PDA

View Full Version : Ψηλή ζελατίνα



Desperado
19/05/2008, 18:35
Λοιπόν παίδες, απόφάσισα για ψηλή ζελατίνα για το XTR, δεν την παλεύω άλλο με τα μυγάκια, μετά από κάθε βόλτα σε επαρχιακό δρόμο καθαρίζω κράνος από πρασινοκιτρινομαυρίλες......Έχετε βάλει κάποιοι εδώ μέσα, θέλω λοιπόν να ρωτήσω ποιά μάρκα προτείνετε και από που. Ξέρω ότι η Yam έχει μεσαία και ψηλή, εγώ ενδιαφέρομαι για την ψηλή , καποια άλλη αντίστοιχη σε aftermarket πάιζει;

dimzab
19/05/2008, 19:00
Έχω την ψηλή ζελατίνα της Yamaha στο ΧΤR μου.

Η δουλειά της δεν είναι να κόβει τα μυγάκια, αλλά τον αέρα. Θέλω να πώ ότι με την ψηλή ζελατίνα, πάλι θα έχεις μυγάκια στο κράνος, αφού το κεφάλι σου είναι πάνω από τη ζελατίνα, ίσως λίγο λιγότερα επειδή διώχνει τον αέρα προς τα πάνω. Σιγουρα θα έχεις λιγότερα μυγάκια στο μπουφάν.

Όμως η βασική της δουλειά είναι να κόβει τον αέρα από το στήθος σου, οπότε ταξιδεύεεις πιο άνετα. Τελικίαζεις το ΧΤR χωρίς ενοχλήσεις από τον αέρα.

Χωρίς την ψηλή ζελατίνα, οι ταχύτητες 130-140 με κουράζουν πολύ. Με τη ζελατίνα δεν το καταλαβαίνεις, παρά μόνο από το θόρυβο και τον αέρα στο κράνος.

Για αφτερμάρκετ ζελατίνες δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει καθόλου.

Η ψηλή ζελατίνα, πάντως αξίζει τα λεφτά της εφόσον κάνεις ταξίδια με το ΧΤ σου!
:beer: :wave2:

gkmaggas
19/05/2008, 19:15
dimzab θα συμφωνησω απολυτα,τιμια ζελατινα η ψηλη,αξιζει τα λεφτα της γιαυτα που προσφερει:wave2:

XJR_Billy
19/05/2008, 19:47
Φίλε Desperado, αν βάλεις ζελατίνα, εννοείται ότι θα βάλεις την ψηλή...

Αλλά,

επειδή έχω οδηγήσει ΧΤ με ζελατίνα (στο δικό μου δεν έχω), θα δεις διαφορά μόνο σε ψηλές ταχύτητες, π.χ. στα 120 καμία διαφορά.

Και πάλι θα πρέπει να είσαι ελαφρά σκυφτός γιατί η μηχανή δεν φτιάχτηκε για να πάει με πάρα πολλά χιλιόμετρα (160-170) για να δεις διαφορά.

Αν θες να ταξιδεύεις με 160+ ίσως δεν έχεις τη σωστή μηχανή....

Αυτά στα λέει πυροβολημένος με το ΧΤR...:)

Desperado
19/05/2008, 20:42
Thanks ολους για τις απαντήσεις σας , δυστυχώς το ξέρω ότι το ΧΤ δεν είναι φτιαγμένο για 160 + . Απλά θέλω να προσπαθήσω να φτιάξω κάποια πράγματα στην μηχανή που με ενοχλούν , όπως ο αέρας στο στήθος - κράνος, τα μυγάκια είναι μικρό πρόβλημα. Ζελατίνα έχω δει και μια της Givi νομίζω, αυτή την έχετε δει?

mourgakos
20/05/2008, 00:47
πριν μερικα χρονια εψαχνα και εγω ,για το προηγουμενο μηχανακι.'
τελικα εβλα μια οπως την ηθελα εγω.
μου την εφτιαξαν σε ενα μαγαζι ,το οποιο αποτι θυμαμαι αμυδρα
ηταν στην ιερα οδο αναμεσα σε σπυρου πατση και πειραιως,μεσα σε ενα παραλληλο στενο.
σιγουρα αν ρωτησετε εκει κοντα θα το ξερουν,οταν πηγα τοτε,
θυμαμαι ενα τυπο που ειχε κατεβει απο την Κατερινη
με εαν μπε εμ βε τουρισταδικο και του εβαλε εκει ζελατινα.
ανεβαινε εξτρα μετα απο χιλιομετρα,επαιρνε κλισεις πολυ ειχα κουφαθει.\\\\\

αν βοηθησα εστω κα λιγο..
παντως αξιζε πολυ!