αρμονικά γιατί ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και το κάνουν υποσυνείδητα χωρίς καμία πίεση και άγχος. Καμία σχέση δεν έχει με τις γραμμές.

Ο φίλος σου μπορεί να έχει αίσθηση της ισορροπίας και του γκαζιού, αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα του πρότεινα να μπει ποτέ στα Μέγαρα γιατί εκεί δεν έχει την άσφαλτο και την άπλα των Σερρών και δεν συγχωρεί την άγνοια.

gixxerpap
19/05/2008, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Κινούνται αρμονικά γιατί ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και το κάνουν υποσυνείδητα χωρίς καμία πίεση και άγχος. Καμία σχέση δεν έχει με τις γραμμές.

Ο φίλος σου μπορεί να έχει αίσθηση της ισορροπίας και του γκαζιού, αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα του πρότεινα να μπει ποτέ στα Μέγαρα γιατί εκεί δεν έχει την άσφαλτο και την άπλα των Σερρών και δεν συγχωρεί την άγνοια.

θα διαφωνησω Θανο μου ... δεν εχουν πιεση και αγχος, γιατι ακριβως οδηγωντας σωστα και με γραμμες, δεν ρισκαρουν καθολου ...
εξαλλου, ουτε εμεις οταν πηγαινουμε σε trackday εχουμε καμια πιεση ή αγχος για κάτι ...
το μονο αγχος που εχουμε, ειναι η πτωση, και ο τροπος για να την αποφυγουμε ειναι μονο ενας ...

όσον αφορά τα μεγαρα, πρεπει να καταλαβουμε ότι όσο πιο πολυ γλιστραει η πιστα, τοσο πιο πολυ βοηθανε οι γραμμες ... θα συμφωνησω στο οτι αν το ''χασει'' οντως δεν εχει την εμπειρια και τη γνωση για να το σωσει, κρατωντας ομως σωστες γραμμες, έχει λιγοτερες πιθανοτητες να το ''χασει'' ...

Θάνος
19/05/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
θα διαφωνησω Θανο μου ... δεν εχουν πιεση και αγχος, γιατι ακριβως οδηγωντας σωστα και με γραμμες, δεν ρισκαρουν καθολου ...
εξαλλου, ουτε εμεις οταν πηγαινουμε σε trackday εχουμε καμια πιεση ή αγχος για κάτι ...
το μονο αγχος που εχουμε, ειναι η πτωση, και ο τροπος για να την αποφυγουμε ειναι μονο ενας ...

όσον αφορά τα μεγαρα, πρεπει να καταλαβουμε ότι όσο πιο πολυ γλιστραει η πιστα, τοσο πιο πολυ βοηθανε οι γραμμες ... θα συμφωνησω στο οτι αν το ''χασει'' οντως δεν εχει την εμπειρια και τη γνωση για να το σωσει, κρατωντας ομως σωστες γραμμες, έχει λιγοτερες πιθανοτητες να το ''χασει'' ...

Καλά κάνεις βέβαια και διαφωνείς, αλλά επιμένω ότι οι γραμμές δεν παίζουν ρόλο. Η χαλαρότητα στην οδήγηση έρχεται μόνο με τη γνώση. Μπορείς ν'αλλάζεις συνέχεια γραμμές ανάλογα τι θέλεις να κάνεις, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ιδρώνεις ή να κουράζεσαι... Όσο ξέρεις τι κάνεις και δεν απασχολείς το μυαλό σου με τις λεπτομέρειες, τόσο μπορείς να παραμένεις χαλαρός. Οι γραμμές απλά εξυπηρετούν κάποιο σκοπό.

Οι καθηγητές του CSS βέβαια δεν είναι εδώ να μας πούνε τη γνώμη τους, αλλά πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν. Άλλωστε και οι γραμμές του CSS που βρίσκεις αρμονικές, μόνο εύκολες και χαλαρές δεν είναι. Δεν τις ακολουθείς χωρίς να ξέρεις 5 πράγματα...

snow
19/05/2008, 21:03
γεια σας παιδια,παρακολου8ησα λιγο την συζητηση.........εγω πιστευω οτι με μια στα8ερη ταχυτητα μεσα στην πιστα και οχι ...τερμα γκαζι..τερμα φρενα...πετηχενεις καλυτερο χρονο.
....και ημουν και εγω στην πιστα χθες :beer:

σας ειδα..:wave2:

dodos 900
20/05/2008, 03:08
Ροή πιστεύω οτι μπορεί να υπάρχει χωρίς συγκεκριμένες γραμμές,αλλά όχι και γρήγορα γυρολόγια.Όσο καλός και να είσαι δέν μπορείς να κινηθείς ανταγωνιστικά σε μία διαδρομή που δέν γνωρίζεις,σε σύγκριση με κάποιον που την ξέρει(περίπτωση φίλου pap''τώρα θα γυρίσω σε 1...":lol: ).

DimChios
20/05/2008, 03:22
Εγω τωρα διαβαζω τη κουβεντα αλλα την ακουσα πριν λιγες ωρες απο πρωτο χερι και ειχα μεινει αρκετα μλκας!

Δε ξερω να πω γνωμη για πιστες κτλ, αλλα κατι που πολυ λογικα καταλαβα ειναι η μεθοδικοτητα και ποσο μπορει να βοηθησει γενικα!

Εγω δεν την εχω και δεν εχω και υπομονη! Κακό!

Παντως γουσταρω που ενας οφηγος σαν τον Παπ, που οκ, σε σχεση με μενα τουλαχιστον, δεν πιανεται, παραδεχεται "λάθη" του, κανει χιουμορ και προσπαθει να εξηγησει τοσο καλα σε εναν νεο και εξαιρετικα κ@υλομενο σαν κι εμενα 5 πραγματα!

Ισως να ειναι και η φαση που βρισκομαι, παντως με μπριζωσε για τα καλα το @@δι παλι!

:smilea:

Συντομα θα μπορω να πω ισως κι εγω 5 πραγματα ουσιας στο θεμα...προς το παρων ακουω και μαθαινω!

:beer: :beer: :beer:

KeLeYTiS
20/05/2008, 13:31
http://www.youtube.com/watch?v=diBXPQdMuQo

sniper
20/05/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
....

μη γελιομαστε, όταν μπαίνουμε στην πιστα, μπαινουμε για να γυρισουμε γρηγορα ....
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ! δοκιμαζεις πραγματα, βελτιωνεσαι, και οι χρονοι ειναι αυτοι που σου δειχνουν αν εισαι στο σωστο δρομο.

....


1. Nαι, μπαίνουμε για να γυρίσουμε γρήγορα.
2. Οι χρόνοι από μόνοι τους δεν δείχνουν αν πηγαίνουμε καλύτερα. Μπορεί να δείχνουν ότι πάμε καλύτερα, μπορεί όμως να μας προειδοποιούν ότι πάμε επικίνδυνα αν δεν ξέρουμε τι κάνουμε γιατί και πως κι ίσως μας πάνε και κοντά στους προγόνους μας.

Ο μόνος που μπορεί να μας πει αν πηγαίνουμε καλύτερα, είναι κάποιος αποδεδειγμένα έμπειρος στην πίστα και σ' αυτές τις ταχύτητες.

byron
20/05/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
κι ίσως μας πάνε και κοντά στους προγόνους μας.


Υπερβάλλεις λίγο

sniper
20/05/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Υπερβάλλεις λίγο

Καθόλου.... (δεν μιλάω για το περιβάλλον της πίστας αλλά αυτά που μαθαίνεις στην πίστα κι εφαρμόζεις έξω)

gixxerpap
20/05/2008, 15:58
είναι δυσκολο να καταλαβουμε δλδ οτι αν γνωριζουμε τις σωστες γραμμες παλευουμε πολυ λιγοτερο με το μηχανακι?

...και ότι αν γνωριζουμε ποιο πρεπει να ειναι το πατημα μας κι το ακολουθουμε πιστα σε καθε γυρο εχουμε ενα μεγαλο προβλημα λυμενο και ενα πονοκεφαλο λιγοτερο στο κεφαλι μας?

τα πραγματα ειναι απλα...γνωριζοντας ποια γραμμη πρεπει να ακολουθησεις, εχεις ενα μπελα λιγοτερο στο κεφαλι σου και μπορεις να ασχοληθεις με τα υπολοιπα ( τα οποια δεν ειναι λιγα)

lamoun
20/05/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
...και ότι αν γνωριζουμε ποιο πρεπει να ειναι το πατημα μας κι το ακολουθουμε πιστα σε καθε γυρο εχουμε ενα μεγαλο προβλημα λυμενο και ενα πονοκεφαλο λιγοτερο στο κεφαλι μας?

Αυτό είναι και το αυτονόητο άν αρχίσεις να βλέπεις την πίστα αυτό που είναι και όχι μόνο για χαβαλέ.

Τα σημάδια είναι το No1 στοιχείο των αγωνιζόμενων. Κανένας απο δαυτους δε λέει "άντε εμπάτε σα τα ζώα και στρίψτε όπου νά'ναι". Ο Code στο twist of the wrist έχει αφιερώσει ένα κεφάλαιο σε αυτό ακριβώς το πράγμα.

Βλέπεται οδηγούς MotoGP πώς μπαίνουν οι περισσότεροι, άν όχι όλοι, στα ίδια σημεία στις στροφές.

gixxerpap
20/05/2008, 17:04
...ακριβως εδω ειναι το λαθος μας ...ακομα και οταν βλεπουμε την πιστα σαν χαβαλε ( οι περισσοτεροι έτσι την βλεπουν, μεταξυ τους και εγω) ... οι γραμμες, καθως και μερικα αλλα βασικα πραγματα, θα μας βοηθησουν στο να μη ''στραμπουλαμε'' τη μοτοσυκλετα μας, να μη φερνουμε την αναρτηση και τα ελαστικα μας σε οριακες καταστασεις χωρις λογο, και τελικα να κανουμε το χαβαλε μας χωρις να χυνουμε κουβαδες ιδρωτα ...

Θάνος
20/05/2008, 17:23
Ρε παιδιά... συγνώμη κιόλας...

Εντάξει, μπήκε ένα παιδί στην πίστα και έκανε κάποια πράγματα που για έναν αρχάριο φαίνονται πολλά... Ωραία και καλά όλα, αλλά μην τρελαθούμε τώρα κιόλας και αρχίσουμε να λέμε ό,τι να'ναι!

ΠΡΩΤΑ μαθαίνεις τα πάντα γύρω από τη μηχανή και την οδήγηση της και ΜΕΤΑ αφού τα κάνεις κτήμα σου και περάσουν στο υποσυνείδητο, απαλλάσσεις το μυαλό σου από το μεγάλο αυτό θέμα του "τι κάνω" και "πώς το κάνω" και μπορείς ν'ασχοληθείς με τις γραμμές και τις υπόλοιπες προχωρημένες λεπτομέρειες.

Γραμμές υπάρχουν άπειρες και κάθε μία εξυπηρετεί το σκοπό της. Όποια κι αν ακολουθήσεις αν ξέρεις τι κάνεις θα είσαι πάντα χαλαρός και δεν θα στραμπουλάς τίποτα. Σε καμμία περίπτωση δεν μπαίνεις πίστα και λες "θ'ακολουθήσω αυτή τη γραμμή γιατί δεν πιέζει τις αναρτήσεις μου"! Μα πού ακούστηκε αυτό ξανά;

gixxerpap
20/05/2008, 17:51
και σε πολλους πιο προχωρημενους φαινονται πολλα...εδω ειναι το θεμα!

εαν ηταν προχωρημενες λεπτομερειες, δε θα σου βαζανε σταυρους στα σημεια που πρεπει να πατησεις απο το CSS level 1 ...

οτι εγραψα τελος παντων, το εγραψα για καλο, και οχι για να δημιουργηθει μια ακομα διαμαχη ...

δεν χρειαζεται να ''φορτωνεις'', όλα αφορουν μια διαπιστωση που εκανα, μετα απο ενα ολοκληρο σ/κ στις σερρες και ειπα να το μοιραστω με καποιους που εχουν το ιδιο χομπυ.

για οποιους η γνωμη μου μετραει εστω και στο ελαχιστο, ας το ψαξουν λιγο καλυτερα, για τους υπολοιπους .....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: αντε γεια μας ....

Θάνος
20/05/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και σε πολλους πιο προχωρημενους φαινονται πολλα...εδω ειναι το θεμα!

εαν ηταν προχωρημενες λεπτομερειες, δε θα σου βαζανε σταυρους στα σημεια που πρεπει να πατησεις απο το CSS level 1 ...

οτι εγραψα τελος παντων, το εγραψα για καλο, και οχι για να δημιουργηθει μια ακομα διαμαχη ...

δεν χρειαζεται να ''φορτωνεις'', όλα αφορουν μια διαπιστωση που εκανα, μετα απο ενα ολοκληρο σ/κ στις σερρες και ειπα να το μοιραστω με καποιους που εχουν το ιδιο χομπυ.

για οποιους η γνωμη μου μετραει εστω και στο ελαχιστο, ας το ψαξουν λιγο καλυτερα, για τους υπολοιπους .....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: αντε γεια μας ....

Δεν φορτώνω καθόλου. Κουβέντα κάνουμε γι'αυτό είμαστε εδώ. Απλά διαφωνώ εντελώς με τη σειρά των πραγμάτων.

Τους σταυρούς στο CSS τους βάζουν γιατί στο σημείο εκείνο που σου λένε να στρίψεις θα σου βγει καλύτερα το quick turning που προσπαθούν να σου μάθουν και όχι για κανέναν άλλο λόγο. Μόλις αυτό το κάνεις κτήμα σου, ξεχνάς τους σταυρούς και δεν χρειάζεται να τους ακολουθείς, εκτός και αν η συγκεκριμένη γραμμή εξυπηρετεί κάποιο σκοπό σου τη στιγμή εκείνη. Δεν σημαίνει ότι πάντα πρέπει να στρίβεις στο σημείο εκείνο.

gixxerpap
20/05/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Δεν φορτώνω καθόλου. Κουβέντα κάνουμε γι'αυτό είμαστε εδώ. Απλά διαφωνώ εντελώς με τη σειρά των πραγμάτων.

Τους σταυρούς στο CSS τους βάζουν γιατί στο σημείο εκείνο που σου λένε να στρίψεις θα σου βγει καλύτερα το quick turning που προσπαθούν να σου μάθουν και όχι για κανέναν άλλο λόγο. Μόλις αυτό το κάνεις κτήμα σου, ξεχνάς τους σταυρούς και δεν χρειάζεται να τους ακολουθείς, εκτός και αν η συγκεκριμένη γραμμή εξυπηρετεί κάποιο σκοπό σου τη στιγμή εκείνη. Δεν σημαίνει ότι πάντα πρέπει να στρίβεις στο σημείο εκείνο.

όχι βέβαια, αυτη δεν ειναι καν η γρηγορη γραμμη, αν δεν κανω λαθος ...
τέλος παντων απο το πληκτρολογιο το χανουμε μαλλον, μπορεί να φταίω γω...
το κουβεντιάζουμε απο κοντά με την πρώτη ευκαιρία!

zephyr1
20/05/2008, 18:49
Και εγω συμφωνω οτι οι γραμμες ειναι το παν , φτανει να ξερεις ποιος της κερναει.:cool: :smokin: :hypnotize :lol:

lamoun
20/05/2008, 21:49
Μπορείς να πείς ποιές γραμμές ήταν αυτές;; Τον ακολούθησες να φανταστώ.

Ίσως ένα σχεδιάγραμμα θα βοηθούσε;


Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
όχι βέβαια, αυτη δεν ειναι καν η γρηγορη γραμμη, αν δεν κανω λαθος ...

Στο CSS μπαίνουμε βαθιά στη στροφή και στρίβουμε απότομα, και μας έχουν πει ότι έτσι για μια δεδομένη ταχύτητα π.χ. 60, χρειάζεται λιγότερη κλίση.

Μια πιο γρήγορη γραμμή δε θα ήθελε ακόμα λιγότερη κλίση άν την έπαιρνες με τα ίδια χιλιόμετρα;;
(εκτός και άν βάζεις και το trail braking στο παιχνίδι, οπότε ξεχνάμε την ερώτηση)

TROOPER
20/05/2008, 22:24
διαβαζω και διαβαζω και διαβαζω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ αλλα μπορει καποιος να μου πει τι παει να πει ''καλη γραμμη''??

ποια οριζετε ως καλη γραμμη κατα τη γνωμη σας???

σε γενικες γραμμες παντως μαλλον συμφωνω με τον θανο.

παπ την ιστορια την ακουσα ρε συ αλλα ξερω γω....ηξερε τι εκανε η απλα ετυχε να μην πεσει το παλικαρι???

Runner Ducati
20/05/2008, 22:40
σορυ δηλαδη που επεμβαινω, εγω οπως ειναι γνωστο πρωτοκαβαλησα μοτοσυκλετα 36 χρονων (ειμαι 39 τωρα), "αρκετα μεγαλος" για να ξεκινησει καποιος με μοτοσυκλετα και πιστα ειδικα, και χωρις να οδηγω πριν αυτοκινητο η να ξερω απο συμπλεκτη, κιβωτιο ταχυτητων, γραμμες κλπ... την βολταρησα 3 μηνες να μαθω να αλλαζω ταχυτητες, και να δουλευω τον συμπλεκτη, μπηκα και 2 φορες Μεγαρα... και μετα μπαρκαρησα στο καραβι καθοτι ναυτικος... γυρισα απο το πλοιο οπου εκει δεν εχει μοτοσυκλετες και οδηγηση, δηλαδη ειχα να οδηγησω 8 μηνες περιπου... και πηγα στο τρακντευ του Ανεμου... πρωτη επαφη με την πιστα με τα παραπανω δεδομενα...

χρονος ταχυτερων γυρων κατω απο το 1'.40... με ταχυτερους 1'.38-1'.39 ....

μοτοσυκλετα ενα μικρο παλιο αεροψυκτο Μονστερ με 48 !!!!!! αλογακια ροδα... και με περιορισμενα περιθωρια κλισεων στις στροφες περιοριζοντας καπως την ταχυτητα μεσα στην στροφη, μονο δισκοφρενο κλπ...

τελικα μετα απο ακομα 1.5 φορα Σερρες και 2 χρονια ακομα εμπειριας, γυρισα με το αεροψυκτο Μονστερ 800 των 70 ιππων στο 1'.36 ...

δηλαδη θελω να πω, οτι ειδικα με μια εξειδικευμενη για πιστα μοτοσυκλετα, σουπερσπορτ η σουπερμπαικ, και με την δυναμη που διαθετουν, δεν ειναι δυσκολο ουτε σπουδαιο χρονοι του 1'.38 για τον οποιοδηποτε νομιζω σε οποιαδηποτε οδηγικη κατασταση βρισκεται απο εμπειρια, δεν απαιτει τιποτις σπεσιαλ γραμμες, δυνατα φρενα, τιποτα εξειδικευμενο αυτος ο χρονος, μονο κεφι, να γουσταρει καποιος και να μην ειναι κοκοκο... ειναι εντελως χαλαροτικος ρυθμος μεχρι εκει με μια συγχρονη πανισχυρη σουπερσπορτ μοτοσυκλετα με τις εκπληκτικες δυνατοτητες που εχουν... αφου τους πετυχαινω και γω το κουλαδι με την πρωτη με μοτοσυκλετες εκτος τοπου και χρονου για πιστα και χρονομετρο... προσωπικη αποψη...

Runner Ducati
20/05/2008, 22:41
2005 Serres rookie...

:lol:

:p


131538

zephyr1
20/05/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
εγω οπως ειναι γνωστο πρωτοκαβαλησα μοτοσυκλετα 36 χρονων (ειμαι 39 τωρα)


ομως 36 χρονια οδηγουσες με το μυαλο :winka: .

Ουτε το 1,38 ερχεται ευκολα ετσι απλα,παιζουν πολυ περισσοτερα πραγματα ρολο.

Βασικο προβλημα ειναι ο φοβος.
Ενας αναβατης με πχ. 20 χρονια εμπειριας πανω σε μοτοσυκλετα εχει πολυ κοφτερο μυαλο και προνοει για πολυ περισσοτερα απ'οτι ενας απειρος ,αλλα σιγουρα εχει και σημαντικα,ψυχολογικα,τραυματικα ατυχηματα απ'τα οποια φρεναρει τα ορια του.

Με την πιστα μπαινεις στην διαδικασια να δαμασεις τους φοβους σου και αυτο το ''ξυπνημα'' θελει τον χρονο του.

Το ολο σκηνικο μου φερνει στο μυαλο τα λεγομενα του sniper : μπαινει ο Κυριος Μπουστας ,βλεπεις της γραμμες του και μετα πας Μπουστικα.:rotflmao:

Pap 1.39 :eyepop: :eyepop: αλλα μ'ελεγες :rolleyes:

:rotflmao: :wave2:

zephyr1
20/05/2008, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ

Τσωπα-τσωπα :a9:

R-1nas
20/05/2008, 23:30
Επειδη το κανατε κυπριακο, εγω εχω να σας πω το εξης:

Το παλικαρι που περιγραφει ο Γιωργος το ακολουθουσα την κυριακη για αρκετη ωρα απο πισω.

Ειναι ταλεντο και σας εχει ολους για χαβαλε.

Εγω πολυ το χαρηκα, ειδικα οποτε τον εβλεπα οταν εβγαινε εξω και ηταν χαλαρος σαν να μην συμβαινει τιποτα.

Ειναι αγωνιζομενος σε 4τροχα και ξερει τι πρεπει να κανει σε μια πιστα παρα πολυ καλα!

Το οτι δεν οδηγαει και πρεπει και δηθεν ολα αυτα για εμενα ειναι κλαιν μαιν....

Εχω 2 χρονια το Ρ1 που ηταν 1η μου μηχανη. Εκανα CSS, το εριξα λιγο στο διαβασμα, Μεγαρα δεν μπαινω μονο Σερρες, και δρομο δεν κυκλοφορω αρκετο καιρο. 1.29.5 Σερρες και οταν ειχα μπει Μεγαρα 1.08.

Θάνος
20/05/2008, 23:43
Ουφ... άστο θα πάει διαμάχες...

R-1nas
20/05/2008, 23:56
Ανετα ανετα.... :rotflmao:

lamoun
21/05/2008, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Το παλικαρι που περιγραφει ο Γιωργος το ακολουθουσα την κυριακη για αρκετη ωρα απο πισω.

Εκανα CSS

Μπορείς να μου πείς πώς ήταν οι γραμμές του σε σχέση με του CSS;;

R-1nas
21/05/2008, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Μπορείς να μου πείς πώς ήταν οι γραμμές του σε σχέση με του CSS;;

Ηταν ιδιες, εκτος απο τα εσακια, αλλα αυτο που σου κανει εντυπωση ειναι η ροη που ειχε και οτι χτυπαγε τα σημαδια του και τα απεξ χωρις να βλεπεις τα κλασσικα λαθη που περιμενεις απο εναν αρχαριο π.χ να σηκωνεις-ριχνεις την μηχανη.

1η επαφη με πιστα και ασχετος με το θεμα και να κανεις Κ1-Κ2 μια στροφη, Κ3-Κ4 το ιδιο, Κ11-Κ12 το ιδιο και να εχεις και φορα εισοδου , συγνωμη ρε παιδια εγω δεν εχω δει κανεναν μεχρι στιγμης.....

gixxerpap
21/05/2008, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
[B

Pap 1.39 :eyepop: :eyepop: αλλα μ'ελεγες :rolleyes:

:rotflmao: :wave2: [/B]

οχι και 1:39 ρε παιδι ...

στο 1:35 σταματησαμε.....και το μηχανακι δεν ηταν δικο μας....ασε που παρακολουθουσε και ο ιδιοκτητης:rolleyes:

απο δικαιολογίες γαμάω πάντως ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

doctor x
21/05/2008, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
οχι και 1:39 ρε παιδι ...

στο 1:35 σταματησαμε.....και το μηχανακι δεν ηταν δικο μας....ασε που παρακολουθουσε και ο ιδιοκτητης:rolleyes:

απο δικαιολογίες γαμάω πάντως ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ελεος!ποτε προλαβες!

TROOPER
21/05/2008, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
διαβαζω και διαβαζω και διαβαζω ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ αλλα μπορει καποιος να μου πει τι παει να πει ''καλη γραμμη''??

ποια οριζετε ως καλη γραμμη κατα τη γνωμη σας???

σε γενικες γραμμες παντως μαλλον συμφωνω με τον θανο.

παπ την ιστορια την ακουσα ρε συ αλλα ξερω γω....ηξερε τι εκανε η απλα ετυχε να μην πεσει το παλικαρι???

ΚΑΝΕΙΣ ????

dimdoc
21/05/2008, 06:45
Kαλη γραμμη ειναι αυτη που σου επιτρεπει να ανοιξεις το γκαζι οσο δυνατο νωριτερα και αυτο ειναι το πλεονεκτημα της σε σχεση με μια αλλη, χειροτερη γραμμη

SPORAKIAS
21/05/2008, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΚΑΝΕΙΣ ????

απ'οτι ειχα καταλαβει στα css που μας λεγαν για τις γραμμες... ειναι η γραμμες που θα σου δωσουν το ταχυτερο δυνατο γυρολογιο...

ασχετα απο τα οποια λαθη θα κανεις στο γυρο....και λεγοντας λαθη εννοω για παραδειγμα να πας πολυ κοντα στο κερμπ και να χρειαστεις ας πουμε να σηκωσεις την μηχανη....και αλλα πολλα που θα εκανες και οταν θα επερνες ''λαθος'' γραμμες.....

δλδ με απλα λογια...σε ενα γυρο χωρις λαθη ...οι ''καλες'' γραμμες θα σου δωσουν και τον καλυτερο χρονο για τις δυνατοτητες σου και ικανοτητες σου....

σε αυτο που ειπε ο παπ για τον φιλο του...οτι επερνε τις ''καλες'' γραμμες...και αφου τις επερνε δεν κουραζοταν...δεν εσκιζε- στραπουλαγε την μηχανη...κ.λ.π..εχω μια ενσταση....απο την αποψη οτι και τις ''καλες'' γραμμες να παρεις αυτα θα γινονται οταν αποφασισεις να κανεις χρονους....

αυτο φαινετε και στους αγωνες....και οι αγωνιζομενοι παιρνουν τις ''καλες'' γραμμες αλλα λιωνουν...και αυτοι και οι μηχανες.....

βεβαια εδω θελω μια επισημανση...οταν λετε στραπουληγμα της μηχανης ..εννοειτε τα κουνηματα (ειδικα μεσα στη στροφη) και την αποσταθεροπιοηση της..????...γιατι αυτο πιστευω πως δεν ειναι θεμα γραμμων (καλων-κακων) αλλα στην ικανοτητα.εμπειρια...πειτε το οπως θελετε... του οδηγου....

την γουσταρω αυτη την συζητηση αλλα χωρις φανφαρες....την αποψη μας ρε παιδια ...χαλαρα...

ας πουν και αλλα παλληκαρια που εχουν πιο πολυ εμπειρια...

SPORAKIAS
21/05/2008, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Kαλη γραμμη ειναι αυτη που σου επιτρεπει να ανοιξεις το γκαζι οσο δυνατο νωριτερα και αυτο ειναι το πλεονεκτημα της σε σχεση με μια αλλη, χειροτερη γραμμη

σωστος ο φιλος...:beer:

dimdoc
21/05/2008, 08:14
Επισης οι καλες γραμμες ΕΙΝΑΙ και ξεκουραστες γραμμες, γιατι πηγαινεις μαζι, "χορευοντας" με τη μοτοσυκλετα χωρις να την "βιαζεις" και βρισκεσαι σε αρμονια με αυτη

Η κουραση που βλεπεις στο προσωπο των αγωνιζομενων ειναι απο την ενταση και την ουτως η αλλως μεγαλη σωματικη προσπαθεια που απαιτει η οδηγηση μοτοσυκλετας κοντα στο οριο (του καθενα η και της μοτο) και οχι επειδη οι καλες γραμμες σε "λιωνουν".

Στραμουληγμα της μηχανης ειναι καθε ατσαλη ενεργεια που την φερνει σε δυσκολη θεση, αποτομο χουφτωμα του γκαζιου, αποτομες κινησεις του σωματος που διαταρασσουν την ισσοροπια, τσαρουχωμενο φρεναρισμα κλπ. Η λεξεη "ροη" ειναι το κλειδι εδω και οταν καποιος αποκτησει ροη, ακομα και αν δεν πηγαινει γρηγορα ειναι οκ, θα ερθει και η ταχυτητα καποια στιγμη...

SPORAKIAS
21/05/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Επισης οι καλες γραμμες ΕΙΝΑΙ και ξεκουραστες γραμμες, γιατι πηγαινεις μαζι, "χορευοντας" με τη μοτοσυκλετα χωρις να την "βιαζεις" και βρισκεσαι σε αρμονια με αυτη

Η κουραση που βλεπεις στο προσωπο των αγωνιζομενων ειναι απο την ενταση και την ουτως η αλλως μεγαλη σωματικη προσπαθεια που απαιτει η οδηγηση μοτοσυκλετας κοντα στο οριο (του καθενα η και της μοτο) και οχι επειδη οι καλες γραμμες σε "λιωνουν".

Στραμουληγμα της μηχανης ειναι καθε ατσαλη ενεργεια που την φερνει σε δυσκολη θεση, αποτομο χουφτωμα του γκαζιου, αποτομες κινησεις του σωματος που διαταρασσουν την ισσοροπια, τσαρουχωμενο φρεναρισμα κλπ. Η λεξεη "ροη" ειναι το κλειδι εδω και οταν καποιος αποκτησει ροη, ακομα και αν δεν πηγαινει γρηγορα ειναι οκ, θα ερθει και η ταχυτητα καποια στιγμη...


ΡΟΗ....οντως η λεξη κλειδι...αυτο ειχα στο μυαλο μου....

αλλα πιστευω πως και με ''κακες'' γραμμες μπορεις να εχεις ροη...απλα δεν θα κανεις τους χρονους που θα εκανες με τις ''σωστες'' γραμμες...

αυτο πιστευω φαινετε και στους αγωνες...που οι αναβατες πολλες φορες αλλαζουν την γραμμη τους (χαλανε δλδ την ιδανικη) για καποιο λογο...π.χ για προσπεραση ...αλλα δεν χαλανε την ροη τους....δεν φερνουν σε δυσκολη θεση την μηχανη....αυτο δειχνει την ικανοτητα του αναβατη οπως ελεγα και πιο πανω...

πιστευω πως λεμε το ιδιο πραμα αλλα απο διαφορετικη οπτικη γωνια....

hornet
21/05/2008, 09:14
Απο ολη την κουβεντα θα πρεπει να σημειωσουμε καποιες λεξεις:
1.ταλεντο
2.εμπειρια
3.μαθημα-εξασκηση
4.ομαλη ροη.το αντιθετο του στραμπουλιγματος
5.γυρολογια

Τωρα εαν προσπαθησουμε να ενωσουμε ολες αυτες τις λεξεις μαζι θα ειχαμε τα εξης:
Εαν ταλεντο χωρις μεγαλη εμπειρια στην μοτοσυκλεττα θα μπορουσε με το καλημερα στην πιστα να κανει ενα γυρολογιο στις σερρες αξιοπρεπες και αυτο γιατι το ματι του κοβει και μπορει να δει καποια πραγματα (και αυτο λογω της αγωνιστικης του εμπειριας σε αλλο μηχανοκινητο αθλημα) αρα μπορει να εχει καποιου ειδους ομαλη ροη η οποια με συνεχη εξασκηση αλλα και εκμαθηση στις τεχνικης αγωνιστικης οδηγησης μοτοσυκλετας μπορει να εξελιχθει σε εν δυναμει γρηγορο οδηγο!

Αυτα παιδια δεν εχει τιποτα αλλο στη μεση

γνωμη μου παντα

byron
21/05/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
αλλα πιστευω πως και με ''κακες'' γραμμες μπορεις να εχεις ροη...απλα δεν θα κανεις τους χρονους που θα εκανες με τις ''σωστες'' γραμμες...



Διαφωνώ με αυτό. Οι κακές γραμμές θα σε αναγκάσουν να κάνεις διορθώσεις που και θα χαλάσουν την ροή και θα αποσπούν την αυτοσυγκέντρωση που χρειάζεται να έχεις όταν ο νου σου είναι στον χρόνο.

SPORAKIAS
21/05/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Διαφωνώ με αυτό. Οι κακές γραμμές θα σε αναγκάσουν να κάνεις διορθώσεις που και θα χαλάσουν την ροή και θα αποσπούν την αυτοσυγκέντρωση που χρειάζεται να έχεις όταν ο νου σου είναι στον χρόνο.

βυρωνα ...στο css που ειχαμε κανει (δεν θυμαμαι να ηταν σε αυτο που ημασταν μαζι-νομιζω οχι-ηταν στο 3)....μας ειχαν πει οτι για να ξαναφτιαξει καποιος την ''ιδανικη'' του γραμμη (που σε καποια στιγμη την ειχε χαλασει) θα χρειαστει να γυρισει σχεδον την μιση πιστα(νομιζω ειχε πει γυρω στις 6-7 στροφες-ωστε να την επαναφερει ''αρμονικα'' και να χασει το λιγοτερο δυνατο χρονο)....δεν ειχε αφησει να εννοηθει οτι θα χαλασει την ροη του ή οτι αυτο θα τον αναγκασει να κανει λαθη και να χασει την αυτοσυγκεντρωση του ωστε να την επαναφερει...

αυτο που λεω ομως δεν αναιρει αυτο που λες εσυ...οτι οντως μπορει καποιος να κανει λαθη...αλλα δεν ειναι κανονας....:winka:

sapila racing
21/05/2008, 09:49
Εγω θα ηθελα απλά να συμπληρώσω ενα συμπέρασμα που εβγαλα μετα από 3 Level CSS αρκετά Tack days και συζητήσεις, και 2 Ducati Weekends με εκπaιδευτες γνωστούς αγωνιζόμενους.

Οι γραμμές του CSS δεν είναι πάντα και οι γρήγορες γραμμές, μάλιστα σε μερικές στροφές των Σερρών (πχ η γνωστή Κ5) απέχουν πάρα πολύ.

Οι γραμμές του CSS εχουν εναν συγκεκριμένο σκοπό και είναι άριστες σε αυτο που θέλουν να σου δείξουν στο μάθημα αλλά μέχρι εκεί.

SPORAKIAS
21/05/2008, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγω θα ηθελα απλά να συμπληρώσω ενα συμπέρασμα που εβγαλα μετα από 3 Level CSS αρκετά Tack days και συζητήσεις, και 2 Ducati Weekends με εκπaιδευτες γνωστούς αγωνιζόμενους.

Οι γραμμές του CSS δεν είναι πάντα και οι γρήγορες γραμμές, μάλιστα σε μερικές στροφές των Σερρών (πχ η γνωστή Κ5) απέχουν πάρα πολύ.

Οι γραμμές του CSS εχουν εναν συγκεκριμένο σκοπό και είναι άριστες σε αυτο που θέλουν να σου δείξουν στο μάθημα αλλά μέχρι εκεί.

αμα πηγαινει αυτο στα γραφομενα μου (καλοπροαιρετα βεβαια) ...θελω να σου πω οτι δεν μιλαω για τις γραμμες του css....

αλλα τι μας ειπαν για τις ιδανικες γραμμες ΣΤΟ css....γενικα μιλαω για τις ιδανικες γραμμες...:winka:

και εχεις δικιο στο οτι καποιες ειναι διαφορετικες απο τις αγωνιστικες....:beer:

nktR
21/05/2008, 10:02
Αυτό που έχω δεί με την περιοδική χρήση πίστας που κάνω ότι οι γραμμές καθορίζονται με το γυρολόγιο του κάθε οδηγού.
Όσο ανεβάζεις ρυθμό, βλέπεις γραμμές που σου βγαίνουν, που πριν δεν μπορούσες καν να σκεφτείς.
Πχ η 1 και η 2 ενώ τις έστριβες και ανασήκωνες τη μοτό και την ξαναέκλεινες, γίνεται μία.
Ομοίως 3 και 4, 11 και 12 και σε ακόμα πιο γρήγορα γυρολόγια η 9 - 10 γίνεται σχεδόν μία !!!

Οπότε προπονείστε το βλέμμα και αυτό θα σας οδηγήσει στην σωστή γραμμή ανάλογα με τα χλμ που πηγαίνετε. Απλώς αποκτείστε την αίσθηση της οδήγησης του βλέμματος και αφήστε την παπαγαλία, σημάδια κλπ, χρήσιμα είναι και αυτά αλλά σε άλλο θέμα (φρένα κυρίως κα).

*όλα αυτά που γράφω είναι προσωπική άποψη μέσα από αυτά που έχω "δει" στην πίστα



:wave2:

sapila racing
21/05/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
αμα πηγαινει αυτο στα γραφομενα μου (καλοπροαιρετα βεβαια) ...θελω να σου πω οτι δεν μιλαω για τις γραμμες του css....

αλλα τι μας ειπαν για τις ιδανικες γραμμες ΣΤΟ css....γενικα μιλαω για τις ιδανικες γραμμες...:winka:

και εχεις δικιο στο οτι καποιες ειναι διαφορετικες απο τις αγωνιστικες....:beer:

Δεν το είπα για σένα, αλλά για να το εχουν όλοι υπ οψιν.

Και είναι και πολύ δύσκολο, να εχεις μάθει τις γραμμές CSS και να τις εχεις συνηθίσει και ξαφνικά να εχεις μπροστά σου εναν εκπαιδευτη αγωνιζόμενο, που να σου λέει να τον ακολουθήσεις ρόδα, και να πηγαίνει στην Κ5 με γραμμή απο μέσα τελείως....

Βρίσκεσαι τελείως εξω απ τα νερά σου ξαφνικά, αλλά οταν καταφέρεις και το κάνεις πας πιο γρήγορα και βλέπεις οτι η στροφή βγαίνει! :wave2:

sapila racing
21/05/2008, 11:08
Σίγουρα και αυτό που είπε ο nktR είναι γεγονός !

dimdoc
21/05/2008, 13:40
Τα σημαδια παντως σε ολες τις στροφες και τα φρενα ειναι απαραιτητα:ειναι ο σκελετος πανω στον οποιο θα χτισεις την οδηγηση σου, το πλανο..αν δεν εχεις σαφες και ακριβες πλανο οτιδηποτε να αποσπασει τη προσοχη σου και θα αρχισεις να βολοδερνεις...

chillipf
21/05/2008, 14:08
Το CSS, έχει δίκιο στην επιμονή του να βάζεις σημάδια.
το απόλυτο κέρδος του να έχεις σημάδια, είναι ότι μπορείς να τα αλλάξεις.;)
σύμφωνα με τον ρυθμό σου

nktR
21/05/2008, 14:22
εξακολουθώ και πιστεύω ότι το βλέμμα θα σας δώσει την εντολή το τι θα κάνετε, τι γραμμές θα πάρετε που θα στρίψετε που θα φρενάρετε κλπ. Καλυτερος θα γίνεις δουλεύοντας το βλέμμα παρά τα σημάδια. (εξάσκησηVSπαπαγαλία)
Εξασκείστε αυτή την αίσθηση του βλέμματος και θα βγαίνουν οι γραμμές μηχανικά χωρίς σημάδια :wave2:

το CSS σου βάζει σημάδια για να μάθεις πιο γρήγορα την ασφαλή θέση που πρέπει να ρίχνεις το μοτό σου στη στροφή.
Δεν είναι δυνατόν σε κάθε διαδρομή που πηγαίνεις ή στην πίστα να έχεις ένα CSS να σου βάζει παντού χαρτοταινίες για σημάδια.

Γι αυτό σας λέω ΕΞΑΣΚΗΣΗ :beer:

dimdoc
21/05/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
εξακολουθώ και πιστεύω ότι το βλέμμα θα σας δώσει την εντολή το τι θα κάνετε, τι γραμμές θα πάρετε που θα στρίψετε που θα φρενάρετε κλπ. Καλυτερος θα γίνεις δουλεύοντας το βλέμμα παρά τα σημάδια. (εξάσκησηVSπαπαγαλία)
Εξασκείστε αυτή την αίσθηση του βλέμματος και θα βγαίνουν οι γραμμές μηχανικά χωρίς σημάδια :wave2:

το CSS σου βάζει σημάδια για να μάθεις πιο γρήγορα την ασφαλή θέση που πρέπει να ρίχνεις το μοτό σου στη στροφή.
Δεν είναι δυνατόν σε κάθε διαδρομή που πηγαίνεις ή στην πίστα να έχεις ένα CSS να σου βάζει παντού χαρτοταινίες για σημάδια.

Γι αυτό σας λέω ΕΞΑΣΚΗΣΗ :beer:

File NKTR, οσο εσυ θα επιμενεις οτι δεν χρειαζονται σημαδια, ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ εγω θα επιμενω οτι χρειαζονται

ΚΑΙ το βλεμμα βοηθαει ΚΑΙ τα σημαδια
Για να εχεις σημαδια δε χρειαζονται χαρτοταινιες, μπορεις να βαλεις σημαδι ενα διαφορετικο χρωματισμο της ασφαλτου, μια ανωμαλια, ενα φυτο ακριβως κει που αρχιζει το κερμπ κλπ

Και για τα δυο χρειαζετε εξασκηση και μαλιστα πολυ:beer:

nktR
21/05/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
File NKTR, οσο εσυ θα επιμενεις οτι δεν χρειαζονται σημαδια, ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ εγω θα επιμενω οτι χρειαζονται

:beer:

:beer: :wave2: :beer:
μ΄αρέσεις :wave2:

sniper
21/05/2008, 15:28
Εμείς εδώ έχουμε (ουσιαστικά) μία πίστα, και την έχουμε μάθει λίγο πολύ απ' έξω.... Εχουμε σημάδια δλδ αλλά τα έχουμε στο υποσυνείδητό μας.


Οι αναβάτες που γυρίζουν τον κόσμο και κάθε 15 μέρες είναι και σε διαφορετική πίστα πώς την μαθαίνουν την πίστα; Με σημάδια....

Χωρίς αυτά είναι τυφλοί....

byron
21/05/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οι αναβάτες που γυρίζουν τον κόσμο και κάθε 15 μέρες είναι και σε διαφορετική πίστα πώς την μαθαίνουν την πίστα; Με σημάδια....



Κάτσε ρε sniper να λύσουμε το θέμα των σημαδιών της 1½ πίστας που έχουμε και μετά μας απασχολεί ο υπερβατικός διαλογισμός σου....

Ο ένας πάει αέρα με το βλέμμα, ο άλλος πάει αέρα με σημάδια και εμείς πάμε @@ αέρα.....:sad:

sniper
21/05/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτσε ρε sniper να λύσουμε το θέμα των σημαδιών της 1½ πίστας που έχουμε και μετά μας απασχολεί ο υπερβατικός διαλογισμός σου....

Ο ένας πάει αέρα με το βλέμμα, ο άλλος πάει αέρα με σημάδια και εμείς πάμε @@ αέρα.....:sad:

Εσύ μάθε να ξεκινάς το τούμπανο στα φανάρια και μετά μιλάμε για τα σημάδια.... της τύχης ή της μοίρας μας..... :D

DimChios
21/05/2008, 15:50
αδυνατώ να παρακολουθησω τη συζητηση!

:sad:

Λογω ασχετοσυνης, καπου μπερδευτηκα - το χασα! :(

Πρεπει να κανω CSS συντομα!

:wave2:

gixxerpap
21/05/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτσε ρε sniper να λύσουμε το θέμα των σημαδιών της 1½ πίστας που έχουμε και μετά μας απασχολεί ο υπερβατικός διαλογισμός σου....

Ο ένας πάει αέρα με το βλέμμα, ο άλλος πάει αέρα με σημάδια και εμείς πάμε @@ αέρα.....:sad:


εμείς πάμε αέρα πατέρα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
21/05/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ μάθε να ξεκινάς το τούμπανο στα φανάρια

του 'σβησε πάλι; :bigcry:

byron
21/05/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
μπορεις να βαλεις σημαδι ενα διαφορετικο χρωματισμο της ασφαλτου, μια ανωμαλια, ενα φυτο ακριβως κει που αρχιζει το κερμπ κλπ


Δηλαδή ρε παίδες μόνο εγώ δεν έχω καταφέρει να βρώ σε όλες τις στροφές σημάδια; Όταν δεν υπάρχουν ανωμαλίες, όταν είναι χειμώνας και τα άνθη είναι νεκρά, και όταν η ποϊτάνα η άσφαλτος δεν έχει χρωματικές ανωμαλίες (sic) πως διάλα βρίσκεται τα σημάδια;

Η ερώτηση πάει στον dimdoc, μιας και ο nktr είναι οπαδός της αέρινης οδήγησης...:D



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
του 'σβησε πάλι; :bigcry:

Μηπως θες να δοκιμάσεις και ΄συ την τύχη σου γλυκέ πακετάνιο; :evil:

nktR
21/05/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Η ερώτηση πάει στον dimdoc, μιας και ο nktr είναι οπαδός της αέρινης οδήγησης...:D





μου αρέσουν γενικότερα τα αέρινα....φουστανάκια κλπ :sun:

byron
21/05/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
μου αρέσουν γενικότερα τα αέρινα....φουστανάκια κλπ :sun:

Αστα αυτά ρε καγκούρη.... :smokin:


131578

dimdoc
21/05/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δηλαδή ρε παίδες μόνο εγώ δεν έχω καταφέρει να βρώ σε όλες τις στροφές σημάδια; Όταν δεν υπάρχουν ανωμαλίες, όταν είναι χειμώνας και τα άνθη είναι νεκρά, και όταν η ποϊτάνα η άσφαλτος δεν έχει χρωματικές ανωμαλίες (sic) πως διάλα βρίσκεται τα σημάδια;

Η ερώτηση πάει στον dimdoc, μιας και ο nktr είναι οπαδός της αέρινης οδήγησης...:D


Oλο και κατι θα βρεις. Τα κερμπ (η αρχη τους η το τελος τους) βοηθουν πολυ, καθως συνηθως ειναι σε σημεια κρισιμα για τη στροφη. Αν παρολα αυτα δε βρισκεις κανε μια βολτα στη πιστα πολυ σιγα ή με τα ποδια:οι λεπτομερεις που θα δεις ειναι απιστευτες και θα βρεις σιγουρα σημαδι που να σε βολευει.Οταν το εντοπισεις μια φορα σε αργο ρυθμο και το συσχετισεις με κατι εμφανεστερο στο χωρο, θα μπορεσεις να το βρεις πηγαινοντας και γρηγορα
.
.
.
nktr αερινα μας αρεσουν ολα, ειμαστε fan του αερινου αλλα και του αερατου:smokin:

byron
21/05/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
nktr αερινα μας αρεσουν ολα, ειμαστε fan του αερινου αλλα και του αερατου:smokin:

Συμφωνούμε....:smokin: :D


131579

sapila racing
21/05/2008, 16:27
byr0n αυτό που είπε ο dimdoc είναι πολύ σοφό.

Μια φορά που περπάτησα το μεγαλύτερο μέρος των Σερρών είδα πολλά πράγματα που δεν τα ειχα δει ποτέ.
Αφού τα εχει δεί με τα πόδια μετα τα αναγνωρίζεις ευκολα και καβαλα.

Επίσης ενα μάθημα στο CSS Level 2 η 3 (δεν θυμάμαι) που σου λένε να πας ενα γύρο στο δεξιό ακρο της πίστας κι αλλον ενα στο αριστερό ακρο της πίστας και να πατας και ολα τα κερμπ βοηθάει και στο να βρίσκεις σημάδια.

nktR
21/05/2008, 16:30
για κανονιστείτε λοιπόν να βρεθούμε στις Σέρρες :beer:
για Οκτώβρη μήνα δυστυχώς....28η. byron, dimdoc, sniper ???.....

:rolleyes:

dimdoc
21/05/2008, 16:43
Βλεπουμε...ακομα νωρις ειναι:winka:

gixxerpap
21/05/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
για κανονιστείτε λοιπόν να βρεθούμε στις Σέρρες :beer:
για Οκτώβρη μήνα δυστυχώς....28η. byron, dimdoc, sniper ???.....

:rolleyes:
εμένα δε θα με καλέσεις ρε?:mad:

byron
21/05/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εμένα δε θα με καλέσεις ρε?:mad:

Ασε ρε φίλε.....

Μετά θα θέλεις όλο το moto.gr ρεζερβέ για να πεις τον πόνο σου :rotflmao: :lol: :rotflmao:

sniper
21/05/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εμένα δε θα με καλέσεις ρε?:mad:

Για Οκτώβρη μιλαει ο άνθρωπος.... μέχρι τότε μπορεί να καβαλάς κανενα dominator :lol: :lol: :lol: :lol:

nktR
21/05/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εμένα δε θα με καλέσεις ρε?:mad:


είναι ποτέ δυναμόν να το ξέχασα ?????
σορ ΜΑΣΤΕΡ :rolleyes:

TROOPER
21/05/2008, 18:18
αντε να πω και εγω μια που το χω προσφατο το level 1

ιδανικη γραμμη:οριζεται η γραμμη που επιτρεπει σε καθε οδηγο να εχει προοδευτικα ανοιγομενο το γκαζι καθ ολη τη διαρκεια της στροφης.ιδανικη γραμμη δεν υπαρχει μια μονο μιας και οι ικανοτητες των οδηγων αλλα και οι μοτοσυκλετες ποικιλουν.

σημαδια:προσπαθουμε να βρουμε το σημαδι το οποιο οταν ο μπροστινος μας τροχος το ''χτυπησει'' εκτελουμε το quick turn και αφοτου κανουμε το γυροσκοπικο μας και τελειωσουμε με αυτο ασχολουμαστε μονο με το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου.πριν χτυπησει ο μπροστινος μας τροχος το σημειο που εχουμε βαλει,σταματαμε να κοιταμε το σημειο αυτο και γυρναμε το κεφαλι μας κοιτοντας την εξοδο.

αρα λοιπον συνοψιζοντας,εχουμε και λεμε: με το βλεμα μας διαβαζουμε τη στροφη και βαζουμε ενα σημαδι στο οποιο θα κανουμε το quick turn και το οποιο θεωρουμε οτι θα μας επιτρεψει το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου μεχρι την εξοδο και αρα θα εχουμε ιδανικη γραμμη.και πριν να χτυπησουμε το σημαδι γυρναμε το κεφαλι και βλεπουμε την εξοδο.

αυτα μας ειπανε αυτα λεω.προς αποφυγην παρεξηγησεων απλα λεω τι μας διδαξανε στο l 1 και αυτο που διδαχτηκα,αυτο προσπαθω να εφαρμοσω.δεν το παιζω ξυπνιος.

:beer: :beer: :beer: σε ολους.

byron
21/05/2008, 20:21
Πότε κλείνεις το γκάζι δλδ ρε trooper?

TROOPER
21/05/2008, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πότε κλείνεις το γκάζι δλδ ρε trooper?

φρεναροντας πριν να χτυπησω το σημαδι και εκτελεσω το quick turn.

κατα τη διαρκεια εκτελεσης του quick turn ειμαι με κλειστο γκαζι.μαλιστα επειδη εκανα το λαθος να ανοιγω το γκαζι μου πριν τη κινηση ''σπρωχνω-αφηνω'' με διωρθωσανε κατα τη διαρκεια του μαθηματος οι εκπαιδευτες.δεν ξερω αν στο level 2 και 3 αναιρουνται αυτα που λεω και στοχος οσων μου ειπανε ηταν διαφορετικος(π.χ. η εκτελεση καποιας συγκεκριμενης ασκησης) αλλα αυτο μου ειπαν και αυτο εφαρμοζω.
επισης να ξεκαθαρισω οτι το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου κατα τη διαρκεια της στροφης δεν σημαινει καρυδωμα αλλα συνεχης μεταφορα βαρους στον πισω τροχο,πραγμα που επιτυγχανεται με μια μικρη προοδευτικη και σταθερη κινηση του δεξιου καρπου.

nktR
21/05/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φρεναροντας πριν να χτυπησω το σημαδι και εκτελεσω το quick turn.

κατα τη διαρκεια εκτελεσης του quick turn ειμαι με κλειστο γκαζι.μαλιστα επειδη εκανα το λαθος να ανοιγω το γκαζι μου πριν τη κινηση ''σπρωχνω-αφηνω'' με διωρθωσανε κατα τη διαρκεια του μαθηματος οι εκπαιδευτες.δεν ξερω αν στο level 2 και 3 αναιρουνται αυτα που λεω και στοχος οσων μου ειπανε ηταν διαφορετικος(π.χ. η εκτελεση καποιας συγκεκριμενης ασκησης) αλλα αυτο μου ειπαν και αυτο εφαρμοζω.
επισης να ξεκαθαρισω οτι το προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου κατα τη διαρκεια της στροφης δεν σημαινει καρυδωμα αλλα συνεχης μεταφορα βαρους στον πισω τροχο,πραγμα που επιτυγχανεται με μια μικρη προοδευτικη και σταθερη κινηση του δεξιου καρπου.

ώπα, πέσαμε σε καλό μαθητή :rolleyes: :beer:

R-1nas
21/05/2008, 23:15
Διαφωνω στον ανοιγομενον καραουλον για ολη την στροφην.....


Ανοιγουμε τον καραουλο μετα το apex.....

Επισης το 2 step δεν σημαινει παντα οτι κοιταμε εξοδο, αλλα το επομενο σημαδι μας.

Π.χ μια στροφη εχει 3 σημεια αναφορας, εισοδο,κορυφη,εξοδο.


Και το καρυδωμα ειναι ενα ειδος μεταφορας βαρους. Δεν σημαινει οτι ειναι λαθος....

TROOPER
21/05/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Διαφωνω στον ανοιγομενον καραουλον για ολη την στροφην.....

και ομως ετσι μας ειπανε.


Ανοιγουμε τον καραουλο μετα το apex.....

:nono: και μεχρι να φτασουμε στο apex τι γινεται???με τι ταχυτητα πας και το γκαζι σου τι το κανεις???σκεψου το λιγο...κανεις q.t. η μηχανη πλαγιαζει και το βαρος ειναι και στους 2 τροχους.κινδυνος να χαθει το μπροστινο λοιπον και μαλιστα πτωση πριν καν χτυπησεις το apex.1η ασκηση του λεβελ 1:ελεγχος του γκαζιου(throttle control).

Επισης το 2 step δεν σημαινει παντα οτι κοιταμε εξοδο, αλλα το επομενο σημαδι μας.

Π.χ μια στροφη εχει 3 σημεια αναφορας, εισοδο,κορυφη,εξοδο.
εχεις δικιο.λαθος εκφρασης δικο μου.αλλο εννοουσα και αλλιως το εγραψα

Και το καρυδωμα ειναι ενα ειδος μεταφορας βαρους. Δεν σημαινει οτι ειναι λαθος.... να σου πω γιατι ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου.εισαι πλαγιασμενος και καρυδωνεις το γκαζι...ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ!!!εστω οτι δεν καταφερνεις να πεσεις με το καρυδωμα.πραγματι μεταφερεις βαρος αρχικα.αρα βυθιζεις την πισω αναρτηση και αποφορτιζεις τη μπροστα.για ποσο ομως???αμεσα σχεδον το φορτιο επανερχεται.αρα και παλι εχουμε τον κινδυνο να χασουμε μπροστινο λογω του οτι δε μπορει ο μπροστινος τροχος υπο κλιση να διαχειριστει το φορτιο.

gixxerpap
22/05/2008, 00:01
τι γράφει ρε ο τρισμέγιστος.....:look:

μέχρι να κάνω το lvl 3, παίζει να τον έχω και καθηγητή αυτόν ...:wacko:

likos600
22/05/2008, 00:23
:a55: :a55: :a55: :a55:

dimdoc
22/05/2008, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Διαφωνω στον ανοιγομενον καραουλον για ολη την στροφην.....


Ανοιγουμε τον καραουλο μετα το apex.....

Επισης το 2 step δεν σημαινει παντα οτι κοιταμε εξοδο, αλλα το επομενο σημαδι μας.

Π.χ μια στροφη εχει 3 σημεια αναφορας, εισοδο,κορυφη,εξοδο.


Και το καρυδωμα ειναι ενα ειδος μεταφορας βαρους. Δεν σημαινει οτι ειναι λαθος....

Ανοιγουμε το γκαζι ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ και οχι μετα το απεξ απαραιτητα. Οσο γρηγοροτερα εχουμε τελειωσει με το φρεναρισμα-πλαγιασμα (κινησεις οπου το γκαζι ειναι αναγκαστικα κλειστο) και ανοιξουμε το γκαζι, τοσο καλυτερα

Καρυδωμα σε καμια περιπτωση. Το ανοιγμα του γκαζιου στη φαση αυτη ειναι απλα για να διατηρησει συνεχως μια κατανομη βαρους γυρω στο 40/60 εμπρος πισω αντιστοιχα και οχι για πραγματικη επιταχυνση. Η πραγματικη επιταχυνση ξεκιναει προοδευτικα αυξανομενη απο τη στιγμη που θα αρχισουμε να "σηκωνουμε" τη μοτοσυκλετα προς την εξοδο (και επομενως μπορουμε να ζητησουμε απο το πισω λαστιχο να διαχειριστει και ιππους εκτος απο τη κλιση την οποια σταδιακα μειωνουμε).

Το καρυδωμα θα διαταραξει επικινδυνα την ισορροπια του συστηματος και θα φερει το πισω λαστιχο, ακομα πλαγιασμενο, σε δυσκολη θεση-παραμονευει το high siding (εκτος αν καβαλαμε harley 883 φιμωμενη στα 30 αλογα και φορτωμενη με αξεσουαρ, εκει για να πετυχεις το 40/60 μπορει να θελει και καρυδωμα το γκαζι...:lol: )

byron
22/05/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Επισης το 2 step δεν σημαινει παντα οτι κοιταμε εξοδο, αλλα το επομενο σημαδι μας.


Οέοοο;;:confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Το καρυδωμα θα διαταραξει επικινδυνα την ισορροπια του συστηματος και θα φερει το πισω λαστιχο, ακομα πλαγιασμενο, σε δυσκολη θεση-παραμονευει το high siding (εκτος αν καβαλαμε harley 883 φιμωμενη στα 30 αλογα και φορτωμενη με αξεσουαρ, εκει για να πετυχεις το 40/60 μπορει να θελει και καρυδωμα το γκαζι...:lol: )


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
:a55: :a55: :a55: :a55:

:a47: :a47:

TROOPER
22/05/2008, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
ώπα, πέσαμε σε καλό μαθητή :rolleyes: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τι γράφει ρε ο τρισμέγιστος.....:look:

μέχρι να κάνω το lvl 3, παίζει να τον έχω και καθηγητή αυτόν ...:wacko:

δε κοβετε το δουλεμα ρε αλητες ??????:lol: :lol: :lol: :lol:

DimChios
22/05/2008, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δε κοβετε το δουλεμα ρε αλητες ??????:lol: :lol: :lol: :lol:


Ποσα παιρνεις το session φιλαρακι?

:smokin:

TROOPER
22/05/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ποσα παιρνεις το session φιλαρακι?

:smokin:


:a38: :a27:

Ταξιδευτής
26/05/2008, 19:55
Ρε σεις ΑΥΤΟΝ (http://www.youtube.com/watch?v=15ObJsO3hCg) τον τυπα τον ξερει κανεις; :eyepop:
Εδω ειναι σε προπονηση! :eyepop: :eyepop:

Λεγεται οτι γυρναει κατω απο 1:19 (και ναι, ξερω οτι το ρεκορ του Μπουστα ειναι 1:19.50).

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

dimdoc
27/05/2008, 12:53
Το επισημα καταγεγραμμενο ρεκορ της πιστας απο μοτο το εχει ο Μπουστας. Αν το ειχε αυτος ο Σερβος θα ειχε καταγραφει επισημα και θα το ξεραμε. Κανενας αλλος εκτος του μπουστα δεν εχει κατεβει το 1.20 σε επισημο αγωνα. Το παλικαρι στη φωτο δειχνει να το χει και του βγαζουν πινακιδα στο 1.22, που ειναι πολυ γρηγορος χρονος, αλλα αρκετα μακρια απο το 1.19, οποτε μην ακους τι λεγεται...

byron
27/05/2008, 13:01
Το 2ημερο με τον Schwantz έγινε ή όχι; Πολύ θα ήθελα να μάθω σε τι χρόνους γύρναγε ο kevin....

nktR
27/05/2008, 13:04
16 & 17 Ιουνίου.
από 1.24 έως 1.26 υποψιάζομαι :sun: στα ελεύθερα μόνοι τους αλλιώς στο μάθημα θα είναι αλλού οι χρόνοι

:beer:

byron
27/05/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
16 & 17 Ιουνίου.
από 1.24 έως 1.26 υποψιάζομαι :sun: στα ελεύθερα μόνοι τους αλλιώς στο μάθημα θα είναι αλλού οι χρόνοι

:beer:

Κάτι τέτοιο πιστεύω. Φαντάζομαι ότι τα μηχανάκια τους θα είναι νορμάλ gsxr. Εϊναι δύσκολο να κατέβει πιο χαμηλά με stock μηχανάκι.

R-1nas
27/05/2008, 13:10
Κατι ακουστηκε οτι θα εχει MotoGpισιο μηχανακι RSV απο την Suzuki.

Αλλα και παλι δεν νομιζω να γυριζει Μπουστικα :wave2: